Dodaj do ulubionych

LID-lenie i debile

14.07.07, 16:42
Lewica i Demokraci[edytuj]

SLD+SDPL+PD+UP - Lewica i Demokraci (LiD) – koalicyjne ugrupowanie polityczne w Polsce, powstałe przed wyborami samorządowymi w 2006 roku. Koalicja ma charakter centrolewicowy i socjaldemokratyczny, jej celem jest budowa alternatywy zarówno dla rządzącej Polską prawicy, jak i pozostającej w opozycji centroprawicowej Platformy Obywatelskiej. Koalicję tworzą cztery partie polityczne: Partia Demokratyczna - demokraci.pl, Socjaldemokracja Polska, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Unia Pracy. Ugrupowanie powołane zostało oficjalnie 3 września 2006 r. w Warszawie. Początkowo była to koalicja wyborcza na wybory samorządowe, jednak w związku z przerastającym oczekiwania wynikiem wyborczym, postanowiono współpracę w ramach LiD kontynuować. 18 stycznia 2007 powołano Polityczny Komitet Porozumiewawczy. 14 czerwca 2007 zaczęła działać Rada Programowa LiD.Spis treści [ukryj]
1 Liderzy
2 Polityczny Komitet Porozumiewawczy
3 Rada Programowa Lewicy i Demokratów
4 Wybory Samorządowe 2006
4.1 Fragment aktu powołania
4.2 Deklaracja programowa
4.3 Kandydaci na prezydentów miast
4.4 Zestawienie wyników
5 Linki zewnętrzne


Liderzy [edytuj]
Aleksander Kwaśniewski - były prezydent RP, szef Rady Programowej LiD
Wojciech Olejniczak - poseł i wicemarszałek Sejmu, były minister rolnictwa, przewodniczący SLD
Marek Borowski - były poseł i marszałek Sejmu, b. kandydat na prezydenta Warszawy, przewodniczący SDPL
Jerzy Szmajdziński - poseł, były minister obrony narodowej, przewodniczący klubu SLD
Janusz Onyszkiewicz - były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, były szef MON, przewodniczący Partii Demokratycznej
Waldemar Witkowski - były wicewojewoda Wielkopolski, przewodniczący Unii Pracy
Jacek Majchrowski - prezydent Krakowa
Marek Siwiec - wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego
Izabella Sierakowska - b. kandydatka na prezydenta Lublina, polityk SDPL
Jacek Piechota - poseł SLD, były minister gospodarki, b. kandydat na prezydenta Szczecina
Władysław Frasyniuk - legenda "Solidarności", były szef Unii Wolności i Partii Demokratycznej
Andrzej Celiński - polityk SDPL
Bronisław Geremek - eurodeputowany, były szef MSZ, polityk Partii Demokratycznej
Marcin Święcicki - b. prezydent Warszawy, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, wiceprzewodniczący Partii Demokratycznej
Ryszard Kalisz - poseł, polityk SLD

Polityczny Komitet Porozumiewawczy [edytuj]
Wojciech Olejniczak - przewodniczący SLD
Jerzy Szmajdziński - przewodniczący klubu parlamentarnego SLD
Marek Borowski - przewodniczący SdPl
Waldemar Witkowski - przewodniczący UP
Janusz Onyszkiewicz - przewodniczący PD-demokraci.pl

Rada Programowa Lewicy i Demokratów [edytuj]
Aleksander Kwaśniewski - przewodniczący
Jan Lityński (PD) - wiceprzewodniczący
Wojciech Olejniczak (SLD)
Marek Borowski (SDPL)
Waldemar Witkowski (UP)
Janusz Onyszkiewicz (PD)
Jerzy Szmajdziński (SLD)
Andrzej Jaeschke (SLD)
Andrzej Celiński (SDPL)
Jan Turski (UP)
Izabela Jaruga-Nowacka (SLD)

Wybory Samorządowe 2006 [edytuj]

Koalicja zawarta została oficjalnie 3 września 2006 r. w Warszawie. Początkowo funkcjonowała pod nazwą "Porozumienie Lewicy i Demokratów "Wspólna Polska"". 15 września 2006 r. powołany został oficjalnie Koalicyjny Komitet Wyborczy już o nazwie "SLD+SdPl+PD+UP – Lewica i Demokraci". Koalicja, choć początkowo miała dotyczyć wystawienia wspólnych kandydatów tylko do sejmików wojewódzkich, w rezultacie zawiązana została również w wyborach do wielu innych, niższych jednostek samorządu terytorialnego, co spowodowało, że wystawi największą liczbę kandydatów na burmistrzów i prezydentów miast.

Zdaniem sygnatariuszy porozumienia rządy obecnej koalicji spowodowały "erozję instytucji państwowych i demokratycznych". Obóz rządzący zdaniem partii porozumienia usiłuje zawłaszczyć samorządy, co negatywnie odbije się na funkcjonowaniu państwa. Wojciech Olejniczak - przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej - podkreślił, że jedyną alternatywą dla PiS-u będzie Porozumienie Lewicy i Demokratów, ponieważ Platforma Obywatelska jest "PiS-em bis".

Fragment aktu powołania [edytuj]

Samorząd pozostał jednym z ostatnich bastionów demokracji w Polsce. Jest też kolejnym celem podboju PiS-u na drodze do przebudowy modelu państwa w kierunku Polski zamkniętej i podporządkowanej jednej ideologii. Dlatego właśnie główne ugrupowania lewicy i centrum spotkały się po to by przeciwstawić się marszowi prawicy po całkowitą władzę w Polsce. Przeciwstawiamy koncepcji Polski zamkniętej, zaściankowej i ksenofobicznej – wizję Polski otwartej, nowoczesnej i europejskiej. Polski w której samorząd odgrywa zasadniczą rolę.

1) od czasu objęcia władzy przez koalicję PiS-u, LPR-u i Samoobrony jakość instytucji państwowych i demokratycznych w Polsce ulega przyspieszonej erozji; stanowiska publiczne wymagające kompetencji są zawłaszczane przez partyjnych aparatczyków i ludzi o niejasnych powiązaniach na skalę niespotykaną w minionym 17-leciu,

2) nie można dopuścić, aby samorządy lokalne – fundament społeczeństwa obywatelskiego – narażony był na podporządkowanie jednemu centralnemu politycznemu ośrodkowi, a nie lokalnej społeczności, aby tysiące stanowisk w urzędach, szkołach, obsłudze ludności, transporcie publicznym, itd. zostało przekazane funkcjonariuszom partyjnym bez względu na ich kwalifikacje; aby styl uprawiania polityki przez PiS, LPR i Samoobronę rozprzestrzenił się na samorządy, co stworzy zagrożenie dla pełnego wykorzystania środków europejskich – największego wsparcia rozwojowego, jakie kiedykolwiek otrzymała Polska,

3) na skutek zamkniętej i nieprofesjonalnej polityki zagranicznej Polska spychana jest na margines państw członkowskich Unii Europejskiej; kolejne wypowiedzi i działania liderów obozu rządzącego zarówno dotyczące spraw wewnętrznych, jak i ogólnoeuropejskich prowadzą do utraty znaczenia i siły oddziaływania naszego kraju na arenie międzynarodowej,

4) fundamentem demokracji jest pluralizm i tolerancja, a największym zagrożeniem – ksenofobia i nienawiść; partie koalicji rządzącej wprowadzają ideologizację życia publicznego na skalę niespotykaną w Polsce od 1989 roku, a tym samym dzielą społeczeństwo na lepszych i gorszych, na "swoich" i "cudzych"; Polsce nie potrzebna jest dziś wojna polsko-polska, natomiast do dalszego rozwoju konieczna jest zgoda i współpraca

Obserwuj wątek

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka