Forum Dom Dom
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

    ktore mieszkanie wybrac?

    IP: *.centertel.pl 23.07.09, 14:47
    Poradźcie proszę, które wybrać mieszkanie. Będzie to nasze pierwsze
    M, mamy 1 dziecko i planujemy drugie, mieszkamy w dużym mieście. Za
    3-4 lata chcemy wybudować dom, na działce pod miastem (już ją mamy),
    a mieszkanie wynająć, tak by spłacał się kredyt. Dlatego teraz nie
    chcemy się całkowicie spłukać, ani wziąć zbyt dużego kredytu.

    Oba 3 pokojami, nasz wybór:
    - 50 m, dla uzyskania większej przestrzeni trzeba połączyć kuchnię z
    salonem, wymaga sporego remontu, I p na 7 p, super widok z okien,
    fajny duży balkon – cena za mieszkanie + remont jest nieco niższa
    niż cena za to drugie mieszkanie. Tutaj największy minus mały metraż;
    - 63 m, ustawne, wymaga wymiany okien i odświeżenia, 6p/7p, widok z
    okien na dachy budynków – cena wyższa o 60 tys. Główny minus to
    piętro i widok.

    dzieki i pozdrawiam, Kaśka
    Obserwuj wątek
      • Gość: Daria Re: ktore mieszkanie wybrac? IP: 65.200.138.* 23.07.09, 14:56
        Ja bym sie zastanawiala czy wogole kupowac mieszkanie w takiej
        sytuacji, skoro za pare lat chcesz budowac dom, wiec bedzie Ci
        potrzeba sporo gotowki, ktora teraz ladujesz w mieszkanie i jej nie
        wyjmiesz latwo. Jak wynajmniesz, to zwracac Ci sie bedzie rata
        kredytu.

        No i czy dostaniesz drugi kredyt na budowe? Banki bardzo zaostrzyly
        warunki kredydotwe i moga uznac, ze na drugi kredyt nie jestescie
        wydolni. Skoro na stanie masz juz jeden, banku nie bedzie
        obchodzilo, co z nim robisz, ale ile dlugu dzwigasz w porownaniu z
        dochodami, a budowa domu to droga inwestycja. bedziecie mieli takie
        same dochody, jak dojdzie drugie dziecko? Moze bedziesz musiala
        zrezygnowac na jakis czas z pracy. Chyba, ze macie sporo gotowki i
        stac Cie na jedno i drugie, czyli kupienie mieszkania za gotowke, i
        duzy wklad wlasny na kredyt budowlany.. Nie licz, ze kupujac teraz
        mieszkanie bedziesz mogla je sprzedac z zyskiem za 3 lata. nie
        sprzedasz, gwarantuje Ci to, a kase utopisz we wklad wlasny.
        Wiec nie jakie, tylko czy wogole kupowac.
      • yo_witka Re: ktore mieszkanie wybrac? 23.07.09, 15:09
        No tak ale przecież przez te 4 lata muszą gdzieś z 2 dzieci
        mieszkać.

        Ja na twoim miejscu wybrałabym nr 1 - inmwestycja i tak mniejsza
        niz mieszkanie nr 2, połączona kuchnia z salonem przy małych
        dzieciach to idealne rozwiązanie (możesz gotować obiad i
        jednocześnie mieć maluchy na oku) a patrząc przez pryzmat szans na
        późniejszą sprzedaż łatwiej będzie ci znaleźć nabywcę na 50m i 1
        piętro, niz 63m na 6p. No i duży balkon to też plus - gdzieś
        przecież będziesz musiała suszyć wielkie ilości małych ubranek:)
        • Gość: k Re: ktore mieszkanie wybrac? IP: *.centertel.pl 23.07.09, 15:20
          dzieki za odpowiedź. Kwestie kasy na mieszkanie i dom już dokładnie
          przeanalizowalismy. Nie chcemy juz dłuzej wynajmować, a obecnie z
          kilku powodów nie mozemy jeszcze sie budować. Mieszkania nie chcę
          sprzedawać, ale potem tak wynająć, by do niego nie dopłacać.

          A małe ciuszki na balkonie... zadziałały na wybraźnie:-) pozdrawiam
        • Gość: Daria Re: ktore mieszkanie wybrac? IP: 65.200.138.* 23.07.09, 15:21
          Tzn, ze teraz z jednym pod mostem mieszkaja.
          Ja bym poszukala, malego, taniego do wynajecia, jednoczesnie
          prezerwujac kase na wklad wlasny do mieszkania i kredyt i
          szczedzalaby, oszczedzalabym.
          sa duze szanse, ze i tak nie dostana drugiego kredytu, zwlaszcza jak
          mi sie rodzina powiekszy i marzenia o domu sie rozleca.
          • Gość: K Re: ktore mieszkanie wybrac? IP: *.centertel.pl 23.07.09, 21:30
            ale po co te dywagacje nt. domu? Z pewnych powodów ustalilismy, ze
            teraz chcemy kupic mieszkanie - specjalnie na wtornym, by bylo
            taniej i szybciej. A dom i tak postawimy, zostawiamy część
            oszczędności, a jak bank nie da nam kredytu (choć w to watpię), to
            sprzedamy część działki.

            Po wyliczeniu raty kredytu + oplat za mieszkanie wychodzi znacznie
            mniej niz za wynajem! Wiec to wynajmowanie nie jest takie opłacalne,
            jak pisze Daria.

            w kazdym razie dzieki za odzew. Dzisiaj mieszkania pokazalismy
            specowi od remontów i raczej jestesmy za tym mniejszym, a tanszym.
            nie moge sie juz doczekac swojego mieszkania, nawet remont nas
            cieszy:-)
            pozdrawiam
        • Gość: A. Re: ktore mieszkanie wybrac? IP: 195.149.64.* 24.07.09, 11:05
          No tak .... znowu temat suszenia ubrań na tarasie. Ludzie opanujcie
          się! Naprawde nie należy do przyjemności oglądanie masy ubrań na
          tarasie sąsiada :/ nieładnie !
          • kasia_kar Re: ktore mieszkanie wybrac? 24.07.09, 11:08
            To gdzie Twoim zdaniem mieszkańcy bloków mają suszyć pranie? Może w
            mikroskopijnej blokowej łazience?

            Esteta się znalazł.
      • Gość: Daria Re: ktore mieszkanie wybrac? IP: 65.200.138.* 24.07.09, 14:51
        Zycze Wam wszystkiego dobrego, zeby plany sie zrealizowaly, tylko na
        tym spadajacym i niestabilnym rynku, ciagniecie 2 wielkich kredytow
        przez wiele lat i zamrazanie plynnych pieniedzy w mieszkaniu w
        sytuacji mlodych ludzi, na poczatku kariery z dwoja malych dzieci to
        moze byc BARDZO ryzykowny plan, bo jest duzo zalozen, ktore musza
        byc spelnione. Chyba, ze masz bardzo duzo oszczednosci i inwestycji.
        Powodzenia
      • matres4 Re: ktore mieszkanie wybrac? 24.07.09, 19:19
        Ja bym bez dwóch zdań brał pierwsze. Mały metraż to raczej wg mnie
        plus, przy późniejszym wynajmie (niższe opłaty) czy ewentualnej
        sprzedaży. Jest to po prostu mieszkanie "chodliwe", a skoro juz
        wiesz, że to nie jest mieszkanie docelowe to nie ma się co
        zastanawiać.
        Powodzenia
      • magna_a Re: ktore mieszkanie wybrac? 26.07.09, 17:56
        Ja na Twoim miejscu wybrałabym to pierwsze - mniejsze. Przede wszystkim ze względu na cenę - 60 tys. mniej to o kilkaset złotych mniejsza miesięcznie rata. Ma to duże znaczenie szczególnie od momentu kiedy będziecie chcieli mieszkanie wynająć, ponieważ łatwiej wam będzie znaleźć lokatorów jeśli zaoferujecie niższą opłatę.

        Jeśli będziecie chcieli sprzedać mieszkanie to na mniejszy metraż łatwiej będzie znaleźć kupców, dodatkowo 1sze piętro też jest atutem, no i duży balkon. Myślę, że z inwestycyjnego punktu widzenia ta opcja jest lepsza.

        Ja też uważam, że lepiej jest kupić mieszkanie i spłacać swój kredyt niż wynajmować i spłacać kredyt obcej osobie. Szczególnie, że koszty są podobne.
      • Gość: architekt Re: ktore mieszkanie wybrac? IP: 78.8.136.* 30.07.09, 13:36
        jeżeli macie narazie jedno dziecko to na waszym miejscu
        zdecydowałabym się na to mniejsze mieszkanie
        + 1 piętro
        + pokój dzienny z kuchnią mozna bardzo fajnie zaaranżować
        żeby było wygodnie i funkcjonalnie niekoniecznie trzeba wywalać całą
        ścianę ( dowiedzcie się czy wogóle można ją wywalić)
        + macie jeszcze 2 sypialnie gdy pojawi się drugie dziecko i tak
        przecież będziecie z nim spać w jednym pomieszczeniu przez jakiś czas
        + ładna lokalizacja i taras - dla dzieci ekstra
        + łatwo sprzedać
        na 3-4 lata powinno wystarczyć
        • Gość: Kaska kupilismy:-) IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.08.09, 09:24
          Witam,

          dziekuję za wszystkie odpowiedzi. Kupilismy pierwsze mieszkanie, mniejsze i tańsze. Zrobilismy kosztorys remontu i wychodzi przyzwoicie, powinniśmy wyrobić się w 1,5 m-c.
          pozdrawiam, Kaska

    Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


    Nakarm Pajacyka