der-rauber 30.03.09, 23:53 Co jak co ale drzewa w Poznaniu mogę iść sadzić w "czynie społecznym". Nawet własne narzędzia wezmę. Dla Poznania wszystko! Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: x Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: 79.162.173.* 31.03.09, 08:08 Mniej kawusi i pytlupytlu na Marcelinie, a więcej roboty panie L! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Wlodek z Grunwaldu Po co zima solic?Nie potrafimy jezdzic jak Niemcy? IP: *.acn.waw.pl 31.03.09, 09:35 Tam sie ulice odsnieza, ale soli (i to jakas inna sola, bardziej brudzaca, ale moze mniej szkodliwa) tylko glowne szlaki. Zas opady sniegu w Monachium, Norymberdze sa nieporownanie wieksze niz w Wielkopolsce. W centrum mozna sypac Sw.Marcin, Marcinkowskiego, 27grudnia i I rame, a poza drogi promieniscie odchodzace od centrum i II rame. Reszte odsniezac piaskiem. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ere Re: Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.icpnet.pl 31.03.09, 08:58 W Berlinie jest sporo zieleni w mieście, oczywiście nie we wszystkich dzielnicach. Na Prenzlauerbergu są urocze skwery i spore platany. Zwłaszcza one wydają się mocne, latem dają cień i wyglądają ładnie. Dlaczego u nas nie sadzi się platanów? Nie chce mi się wierzyć, żeby klimat na to nie pozwalał. Oprócz niszczenia drzew przez zasypywanie ulic solą w zimie jest jeszcze problem ich przycinania. Jest to robione niefachowo. Co roku słyszy się o zdenerwowaniu mieszkańców zgłaszających okaleczanie drzew. Czasem wydaje się, że jest to działanie celowe. Jeżeli ze sporego drzewa zostawia się kikuty, w dodatku nie zabezpieczone, ono usycha i można je wyciąć. Martwimy się, że pustoszeje centrum: św. Marcin na przykład. Skoro nie wróci już tam handel, może warto zadbać o zieleń, niech to będą przynajmniej ładne miejsca. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Wlodek z Grunwaldu platany,sosny czarne,lipy wegierskie,jesiony sa IP: *.acn.waw.pl 31.03.09, 09:24 odporne na miejskie zanieczyszczenia. Krajowe lipy szerokolistne i drobnolistne, klony, kasztanowce wrecz przeciwnie. I nie jest to wiedza tajemna, ale do znalezienia w dowolnym leksykonie drzew i krzewow np. Bugaly. Zobaczymy jak wygladaj srodmiejskie ulice Paryza, Rzymu (poza sredniowiecznym centrum), Berlina, Frakfurtu, Kopenhagi, czy Wiednia. Wszedzie drzewa. I nie male, a duze! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Ktoś z Dębca Re: platany,sosny czarne,lipy wegierskie,jesiony IP: *.adsl.inetia.pl 31.03.09, 09:33 lipy są fajne, ale jak zaparkujesz auto pod taką to masz je potem oklejone tym co z nich spada i jakimś sokiem Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Wlodek z Grunwaldu Re: platany,sosny czarne,lipy wegierskie,jesiony IP: *.acn.waw.pl 31.03.09, 09:36 Tylko od czerwca do lipca. Jakos Berlinczycy sobie z tym radza, gdyz to razem z sosna typowe berlinskie drzewo (Unter den Linden cos Ci mowi?). Poza tym...Poznaniak jestes czy nie? Samochod trzeba myc raz w tygodniu i tyle. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: RAUBER Re: platany,sosny czarne,lipy wegierskie,jesiony IP: *.adsl.inetia.pl 31.03.09, 23:46 To się nazywa wzięcie pod włos ;) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Wlodek z Grunwaldu PO co 2 pasy na Sw.Marcinie? Lepiej strefe piesza IP: *.acn.waw.pl 31.03.09, 09:31 z drzewami. Parking pod pl. Wolnosci wciaz ma mnostwo wolnych miejsc obecna nitka w strone Rynku wystarczy do ruchu w obie strony. Jesli nie ma pomyslu/pieniedzy na rewitalizacje calego kwartalu centrum, to moze w tych biurowcach urzadzic multipleks? Do tego podobny ruch ograniczajacy powierzchnie drogi przez wstawienie tramwaju na Ratajczaka. Strefa piesza i kino przyciagna gastronomie. A ta sluzac w dzien studentom i biurom, a wieczoram gosciom kin i teatru uaktywni znow caly kwartal. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: bury Re: PO co 2 pasy na Sw.Marcinie? Lepiej strefe pi IP: *.171.37.10.static.crowley.pl 31.03.09, 09:42 Dokladnie tak jak Wlodek pisze. Partery i pierwsze pietra biurowcow swietomarcinskich moglyby byc dobrymi miejscami na kluby taneczne. Sw. Marcin: jezdnie do zwezenia, nowa zielen, woda. Ale z glowa i wg spojnego projektu!!! Odpowiedz Link Zgłoś
dobrusia_to_ja Re: Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! 31.03.09, 22:31 Gość portalu: ere napisał(a): > Na Prenzlauerbergu są urocze skwery i spore platany. Zwłaszcza one > wydają się mocne, latem dają cień i wyglądają ładnie. Dlaczego u nas nie sadzi > się platanów? Nie chce mi się wierzyć, żeby klimat na to nie pozwalał. Kiedyś w Poznaniu rosły platany, więc to raczej nie problem klimatu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: chanach Re: Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.03.09, 23:08 W Poznaniu sporo sadzi się platanów - np. na Garbarach (przy Starej Rzeźni), czy na ul. Wieniawskiego, przy Pl. Wielkopolskim, na Niepodległości. Jednak nie wszystkie ulice się do platanów nadają - są po prostu za wąskie. Platany nawet w mieście potrafią osiągać imponujące rozmiary, więc nie można ich sadzić np. w pobliżu budynków. Zalecana odległość od budynku to min. 10 - 15 m. Odpowiedz Link Zgłoś
dobrusia_to_ja Re: Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! 31.03.09, 23:23 Dziękuję za informację:) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: as Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.03.09, 09:45 a w Castoramie są tuje po 20 zł, to kupcie urzedasy pare tysięcy i posadzcie przy drogach Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: marek.es Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.03.09, 09:46 Znikają, bo jesteśmy bezmyślni.W ubiegłym roku wyremontowano trawnik przy skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Strzeleckiej. Zrobiono to bardzo porządnie, zaczynając od wymiany ziemi. Zasadzono nowe drzewa wzdłuż Krakowskiej, zasiano trawę. Nowe trawniki otoczono siatką rozpiętą na ok.70 cm drewnianych słupkach. Mimo początkowo bardzo gorącego lata trawa bardzo dobrze się przyjęła. Niestety pod koniec roku słupki usunięto i na skutki nie trzeba było długo czekać. W tej chwili jest już wydeptana ścieżka (po poznańsku mówiąc - na szagę). Teren jest pokryty psimi odchodami, część jest zryta kołami parkujących tam w weekendy samochodów. Trawnik nastepnej zimy nie doczeka. Stanie się tym, czym był przedtem, czyli ubitą ziemią, w którą nawet woda nie wsiąkała oraz psią toaletą. Szkoda pracy i pieniędzy. ZDM, która odpowiada za ten teren odpisał mi ,że wkopali tabliczki z zakazem niszczenia zieleni. Tydzień po tym tabliczki ktoś ukradł ... Bo najważniejsze jest abym mógł auto zaparkować drzwi w drzwi. Przejście kilkudziesięciu metrów, to rzecz niewykonalna. Odpowiedz Link Zgłoś
pan.nikt Re: Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! 31.03.09, 09:59 Drzewa, trawniki, kwiaty BARDZO DOBRZE. A ścieszka na szagę?? No cóż z pewnymi rzeczami nie warto walczyc. Jeżeli mieszkańcą jest potrzebna ścieszka to trzeba ją zaakceptować i wybrukować. Oczywiście nie co metr, ale co jakiś czas w przydatnych miejscach. Uporczywe dosiewanie trawy, stawianie tablic (nawet w poprzek takiej ściezki DO NICZEGO NIE PROWADZI. Po prostu, mieszkańcy częściej niż urzędnicy wiedzą gdzie potrzebne jest przejscie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: RAUBER Re: Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.adsl.inetia.pl 31.03.09, 23:41 mieszkańcOM Kolego Inżynierze mieszkańcom ;) Odpowiedz Link Zgłoś
pan.nikt Re: Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! 01.04.09, 10:41 jak zwykle napisałęś "na temat". Brawo Panie polonisto. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: RAUBER Re: Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.adsl.inetia.pl 01.04.09, 11:54 Ekonomisto i Kułacki Krwiopijco a nie polonisto. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: TOMI Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.icpnet.pl 31.03.09, 09:55 Nie tylko drzewa są bezmyślnie wycinane i kaleczone przez nieumiejętne obcinanie konarów - równie tragicznie wygląda pielęgnacja krzewów - ostatnie przykłady to kompletnie debilne przycięcie berberysów i perukowców oraz ogników na pl. Cyryla Ratajskiego naprzeciwko PZU, śnieguliczek przy ul. Niepodległości między pomnikiem Poznańskiego Czerwca a ul. Fredry - takich przykładów można mnożyć w nieskończoność - a wszystko wynika z tego ,że za pielęgnację biorą się firmy, które dziwnym sposobem wygrywają przetargi i zatrudniają kompletnie nie wykwalifikowane osoby do tego rodzaju prac. Trzeba walczyć nie tylko o sadzenie drzew ale również o obsadzanie całych ciągów komunikacyjnych krzewami - przecież też w swojej masie spełniają swoją rolę użytkową i ozdobną - tylko trzeba je odpowiednio pielęgnować a nie co roku przycinać do wielkości małego jeża. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: marek Re: Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.03.09, 11:08 Jeżeli jedynym kryterium jest cena, to tak zawsze będzie. Obok sklepu Elissa na os.Przyjaźni "przycięto" topole, czyli stoją 3 słupy. Tak samo było w ubiegłym roku przy stacji Orlen na Zamenhofa.Z tym,że tam cięli w maju. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: aurora Re: Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.icpnet.pl 31.03.09, 22:49 tak samo drzewa wyglądają na piastowskim - w tym roku "przycięto" kasztana pod moimi oknami. przyciecie polegało na ucięci co grubszych gałęzi, tak, ze teraz stoi kilka grubych kikutów z wystającymi drobnymi gałązkami - to już nie lepiej całe drzewo wyciać? trzeba je zabijć powoli? za "pielęgnację" zieleni w poznaniu odpowiadają osoby co najmniej nieopdowiedzialne Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: chanach Re: Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.03.09, 23:47 Zgadza się - krzewy też są często okaleczane - ale raczej nie te, które ma pod swoją opieką ZDM - ich warunki przetargów, a także bardzo skrupulatny nadzór by na to nie pozwolił. Podane poniżej przykłady to działanie nie firm zajmujących się zielenią, a niejakiego ZUPL-u, czyli Zakładu Usług Parkowo-Leśnych będącego gospodarstwem pomocniczym Zarządu Zieleni Miejskiej. Obie te instytucje w kwestii zieleni zdają się pozostawać o dobre kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt lat wstecz. Wymienione gatunki (a zwłaszcza perukowiec i ognik) nie powinny być przycinanie, a jeśli zachodzi taka konieczność, to powinny zostać przerzedzone, a nie "zgolone" na zero. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: radosuaf Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 31.03.09, 10:38 Podpisuję się rękami i nogami :-) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: d'night Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 31.03.09, 10:46 "Nie chcemy mieć w Poznaniu betonowej pustyni, jak w Tokio - mówią uczniowie społecznego gimnazjum nr 4, którzy właśnie ruszają z akcją adopcji drzew." Po pierwsze nie wiedziałem, ze uczniowie społecznego gimnazjum nr 4 tak dobrze znają Tokio, widocznie wpadają od czasu do czasu na zakupy lub na wycieczkę szkolną ;) Po drugie akurat Tokio, być może nie na każdej ulicy są piękne drzewa, ale nie brakuje ich i do tego są tam przepiękne ogrody. Zieleni w Japonii nie brakuje, to na pewno! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: as1048 Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.icpnet.pl 31.03.09, 21:20 Serce rośnie, gdy się czyta te propozycje ... od dziś (jeśli się nie mylę) można zakładać firmy w "jednym okienku", więc każdy z Państwa znających się, jak widać, na zadrzewianiu miast i jego (zadrzewienia) pielęgnacji może od np. pojutrza wystąpić do magistratu w przetarg i wygrać (bo jak inaczej, wszyscy fachowcy) właśnie zlecenie na zadrzewienie miasta i tego zadrzewienia pielęgnację. Może specyficznie, ale mówię to serio. Fachowcy byliby tu oczekiwani. Tyle ... więc do dziela! A jeśli już, to mam pytanie dla drzewoznawców: czy owa wierzba polska, pod którą Fryderyk Chopin itd powstaje w wyniku drastycznego przycięcia konarów aż do pnia???? Jeśli tak, to może o to chodzilo tym niefachowcom??! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Wlodek z Grunwaldu Re: Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.acn.waw.pl 31.03.09, 22:13 Zdolność do generalizacji jest jednym z mierników inteligencji, jednak w tym temacie polecam dowiedzieć się wprzódy (wiki) dla czego ogławia się akurat wierzby - jak to ująłeś - polskie, a ja ująłbym niebezzasadnie - mazowieckie (jeszcze przed Drugą Wojną na Śląsku, Lubelszczyźnie i Kaszubach powszechnie na mieszkańców tutejszych ziem mawiano Polacy, w odróżnieniu od Mazowszan, Wilniaków, Górali itd.). Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: as1048 Re: Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.icpnet.pl 31.03.09, 23:14 OK Niech Wam będzie salix alba, tilia grandifolia a nawet populus tremula! To nawet kiedyś (czyli wprzódy) przerabialem, acz ineligencja, jako rzekli, mierna (miernikowa). Ale jeśli dobrze pamietam, to przed II wojną światową wobec licznie przybyłych do Wielkopolski bieda-emigrantów z Galicji powszechnie mawiano, iż są "z Polski", natomiast w "Panu Tadeuszu" przebywający na Litwie przybysze-Polacy z Wielkopolski nazywani są Prusakami - to oni w scenie namawiania szlachty do przeprowadzenia tytułowego zajazdu wspominają b. życzliwie powstanie wielkopolskie 1806r, w wyniku to którego zwycięskiego powstania wielkopolskiego utworzone zostało przez Napoleona Księstwo Warszawskie (1807-1815) i o którym to Powstaniu zapewne nie pamięta żaden mieszkaniec 100-licy ...Ale o czym my piszemy!!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: j Chcemy więcej drzew w centrum Poznania! IP: *.icpnet.pl 31.03.09, 23:13 trzeba powiedziec ze juz wiele zrobiono w poznaniu dla zieleni w centrum. jak sobie przypomne jak wygladal slynny park pod opera i park na tylach Zamku kilkanascie lat temu to to nie ma porownania do tego co mamy dzisiaj. ale zieleni nigdy za wiele. Nawet samochodem przyjemniej jedzie sie po ulicy pelnej drzew niz betonu:) Odpowiedz Link Zgłoś
pan.nikt Ciekawostka, wcale nie przyrodnicza 01.04.09, 10:48 a wiecie Państwo, że czasami Konserwator Zabytków (przynajmniej taką nosi nazwę ZABRANIA SADZENIA DRZEW. TAK, TAK, to nie zart. I wcale nie daltego, że zasłonią np piekna architekturę, ale nie bo nie i juz Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: RAUBER Re: Ciekawostka, wcale nie przyrodnicza IP: *.adsl.inetia.pl 01.04.09, 11:56 No tu masz rację. Konserwatorka często stosuje argumentację nie bo nie ze szkodą dla Poznania. Jej się chyba PRLowska siermiężność w mózgu odłożyła. Odpowiedz Link Zgłoś