Dodaj do ulubionych

Jarogniew Drwęski

27.09.20, 12:29
Za rok a dokładniej 14 września 2021 r. minie setna rocznica śmierci pierwszego prezydenta Poznania i nie był nim Cyryl Ratajski.
Człowiek wybrany 11 listopada 1918 r. przez Naczelną Radę Ludową na stanowisko nadburmistrza Poznania a następnie w 1919 r. mianowany na stanowisko Prezydenta Poznania nazywał się Jaromir Drwęski. Rządził bardzo skutecznie, wiele jego dokonań przetrwało do dziś jak choćby Międzynarodowe Targi Poznańskie.Rządził krotko. Zmarł po dwóch zaledwie latach prezydentury.
I być może ten fakt spowodował, że dla większości Poznaniaków pierwszym prezydentem wydaje się być Cyryl Ratajski, który kierował miastem do 1934 roku i zostawił po sobie wiele trwałych dokonań. Cyryl Ratajski jest w Poznaniu godnie upamiętniony, ma w centrum miasta plac nazwany jego nazwiskiem. Ma pomnik na placu Andersa. Jego nazwisko zna ka zdy Poznaniak.
Wydaje się, że setna rocznica śmierci Drwęskiego będzie doskonałą okazją do przypomnienia jego postaci. I może również do utrwalenia jej w pamięci np. przez wystawienie choćby ławeczki z jego postacią. Jak dotąd ma tylko małą ulicę na Podolanach, gdzie psy... szczekają.
Co sądzicie o tym, żeby zachęcić miasto do przypomnienia postaci Drwęskiego? I w jaki sposób?
Obserwuj wątek
  • l.george.l Re: Jarogniew Drwęski 27.09.20, 13:20
   Zasługi Drwęskiego były rzeczywiście duże, z perspektywy czasu wydają się wręcz dla Poznania epokowe. Zadziwiające, że ulica jego imienia, to pozbrukowa ścieżynka. Jak to się ma do arterii Hlonda czy Wojtyły, którzy dla Poznania niczego nie zrobili?
  • kiks44 Re: Jarogniew Drwęski 27.09.20, 18:32
   Przepraszam za niedopatrzenie- jest w Poznaniu także mały park wokół pomnika Powstańców Wielkopolskich imienia Izabeli i Jarogniewa Drwęskich.
   Wybrałem się na Cmentarz Zaslużonych na św. Wojciechu- okazały nagrobek prosi o renowację. Może chociaż tyle może miasto zrobić na setną rocznicę śmierci:
   fotoforum.gazeta.pl/photo/6/ba/bg/u7zv/ywDfiJ7OevZk4GtkaX.jpg
   • qwardian Re: Jarogniew Drwęski 27.09.20, 18:52
    Również w kwestii formalnej. Lokalizację i symbol iglicy targów to my raczej zawdzięczamy Wystawie Wschodnioniemieckiej i nadburmistrzowi Poznania, Ernstowi Wilmsowi, który wcześniej organizował i i był dyrektorem wystawy w Düsseldorfie..
    • kiks4 Re: Jarogniew Drwęski 27.09.20, 21:52
     O jakiej iglicy Qwardian mówisz? Iglica powstała w 1955 r. na bazie Wieży Górnośląskiej:
     tiny.pl/7p2z6
     Dobrze wiesz, że nie o iglicę czy wieżę chodzi. Chodzi o niekwestionowane zasługi Jarogniewa Drwęskiego i o to, że mało który Poznaniak dziś o tym pamięta..
     • qwardian Re: Jarogniew Drwęski 28.09.20, 12:21
      Szanuję Twoją opinię Kiksie, ale nie mam i nigdy nie miałem pojęcia, że taka osoba istniała. Bardzo ładnie, że jest skwerek, albo park, bo są bardzo przyjazne dla drzewek i osób, którzy je użyźniają w nagłych sytuacjach. Każda osoba zamieszkująca Poznań jest w jakiś sposób zasłużona..
    • kiks4 Re: nagrobek prosi o renowację 16.09.21, 10:23
     Szkoda, że miesięcznica śmierci innego prezydenta jest setki razy bardziej nagłaśniana niż setna rocznica śmierci pierwszego w wolnej, odrodzonej Polsce prezydenta m. Poznania.
     Jarogniew Drwęski zmarł 14 września 1921 r. Do jego przedwczesnej śmierci przyczyniło się przepracowanie...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka