Forum   1941

1941

(145 wyników)
  • Plany, przygotowania - jednak były przesłanek jest bardzo wiele np. rozmówki rosyjsko - niemieckie- wydanie czerwiec 1941 nakład 4 miliony co zawieraly? np.-Jak sie nazywa miasto ? - Gdzie jest lotnisko? Gdzie elektrownia ? 23 czerwca 1941 roku nierozpakowane paczki Krótkich rozmówek zostały znalezione przez Niemców w Lipawie, potem w Rawie Ruskiej pod Mińskiem... takich rzeczy nie drukuje się rok przed planowanym atakiem ale bezpośrednio przed nie...
  • Sily Osi (niemieckie, wloskie i bulgarskie), po szybkim pokonaniu wojsk jugoslowianskich w kwietniu 1941 r. dokonaly rozbioru tego panstwa. Slowenia zostala podzielona na 2 czesci: polnocne 2/3 terytorium przypadlo niemcom, a poludniowa 1/3 - wlochom. W swej strefie niemcy prowadzili polityke denacjonalizacji: deportowali slowenska inteligencje oraz osadzili niemieckich osadnikow z Besarabii, Bosni i Austrii. Zakazano uzywania jezyka slowenskiego w szkolnictwie i administracji, powolano mlo...
  • Ja chciałem grzecznie spytać, czy tydzień temu nie ukazało się "Zdarzyło się wczoraj"? Bo tak patrzę, i nie widzę...
  • kontynuacja wielu wątków z forum militaria niestety wyszukiwarka dzisiaj szwankuje i linków dizsiaj nie podam
  • [i]"Mord profesorów lwowskich – egzekucja polskich naukowców, profesorów wyższych uczelni Lwowa dokonana nad ranem 4 lipca 1941 przez Einsatzkommando zur besonderen Verwendung, specjalną jednostkę policyjną III Rzeszy, po rozpoczęciu okupacji Lwowa przez Wehrmacht. (...) Kilka dni po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej Lwów został zajęty przez Wehrmacht. Przed opuszczeniem miasta przez Armię Czerwoną i sowiecką administrację NKWD wymordowało kilka tysięcy więźniów politycznych przetrzy...
  • Niedawno tu przypomnieliśmy "You Really Got Me" The Kinks. A to właśnie jedno z pierwszych nagrań, w których pojawił się Jon Lord. Był - jako jeden z niewielu rockmenów - wykształconym klasycznie muzykiem, pianistą. No i te jego organy Hammonda. Jeden ze znaków firmowych [i]Głębokiej Purpury[/i] Począwszy od: "Child In Time" - pierwszy raz usłyszałem jeszcze gdzieś w 1969. Deep Purple.
  • 16 stycznia 1941 roku w Krakowie urodziła sie Pani Ewa Demarczyk, wybitna polska piosenkarka. I za Wikipedią: "W 1966 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Karierę rozpoczęła w 1961 w studenckim kabarecie Akademii Medycznej w Krakowie "Cyrulik", skąd w 1962 przeszła do kabaretu "Piwnica pod Baranami", gdzie nawiązała współpracę z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym. W 1963 wystąpiła na I Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu śpiewając Karuzelę z madonnami (sł. Miron Bia...
  • Kolejna "rocznica" tzw mordu Polakow na Zydach w Jedwabnym. Warto przypomniec geneze owych wydarzen. 21 czewrwiec 1941, Jedwabne...poczatek kolejnej gigantycznej wywozki Polakow na wschod. Jest juz wszystko przygotowane...kompanie NKWD w pelnej gotowosci, bydlece wagony , listy Plakow , ktorzy maja zostac wywiezieni w glab Rosji i...stojace szeregi furmanek gdzie woznicami sa Zydzi .Tak to pamietaja mieszkancy Jedwabnego i innych polskich miejscowosci , ktorzy przeszli pieklo sowiec...
  • [b]Jerzy Duda-Gracz [/b](ur. 20 marca 1941 w Częstochowie, zm. 5 listopada 2004 w Łagowie) − polski malarz, rysownik, scenograf, pedagog. Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Częstochowie (obecna nazwa: Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie) a następnie Wydział Grafiki filii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie otrzymał dyplom w 1968. Tam też wykładał do 1982. W latach 1992−2001 wykładał w Europejskiej Akademii Sztuk w War...
  • Usiłuję, jak na razie bezskutecznie, zorganizować w warszawskim Domu Spotkań z Historią upamiętnienie dnia 22.czerwca 1941 roku, w którym to dniu odwrócił się los Polski i Polaków, poprzez wypowiedzenie paktu Ribentropp – Mołotow. Ten fakt miał większe znaczenie aniżeli wszelki nasz udział w wojnie, konspiracja, państwo podziemne itd. Świadomość tego jest ciągle bardzo niska nawet wśród historyków, opisujących z zapałem różne akcje polskiego podziemia, bitwy i potyczki polskich wojsk na...
  • Myślałem ze głupszej niż te znane z historiografii sowieckiej raczej nikt już nie zapoda A tu oto polski domorosły badacz zapodał tak durnowatą hipotezę: -że Stalin owszem planował atak na Niemcy ale na 1942 rok aby jednak nie doszło do walk już w 1941 roku zabezpieczal się budujac linię Mołotowa oraz przerzucając poteżne siły nad granicę chciał w ten sposób [b]odstraszyc[/b] Niemców aby nie odważyli sie atakowac widząc taką potege i mobiliza...
  • rozważania rosyjskiego autora w oparciu o źródł a , relacje i dokumenty wskazuja, że nie na.. ... hitlerowskie Niemcy rushistory.stsland.ru/Statie/Statie10.html
  • Post o tym tytule zamieściłem przez nieuwagę w wątku na inny temat. Proponuję przenieśc wymianę poglądów do odrębnego wątku "Taka gra wojenna na papierze: porównajmy sily obu stron i jaki wynik bitwy wyszedłby na papierze 1 konkurencja :ilość caałkowita Niemcy 3450 - Rosja 20 000 zdecydowana wygrana Rosji 2. czołgi lekkie www.achtungpanzer.com/battles.htm#barb Niemcy Pancer I Pancer II ( działko 20 mm) razem: 1220 szt. Panzer III -działko 37 mm Rosja T-26 10 000 ...
  • 26 marca 1941 roku urodził sie w Warszawie Pan Wojciech Młynarski, poeta, kompozytor, reżyser i wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy, autor tekstów piosenek i librett, tłumacz, znany przede wszystkim z autorskich recitali. I tu o nim własnie: pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_M%C5%82ynarski Bardzo lubie twórczość Pana Wojciecha Młynarskiego. Pozdro Krzysztof
  • Ciekawi mnie jakie ta data ma znaczenie dla współczesnych Rosjan? Czy jest to dla nich Dzień Wszystkich Smutków, czy po prostu nic nie znaczy?
  • czerwony socjalizm - to już 65 rocznica tej "awantury rodzinnej". Adolf Hitler (Schicklgruber) uderzył na swojego sojusznika Józefa Stalina bo zdawał sobie sprawę, że Sowiety szykują mu cios w plecy - uprzedził to uderzenie. Mimo wzajemnej serdeczności ugruntowanej "Paktem Ribbentrop-Mołotow" z 23 sierpnia 1939 r. Związek Sowiecki nie zdecydował się na przyjęcie zaproszenia III Rzeszy do... sojuszu i wspólnej wojny z burżuazyjną Anglią i USA - Stalin postawił zbyt wygórowane żada...
  • www.yaplakal.com/forum1/topic336191.html
  • news.nswap.info/wp-content/uploads/2011/06/NAGR1.jpg Ciekawa zbierznosc nazwisk. W 1941 (dokladna date niestety nie wiem) dzialonowego CKM 73 SPB Tiraspolskiego UR (rejon umocnien) niejakiego Hitlera Romana Konstantinowicza (Zyda 1922 r. urodzenia) nagrodzono medalem "Za bojewyje zaslugi" za to ze (cytuje): "Bedac dzialonowym CKMu tow. Hitler w ciagu 8-dni walk zastrzelil swym dokladnym ogniem setki zolnierzy wroga. Po przybyciu na wysokosc 174,5 tow. Hitler swym celnym ogniem wspiera...
  • Mam prośbę: szukam materiałów na temat niemieckiego rozpoznania specjalnego na głebokim zapleczu w ZSRR wlatach 1941-1944. Działania pułku Brandenburg sa raczej znane, ale za inne wskazówki byłbym wdzieczny. Interesuje mnie tak dzialanie Wehrmachtu, jak i Abwehry.
  • z projektu wojenna literatura "Это была мрачнейшая страница в летописи европейских народов, ставших жертво...

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.