Dodaj do ulubionych

Partycje bez formatu???????

IP: 212.182.32.* 19.11.01, 18:41
Mam wielka prośbę. Jeżeli ktoś zna programik do robienia partycji bez
formatowania dysku to proszę o info ( firma pomarex nie ma w zwyczaju robić
partycji na 40Gb dyskach, zwłaszcza wtedy gdy sie ją o to tylko trzy razy
poprosi). Dzięki z góry
Obserwuj wątek
    • Gość: Vaterlan Re: Partycje bez formatu??????? IP: *.kvz.tudelft.nl 19.11.01, 19:22
      Partycji bez formatu nie da sie zrobic. Ale uzywajac np Partition Magic mozna
      to zrobic bez utraty danych. Niestety, PM to komercyjny pakiet, a wersja demo
      nie pozwala na zapis zmian. Oczywiscie mozna sciagnac cracka, ale to jest
      nielegalne...
      • Gość: Mirko Re: Partycje bez formatu??????? IP: 65.206.44.* 19.11.01, 20:24
        Gość portalu: Vaterlan napisał:

        > Partycji bez formatu nie da sie zrobic. Ale uzywajac np Partition Magic mozna
        > to zrobic bez utraty danych.

        No kolego Vaterlan... lejecie wode. (Lub sie przejezyczacie). Partycje robi sie
        na ogol (!) PRZED jej formatem, choc mozna oczywiscie formatowac do woli
        istniejaca partycje.
        Prawdopodobnie chciales napisac: "nie da sie zrobic UZYTECZNEJ partycji bez jej
        sformatowania lub uzywania produktow komercyjnych."
        • Gość: TomekMX Re: Partycje bez formatu??????? IP: 148.230.77.* 19.11.01, 22:01
          Czlowieku,...!!! Wiec istnieje czy nie mozliwosc stworzenia nowej partycji bez
          formatowania (przez formatowanie rozumiem takze "strate" danych z twardego
          dysku????? Chyba takie bylo pytanie...

          I z tego co ja wiem, poza Partition Magic nie ma mozliwosci. Po stworzeniu
          nowej partycji (juz w tym momencie nic nie pozostaje z zawartowsci twardego
          dysku) zawsze trzeba formatowc go, wiec praktycznie nie ma mozliwosci na
          uratowanie informacji poza jej back-up'em.

          Wyglada na to, ze bedziesz musial "przeniesc" wszystko na CD-Rom albo inny
          komputer, stworzyc nowa partycje, formatowac, zainstalowc Winblowsa i dopiero
          wtedy...

          TomekMX

          P.S. Mam nadzieje, ze ktos zna inny, lepszy sposób.

          • Gość: tiges Re: Partycje bez formatu??????? IP: *.silvershark.com.pl 20.11.01, 15:26
            Ale mozna zmiejszyc partycje primaty "ile sie da" i w wolne miejsce stworzyc
            partycje Extended (ile sie chce) ... danych sie wtedy nie straci.. wiele razy
            tak Partition Magica wykorzystywalem
          • Gość: cond12 Re: Partycje bez formatu??????? IP: *.o1.com 21.11.01, 08:18
            Witam.

            Z partycjami da sie zrobic wszystko - dodac nowa, zmienic rozmiar, skasowac czy
            ukryc. I to wszystko bez tracenia danych z twardego dysku (o ile dane beda sie
            miescily w obszarze nowej , mniejszej partycji). W koncu definicje partycji to
            kilka liczb zapisanych w Boot sektorze na twardzielu.
            Robilem to kiedys za pomoca starego programiku z pakietu Nortona (Norton Disk
            Editor), takiego jeszcze pod DOS-a. Jak uda ci sie znalezc ten programik to
            moge wytlumaczyc jak sie to robi.
            Fips z linuxa tez umozliwia "mieszanie" w partycjach, o ile pamietam to mozna
            nim zmniejszyc partycje, jesli masz jedna na dysku, a potem w wolne miejsce
            mozna stworzyc nastepna, fdisk-iem. Oczywiscie defragmentacja na poczatku.

            pozdr
            cond12@yahoo.com
        • Gość: Vaterlan Re: Partycje bez formatu??????? IP: *.kvz.tudelft.nl 23.11.01, 00:06
          Sadzilem ze jest to tak oczywiste, ze nie musze tego dodawac. Moja wina ze
          chcialem to napisac jak najszybciej. W koncu partycjonowanie to jak zauwazyl
          cond12 zmiana jedynie tablicy partycji w boot sektorze. Ciekawy pomysl z tym
          fipsem... A co do odzyskania danyh ze sformatownego dysku to bym sie klocil.
          Nie na darmo wymysla sie oprogramowanie, ktore ma uniemozliwic odczyt poufnych
          danych z dyskow. Zwykle format c: nie wystarcza.
    • Gość: makryba Re: Partycje bez formatu??????? IP: *.u.mcnet.pl 20.11.01, 12:00
      Nie za bardzo rozumiem, ale spróbuję

      albo:
      masz nowy niesformatowany dysk i chcesz go podzielić na partycje - do tego jest
      fdisk i format - te programy masz w Windowsach i dosach - czyli problemu nie ma.

      albo:
      masz sformatowany dysk ale tylko z jedną partycją ale marzą ci się więcej niż
      jedna.
      i tu jest problem.
      Jak pisali poprzednicy możesz użyć Partition magic ale.. jest to oprogramowanie
      komercyje i drogie, ale jest darmowy (i do tego OpenSource) programik fips
      dołączany chyba do większości dystrybucji linuxa. jest to program działający w
      środowisku DOS pozralający wydzielić dodatkową partycję w celu np
      zainstalowania drugiego systemu operacyjengo. programik można ściągnąć z
      serwerów na których leżą dystrybucje np. sunsite.icm.edu.pl/linux szukaj np. w
      RedHat/dosutils
      jedna uwaga - musisz zdefragmentować dysk przed użyciem fips'a i raczej
      zapoznać się z jedo readme i helpem żeby nie straciś danych.

      pozdrawiam
      • Gość: Mirko Partycje bez formatu? IP: 65.206.44.* 20.11.01, 15:20
        Jak juz sie zapewne zdazyles zorientowac, zmiana ilosci/wielkosci partycji bez
        koniecznosci formatowania jest operacja conajmniej niejednoznaczna. Bedzie to
        tak blisko zniszczenia danych na tym dysku jak tylko moze byc.
        Jesli bedzie to cos co robisz pierwszy raz - masz na to jeszcze wieksza szanse.
        Tak czy owak, nic nie bedzie tak skuteczne jak skopiowanie tego na czym Ci
        zalezy i czego w wypadku niepowodzenia nie bedziesz mogl odzyskac - gdzies
        indziej: inny dysk, CD-R, czy nawet dyskietki w wypadku dokumentow.
        (Skompresowane WinZip-em duze pliki, wkladane na dyskietki sa bardzo ladnie
        dzielone na rowne czesci i nastepnie przy "odzipowaniu" laczone znowu w calosc.)

        To jak zmienic partycje bez koniecznosci jej potem formatowania i lista (m.in.)
        darmowych narzedzi (niestety - po angielsku) znajdziesz tu:
        www.techtv.com/screensavers/answerstips/story/0,24330,2215325,00.html
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka