michal_wawa
04.06.03, 13:33
W uchwale III CZP 7/03 - z dnia 4 kwietnia 2003 r. Sąd Najwyższy w składzie 3
sędziów na pytanie prawne Sądu Okręgowego w Świdnicy czy po wejściu w życie
ustawy z 21.6.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy
i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 71, poz. 733) kaucję zabezpieczającą
pokrycie należności z tytułu najmu lokalu w domu należącym do towarzystwa
budownictwa społecznego ustala się w oparciu o przepis art. 6 tej ustawy, czy
też w oparciu o przepis art. 32 ustawy z 26.10.1995 r. o niektórych formach
popierania budownictwa mieszkaniowego (t. jedn.: Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz.
1070 ze zm.) odpowiedział, iż „wysokość kaucji zabezpieczającej pokrycie
należności z tytułu najmu lokalu w domu należącym do towarzystwa budownictwa
społecznego ustala się na podstawie przepisu art. 32 ustawy z dnia 26
października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa
mieszkaniowego (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) także
po wejściu w życie ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw
lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz. U.
Nr 71, poz. 733 ze zm.)”.
Nie mniej jednak uchwała ta wiąże sąd tylko w tej sprawie, choć nie ukrywajmy
że ze względu na rangę SN sądy niższych instancji będą najpewniej "ściągać"
sposób argumentacji i kierunek wyrokowania :-)
W każdym razie jak to się mówi "byle do wiosny" bo może się okazać, że zmiana
ustawy o niektórych formach ... spowoduje iż maksymalny poziom pobieranej
kaucji zostanie ujednolicony w obu ustawach, co do których wypowiadał się SN.
To znaczy 12 miesięcznych czynszów :-)
Pzdr.