Dodaj do ulubionych

Tylko dla WSI ;)

11.03.23, 12:02
Wiecie o co chodzi. Wiosna 2023r. ;)
Obserwuj wątek
    • qwardian Re: Tylko dla WSI ;) 11.03.23, 14:07
      Posadziłem rzodkiewki, przyciąłem i nawiozłem krzewy winogron, wysypałem nawóz na iglaki i dorzuciłem drzewa do kominka. W sezonie nie zużyłem w ogóle gazu, mnóstwo wiader popiołu trafiło na ogród...
      • renepoznan Re: Tylko dla WSI ;) 11.03.23, 14:24
        Ja grzeję gazem bo nie mam możliwości ciągłego utrzymania ognia. Ale kominek też działa. ;)t
      • m-dyskretna Re: Tylko dla WSI ;) 11.03.23, 19:53
        Ostatnio pani z pobliskiego ksero wygadała się, że jej tata ma winnicę. Taką profesjonalną (jak na polskie warunki), wyprodukowane wino trafia do sprzedaży. Podpytałam ją o prawidłowe cięcie. Stwierdziła, że niestety niespecjalnie się na tym zna, ale jej ojciec bardzo narzekał, że nie przyciął winorośli jesienią, a na wiosenne jest już za późno. Rozmawiałyśmy w połowie lutego.
        • kiks4 Re: Tylko dla WSI ;) 11.03.23, 22:56
          zerknąłem na stronę nadleśnictwa Łopuchówko, na którego terenie mieści się Snieżycowy Jar:
          lopuchowko.poznan.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/qyZ4/content/rezerwat-przyrody-sniezycowy-jar-2023
          A zatem komu w drogę- temu czas. Śniezycowy Jar leży wprawdzie po przeciwnej stronie Warty niż poligon Biedrusko ale w tym miejscu od zawsze był bród i wojsko może tam ćwiczyć pokonywanie rzeki. Dlatego tylko w niektórych dniach rezerwat jest dostępny- i to są właśnie te dni.
          A przy okazji można się zadumać nad niestałością i zmiennością tego świata. Tysiąc lat temu, gdy nie było mostów na Warcie, tędy prowadziła droga z Poznania na północ. Wiadomo, że po pokonaniu rzeki wbród podróżni musieli się osuszyć, wypocząć, coś zjeść czy wypić- więc w tym miejscu powstał zacny gród. Radzim się nazywał. Z czasem dochrapał się rangi kasztelanii- czyli coś w rodzaju naszego starostwa powiatowego.
          Miał się dobrze, pieniądze płynęły razem z podróżnymi aż do czasu, gdy powstały mosty. I nikt już nie chciał moczyć tyłka gdy można było suchą nogą pokonać Wartę.
          Znaczenie grodu malało, spadała liczba mieszkańców ale Radzim dotrwał aż do XIX wieku. Wówczas razem z wodą Warty przypłynęła z Poznania zaraza i zabiła ostatniego mieszkańca. Dziś nie pozostał kamień na kamieniu po Radzimiu...
        • qwardian Re: Tylko dla WSI ;) 12.03.23, 19:48
          m-dyskretna napisała:

> Stwierdziła, że niestety niespecjalnie się na tym zna, ale jej ojciec bardzo narzekał, że nie przyciął winorośli jesienią, a na wiosenne jest już za późno. Rozmawiałyśmy w połowie lutego.

Jesienią przyciąłem stare wina, miałem też bardzo dużo sadzonek o które się obawiałem, żeby nie przymarzły. Zima była łagodna, okaże się czy zbyt późne cięcie, w międzyczasie postawiłem stelaże i spokojnie czekam na okres wiosenny..
          • kiks4 Re: Tylko dla WSI ;) 12.03.23, 20:41
            I co dalej? Gdy winorośl zaowocuje to co wtedy? Wszystkiego nie zjesz, konfitur też się nie robi, pozostaje produkcja wina. Produkujesz?
            • renepoznan Re: Tylko dla WSI ;) 12.03.23, 21:13
              Zapominasz Kiksie, że z winogron można zrobić znakomite soki - niesfermentowane. ;)
              Nie wszystko trzeba przerabiać na alkohol.
            • qwardian Re: Tylko dla WSI ;) 12.03.23, 22:43
              Mam prasę, rozdrabniacz i stulitrowy pojemnik nierdzewny z kranikiem. Jesienią wypełniłem zbiornik, ale było trochę za dużo wody z cukrem (sok z buraka). Robienie wina jest bardzo łatwe i drożdże wybaczają drobne błędy jak temperatura i poziom cukru, fermentują w nieskończoność.
    • m-dyskretna Re: Tylko dla WSI ;) 11.03.23, 14:13
      Tak kwitły u mnie. Ale to jeszcze było w lutym :)
      • renepoznan Re: Tylko dla WSI ;) 11.03.23, 14:22
        Moje były przesadzone w ubiegłym roku. Zastanawiałem się czy się przyjmą. Przyjęły się, z czego się cieszę.
        Na moim zdjęciu są przysypane śniegiem - kiepsko widać.
        • qwardian Re: Tylko dla WSI ;) 11.03.23, 14:51
          Konwalie?
    • renepoznan Re: Tylko dla WSI ;) 11.03.23, 15:08
      Przebiśniegi albo śnieżyce. Tak do końca to ich nie rozróżniam. ;)
      • kiks4 Re: Tylko dla WSI ;) 11.03.23, 18:09
        Jako człek ze wsi powiadam wam, że to przebiśniegi. Konwalie kwitną w maju, śnieżyca jest podobna ale patrząc uważnie można zauważyć spore różnice.
        Nb. śnieżyca chyba już się sposobi do kwitnienia, warto wybrać się do Śnieżycowego Jaru
        • snajper55 Re: Tylko dla WSI ;) 15.03.23, 01:56
          A u mnie tak to wygląda:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka