lizbetka
10.07.05, 19:18
"Wynik badania kału z opisem liczne kolonie drożdżaków nie świadczy jeszcze o
grzybicy przewodu pokarmowego, gdyż taki stan obserwuje się u większości
zdrowych ludzi. Grzybica przewodu pokarmowego jest ciężką chorobą dotyczącą
dzieci z niedoborami odporności lub leczonych lekami immunosupresyjnymi.
Zazwyczaj towarzyszy jej ciężkie zapalenie jamy ustnej. W stolcu stwierdza się
wóczas bardzo dużą ilość kolonii drożdżaków, ale także obecność innych
patologicznych grzybów. "
"Objawowa grzybica przewodu pokarmowego dotyczy dzieci z upośledzoną
odpornością i łączy się z przewlekłą biegunką i zaburzeniami odżywienia. W
innych wypadkach stwierdzenie obecności "grzyba" w posiewie kału nie świadczy
o grzybicy (czyli objawowym zakażeniu) przewodu pokarmowego."
"Candida jest naturalnym składnikiem flory jelitowej - pod warunkiem, że są
zachowane również jej inne składniki (czyli złota równowaga). U dzieci bez
niedoborów odporności, nie leczonych ostatnio antybiotykami należy założyć, że
tak własnie jest i wtedy nie wiązałabym obecności Candida w kale z nasileniem
alergii. Jeśli dziecko było leczone ostatnio antybiotykami, miało biegunkę,
przechodziło nawracające infekcje - to nie można wykluczyć faktu nadmiernego
rozplemu grzybka w przewodzie pokarmowym i teoretyczny związek z nasileniem
alergii jest możliwy."
Cytuję eksperta z Forum Pediatrycznego . Może to uspokoi niektóre mamy , że
obecność nawet licznych kolonii grzybów nie świadczy o grzybicy przewodu
pokarmowego .
Pozdrawiam . Lizbetka