Dodaj do ulubionych

Ruch Ośmiu Gwiazd

09.08.20, 10:51
Napotkałem na informację o żywiołowo rozwijającym się w Polsce Ruchu Ośmiu Gwiazd. Niestety- to była lakoniczna notka w internecie, nie wyjaśniająca co to za ruch, kogo wspiera albo kogo zwalcza a jestem tego bardzo ciekawy. Czy może ktoś na tym Forum wie więcej na ten temat?
Obserwuj wątek
   • kiks4 Re: Ruch Ośmiu Gwiazd 28.08.20, 09:16
    Wydaje mi się, że istnieje duże podobieństwo włoskiej partii 5 Gwiazd do ruchu Kukiza 15 mają hasła: żeby było dobrze.
    Nawet nazwiska założycieli mają jakąś wspólną cechę: jeden to ciasteczka, drugi grill choć razem raczej nie pasują: ciastko z grilla???
  • qwardian Re: Ruch Ośmiu Gwiazd 31.08.20, 09:37
   Nie wiem co to znaczy, natomiast cieszę się, że jestem Poznaniakiem i ludzie nie bluzgają na mój widok jak na mieszkańców Warszawy, którzy zasrywają Nowy Dwór Mazowiecki, Płock, Włocławek, Ciechocinek, Toruń, Solec Kujawski, Bydgoszcz, Świecie, Grudziądz, Trzew i Gdańsk. To się dzieje na naszych oczach w dwudziestym pierwszym wieku..
   • snajper55 Re: Ruch Ośmiu Gwiazd 02.09.20, 01:25
    qwardian napisał:

    > Nie wiem co to znaczy, natomiast cieszę się, że jestem Poznaniakiem i ludzie ni
    > e bluzgają na mój widok jak na mieszkańców Warszawy, którzy zasrywają Nowy Dwór
    > Mazowiecki, Płock, Włocławek, Ciechocinek, Toruń, Solec Kujawski, Bydgoszcz, Ś
    > wiecie, Grudziądz, Trzew i Gdańsk. To się dzieje na naszych oczach w dwudziesty
    > m pierwszym wieku..

    Po prostu wróciliśmy do czasów Lecha Kaczyńskiego, gdy nikomu nie przeszkadzało takie zasrywanie i wszyscy byli zadowoleni. Tak, tak, to też był XXI wiek.

    S.
    • qwardian Re: Ruch Ośmiu Gwiazd 02.09.20, 07:13
     Wróciliśmy do scenariusza filmu Kanał Andrzeja Munka, którego akcja toczyła się podczas okupacji. Jedyna skuteczna metoda oczyszczania Warszawy miała miejsce w 19 wieku, kiedy używano beczkowozów..
     • snajper55 Re: Ruch Ośmiu Gwiazd 02.09.20, 18:05
      qwardian napisał:

      > Wróciliśmy do scenariusza filmu Kanał Andrzeja Munka, którego akcja toczyła się
      > podczas okupacji. Jedyna skuteczna metoda oczyszczania Warszawy miała miejsce
      > w 19 wieku, kiedy używano beczkowozów..

      Kanał nakręcił Wajda, znawco.

      S.
      • kiks4 Re: Ruch Ośmiu Gwiazd 03.09.20, 10:21
       Gwardianie drogi! Zasrywanie Polski nie jest wynalazkiem Trzaskowskiego. Zrzut ścieków lekko podczyszczonych, czyli w praktyce przepuszczonych przez kraty zatrzymujące tylko odpady stałe- przez ostatnie 60 lat był normą. Także ścieki przemysłowe szły do rzek bez oczyszczenia. Nikogo to nie gorszyło ani nie dziwiło. "Tak musi być, bo co z tym można zrobić". Pamiętam widok, jaki nam się ukazał, gdy staliśmy na moście w Obornikach. Naszą kochaną Wartą płynęły setki czy tysiące prezerwatyw, wrzuconych ostatniej nocy w Poznaniu do ustępu. A skoro instalacja oczyszczająca ich nie wyłapała, to nie wyłapała także grubszych fekaliów. Taka była Polska.
       I nie z własnej inicjatywy zabraliśmy się za czyszczenie tej stajni Augiasza. To zbójecka Unia dała nam jednoznaczne terminy i przygroziła srogimi karami, jeśli nie zbudujemy oczyszczalni w każdym większym mieście. Na jej usprawiedliwienie trzeba dodać, że dała tez środki finansowe.
       Więc awaryjny zrzut ścieków nie jest dramatem. Dla mnie dramatem jest przeogromna, nieskrywana radość obozu władzy z tego powodu. Radość tak duża, że aż nasuwająca paskudne przypuszczenia. It fecit cui prodest...
       A co do oczyszczenia Warszawy beczkowozami to być może była to skuteczna metoda ale warto byłoby wiedzieć, gdzie lądowała zawartość beczkowozów. Bo że do Wisły- to jestem więcej niż pewien.


       • kiks4 Re: Ruch Ośmiu Gwiazd 03.09.20, 10:47
        Qeardianie kochany! Z tą duma bycia Poznaniakiem trzeba się trochę wstrzymać, bo zapewne nie wiesz, że mamy układ oczyszczalni podobny do warszawskiego. Główna oczyszczalnia - to Koziegłowy, zbierające i oczyszczające ścieki prawobrzeżnego Poznania. Ale Poznań lezy głównie na lewym brzegu Warty. Ścieki z tego obszaru zbiera i czyści od lat 20-tych ubiegłego wieku oczyszczalnia przy Serbskiej/ Lechickiej. Oczywiście zmodernizowana ale ograniczona w rozwoju warunkami terenowymi. I dlatego pod dnem Warty jest połączona rurą z oczyszczalnią w Kozichgłowach (nb. nie Kozieglowach jak mówią Poznaniacy choć jeżdżą do Białegostoku a nie do Białystoku). Więc też mamy rurę i też może ona- jak mówią Poznaniacy- pęc.
        I co gorsza- tą rurą płyną nie surowe ścieki (jak w Warszawie) a koncentrat, wyłapany i zagęszczony na lewym brzegu. Więc jakby co- to Warta zmieni kolor
        • qwardian Re: Ruch Ośmiu Gwiazd 03.09.20, 11:06
         kiks4 napisał:

         > Z tą duma bycia Poznaniakiem trzeba się trochę wstrzymać, bo zapewne nie wiesz, że mamy układ oczyszczalni podobny do warszawskiego
         .

         Zapewne ja wiem, że mieliśmy oczyszczalnię ścieków sto lat temu..
       • qwardian Re: Ruch Ośmiu Gwiazd 03.09.20, 10:59
        Stanowczo protestuję. Pierwsze projekty kanalizacji w P-ń w końcu 19 wieku zostały odrzucone, bo cytuję za Wiki: bowiem przewidywały spuszczanie ścieków bezpośrednio do Warty, co wywołało stanowczy sprzeciw rządu pruskiego. Odwołałem się do filmu Wajdy, żeby wskazać, że ścieki do Wisły płynęły pół wieku po tym kiedy zainstalowano stację pomp i oczyszczalnię na poznańskich Garbarach w roku 1909. Więc nie odwoływałem się do Trzaskowskiego, chcąc wskazać, że Warszawa truła całe Prusy i Niemiecki Danzig przez pół wieku i kolejne pół wieku, kiedy był już Gdańskiem. Beczkowozy nie zanieczyszczały Wisły, tylko nawoziły pola na Mazowszu po uprzednim uzdatnieniu. Na marginesie film Kanał autorstwa Wajdy, był dowodem zbrodni na naturze, ale produkcję tego filmu początkowo planowano powierzyć Andrzejowi Munkowi, stąd moja dezorientacja z tym związana..
        • snajper55 Re: Ruch Ośmiu Gwiazd 03.09.20, 11:57
         qwardian napisał:

         > Stanowczo protestuję. Pierwsze projekty kanalizacji w P-ń w końcu 19 wieku zost
         > ały odrzucone, bo cytuję za Wiki: bowiem przewidywały spuszczanie ścieków be
         > zpośrednio do Warty, co wywołało stanowczy sprzeciw rządu pruskiego
         . Odwoła
         > łem się do filmu Wajdy, żeby wskazać, że ścieki do Wisły płynęły pół wieku po t
         > ym kiedy zainstalowano stację pomp i oczyszczalnię na poznańskich Garbarach w r
         > oku 1909. Więc nie odwoływałem się do Trzaskowskiego, chcąc wskazać, że Warszaw
         > a truła całe Prusy i Niemiecki Danzig przez pół wieku i kolejne pół wieku, kied
         > y był już Gdańskiem. Beczkowozy nie zanieczyszczały Wisły, tylko nawoziły pola
         > na Mazowszu po uprzednim uzdatnieniu.

         Jakie beczkowozy? Jakie uzdatnianie?

         "Starynkiewicz, odbierając urząd, zastaje Warszawę z następującymi rozwiązaniami sanitarnymi: nieczystości płyną z podwórek otwartymi rynsztokami, a gdy w budynku brakuje podłączenia do rynsztoka, obowiązuje niepisana zasada tout à la rue – wszystko na ulicę."

         www.woda.edu.pl/artykuly/z_historii_kanalizacji_warszawskiej/
         S.
         • qwardian Re: Ruch Ośmiu Gwiazd 03.09.20, 15:01
          Ot chociażby takie, ale przypuszczam, że kiedyś stosowano wapno. Najgorsze dla otoczenia jest kiedy ścieki kloaczne mieszają się z wodą, bo tam najmocniej rozwija się bakteria..
          aktywatory.pl/neobac-bakterie-szambo/487-neobac-5-kg-5906395528035.html?gclid=EAIaIQobChMIuuHnyoPN6wIVGKh3Ch3DlggFEAQYAiABEgLoBPD_BwE
          • snajper55 Re: Ruch Ośmiu Gwiazd 03.09.20, 18:32
           qwardian napisał:

           > Ot chociażby takie, ale przypuszczam, że kiedyś stosowano wapno. Najgorsze dla
           > otoczenia jest kiedy ścieki kloaczne mieszają się z wodą, bo tam najmocniej roz
           > wija się bakteria..
           > aktywatory.pl/neobac-bakterie-szambo/487-neobac-5-kg-5906395528035.html?gclid=EAIaIQobChMIuuHnyoPN6wIVGKh3Ch3DlggFEAQYAiABEgLoBPD_BwE

           Przecież zacytowałem ci jak w Warszawie wyglądała "gospodarka ściekami" w epoce przedkanalizacyjnej. Niczego nie uzdatniano tylko wszystko spływało do Wisły.

           S.
           • kiks4 Re: Ruch Ośmiu Gwiazd 03.09.20, 19:15
            Wrocław odziedziczył po pierwotnych właścicielach instalacje utylizacji ścieków poprzez irygację pół. Kiedyś jechałem w sąsiedztwie tych pół - chyba na skutek prac drogowych kierujących ruch w te, zazwyczaj omijane strony.
            Ze względów sanitarnych na polach irygowanych nie można uprawiać roślin spożywanych przez człowieka a jedynie trawy dla zwierząt. Instalacja służyła przeszło 100 lat i została zatrzymana w 2013 r.
            pl.wikipedia.org/wiki/Pola_irygacyjne_Wroc%C5%82awia
            • qwardian Re: Ruch Ośmiu Gwiazd 03.09.20, 20:27
             kiks4 napisał:

             > Wrocław odziedziczył po pierwotnych właścicielach instalacje utylizacji ścieków
             > poprzez irygację pół. Kiedyś jechałem w sąsiedztwie tych pół - chyba na skutek
             > prac drogowych kierujących ruch w te, zazwyczaj omijane strony.


             Kiedyś ceniono sobie takie odpady. Dzisiaj najdroższym nawozem jest mocznik, który kosztuje chyba 8 złotych za litr i posiada wszystkie niezbędne minerały włącznie potasem i fosforem. Mocznik jest STERYLNY. Jego nieprzyjemny zapach to wydzielający amoniak. Używam go we własnym ogródku, dopóki nie zostanę wyrzucony z domu. Używam do tego celu pięciolitrowej butelki od włoskiego wina z Biedronki. Kał to zupełnie inna para kaloszy i wymaga neutralizacji, żeby wyeliminować szkodliwe bakterie i pasożyty. Niemcy wiedzieli lepiej jak to robić..
             • kiks4 Re: Ruch Ośmiu Gwiazd 03.09.20, 21:39
              Czy możesz uściślić, czego używasz w swoim ogródku: własny mocz czy mocznik. Bo to różne substancje. Pierwsza- wiadomo. Druga- to zdefiniowany organiczny związek chemiczny - diamid kwasu węglowego: CO(NH2)2
              Synteza tego związku przez Wöhlera w 1828 r dowiodła, że dla powstania związków organicznych nie jest potrzebna żadna "siła życiowa" czy mądrzej nazywana "vis vitalis".
              Oczywiście jego oponenci mieli mu bardzo za złe, że do przełomowego dla chemii odkrycia wykorzystał coś tak odrażającego jak składnik moczu. Fuj...
            • kiks4 Re: Ruch Ośmiu Gwiazd 03.09.20, 20:24
             Muszę się pochwalić, że moje ścieki, pomimo, że jestem wieśniakiem, płyną do nowoczesnej oczyszczalni i dopiero po starannym ich oczyszczeniu są zrzucane do Warty. A wszystko to za sprawą dofinansowanego przez Unię projektu kanalizacji gmin rozlokowanych wokół Puszczy Zielonka. Licząca setki kilometrów sieć kanalizacyjna ma chronić wody powierzchniowe Puszczy i okolic.
             I to już działa. Gorzej jak zwykle jest z przyłączami. U nas podłączyła się do kanalizacji mniej niż połowa mieszkańców. Bo za przyłączenie trzeba samemu zapłacić. Trzeba trochę przebudować instalację wodociągową. Łe panie, to sie nie opyla...
             Nie mniej pomału jeziora w naszej okolicy się czyszczą, bo przedtem całe ścieki z miasteczka szły żywcem do rzeczki i przez ciąg jezior. Do tej samej rzeczki zrzucały także swoją zawartość beczkowozy, zwożące płynne złoto z okolicznych wsi. Dzisiaj jest to uregulowane, są koncesjonowani szambelani, zrzucają swój urobek pod okiem kamer i przyrządów kontrolnych. A wszystko to płynie do oczyszczalni w Szlachęcinie, zbudowanej w ostatnim porywie PRL-u na potrzeby osady fabrycznej i fabryki w Bolechowie. Fabryka nie pracuje ale oczyszczalnia- jak najbardziej.
             Nie muszę dodawać, że projekt kanalizacji Puszczy sfinansowała w dużym stopniu zbójecka Unia.
             • qwardian Re: Ruch Ośmiu Gwiazd 03.09.20, 21:35
              Kiksie, chłop na gospodarstwie nie zamawia beczkowozu, tylko wierci dziurę od spodu szamba i wsypuje do niego gaszone wapno. Co więcej jest to legalne..

              1. Czy w świetle przedstawionych przepisów rolnicy mają prawo rolniczo wykorzystywać ścieki do nawożenia własnych gruntów?

              Na podstawie przepisów art. 36 obowiązującej ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019, z póź. zm.) właścicielowi gruntu przysługuje prawo do rolniczego wykorzystanie ścieków, jeżeli ilość tych ścieków nie przekroczy 5m3/d. Wówczas czynność taka odbywa się w ramach zwykłego korzystania z wód, tj. niewymagającego pozwolenia wodnoprawnego wydawanego w trybie art. 122 ust. 1 pkt 4 Prawa wodnego.
              • kiks4 Re: Ruch Ośmiu Gwiazd 03.09.20, 21:43
               Co do dziury w dnie szamba- to uświadomiono mnie, że w trakcie wylewania dna wkłada się w świeży beton butelki dnem do góry tak, aby denka były zlicowane z powierzchnią betonu. Komisja odbierająca budowę stwierdzi, że szambo jest szczelne a po jej wyjeździe prętem zbrojeniowym tłucze się denka i bez wiercenia są otwory. Polak potrafi...
            • snajper55 Re: Ruch Ośmiu Gwiazd 04.09.20, 00:27
             qwardian napisał:

             > Nie wszystko Snajperze, tylko deszczówka. Odpady kloaczne wywożono beczkowozami
             > , tak samo jak to się odbywa dzisiaj na wsi.

             Nieprawda. Nie tylko deszczówka, tylko wszystko, co wylewano do rynsztoków, a więc zawartość nocników i wszelkie inne nieczystości.

             "W Warszawie nieczystości płyną otwartymi kanałami, wobec czego zepsucie powietrza sięga takiego stopnia, że mieszkańcy – żeby nie wpuścić morowych wyziewów do domu – ryglują na stałe okna, a jako taką jakość domowych zapachów podtrzymują za pomocą silnie pachnących trociczek, wody z octem i potpourri."

             S.
             • qwardian Re: Ruch Ośmiu Gwiazd 04.09.20, 08:36
              Nawet jeżeli to miało miejsce, było niedozwolone. Poza tym większość odchodów stanowiły końskie..

              www.ekartkazwarszawy.pl/kartka/toaleta/
              Przede wszystkim przy większości ulic płynęły rynsztoki, czyli prostokątne, drewniane, otwarte kanały, którymi stale spływały wody opadowe i wszelkie nieczystości płynne. Już same rynsztoki nadawały miastu nieciekawy zapach, szczególnie latem. Do rynsztoka nie wolno było wyrzucać odchodów z kloak, ponieważ wyżerały drewniane deski z obudowy.
              • snajper55 Re: Ruch Ośmiu Gwiazd 05.09.20, 02:21
               qwardian napisał:

               > Nawet jeżeli to miało miejsce, było niedozwolone. Poza tym większość odchodów s
               > tanowiły końskie..
               >
               > www.ekartkazwarszawy.pl/kartka/toaleta/
               > Przede wszystkim przy większości ulic płynęły rynsztoki, czyli prostokątne,
               > drewniane, otwarte kanały, którymi stale spływały wody opadowe i wszelkie niecz
               > ystości płynne. Już same rynsztoki nadawały miastu nieciekawy zapach, szczególn
               > ie latem. Do rynsztoka nie wolno było wyrzucać odchodów z kloak, ponieważ wy
               > żerały drewniane deski z obudowy
               .


               Ale ja nie pisałem o odchodach z kloak, tylko o odchodach z nocników i innych płynnych nieczystościach z domów, sklepów, knajp, burdeli i innych przybytków.

               S.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka