Forum Dom Dom
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

    podatek od spadku

    IP: *.swiftdsl.com.au 04.02.04, 02:46
    Dostalam mieszkanie w spadku po moim dziadku, i chcialam sie poradzic co do
    podatku. Chwilowo mieszkam po za granicami Polski i sie okazalo ze z tego
    powodu musze zaplacic bardzo wysoki podatek poniewaz jestem zameldowana w tym
    mieszkaniu, ale fizycznie tam w tej chwili nie mieszkam. Podobno gdybym
    mieszkala w tym mieszkaniu to bym placila bardzo maly podatek. Czy ktos moze
    mi powiedziec czy to jest prawda z tymi przepisami o meldunku i fizycznym
    zamieszkaniu czy pani urzedniczka chce mnie oszukac.
    Obserwuj wątek
      • tommo Re: podatek od spadku 04.02.04, 09:32
        W przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego
        stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do
        lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych:
        prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym:
        w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej,
        badz w drodze spadku przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej - nie wlicza
        się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nie
        przekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.
        Dla I i II grupy podatkowej nie ma znaczenia fakt zamieszkiwania z
        spoadkodawca, jest on natomiast istotny dla dziedziczenia (spadku) gdy należy
        się do III grupy podatkowej.
        Przy czym ulga powyższa przysługuje wyłącznie osobom, które łącznie spełniają
        następujące warunki:
        1) spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4, tj. nabywca jest obywatelem
        polskim lub ma miejsce pobytu na ter. RP
        2) nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego
        stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku
        lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy,
        3) nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są
        właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz
        wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu
        jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie
        dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji
        spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego,
        4) nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu,
        5) będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:
        a) od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania
        nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
        b) od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka
        w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

        To tyle w zakresie Pani pytania, mam nadzieje ze odpowiedz jest wyczerpujaca.
        W razie watpliwosci polecam lekture ustawy o podatku od spadkow i darowizn, w
        szczegolnosci art. 16.

        Reasumujac urzedniczka miala racje jesli niepelnie przedstawila Pani swoja
        sytuacje dotyczaca powiazan z spadkodawca, badz zadeklarowala ze nie bedzie
        mieszkac przez 5 lat w nabytym lokalu.

    Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


    Nakarm Pajacyka