Dodaj do ulubionych

Odnowa zabytków???

18.10.04, 14:26
Przeczytałem ostatnio artykuł z jednego z wrześniowych numerów "Kuriera
Lub.", że dworzec dla busików przeniesiono na róg Nadstawnej i Ruskiej z
jakiegoś placu w tej samej okolicy. Na miejscu nowego dworca stał dom, będący
jednym z reliktów b. dzielnicy żydowskiej, jakiś czas temu zburzony, zresztą
nie on pierwszy w kwartale Nadstawna - Ruska - Targowa - Nowy Plac Targowy.
Podobno miejsce nalezy do Towarzystwa Odnowy Zabytków. Nie wiem, jakie są
wpływy tego towarzystwa we władzach miasta, ale czy to znaczy, że odnowa
zabytków w Lublinie będzie teraz polegała na tym, że się będzie to i owo
burzyć, a na miejscu starych domów stawiać dworce, bazary, urządzać parkingi,
place przeznaczone na rozkładanie się lunaparków wędrownych, cyrków itp??? Ta
nowa lokalizacja dworca jest podobno tymczasowa, ale sama gazeta ("Kurier
Lubelski", a raczej jego rozmówcy)przyznaje, że u nas "tymczasowy" znaczy "na
długie lata". Resztki Podzamcza giną. Tylko patrzeć, a "odnowiciele zabytków"
wezmą się za solidne kamienice na rogu Lubartowskiej i Nowego Placu
Targowego... Chyba, że ja albo "Kurier" coś pokręciliśmy?
Obserwuj wątek
    • ryza_malpa1 Re: Odnowa zabytków??? 18.10.04, 15:20
      Z tego co wiem, dworca nie przeniesiono, tylko ucywilizowano w tym samym
      miejscu.
      Nic nie trza było wyburzać bo dawna dzielnica żyd. zostala wyburzona już jakis
      czas temu a na tym rogu nicnie stało oprócz kiosku i baraczku jak najbardziej
      współczesnego.
      • pbd2 Re: Odnowa zabytków??? 18.10.04, 15:27
        Stało. Może wcześniej wyburzyli, ale ja tam pamiętam taką odrapaną kamienicę,
        czsem tam zaglądałem z przestrachem, jak w XX wieku (bo to był jeszcze
        dwudziesty) w Europie można tak mieszkać. Obok był jeszcze jeden dom. Teraz na
        całym tym terenie został już tylko "okrąglak" PZU i dużo pustki zastawionej
        czym się da. Choć niektórzy twierdzą, że ten bałagan też ma swój urok...
      • Gość: BARSKA Re: Odnowa zabytków??? IP: *.lublin.mm.pl 18.10.04, 18:04
        Uwazajmy z zabytkami,ale bez przesady,bo sa straszne ruiny,ktorym juz nic nie
        pomoze.Wkrotce ZOR Zachod,pierwsze osiedle zbudowane w Lublinie po II wojnie
        swiatowej,z pewnoscia zostanie uznane za zabytek.Ma ten plus,ze budowano go z
        cegly. Mieszkali tam kiedys moi przyjaciele,budynki ich przezyly...
    • Gość: Bastiatan Re: Odnowa zabytków??? IP: 212.182.59.* 18.10.04, 15:49
      Jest parę ładnych, acz zaniedbanych miejsc w Lublinie. Uważam jednak, że przy
      obecnej mizerii finansowej Lublina trzeba się zdecydować na ochronę/restaurację
      miejsc naprawdę najważniejszych - przede wszystkim starówka. Nieuniknione staje
      się zatem wyburzenie (i tak do tego dojdzie, bo pieniędzy nie przybędzie) kilku
      budynków. Możnaby wybrać do tego celu kilka ruder stojących w atrakcyjnych
      punktach (czyt. ruchliwych) Lublina - może znaleźliby się inwestorzy chętni do
      zagospodarowania tego terenu?
      • pbd2 Re: Odnowa zabytków??? 18.10.04, 16:07
        Oczywiście, że wyburzeń nie uniokniemy, w końcu zanim wybudowano to, co dziś
        nas cieszy, w wielu miejscach też coś stało. Problem w tym, żeby na miejscu
        tych budynków coś wartościowego powstawało. Bo trudno za wartościowe
        urbanistycznie uznać klepiska, parkingi i zbiorowiska bud handlowych.
          • pbd2 Re: Odnowa zabytków??? 20.10.04, 17:58
            Problem w tym, że cały ten teren powinien być raczej oczyszczany z tymczasowych
            budowli i przeznaczony do rewitalizacji (czytaj: zabudowania czymś porządnym).
            Lublin jest pięknym miastem, ale w samym śródmieściu tolerowana jest dziura w
            zabudowie i potworny bałagan. Zdecydowanie zabytkowy punkt czerpania wody stoi
            na środku placu manewrowego dworca PKS, dookoła pełno dzikiego handlu, śmieci,
            pijaków, dresiarzy i czego kto tam chce. Choć oczywiście jest pytanie, dokąd
            przenieść autobusy. A co do burzenia: taka np. kamienica przy Ciasnej, która
            odsłoniła się po zawaleniu się kamienicy na rogu Biernackiego i Lubartowskiej,
            jest całkiem ładnym akcentem urbanistycznym. Tzn. byłaby, gdyby ją
            odremontowano...
            • kwintesencja Re: Odnowa zabytków??? 20.10.04, 18:24
              Piszecie o rewitalizacji i wyburzaniu i bierzecie pod uwage tylko samo centrum
              miasta. A jest tyle pieknych kamienic na obrzezach glownego centrum, o ktore
              nikt nie dba i ktore umieraja w zupelnej ciszy, stojac do ostatka...

Mysle tu o Misjonarskiej, na ktorej widzialam piekny secesyjny (chyba - nie
              moglam sie zdecydowac secesja czy neoklasyczny) budynek, tak zniszczony, ze z
              obawa przechodzilam obok, o Podwalu, Podgrodziu, lazienkach Labedzkiego,
              lazienkach przy Skibinskiej (chyba tak sie nazywa ta ulica?), o zabytkowych
              obiektach fabryk przy 1. Maja, o budynkach po szkole Sobolewskiej (kto dzis
              pamieta, ile zrobila Ona i jej rodzina dla miasta?). Moglam bym wymieniac wiele
              takich miejsc i obiektow, podobnie jak i wielu z was... I tylko jedna jest na
              to odpowiedz - wyburzyc to, co i tak sie rozsypie? Wyburzyc teatr, bo ktos juz
              zadbal o jego dewastacje?

Pamietam wiele lat temu przeprowadzono remont domow Izraelity, robiac z nich
              funkcjonalne wewnatrz i zachowujace wyglad zewnetrzny (historyczna elewacje)
              domy mieszkalne - ale wtedy Lublin nie byl Prusakolandem...:((((((
              • folkatka Re: Odnowa zabytków??? 21.10.04, 16:13
                Chacha, mogę sie w tym miejscu pochwalić ze jedyna na tym forum zwróciłam
                uwage na wyburzanie tego zabytku, na którego miejscu ma byc dworzec, w czasie,
                kiedy trwała ta cała akcja...Niestety - nikt wówczas mi nie odpisał.
                Najprosciej jest rozwalić. Najgorsze jest to, kiedy sobie mysle, ze lis
                naszych zabytków byłby o wiele lepsz6y, gdyby nasz kraj był troche inny. Gdyby
                wszechobecna korupcja i nepotyzm nie pozbawiały społeczenstwa dochodów. Gdyby
                kultura isztuka zajmowały sie konkretne osoby, a nie pani, tfu,tfu, Kowal.
                • pbd2 Re: Odnowa zabytków??? 22.10.04, 18:09
                  Pewnie bym odpisał, tylko, że w Warszawie nie ma codziennej dostawy prasy
                  lubelskiej, a w bibliotece jest z opóźnieniem. A na forum mogłem to przeoczyć.
                  Tak w ogóle to jak się na tereny Podzamcza zapatruje miejscowy plan
                  zagospodarowania? Na stronach urzędu miejskiego jest co prawda wykaz uchwał,
                  ale bez treści, nie znalazłem też mapki... Ale może jeszcze gdzieś nie szukałem?
    • pbd2 PZU - budynek powojenny 23.10.04, 10:25
      W nawiązaniu do postu Basi: budynek PZU jest niestety powojenny. W "Dziejach
      Lublina" jest zdjęcie lotnicze Podzamcza z lat 30 - tych. Na miejscu
      dzisiejszego PZU jest coś rozmazanego, co na pewno nie jest budynkiem, raczej
      podwórzem albo czymś takim, zapewne przynależącym do budynku nieco cofniętego
      na tej samej posesji. To, że "okrąśglak" zbudowano, jak i to, że przez długie
      lata nie wyburzano samotnej kamienicy przy Ruskiej naprzeciwko cerkwi, świadczy
      o tym, że początkowo nie zamierzano całego terenu pozostawić odłogiem. Ale
      później ktoś "pomyślał"...
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka