Dodaj do ulubionych

Chcemy więcej drzew w centrum Poznania!

30.03.09, 23:53
Co jak co ale drzewa w Poznaniu mogę iść sadzić w "czynie społecznym". Nawet
własne narzędzia wezmę. Dla Poznania wszystko!
Obserwuj wątek
    • Gość: x Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: 79.162.173.* 31.03.09, 08:08
      Mniej kawusi i pytlupytlu na Marcelinie, a więcej roboty panie L!
      • Gość: Wlodek z Grunwaldu Po co zima solic?Nie potrafimy jezdzic jak Niemcy? IP: *.acn.waw.pl 31.03.09, 09:35
        Tam sie ulice odsnieza, ale soli (i to jakas inna sola, bardziej brudzaca, ale
        moze mniej szkodliwa) tylko glowne szlaki. Zas opady sniegu w Monachium,
        Norymberdze sa nieporownanie wieksze niz w Wielkopolsce.
        W centrum mozna sypac Sw.Marcin, Marcinkowskiego, 27grudnia i I rame, a poza
        drogi promieniscie odchodzace od centrum i II rame. Reszte odsniezac piaskiem.
    • Gość: ere Re: Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.icpnet.pl 31.03.09, 08:58
      W Berlinie jest sporo zieleni w mieście, oczywiście nie we wszystkich
      dzielnicach. Na Prenzlauerbergu są urocze skwery i spore platany. Zwłaszcza one
      wydają się mocne, latem dają cień i wyglądają ładnie. Dlaczego u nas nie sadzi
      się platanów? Nie chce mi się wierzyć, żeby klimat na to nie pozwalał.
      Oprócz niszczenia drzew przez zasypywanie ulic solą w zimie jest jeszcze problem
      ich przycinania. Jest to robione niefachowo. Co roku słyszy się o zdenerwowaniu
      mieszkańców zgłaszających okaleczanie drzew. Czasem wydaje się, że jest to
      działanie celowe. Jeżeli ze sporego drzewa zostawia się kikuty, w dodatku nie
      zabezpieczone, ono usycha i można je wyciąć.
      Martwimy się, że pustoszeje centrum: św. Marcin na przykład. Skoro nie wróci już
      tam handel, może warto zadbać o zieleń, niech to będą przynajmniej ładne miejsca.
      • Gość: Wlodek z Grunwaldu platany,sosny czarne,lipy wegierskie,jesiony sa IP: *.acn.waw.pl 31.03.09, 09:24
        odporne na miejskie zanieczyszczenia. Krajowe lipy szerokolistne i drobnolistne,
        klony, kasztanowce wrecz przeciwnie. I nie jest to wiedza tajemna, ale do
        znalezienia w dowolnym leksykonie drzew i krzewow np. Bugaly.
        Zobaczymy jak wygladaj srodmiejskie ulice Paryza, Rzymu (poza sredniowiecznym
        centrum), Berlina, Frakfurtu, Kopenhagi, czy Wiednia. Wszedzie drzewa. I nie
        male, a duze!
        • Gość: Ktoś z Dębca Re: platany,sosny czarne,lipy wegierskie,jesiony IP: *.adsl.inetia.pl 31.03.09, 09:33
          lipy są fajne, ale jak zaparkujesz auto pod taką to masz je potem oklejone tym
          co z nich spada i jakimś sokiem
          • Gość: Wlodek z Grunwaldu Re: platany,sosny czarne,lipy wegierskie,jesiony IP: *.acn.waw.pl 31.03.09, 09:36
            Tylko od czerwca do lipca. Jakos Berlinczycy sobie z tym radza, gdyz to razem z
            sosna typowe berlinskie drzewo (Unter den Linden cos Ci mowi?). Poza
            tym...Poznaniak jestes czy nie? Samochod trzeba myc raz w tygodniu i tyle.
            • Gość: RAUBER Re: platany,sosny czarne,lipy wegierskie,jesiony IP: *.adsl.inetia.pl 31.03.09, 23:46
              To się nazywa wzięcie pod włos ;)
      • Gość: Wlodek z Grunwaldu PO co 2 pasy na Sw.Marcinie? Lepiej strefe piesza IP: *.acn.waw.pl 31.03.09, 09:31
        z drzewami. Parking pod pl. Wolnosci wciaz ma mnostwo wolnych miejsc obecna
        nitka w strone Rynku wystarczy do ruchu w obie strony. Jesli nie ma
        pomyslu/pieniedzy na rewitalizacje calego kwartalu centrum, to moze w tych
        biurowcach urzadzic multipleks? Do tego podobny ruch ograniczajacy powierzchnie
        drogi przez wstawienie tramwaju na Ratajczaka. Strefa piesza i kino przyciagna
        gastronomie. A ta sluzac w dzien studentom i biurom, a wieczoram gosciom kin i
        teatru uaktywni znow caly kwartal.
        • Gość: bury Re: PO co 2 pasy na Sw.Marcinie? Lepiej strefe pi IP: *.171.37.10.static.crowley.pl 31.03.09, 09:42
          Dokladnie tak jak Wlodek pisze. Partery i pierwsze pietra biurowcow
          swietomarcinskich moglyby byc dobrymi miejscami na kluby taneczne. Sw. Marcin:
          jezdnie do zwezenia, nowa zielen, woda. Ale z glowa i wg spojnego projektu!!!
      • dobrusia_to_ja Re: Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! 31.03.09, 22:31
        Gość portalu: ere napisał(a):

        > Na Prenzlauerbergu są urocze skwery i spore platany. Zwłaszcza one
        > wydają się mocne, latem dają cień i wyglądają ładnie. Dlaczego u nas nie sadzi
        > się platanów? Nie chce mi się wierzyć, żeby klimat na to nie pozwalał.

        Kiedyś w Poznaniu rosły platany, więc to raczej nie problem klimatu.
        • Gość: chanach Re: Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.03.09, 23:08
          W Poznaniu sporo sadzi się platanów - np. na Garbarach (przy Starej Rzeźni), czy
          na ul. Wieniawskiego, przy Pl. Wielkopolskim, na Niepodległości. Jednak nie
          wszystkie ulice się do platanów nadają - są po prostu za wąskie. Platany nawet w
          mieście potrafią osiągać imponujące rozmiary, więc nie można ich sadzić np. w
          pobliżu budynków. Zalecana odległość od budynku to min. 10 - 15 m.
          • dobrusia_to_ja Re: Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! 31.03.09, 23:23
            Dziękuję za informację:)
    • Gość: as Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.03.09, 09:45
      a w Castoramie są tuje po 20 zł, to kupcie urzedasy pare tysięcy i
      posadzcie przy drogach
    • Gość: marek.es Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.03.09, 09:46
      Znikają, bo jesteśmy bezmyślni.W ubiegłym roku wyremontowano trawnik
      przy skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Strzeleckiej. Zrobiono to
      bardzo porządnie, zaczynając od wymiany ziemi. Zasadzono nowe drzewa
      wzdłuż Krakowskiej, zasiano trawę. Nowe trawniki otoczono siatką
      rozpiętą na ok.70 cm drewnianych słupkach. Mimo początkowo bardzo
      gorącego lata trawa bardzo dobrze się przyjęła. Niestety pod koniec
      roku słupki usunięto i na skutki nie trzeba było długo czekać. W tej
      chwili jest już wydeptana ścieżka (po poznańsku mówiąc - na szagę).
      Teren jest pokryty psimi odchodami, część jest zryta kołami
      parkujących tam w weekendy samochodów. Trawnik nastepnej zimy nie
      doczeka. Stanie się tym, czym był przedtem, czyli ubitą ziemią, w
      którą nawet woda nie wsiąkała oraz psią toaletą. Szkoda pracy i
      pieniędzy. ZDM, która odpowiada za ten teren odpisał mi ,że wkopali
      tabliczki z zakazem niszczenia zieleni. Tydzień po tym tabliczki
      ktoś ukradł ... Bo najważniejsze jest abym mógł auto zaparkować
      drzwi w drzwi. Przejście kilkudziesięciu metrów, to rzecz
      niewykonalna.
      • pan.nikt Re: Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! 31.03.09, 09:59
        Drzewa, trawniki, kwiaty BARDZO DOBRZE.
        A ścieszka na szagę??

        No cóż z pewnymi rzeczami nie warto walczyc. Jeżeli mieszkańcą jest potrzebna ścieszka to trzeba ją zaakceptować i wybrukować. Oczywiście nie co metr, ale co jakiś czas w przydatnych miejscach. Uporczywe dosiewanie trawy, stawianie tablic (nawet w poprzek takiej ściezki DO NICZEGO NIE PROWADZI.
        Po prostu, mieszkańcy częściej niż urzędnicy wiedzą gdzie potrzebne jest przejscie.
        • Gość: RAUBER Re: Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.adsl.inetia.pl 31.03.09, 23:41
          mieszkańcOM Kolego Inżynierze mieszkańcom ;)
          • pan.nikt Re: Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! 01.04.09, 10:41
            jak zwykle napisałęś "na temat".
            Brawo Panie polonisto.
            • Gość: RAUBER Re: Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.adsl.inetia.pl 01.04.09, 11:54
              Ekonomisto i Kułacki Krwiopijco a nie polonisto.

    • Gość: TOMI Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.icpnet.pl 31.03.09, 09:55
      Nie tylko drzewa są bezmyślnie wycinane i kaleczone przez
      nieumiejętne obcinanie konarów - równie tragicznie wygląda
      pielęgnacja krzewów - ostatnie przykłady to kompletnie debilne
      przycięcie berberysów i perukowców oraz ogników na pl. Cyryla
      Ratajskiego naprzeciwko PZU, śnieguliczek przy ul. Niepodległości
      między pomnikiem Poznańskiego Czerwca a ul. Fredry - takich
      przykładów można mnożyć w nieskończoność - a wszystko wynika z
      tego ,że za pielęgnację biorą się firmy, które dziwnym sposobem
      wygrywają przetargi i zatrudniają kompletnie nie wykwalifikowane
      osoby do tego rodzaju prac.
      Trzeba walczyć nie tylko o sadzenie drzew ale również o obsadzanie
      całych ciągów komunikacyjnych krzewami - przecież też w swojej
      masie spełniają swoją rolę użytkową i ozdobną - tylko trzeba je
      odpowiednio pielęgnować a nie co roku przycinać do wielkości małego
      jeża.
      • Gość: marek Re: Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.03.09, 11:08
        Jeżeli jedynym kryterium jest cena, to tak zawsze będzie. Obok
        sklepu Elissa na os.Przyjaźni "przycięto" topole, czyli stoją 3
        słupy. Tak samo było w ubiegłym roku przy stacji Orlen na
        Zamenhofa.Z tym,że tam cięli w maju.
        • Gość: aurora Re: Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.icpnet.pl 31.03.09, 22:49
          tak samo drzewa wyglądają na piastowskim - w tym roku "przycięto" kasztana pod moimi oknami. przyciecie polegało na ucięci co grubszych gałęzi, tak, ze teraz stoi kilka grubych kikutów z wystającymi drobnymi gałązkami - to już nie lepiej całe drzewo wyciać? trzeba je zabijć powoli?

          za "pielęgnację" zieleni w poznaniu odpowiadają osoby co najmniej nieopdowiedzialne
      • Gość: chanach Re: Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.03.09, 23:47
        Zgadza się - krzewy też są często okaleczane - ale raczej nie te, które ma pod
        swoją opieką ZDM - ich warunki przetargów, a także bardzo skrupulatny nadzór by
        na to nie pozwolił. Podane poniżej przykłady to działanie nie firm zajmujących
        się zielenią, a niejakiego ZUPL-u, czyli Zakładu Usług Parkowo-Leśnych będącego
        gospodarstwem pomocniczym Zarządu Zieleni Miejskiej. Obie te instytucje w
        kwestii zieleni zdają się pozostawać o dobre kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt
        lat wstecz. Wymienione gatunki (a zwłaszcza perukowiec i ognik) nie powinny być
        przycinanie, a jeśli zachodzi taka konieczność, to powinny zostać przerzedzone,
        a nie "zgolone" na zero.
    • Gość: radosuaf Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 31.03.09, 10:38
      Podpisuję się rękami i nogami :-)
    • Gość: d'night Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 31.03.09, 10:46
      "Nie chcemy mieć w Poznaniu betonowej pustyni, jak w Tokio - mówią uczniowie
      społecznego gimnazjum nr 4, którzy właśnie ruszają z akcją adopcji drzew."

      Po pierwsze nie wiedziałem, ze uczniowie społecznego gimnazjum nr 4 tak dobrze
      znają Tokio, widocznie wpadają od czasu do czasu na zakupy lub na wycieczkę
      szkolną ;)
      Po drugie akurat Tokio, być może nie na każdej ulicy są piękne drzewa, ale nie
      brakuje ich i do tego są tam przepiękne ogrody. Zieleni w Japonii nie brakuje,
      to na pewno!
    • Gość: as1048 Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.icpnet.pl 31.03.09, 21:20
      Serce rośnie, gdy się czyta te propozycje ... od dziś (jeśli się nie
      mylę) można zakładać firmy w "jednym okienku", więc każdy z Państwa
      znających się, jak widać, na zadrzewianiu miast i jego
      (zadrzewienia) pielęgnacji może od np. pojutrza wystąpić do
      magistratu w przetarg i wygrać (bo jak inaczej, wszyscy fachowcy)
      właśnie zlecenie na zadrzewienie miasta i tego zadrzewienia
      pielęgnację. Może specyficznie, ale mówię to serio. Fachowcy byliby
      tu oczekiwani. Tyle ... więc do dziela!
      A jeśli już, to mam pytanie dla drzewoznawców: czy owa wierzba
      polska, pod którą Fryderyk Chopin itd powstaje w wyniku drastycznego
      przycięcia konarów aż do pnia???? Jeśli tak, to może o to chodzilo
      tym niefachowcom??!
      • Gość: Wlodek z Grunwaldu Re: Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.acn.waw.pl 31.03.09, 22:13
        Zdolność do generalizacji jest jednym z mierników inteligencji, jednak w tym
        temacie polecam dowiedzieć się wprzódy (wiki) dla czego ogławia się akurat
        wierzby - jak to ująłeś - polskie, a ja ująłbym niebezzasadnie - mazowieckie
        (jeszcze przed Drugą Wojną na Śląsku, Lubelszczyźnie i Kaszubach powszechnie na
        mieszkańców tutejszych ziem mawiano Polacy, w odróżnieniu od Mazowszan,
        Wilniaków, Górali itd.).
        • Gość: as1048 Re: Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.icpnet.pl 31.03.09, 23:14
          OK Niech Wam będzie salix alba, tilia grandifolia a nawet populus
          tremula! To nawet kiedyś (czyli wprzódy) przerabialem, acz
          ineligencja, jako rzekli, mierna (miernikowa). Ale jeśli dobrze
          pamietam, to przed II wojną światową wobec licznie przybyłych do
          Wielkopolski bieda-emigrantów z Galicji powszechnie mawiano, iż
          są "z Polski", natomiast w "Panu Tadeuszu" przebywający na Litwie
          przybysze-Polacy z Wielkopolski nazywani są Prusakami - to oni w
          scenie namawiania szlachty do przeprowadzenia tytułowego zajazdu
          wspominają b. życzliwie powstanie wielkopolskie 1806r, w wyniku to
          którego zwycięskiego powstania wielkopolskiego utworzone zostało
          przez Napoleona Księstwo Warszawskie (1807-1815) i o którym to
          Powstaniu zapewne nie pamięta żaden mieszkaniec 100-licy ...Ale o
          czym my piszemy!!!
    • Gość: j Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.icpnet.pl 31.03.09, 23:13
      trzeba powiedziec ze juz wiele zrobiono w poznaniu dla zieleni w centrum. jak
      sobie przypomne jak wygladal slynny park pod opera i park na tylach Zamku
      kilkanascie lat temu to to nie ma porownania do tego co mamy dzisiaj. ale
      zieleni nigdy za wiele. Nawet samochodem przyjemniej jedzie sie po ulicy pelnej
      drzew niz betonu:)
    • pan.nikt Ciekawostka, wcale nie przyrodnicza 01.04.09, 10:48
      a wiecie Państwo, że czasami Konserwator Zabytków (przynajmniej taką nosi nazwę ZABRANIA SADZENIA DRZEW.
      TAK, TAK, to nie zart. I wcale nie daltego, że zasłonią np piekna architekturę, ale nie bo nie i juz
      • Gość: RAUBER Re: Ciekawostka, wcale nie przyrodnicza IP: *.adsl.inetia.pl 01.04.09, 11:56
        No tu masz rację. Konserwatorka często stosuje argumentację nie bo nie ze szkodą
        dla Poznania. Jej się chyba PRLowska siermiężność w mózgu odłożyła.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka