43 wyników w czasie 94 ms
Sortowanie wyników: wg trafności wg daty

spadek, a małoletnie dziecko (początek wątku)

Jestem osoba żyjącą w wolnym związku, mamy dziecko. Wiem ze po śmierci jednego z nas spadek całkowicie dziedziczy córka. Pytanie dotyczy tego kto zarządza spadkiem do czasu uzyskania przez nią pełnoletności. Czy jest możliwe aby zarządcą spadku została inna osoba niż rodzic, i w jakich

Re: spadek, a małoletnie dziecko

Tak ale wykonawca testamentu jest powoływany do czasu działu spadku.Wykonuje zapisy i polecenia i tyle:)Tutaj chodzi o kuratora procesowego, czyli taką osobę, która będzie dbała o interesy dziecka w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku.Może to być osoba spokrewniona z dzieckiem lub

Re: Dział spadku a nieletnia osoba dziedzicząca.P

Jeżeli postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku było w 2005 roku - to córka spadek nabyła już dawno (odziedziczyła). Teraz potrzebuje Pani zgody sądu na dokonanie czynności prawnej przekraczającej zakres zwykłego zarządu (rozporzadzenie majatkiem małoletniej córki) do działu spadku

Re: Dział spadku

odrzucam bo to koszty i czas a skoro jesteście zgodni wszyscy to dział spadku u notariusza). Sąd spadku stwierdza tylko, kto jest spadkobiercą, a zresztą Wy tj. Ty, Ania i Daniel nie jesteście spadkobiercami ustawowymi zmarłej cioci )Wspomina Pani cos o odrzuceniu spadku.W jakim celu sie to

Re: Przyjecie spadku a brak egzekucji

Ja wprawdzie generalnie byłam za przyjeciem tylko nie domaganiem się działu, ale jak są małoletni nie w Polsce to tym bardziej 😃

Re: darowizna , małoletnia, sprzedaż nieruchomośc

Podstawową formą czynności, w jakiej może nastąpić przeniesienie udziałów w składnikach nabytych z drodze dziedziczenia jest dział spadku. Jednakże w niektórych sytuacjach (np. gdy przedmiot spadku był objęty wspólnością ustawową, a jednym ze spadkobierców jest małżonek zmarłego) umowa ta

Re: Spadek

takiej zgody rozporządzić jej prawem jako małoletniej. I zupełnie nie wiadomo jak sąd się na to będzie zapatrywał. Najtaniej chyba byłoby zawrzeć u notariusza umowę o nieodpłatny dział spadku po babci, w wyniku której mama nabędzie to mieszkanie, ale bez zgody sądu nie można tego zrobić. A ja

Re: Spadek

to, aby sąd zezwolił na dział spadku w ogóle bez spłat na rzecz tej małoletniej. Może są jakieś okoliczności, którymi się sąd kieruje przy orzekaniu? Nie wiem, doprawdy nie wiem - ale moze warto w tym kierunku pójść. Sugeruję tylko nie będąc pewną czy są takie szanse a jeśli to jakie

Re: Poradźcie.....spadek

no to po kolei: 1. jak pisałam wczesniej-skoro syn małoletni to na odrzucenie spadku musicie miec zgodę sądu; ponieważ spadek to same aktywa więc szanse ze są d się zgodzi na odrzucenie są marne 2. skoro córka dostała darowiznę to należy ją zaliczyć na poczet zachowku; widać babcia za życia

oszczędności a dziedziczenie spadku (początek wątku)

odsetek, po wymianie pism połowę zgromadzonej kwoty wypłacił żonie, a druga połowa nadal leży odłogiem - gdyż prawnie należy do córki; bank czeka na orzeczenie sądu rodzinnego zezwalającego na wypłatę matce środków należących do małoletniej; i co ciekawe, zacytuję artykuł "Zgodnie z przepisami kodeksu

Re: Przekroczenie terminu odrzucenia spadku

Wniosek do wydziału rodzinnego o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego. Bywa, że wyrażenie zgody (a kiedy są długi sąd wyraża zgodę, choć słyszałam o jakichś pojedynczych dziwnych dla mnie przypadkach, że nie) chwilę trwa, więc jak tylko córka znajdzie się w gronie spadkobierców (czyli

Re: spadek/zachowek/dożywocie

opieki; - prawa babci będą wpisane do księgi wieczystej (Dział III) więc nawet gdybyś lokal sprzedała (a możesz jako właściciel) to nabywca i tak musi godzić się na to obciążenie prawem babci, w tym prawem do dożywotniego bezpłatnego mieszkania; - umowa ta wyłącza Ci wojnę o spadek (bo nie ma już

1 2 3 4 5