Dodaj do ulubionych

Dlaczego warto nadać poznańskiemu lotnisku imię...

09.12.05, 19:42
Nie mam nic przeciwko Wieniawskiemu,choc nie szukam jego muzyki w moim I-
podzie.Chce slowo o prowincjonalizmie.Rozumiem Gdansk,ze wybral wlasciwa
nazwe dla Rebiechowa.Bo kto zacz Walesa wie dwie trzecie swiata.Rozumiem
Liverpool.ze wybral Johna Lennona.Bo kto zacz,wiedza wszyscy.Kto zacz Pan
Wieniawski wie 10 procent Polakow i kilkuset Europejczykow.Po co nazwisko
kogos absolutnie zapomnianego.On tylko dla paru krytykow muzycznych jest
zywy,wielki,znany.Prawda a Bogiem Wieniawski to nikt.Czlowiek POWSZECHNIE
nieznany.I chcecie,aby kazdy pasazer Lawicy pytal straznika granicznego,kto
to jest ten pan W.?
Obserwuj wątek
    • Gość: Tomek Re: Dlaczego warto nadać poznańskiemu lotnisku im IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.12.05, 22:18
      Ja piernicze, myślałem że się wam znudziło.
      Ławica to Ławica - czy do was, pismaków to nie dociera - poczytajcie własne
      forum - my, poznańczycy (a nie nawiedzone przybłędy) nie chcemy udziwnionej
      nazwy dla naszego lotniska.
      Nazywa się tak od 90 lat, nawet za "niemca" wiec i w zjednoczonej europie
      (celowo małymi literami) może.
      • Gość: ravau Re: Dlaczego warto nadać poznańskiemu lotnisku im IP: *.icpnet.pl 09.12.05, 23:34
        Zgadzam się. Nie rozumiem obsesji nadawania imion wszystkim lotniskom. O dziwo
        w Polsce jest więcej lotnisk niż wybitnych postaci, więc po co na siłę szukać
        bohaterów! Kopernik, Chopin, Wałęsa, Jan Paweł II i koniec. Ani Wieniawski nie
        wypromuje Ławicy, ani Ławica nie wypromuje Wieniawskiego (chyba, że przy okazji
        paru Poznaniaków dowie się, kim on był). Na świecie przeważają lotniska biorące
        nazwę od miejscowości (Heathrow, Schiphol, Schwechat, Tegel, Barajas). Kilka
        wyjątków to JFK, Charles de Gaulle, Leonardo da Vinci.
        Poza tym nazwa Wieniawski jest nieprzyjazna dla cudzoziemców i będzie pomijana,
        bo łatwiej wymówić Lawica / Lavika niż finifiski. Poroniony pomysł!
        P.S. Nic nie mam do Wielkiego Skrzypka.
        • Gość: Jacek Re: Dlaczego warto nadać poznańskiemu lotnisku im IP: *.cs.ubc.ca 10.12.05, 05:21
          Dziwny pomysl. Wieniawski urodzil sie w Lublinie, tam ma pomnik, ulice nazwana
          jego imieniem, konkurs muzyczny, szkole muzyczna itd, niestety nie mozemy nazwac
          jego imieniem lotniska, bo takowego nie posiadamy.

          J.
          • zas_ale_pyra Re: Dlaczego warto nadać poznańskiemu lotnisku im 10.12.05, 07:22
            Gość portalu: Jacek napisał(a):

            > Dziwny pomysl. Wieniawski urodzil sie w Lublinie, tam ma pomnik, ulice nazwana
            > jego imieniem, konkurs muzyczny, szkole muzyczna itd, niestety nie mozemy
            nazwa
            > c
            > jego imieniem lotniska, bo takowego nie posiadamy.
            >
            > J.
            __Pytanie. Gdzie odbywaja sie Miedzynarodowe Konkursy Skrzypcowe im. Henryka
            Wieniawskiego? I to konkursy szeroko znane. No, dla "muzyczki" z iPod to
            nazwisko nic nie znaczy.... Troche wiecej, niz KILKUSET ludzi zna to nazwisko.
            • porannakawa Jakby to brzmiało? Łieniałsky erpuort? 10.12.05, 08:03
              Jakby to brzmiało - Łienałsky erpuort?
              • o_ll_a Re: Jakby to brzmiało? Łieniałsky erpuort? 10.12.05, 08:48
                śmieszne.

                teraz dziennikarze na siłę szukają wspólnych wątków Wieniawskiego z Poznaniem.
                Tez sądziłam , że dali sobie spokój ze zmianą nazwy lotniska.

                Ocalić Ławicę!!!!!!!
                • zas_ale_pyra Re: Jakby to brzmiało? Łieniałsky erpuort? 10.12.05, 12:46
                  A jak brzmi "Lawica" dla anglojezycznego: "Lalisa"?
              • pan.nikt Re: Jakby to brzmiało? Łieniałsky erpuort? 10.12.05, 22:38
                A propo.
                Pamiętam taką fajną nazwę:
                Lieningradskij ordieru Lenina metropoliniej im W.I Lienina.
            • Gość: Szy WIENIAWSKI AIRPORT - NIE IP: *.icpnet.pl 11.12.05, 12:50
              zas_ale_pyra napisał:
              > __Pytanie. Gdzie odbywaja sie Miedzynarodowe Konkursy Skrzypcowe im. Henryka
              > Wieniawskiego? I to konkursy szeroko znane. No, dla "muzyczki" z iPod to
              > nazwisko nic nie znaczy.... Troche wiecej, niz KILKUSET ludzi zna to nazwisko.

              Gdybyś zapytał o to Poznaniaków, tak po prostu na ulicy, to 90% by nie wiedziało,
              albo odpowiedziało źle, gdyby ankietę zrobić w całej Polsce, to 95% ludzi by
              nie wiedziało... Wieniawski nie jest kojarzony z Poznaniuem (ul.Wieniawskiego,
              to mała uliczka przy której jest PAN, a Opera dla Poznaniaków jest przy
              ul. Fredry). Jeśli już nadawać imię poznańskiej Ławicy, to lepiej się do tego
              nadaje A. Mickiewicz (bardziej związany z Wielkopolską, niż niejaki Wieniawski).

              POMYSŁ GAZETY WYBORCZEJ JEST NIE NA MIESCU i dziwię się, że tak z uporem
              maniaka go forsuje, mimo oporu społecznego, jaki jest prezentowany na forum
              tego pisma!!
          • Gość: Adela Re: Lotnisko gejow i lesbijek.Ch.j z wieniawkskim. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.12.05, 20:56
            Ch.j z wieniawksim.
      • renepoznan Re: Dlaczego warto nadać poznańskiemu lotnisku im 10.12.05, 13:44
        Gość portalu: Tomek napisał(a):

        > Ja piernicze, myślałem że się wam znudziło.
        > Ławica to Ławica - czy do was, pismaków to nie dociera

        Nie doceniasz kolego roli pieniadza. Jak nie ma pomysłu na porządny artykuł to
        albo Wieniawski albo potwór z Loch Ness. Taki poziom gazet. A przy braku
        pomysłów - to zadne argumenty do nich nie dotrą. Przykre.
      • Gość: d'night Re: Dlaczego warto nadać poznańskiemu lotnisku im IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.12.05, 15:50
        > Ławica to Ławica - czy do was, pismaków to nie dociera - poczytajcie własne
        > forum - my, poznańczycy (a nie nawiedzone przybłędy) nie chcemy udziwnionej
        > nazwy dla naszego lotniska.

        ja, poznanczyk, chce udziwniona nazwe dla naszego lotniska...
    • Gość: x A dlaczego nie Anna Jantar?! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.12.05, 13:10
      pozdro
    • balonvonpll Dlaczego nie warto? 10.12.05, 16:15
      -bo Lawica wiaze sie z historia lotnictwa
      -bo Wieniawski, oprocz Konkursu, nie jest zwiazany z Poznaniem
      -bo Lavika(fonetycznie) jest latwiejsza niz Uieni...something...
      -bo Poznan-Wien... (od Wiednia) jest jeszcze glupsze niz Uieni...oh God...
      -bo to prowincjonalne szukac sobie na sile patrona(nieswojego)
      -bo w koncu mozna Lawice nazwac "im. Dwoch Trykajacych Sie Koziolkow", a ludzie
      i tak beda latac do POZNANIA!

      Tez myslalem, ze dziennikarzom sie znudzilo...
    • Gość: nie_idiotyzmowi Re: Dlaczego warto nadać poznańskiemu lotnisku im IP: *.cable.mindspring.com 10.12.05, 17:10
      Moze jakas demonstracja w obronie Lawicy. Musimy chyba sie zorganizowac bo
      jeszcze troche i Wieniawski zostanie wprowadzony kuchennymi drzwiami.
    • Gość: Jacek Re: Dlaczego warto nadać poznańskiemu lotnisku im IP: *.icpnet.pl 10.12.05, 20:39
      Najwyższy czas myśleć po POZNZŃSKU. Co nasze to nasze.!
      • amicuspoznan Re: Dlaczego warto nadać poznańskiemu lotnisku im 10.12.05, 21:07
        Ubolewam , że kilka osób na forum prezentuje tak ubogi poziom kultury, ze nie
        wie kto to Wieniawski.
        Ale to nie jest argument aby lotniska nie nazywać nazwiskiem tego wielkiego
        kompozytora i wirtuoza gry skrzypcowej tym bardziej, że w Poznaniu od lat
        odbywają się sławne na cały świat międzynarodowe konkursy skrzypcowe.
        Jego kompozycje muzyczne są wspaniałe.
        Jako Polacy i Poznaniacy powinniśmy promować kulturę - nawet te osoby , które o
        niej mają trochę zawężone pojęcie.
        • renepoznan Re: Dlaczego warto nadać poznańskiemu lotnisku im 10.12.05, 22:40
          amicuspoznan napisał:

          > Ubolewam , że kilka osób na forum prezentuje tak ubogi poziom kultury, ze nie
          > wie kto to Wieniawski.

          Nie rozumiesz problemu i niepotrzebnie obrażasz dyskutantów. Wszyscy wiemy kim
          był Wieniawski i nie lekceważymy Go. Ale uświadom sobie, ze w swiecie to On juz
          nie jest tak znany. Czy ty znasz dobrych skrzypków niemieckich czy francuskich.
          Nie kazdy był Paganinim. Nazwanie Ławicy im. Wieniawskiego nic nie da. Nazwisko
          nie do wymowienia dla obcokrajowca a do tego nic mu nie mówiące. Bedzie to
          sztuczny gest - w sumie śmieszny. Pamietasz jak nazwano Kaponierę rondem
          Kopernika (? sam już nie jestem pewien). Kto o tym pamietał? Czy uwazasz, że to
          było uczczenie Kopernika? - czy jego ośmieszenie?
          Zastanów sie na spokojnie. Miejsca o znaczeniu miedzynarodowym a takim
          chcielibyśmy widzieć nasze lotnisko powinno mieć nazwę powszechnie znaną. Taka
          nazwą nie bedzie - mimo Twoich nadzieji - imię Wieniawskiego.
          • Gość: lucynkababa Re: skoro nie jest znany to bedzie znany IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.12.05, 01:48
            i o to wlasnie chodzi
            Popieram nazwanie lotniska im. Wieniawskiego.
            Musimy promowac nasza kulture.
            • lucynkababa Re: argumenty przeciw są Wieniawskiemu sa dziwne 11.12.05, 01:51
              że go nie znają
              że nie beda mogli wymowic
              A CO TO MA DO RZECZY !!!!!!
              jestes w Paryżu to umiesz wymówić nazwy ich lotnisk a chocby ulic - i co to ma
              za znaczenie.
              Naiwniaki - doprawdy!!!!!
          • Gość: kaspera Re: Dlaczego warto nadać poznańskiemu lotnisku im IP: *.internetdsl.tpnet.pl 11.12.05, 20:47
            Jestem zaskoczony negatywnymi opiniami na forum.
            1. Po pierwsze argument, że Wieniawski jest znany przez 10 % Polaków o niczym
            nie przesądza. Podąrzając tą logiką należało by dać imię np. Ich Troje, bo jest
            ona rozpoznawalna przez 80% populacji. Tu nie chodzi o popularnośc marki, ale o
            jej jakość - że tak się wyrażę: "Z czym do ludu?" - co chcesz powiedzieć
            przyjeżdżającym do Poznania, z czym się afiszujesz, z czego jesteś dumny? To są
            pytania, które należy sobie zadać podczas nadawania imienia lotnisku.
            Nie martwcie się, Wieniawski nam wstydu nie zrobi, wręcz przeciwnie...
            Zaręczam, że jeśli by zrobić plebiscyt zagranicą dotyczący rozpoznawalności
            muzyków zwiazanych z Poznaniem, to Wieniawski byłby na pierwszym miejscu. Jego
            utwory gra się we wszystkich szkołach muzycznych Europy. A proszę zauważyć, że
            on już nie żyje od ponad 150 lat. Poza tym znak jest to znak rozpoznawalny
            wśród europejskich elit, a nie gawiedzi i właśnie dlatego powinniśmy się tym
            szczycić.
            2. Poza tym Wieniawski airport to idea spójnej polityki promocyjnej miasta.
            Konkurs Wieniawskiego jest najbardziej prestiżowym konkursem muzycznym w tej
            części Polski i warto tę markę promować, bo jest naprawdę co. Dzięki lotnisku
            im. Wieniawskiego Poznań będzie bardziej rozpoznawalny. Przyjeżdżający -
            szczególnie ci bardziej inteligentni i dociekliwi - będą mówić: Poznań - miasto
            koziołków, Sw. Marcina, rogali, kajaków, chórów chłopięcych, i Wieniawskiego.
            To jest to co się najlepiej sprzedaje i kojarzy. Warto zadbać o takie pozytywne
            skojarzenia.
            3.Twierdzenie, ze Wieniawski jest jakoby trudny do wymówienia w języku ang.
            jest totalnym nonsensem. Czy wyście ludzie pozapominali gdzie my żyjemy i jakim
            językiem się posługujemy. Niech osoby przyjeżdżające do Poznania zadadzą sobie
            nieco trudu i nauczą się poprawnie wypowiadac po polsku tę nazwę. Nie widzę tu
            żadnego problemu, wręcz przeciwnie, przynajmniej obcokrajowcy "dziabną" choć
            trochę polskości. A niby jaka "prononcjacja" obowiązuje na lotniskach np.
            paryskich, czy moskiewskich? No chyba nikt mi nie wmówi, że angielska. Jesteśmy
            w Polsce i tu muszą obowiązywać polskie nazwy!!!
            4. Kolejny zarzut, że zniknie nazwa Ławica... A dlaczego miałaby ona zniknąć,
            czyż nie mogą funkcjonować dwie nazwy: oficjalna i potoczna? Czy np. w Krakowie
            mówi się wyłącznie o Lotnisku im. JP II, czy mówi się o krakowskich Balicach,
            czy o KULu mówi się Uniwersytet JP II, czy mówi się KUL. Jedno wcale nie
            wyklucza drugiego.

            Pozdrawiam
            Jakub Kasperski
          • Gość: kuba Re: Dlaczego warto nadać poznańskiemu lotnisku im IP: *.internetdsl.tpnet.pl 11.12.05, 20:57
            Zastanów sie na spokojnie. Miejsca o znaczeniu miedzynarodowym a takim
            > chcielibyśmy widzieć nasze lotnisko powinno mieć nazwę powszechnie znaną.
            Taka
            > nazwą nie bedzie - mimo Twoich nadzieji - imię Wieniawskiego.

            No to w takim razie skoro nie Wieniawski, to jakiego Poznańczyka chciałbyś
            upamiętnić w nazwie lotniska:
            Cegielskiego, Marcinkowskiego, Libelta, Szeligowskiego, Nowowiejskiego,
            Laskowika, Paetza, Kulczyka????



            • renepoznan Re: Dlaczego warto nadać poznańskiemu lotnisku im 11.12.05, 21:13
              Gość portalu: kuba napisał(a):

              > No to w takim razie skoro nie Wieniawski, to jakiego Poznańczyka chciałbyś
              > upamiętnić w nazwie lotniska:

              A czy musimy na siłę nadawać nazwy? Nie może po prostu został Poznań Ławica?
              Co - poza kosztami - da nadawanie nazw, jezeli jest duża szansa, że ta nazwa
              pozostanie martwa? Także nad tymi argumentami zastanów sie spokojnie.

        • Gość: Szy Jak wytłuumaczyć - dlaczego Wieniawskiego!! IP: *.icpnet.pl 11.12.05, 13:01
          amicuspoznan napisał:

          > Ubolewam , że kilka osób na forum prezentuje tak ubogi poziom kultury, ze nie
          > wie kto to Wieniawski.
          > Ale to nie jest argument aby lotniska nie nazywać nazwiskiem tego wielkiego
          > kompozytora i wirtuoza gry skrzypcowej tym bardziej, że w Poznaniu od lat
          > odbywają się sławne na cały świat międzynarodowe konkursy skrzypcowe.
          > Jego kompozycje muzyczne są wspaniałe.
          > Jako Polacy i Poznaniacy powinniśmy promować kulturę - nawet te osoby ,
          > które o niej mają trochę zawężone pojęcie.

          To może lepiej nazwać lotnisko imieniem Peji...
          W Polsce jest bardziej znany od Wieniawskiego...
          Ponadto do wymówienia jest prostszy... ;)

          A poważnie, to na Świecie wśród przeciętnych ludzi
          na prwdę są znane 2 postacie z Polski
          - Jan Paweł II oraz Lech Wałęsa...
          Do tego można dodać jeszcze Kopernika i Chopina.
          Następni w kolejce, to są nobliści.
          Reszta nie jest znana... i teraz wyobraźmy sobie taką
          sytuację, że ktoś z zagranicy przyjeżdża do Poznania
          i się mnie pyta,
          Kto to był ten Wieniawski...? a ja mu na to, że:
          Skrzypek... od się pyta,
          Czy urodził się w Poznaniu?
          NIE
          Czy tu zmarł?
          NIE
          Czy tu mieszkał?
          NIE
          To czemu lotnisko jest jego imienia?
          Bo tu są koncerty jego imienia... przeniesiono je w 1952 roku
          z Warszawy... i dlatego teraz mamy lotnisko Wieniawskiego.
          To czy u was w Poznaniu nie było sławniejszych osób?
          Były, ale Gazeta Wyborcza i Prezydent Grobelny się uparli
          że ma być lotnisko Wieniawskiego i teraz mamy lotnisko Wieniawskiego!!
    • Gość: ravau Re: Dlaczego warto nadać poznańskiemu lotnisku im IP: *.icpnet.pl 11.12.05, 11:22
      Szkoda, że urzędnicy i dziennikarze nie poświęcają tyle energii w faktyczne
      rozruszanie naszego prowincjonalnego lotniska, ile w jakieś symboliczne gesty.
      Mnóstwo nowych połączeń w tym roku zdobyły Kraków, Katowice, Wrocław, Gdańsk, a
      nawet Łódź. U nas doszedł tylko kierunek Londyn i zapowiedź Amsterdamu. Zamiast
      nowych połączeń i przyjezdnych z Europy będziemy się mogli dowartościować Bogu
      ducha winnym Wieniawskim zresztą z Lublina. Gesty zamiast efektów - polskie
      zamiłowanie do symboli pokonało poznański pragmatyzm.
      • Gość: es Re: Dlaczego warto nadać poznańskiemu lotnisku im IP: *.telia.com 11.12.05, 12:08
        Jakzesz rzadki na tych stronach glos rozsadku. Podpieram Cie moim postem
        napisany miesiac temu ale nadal akyualnym, niestety:
        "...Jakie to by bylo cudowne gdyby po wyladowaniu na Lawicy wchodziloby sie do
        autobusu z "nigiem" bez koniecznosci trenowania skoku wzwyz, o gdyby tak
        kierowca tego autobusu usmiechnal sie i np powiedzial witamy w Poznaniu a nie
        dawal kazdemu do zrozumienia ze on jest wlasciwie stworzony do wyzszych celow
        niz wozenie holoty do terminalu (lub z), gdyby tak podrozujacego przywital
        usmiech funkcjonariusza sprawdzajacego paszport i zyczacego przyjemnego
        pobytu "w naszym cudownym miescie", gdyby na osoby stojace w kolejce do owej
        kontroli nie wpadaly nieustannie chmary pedzacych, uniformowanych i nie, ludzi
        z jakimis papierami w lapkach, udajacych iz nie widza "przeszkod", gdyby sklepy
        imponowaly asortymentem, przestrzenia i cenami (obsluga jest o.k),gdyby majac
        bilet elekroniczny mozna go bylo po prostu uaktywnic w automacie a nie czekac w
        nieskonczonosc w kolejce do pana w mundurku i jego fantastycznie niesprawnych
        maszyn - bilet elektroniczny na calym swiecie usprawnia a nie zawadza, gdyby po
        wyjsciu z tego zalatujacego na mile prowincja terminalu mozna by bylo wejsc do
        czystego i cichego autobusu wiozacego mnie do centrum miasta, gdyby tak
        taksowkarze oczekujacy na postoju zawiezli mnie rowniez tamze, za normalnie
        obowiazujaca taryfe o ktorej info znajdujesz na stronie domowej lotniska a nie
        przyprawiali cie o atak serca swoim wygladem typu mafioso i wygladem taksowki
        kojarzacym sie z samochodami na Sycylii,to....
        Tak, to moze przylecialabym znow samolotem na Lawice a tak to latam sobie tam
        gdzie czuje sie mile widziana i co najwazniejsze zostawiam tam moje pieniadze.
        A w Poznaniu niech sie dalej tocza dyskusje o duperelach. Bye."


    • porannakawa Basen na Chwiałkowskiego nie ma jeszcze nazwy? 13.12.05, 23:32
      Może nazwać go imieniem Marii Curie-Skłodowskiej?
      Jak już to już!
      Co by tu jeszcze pozostało do nazwania?
      Wiadukt na Górczynie - może imienia Króla Jagiełły lub Bitwy pod Grunwaldem? A
      może imieniem Unii Europejskiej? Dobra nazwa i dobrze się kojarząca zagranicznym
      turystom!
      Co by tu jeszcze nazwać?
    • Gość: mih Re: Dlaczego warto nadać poznańskiemu lotnisku im IP: *.adsl.inetia.pl 23.12.05, 11:01
      halo redaktorzy GW - jeszcze nie dotarly negatywne opinie poznanikow na temat
      patrona lawicy? no to wciskajcie dalej wieniawskiego!

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka