Gość: piotrek IP: *.hhe.adelphia.net 07.03.02, 03:30 Dla ulatwienia podam, ze granica musi przebiegac przez Bialystok. Pozdrowko z SC, usa. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
anka1 Re: Polska A i Polska B.... jak widzicie JEJ podzial? 07.03.02, 08:22 granica przez Bialystok? to wszystko jest tak przemieszane ze nawet w Warszawie sa dzielnice mogace do Polski b nalezec. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Rob26 Re: Polska A i Polska B.... jak widzicie JEJ podzial? IP: *.mst.gov.pl 07.03.02, 08:38 nie ma Polski A, nie ma Polski B jest tylko Polska Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: J. Re: Polska A i Polska B.... jak widzicie JEJ podzial? IP: *.osiedle.net.pl 07.03.02, 09:15 Chciałbym żeby to co mówisz było prawdą i ludzie z Wielkopolski czy ze Śląska też tak sądzili, a nie tak jak teraz że podobno gdzies zaraz za Białymstokiem to niedźwiedzie polarne spacerują. Tak oni nas widzą, a my niewiele robimy aby to zmienić. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ida Re: Polska A i Polska B.... jak widzicie JEJ podzial? IP: *.csk.pl 07.03.02, 09:55 to jak nas widza ludzie z Wielkopolski czy Śląska to jest wyłącznie ich problem, zwłaszcza że najczęsciej takie poglady wyrażają osoby , które w życiu w Białymstoku nie były. Co więcej, nosa nie wytknęły spoza swoich miast.... Ja nie widze potrzeby przekonywać kogoś, kto i tak w swoim mniemaniu wie lepiej ode mnie. No i jak mnie pytają o te niedżwiedzie to mowię, że oczywiście, że są... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: J. Re: Polska A i Polska B.... jak widzicie JEJ podzial? IP: *.osiedle.net.pl 07.03.02, 10:07 Zgadzam się z toba Ida, ale to nie tylko mieszkańcy tamtej części kraju tak sądzą , odnosze wrażenie że tak samo myślą inwestorzy oraz politycy. Uważają że tutaj nie ma sensu inwestować rozwijać te tereny, zachowują sie tak jakby te tereny zupełnie ich nie obchodziły. jestesmy tłem Polski, pieniądze na rozwój kraju idą na jego zachodnią połowę. My, znaczy nasze pokolenie musi to zmienić, jesli nie zrobimy tego to podlasie i lubelszczyzna dalej będą tak bliską, a zarazem tak daleką wschodnią prowincją. Pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Akir Re: Polska A i Polska B.... jak widzicie JEJ podzial? IP: 212.160.130.* 07.03.02, 12:10 Gość portalu: J. napisał(a): > Zgadzam się z toba Ida, ale to nie tylko mieszkańcy tamtej części kraju tak > sądzą , odnosze wrażenie że tak samo myślą inwestorzy oraz politycy. Uważają że > > tutaj nie ma sensu inwestować rozwijać te tereny, zachowują sie tak jakby te > tereny zupełnie ich nie obchodziły. jestesmy tłem Polski, pieniądze na rozwój > kraju idą na jego zachodnią połowę. My, znaczy nasze pokolenie musi to zmienić, > > jesli nie zrobimy tego to podlasie i lubelszczyzna dalej będą tak bliską, a > zarazem tak daleką wschodnią prowincją. > Pozdrawiam To Akurat jest zrozumiałe, jest tu mniej wyborców na kilometr kwadratowy więc po kiego groma tu inwestować Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Rob26 IDA IP: *.mst.gov.pl 07.03.02, 11:21 Gość portalu: ida napisał(a): > to jak nas widza ludzie z Wielkopolski czy Śląska to jest wyłącznie ich > problem, zwłaszcza że najczęsciej takie poglady wyrażają osoby , które w życiu > > w Białymstoku nie były. Co więcej, nosa nie wytknęły spoza swoich miast.... > > Ja nie widze potrzeby przekonywać kogoś, kto i tak w swoim mniemaniu wie lepiej > > ode mnie. No i jak mnie pytają o te niedżwiedzie to mowię, że oczywiście, że > są... BRAWO IDA!!!! TAK TRZYMAĆ W PEŁNI ZGADZAM SIĘ Z TOBĄ POZDRAWIAM Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Hmc Re: Polska A i Polska B.... jak widzicie JEJ podzial? IP: *.interserw.com 07.03.02, 10:01 To jak oni nas widzą nie musi być prawdą. To brak znajomości faktów. Słyszałem opinie ludzi z Polski zach. że po centrum Suwałk biegają krowy. To że gospodarczo jesteśmy w tyle nie oznacza że mieszkamy w skansenie. Jeżeli chodzi o te niedzwiedzie to u nas przynajmniej mają gdzie biegać w przeciwieństwie do zanieczyszczonego Śląska. Ciekawe gdzie za pare lat rozwinie się bardziej turystyka w zatłoczonej Polsce zach. czy może w tzw Polsce B. - piękne Podlasie, Bieszczady, Roztocze??? Pozdrawiam. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: J. Re: Polska A i Polska B.... jak widzicie JEJ podzial? IP: *.osiedle.net.pl 07.03.02, 10:16 To gdzie rozwinie sie turystyka nie zależy tylko od nas zalezy to głównie od rządu który musi wyłożyc forse na jej rozwój. Aby turystyka dawała dochody mieszkańcom np. Podlasia potrzebne są m.in. dobre, bezpieczne drogi ,umozliwiające szybką podróż; hotele, ośrodki wypoczynkowe, trasy turystyczne. Na to wszystko potrzebne są ogromne pieniądze , nasze województwo nie jest w stanie zbudowac np. Via baltici która na pewno przyczyniałaby sie do rozwoju i większego napływu turystów na podlasie. na to nie mamy pieniedzy i dlatego potrzebujemy ich z zewnatrz, narazie niestety nic nie wskazuje na to że je dostaniemy. Pozdrawiam. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Hmc Re: Polska A i Polska B.... jak widzicie JEJ podzial? IP: *.interserw.com 07.03.02, 10:27 Jest gospodarka rynkowa i hotele, kwatery turystyczne nie będą budowane przez rząd tylko przez prywatnych inwestorów. Problem w tym że muszą oni dostrzec możliwości tych regionów zanim wyłożą kasę. Zgzdzam się jednak że rząd powinien to im troche ułatwić. Drogi to zupełnie inna sprawa, ale masz rację. Pozdrawiam. Odpowiedz Link Zgłoś
vigor Re: Polska A i Polska B.... jak widzicie JEJ podzial? 07.03.02, 10:30 Podział na Polskę a i b stał się już od dawna nieaktualny.Biorąc pod uwagę panującą w polsce (całej)powszechną bryndzę można by cały krej podzielić na polskę "Ż".A mieszkańcy wspominanych tu Wielkopolski czy Śląska mówiąc o jakiejś tam polsce B powinni się lepiej rozejrzeć wokól siebie i zobaczyć jak wspaniale w ich regionach rośnie bezrobocie.Czasy świetności minęły już dawno(o ile takie były)widać to nawet obecnie w Warszawie.Pytanie retoryczne :do jakiej Polski zaliczyć można Warmińsko-Mazurskie z prawie 30% bezrobociem? Odpowiedz Link Zgłoś
saj.mon Re: Polska A i Polska B.... jak widzicie JEJ podzial? 09.03.02, 14:55 Gość portalu: Hmc napisał(a): > To jak oni nas widzą nie musi być prawdą. To brak znajomości faktów. Słyszałem > opinie ludzi z Polski zach. że po centrum Suwałk biegają krowy. To że > gospodarczo jesteśmy w tyle nie oznacza że mieszkamy w skansenie. Skansen? swego czasu mialem mozliwosc rozmowy z pewna komisja unii europejsiej ds. rolnictwa w krajach czlonkowskich... gdy zawizytowali do naszego regionu oraz warminsko-mazurskiego padlo wlasnie to stwierdzenie: SKANSEN! Zacofanie rolnictwa w naszym regionie jest chyba nie do odrobienia. Wiekszosc rolnikow nie ma elementarnej wiedzy na temat tego, czym sie zajmuja zas wszelkie wiadomosci sa przenoszone z ojca na syna. Moj ojciec (lek. weterynarii SGGH, technik weterynarii, wywodzi sie z podmonieckiej wsi) jest zalamany ciemnota hodowcow bydla i swin. jezeli polska wejdzie do unii to gospodarka rolna przejdzie przez kryzys z powodu niedostatecznej produkcji gospodarstw (ktorej to stopien jest spowodowany wlasnie brakiem elementarnej wiedzy na temat hodowli zwierzat oraz toporna wspolpraca z lekarzami wet.) i w efekcie gospodarstwa te najprzypuszczalniej beda zmuszone zaprzestac hodowli. Podzial na polske A i B nie bierze sie znikad... przejezdzajac przez wisle ( upraszczajac) nie mozna nie zauwazyc roznicy. Mentalnosc, kultura i rozwoj gospodarczy diametralnie sie roznia, co nie oznacza ze my, bialostoczanie jestesmy gorsi. u nas rozwoj gospodarczy w niewiadomym procesie zamienil sie na wyzszy poziom kultury... gorzej bywa z mentalnoscia ktora jest po prostu... polska tyle mych wypocin greetz Odpowiedz Link Zgłoś
maal Re: Polska A i Polska B.... jak widzicie JEJ podzial? 07.03.02, 13:33 a co ma do rzeczy ze tak sądzą to sprawa ich kompleksów. Nie wiem skąd jesteś, ale poznaniacy mają kompleks na punkcie Warszawy, a ostatnie, też że ich Wrocław we wszystkim wyprzedza. Nie ma takich podziałów, jak Polska A i B. Są jedynie specyfiki regionów. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Etiop Re: Polska A i Polska B.... jak widzicie JEJ podzial? IP: 212.160.211.* 07.03.02, 10:31 ja to widże tak popatrz jak przebiegała granica zaboru pruskiego dodaj do tego warszawę i kraków masz polske a, reszta to jużś b,c,d,e,f,g,h, i gdzieś przy V jest podlasie Odpowiedz Link Zgłoś
poziomk Re: Polska A i Polska B.... jak widzicie JEJ podzial? 07.03.02, 11:38 Ja powiem tak, - moze B-stok zalicza sie do Polski B ale pod wzgledem mentalnosci i zarobkow. Jezdzac po kraju, zauwazylem, ze wcale nie odbiegamy od normy. Wystarczy zobacyc na male miasteczka i wioski w Polnocno-Wschodniej Polsce (B-stoki dalej) zabudowa, budynki, zielen. Za Warszawa jadac w kierunku Radom Kielce , tamte regiony sa gorzzej rozwiniete i nie widac tak ladnych zabudowan, i widac biede. Tu tak tego nie widac. i o wiele czysciej jest. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Albin Re: Polska A i Polska B.... jak widzicie JEJ podzial? IP: *.pl 07.03.02, 12:41 A propos podziału na ABCD itd Nocowałem kiedys, wracając z Krakowa, w podkieleckim miasteczku. Nazajutrz był dzień targowy. Nigdy nie widziałem takiego nagromadzenia brzydkich ludzi o tępych bezrozumnych twarzach. Odniosłem wrażenie, ze kielecczyznę zamieszkuje jakaś szczególna rasa zblizona nieco wyglądem do ludzi. Brud w miasteczku był niesamowity. Białystok jest ofiarą rozpowszechnionego, złego stereotypu o wschodzie. A co z wspomnianym przez kogoś województwie war-mazurskim na czele z Olsztynem, do jakiej kategorii zaliczyć Słupsk, Koszalin (przecież to "zachód")? "Zachód", były zabór pruski ale też zapijaczone popegeerowskie wsie, bezrobocie, bieda i demoralizacja. Może i Białystok jest druga ligą w Polsce ale pod warunkiem że lig jest conajmniej cztery. pozdr. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Albin Re: Polska A i Polska B.... jak widzicie JEJ podzial? IP: *.pl 07.03.02, 12:45 poprawka: Słupsk i Koszalin to żaden zabór pruski (jak już to zabór polski). Ziemie zagarnięte przez Polskę w wyniku przegranej przez Niemcy II WŚ. pozdr. Odpowiedz Link Zgłoś
anka1 Re: Polska A i Polska B.... jak widzicie JEJ podzial? 07.03.02, 13:53 bardzo interesujaca teza. rownie dobrze mozna powiedziec ze Krakow tez zabralismy Austriakom. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Albin Re: Polska A i Polska B.... jak widzicie JEJ podzial? IP: *.pl 07.03.02, 18:47 anka1 napisał(a): > bardzo interesujaca teza. rownie dobrze mozna powiedziec ze Krakow tez > zabralismy Austriakom. -------------------------------------------------- Aniu, Kiedy to ostatnio (przed 1945 r.) Koszalin, Słupsk, Szczecin, Wrocław, Zielona Góra i inne miasta na ziemiach tzw. "odzyskanych" należały do Polski? Kraków czy Poznań to zupełnie inna sprawa. Termin: "ziemie odzyskane" - został ukuty przez komunistyczną propagandę. Na ziemiach tych odsetek mniejszości polskiej był śladowy. Całą kulturę materialną tych ziem wytworzyli Niemcy (miasta, pomniki architektury, itd). To, że te ziemie kiedyś przed wiekami zamieszkiwane były przez plemiona słowiańskie nie stanowi o jakichkolwiek prawach Polaków do tych terenów. Prawa te możnaby co najwyżej wywodzić z bestialstw popełnionych w czasie ostatniej wojny na Polakach przez niemieckich nazistów (swoiste odszkodowanie). Aniu, czy wiesz że tereny dzisiejszego Berlina tez były kiedys zamieszkiwane przez słowiańskich Wieletów (albo Obodrzyców). Czy to oznacza, że Berlin powinien wrócic do Polski a Brandenburgię Polacy powinni "odzyskać"? Bzdura. Oczywiście w tej chwili Koszalin, SŁupsk, Wrocław, itd są miastami POLSKIMI ale nie można zapominać o niemieckiej przeszłosci tych grodów. Pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
anka1 Re: Polska A i Polska B.... Albin 09.03.02, 08:54 tak sie smiesznie sklada ze o tym wszystkim wiem. zostalo mi to po studiach. tylko mi nie pisz o Polakach-zaborcach. nie pochwalam tego co sie dzialo po wkroczeniu Rosjan na tzw. ziemie odzyskane, ale to w koncu Niemcy rozpetali wojne a nie my. i my chyba bardziej odczulismy jej skutki niz oni. Odpowiedz Link Zgłoś
maal Re: Polska A i Polska B.... jak widzicie JEJ podzial? 07.03.02, 14:24 Do Poziomki: W Wielkopolsce też wystarczy kilka kilometrów zjechać z głównej drogi by ukazała się ta rzekoma Polaka B, czyli bieda, balagan, zaniedbane domostwa. W każdym regionie takie miejsca się zdarzaja. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: J. Re: Polska A i Polska B.... jak widzicie JEJ podzial? IP: *.osiedle.net.pl 07.03.02, 16:22 Zgadzam sie z wieloma pogladami wymienionymi już tutaj o wsiach i miasteczkach. rzeczywiście różnice pod tym wzgledem sa mniejsze ale spójrzcie np na białystok porównajcie poziom zamożności mieszkańców z Czestochową, Bydgoszczą. Prosty przykład tam na ok.2 mieszkańców przypada jeden samochód, a w Białymstoku na 4- 5 mieszkańców.To mówi samo zasiebie.Nie wiem czy to najtrafniejszy przykład ale myslę że dobrze oddaje różnice w poziomie życia mieszkańców wyżej wymienionych miast. Pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: T. Re: Polska A i Polska B.... jak widzicie JEJ podzial? IP: *.csk.pl 07.03.02, 16:32 Czy Ty sobie wyobrażasz co by się działo na białostockich drogach gdybyśmy mieli dwa razy więcej samochod ów niż teraz? Horror! Godzinne korki dokładnie jak w miastach o których piszesz. Akurat z mniejszej liczby samochodów to powinniśmy sie cieszyć Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: J. Re: Polska A i Polska B.... jak widzicie JEJ podzial? IP: *.osiedle.net.pl 08.03.02, 10:28 Można sie domyślić co by sie działo. Ale w tym przykładzie chodziło mi o zamożnośc mieszkańców która miała pokazać jak duża różnica jest jeszcze między wschodnimi a zachodnimi polskimi miastami. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Rafis Do Albina IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 09.03.02, 14:54 Albin jeżeli według ciebie tereny odzyskane przez Polske w 45 roku miały z nia jedynie to wspólnego, że kiedyś zamieszkiwały tam plemiona słowiańskie to gratuluje ci wiedzy-jest ona na podobnym poziomie jaki prezentuje pan Lepper. Jeżeli już chcesz się wypowiadać o Wrocławiu czy Śląsku to przynajmniej poczytaj troche albo najlepiej przyjedz. Pozdrawiam z Wrocławia Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: bogdan Re: samochod IP: *.proxy.aol.com 10.03.02, 16:38 jeden na 2 mieszkancow a ty pewnie nie masz nawet jednego a prawo jazdy wyrobiles? co z tymi niedzwiedziami sa czy ich niema? mieszkam w ok 2 mil.aglomeracji w USA i tu krowy chodza po ulicach i kazdy je lubi.do tego kozy i owce,barany itd za oknem biegaja konie a z dzikich zwierzat to sarny,jelenie kojoty orly itd niedzwiedzi u nas nie ma bo jest za goraco. Zaczynam lubic wasze miasto i chyba wpadne aby te niedzwiedzie zobaczyc. W Chicago to nawet pomnik krowom miasto zafundowalo lepiej przebralibyscie kilku bezrobotnych w niedzwiedzie kostiumy i puscili na ulice to moze zaczeliby sie jakie turysty zjezdzac i troche szmalu z Polski B by zostawili Odpowiedz Link Zgłoś
ralston Re: Polska A i Polska B.... jak widzicie JEJ podzial? 11.03.02, 19:04 Gość portalu: piotrek napisał(a): > Dla ulatwienia podam, ze granica musi przebiegac przez Bialystok. Pozdrowko z > SC, usa. Przebieg tej granicy jest bardziej złożony niżby się to mogło wydawać. Przypomnę tylko słowa Pawlaka z "Samych swoich": - Oj, kiedyż zaświta w was to historyczne myślenie, że ludzie nie dzielą się na tych z za Buga i resztę? Tylko prosto na mądrych i głupich..." Ta granica przebiega bardziej w sercach i umysłach niż geograficznie. Wiem jedno: Polskę B oglądałem w sobotę w telewizji w czasie transmisji z mistrzostw świata w lotach narciarskich - jak rzucała puszkami po piwie w Hannawalda. Strasznie mi było wstyd... (dla wszelkiej jasności: nie dlatego, że nawet buraki nie potrafiły go trafić...) Odpowiedz Link Zgłoś
ralston Re: Polska A i Polska B.... jak widzicie JEJ podzial? 12.03.02, 16:04 Aha, sporo Polski B widać ostatnio wokół mównicy na Wiejskiej w Warszawie... Odpowiedz Link Zgłoś