Dodaj do ulubionych

MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW???

IP: *.internetdsl.tpnet.pl 06.12.04, 18:52
Moze dobrym pomyslem w MPK byloby to, gdyby przeciagnac linie elektryczne
dalej niz sa teraz. Mieszkam na Czubach i wiem ile codziennie osob jezdzi 9,
26, 31, 44, 57 itd itp. Moze gdyby linie siegaly do koncowych Poreby, Switu,
Widoku, a ludzie by zaczeli jezdzic trajtkami, to moze sytuacja by sie
ustabilizowala??? To samo tyczy sie tras w innych rejonach miasta, ktorych
nie znam tak dokladnie jak swoich. Zamiast kupowac nowe smierdzace i dymiace
autobusy MPK powinno te pieniadze przeznaczyc na budowe trakcji
elektrycznych. Trajtki sa pewnie tansze w utrzymaniu, a i jezdzi sie nimi
fajnie. W dalekiej przyszlosci takowe linie elektryczne posluzylyby dla
tramwajow, bo jak sam prezydent Pruszkowski powiedzial dwa lata temu na
zebraniu w IX Liceum Ogolnoksztalcacym, ze gdy Lublin osiagnie 500 tys.
mieszkancow trzeba bedzie ostro pomyslec o tramwajach. Wlaczenie Swidnika da
nam ponad 40 tys. ludzi wiecej, a do magicznej liczby 500 tys. juz blisko.
Obserwuj wątek
    • Gość: bosman Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.lublin.mm.pl 06.12.04, 19:31
      Chyba tylko za kasę z Unii Europejskiej. Taka inwestycja to taaaaka kasa.
      • Gość: johnson Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 06.12.04, 19:47
        dokladnie o to chodzi! Mysle, ze UE, by chetnie przystala na ten pomysl. Chodzi
        przeciez o komunikacje, a komunikacja, to wielki krok, by miasto sie rozwijalo,
        a nasze miasto nalezy do UE, czyz nie?
    • mali_bu Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? 06.12.04, 19:57
      Gość portalu: TOMX napisał(a):

      > Zamiast kupowac nowe smierdzace i dymiace
      > autobusy MPK powinno te pieniadze przeznaczyc na budowe trakcji
      > elektrycznych.

      Zasadniczo, to nowe autobusy to nie są ani śmierdzące ani dymiące. No ale
      rozumiem niewiedzę, gdyż nowe autobusy były w Lublinie dość dawno temu więc nie
      każdy pamięta jak one wyglądają i się sprawują. Ja już sam dobrze nie pamiętam.
      ............
      • Gość: TOMX Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 06.12.04, 20:17
        Ale na pewno zuzywaja wiecej oleju napedowego, niz trolejbusy prądu - to bylo
        glownie moim przeslaniem. Pomysl sobie jakie bilety by byly tanie:) Np. kazdy
        po 60 gr. Rewelacja!
        • mali_bu Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? 06.12.04, 20:24
          Nie jestem pewnien, ale wydaje mi sie że koszty użytkowania trolejbusów są mimo
          wszystko większe niż autobusów. To był jeden z powodów chęci zlikwidowania
          trolejbusów w Lublinie kilka miesięcy temu. Ponadto trzeba pamiętać że prąd w
          Polsce to nadal towar luksusowy.

          ............
          • Gość: TOMX Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 06.12.04, 21:17
            A dlaczego MPK nie moze zalozyc wlasnej elektrowni??? Lublin to najbardziej
            naslonecznione miasto w Polsce!!! Poza tym wiatru tez u nas dostatek!!! Moze
            wodna elektrownia by nie wypalila, bo Bystrzyca jest troszke mniejsza niz
            Amazonka, ale slonce i wiatr moznaby wykorzystac. A miasto nie powinno stwarzac
            zadnych problemow przy budowie takiej elektrowni! Kazde miasto by zazdroscilo i
            podziwialo takie cos!!! Lublin by byl na pierwszych stronach gazet!
            • ekspert.ad.vocem Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? 06.12.04, 21:21
              prad wytwarzany w elektrowni slonecznej lub wiatrowej mpk musialby byc
              sprzedawany do polskich sieci energetycznych lub do lubzelu - zdaje sie, ze po
              koszcie wytworzenia - i kupowany od nich na zasilanie trakcji trolejbusowej
              takie jest prawo energetyczne... dura lex sed lex
              • Gość: TOMX Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 06.12.04, 21:47
                Ale mogliby za to dostac duze dofinansowanie z Unii Europejskiej, jako ze
                wykorzystuja naturalne zrodlo energii - a to sie Unii jak najbardziej podoba.
                • Gość: Sonnenkinder Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.lublin.mm.pl 06.12.04, 23:19
                  No i jakby musili zaplacic podatki, vat-y i inne to jeszcze trzeba by do tego
                  dokladac. A trajtki...coz powolne, kosztuja wiecej niz autobusy (utrzymanie
                  sieci trakcyjnej), nie wiem skad ten entuzjazm. Ekologiczne...moze, tylko ze
                  emisja niska zastepowana jest emisja wysoka (elektrownie). Na trmawaje bym nie
                  liczyl, bo mimo wszystko lublin jest troszke zbyt gorzysty. W tej sytuacji
                  jedynym sensownym rozwiazaniem sa taksowki powietrzen:) Duzo placykow w miescie
                  ejst, swidnik robi male helikopterki idelana sytuacja:)
                  • Gość: TOMX Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 06.12.04, 23:56
                    Nie, no jasne. To sa tylko propozycje. Kazdą MPK powinno rozwazyc, bo chyba nie
                    powiesz, ze z nasza lubelska firma jezdzi ci sie milo, przyjemnie i zawsze na
                    czas. Pora wreszcie to zmienic. Mamy jedna z najgorszych firm w Polsce. Szkoda,
                    ze bedziemy musieli czekac bardzo dlugo, az dojdzie do zmian na lepsze.
                    • Gość: Dyzio Poduszkowce! IP: *.lublin.mm.pl 07.12.04, 00:02
                      Jasne,my bedziemy trolejbusowac miasto,inni dawno wycofali te
                      zawalidrogi.Proponuje poduszkowce.Ale narka głowy na poduszke i lulu .Macie
                      pomysły z polowy ub.wieku (jesli chodzi o Lublin).
                      • Gość: ŁP Re: Poduszkowce! IP: *.lublin.mm.pl 07.12.04, 20:52
                        > Jasne,my bedziemy trolejbusowac miasto,inni dawno wycofali te
                        > zawalidrogi.
                        >
                        Jak piszesz, to chociaż pisz prawdę.
                        Spójrz na Gdynię, tam sieć się rozwija.
                        W Tychach to samo.
                  • halevi Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? 07.12.04, 11:05
                    Ekologiczne...moze, tylko ze
                    > emisja niska zastepowana jest emisja wysoka (elektrownie)

                    Tak, ale mimo wszystko emisja z elektrowni, po rozłożeniu na efekt (czyli ,
                    powiedzmy, pracę) jest znacznie mniejsza niż w przypadku silników spalinowych,
                    zwłaszcza jak autobus stoi w korkach.

                    Na trmawaje bym nie
                    > liczyl, bo mimo wszystko lublin jest troszke zbyt gorzysty

                    ja bym nie liczył bardziej ze względu na koszty, niż na to ze Lublin jest "zbyt
                    górzysty". W Pradze np. jakoś tramwaje sobie radzą z "górzystością". A jeśli o
                    koszty sieci trakcyjnej, to utrzymanie tramwajowej jest o wiele droższe niz
                    trolejbusowej.

                    Ponadto, jeśli chodzi o cenę energii, to juz zaczyna się wyrównywać, bo ceny
                    ropy rosną, a ceny energii elektrycznej po liberalizacji rynku, będą , mam
                    nadzieję, relatywnie spadać.


                    • sonnenkinder Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? 07.12.04, 23:18
                      A utrzymywanie trakcji trolejbusowej jest drozsze od polaczen autobusowych.
                      Tramwaje to mzonka, jak slusznie zauwazyles ze wzgledu na koszty ale i trudnosc
                      powiazania z istaniejacym systemem transportowym. Wiem, ze dla wielu trajtki to
                      status quo Lublina, ale nie pchalbym sie w rozbudowe sieci. Tak czy inaczej
                      spowalniaja ruch w miescie, a awaria sieci unieruchamia od razu kilka pojazdow.
                      Zreszta o czym my tu rozmawiamy...mpk nie moze przeniesc o pare centymetrow
                      sieci trakcyjnej na rondzie zana filaretow (trajtki jezdza wbrew oznaczeniom na
                      znakach) bo nie ma kasy. Co z tego, ze unia da pieniadze na rozbudowe skoro
                      pozniej nie bedzie za co utrzymac tej sieci...
                      • Gość: kinio Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 07.12.04, 23:27
                        jakby szefowie MPK umieli zrobic dobry cennik oraz dobrze inwestowali i
                        gospodarowali pieniadze, to byloby OK, tylko wez w Lublinie znajdz takich ludzi
                        • Gość: lutzek Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.crowley.pl 07.12.04, 23:34
                          Ci co byli mądrzy już dawno pouciekali z Lublina :-)))

                          lutzek
                        • Gość: ŁP Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.12.04, 07:26
                          Jak jesteś taki mądry to idź do nich i im powiedz jakie byś proponował ceny,
                          przedstaw kosztorys, bilans zysków i wydatków.
                          Jak będzie na plus, to pewnie chętnie posłuchają ;)
                          • Gość: kinio Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 08.12.04, 10:33
                            chyba nie wierzysz, ze zwykly szary czlowiek moglby cos zdzialac. Im trzeba dac
                            po mordzie, moze dopiero to cos da. Proponuje zrobic POWSTANIE LUBELSKIE!
                            • Gość: ŁP Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.12.04, 12:17
                              Pewnie, po co próbować, lepiej narzekać i marudzić;)
                              • Gość: kinio Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 08.12.04, 12:30
                                Co najwyzej to mozemy napisac jakies postulaty i zebrac ilestam tysiecy
                                podpisow. Moze wtedy Urzad Miasta sie zajmie naszym kochanym MPK i bedziemy
                                mieli komunikacje z prawdziwego zdarzenia!
                                • Gość: ŁP Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.lublin.mm.pl 08.12.04, 19:38
                                  > Moze wtedy Urzad Miasta sie zajmie naszym kochanym MPK
                                  >
                                  UM to się najpierw powinien zająć sobą ;)

                                  jeszcze co do Twojej wypowiedzi:
                                  > jakby szefowie MPK umieli zrobic dobry cennik oraz dobrze inwestowali i
                                  > gospodarowali pieniadze, to byloby OK
                                  >
                                  Żeby inwestować, to trzeba te pieniądze mieć ;) Jadąc na debecie (jak to
                                  przedsiębiorstwo KM) nie ma co inwestować ;)
                                  Wszystko zależy od dotacji z miejskiej kasy :)
          • Gość: lutzek Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.crowley.pl 07.12.04, 17:21
            Mali_bu, powód chęci zlikwidowania trakcji trolejbusowej w Lublinie w ostatnich czasach był tylko jeden: chęć sprzedaży przez miasto gruntów na Helenowie znajdujących się w tej chwili w dzierżawie przez ZB MPK Lublin Sp. z o.o. Gdyby sprzedali te grunty, to nie byłoby gdzie przenieść zajezdni trolejbusowej, bo ciągnięcie drutów na Majdan Tatarski byłoby zwykłą głupotą, a przynajmniej byłoby mocno nierozsądne i wysoce kosztowne.

            lutzek
            • mali_bu Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? 07.12.04, 18:54
              Zgadza się. Ale zastąpienie trolejbusów autobusami zmniejszyłoby koszty. No i
              autobusy są bardziej praktyczne.
              Nieracjonalne jest natomiast zorganizowanie zajezdni na szarym końcu miasta.
              ............
          • Gość: LEON Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.lublin.mm.pl 15.12.04, 22:36
            przy liczbie około 80 wozów w ruchu, wozokilometr trolejbusu jest znacznie
            tańsze niż wozokilometr autobusu.
        • Gość: ŁP Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.lublin.mm.pl 07.12.04, 20:55
          > Pomysl sobie jakie bilety by byly tanie:) Np. kazdy
          > po 60 gr. Rewelacja!
          >
          Nie byłyby.
          Dodaj do kosztów prądu koszt utrzymania sieci trakcyjnej i jej napraw.

          Trolejbusy są dobre, ale nie aż tak ;)
          • Gość: ula Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 07.12.04, 21:22
            W innych miastach jakos bilet potrafi kosztowac 60 gr!!! Czy nasza firma nie
            moze jakos podejrzec pracy przewoznikow w Warszawie, Krakowie czy Łodzi???
            Przeciez MPK LUBLIN to jedna z najgorszych firm komunikacyjnych w Polsce!
            1. Fatalny tabor (za wyjatkiem kilku Neoplanow i 1 (slownie: jednego) Solarisa)
            2. Nienormalny rozklad jazdy (czasami jest nawet 9 autobusow w godzine, a
            czasami wcale), wiele autobusow wozi powietrze, a w niektore szpilki nie mozna
            wepchnac.
            3. Brak autobusow nocnych - niezrozumiale w 400-tysiecznym miescie studenckim.
            4. Beznadziejne i przestarzale trasy - trzeba na przesiadki jezdzic, co za tym
            idzie - trzeba placic.
            5. Kultura kierowcow! A wlasciwie jej brak!!!
            • Gość: ŁP Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.lublin.mm.pl 07.12.04, 21:59
              > W innych miastach jakos bilet potrafi kosztowac 60 gr!!! Czy nasza firma nie
              > moze jakos podejrzec pracy przewoznikow w Warszawie, Krakowie czy Łodzi???
              >
              A zobacz ile te miasta dokładają do KM a ile Lublin.

              > 1. Fatalny tabor (za wyjatkiem kilku Neoplanow i 1 (slownie: jednego)
              Solarisa)
              >
              Bądźmy dokładni.. Solaris, 28 Neoplanów, 47 niskowejściowych i niskopodłogowych
              Jelczyków.. To daje nieco ponad 30% taboru.
              Lepsze to niż nic, ale mogłoby byc lepiej oczywiście.

              > 2. Nienormalny rozklad jazdy (czasami jest nawet 9 autobusow w godzine, a
              > czasami wcale)
              >
              Mogę prosic przykład takiej linii?

              > 3. Brak autobusow nocnych - niezrozumiale w 400-tysiecznym miescie studenckim.
              >
              Racja.

              > 4. Beznadziejne i przestarzale trasy - trzeba na przesiadki jezdzic, co za
              > tym idzie - trzeba placic.
              Można oczywiście zmienić to radykalnie i mam nadzieję, że tak się stanie. Ale
              wtedy będzie dużo narzekań, że linie jeżdżą inaczej i nie wiadomo co gdzie
              jedzie teraz..
              Co do przesiadek.. przywołana przez Ciebie Warszawa - tam się jeździ z
              przesiadkami.
              Mając miesięczny w przystępnej cenie można się na to zgodzić, szczególnie gdy
              punkty przesiadkowe są dogodnie zlokalizowane.

              > 5. Kultura kierowcow! A wlasciwie jej brak!!!
              Tutaj za bardzo uogólniasz. W każdym środowisku sa ludzie kulturalni i nie.
              • Gość: ula Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 07.12.04, 22:02
                Podaje przyklad! Dziewiątka! O godzine 8, 10, 19 jedzie az 8 autobusow.
                Dlaczego nie ma chociaz jednego ok 23.30, zeby bylo czyms do domu wrocic z
                miasta!!! Ostatni jest pewnie ok 22.30. Troche kiepska pora, by konczyc
                impreze. I niestety trzeba wydac 3 dyszki na taxi albo przekimac sie u kogos,
                albo drzec z buta 5 kilometrow. Powiem Ci, ze rzadko spotkalam sie z
                grzecznoscia kierowcow, nie wspomne tu juz o kanarach.
                • Gość: ŁP Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.lublin.mm.pl 07.12.04, 22:09
                  > Podaje przyklad! Dziewiątka! O godzine 8, 10, 19 jedzie az 8 autobusow.
                  > Dlaczego nie ma chociaz jednego ok 23.30
                  >
                  Bo to już pora na komunikację nocną ;)
                  Swoją drogą 23:20 to też nieodpowiednia pora na koniec imprezy ;)

                  > Powiem Ci, ze rzadko spotkalam sie z
                  > grzecznoscia kierowcow, nie wspomne tu juz o kanarach.
                  >
                  Hmm to widzę tylko ja mam szczęście i trafiam na kulturalnych kierowców ;)
                  • Gość: ula Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 07.12.04, 22:44
                    Zgadza sie, ale to zawsze godzinka dluzej:) Komunikacja prywatna moglaby
                    puszczac ze 3 autobusy na noc. Chociaz w weekendy!
                    • Gość: ŁP Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.12.04, 07:23
                      > Komunikacja prywatna moglaby
                      > puszczac ze 3 autobusy na noc. Chociaz w weekendy!
                      >
                      Nie puszczą, bo im się nie opłaci.
                      jakby się opłacało to już dawno by się starali o pozwolenie ;)
    • Gość: Kadafi Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.bin-laden.cc 07.12.04, 23:07
      Trajtki rulez!
      Wystarczy porównać trajtka Ekobusa #818 z jego autobusowym odpowiednikiem M121M
      #2237-45. Przyjemność jazdy zdecydowanie na korzysc trolejbusu. Niestety
      elekrtycznego niskopodłogowca mamy tylko jednego; ciekawe jak to jest ze Gdynia
      ma kase na Solarisy Trolino 12 a nas na nic nie stać.
    • Gość: kinio RZESZOWSKIE MPK MA SOLARISY NA GAZ!!! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.12.04, 13:43
      MOZE LUBELSKIE MPK BY SIE TYM ZAINTERESOWALO???
      • Gość: ŁP Czy aby na pewno? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.12.04, 14:57
        > MOZE LUBELSKIE MPK BY SIE TYM ZAINTERESOWALO???
        >
        Jesteś pewien, że Solarisy? Bo wg mnie to są Jelcze M125M/4 ;)
        Solaris dopiero niedawno zaprezentował modele napędzane gazem. Swoją drogą, to
        butle z gazem na ich dachac psują ich wygląd ;)
        MPK się tym zainteresowało, w przyszłym roku planowany jest zakup nowych wozów
        i mozliwe, że będą to pojazdy na gaz.

        Ale do tego trzeba będzie wybudować punkt tankowania gazu ;)
        • Gość: kinio Re: Czy aby na pewno? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.12.04, 15:04
          Oto link do forum w rzeszowie

          forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=69&w=18417192
          • Gość: ŁP Re: Czy aby na pewno? IP: *.lublin.mm.pl 10.12.04, 15:36
            > Oto link do forum w rzeszowie
            >
            > forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=69&w=18417192
            >
            No i? Rzeszów go nie ma, Rzeszów go tylko przez 4 dni testuje.

            A czy zakupią Solarki na gaz to się okaże.
            • Gość: kinio Re: Czy aby na pewno? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.12.04, 15:38
              Nasze MPK, to nawet nie testuje...baaa...nawet nie wpadnie na taki pomysl...
              Oni to tylko lubia testowac nasze nerwy! Szczegolnie w momencie jazdy z nimi,
              sluchania ich chamskich odzywek i kupowania cholernie drogich sieciowek...
              • Gość: ŁP Re: Czy aby na pewno? IP: *.lublin.mm.pl 10.12.04, 15:42
                > Nasze MPK, to nawet nie testuje...baaa...nawet nie wpadnie na taki pomysl...
                >
                Co Ty za głupoty opowiadasz?
                A kto testował Solbusa i Mercedesa Conecto jak nie MPK?
                • Gość: Kadafi Re: Czy aby na pewno? IP: *.bin-laden.cc 10.12.04, 16:48
                  Gość portalu: ŁP napisał(a):

                  > A kto testował Solbusa i Mercedesa Conecto jak nie MPK?


                  Łukasz, ale Solbus to jest autobus niepoważnie wyglądajacy na trasach
                  miejskich, to jak jakby na wycieczki do Włoch jeździły M11... Mam nadzieje ze
                  jak już będa kase wydawać to na klasykę europejską czyli Solarki, a nie jakieś
                  Solbusy.
                  • Gość: ŁP Re: Czy aby na pewno? IP: *.lublin.mm.pl 10.12.04, 17:20
                    > Łukasz, ale Solbus to jest autobus niepoważnie wyglądajacy na trasach
                    > miejskich
                    >
                    No z tym się zgadzam, oczywiście :D
                    Ale jednak był testowany i to był jakiś krok do przodu.. :)
                    Chociaż gdyby je kupili, to byłby krok do tyłu ;)

                    > Mam nadzieje ze jak już będa kase wydawać to na klasykę europejską czyli
                    > Solarki, a nie jakieś Solbusy.
                    >
                    Też mam taką nadzieję.. Chociaż Jakby kupili Vecto, to też bym nie pogardził :)
        • mali_bu Re: Czy aby na pewno? 09.12.04, 17:21
          Gość portalu: ŁP napisał(a):


          > MPK się tym zainteresowało, w przyszłym roku planowany jest zakup nowych wozów
          > i mozliwe, że będą to pojazdy na gaz.

          Jakoś w to mi trudno uwierzyć.
          Ostatno prywaciarze przywożą z Holadnii i Niemiec używne autobusy. Ostatnio nowy
          nabytek pojawił się na 26 - MAN. Jeszcze nie odkleili, a może i nie zamierzają,
          tych napisów w obcym mi języku po bokach pojazdu. Ale o czym innym chciałbym
          napisać. Chłopaki z tego autobusu chyba jeszcze nie obczaili o co chodzi z tym
          ogrzewaniem, bo bardzo często autobus jeździ kompletnie zaparowany wewnątrz.

          ............
          • Gość: ŁP Re: Czy aby na pewno? IP: *.lublin.mm.pl 10.12.04, 15:40
            > Jakoś w to mi trudno uwierzyć.
            >
            Najpierw była mowa o ptrzetargu w wakacje tego roku, ale coś nie wyszło ;)
            Później mówili, w panorwamie nawet chyba, że "w przyszłym roku" planują zakup
            nowych autobusów.
            Zobaczymy jak to będzie ;)

            > Ostatnio nowy nabytek pojawił się na 26 - MAN.
            >
            Taki biało-czerwony?
            Widziałęm go dzisiaj, aż mi szczęka opadła :)
            • Gość: (HT) Re: Czy aby na pewno? IP: *.it-net.pl 10.12.04, 22:31
              tak patrzac na wywody naszych kolegow i kolezanek stwierdzam iz wiele sie
              tuttaj prawdy leje z ich literek. chociaz i tak jestem jednak za rozwojem sieci
              trolejbusowej. trzeba wziac pod uwage wlasnie fakt drozenia oleju napedowego,
              ktory to drozeje w zastraszajacym tempie(choc dolar bardzo spada-dziwne
              nieprawdaz?). jesli chodzi o rozwoj suwakow to nalezaloby je puszczac wlasnie
              na najbardziej zatloczone linie autobusowe, gdzies tam padlo ze niektore linie
              sa zakrecone - z tym tez da sie jakos poradzic. dla przykladu radze sobie
              odwiedzic piekne miasto lwow i sie "pozakrecac" suwakami. co prawda u naszych
              wschodnich sasiadow transport elektryczny jest podstawa KM i jakos im sie to
              nawet idzie (choc stan taboru jest bardzo zly) a i rozwiazania trakcyjne maja
              beznadziejnie proste i jednoczesnie niezawodne. w sumie to w lublinie tez mozna
              taka "ruska" technologie zastosowac (szczegolnie mam na mysli ukad slupow,
              sposob podtrzymywania sieci, oraz rozwiazania w pokonywaniu ostrych lukow).
              Ps. ten przewonik co ma na 26 nowego mana (z chociebuża w niemczech
              sprowadzonego) ma tez dla nas inna niespodzianke w postaci albo neoplana
              takiego co u nas sa lub mana o podobnej 3-osiowej konstrukcji, moze go kiedys
              pusci na linie (celem zobaczenia polecam sie udac na hajdow gdzie ow przewoznik
              rezyduje-troche przez plot widac). wracajc do trolejbusow to w zasadzie nie
              wyobrazam sobie lublina bez nich jak rowniez miasta naszej wielkosci bazujacego
              tylko na autobusach bez komunikacji alternatywnej (tylko prosze mi sie nie
              powolywac na bialystok bo to inna bajka a i miasto nieco od naszego mniejsze).
              cos elektrycznego byc musi - a najlepiej zeby swoje i sprawdzone:)
              • sonnenkinder Re: Czy aby na pewno? 13.12.04, 00:11
                HMmm wystarczy brak pradu albo uszkodzenie trakcji i pol miasta stoi. Ladna mi
                alternatywa...w takim ukladzie trzeba szukac altenatywy dla
                alternatywy....Swoja droga ciekawi mnie, skad i po co mpk wzielo zlom co stoi
                na helenowie zaraz przy ogrodzeniu od strony krasnickich. Muzeum techniki
                bedzie, czy zamierzaja reanimowac te trupy?:)
                • mali_bu Re: Czy aby na pewno? 13.12.04, 00:18
                  sonnenkinder napisał:

                  > Swoja droga ciekawi mnie, skad i po co mpk wzielo zlom co stoi
                  > na helenowie zaraz przy ogrodzeniu od strony krasnickich. Muzeum techniki
                  > bedzie, czy zamierzaja reanimowac te trupy?:)


                  Toż to o własnych siłach metra nie ujedzie. :) Sprzęt ten chyba sprowadziła
                  ekipa miłośników trolejbusów, podobnie jak inne zabytki. A sprzęt tylko stoi na
                  terenie MPK.
                  ............
                • Gość: ŁP Re: Czy aby na pewno? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.12.04, 07:37
                  > HMmm wystarczy brak pradu albo uszkodzenie trakcji i pol miasta stoi. Ladna
                  > mi alternatywa...
                  >
                  Braki prądu występują rzado, więc bez paniki ;)
                  Co do zerwania sieci..
                  Wystarzy dobrze pomyślana i gęsta sieć trakcyjna, żeby łatwo można było ominąć
                  uszkodzony odcinek ;) Na to potrzeba niestety sporo pieniędzy, ale jest to
                  wykonalne ;)

                  > Swoja droga ciekawi mnie, skad i po co mpk wzielo zlom co stoi
                  > na helenowie zaraz przy ogrodzeniu od strony krasnickich
                  >
                  To własność LTEKu (www.ltek.comernet.pl), MPK tylko udostępniło miejsce.
                  • Gość: Kadafi Re: Czy aby na pewno? IP: *.bin-laden.cc 13.12.04, 07:54
                    Gość portalu: ŁP napisał(a):


                    > Braki prądu występują rzado, więc bez paniki ;)
                    > Co do zerwania sieci..
                    > Wystarzy dobrze pomyślana i gęsta sieć trakcyjna, żeby łatwo można było
                    ominąć
                    > uszkodzony odcinek ;) Na to potrzeba niestety sporo pieniędzy, ale jest to
                    > wykonalne ;)


                    przykładem Kraków, jeśli tam coś padnie to tramwaje w centrum mają kilka
                    możliwości objazdów.
                    • Gość: ŁP Re: Czy aby na pewno? IP: *.lublin.mm.pl 13.12.04, 16:01
                      > przykładem Kraków, jeśli tam coś padnie to tramwaje w centrum mają kilka
                      > możliwości objazdów.
                      >
                      Zgadza się. W Warszawie jest podobnie.
                      Ale do tego potrzebny będzie jeszcze sprawnie działający nadzór ruchu, żeby
                      ktoś mógł skierować wszystko na objazdy :)
                      • Gość: kinio Re: Czy aby na pewno? IP: *.no / *.internetdsl.tpnet.pl 13.12.04, 16:05
                        Jak sie zatrudni ludzi odpowiedzialnych, uczciwych i doswiadczonych to nie
                        bedzie problemu. Na wszystko znajda sposob. Gorzej bedzie jak zatrudnienie
                        znajda znajomi prezydenta.
                      • sonnenkinder Re: Czy aby na pewno? 13.12.04, 17:34
                        No wszystko ladnie pieknie tylko niech cos sie stanie z trakcja na raclawickich
                        lub krasnickich...i jak to objechac...osiedlami? Krakow i wawa to duze miasta u
                        nas gorzej bylo by z realizacja. Poza tym jesli mowa o pieniadzach to juz
                        kiedys wspominalem o przensozeniu trakcji na rondzie zana filaretow. Operacja
                        taka fortuny nie kosztuje, nie mniej jednak pojawia sie ajkas niemoc, ktora
                        uniemozlwia taka przebudowe. A Wy tu rozprawiacie o nowych liniach, nowych
                        trajtkach....skad kasa na to? Z Unii...tylko kto napisze wnioski:) Jak na moj
                        gust dalszy rozwoj trajtkow w Lublinie moze bardziej zapchac miasto. Jesli
                        nawet uda sie pozyskac jakeis fundusze, pozniej trzeba dysponowac pieniazkami
                        na utrzymanie tego wszystkiego.
                        • Gość: kinio Re: Czy aby na pewno? IP: *.no / *.internetdsl.tpnet.pl 13.12.04, 18:32
                          Damy rade, tylko niech MPK przejmie jakas niemiecka, francuska czy obojetnie
                          jaka zachodnioeuropejska firma. Tam ludzie sami nas dofinansuja, bo wymysla
                          takie plany i programy, ze sie im wszystko oplaci!!! A bilety pewnie beda
                          kosztowac grosze. Co z tego, ze kasa bedzie szla na zachod??? Kierowcy swoje
                          dostana. A prezesi, dyrektorzy to wiemy jacy sa w Polsce.
                          Bedziemy jezdzic porzadnymi autobusami, placic malo, a przebywanie w autobusie
                          bedzie przyjemne. W koncu jestesmy w Europie, nie??? MPK juz dawno powinno
                          zostac wystawione na sprzedaz!
                          • Gość: Kadafi Re: Czy aby na pewno? IP: *.bin-laden.cc 13.12.04, 19:21
                            Gość portalu: kinio napisał(a):

                            > Damy rade, tylko niech MPK przejmie jakas niemiecka, francuska czy obojetnie
                            > jaka zachodnioeuropejska firma. Tam ludzie sami nas dofinansuja, bo wymysla
                            > takie plany i programy, ze sie im wszystko oplaci!!! A bilety pewnie beda
                            > kosztowac grosze. Co z tego, ze kasa bedzie szla na zachod??? Kierowcy swoje
                            > dostana. A prezesi, dyrektorzy to wiemy jacy sa w Polsce.
                            > Bedziemy jezdzic porzadnymi autobusami, placic malo, a przebywanie w
                            autobusie
                            > bedzie przyjemne. W koncu jestesmy w Europie, nie??? MPK juz dawno powinno
                            > zostac wystawione na sprzedaz!


                            To za ładnie brzmi, tylko bierz jeszcze pod uwagę narodowców typu MW/LPR, dla
                            których zagranicze = bardzo złe.
                            Ja jestem za wejściem kogoś z zewnątrz, ale pod 2 warunkami: bez podwyzek
                            biletów i z przyzwoitym taborem (bez złomów typu Jelcz M11 na które juz sie
                            patrzeć nie da - szkoda że UE nie zakazała ich używać, to wtedy kasa na wymianę
                            by się musiała znaleść).
                            W Radomiu czy W-wie jeździ ITS Michalczewski, tabor porządny - MANy, nie wiem
                            tylko jak z cenami.
                            • Gość: kinio Re: Czy aby na pewno? IP: *.no / *.internetdsl.tpnet.pl 13.12.04, 19:35
                              Ale to wcale LPR nie musi miec prawa glosu!!! Wystarczy utworzyc strone w
                              internecie lub zrobic odpowiednie pismo i zebrac np 300 000 glosow. Podpisy
                              moga byc zbierane na przystankach. Chetnych na pewno nie zabraknie do tej
                              pracy. Zaniesc je do odpowiedniego miejsca i po problemie. MPK zostaje
                              wystawione na sprzedaz. MPK - MIEJSKE przedsiebiorstwo komunikacyjne. Miasto to
                              my!!! Wiec my mamy prawo glosu! A nie byle lepszy baran, ktoremu udalo sie
                              dojsc do stolka, jezdzi sobie BMW, Volvo czy innym Mercedesem, a nie wie jak
                              sie czeka 30 minut na autobus na mrozie!!! Jesli czyta to ktos z jakiejs
                              partii, to niech zbiera ekipe i bierze sie do roboty!!! Partia, ktora tego
                              dokona moze miec BARDZO, ale to BARDZO DUZE poparcie w zblizajacych sie
                              wyborach.
                              • Gość: ŁP Re: Czy aby na pewno? IP: *.lublin.mm.pl 13.12.04, 20:30
                                > (...)
                                >
                                A dasz gwarancję, że po sprzedazy MPK będzie lepiej? :)
                                • Gość: kinio Re: Czy aby na pewno? IP: *.no / *.internetdsl.tpnet.pl 13.12.04, 20:59
                                  Chyba przejecie MPK przez inna firme wiazaloby sie z pewnymi obietnicami nowej
                                  firmy. Jezeli by nie bylo lepiej to bysmy ja pozegnali. Dana firma musialaby
                                  przedstawic i obiecac poprawe MPK. Jezeli po pewnym czasie nie byloby lepiej to
                                  miasto by jej podziekowalo - taka informacja widnialaby w umowie.
                                  • sonnenkinder Re: Czy aby na pewno? 13.12.04, 22:22
                                    Oj ludzikowie mili widze, ze wodze fantazji Was zaczynaja ponosic...hej piknie
                                    by bylo gdyby sie nie sp.....:)Ale jednak pozwolicie zostane sceptykiem,
                                    twierdzac, ze jeszcze przez wiele lat nic sie nie zmieni,choc bardzo chcialbym
                                    zebvy sie zmienilo. Pozdrowka
                                    • Gość: kinio Re: Czy aby na pewno? IP: *.no / *.internetdsl.tpnet.pl 13.12.04, 22:30
                                      Typowe lubelskie podejscie do zycia - "Nie jest w sumie najgorzej, mamy troche
                                      sklepow, autobusy w sumie nie sa takie zle, 30 minut na mrozie czasem postac
                                      mozna, prace ktos ma, ktos nie ma, moze kiedys znajdzie, moze mu sie
                                      poszczesci, moze zbuduja nam multikino, moze nie, w sumie po co? Kosmos nie
                                      jest najgorszy. Kregoslup jak czasem poboli, to i lepiej". Ludzie wezcie sie do
                                      roboty!!! Zobaczcie co sie dzieje w Radomiu, Rzeszowie, czy Kielcach. Fakt, ze
                                      za blizej zachodu niz my, ale to nic nie znaczy! Moze Lublin zaczalby szybciej
                                      przypominac chociaz Kraków czy Wrocław. Jak ludzie nie zaczna protestowac, jak
                                      nie wejdzie nowa lepsza wladza, to nikt w tym miescie nam nie pomoze!!! A juz
                                      na pewno nie prezydent! Dlaczego w tym miescie nie ma zadnej mobilizacji???
                                      Rzadza nami komuchy, wiesniaki i katolicy. Dobrze wam z tym??? Moze wreszcie
                                      rzadziliby nami EUROPEJCZYCY!!!???
    • Gość: munia Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.12.04, 10:34
      tak
      • Gość: Steel Rider Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.pronet.lublin.pl 12.12.04, 20:56
        Popieram pomysl
    • Gość: kinio BEDA TROLEJBUSY NA CZUBACH I CZECHOWIE!!! IP: *.no / *.internetdsl.tpnet.pl 14.12.04, 20:10
      Beda trolejbusy na Czubach i Czechowie

      dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20041214/LUBLIN/41213016
      • sonnenkinder Oby to pozostalo na papierze!!!!! 15.12.04, 00:32
        • Gość: kinio Re: Oby to pozostalo na papierze!!!!! IP: *.no / *.internetdsl.tpnet.pl 15.12.04, 15:12
          ja bym chcial trajtki na czubach
        • Gość: ŁP Re: Oby to pozostalo na papierze!!!!! IP: *.lublin.mm.pl 15.12.04, 21:43
          A to dlaczego?
    • Gość: Jacek Pudło Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.2lo.lublin.pl 15.12.04, 15:16
      TOMX:

      > Moze dobrym pomyslem w MPK byloby to, gdyby przeciagnac linie elektryczne
      > dalej niz sa teraz. Mieszkam na Czubach i wiem ile codziennie osob jezdzi 9,
      > 26, 31, 44, 57 itd itp. Moze gdyby linie siegaly do koncowych Poreby, Switu,
      > Widoku, a ludzie by zaczeli jezdzic trajtkami, to moze sytuacja by sie
      > ustabilizowala???

      Plany są już od dawna. Niestety rozbudowa osiedli takich jak Czechów czy Czuby
      wypadła w trakcie, powiedzmy, "trolejbusowej depresji" lat 70-tych za jedyny
      słuszny środek lokomocji uznano nowoczesne autobusy - zlikwidowano wtedy sieci
      m.in. w Warszawie czy we Wrocławiu. Obecnie również są plany, chwilowo
      największym kosztem są budowy podstacji - wydłużenie sieci na północne i
      południowe dzielnice miasta wymaga wybudowania takowych (podstacja z
      doprowadzeniem prądu kosztuje bodajże kilka milionów złotych). Po tym będzie
      można rozbudowywać sieć. Przede wszystkim powinna istnieć sieć na osi miasta
      północ-południe - trolejbusowe połączenie Czechowa i Czub, oraz powinno się
      poprowadzić trakcję przez centrum - czyli przez 3 maja, Narutowicza lub Plac
      Wolności i Bernardyńską. Po takiej rozbudowie trolejbusy stanowiłyby faktycznie
      podstawę komunikacji miejskiej w mieśce, a autobusy byłyby jedynie
      uzupełnieniem.

      > To samo tyczy sie tras w innych rejonach miasta, ktorych
      > nie znam tak dokladnie jak swoich. Zamiast kupowac nowe smierdzace i dymiace
      > autobusy MPK

      Śmierdzące i dymiące są stare autobusy. Owszem, można kupować nowe pojazdy z
      silnikami Diesla, jednak jako iż w mieście jest możliwość rozwoju trolejbusów,
      i jest to środek transportu z tradycją jak i ekologiczny, powinno się
      inwestować w pojazdy elektryczne.

      > powinno te pieniadze przeznaczyc na budowe trakcji
      > elektrycznych.

      Za czasów rządów prezesa Miłosza pieniędzy nie bylo w ogóle, dopiero obecny
      prezes firmy powoli wyciąga sytuacje z agonii. Radni mają głosować w tym
      miesiącu nad przyszlością transportu publicznego, więc pozostaje być dobrej
      myśli.

      > Trajtki sa pewnie tansze w utrzymaniu,

      Niekoniecznie, ale uwzględniając rosnące ceny ropy niedługo może stac to sie
      faktem. Trolejbus ma mimo to pewne zalety w porównaniu do autobusu.

      > a i jezdzi sie nimi fajnie.

      Przyznam rację ;).

      > W dalekiej przyszlosci takowe linie elektryczne posluzylyby dla
      > tramwajow, bo jak sam prezydent Pruszkowski powiedzial dwa lata temu na
      > zebraniu w IX Liceum Ogolnoksztalcacym, ze gdy Lublin osiagnie 500 tys.
      > mieszkancow trzeba bedzie ostro pomyslec o tramwajach. Wlaczenie Swidnika da
      > nam ponad 40 tys. ludzi wiecej, a do magicznej liczby 500 tys. juz blisko.

      Tramwajów u nas nie będzie. Nawet przy 500 tysiącach mieszkańców byłyby za małe
      potoki pasażerskie, a koszty szłyby w miliony. Natomiast do trolejbusów
      istnieje juz zaplecze jak i infrastruktura.

      bosman:
      > Chyba tylko za kasę z Unii Europejskiej. Taka inwestycja to taaaaka kasa.

      UE nie finansuje 100% inwestycji. Zawsze msui być wkład ze środków gminy i MPK.

      TOMX:
      >A dlaczego MPK nie moze zalozyc wlasnej elektrowni???
      >(dalej pisze o elektrowniach wiatrowych i slonecznych)

      Taka energia za dużo kosztuje. Jeżeli mielibyśmy mieć tanią, ekologiczną
      energie wchodzi w grę jedynie elektrownia atomowa, jednak tutaj blokwoałby
      wszystko czynnik społeczny (taka elektrownia na pewno nie byłaby w mieście, a
      ludzie ze wsi nie mają zwykle pojęcia o tym, że o ile odpady z elektrowni
      atomowej mozna składować w odpowiednich do tego miejscach, to z elektrowni
      węglowych, które obecnie stanowia pdostawę polskiej energetyki, pyły węglowe i
      wszystko to co sie wypali z tego węgla idzie w atmosferę).

      Sonnerkinder:
      >Ekologiczne...moze, tylko ze
      >emisja niska zastepowana jest emisja wysoka (elektrownie).

      Tak czy siak trolejbusy wyprowadzają spaliny z miasta (mniejsze skoncentrowanie
      zanieczyszczeń).

      mali_bu:
      >Zgadza się. Ale zastąpienie trolejbusów autobusami zmniejszyłoby koszty. No i
      >autobusy są bardziej praktyczne.

      Czy na pewno zmniejszyłoby to koszty? Po pierwsze padł juz argument rosnących
      cen ropy, po drugie trzebaby kupić około 50 autobusów - to są gigantyczne
      koszty. Do tego doszłyby zwolnienia w zajezdni trolejbusowej, co myślę
      najbardziej blokwołoby ten pomysł.

      >Nieracjonalne jest natomiast zorganizowanie zajezdni na szarym końcu miasta.

      A gdzie indziej?

      ula:
      >Beznadziejne i przestarzale trasy - trzeba na przesiadki jezdzic, co za tym
      >idzie - trzeba placic

      To może ulegnie uporządkowaniu, o ile wejdzie w życie pomysł zarządu
      komunikacji miejskiej. Wtedy możnaby też uporządkować system biletowy (jeden
      bilet na MPK i prywaciarzy.

      Kadafi:
      >Trajtki rulez!
      >Wystarczy porównać trajtka Ekobusa #818 z jego autobusowym odpowiednikiem
      >M121M
      >#2237-45. Przyjemność jazdy zdecydowanie na korzysc trolejbusu.

      Ekobus jest nieco nowszy, może to dlatego. Ale poziom trzyma.

      > Niestety
      >elekrtycznego niskopodłogowca mamy tylko jednego; ciekawe jak to jest ze
      >Gdynia
      >ma kase na Solarisy Trolino 12 a nas na nic nie stać.

      W Gdyni jest inny układ. Zresztą te Solarisy dużo sie psują ze względu na
      nienajlepsza elektrykę.

      sonnerkinder:
      >HMmm wystarczy brak pradu albo uszkodzenie trakcji i pol miasta stoi.

      To są wypadki losowe. Jak drzewo spadnei na Racławickie to i autobusy stoją.

      >Poza tym jesli mowa o pieniadzach to juz
      >kiedys wspominalem o przensozeniu trakcji na rondzie zana filaretow. Operacja
      >taka fortuny nie kosztuje, nie mniej jednak pojawia sie ajkas niemoc, ktora
      >uniemozlwia taka przebudowe.

      Chwilowo sa po prostu pilniejsze problemy jak np. sypiący sie tabor.


      Osobiście trzymam kciuki za trolejbusy.

      Pzdr
      JP
      • Gość: kinio Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.no / *.internetdsl.tpnet.pl 15.12.04, 16:21
        Dobrze gosciu myslisz. Przyznaje Ci w 100% racje. Powinienes byc na wysokim
        stanowisku w naszym miescie, bo Ci co maja te stanowiska, to ledwo co umieja.
        • Gość: Kadafi Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.bin-laden.cc 15.12.04, 18:30
          Gość portalu: kinio napisał(a):

          > Dobrze gosciu myslisz. Przyznaje Ci w 100% racje. Powinienes byc na wysokim
          > stanowisku w naszym miescie, bo Ci co maja te stanowiska, to ledwo co umieja.

          ja też sie z tym zgadzam :) rządzić powinni ci którym zalezy żeby było dobrze,
          którzy sie znają i którzy się tym interesują, a nie ci, którzy sie nie znają i
          wszystko robią dla kasy.
          • Gość: kinio Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.no / *.internetdsl.tpnet.pl 15.12.04, 18:35
            Najlepsze w tym miescie, ze 80% inwestycji powstaje bez mysli o mieszkancach.
            Buduja, bo buduja, nikt nie mysli jak to bedzie uzywane. Radni chyba nigdy nie
            mysleli o Lubelakach.
      • sonnenkinder Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? 15.12.04, 21:09
        Zdaje sie, ze ejstem jedynym sceptykiem tutaj. zadam moze pytanie, ilu
        entuzjastow na codzien posiada amochod i nim porusza sie po miescie. To jedno.
        Druga kwestia to przebieg linii. Nie wioem jak sobie ktos moze wyobrazc
        puszczenie trajtkow na al tysiaclecia. W zalozeniach jest to trasa tranzytowa,
        smigaja tiry, wpuszczenie tam trajtkow nie bedzie mialo raczej dodatniego
        wplywu na plynnosc ruchu. Jesli chodzi o koszty to trajtki dlugo pozstana
        drozsze w utrzymaniu wlasnie ze wzgledu na koniecznosc konserwacji trakcji i
        urzadzen powiazanych z trakcja. Nie wiem dlaczego tylko zwracacie uwage na
        prad..? Patrza tylko na prad nie bierze sie onz pwoeitrza tylko zwykle ze
        spalania wegla. Wegiel jest zasobem nieodnawialnym, wiec bedzie drozec podobnie
        jak ropa. Alternatywne zrodla energii? Owszem ale uplynie pare ladnych latek
        zanim w Polsce pojawia sie zachecajace warunki do inwestowania w takowe
        ekologiczne elektrownie. Trajtki na 3 maja to juz pewna sygnalizacja swietlna
        na skrzyzowaniu z tysiaclecia i kolejny korek. Wydaje mi sie, ze rozwoj
        transportu miejskiego powinien byc dostosowany do warunkow loklanych, a
        argumenty o ekologicznosci i fajnosci odlozmy na bok.
        • Gość: ŁP Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.lublin.mm.pl 15.12.04, 22:29
          > Zdaje sie, ze ejstem jedynym sceptykiem tutaj. zadam moze pytanie, ilu
          > entuzjastow na codzien posiada amochod i nim porusza sie po miescie.
          >
          Mi zdarza się podróżowac i tak i tak.
          Więcej osób korzystałoby z transportu, gdyby linie były lepiej ułożone.
          Dodatkowo pasy dla autobusów sprawiłyby, że łatwiej i szybciej przejeżdżałoby
          się nimi przez miasto niż samochodem

          > Druga kwestia to przebieg linii. Nie wioem jak sobie ktos moze wyobrazc
          > puszczenie trajtkow na al tysiaclecia.
          >
          Tu są 2 rozwiązania:
          1. Puścić trajtki przez pas zieleni specjalnie wydzielonym pasem, wtedy by
          nikomu nie przeszkadzały.
          2. W zasadzie linie z jednego końca miasta na drugi niewiele będą miały
          wspólnego z Tysiąclecia i im podobnymi ulicami.
          Jeżeli już, to będą je przecinać (np. przez wiadukt Poniatowskiego).

          Co do elektrowni, to powinno się inwestować w elektrownie atomowe. Są przyjazne
          dla środowiska i wydajne.. Jedynym problemem (oprócz pieniędzy, które się
          przecież zwrócą) może być niewiedza lduzi i strach przed takimi elektrowniami..

          > Trajtki na 3 maja to juz pewna sygnalizacja swietlna
          > na skrzyzowaniu z tysiaclecia i kolejny korek.
          >
          Albo estakada nad Tysiąclecia aż do Prusa i skrzyżowanie bezkolizyjne. To by
          dodatkowo rozwiązało kwestię trudnego przejazdu Prusa - Dolna 3go Maja i na
          odwrót.
          I jeszcze drugie rozwiązanie:
          Puszczenie trakcji przez Krakowskie, Kapucyńska, Pl. Wolności i Bernardyńską do
          Zamojskiej i dalej opcja jazdy w lewo (w kierunku Czechowa, Kaliny) lub w prawo
          (istniejące połączenie z Majdankiem, Mełgiewską, przedłużenie trakcji na Felin).

          > Wydaje mi sie, ze rozwoj
          > transportu miejskiego powinien byc dostosowany do warunkow loklanych, a
          > argumenty o ekologicznosci i fajnosci odlozmy na bok.
          >
          Właśnie transport miejski powinien być ekologiczny, bo w końcu się udusimy
          spalinami swoich samochodów i autobusów.
          • sonnenkinder Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? 15.12.04, 22:48
            Ech..no jak tu tlumaczyc. Pieniadze, pieniadze, pieniadze...estakady, dodatkowe
            pasy....gruszki na wierzbie i jablka na sosnie:) Badzmy realistami, nikt nie
            bedzie budowal etakad dla trajtkow tylko bedzie realizowac rozbudowe linii w
            oparciu o istniejaca infrastrukture. Dlatego nie widze przy obecnym stanie
            rzeczy warunkow do rozbudowy sieci trajtkow. Zreszta tak na dobra sprawe sadze,
            ze i tak nic z tego nie wyniknie. Miasto nie moze przez pare lat zdecydowac sie
            czy zarzad transportu jest mu potrzebny czy nie. A tu trzeba starac sie, pisac
            wnioski, podania, kto to zrobi? Lepiej niech zbieraja kase na poprawe jakosci
            drog, a nie topienie duzych pieniedzy w nieefektywny i horendalnie zadluzony
            system komunikacyjny.
            • Gość: kinio Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.no / *.internetdsl.tpnet.pl 15.12.04, 23:02
              Zle mowisz gosciu. Trajtki w Lublinie nas dobrze wyniosa poniewaz mamy juz
              wielkie podstawy, by rozszerzac linie trolejbusowe. Do wybudowania zostaje
              bardzo malo. Ropa drozeje, a prad mozna pozysykiwac z elektrowni slonecznych.
              Jak wiemy Lublin jest najbardziej naslonecznionym miastem Polski. Moze wreszcie
              nasz Ratusz zajmie sie reklama naszego miasta i zaprosi jakichs inwestorow
              zachodnich i wybuduja nam elektrownie. Sami zyskaja i my tez zyskamy.
            • Gość: ŁP Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.lublin.mm.pl 16.12.04, 17:20
              > Ech..no jak tu tlumaczyc. Pieniadze, pieniadze, pieniadze...estakady,
              > dodatkowe pasy....gruszki na wierzbie i jablka na sosnie:)
              >
              Patrząc na pieniądze, to by tej dyskusji w ogóle nie było.
              Bo na chwilę obecną pieniędzy nie ma żadnych.
              A co do pasów, to to nie jest jakiś tam wielki kosz, żeby je wytyczyc np. na
              Tysiąclecia.

              > Badzmy realistami, nikt nie
              > bedzie budowal etakad dla trajtkow
              >
              Gdzie ja napisałem, że dla trajtków?
              Ta estakada służyłaby wszystkim i byłaby wygodna. A to, że trajtki by nią
              jeździły, to już dodatek.

              > Dlatego nie widze przy obecnym stanie
              > rzeczy warunkow do rozbudowy sieci trajtkow
              >
              Bo nie chcesz widzieć.

              > Lepiej niech zbieraja kase na poprawe jakosci
              > drog, a nie topienie duzych pieniedzy w nieefektywny i horendalnie zadluzony
              > system komunikacyjny.
              >
              Wiesz, komunikacja służy wszystkim, drogi tylko wybranym (którzy mają samochód).
              No i autobusom i trolejbusom, ale to inna kwestia.
              A co zrobisz w zimie, kiedy parkingi będą zasypane, drogi też i praktycznie
              jedyny sposób poruszania się to będzie komunikacja miejska?
              Co zrobisz, kiedy jej zabraknie, bo miasto nie będzie jej finansowało?
              Co Ci po dobrych drogach, skoro nie będziesz z nich mógł skorzystać, bo
              praktycznie nie będzie możliwości wyjechania z parkingu/garażu?
              Albo co zrobisz, gdy po prostu samochód Ci się zepsuje i będziesz musiał
              skorzystac z innego środka transportu?
              Wtedy pewnie zaczniesz psioczyć na miasto, że nie finanusuje odpowiednio
              systemu komunikacyjnego.
              • sonnenkinder Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? 16.12.04, 22:08
                HM ale ja nigdzie nie napisalem, ze ejstem przeciwny rozwojowi i finansowaniu
                systemu komunikacj miejskiej. Wrecz przeciwnie. serce roslo jak kupowali nowe
                autobusy. I wlasnie wedlug mnie w ta strone powinno sie isc. Autobus porusza
                sie bardziej plynnie w ruchu miejskim niz trajtek moze zmieniac pasy, co juz
                przy trajtku jest ograniczone. Autobusom nie spadaja szelki itd. Jedyne co
                logicznego widze w Waszych wypoqwiedziach to sentyment do trajlusi. Kasy jest
                tyle co jest nie wystarcza jej na utrzymanie obecnego taboru, a co tu mowic o
                jego powiekszaniu. trzeba mierzyc sily na zamiary, a marzenia o szerokich
                ulicach, ktorymi pomykaja nowoczesne suwaczki raczej pozostana w sferze
                wirtualnej...
                • Gość: ŁP Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.lublin.mm.pl 16.12.04, 22:14
                  > Jedyne co
                  > logicznego widze w Waszych wypoqwiedziach to sentyment do trajlusi.
                  >
                  Dalej nie przyjmujesz do wiadomości, że najbardziej logiczne i przemawiające za
                  trolejbusami jest to, że są przyjazne dla środowiska bardziej niż autobusy?

                  > trzeba mierzyc sily na zamiary, a marzenia o szerokich
                  > ulicach, ktorymi pomykaja nowoczesne suwaczki raczej pozostana w sferze
                  > wirtualnej...
                  >
                  To w takim razie ta i jej podobne dyskusje nie mają sensu.
                  • sonnenkinder Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? 17.12.04, 22:07
                    ŁP roztkliwiasz mnie. Jedynym wyznacznikiem uzytecznosci komunikacji jest jej
                    ekologicznosc????Wiec moze wszysycy przesiadziemy sie na melexy? Jestem za
                    ekologia jak najbardziej, ale tu mamy do czynienia z przerostem formy nad
                    trescia...
                    • Gość: ŁP Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.lublin.mm.pl 18.12.04, 20:00
                      > ŁP roztkliwiasz mnie. Jedynym wyznacznikiem uzytecznosci komunikacji jest jej
                      > ekologicznosc????
                      >
                      Nie, to jest tak:
                      służba pasażerom (funkcjonalność, dostępność, wygoda) -> ekologia -> inne ;)

                      I zauważ, że pisałem o komunikacji miejskiej.
                • Gość: kinio Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.no / *.internetdsl.tpnet.pl 16.12.04, 22:18
                  Jakby wprowadzic odpowiedni rozklad. Wywalic autobusy, ktore woza powietrze, a
                  dac wiecej 9, 31, 57 itd w szczycie, to moze i by bylo lepiej. Nie rozumiem
                  dlaczego w szczycie daja male jelcze, kiedy ludzi stoi bardzo duzo na
                  przystankach, a w godz 9-14 pomykaja sobie wielkie puste neoplany... Chyba cos
                  tu jest nie tak. Tak samo rano o 5,6 jeszcze duze neoplany. Jak wsiada 3 osoby
                  na trasie to juz sukces. Nie rozumiem dlaczego nie ma biletow jednodniowych i
                  tygodniowych. Ludzi, ktorzy nas odwiedzaja, bardzo to dziwi. Mnie takze. Jakos
                  rok temu bylo mase biletow i kazdy kupil odpowiedni dla siebie, a teraz mamy
                  kilka biletow i do wszystkiego musimy doplacac. Z reszta i tak jest lepiej w
                  MPK teraz niz za rzadow Milosza.
                  • Gość: ŁP Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.lublin.mm.pl 17.12.04, 17:15
                    > Nie rozumiem
                    > dlaczego w szczycie daja male jelcze, kiedy ludzi stoi bardzo duzo na
                    > przystankach, a w godz 9-14 pomykaja sobie wielkie puste neoplany...
                    >
                    Neoplany pomykają, bo odsyłanie ich do zajezdni na międzyszczyt jest
                    nieopłacalne.
                    A małe autobusy jeżdżą, bo to logiczne, że nie wystarczy wszystkich megabusów
                    na wszystki linie. Trzeba pójśc na kompromis.

                    > Nie rozumiem dlaczego nie ma biletow jednodniowych i
                    > tygodniowych.
                    >
                    Jednodniowych nie ma, bo przez nie były oszustwa.
                    Skradziono kilka kasowników i przy ich pomocy wybijano fałszywa godzinę na
                    bilecie. Później szło się z takim biletem do MPK i był dowód, że w czasie
                    kontroli miałeś bilet.
      • Gość: lutzek Re: A wziąłeś pod uwagę, że... IP: *.crowley.pl 16.12.04, 15:19
        ... że w chwili obecnej puszczenie trolejbusów na Czechów, uniemożliwiłoby skutecznie przejazd pojazdom pow. 3,6m przez Lublin?

        Droga przez Kompozytorów Polskich, Smorawińskiego, Andersa, Al. Tysiąclecia i Witosa jest w chwili jedyną drogą tranzytową dla pojazdów o wysokości pow. 3,6m na trasie Warszawa-Zamość (przez Lublin).

        O tym nie pomyślałeś, prawda?

        Najpierw więc potrzeba wybudować obwodnicę, by pojazdy o tej wysokości nie zaczepiały o druty trakcji trolejbusowej. Jak przedłużysz trakcję z Chodźki na Czechów, to zlikwidujesz dla tych pojazdów jedyny dogodny tranzyt.

        lutzek
        • Gość: sdh Re: A wziąłeś pod uwagę, że... IP: *.lublin.enterpol.pl 17.12.04, 19:00
          a trajtki na Lubartowskiej jakos przecinaja droge Warszawa - Zamosc. Trajtki na
          Krasnickiej utrudniaja jazde wysokim pojazdom na Rzeszów
          • Gość: lutzek Re: A wziąłeś pod uwagę, że... IP: *.crowley.pl 17.12.04, 19:24
            Przeczytałeś dokładnie co napisałem? A napisałem, że tranzyt pojazdów pow.3,6 m prowadzi nie trasą W-Z, ale przez Kompozytorów Polskich, Smorawińskiego, Andersa i dopiero później Al. Tysiąclecia. I trolejbusy teraz w tym tranzycie absolutnie nie przeszkadzają.

            lutzek
            • sonnenkinder Re: A wziąłeś pod uwagę, że... 17.12.04, 22:12
              Teraz nie przeszkadzaja ale po ewentualnej rozbudowie sieci...?
      • mali_bu do Jacka Pudło 17.12.04, 23:05
        Gość portalu: Jacek Pudło napisał(a):
        >
        > >Nieracjonalne jest natomiast zorganizowanie zajezdni na szarym końcu miast
        > a.
        >
        > A gdzie indziej?
        >

        Kilka tygodni temu w Kurierze był artykuł o puszczaniu na wieczór długich
        Ikarusów, które często wożą powietrze. Postulowano więc aby na wieczór
        wypuszczać mniejsze autobusy (Jelcze), gdyż mniej palą. W MPK powiedziano że to
        jest jednak nieopłacalne, gdyż autobusy które zatępowałyby Ikarusy czy Neoplany,
        musiałyby jechać aż z Majdanu Tatarskiego, co powodowałoby jeszcze większe
        zużycie paliwa. Gdyby zajezdnia była bliżej centrum miasta to takie zastępowanie
        a tym samym cięcie kosztów byłoby możliwe.
        W mieście, chociazy przy Unii Lubelskiej, są oblrzymie tereny należące do
        miasta. Lepsze parkingi dla autobusów, niż rozwalone rudery, stragany czy też
        chaszce.
        • Gość: Kadafi Re: do Jacka Pudło IP: *.dashnet.pl / *.pl 18.12.04, 09:46
          mali_bu napisał:

          > Gość portalu: Jacek Pudło napisał(a):
          > >
          > > >Nieracjonalne jest natomiast zorganizowanie zajezdni na szarym końcu
          > miast
          > > a.
          > >
          > > A gdzie indziej?
          > >
          >
          > Kilka tygodni temu w Kurierze był artykuł o puszczaniu na wieczór długich
          > Ikarusów, które często wożą powietrze. Postulowano więc aby na wieczór
          > wypuszczać mniejsze autobusy (Jelcze), gdyż mniej palą. W MPK powiedziano że
          to
          > jest jednak nieopłacalne, gdyż autobusy które zatępowałyby Ikarusy czy
          Neoplany
          > ,
          > musiałyby jechać aż z Majdanu Tatarskiego, co powodowałoby jeszcze większe
          > zużycie paliwa. Gdyby zajezdnia była bliżej centrum miasta to takie
          zastępowani
          > e
          > a tym samym cięcie kosztów byłoby możliwe.
          > W mieście, chociazy przy Unii Lubelskiej, są oblrzymie tereny należące do
          > miasta. Lepsze parkingi dla autobusów, niż rozwalone rudery, stragany czy też
          > chaszce.


          Choć nie jestem takim specem w sprawach komunikacji jak JP, to miałbym pomysł
          na rozwiązanie tego problemu.
          Jak wiadomo wieczorne zjazdy autobusów na zajezdnie zaczynają sie juz od 18-19.
          I wszystkie krotkie autobusy, ktore zjeżdzają na zajezdnie najwczesniej, mogly
          by tylko podjechac na pętle tych linii, na ktorych jeżdzą ikarusy/neoplany i je
          tam zmienić. Króciaki jeżdzą do 22-23, a długie odrazu zjeźdzają. Straty są o
          wiele mniejsze, bo kazdy autobus i tak musi zjechac na zajezdnie, a dojazd
          krótkiego busa ze swojego koncowego na petle zamienianego autobusu napewno nie
          byl by długi. Trzeba by sie jednak stosowac sztywno do jednej rzeczy. Jesli np
          na linii 10/57 jeździ w ciągu dnia 60-70% długich autobusów, to powinno byc
          tak, ze jeżdzą one zawsze o tych samych godzinach. Wtedy mozna dopasowywac
          godziny dojazdu przeguba na koncowy, ze skonczonym kursem krotkiego busa na
          innej pętli+czas przejazdu.
          Co o tym sądzicie?
          • Gość: ŁP Re: do Jacka Pudło IP: *.lublin.mm.pl 18.12.04, 19:58
            > I wszystkie krotkie autobusy, ktore zjeżdzają na zajezdnie najwczesniej,
            > mogly by tylko podjechac na pętle tych linii, na ktorych jeżdzą
            > ikarusy/neoplany i je tam zmienić.
            >
            Kiedyś, jeszcze za rządów Miłosza, pisałem o tym pomyśle.
            W jakiejś części byłoby to wykonalne, szczególnie w przypadku pętli leżących
            dość blisko siebie, lub też w okolicy trasy zjazdowej.
            Np. Zjeżdżający wcześnie jakiś króciak z 31 zastępowałby na Widoku megabusa z
            17.
            Ale bardzo mozliwe, że konieczna byłaby wtedy zamiana kierowców w autobusach,
            gdyż np. zjeżdżający byłby już po 8-godzinnej zmianie.
            Ale to nie byłby problem, bo większość kierowców umie jeździć wszystkim ;)
            • mali_bu Re: do Jacka Pudło 18.12.04, 20:17
              Moim zdaniem nie powinno być czegoś takiego, że jak każdy kieorwca umie każdym
              jeździć to nich codziennie jeździ innym. Dobrym rozwiązniem byłoby powiazanie
              dwóch, trzech kierowców z konkretnym autobusem. Każdy miałby swój autobus i
              miałby przez to większy obowiązek dbać o niego. Dzisiaj widać jak niektórzy
              kieorwcy zarzynają autobusy. Natępnego dnia będą jeździć już innym więc stan
              tego wczorajszego ich już mało obchodzi.
              ............
              • Gość: ŁP Re: do Jacka Pudło IP: *.lublin.mm.pl 18.12.04, 22:01
                > Moim zdaniem nie powinno być czegoś takiego, że jak każdy kieorwca umie każdym
                > jeździć to nich codziennie jeździ innym.
                >
                Nie o to mi chodziło ;)
                Ale chcąc zamiany wozów na krańcach, trzeba się liczyć z tym, że zjeżdżający
                czymś małym do zajezdni przesiada się na pętli w Ikarusa i nim zjeżdża, a
                kierowca Ikarusa jeździ dalej "maluchem"
                • Gość: Kadafi Re: do Jacka Pudło IP: *.dashnet.pl / *.pl 18.12.04, 22:53
                  Gość portalu: ŁP napisał(a):

                  > Nie o to mi chodziło ;)
                  > Ale chcąc zamiany wozów na krańcach, trzeba się liczyć z tym, że zjeżdżający
                  > czymś małym do zajezdni przesiada się na pętli w Ikarusa i nim zjeżdża, a
                  > kierowca Ikarusa jeździ dalej "maluchem"

                  ale czego tak? bo przeciez nie chodzi chyba o zbyt długi czas jazdy kierowców,
                  bo MPK jeździ max od 5 do 23 a to jest 18h, a kierowcy zmieniają sie tylko raz
                  w ciagu dnia, wiec jaki problem by ci co wczesniej konczą jeździli do 23
                  (pomijając rozliczenia finansowe bo to inna sprawa)?
                  • Gość: ŁP Re: do Jacka Pudło IP: *.lublin.mm.pl 19.12.04, 09:31
                    > ale czego tak? bo przeciez nie chodzi chyba o zbyt długi czas jazdy
                    > kierowców, bo MPK jeździ max od 5 do 23 a to jest 18h, a kierowcy zmieniają
                    > sie tylko raz w ciagu dnia, wiec jaki problem by ci co wczesniej konczą
                    > jeździli do 23 (pomijając rozliczenia finansowe bo to inna sprawa)?
                    >
                    Z reguły te wozy, które zjeżdżają wcześniej, pojawiają się na pierwszych
                    kursach linii.
                    Jeśli miałyby jeździć pełne 18 godzin, to by wychodziła 9-godzinna zmiana dla
                    każdego kierowcy. No sam zjazd do zajezdni i zdanie wozu też dłuższą chwilę
                    trwa.
                    Z kolei w zjeżdżających i wyjeżdżających później takie zmiany mogłyby trwać
                    nawet po 6-7 godzin.

                    A gdyby było tak, jak napisałem, to wychodziłoby po 8 godzin dla każdego (mniej
                    więcej) ;)
                    W końcu nie ma nic złego w zamianie kierowców na 2 czy 3 godziny :)
    • Gość: Madziunia Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: 81.219.67.* 15.12.04, 19:23
      To jest calkiem niezly pomysl. Przydalaby sie linia prowadzaca na Czechow.
      • Gość: ciekawskij Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.12.04, 20:11
        zdechniecie wszyscy w tym lublinku!
    • Gość: Jaco Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.pronet.lublin.pl 19.12.04, 00:47
      Czytajac wasze posty nasuwa mi sie kilka spostzreżeń:
      ktoś napisał ze malo jest dlugich autobusów i nie starcza na wszystkie linie
      zggdzie takowe sa potrzebne, zgadzam sie z tym tylko zastanawia mnie dlaczego
      panowie z Mpk uwazaja ze Lublinowi nie potrzeba dlugich autobusow i nawet
      wszystkie obecne ikarusy maja byc docelowo skracane!!!(wyczytane w prasie
      lokalnej) Dziwi mnie dlaczego w miescie Bialystok gdzie jest mniejszy ruch i
      mniej ludzi jezdzi ok 50 przegubowych manów 2 solarisy pzregubowe i 8 krotkich
      masa nowych jelczy M121, krotkich mercedesow i manow i ciagle przybywaja nowe
      autobusy, W ciagu 2 lat maja kupic 46 nowych kolejnych autobusow z czego
      wiekszosc to pzregubowce!!! Wyjasnijcie mi jak to mozliwe? dodam ze bilety
      miesieczne tam sa po uwaga: ulgowy 24zl normalny 48 zl!!!! dlaczego to
      niemozliwe w Lublinie?? A wy tu piszecie ze kupienie 50 autobusow naraz w
      pzretargu to niemozliwosc, tam 4 lata temu kupili jednorazowo 40 manow
      pzregubowych i 6 krotkich..maja tam tez system ktory sprawia ze autobusy
      praktycznie nigdy sie nie spozniaja a jesli juz to rzadko moze po ok 2min(bywam
      tam i nie sciemniam), maja czujniki na slupach. Sa tez nocne autobusy w ktorych
      jezdzi ochrona u nich sie kupuje bilety ktore sa 2 razy drozsze od dziennych>
      Pozdrawiam
      • mali_bu Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? 19.12.04, 01:12
        Wszystko sie zgadza. Co do komunikacji nocnej już na forum kiedyś napisałem jak
        starano się udowodnić i udowodniono w pokrętny sposób że komunikacja w mieście
        jest niepotrzebna.
        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=62&w=17805121&a=17945170
        Władzom miasta nie zależy na tym aby komunikacja w Lublinie, bądź co bądź
        pewnego rodzaju wizytówka miasta stała na jakimś poziomie, przynajmniej polskim
        średnim.
        Cała struktura MPK jest kosztogenna. Paradoks opisywany przeze mnie: MPK w
        Lublinie nie opłaca sie na nawet puszczanie na wieczorne linie oszczędniejszych
        autobusów.
        Przez ostatnie 4 lata firma ta nie była w stanie zakupić ani jednego autobusu.
        Gdy proponuje się wprowadzić zmiany w funkjonowaniu komunikacji na wzór
        kilkunastu miast w Polsce, radni nazywają to eksperymentem na skalę kraju.
        Już wkrótce nie będzie na czym "eksperymentować".
      • Gość: ŁP Re: MOZE TROLEJBUSY ZAMIAST AUTOBUSOW??? IP: *.lublin.mm.pl 19.12.04, 09:39
        Prawdą jest to, co napisał mali_bu.
        Co do tego, że radni nazywaja wprowadzenie zarządu transportu "eksperymentem"..
        Samym ludziom też się ten pomysł nie podoba, bo to będzie zmuszenie prywatnych
        do podwyższenia cen.

        Poza tym miasto jest winne MPK sporą ilość pieniędzy za dofinansowanie ulg.
        U nas też kupioni przecież w zasadzie za jednym razem 28 Neoplanów i 41 M121.

        Osobiście wątpię, żeby skrócili wszystkie Ikarusy i że to bardziej plotka po
        tym, jak media dowiedziały się skracaniu trzech z nich. Co ciekawe, zaczęto o
        tym krzyczeć jakieś pół roku po pojawieniu się na ulicach pierwszego króciaka :D
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka