syriusz-s
17.10.06, 14:10
"Wspólnota" chwali Toruń
"Spektakularny awans Torunia" - tak pismo "Wspólnota" komentuje wyniki
najnowszego rankingu miast. Nasze miasto "skoczyło" z 12 na 6 pozycję wśród
miast wojewódzkich.
Sporządzając ranking redakcja "Wspólnoty" brała pod uwagę wzrost wydatków
inwestycyjnych. Jest on widoczny w całym kraju, dziennikarze stwierdzają, że w
2005 roku wzrosły one o dwa i pół miliarda złotych w porównaniu do roku 2004 i
o prawie pięć miliardów w porównaniu z rokiem 2003. Tłumacząc ten wzrost
wskazano m.in. na prorozwojową postawę samorządów, które umieją wybrać i
przygotować odpowiednie projekty, poprawiającą się sytuację gospodarczą, a
przede wszystkim dopływ funduszy unijnych.
Miasta wojewódzkie, które najwięcej inwestują to Warszawa, Katowice i Kraków.
Przed nami są jeszcze Poznań i Rzeszów.
To nie pierwszy sukces Torunia w rankingach prasowych. Zajęliśmy m.in. trzecie
miejsce w tegorocznym Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej", czwarte na liście
najtańszych samorządów przygotowanej przez "Wspólnotę" i trzecie w rankingu
miast, które zdobyły najwięcej pieniędzy z UE opublikowanym w ubiegłym roku
także w tym miesięczniku.