Forum Dom Dom
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

    Kaucja w TBS-ach - info

    04.06.03, 13:33
    W uchwale III CZP 7/03 - z dnia 4 kwietnia 2003 r. Sąd Najwyższy w składzie 3
    sędziów na pytanie prawne Sądu Okręgowego w Świdnicy czy po wejściu w życie
    ustawy z 21.6.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy
    i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 71, poz. 733) kaucję zabezpieczającą
    pokrycie należności z tytułu najmu lokalu w domu należącym do towarzystwa
    budownictwa społecznego ustala się w oparciu o przepis art. 6 tej ustawy, czy
    też w oparciu o przepis art. 32 ustawy z 26.10.1995 r. o niektórych formach
    popierania budownictwa mieszkaniowego (t. jedn.: Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz.
    1070 ze zm.) odpowiedział, iż „wysokość kaucji zabezpieczającej pokrycie
    należności z tytułu najmu lokalu w domu należącym do towarzystwa budownictwa
    społecznego ustala się na podstawie przepisu art. 32 ustawy z dnia 26
    października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa
    mieszkaniowego (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) także
    po wejściu w życie ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw
    lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz. U.
    Nr 71, poz. 733 ze zm.)”.

    Nie mniej jednak uchwała ta wiąże sąd tylko w tej sprawie, choć nie ukrywajmy
    że ze względu na rangę SN sądy niższych instancji będą najpewniej "ściągać"
    sposób argumentacji i kierunek wyrokowania :-)

    W każdym razie jak to się mówi "byle do wiosny" bo może się okazać, że zmiana
    ustawy o niektórych formach ... spowoduje iż maksymalny poziom pobieranej
    kaucji zostanie ujednolicony w obu ustawach, co do których wypowiadał się SN.

    To znaczy 12 miesięcznych czynszów :-)

    Pzdr.
    Obserwuj wątek

    Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


    Nakarm Pajacyka