Forum Dom Dom
ZMIEŃ
  Dodaj do ulubionych

  dom na prąd

  16.11.11, 22:59
  Hej .Aktualnie wynajmuje mieszkanie w którym jest tylko woda i prąd .Nie ma tu podłączenia gazowego.Ponadto nie ma ogrzewania osiedlowego wiec jestem dość zielona w tematyce.
  W sumie płaciłam już jeden rachunek <1osoba mieszka> za 2mc 210zl w przeliczeniu że jak miałam gaz to płaciłam 110zl za prąd i 70zl gaz = 180zl to niewielka różnica .Tyle że dopiero zaczyna się okres grzewczy. Mam konwektorowe grzejniki elektryczne.Za bardzo nie wiem jak korzystać z takich grzejników .Mam taryfę g12 więc najlepiej było by w godzinach od 13-15 i od 22-06 tyle że od ok 23 do 6 to ja śpię a w nocy podczas snu nie potrzebuje ciepła bo lepiej śpi mi się w zimnym.Jednak w dzień o danych godzinach mnie nie ma w domu.Grzejniki te automatycznie po wyłączeniu robią się zimne wiec nawet grzanie w nocy nic nie wpłynie na ciepło w dzień. Wiec wychodzi na to że będę musiała grzać w godzinach w których zgodnie z taryfą będę płacić 0,74gr za 1 kWh to dość sporo.Chciałabym się dowiedzieć w takim razie czy jeśli grzejnik pobiera 2kWh a jest na nim pokrętło na jednym od 1-2 na drugim od 1-7 to czy jest jakaś różnica w pobieraniu prądu miedzy nastawieniem grzejnika na max lub na minimum?
  Poza tym wiem że w mieszkaniu mam 3 największe prądożercze machiny tj.
  Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody 18kWh
  Kuchenka elektryczna 7kWh
  konwektorowe grzejniki elektryczne 2kWh
  jak mogę z nich korzystać by rachunki były jak najmniejsze??
  Jeśli np czajnik pobiera 2000W a podgrzewacz wody 18000 to czy nie lepiej zagrzać wodę w czajniku niż nalać z kranu?

  Obserwuj wątek
   • Gość: AniaSK Re: dom na prąd IP: *.agora.pl 17.11.11, 09:22
    Jeśli masz odpowiednio przygotowaną instalację, to zamień te konwektorowe na piece akumulacyjne, bo one ładują się na tańszej taryfie i nie stygną natychmiast - dynamiczne nawet możesz zaprogramować, by wentylator właczał się tak, aby nagrzac pomieszczenie do określonej temperatury w określonych godzinach.
    Dla mnie bez sensu są konwektorowe, gdy masz 2 taryfy, bo korzyść z taryfy jest tylko wtedy, gdy większą część prądu zużywasz na drugiej (zatem posiadasz np. boiler na ciepłą wodę grzejący ją tylko na 2 taryfie, piece akumulkacyjne itp). Twoje mieszkanie i urządzenia, które posiadasz nijak sie mają do 2 taryf.
    Zastanów się, co Cię mniej będzie kosztowało: wymiana grzejników (jeśli się da), czy zmiana zegara na jednotaryfowy... Zacznij od sprawdzenia ile kWh zużywasz na jednej i drugiej taryfie...
    • Gość: dlamnietez Re: dom na prąd IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 17.11.11, 10:39
     Problem w tym iż jak pisałam wyżej to wynajmuje to mieszkanie i nie wiem ile to potrwa więc inwestować w niego nie będę.
     Jedyne co mi pozostaje to właśnie oszczędnie jakoś korzystać i tu pytanie jak?
     Kapie sie po 22 czyli w tańszej taryfie a właśnie podgrzewacz wody zużywa najwięcej bo 18 kWh ...Czy to jedyne co mogę zrobić?
     Ponawiam pytanie czy jeśli grzejnik ciągnie 2kWh to czy on ciągnie tyle gdy jest tylko włączony na max czy bez względu na ile jest włączony ciągnie zawsze 2kWh
     • dlamnietez Re: dom na prąd 17.11.11, 11:12
      i zapomniałam dodać ze mieszkanie ma 2 pokoje kuchnie i łazienkę.1 pokój jest sypialnia jest on mały grzeje w nim z 20 minut przed snem póki co, grzejnik ma 1200w
      w kuchni jest grzejnik 750w nie grzeje w nim póki co w cale
      łazienka w cale póki co nie grzeje a moc grzejnika to 500w
      i duży pokój w którym siedzę ma grzejnik 2kWh
      Więc wychodzi na to że chyba najlepiej będzie grzać w łazience :D
      • Gość: Jakub Re: dom na prąd IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 17.11.11, 19:05
       Ponieważ posiadam takie ogrzewanie to podpowiem.Kup (obecnie są po 20zł w Lidl) włączniki czasowe do kontaktu.Programujesz sobie cały tydzień i nie ma problemu,włączać się będą tylko w drugiej taryfie lub/i w pierwszej na określony czas.Co do ogrzewacza to co,że pobiera 18kW?Przecież prysznic czy napuszczenie wody do wanny to 5-10min.Czyli zużyje ci 1-3kW (koszt w 2 taryfie 0,30-0,90gr)Błędem jest też nie grzanie w ogóle, ponieważ jak nagrzeją ci się ściany/mury to grzejniki krócej chodzą,a na nagrzanie ścian potrzeba tak naprawdę ładnych kilka dni solidnego grzania.Co do ustawienia skali 1-8 to grzejnik bierze nadal np.2kW ale przy ustawieniu na 3 nagrzewa pomieszczenie załóżmy do 18 stopni,a przy 8 do 25-27 stopni więc chodzi dłużej i częściej się załącza.
       Nieprawdą jest,że grzejniki akumulacyjne są lepsze.Koszty są porównywalne,a grzejnikiem konwektorowym nagrzewam pokój 20m2 w 15-20 minut.Sprawdzone na sobie.Akumulacyjne są ok. ale są ciężkie,drogie i zajmują sporo miejsca.(w porównaniu z konwektorowymi)Piszę oczywiście o dobrych konwektorach, a nie o tych z marketu za 70zł.
       Najlepsze obecnie są panele (infrared) no ale nie ma sensu inwestować w nie swoje.Pzdr.
       • resnova Re: dom na prąd 19.11.11, 17:23
        Witam,
        Przede wszystkim moc urządzeń wyrażona w Wattach [W] lub kiloWattach [kW] dopiero po pomnożeniu przez czas np 1 godzina [h] daje jednostki energii [kWh] które zlicza licznik i za które płacimy.
        Programatory są dobrym wyjściem pod kilkoma warunkami: programator musi mieć wyjście 10-16[A], a zasilanie urządzenia też musi być na wtyczkę.
        Ogrzewacz przepływowy wody o mocy 18kW pobierze w czasie 15 min 4,5 [kWh].
        Dobrym wyjściem wydaje się być kontrolowanie licznika, jednak należy pamiętać iż rachunki za ogrzewanie w sezonie grzewczym trzeba rozłożyć na cały rok, ponieważ w blokach z ogrzewaniem miejskim płaci się za ogrzewanie przez cały rok.

        www.resnova.pl
   • Gość: aniko Re: dom na prąd IP: 193.109.212.* 21.11.11, 11:40
    Mam cały dom (145m2) na prąd i też staram się oszcządzać na ogrzewaniu. 2 taryfy to głupota, po dzienna w połączeniu z nocną jest wyższa od normalne. Najlepiej byłoby zrezygnować z tego ale pewno właściciele się nie zgodzą. Piece akumulacyjne też bez sensu. najlepej w sumie grzeć wtedy gddy potrzeba, czyli tak jak robisz. Sypalnia, 20 min przed snem i ustawiaj na 17-18C. Mnie akurat taka temp. odpowada. Oczywiście mniej energii pobiera grzejnk ustawiony na 3 niż na 5!
    Jakub, co to za infrared? Zastanawiam się czy takie mam:)) Odżyłam przy kominku - kozie, w końcu naprawdę ciepło!
    • Gość: AniaSK Re: dom na prąd IP: *.agora.pl 21.11.11, 14:21
     Gość portalu: aniko napisał(a):

     > Mam cały dom (145m2) na prąd i też staram się oszcządzać na ogrzewaniu. 2 taryf
     > y to głupota, po dzienna w połączeniu z nocną jest wyższa od normalne

     a może najpierw zapoznasz się z zasadami obu taryf? I taryfa jest droższa, ale za to druga znacznie tańsza i jeśli większość prądu zużywasz w tańszej taryfie - to się po prostu bardziej płaca, matematyka.

     z ciekawości - ile płacisz za prąd rocznie?
    • Gość: Jakub Re: dom na prąd IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 21.11.11, 20:20
     Głupotą jest pisanie,że dzienna z nocna jest wyższa.Nocna taryfa to 0,40zł w 1 taryfie i 0,26 w 2.W dziennej normalnej 0,33.Nic nie ma drożej,tylko taniej i to dużo.Nawet pół na pół wychodzi na to samo,a nie po to się bierze nocną (+weekendy i miedzy 13-15 w dzień)żeby zużywać tyle samo w dzień.
     Piece akumulacyjne z rozładowaniem dynamicznym nabierają energii (nagrzewają się) w nocy na taniej taryfie, a oddają ciepło do 16 godzin.I wcale nie musi być gorąco.Oddają tyle ciepła ile potrzeba.

     Grzejnik ustawiony na 3 czy 5 czy 8 pobiera TYLE SAMO PRĄDU (np.konwektor)po prostu wyłącza się przy niższej temperaturze otoczenia na 3,a na 8 musi dłużej grzać.Oczywiście pobierze więcej prądu ale przez to ,że dłużej musi grzać ale pobiera w danym momencie tyle samo.To nie "farelka",że na 1 bierze 1kW a na 2,2 kW.

     Co do infrared polecam google,żeby nie było, że coś reklamuję:)Sam dowiedziałem się o tym niedawno.Pzdr. i nie piszcie koleżanko Aniko o czymś, o czym nie macie pojęcia.Bez obrazy of course:)
     • dlamnietez Re: dom na prąd 21.11.11, 22:15
      Domyślam sie ze właściciel nie będzie chciał zmienić tu taryfy dla mnie bo to sa koszta.Sprawdzałam jak to sie prezentuje finansowo w mojej taryfie i wychodzi na to ze od godziny 22-6 oraz 13-15 płace 0,34 a w pozostałych godzinach 0,74.Wiadomo że lepiej korzystać z ogrzewania w tańszych godzinach ale w nocy nie grzeje a w dzień o danych godzinach mnie nie ma wiec jednoznaczne jest to z zużywaniem prądu w najwyższej cenie niestety:(
      A i za ogrzewanie płace w określonych miesiącach w których grzeje.Nie mam podzielone to na rok jak ktoś napisał ponieważ nie mam ogrzewania osiedlowego tylko elektryczne.A za prąd płace co 2 miesiące
      • maly.jasio Lubie takie teksty :) 21.11.11, 22:32
       Ogrrzewanie domu (jesli musi juz byc elektryczne) jest najdrozsze.

       tylko taryfa nocna i piec akumulacyjny. - obnizka kosztow o 40 %

       A Czy wode zagrzejesz w czajniku, czy w pogrzewaczu do wanny - to ten sam koszt.
      • Gość: anKa Re: dom na prąd IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.11.11, 10:17
       dlamnietez napisała:
       > A i za ogrzewanie płace w określonych miesiącach w których grzeje.Nie mam podzi
       > elone to na rok jak ktoś napisał ponieważ nie mam ogrzewania osiedlowego tylko
       > elektryczne.A za prąd płace co 2 miesiące

       Bez względu na rodzaj ogrzewania, w celu rozliczenia rzeczywistych poniesionych kosztów - uwzględnia się je w okresie rocznym. Ktoś dla porównania przytoczył ogrzewanie miejskie, które włączane jest na kilka miesięcy, tak samo jak Twoje elektryczne... Aby sensownie porównać koszty, trzeba uwzględnić wydatki na ogrzewanie z całego roku. Nie ma znaczenia czy opłaty cały rok co miesiąc, co dwa, czy tylko w miesiącach zimowych...
   • Gość: aniko Re: dom na prąd IP: 193.109.212.* 22.11.11, 14:44
    W moim przypadku taryfa nocna to powtarzam głupota. I przekonałam się na własnej skórze. Oczywiście mając dom "na prąd" postarałam się o 2 taryfy, tyle że po paru miesiącach obliczyłam ile zapłaciłabym bądąc na podstawowej i wyszło taniej. Mam grzejniki listwowe i nie zamierzam zamieniać ich na piece akumulacyjne, a najwięcej prądu pobieramy w ciągu dnia. Nie zamierzam prać czy gotować w nocy ani bawić się w programowanie tych urządzeń. śpimy w raczej w chłodnych pomieszczeniach, a grzejemy gdy wracamy z pracy/szkoły/przedszkola. Nocna taryfa to rozwiązanie dla emerytów lub osób nie pracujących na zewnątrz, które mogą swoją aktywność do niej dostosować. Ja nie mam zamiaru.
   • Gość: Monika Re: dom na prąd mniejsze rachunki IP: *.adsl.inetia.pl 31.01.13, 21:52
    Mniejsze rachunki możesz uzyskać instalując ekologiczne baterie np. Oras Vega. Ekoprzycisk znajduje się w jej uchwycie i ogranicza dwa parametry - strumień wody i jej temperaturę. Blokada pionowa sprawia, że nie można otworzyć kranu na 100 proc., a przecież rzadko potrzebujesz silnego strumienia wody. Blokada pozioma nie pozwala natomiast na ustawienie zbyt wysokiej temperatury wody. Oczywiście nie musisz korzystać z tych blokad. Jeśli chcesz, by pełną parą leciał wrzątek - proszę bardzo, nie włączasz ekoprzycisku. Zajrzyj zresztą tutaj: www.youtube.com/watch?v=4jyHtV4i04o. To moja bateria :) Polecam szczerze.
   • Gość: amper Re: dom na prąd IP: *.play-internet.pl 03.02.13, 15:33
    Masz źle dobrane urządzenia do taryf. Do drugiej taryfy potrzebujesz akumulacji w piecach lub posadzkach. Coś takiego www.drono.pl/kable-i-maty-grzejne/. Ogrzewacz przepływowy tez nie jest dobry. Lepiej ładować bojler w drugiej taryfie, podobnie jak piec akumulacyjny. Konwektory i ogrzewacz nadają się dla odbiorców jednotaryfowych. Taniej będzie zmienić taryfę niż urządzenia.
  Inne wątki na temat:

  Nie pamiętasz hasła

  lub ?

   

  Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

  Nakarm Pajacyka