Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

certyfikat MF

IP: *.piotrkow.pilicka.pl 18.06.04, 12:42
    aby otrzymać certyfikat MF trzeba posiadać 3 letnią praktykę w księgowości,
    tytuł magistra oraz studia podyplomowe.
    Czy waruknki te trzeba spełnić w jakieś określonej kolejnosci? Ja najpierw
    skończę studia podyplomowe, póżniej (w maju) będę mieć 3 lat praktyki i
    czerwcu uzyskam tytuł magistra. Czy ma to jakieś znaczenie?
    Co należy dokładnie rozumieć przez doświadczenie w księgowości?
    rozporządzenie odwołuje sie do ustawy o rachykowości. Chbiałabym wiedzieć czy
    mój zakres obowiązków w pracy wystarczy by go uznać za "doświadczenie w
    księgowości"
    zajmuję się prowadzeniem kasy głównej, przyjmowaniem, kontorolą i
    księgowaniem faktur zakupu i inwestycju, regulowaniem płatności, całymi
    kadrami i płacami (listy płac, ZUS), analizą kont rozrachunkowych i
    prowadzeniem całych rozrachunków. W ustawie pisze ze należy zajomwać się
    prowadzeniem, na podstawie dowodów księgowych, ksieg rachunkowych, ujmujacych
    zapisy zdarzeń ...
    Czy to co robię wystarczy czy raczej nie?
    Bardzo prosze o odpowiedź.

Obserwuj wątek
      • Gość: główna księgowa Re: certyfikat MF IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.06.04, 11:59
        A po co Ci w ogóle ten certyfikat ? Jeśli nawet nie wiesz, czego dotyczy ustawa
        o rachunkowości ? To, co robisz, można na siłę podciągnąć pod "praktykę w
        księgowości", chociaż zajmujesz się maleńkim wycinkiem księgowości. A co
        zamierzas robić jeśli dostaniesz certyfikat MF (bardzo łatwo jest go zdobyć, w
        porównaniu np. do zdobycia uprawnień biegłego rewidenta)? Zamierzasz usługowo
        prowadzić księgi (bo do tego ten certyfikat uprawnia) ? Przecież znając tak
        bardzo wybiórczo zagadnienia związane z prowadzeniem ksiąg rachunkowych, nie
        dasz rady samodzielnie prowadzić żadnej księgowości. Certyfikat ten powinien
        być "ukoronowaniem" bardzo dobrej znajomości księgowości, a nie być zdobywany
        na wyrost. Oczywiście, przepisy są takie jakie są, certyfikat łatwo dostać, ja
        tez nie zamierzam nikogo odwodzić od tego pomysłu, jeśli ktos chce sobie
        zapełnić szufladę kolejnym papierem. Ale spotkałam się juz z niejednym biurem
        rachunkowym uprawiającym totalne partactwo i wpędzających ludzi w tarapaty, bo
        komuś się wydawało, że jak dostał już certyfikat, to jest wystarczająco
        przygotowany do swiadczenia usług rachunkowych ...
        • asiulka.l Re: certyfikat MF-do głównej księgowej 19.06.04, 15:10
          Witam
          bardzo podoba mi się Twój post z tego względu że jest szczery i widzę że
          ważniejsza jest dla Ciebie to co ma się w głowie i wyniki pracy a nie wiedz na
          papierze.
          Mam pytanie ale najpierw przedstawię moją sytuację:w księgowości pracowałam
          prawie rok. Skończyłam studia licencjackie i mam nadzieje od października uda
          mi się rozpocząć uzupełniające magisterskie. W tej chwili kończę kurs "Podstawy
          księgowości dla początkujących" bo bardzo zalezy mi żeby pracować w księgowości
          (czuję się w tym jak ryba w wodzie:)). Proszę o radę jak mam zdobyć dobrą
          wiedzę, chodzi mi i jakieś książki, czasopisma, może kursy w Stowarzyszeniu
          Księgowych? Jak szukam sama to albo są to podstawowe informacje albo już
          specjalistyczne. Co byś wymagała ode mnie i co miałabym umieć gdybm miałabym z
          tobą pracować:). Tak na marginesie to chciałabym mieć takiego przełożonego jak
          Ty (osoba konkretna, szczera i wymagająca - tak Cię odbieram z tego
          postu:))
          • Gość: eps Re: certyfikat MF-do głównej księgowej IP: *.piotrkow.pilicka.pl 21.06.04, 14:24
            poza tym to że robię tylko "niewielki" kawełek księgowości nie znaczy że nic
            nie umiem. Skończyłam I i drugi stopien kursu w Stowarzyszenie Księgowych w
            Łodzi, kończę studia magisterskie i dobrze znam MSR. Nie bardzo czuję sie tylko
            w podatkach bo w pracy mało mam z tym do czynienia i na kursie tez niewiele się
            dowiedziałam.
            jezeli moge sie wypowiedziec to gorąco polecam kurs "dla księgowych
            bilansistów" w SKwP na inne kursy szkoda pieniędzy i czasu.
            z księżek też niewiele można bo praktyka sobie a ksiązki sobie.
            Zresztą nasz mądry koelga niech się wypowie.
            Pozdrawiam
        • Gość: EPS Re: certyfikat MF IP: *.piotrkow.pilicka.pl 21.06.04, 14:03
          Przepraszam bardzo!!!
          Po pierwsze nie prowadzę biura rachunkowego w tej chwili.
          Po drugie jak wyraźnie zaznaczyłam chcę UZUPEŁNIC wiedzę na studiach
          podyplomowych (mam nadzieję czegoś się tam nauczyć). Po trzecie osobiście
          uważam że to co robię to nie jest "praktyka w księgowości" wg ustawy o
          rachunkowości.
          Odwołując sie do poprzedniego rozporzadzenia dot. prowadzenia ksiąg
          rachunkowych (które starciło moc z dniem 20 lutego bieżącego roku) moją
          dotychczasową pracę zaliczało się do ww. praktyki.
          po czwarte certyfikat dostałabym przy dobrym wietrze za rok, tak więc nie z
          odtychczasowym marnym doświadczeniem. Chciałam tylko aby ktoś zinterpretował
          ten zapis z ust. o rachunkowości a nie głupkowato mi nawtykał za nic.
          Osobiście zgadzam się z Pana zdaniem że czasami dostaje sie papierki za nic.
          Pomimo wszytko dziękuję za szczerą odpowiedz.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka