Dodaj do ulubionych

Centrum przeciwko wypedzeniom

IP: *.ivu / 10.14.100.* 26.02.02, 09:23
www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_020226/swiat/swiat_a_2.html

co wy na taka propozycje?
Obserwuj wątek
    • Gość: Galba Hmmm... IP: 213.17.161.* 26.02.02, 09:33
      Byłoby to całkowicie naturalne pod jednym warunkiem wszakże. Najpierw Niemcy
      musiałyby wypowiedzieć Polsce wojnę, pokonać nas i w układzie pokojowym
      wywalczyć sobie takie przesunięcie granic, aby Wrocław (wtedy już Breslau)
      znalazł się w granicach tysiącletniej Republiki Federalnej. Wtedy – i owszem!
      Mogą sobie budować co chcą.

      Niestety do czasu zrealizowania powyższego scenariusza mogą sobie wznieść owo
      centrum co najwyżej w Chociebużu.

      Galba

      • Gość: Jasiu Re: Hmmm... IP: 172.16.10.* 26.02.02, 10:04
        Gość portalu: Galba napisał(a):
        > Byłoby to całkowicie naturalne pod jednym warunkiem wszakże. Najpierw Niemcy
        > musiałyby wypowiedzieć Polsce wojnę, pokonać nas i w układzie pokojowym
        > wywalczyć sobie takie przesunięcie granic, aby Wrocław (wtedy już Breslau)
        > znalazł się w granicach tysiącletniej Republiki Federalnej. Wtedy – i ows
        > zem!
        > Mogą sobie budować co chcą.
        > Niestety do czasu zrealizowania powyższego scenariusza mogą sobie wznieść owo
        > centrum co najwyżej w Chociebużu.
        > Galba

        AGRESYWNE, AMORALNE BZDURY !!!
        • Gość: Galba Wykrzyknik zamiast argumentu? Skąd my to znamy? IP: 213.17.161.* 26.02.02, 11:18
          Gość portalu: Jasiu napisał(a):

          > AGRESYWNE, AMORALNE BZDURY !!!

          Pomysł "centrum" czy mój komentarz? W jednym i drugim wypadku wypada okrasić te
          wykrzykniki cieniem argumentu...

          Galba
          • Gość: Jasiu Re: Wykrzyknik zamiast argumentu? Skąd my to znamy? IP: 172.16.10.* 26.02.02, 11:34
            Gość portalu: Galba napisał(a):
            > Gość portalu: Jasiu napisał(a):
            > > AGRESYWNE, AMORALNE BZDURY !!!
            > Pomysł "centrum" czy mój komentarz? W jednym i drugim wypadku wypada okrasić te
            > wykrzykniki cieniem argumentu...
            > Galba
            ----
            >...pod jednym warunkiem wszakże. Najpierw Niemcy
            >musiałyby wypowiedzieć Polsce wojnę, pokonać nas i w układzie pokojowym
            >wywalczyć sobie takie przesunięcie granic, aby Wrocław (wtedy już Breslau)
            >znalazł się w granicach tysiącletniej Republiki Federalnej. Wtedy – i owszem!
            >Mogą sobie budować co chcą."

            TWOJ KOMENTARZ w DUCHU WOJENNEJ HECY TO ROBIENIE SOBIE KPIN z OFIAR POLSKIEJ
            POLITYKI POWOJENNYCH REPRESJI !!! - czy TY ROZUMIESZ, co TO ZNACZY ???
            • Gość: Galba Można ogłuchnąć od tego brunatnego wrzasku... IP: 213.17.161.* 26.02.02, 11:49
              Gość portalu: Jasiu napisał(a):

              > czy TY ROZUMIESZ, co TO ZNACZY ???

              Nie rozumiem bo nie przyswajam wielkich liter. Możesz powtórzyć to samo tylko
              powoli i bez podnoszenia głosu?

              Galba
              • Gość: Jasiu Re: Można ogłuchnąć od tego brunatnego wrzasku... IP: 172.16.10.* 26.02.02, 12:09
                NIE KPIJ z OFIAR, ARGUMENTUJ w ZGODZIE z OGOLNYMI ZASADAMI MORALNYMI,
                NIEZALEZNIE OD TEGO KIEDY i KTO KOGO ...
                • Gość: Galba ??? i jeszcze: ? IP: 213.17.161.* 26.02.02, 12:23
                  Gość portalu: Jasiu napisał(a):

                  > NIE KPIJ z OFIAR, ARGUMENTUJ w ZGODZIE z OGOLNYMI ZASADAMI MORALNYMI,
                  > NIEZALEZNIE OD TEGO KIEDY i KTO KOGO ...

                  a. Kto kpi?
                  b. Tak trudno zdjąć palec z Shift-a?
                  c. Co ma moralność do sztuki erystyki?
                  d. No właśnie - kto kogo i kiedy? Bo niczego z twego krzyku nie jestem w stanie
                  zrozumieć.

                  Galba
                  • Gość: Jasiu Re: ??? i jeszcze: ? IP: 172.16.10.* 26.02.02, 12:38
                    Gość portalu: Galba napisał(a):
                    > Gość portalu: Jasiu napisał(a):
                    > > NIE KPIJ z OFIAR, ARGUMENTUJ w ZGODZIE z OGOLNYMI ZASADAMI MORALNYMI,
                    > > NIEZALEZNIE OD TEGO KIEDY i KTO KOGO ...
                    > a. Kto kpi?
                    > b. Tak trudno zdjąć palec z Shift-a?
                    > c. Co ma moralność do sztuki erystyki?
                    > d. No właśnie - kto kogo i kiedy? Bo niczego z twego krzyku nie jestem w stanie
                    > zrozumieć.

                    No to do rzeczy:
                    Wyjasnij Twoje slowa:
                    1) "Najpierw Niemcy musiałyby wypowiedzieć Polsce wojnę"
                    2) "pokonać nas"
                    3) "i w układzie pokojowym wywalczyć sobie takie przesunięcie granic, aby Wrocław
                    (wtedy już Breslau) znalazł się w granicach tysiącletniej Republiki Federalnej."
                    4) "Mogą sobie budować co chcą."

                    Teraz prosze rzeczowo, co sugerujesz Twojimi uwagami ?
                    • Gość: Galba Brawo Jasiu! IP: 213.17.161.* 26.02.02, 12:50
                      Od razu lepiej.

                      Cóż tu jest do tłumaczenia? Którego słowa nie znasz? To nie są żadne sugestie
                      tylko proste stwierdzenia mające na celu uzmysłowić czytelnikowi (gramotnemu), że
                      Niemcy będą mogli stawiać we Wrocławiu Centra Chwały Oręża Niemieckiego czy inne
                      tego typu gdy Wrocław znajdzie się w granicach RFN. Nie wcześniej!

                      Galba


                      ---

                      Gość portalu: Jasiu napisał(a):

                      > Gość portalu: Galba napisał(a):
                      > > Gość portalu: Jasiu napisał(a):
                      > > > NIE KPIJ z OFIAR, ARGUMENTUJ w ZGODZIE z OGOLNYMI ZASADAMI MORALNYMI,
                      >
                      > > > NIEZALEZNIE OD TEGO KIEDY i KTO KOGO ...
                      > > a. Kto kpi?
                      > > b. Tak trudno zdjąć palec z Shift-a?
                      > > c. Co ma moralność do sztuki erystyki?
                      > > d. No właśnie - kto kogo i kiedy? Bo niczego z twego krzyku nie jestem w s
                      > tanie
                      > > zrozumieć.
                      >
                      > No to do rzeczy:
                      > Wyjasnij Twoje slowa:
                      > 1) "Najpierw Niemcy musiałyby wypowiedzieć Polsce wojnę"
                      > 2) "pokonać nas"
                      > 3) "i w układzie pokojowym wywalczyć sobie takie przesunięcie granic, aby Wrocł
                      > aw
                      > (wtedy już Breslau) znalazł się w granicach tysiącletniej Republiki Federalnej.
                      > "
                      > 4) "Mogą sobie budować co chcą."
                      >
                      > Teraz prosze rzeczowo, co sugerujesz Twojimi uwagami ?

                      • Gość: Jasiu Re: Brawo Jasiu! IP: 172.16.10.* 26.02.02, 13:00
                        Gość portalu: Galba napisał(a):
                        > Od razu lepiej.
                        > Cóż tu jest do tłumaczenia? Którego słowa nie znasz? To nie są żadne sugestie
                        > tylko proste stwierdzenia mające na celu uzmysłowić czytelnikowi (gramotnemu),
                        > że
                        > Niemcy będą mogli stawiać we Wrocławiu Centra Chwały Oręża Niemieckiego czy
                        > inne
                        > tego typu gdy Wrocław znajdzie się w granicach RFN. Nie wcześniej!
                        > Galba

                        Piszesz "Niemcy będą mogli stawiać we Wrocławiu Centra Chwały Oręża Niemieckiego"
                        Ty naprawde nie chcesz zrozumiec o co tu chodzi. Dla przypomnienia, tu chodzi o:
                        CENTRUM UPAMIETNIENIA OFIAR POLSKIEJ POLITYKI PRZEMOCY, a nie o to, co pisal
                        Sienkiewicz w Krzyzakach ...
                        • Gość: Tubylec Re: Jasiu - albo glupota albo prowokacja IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 26.02.02, 13:14
                          Jasiu - albo ty jestes "głupi" Jasiu - co mozna Ci wybaczyc (bo to nie Twoja w
                          sumie wina), albo nie - i starasz sie (i tak glupio) prowokowac. Zaluz sobie w
                          domu kapliczke poswiecona polskim zbrodniom na narodzie niemieckim - i trzcij
                          sobie kogo chcesz i protestuj tez przeciw komu chcesz. Tylko nie wypisuj tych
                          dyrdymalow.
                          • Gość: Jasiu Re: Jasiu - albo glupota albo prowokacja IP: 172.16.10.* 26.02.02, 13:25
                            Gość portalu: Tubylec napisał(a):
                            > Jasiu - albo ty jestes "głupi" Jasiu - co mozna Ci wybaczyc (bo to nie Twoja w
                            > sumie wina), albo nie - i starasz sie (i tak glupio) prowokowac. Zaluz sobie w
                            > domu kapliczke poswiecona polskim zbrodniom na narodzie niemieckim - i trzcij
                            > sobie kogo chcesz i protestuj tez przeciw komu chcesz. Tylko nie wypisuj tych
                            > dyrdymalow.

                            1) Przeczysz istnieniu bialych plam dzisiajszej interpretacji historii ?
                            2) Kto tu jest "glupim Jasiem", pomysl i odpowiedz
                            3) Nie ma narodowego humanizmu, humanista paczy ponadnarodowo. Jestes humanista ?
                            • Gość: Tubylec Re: Jasiu - albo glupota albo prowokacja IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 26.02.02, 13:42
                              Najpierw napisz o jakich białych plamach piszesz. Takich bowiem juz praktycznie
                              nie ma - trzeba tylko czytac co historycy pisza. Pamietaj takze, ze pranie tzw.
                              brudow winno sie dokonywac we własnym domu. Sami powinnismy sobie mowic nawet
                              najbrutalniejsza prawde (tak jak w przypadku Jedwabnego) - inaczej jest gdy do
                              tablicy wywoluje nas ktos inny, zwlaszcza jezeli jego intencje i prawo moralne
                              sa watpliwe.
                              Humanizm - stawiajac czlowieka w centrum akcentuje mozliwosci ludzkiego rozumu.
                              To co proponujesz i piszesz nie ma nic wspolnego z humanizmem (a na pewno nie
                              dowodzi mozliwosci ludzkiego rozumu) - sluzy tylko bezrefleksyjnemu
                              papugowaniu, ktos zaproponowal Centrum to Jasiu poprze i nie zastanowi sie
                              nawet po co. Jeszcze okrasi to argumentem o humanizmie i juz wszystko w
                              porzadku a kazdy przeciwnik "swiatlego" pomyslu jest wyzutym z humanizmu
                              troglodyta.
                              • Gość: Jasiu Re: Jasiu - albo glupota albo prowokacja IP: 172.16.10.* 26.02.02, 13:58
                                Gość portalu: Tubylec napisał(a):
                                > Najpierw napisz o jakich białych plamach piszesz. Takich bowiem juz praktycznie
                                > nie ma - trzeba tylko czytac co historycy pisza. Pamietaj takze, ze pranie tzw.
                                > brudow winno sie dokonywac we własnym domu. Sami powinnismy sobie mowic nawet
                                > najbrutalniejsza prawde (tak jak w przypadku Jedwabnego) - inaczej jest gdy do
                                > tablicy wywoluje nas ktos inny, zwlaszcza jezeli jego intencje i prawo moralne
                                > sa watpliwe.
                                > Humanizm - stawiajac czlowieka w centrum akcentuje mozliwosci ludzkiego rozumu.
                                >
                                > To co proponujesz i piszesz nie ma nic wspolnego z humanizmem (a na pewno nie
                                > dowodzi mozliwosci ludzkiego rozumu) - sluzy tylko bezrefleksyjnemu
                                > papugowaniu, ktos zaproponowal Centrum to Jasiu poprze i nie zastanowi sie
                                > nawet po co. Jeszcze okrasi to argumentem o humanizmie i juz wszystko w
                                > porzadku a kazdy przeciwnik "swiatlego" pomyslu jest wyzutym z humanizmu
                                > troglodyta.

                                Co Ty tu wypisujesz ?
                                Przeciez Twoja uwaga:
                                "Pamietaj takze, ze pranie tzw. brudow winno sie dokonywac we własnym domu. Sami
                                powinnismy sobie mowic nawet najbrutalniejsza prawde (tak jak w przypadku
                                Jedwabnego)"
                                pozbawia polskie ofiary wojny uprawnien do zaskarzenia niemieckiego narodowego
                                socjalizmu! - naprawde chesz tego? Przeczysz prawu ofiar do oskarzenia sprawcy i
                                nazweania zla po imieniu?
                                A co do bialych plam .... polscy historycy zaczynaja rzetelnie mowic o histori
                                Wroclawia do roku 1945, o tym co bylo po 45 nadal ciezko cos w Polsce znalesc.
                                Znasz rozmiar katastrofy po 45?
                                Ja znam szczegoly wszystkich wydarzen, tak tych sprzed 45 jak i tych po 45.
                                Proponuje wiecej poczytac ...
                                • Gość: Tubylec Re: Jasiu - albo glupota albo prowokacja IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 26.02.02, 16:35
                                  To co piszesz dowodzi, ze nie wiesz o czym piszesz. Literatura takze dotyczaca
                                  powojennych losow Wrocławia i sytuacji po wojnie Niemcow jest ogromna. Siegnij
                                  sobie do prac Romanowa, Nitschke, Ociepki, Kochanskiego i bardzo wielu innych -
                                  i nie wypisuj dyrdymalow.
                                  Co do prania brudow w swoim domu co innego sa prace historykow niemieckich,
                                  ktorzy zajmuja sie problematyka wypedzenia - literatura w Niemczech na ten
                                  temat jest przeogromna (maja do tego prawo), a co innego ustawianie Polakom,
                                  jakie muzea i dla kogo maja wznosic. Zacznij wreszcie myslec - a nie "udawac"
                                  Europejczyka.
      • Gość: alois Re: Hmmm... IP: *.ivu / 10.14.100.* 26.02.02, 10:18
        Gość portalu: Galba napisał(a):

        > Byłoby to całkowicie naturalne pod jednym warunkiem wszakże. Najpierw Niemcy
        > musiałyby wypowiedzieć Polsce wojnę, pokonać nas i w układzie pokojowym
        > wywalczyć sobie takie przesunięcie granic, aby Wrocław (wtedy już Breslau)
        > znalazł się w granicach tysiącletniej Republiki Federalnej. Wtedy – i ows
        > zem!
        > Mogą sobie budować co chcą.
        >
        > Niestety do czasu zrealizowania powyższego scenariusza mogą sobie wznieść owo
        > centrum co najwyżej w Chociebużu.
        >
        > Galba

        moze ty z radia maryja. powiedzieli kiedys:
        "nie mozna dopuscic do rozmnozenia sie nie wysiedlonych fragmentow niemcow w
        polsce" !!!!!!!

        z warazami wspolczucia


        • Gość: Galba Alois IP: 213.17.161.* 26.02.02, 11:15
          Gość portalu: alois napisał(a):

          > moze ty z radia maryja. powiedzieli kiedys:

          Cóż, Radia Maryja słucham z pewnością nie częściej niż ty (bo nie słucham wcale).

          > "nie mozna dopuscic do rozmnozenia sie nie wysiedlonych fragmentow niemcow w
          > polsce" !!!!!!!

          Zapomniałeś o jednej dużej literze w powyższym cytacie...

          > z warazami wspolczucia

          Najpierw piszesz: "co o tym myślicie" a jak ktoś napisze "nie po linii" to mu
          współczujesz... Vivat otwarta głowa!

          Galba

      • hartmut Re: Hmmm... 26.02.02, 11:23
        Gość portalu: Galba napisał(a):

        > Byłoby to całkowicie naturalne pod jednym warunkiem wszakże. Najpierw Niemcy
        > musiałyby wypowiedzieć Polsce wojnę, pokonać nas i w układzie pokojowym
        > wywalczyć sobie takie przesunięcie granic, aby Wrocław (wtedy już Breslau)
        > znalazł się w granicach tysiącletniej Republiki Federalnej. Wtedy – i ows
        > zem!
        > Mogą sobie budować co chcą.
        >
        > Niestety do czasu zrealizowania powyższego scenariusza mogą sobie wznieść owo
        > centrum co najwyżej w Chociebużu.
        >
        > Galba
        >


        a jak myslisz? ile czasu niemcy by potrzebowali?
        ;-)
        • Gość: Galba Jakieś 5 no góra 8... IP: 213.17.161.* 26.02.02, 11:47
          hartmut napisał(a):

          > a jak myslisz? ile czasu niemcy by potrzebowali?
          > ;-)

          ---

          ...godzin oczywiście.

          Galba
    • brezly Re: Centrum przeciwko wypedzeniom 26.02.02, 11:08
      Gość portalu: alois napisał(a):

      > <a href="www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_020226/swiat/swiat_a_2.htm
      > l">www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_020226/swiat/swiat_a_2.html</a>
      >
      > co wy na taka propozycje?

      Brzmi to rozsadnie i nawet milo. Ale obawiam sie ze slabo koresponduje z
      nastrojami tzw. Szerokich Mas. Czytelnicy "Tygodnika Powszechnego" to kupia,
      czesc (niklego) elektoratu UW, moze jakaś punkoekopacyfoanarchomłódź, kto jeszcze?
      Sprawa wyglada IMHO tak: jak dlugo asymetria w potencjale obu panstw bedzie taka
      jaka jest i jak (w zwiazku z powyzszym) poziom zakompleksienia i frustracji
      rodaków.pl bedzie taki jaki jest - zawze tego typu symbole beda na wyrost i beda
      budzic podejrzenie o jakies wymuszanie. I skonczy sie tym ze to centrum trzeba
      bedzie chronic uzywajc sil mundurowych, bo sciany tego beda stalym celem
      wycieczek skinow ze sprayem oraz gromadzenia sie lepperopeseelorydzykow.
      Zasoby tego typu nastrojow posrod sympatykow SLD tez sa potezne i zadna
      stylizacja na eurolewice tego nie zmieni. TO moze (ale nie musi) zmienic tylko
      demografia :-((
      Nawiasem mowiac ostatnio kloca sie Wegrzy z byla Czechoslowacja o PT Wypedzonych.
      Na razie.
      B/Y
    • Gość: STrup A wlasciwie czemu nie? IP: *.chem.uni.wroc.pl 26.02.02, 11:51
      Czy ktos uwaza, ze istnienie takiego centrum w czyms by nam zaszkodzilo lub
      zagrozilo?
      Popatrzcie na to z innej perspektywy:
      Czy mialoby sens zbudowanie podobnego centrum we Lwowie, przez nas?

      Pomijam juz, ze budowa takiego centrum i jego istnienie to jakies (niemale)
      pieniadze z Niemiec do Wroclawia, a takze miejsca pracy.

      Jeden wszakze warunek: trzymac od tego centrum z daleka tych farbowanych niby-
      Niemcow, Hanysow ze Slaska, ktorzy nam co i rusz wtykaja na Forum swoje 3
      grosze. To oni sa grozni, nie Niemcy z Niemiec.
      • hartmut Re: A wlasciwie czemu nie? 26.02.02, 11:56
        Gość portalu: STrup napisał(a):

        > Czy ktos uwaza, ze istnienie takiego centrum w czyms by nam zaszkodzilo lub
        > zagrozilo?
        > Popatrzcie na to z innej perspektywy:
        > Czy mialoby sens zbudowanie podobnego centrum we Lwowie, przez nas?
        >
        > Pomijam juz, ze budowa takiego centrum i jego istnienie to jakies (niemale)
        > pieniadze z Niemiec do Wroclawia, a takze miejsca pracy.
        >
        > Jeden wszakze warunek: trzymac od tego centrum z daleka tych farbowanych niby-
        > Niemcow, Hanysow ze Slaska, ktorzy nam co i rusz wtykaja na Forum swoje 3
        > grosze. To oni sa grozni, nie Niemcy z Niemiec.


        chaby was za polonizacje nie lubia.....
    • Gość: Tubylec Re: Centrum - tylko po co ? IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 26.02.02, 12:22
      Problem polega na tym, ze takie centrum miałoby sens tylko wwowczas gdyby je
      powołac w Niemczech, a nie we Wrocławiu (tam sa bowiem wysiedleni). Co miałoby
      bowiem ono upamietniac, niemiecka obecność na tych ziemiach - przeciez na jej
      ślady natykamy sie codziennie i w wiekszosci odnosimy sie do nich z szacunkiem.
      Martyrologie ludnosci niemieckiej - przeciez była ona skutkiem wojny (wywołanej
      przez Niemcow - nie ma rownowagi miedzy zbrodniami Niemcow w czasie wojny i ich
      losami po 1945 r). Nb Polska mimo iz nalezaca do "zwycieskiej" koalicji została
      pomniejszona o przeszło 80 tys. km.
      Powiem szczerze, ze w cale mi nie zalezy na takim Centrum we Lwowie czy Wilnie
      dla Polaków. Zwłaszcza jezeli miałoby to zadrazniac stosunki polsko-ukrainskie
      i litewskie. Nie wierze w szczerosc intencji tych, ktorzy propaguja takie
      pomysły.
      • Gość: Galba Jak to ???!!! IP: 213.17.161.* 26.02.02, 12:25
        Gość portalu: Tubylec napisał(a):

        > Nie wierze w szczerosc intencji tych, ktorzy propaguja takie
        > pomysły.

        ---

        Nie wierzysz w szczere intencje Pani Eriki Steinbach wypędzonej z terenów
        przedwojennej RP? Oj! Nietolernacyjny, eurofobiczny zwierzaczek z Ciebie
        wychodzi...

        Galba
        • Gość: alois Re: Jak to ???!!! IP: *.ivu / 10.14.100.* 26.02.02, 12:26
          Gość portalu: Galba napisał(a):

          > Gość portalu: Tubylec napisał(a):
          >
          > > Nie wierze w szczerosc intencji tych, ktorzy propaguja takie
          > > pomysły.
          >
          > ---
          >
          > Nie wierzysz w szczere intencje Pani Eriki Steinbach wypędzonej z terenów
          > przedwojennej RP? Oj! Nietolernacyjny, eurofobiczny zwierzaczek z Ciebie
          > wychodzi...
          >
          > Galba

          Steinbach nie jest wypedzona
          • Gość: Galba Tylko czy Steinbach o tym wie? IP: 213.17.161.* 26.02.02, 12:38
            Gość portalu: alois napisał(a):

            > Steinbach nie jest wypedzona

            ---

            Powiedz to jej i jej kumplom. Wszak w przywołanym artykule to jej nazwisko pada
            parokrotnie w tym kontekście.

            Galba
            • Gość: alois Re: Tylko czy Steinbach o tym wie? IP: *.ivu / 10.14.100.* 26.02.02, 12:40
              Gość portalu: Galba napisał(a):

              > Gość portalu: alois napisał(a):
              >
              > > Steinbach nie jest wypedzona
              >
              > ---
              >
              > Powiedz to jej i jej kumplom. Wszak w przywołanym artykule to jej nazwisko pada
              >
              > parokrotnie w tym kontekście.
              >
              > Galba

              jest przewodniczaca, walczy o prawa czlowieka ale urodzila sie (jak jej rodzina)
              w niemczech zachodnich
              • Gość: Galba Prawa człowieka w RFN zagrożone !!! IP: 213.17.161.* 26.02.02, 12:53
                Gość portalu: alois napisał(a):

                > (Steinbach) walczy o prawa czlowieka

                ---

                Dyktatura Schroedera trzyma się mocno? Ach! Jaka dzielna ta Erika! Wzór
                bezinteresownego, tolerancyjnego polityka...

                Galba
                • Gość: alois Re: Prawa człowieka w RFN zagrożone !!! IP: *.ivu / 10.14.100.* 26.02.02, 12:59
                  Gość portalu: Galba napisał(a):

                  > Gość portalu: alois napisał(a):
                  >
                  > > (Steinbach) walczy o prawa czlowieka
                  >
                  > ---
                  >
                  > Dyktatura Schroedera trzyma się mocno? Ach! Jaka dzielna ta Erika! Wzór
                  > bezinteresownego, tolerancyjnego polityka...
                  >
                  > Galba

                  du hast ahnung... wzglednie lepiej nie miec - mozna sie wtedy dac latweij
                  manipulowac radiu maryja ;-)
                  • Gość: Galba :) IP: 213.17.161.* 26.02.02, 14:16
                    a. Świętgo Radia nie słucham
                    b. z innej beczki: musisz przyznać, że "rozbujałem" Ci wątek aż miło!

                    Galba
                    • Gość: alois Re: :) IP: *.ivu / 10.14.100.* 26.02.02, 14:21
                      Gość portalu: Galba napisał(a):

                      > a. Świętgo Radia nie słucham

                      ale tak sie zachowujesz i tak argumentujesz!

                      > b. z innej beczki: musisz przyznać, że "rozbujałem" Ci wątek aż miło!
                      >
                      > Galba


                      nie jestem zwolennikiem nabijania pustych postow. meinetwegen mogloby na tym
                      forum nie byc zadnych...


                      • Gość: Galba Święci radiosłuchacze... IP: 213.17.161.* 26.02.02, 14:30
                        Gość portalu: alois napisał(a):

                        > Gość portalu: Galba napisał(a):
                        >
                        > > a. Świętgo Radia nie słucham
                        >
                        > ale tak sie zachowujesz i tak argumentujesz!

                        A jak się zachowuje i argumentuje święty radiosłuchacz? Chciałbym uniknąć w
                        przyszłości takich podejrzeń...

                        Galba
        • Gość: geograf Re: Jak to ???!!! IP: *.mitre.org 14.03.02, 14:00
          Gość portalu: Galba napisał(a):

          > Gość portalu: Tubylec napisał(a):
          >
          > > Nie wierze w szczerosc intencji tych, ktorzy propaguja takie
          > > pomysły.
          >
          > ---
          >
          > Nie wierzysz w szczere intencje Pani Eriki Steinbach wypędzonej z terenów
          > przedwojennej RP? Oj! Nietolernacyjny, eurofobiczny zwierzaczek z Ciebie
          > wychodzi...
          >
          > Galba

          Spojrz palancie na granice Polski 39 roku , moze przodkowie Pani Steinbach
          mieszkali w Krakowie , Lublinie albo Warszawie, wtedy mogli byc wypedzeni z
          terenów przedwojennej RP!
      • Gość: alois Re: Centrum - tylko po co ? IP: *.ivu / 10.14.100.* 26.02.02, 12:38
        Gość portalu: Tubylec napisał(a):

        > Problem polega na tym, ze takie centrum miałoby sens tylko wwowczas gdyby je
        > powołac w Niemczech, a nie we Wrocławiu (tam sa bowiem wysiedleni). Co miałoby
        > bowiem ono upamietniac, niemiecka obecność na tych ziemiach - przeciez na jej
        > ślady natykamy sie codziennie i w wiekszosci odnosimy sie do nich z szacunkiem.
        >
        > Martyrologie ludnosci niemieckiej - przeciez była ona skutkiem wojny (wywołanej
        >
        > przez Niemcow - nie ma rownowagi miedzy zbrodniami Niemcow w czasie wojny i ich
        >
        > losami po 1945 r). Nb Polska mimo iz nalezaca do "zwycieskiej" koalicji została
        >
        > pomniejszona o przeszło 80 tys. km.
        > Powiem szczerze, ze w cale mi nie zalezy na takim Centrum we Lwowie czy Wilnie
        > dla Polaków. Zwłaszcza jezeli miałoby to zadrazniac stosunki polsko-ukrainskie
        > i litewskie. Nie wierze w szczerosc intencji tych, ktorzy propaguja takie
        > pomysły.


        chodzi o wypedzonych w ogolnosci - takze o was, obecnych mieszkancow dawnego
        breslau. chodzi o symbol i przestroge, by nigdy nie doszlo juz do wypedzen, ktore
        niestety ciagle na swiecie sa wykonywane i tolerowane. czyli jednym slowem o
        respektowanie praw czlowieka. akcja taka nie mozna zadraznic zadnych stosunkow -
        no chyba, tylko z takimi ludzmi, ktorzy maja duze problemy z niezdrowa
        nacjonalistyczna swiadomoscia.

        co do ofiar wojny (po obu stronach). kazda ofiara niezaleznie od strony byla
        ofiara za duzo - odzwierciedla to powojenna polityka niemiec. ofiar nie mozna
        jednak licytowac i relatywowac. nie istnieje takze cos takiego, jak
        odpowiedzialnosc zbiorowa. kazdy czyn zbrodniczy musi zostac rozpatrzony osobno.
        takze polska bedzie miala w najblizszej przyszlosci wiele do nadrobienia.
        jedynym krajem bylego bloku wschodniego, ktory w przykladowy sposob uporal sie z
        wlasna historia sa wegry. ostatnio wywarly takze nacisk na czechy, uzalezniajac
        przyjecie do ue od respektowania praw czlowieka tzn. anulowania bezprawnych wg.
        norm europejskich i katolickich dekretow benesza. sprawa nie byla za bardzo w
        polsce naswietlona ale nie obejdzie sie bez echa.
        • Gość: Tubylec Re: Centrum - tylko po co ? IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 26.02.02, 13:02
          Alois to co piszesz nie bardzo trzyma sie kupy. Jezeli chcesz zakladac centrum
          wypedzonych to jest to przede wszystkim obowiazek tych, ktorzy przez swoje
          działania do wypedzenia doprowadzili. Winno ono zatem miec swoja siedzibe albo
          w Berlinie albo w Moskwie, a juz nie na pewno we Wrocławiu. Piszesz, ze nie ma
          czegos takiego jak odpowiedzialnosc zbiorowa - chyba jednak zapomniales, ze
          Hitler doszedl do władzy nie na drodze zamachu stanu tylko na drodze procedur
          demokratycznych - wybrali go zatem Niemcy i ponosza za to odpowiedzialnosc.
          Powolywanie sie na prawa czlowieka moze budzic tylko zdziwienie, a
          szantazowanie nas UE jest niepowazne.
          W przypadku Wegier zapomniales, ze były panstwem walczacym po stronie panstw
          Osi. Zanim zaczniesz innym narodom robic "rachunek" sumienia - odpowiedz co
          zrobiles by sami Niemcy miali czyste sumienie. Calkiem niedawno jeszcze
          wiekszosc z nich uznala, ze Hitler byl jednym z najwybitniejszych mezow stanu.
          • Gość: Ballest Re: Centrum - tylko po co ? IP: 2.3.STABLE* / 10.145.112.* 26.02.02, 13:19
            To centrum ma byc symbolem nie tylko dla wypedzonych z niemieckich terenow,
            ale takze z wtedy radziweckich i dlatego ma powstac we Breslau a nie w Berlinie.

            Tolerancjo, zrob przystanek w Polsce a nie omijaj ja , bo ja Europa zapomni.
            • Gość: Tubylec Re: Centrum - tylko po co ? IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 26.02.02, 13:31
              Ballest - ty nie wypisuj bzdur o tolerancji tylko zacznij sie zastanawiac jakie
              jest uzasadnienie takiego centrum we Wrocławiu. W imie tzw. tolerancji nie mamy
              obowiazku bic brawo kazdej nieprzemyslanej inicjatywie. Lepiej jest wydac te
              pieniadze na pomoc dzisiejszym uchodzcom niz wydawac je na budowanie jakiegos
              Centrum, w ktorym niby co sie bedzie eksponowac. Nie wiem czy Jasiu to ta sama
              osoba co Alois czy Hartmann - ale jego propozycja by było to Centrum poswiecone
              polskim zbrodniom to juz szczyt wszystkiego.
              • hartmut Re: Centrum - tylko po co ? 26.02.02, 13:52
                Gość portalu: Tubylec napisał(a):

                > Ballest - ty nie wypisuj bzdur o tolerancji tylko zacznij sie zastanawiac jakie
                >
                > jest uzasadnienie takiego centrum we Wrocławiu. W imie tzw. tolerancji nie mamy
                >
                > obowiazku bic brawo kazdej nieprzemyslanej inicjatywie. Lepiej jest wydac te
                > pieniadze na pomoc dzisiejszym uchodzcom niz wydawac je na budowanie jakiegos
                > Centrum, w ktorym niby co sie bedzie eksponowac. Nie wiem czy Jasiu to ta sama
                > osoba co Alois czy Hartmann - ale jego propozycja by było to Centrum poswiecone
                >
                > polskim zbrodniom to juz szczyt wszystkiego.


                lepiej wychowywac niz wydawac bezposrednio pieniadze - to tak jak z polskimi
                rolnikami ;-)

                jezeli chodzi o biale plamy, to troche tego macie

            • Gość: Tubylec Re: Centrum - tylko po co ? IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 26.02.02, 23:19
              Ballest - ty nie wypisuj bzdur o tolerancji tylko zacznij sie zastanawiac jakie
              jest uzasadnienie takiego centrum we Wrocławiu. W imie tzw. tolerancji nie mamy
              obowiazku bic brawo kazdej nieprzemyslanej inicjatywie. Lepiej jest wydac te
              pieniadze na pomoc dzisiejszym uchodzcom niz wydawac je na budowanie jakiegos
              Centrum, w ktorym niby co sie bedzie eksponowac. Nie wiem czy Jasiu to ta sama
              osoba co Alois czy Hartmann - ale jego propozycja by było to Centrum poswiecone
              polskim zbrodniom to juz szczyt wszystkiego.
        • Gość: alois Re: Centrum - tylko po co ? IP: *.ivu / 10.14.100.* 26.02.02, 15:09
          Gość portalu: alois napisał(a):

          > Gość portalu: Tubylec napisał(a):
          >
          > > Problem polega na tym, ze takie centrum miałoby sens tylko wwowczas gdyby
          > je
          > > powołac w Niemczech, a nie we Wrocławiu (tam sa bowiem wysiedleni). Co mia
          > łoby
          > > bowiem ono upamietniac, niemiecka obecność na tych ziemiach - przeciez na
          > jej
          > > ślady natykamy sie codziennie i w wiekszosci odnosimy sie do nich z szacun
          > kiem.
          > >
          > > Martyrologie ludnosci niemieckiej - przeciez była ona skutkiem wojny (wywo
          > łanej
          > >
          > > przez Niemcow - nie ma rownowagi miedzy zbrodniami Niemcow w czasie wojny
          > i ich
          > >
          > > losami po 1945 r). Nb Polska mimo iz nalezaca do "zwycieskiej" koalicji zo
          > stała
          > >
          > > pomniejszona o przeszło 80 tys. km.
          > > Powiem szczerze, ze w cale mi nie zalezy na takim Centrum we Lwowie czy Wi
          > lnie
          > > dla Polaków. Zwłaszcza jezeli miałoby to zadrazniac stosunki polsko-ukrain
          > skie
          > > i litewskie. Nie wierze w szczerosc intencji tych, ktorzy propaguja takie
          > > pomysły.
          >
          >
          > chodzi o wypedzonych w ogolnosci - takze o was, obecnych mieszkancow dawnego
          > breslau. chodzi o symbol i przestroge, by nigdy nie doszlo juz do wypedzen, kto
          > re
          > niestety ciagle na swiecie sa wykonywane i tolerowane. czyli jednym slowem o
          > respektowanie praw czlowieka. akcja taka nie mozna zadraznic zadnych stosunkow
          > -
          > no chyba, tylko z takimi ludzmi, ktorzy maja duze problemy z niezdrowa
          > nacjonalistyczna swiadomoscia.
          >
          > co do ofiar wojny (po obu stronach). kazda ofiara niezaleznie od strony byla
          > ofiara za duzo - odzwierciedla to powojenna polityka niemiec. ofiar nie mozna
          > jednak licytowac i relatywowac. nie istnieje takze cos takiego, jak
          > odpowiedzialnosc zbiorowa. kazdy czyn zbrodniczy musi zostac rozpatrzony osobno
          > .
          > takze polska bedzie miala w najblizszej przyszlosci wiele do nadrobienia.
          > jedynym krajem bylego bloku wschodniego, ktory w przykladowy sposob uporal sie
          > z
          > wlasna historia sa wegry. ostatnio wywarly takze nacisk na czechy, uzalezniajac
          >
          > przyjecie do ue od respektowania praw czlowieka tzn. anulowania bezprawnych wg.
          >
          > norm europejskich i katolickich dekretow benesza. sprawa nie byla za bardzo w
          > polsce naswietlona ale nie obejdzie sie bez echa.


          sorry, dzisiaj doniesli:
          wyborcza.gazeta.pl/info/artykul.jsp?dzial=010201&xx=714288

          • Gość: alois informacje IP: *.ivu / 10.14.100.* 26.02.02, 16:05
            www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_020226/swiat/swiat_a_4.html


            "- JEDYNA RÓŻNICA POMIĘDZY WĘGRAMI A CZECHAMI POLEGA NA TYM, ŻE WĘGRZY SWOJE
            PROBLEMY ROZWIĄZUJĄ, PODCZAS GDY MY, CZESI, O NASZYCH PROBLEMACH NIE CHCEMY
            NAWET SŁUCHAĆ I WPADAMY W HISTERIĘ, GDY KTOŚ INNY JE NAM PRZYPOMINA - NAPISAŁ
            PUBLICYSTA DZIENNIKA "MLADA FRONTA DNES".

            • Gość: Tubylec Re: informacje IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 26.02.02, 16:43
              Co to znaczy, ze Wegry swoje problemy "rozwiazuja" - podaj przyklad. Na czy
              takze polega nasza i Czechow histeria. Takiej nie dostrzegam. Z pewnoscia nie
              sluza temu pomysly wznoszenia we Wroclawiu "mauzoleum polskiej nieprawosci"
              wobec Niemcow.
              Czym innym jest dyskusja historykow nad problemami przeszlosci - w ktorej
              trzeba dochodzic prawdy, a co innego wykorzystywanie historii dla jakichs
              grupowych interesow coraz mlodszych "wypedzonych".
              • Gość: erich centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.dip.t-dialin.net 26.02.02, 17:35
                Gość portalu: Tubylec napisał(a):

                > Co to znaczy, ze Wegry swoje problemy "rozwiazuja" - podaj przyklad. Na czy
                > takze polega nasza i Czechow histeria. Takiej nie dostrzegam. Z pewnoscia nie
                > sluza temu pomysly wznoszenia we Wroclawiu "mauzoleum polskiej nieprawosci"
                > wobec Niemcow.
                > Czym innym jest dyskusja historykow nad problemami przeszlosci - w ktorej
                > trzeba dochodzic prawdy, a co innego wykorzystywanie historii dla jakichs
                > grupowych interesow coraz mlodszych "wypedzonych".

                ja widze, ze ty nie rozumiesz (a raczej podejrzewam, ze nie chcesz rozumiec, bo
                tak jest wygodniej). chodzi o centrum przeciwko wypedzeniom na calym swiecie -
                wypedzeniom, ktore mialy miejsce i niestety maja caly czas miejsce. o takie
                wychowanie przyszlych pokolen, by cos takiego nigdy juz nie mialo miejsca.
                Polska niestety troche do takich pogwalcen praw czlowieka sie przyczynila. z
                drugiej strony padla takze ich ofiara.
                • Gość: Karl Re: centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.dip.t-dialin.net 26.02.02, 17:57
                  Gość portalu: erich napisał(a):
                  > Polska niestety troche do takich pogwalcen praw czlowieka sie przyczynila. z
                  > drugiej strony padla takze ich ofiara.

                  "troche", lepiej "troszeczke", "tyle-tyci", dobrze zagospodarowany obszar o pow.
                  ponad 100 tys. km2 z okolo 10 milionami rodowitej ludnosci tzw. "tubylczej", z
                  domkami, drozkami, wodociagami, dworkami, palacykami, o bagatela, bogaty Slask &
                  niebiedniejsza reszta.
                  • Gość: Tubylec Re: W sprawie intencji IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 26.02.02, 21:37
                    Karl i Erich - "biedactwa" ten Slask został oczywiscie waszym zdaniem najechany
                    i zdewastowany przez Polaków. Bo przeciez milujaca pokoj III Rzesza padła
                    ofiara polskiej "prowokacji" w Gliwicach. A tak na marginesie zanim dotarli na
                    te ziemie Polacy w 1945 r. z 10 mln Niemcow zostalo ok. 4 mln. We Wrocławiu w
                    maju 1945 r. pozostalo z przeszlo 600 tys. niecałe 120 tys. Reszta zostala
                    wysiedlona - nie przez Polakow tylko walsnych rodakow w styczniu 1945 r.
                    Jeszcze raz powtarzam - o wiele pozyteczniejsze niz budowanie jakiegos Centrum,
                    ktore nie bardzo wiadomo czym sie bedzie zajmowac jest przeznaczenie tych
                    pieniedzy na pomoc rzeczywistym uciekinierom, ewentualnie na finansowanie
                    spotkan mlodziezy z roznych krajow, religii i kultur. Nie Centrum zadecyduje o
                    tym czy w Europie i swiecie beda uchodzcy tylko poznanie i szacunek dla innych.
                    Ps. tak jakos nie bardzo mam zaufanie do "czystosci" Waszych intencji. Za duzo
                    tu jakos "dziwacznych" postow Hermanow, Aloizow, Erichow, Karlow no i
                    oczywiscie "malego" Hansiego
    • efka Re: Centrum przeciwko wypedzeniom 26.02.02, 23:44
      Już ochłonęliście Państwo po "pierwszym czytaniu" tekstu w RZ? To teraz
      przeczytajcie tekst raz jeszcze, spokojnie i bez emocji. Tam chodzi nie tylko o
      Niemców, ale także o Polaków wypędzonych ze wschodnich terenów II RZP i o
      wypędzanych w czasie ostatnich wojen domowych np. na Bałkanach. A dlaczego
      Wrocław - bo to wielki punkt "docelowo-tranzytowy". Taki jest punkt wyjścia do
      dyskusji nad ideą Centrum. A dyskusja jest potrzebna, bo pomysł kontrowersyjny -
      tylko argumentujmy z sensem, a nie z pianą na ustach. I pamiętajmy, że w
      historii nie może być białych plam, chociażby po to, by się nie powtórzyły - po
      to jest IPN, Karta, Wiesenthal etc.etc.
      • Gość: Admiral Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.dip.t-dialin.net 26.02.02, 23:58
        Wszystko gra, ale czemu mowa "o piane na ustach" ?
        Co to jest za nowa metoda "uspakajania" przez obrazanie.
        • Gość: Jureek Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: 62.8.156.* 27.02.02, 08:08
          Gość portalu: Admiral napisał(a):

          > Wszystko gra, ale czemu mowa "o piane na ustach" ?
          > Co to jest za nowa metoda "uspakajania" przez obrazanie.

          Admiral, przecież Ciebie nie może dotyczyć wyrażenie o "pianie na ustach", bo
          jeszcze się w tym wątku nie wypowiadałeś. A może jednak wypowiadałeś się, tylko
          pod innym nickiem i dlatego poczułeś się obrażony?
          Jurek
      • Gość: Tubylec Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 27.02.02, 10:18
        O zadnej "pianie" na ustach nie ma mowy. Zastanawia jednak takie bezrefleksyjne
        balochwalstwo roznych dizwacznych pomyslow. Powtarzam nie widze zadnego sensu
        takiego Centrum w Polsce (czy Wrocławiu) - przede wszystkim dlatego ze nie
        bardzo wiem czym sie ma zajmowac. Jezeli edukacja to znam inne lepsze sposoby -
        (choc od biedy mozna to zaakceptowac ale dlaczego nie moze tego prowadzic np.
        Centrum w Krzyzowej i koniecznie trzeba powolywac nastepne) - jezeli zas
        upamietniac polskie nieprawosci wobec Niemcow - to tu jest zdecydowany
        sprzeciw. Niech ktos wreszczie napisz czym sie ma zajmowac to Centrum - a nie
        pisac banaly, ze ma "czcic", "upamietniac", ze Wroclaw jest dobrym miejscem
        itd.
        Na marginesie - kto niedostrzega pewnej "nadreprezentacji" watkow, ktore akurat
        teraz sie pojawily o polskich dewastacjach Wrocławia, wychwalajacych niemieckie
        tradycje na Slasku, czy prowokacyjny watek o "obozach przejsciowych" dla
        przybywajacych do Wrocławia (ktory ma pewnie udowodnic "nasza" ksenofobicznosc)
        ten po prostu nie bardzo wie co czyta - przeczytaj sobie Efka wszystkie watki
        ktore dotycza tej problematyki i ktore pojawily sie w ciagu kilku ostanich dni -
        i sprobuj wyciagnac wnioski.
        Trzeba takze pamietac, ze powolanie takiego cetrum w Polsce bedzie nas
        stygmatyzowac tak jak "ciazy" na nas dziedzictwo niemieckich obozow
        koncentracyjnych. Dla wielu ludzi na swiecie a zawlaszcza USA fakt, ze
        Oswiecim, Sobibor itd. lezy w Polsce uzasadania przekonanie, ze to my jestesmy
        odpowiedzialni albo przynajmniej wspolodpowiedzialni za holocaust. Mamy
        dostatecznie duzo "wlasnych grzechow" by brac odpowiedzialnosc za cudze. A z
        pewnoscia wielkie ruchy ludnosciowe, ktore byly po wojnie nie sa Polakow
        zasluga.
        Ps. Na marginesie jeszcze raz powtarzam, ze zadnych "bialych plam" w tych
        kwestiach nie ma - powstalo na temat losow ludnosci niemieckiej po wojnie w
        ostanich latach co najmniej kilka opracowan monograficznych i dziesiatki
        artykulow. Powod tego zainteresowania jest prosty - na te badania sa pieniadze,
        mozna z nimi takze wyjsc "na zewnatrz" prezentujac wyniki badan na
        konferencjach miedzynarodowych. Przestancie zatem pisac bzdury.
    • Gość: hen Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: 156.17.85.* 27.02.02, 11:11
      Przeczytałem i niestety odezwał się mój komlpeks polaczka. Zauważyliście, że
      wszystkie te decyzje o lokalizacji tegoż centrum podejmowane są w Berilnie,
      przez Niemców. Dla mnie wszystko byłoby w porządku, gdyby decyzja ta pochodziła
      od władz polskich i wtedy miałaby znaczenie symboliczne - swiadczyłaby o naszej
      dobrej woli pamiętania o krzywdach doświadczonych przez Niemców. Ale taki sam
      balonik przerzucony na strone polską z Berlina nie świadczy o budowaniu miłości
      obu narodów.
      Co mówi jakiś bliżej mi nie znany polityk niemiecki (przepraszam -deputowany, a
      może znalazłby się w Niemczech polityk wyższej rangi(?)):
      "Meckel przyznał, iż nie uzgadniał z władzami polskimi treści swej
      propozycji. Uważa jednak, iż Wrocław byłby idealną siedzibą dla centrum,
      gdyż "z tego miejsca wypędzonych zostało wielu Niemców i mieszka tam teraz
      wielu Polaków wypędzonych z okolic Lwowa".
      Ciekawe, że Polska nie wyraża chęci dominacji, sorry - budowy takich
      przyjacielskich stosunków do Lwowa. A może Niemcy zbudują takie centrum na we
      Lwowie? Trza by zapytać pana Meckela.
    • Gość: lidia Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 27.02.02, 23:10
      W kwestii formalnej
      1. Erika Steinbach była wypedzona, bodajze z Prus Wschodnich, jej oficjalny zyciorys zawiera takie
      wlasnie informacje (nawet jaki statkiem uciekala dziecieciem bedac - rocznik 1943)
      2. Zwiazek Wypedzonych nie ma kasy na zadne centrum i predko miec nie bedzie
      3. Niemcy chca teraz z Polakami robic jakies centrum polsko-niemiecko-zydowskie w Warszawie i
      raczej na pewno nie zajma sie w najblizszym czasie wypedzonymi
      4. Der Spiegel chce od marca zrobic serie wkladek o wypedzonych i zacznie ponoc od Wroclawia -
      ciekawe, czy napisza cos lepszego niz nasza Maciejewska
      • Gość: feran Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.txucom.net 28.02.02, 01:57
        Jestem przeciw centrum.Popieram Tubylca.
        Pani Steinbach jest z Bawarii.Jak na razie Bawarowie trzymaja Pontyfikal Plocki
        w niewoli i nie chca oddac.Aby miec ten Pontyfikal zamordowali Biskupa Plocka i
        dali pieniadze Stasi.Jakos nie widze dobrych intencji.

        Pontyfikal byl przez 700 lat w Plocku.Bedzie z powrotem w Plocku to mozna
        zaczac gadac z Bawarami.

        Dopoki maja krew Biskupa/meczennika/blogoslawionego na swoich rekach to trudno
        mowic o dobrej woli.Jakos mi sie widzi ze ta Steinbach to chyba Mackbeth tak
        naprawde sie nazywa;z takimi trzeba bardzo ostroznie.
        • brezly Re: Centrum przeciwko wypedzeniom 28.02.02, 07:45
          Gość portalu: feran napisał(a):

          > Jestem przeciw centrum.Popieram Tubylca.
          > Pani Steinbach jest z Bawarii.Jak na razie Bawarowie trzymaja Pontyfikal Plocki
          >
          > w niewoli i nie chca oddac.Aby miec ten Pontyfikal zamordowali Biskupa Plocka i
          >
          > dali pieniadze Stasi.Jakos nie widze dobrych intencji.
          >
          > Pontyfikal byl przez 700 lat w Plocku.Bedzie z powrotem w Plocku to mozna
          > zaczac gadac z Bawarami.
          >
          > Dopoki maja krew Biskupa/meczennika/blogoslawionego na swoich rekach to trudno
          > mowic o dobrej woli.Jakos mi sie widzi ze ta Steinbach to chyba Mackbeth tak
          > naprawde sie nazywa;z takimi trzeba bardzo ostroznie.

          Chyba ze sie Las Pilczycki ruszy i podejdzie pod konsulat na Podwalu? :-)))
          Jak dalej beda tam tak masowo wyrzucane smieci to wcale sie nie zdziwie jak sie
          ruszy.
        • Gość: Tubylec Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.gn.ae.wroc.pl 28.02.02, 12:05
          Feran - chyba chciales napisac o zonie Mackbetha. W jego intecje to moze bym i
          dal wiare, ale w jego zony nigdy.
          A swoja droga jak to jest, ze Ci wypedzeni coraz mlodsi.
          • brezly Re: Centrum przeciwko wypedzeniom 28.02.02, 12:35
            Gość portalu: Tubylec napisał(a):

            > Feran - chyba chciales napisac o zonie Mackbetha. W jego intecje to moze bym i
            > dal wiare, ale w jego zony nigdy.
            > A swoja droga jak to jest, ze Ci wypedzeni coraz mlodsi.

            Ej, Tubylec, naiwnosc z wasci przebija :-) Co jest celem jakiejkolwiek
            instytucji? Dbalosc o rozwoj kadrowy i materialny i Podtrzymanie Ciaglosci. Po to
            sie prowadzi akcje edukacyjne, Kola Mlodych organizuje, dba o PR. ZBOWiD mial
            kolo mlodych w postaci ruchu Synow Pulku (i pulkownikowej :-)) to Zwiazek
            Wypedzonych nie moze? Czy ty myslisz ze jak jest jakas, powiedzmy, Agencja
            Restrukturyzacji Rolnictwa, to kiedykolwiek przyjmie ona ze restrukturyzacja sie
            dokonala? To juz uczciwsze sa nazwy typu Centrum Ksztalcenia Ustawicznego.
            Z natywnym pozdrowieniem
            BreslY
            P>S. Jaki jest ludowy stroj wroclawski np. z okolic Nowego Dworu? Dres Adidasa?

          • Gość: ;-) Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.dip.t-dialin.net 28.02.02, 12:43
            Gość portalu: Tubylec napisał(a):

            > Feran - chyba chciales napisac o zonie Mackbetha. W jego intecje to moze bym i
            > dal wiare, ale w jego zony nigdy.
            > A swoja droga jak to jest, ze Ci wypedzeni coraz mlodsi.

            prawa czlowieka ( w tym takze prawo do wlasnosci) nie ulegaja przedawnieniu. z
            tego tez powodu dochodzenie swoich praw nie ma zadnego zwiazku z wiekiem...
            ;-))))
            • Gość: feran Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.txucom.net 28.02.02, 15:43
              Co ma piernik do wiatraka?
              Co ma wspolnego Steinbach-Lady Mackbeth Center z prawami czlowieka?
              Jakos nigdy nie slyszalem ,ze kazdy ma prawo do cetrum,no ale coz ,prosty
              czlowiek z ludu jestem ,aczkolwiek z Nowowiejskiej nie z Nowego Dwora.
              • Gość: Admiral Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: 172.16.10.* 28.02.02, 16:03
                Gość portalu: feran napisał(a):

                > Co ma piernik do wiatraka?
                > Co ma wspolnego Steinbach-Lady Mackbeth Center z prawami czlowieka?
                > Jakos nigdy nie slyszalem ,ze kazdy ma prawo do cetrum,no ale coz ,prosty
                > czlowiek z ludu jestem ,aczkolwiek z Nowowiejskiej nie z Nowego Dwora.

                procedura z EWANGELII - odpuszczenie grzechu pod warunkiem:
                1) Rachunku Sumienia
                2) Spowiedzi
                3) szczerego Zalu za Grzechy
                4) Pokuty
                5) Zadoscuczynienia
                6) Postanowienia Poprawy
                7) Dzialania na Rzecz Zapobierzenia Powtorki, (tzw. nauka z historii)
                - znaczy tyla samo co:
                bezwarunkowe TAK dla ideji budowy centrum antywygnaniowego wlasnie we Wroclawiu !
                • Gość: Jureek Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: 62.8.156.* 28.02.02, 17:02
                  Ktoś mądry powiedział, że zasady ma po to, żeby je samemu stosować, a nie po
                  to, by oceniać innych.
                  Jurek
                  • Gość: ;-) Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.dip.t-dialin.net 28.02.02, 17:13
                    istnieja pewne normy (moralne), ktore dotycza wszystkich bez wyjatku
                    • Gość: Jureek Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: 62.8.156.* 28.02.02, 17:33
                      Gość portalu: ;-) napisał(a):

                      > istnieja pewne normy (moralne), ktore dotycza wszystkich bez wyjatku

                      A jadną z takich norm jest ta, że nie poucza się gospodarza domu, w którym
                      wcześniej się nasyfiło (brutalnie mówiąc).
                      J.
    • Gość: Janek Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 28.02.02, 17:16
      Historia, historią i to dobrze. Pamiętac trzeba. Takie Centrum powinno jednak
      powstać w Jałcie. To i Tatarów obejmie dodatkowo z Czeczenami.
    • janek.p Re: Centrum przeciwko wypedzeniom 28.02.02, 18:00
      Jako 30-letni rodowity Wroclawianin, ktorego rodzina zostala wypedzona z ziem
      wschodnich jestem calym sercem za powstaniem takiego centrum we Wroclawiu
      • Gość: Tubylec Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 28.02.02, 18:40
        Co by powiedzieli zwolennicy Centrum, gdyby we Wrocławiu powstal Zwiazek
        Wypedzonych z Wilna i Lwowa, i tenze Zwiazek zaproponowal Litwinom i Ukraincom
        powolanie takiego Centrum w jednym z tych miast. Przez szacunek dla Litwinow i
        Ukraincow trzeba by sie 3 razy zastanowic czy my moglibysmy z taka propozycja
        wystapic. Podobnie "glupio" by bylo gdyby Pentagon zaproponowal wzniesienie
        centrum przeciwko broni atomowej np. w Nagasaki. Trzeba wiedziec co, kiedy i
        komu sie proponuje. Taka incjatywa formulowana przez Zwiazek Wypedzonych jest
        po prostu niestosowana. Jezeli ktos tego nie rozumie to nie wiele rozumie.
        Ps. Feran czy ty aby napewno znasz sztuke Szekspira. Mackbeth byl "niegroznym"
        safandula, naprawde wredna byla jego zona - tej niestety bym nie zaufal tak jak
        Steinbach.
        • Gość: ... Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.dip.t-dialin.net 28.02.02, 18:52
          Gość portalu: Tubylec napisał(a):

          > Co by powiedzieli zwolennicy Centrum, gdyby we Wrocławiu powstal Zwiazek
          > Wypedzonych z Wilna i Lwowa, i tenze Zwiazek zaproponowal Litwinom i Ukraincom
          > powolanie takiego Centrum w jednym z tych miast. Przez szacunek dla Litwinow i
          > Ukraincow trzeba by sie 3 razy zastanowic czy my moglibysmy z taka propozycja
          > wystapic. Podobnie "glupio" by bylo gdyby Pentagon zaproponowal wzniesienie
          > centrum przeciwko broni atomowej np. w Nagasaki. Trzeba wiedziec co, kiedy i
          > komu sie proponuje. Taka incjatywa formulowana przez Zwiazek Wypedzonych jest
          > po prostu niestosowana. Jezeli ktos tego nie rozumie to nie wiele rozumie.
          > Ps. Feran czy ty aby napewno znasz sztuke Szekspira. Mackbeth byl "niegroznym"
          > safandula, naprawde wredna byla jego zona - tej niestety bym nie zaufal tak jak
          >
          > Steinbach.

          oj wy zakompleksieni....

          • Gość: Tubylec Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 28.02.02, 19:08
            Oj, ? ale z Ciebie swiatowiec.
            • Gość: feran Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.txucom.net 28.02.02, 20:01
              Tubylec: sztuke znam tyle ile trzeba.Caly czas chodzi mi o Mackbethowa/Lady
              Mackbeth/Bawarsko Powiatowa Mackbeth.To ona miala krew na rekach i nie mogla
              jej zmyc.

              Bawarowie maja krew polskiego arcybiskupa w swoim archiwum panstwowym,udaja
              glupa ze zaplacili 5 tys marek niemieckiej Stasi za pontyfikal to im sie nalezy.

              A ja mowie ,ze g.. im sie nalezy.Dopoki Steinabch nie przywiezie manuskryptu do
              Plocka
              ,wlasnorecznie odda to biskupowi Plockiemu to nie ma o czym gadac.Nawet ,a
              zwlaszcza ,ze jest przewodniczaca partii chrzescijanskiej. Kazde jej dzialanie
              i gadania jest podejrzane.
              • Gość: Tubylec Re: Feran - coz nie do konca Ciebie zrozumialem IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 28.02.02, 21:15
                Feran - nie do konca Ciebie zrozumialem (czyzbym tracil poczucie humoru).
                Sadzilem, ze swoim postem chciales "nieco podworowac" sobie z mojego braku
                zufania do intencji Ziomkostw.
                Ale rozumiem, ze wierzac w dobra wole wszystkich, warto czasami nie
                grzeszyc "zbytnia" naiwnoscia.
                Pozdrawiam
                • Gość: ;-) Re: Feran - coz nie do konca Ciebie zrozumialem IP: *.dip.t-dialin.net 28.02.02, 21:38
                  Gość portalu: Tubylec napisał(a):

                  > Feran - nie do konca Ciebie zrozumialem (czyzbym tracil poczucie humoru).
                  > Sadzilem, ze swoim postem chciales "nieco podworowac" sobie z mojego braku
                  > zufania do intencji Ziomkostw.
                  > Ale rozumiem, ze wierzac w dobra wole wszystkich, warto czasami nie
                  > grzeszyc "zbytnia" naiwnoscia.
                  > Pozdrawiam


                  co rozumiesz pod dobra wola? rezygnacje z praw czlowieka?...
                  • Gość: Tubylec Re: Feran - coz nie do konca Ciebie zrozumialem IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 28.02.02, 22:00
                    A moze najpierw wyjasnisz jaki jest zwiazek miedzy propozycja Steinbach
                    powolania Centrum a poszanowaniem praw czlowieka. Tylko nie pisz, ze to
                    ma "uczcic", "upamietnic" itd. Szacunek dla praw czlowieka oznacza bowiem, ze
                    obywatel polski narodowosci niemieckiej, zydowskiej, bialoruskiej itd. ma pelne
                    prawa obywatelskie, moze kultywowac swoja religie, kulture, obyczaje, moze miec
                    swoje sympatie polityczne (i wielbic jak chce U. Steinbach czy Lukaszenke). Ma
                    prawo do poszanowania swoich grobow, szacunku dla swojej przeszlosci itd. Nie
                    oznacza to jednak, ze wszyscy musimy akceptowac rozne "pomysly", ktore per
                    saldo wiecej moga przyniesc szkody niz pozytku. Uwazam, ze taki Centrum we
                    Wroclawiu jest zbedne, choc jak powstanie to oczywiscie nie "polece" mazac po
                    scianach czy je podpalac.
                    Wszystko jest bowiem kwestia "smaku". Musisz zrozumiec, ze pewne propozycje
                    jedni moga skladac (i w ich ustach brzmia one wiarygodnie), inni zas ze wzgledu
                    na ten wlasnie "smak" powini byc wstrzemiezliwi.
                    • Gość: ;-( Re: Feran - coz nie do konca Ciebie zrozumialem IP: *.dip.t-dialin.net 28.02.02, 22:52
                      Gość portalu: Tubylec napisał(a):

                      > A moze najpierw wyjasnisz jaki jest zwiazek miedzy propozycja Steinbach
                      > powolania Centrum a poszanowaniem praw czlowieka. Tylko nie pisz, ze to
                      > ma "uczcic", "upamietnic" itd. Szacunek dla praw czlowieka oznacza bowiem, ze
                      > obywatel polski narodowosci niemieckiej, zydowskiej, bialoruskiej itd. ma pelne
                      >
                      > prawa obywatelskie, moze kultywowac swoja religie, kulture, obyczaje, moze miec
                      >
                      > swoje sympatie polityczne (i wielbic jak chce U. Steinbach czy Lukaszenke). Ma
                      > prawo do poszanowania swoich grobow, szacunku dla swojej przeszlosci itd. Nie
                      > oznacza to jednak, ze wszyscy musimy akceptowac rozne "pomysly", ktore per
                      > saldo wiecej moga przyniesc szkody niz pozytku. Uwazam, ze taki Centrum we
                      > Wroclawiu jest zbedne, choc jak powstanie to oczywiscie nie "polece" mazac po
                      > scianach czy je podpalac.
                      > Wszystko jest bowiem kwestia "smaku". Musisz zrozumiec, ze pewne propozycje
                      > jedni moga skladac (i w ich ustach brzmia one wiarygodnie), inni zas ze wzgledu
                      >
                      > na ten wlasnie "smak" powini byc wstrzemiezliwi.


                      naszych grobow niestety juz nie ma....

                      jak widze, nie zrozumiales podstawowej ideei takiego centrum. nie chodzi o pomnik
                      tylko instytucje, ktora opierajac sie na przeszlosci bedzie walczyla o to, by
                      wypedzenie na swiecie NIGDY sie juz nie powtorzyly - gdziekolwiek

                      PS.
                      co rozumiesz pod pelnymi prawami? to co mamy, czy standardy europejskie?
    • Gość: Janek Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 28.02.02, 22:16
      W styczniu 1945 roku Gauleiter Hanke wydał polecenie o przymusowej ewakuacji
      ludności Wrocławia. 20 stycznia tegoż roku w siarczyste mrozy rozpoczął się
      exodus ludności cywilnej miasta. W ciągu 3 tygodni z miasta wyszło 7oo tysięcy
      ludzi. Z tego 90 tysięcy zamarzło lub zaginęło. Większość to dzieci lub osoby
      starsze. Sami Niemcy zgotowali taki los swoim rodakom. Jeżeli chcą postawić
      monument o tym przypominający to nie mam nic przeciw.
      • Gość: Roman Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.dip.t-dialin.net 28.02.02, 22:35
        Gość portalu: Janek napisał(a):
        > W styczniu 1945 roku Gauleiter Hanke wydał polecenie o przymusowej ewakuacji
        > ludności Wrocławia. 20 stycznia tegoż roku w siarczyste mrozy rozpoczął się
        > exodus ludności cywilnej miasta. W ciągu 3 tygodni z miasta wyszło 7oo tysięcy
        > ludzi. Z tego 90 tysięcy zamarzło lub zaginęło. Większość to dzieci lub osoby
        > starsze. Sami Niemcy zgotowali taki los swoim rodakom. Jeżeli chcą postawić
        > monument o tym przypominający to nie mam nic przeciw.

        I znowu wszystko jest proste:
        Niemcy - oni byli i nadal sa zawsze wszystkiemu winni,
        ale do tego i Rosianie - wcale nie lepsi,
        Ukraincy - lepiej nie gadac,
        Czesi - ach, oczywiscie !

        ...ale Polacy, to szlachetny, niczym nieskazony narod, kraj wiecznej tolerancji,
        ludzie wspnialoduszni, uczciwi i jakze pomocni!
        - Tak dlugo opowiadano w Polsce o Polsce i o Polakach, i to siedzi gleboko
        zakodowane w polskich glowach.
      • Gość: ? Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.dip.t-dialin.net 28.02.02, 22:53
        Gość portalu: Janek napisał(a):

        > W styczniu 1945 roku Gauleiter Hanke wydał polecenie o przymusowej ewakuacji
        > ludności Wrocławia. 20 stycznia tegoż roku w siarczyste mrozy rozpoczął się
        > exodus ludności cywilnej miasta. W ciągu 3 tygodni z miasta wyszło 7oo tysięcy
        > ludzi. Z tego 90 tysięcy zamarzło lub zaginęło. Większość to dzieci lub osoby
        > starsze. Sami Niemcy zgotowali taki los swoim rodakom. Jeżeli chcą postawić
        > monument o tym przypominający to nie mam nic przeciw.


        a co mieli zrobic w obliczu uderzajacej armii radzieckiej?
        • Gość: Janek Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 28.02.02, 23:57
          Gość portalu: ? napisał(a):

          > Gość portalu: Janek napisał(a):

          >
          >
          > a co mieli zrobic w obliczu uderzajacej armii radzieckiej?

          A co zrobił Feldmarszałek Von Paulus pod Stalingradem dwa lata wcześniej i wógóle
          co tam szukał?
      • Gość: normalny Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.dip.t-dialin.net 28.02.02, 23:33
        Gość portalu: Janek napisał(a):
        > W styczniu 1945 roku Gauleiter Hanke wydał polecenie o przymusowej ewakuacji
        > ludności Wrocławia. 20 stycznia tegoż roku w siarczyste mrozy rozpoczął się
        > exodus ludności cywilnej miasta. W ciągu 3 tygodni z miasta wyszło 7oo tysięcy
        > ludzi. Z tego 90 tysięcy zamarzło lub zaginęło. Większość to dzieci lub osoby
        > starsze. Sami Niemcy zgotowali taki los swoim rodakom. Jeżeli chcą postawić
        > monument o tym przypominający to nie mam nic przeciw.

        tygodnikforum.onet.pl/1,11,8,109131,347905,forum.html

        Skad w Polakach tyle nienawisci? Tylko prosze nie pisac, ze za dziadka, ktory
        zginal w czasie
        wojny. Bo tak nie na pewno nie jest.
        Dlaczego obwiniamy narod za cale zlo?
        Dlaczego nikt z nas POlakow nie czuje sie winny, albo
        Wspolodpowiedzialny za polskie zbrodnie na NIemcach, Zydach albo Ukraincach z
        obozu w Jaworznie?
        Inna miarke przykladamy wiec do siebie i do Niemcow?
        Przeciez nie mozna kazdemu NIemcowi, przyczepic etykietyki:
        winny za II wojne.
        Wiem, ze nikt inny nie stworzyl tak doskonalej machiny wyniszczajacej narody.
        Ale nie mozna jednego zlego uczynku naprawic zlym drugim czynem!
        POlacy po drugie wojnie stosowali takie same metody wobec Niemcow jak Niemcy
        wobec Polakow.
        Malo kto wie o licznych obozach dla cywilow niemieckich. Dla mnie to postepowanie
        bylo zle,
        nie chce ich oceniac. Nie przezylam wojny.
        Ale po co 50 lat po wojnie az tak pluc nienawiscia?

        (~Joanna, 2002-02-28 16:57:07)
        • Gość: Wasyli Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.dip.t-dialin.net 28.02.02, 23:35
          "Skad w Polakach tyle nienawisci?"
          Bo Polska jest krajem duchowo ubogim
          • Gość: Janek Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 01.03.02, 00:33
            Gość portalu: Wasyli napisał(a):

            > "Skad w Polakach tyle nienawisci?"
            > Bo Polska jest krajem duchowo ubogim

            Wszystko jasne. "Die Slaven sind Sklaven".
            • Gość: Wasyli Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.dip.t-dialin.net 01.03.02, 01:02
              Gość portalu: Janek napisał(a):
              > Wszystko jasne. "Die Slaven sind Sklaven".

              Nie, nie ma tak Slaven jak nie ma i Germancow.
              A kto jest: Ty jestes, ja jestem, jest Jan, Günter, Franek, Jürgen, ...

              O co chodzi ? O przelamanie XIX i XX wieku, wiekow walki "narodow", strasznego
              przelewu krwi. A po co? Skoro nie ma slowian jak i germancow, to istnieja wogole
              narody?
              Kto jest naprawde? Ty jestes, ja jestem, jest Jan, Günter, Franek, Jürgen, ...

              Idzcie dzisiaj spac a jutro zacznijcie myslec na nowo - od refleksji nad
              straconymi ludzmi, czasem i szansami nas wszystkich.

              Nie ma gorszych, ale nie ma tez lepszych.
              Sa fakty, a do nich nalezy to, ze jedni zostali wygnani przez drugich z ich
              rodzinnego Schlesien, wielkie przestepstwo, jedno z wielu w lancuchu przestepstw
              XX wieku.
              Jeszcze raz: Nie ma lepszych, ale nie ma tez gorszych, a sa jedynie fakty!
              • Gość: Janek Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 01.03.02, 01:21
                Jest oczywistą prawdą, ze Polaków i Niemców o wiele więcej łączy niż
                sugerowałyby obiegowe uprzedzenia. Braterskie więzy łączyły Niemców i Polaków
                wcześniej i poźniej i nadal mogą łączyć. Prawdą jest też, że Polacy zaznali
                bardzo ciemnych i bolesnych stron sąsiedztwa. Ale to przecież od Niemców i
                Polaków zależy i zależeć będzie takie układanie wzajemnych stosunków jakich
                przykładem była i jest działalność Hallera, Lengnicha, Mitzlera de Kolofa,
                Korna, Hoffmanna, itd. kończąc na Karlu Dedeciusie. Ale nic na siłę.
                • Gość: Tubylec Re: "Normalnosc" - nie znaczy brak pamieci IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 01.03.02, 10:50
                  Janek oczywiscie ma racje. Niemcy to wielki narod. Byl dla na przez wieki
                  pomostem na swiat. Wielu Niemcow wnioslo ogromny wklad w rozwoj polskiej
                  kulturt. Nie oznacza to jednak, ze w zwiazku z tym nalezy zaciemniac i
                  falszowac historie. To co pisze Normalny czy Wasili dowodzi tylko jak niska
                  jest wiedza i swiadomosc historyczna. Niektorzy jako cnote zaczeli traktowac,
                  ze o przeszlosci swojego narodu nic nie wiedza. Zastepuja ja
                  infantylna "deklamacja" na temt koniecznosci patrzenia w przyszlosc, uwolnienia
                  sie od "upiorow" przeszlosci - jakby wiedza historyczna w tym przeszkadzala.
                  Pamietajcie zatem samozwanczy Europejczycy, ze tzw. myslenie historyczne jest
                  podstawa rozwoju cywilizacji, ze sa obszary zacofania (np. Indie) wynikajace
                  wlasnie z braku "myslenia historycznego".
                  Mamy obowiazek badac i znac swoja historie z wszystkimi jej "blaskami"
                  i "cieniami". W ostatnich latach ukazalo sie sporo prac, ktore stanowily "kubel
                  zimnej wody" dla tych ktorzy sadzili, ze jestesmy "narodem wybranym". Nie mamy
                  jednak obowiazku dzielic sie winami innych. A po prostu nie ma rownowagi miedzy
                  polska odpowiedzialnoscia za wysiedlenie a odpowiedzialnosci faszyzmu i
                  komunizmu.
                  Gdyby takie Centrum zostalo zaproponowane przez obie strony, ewentualnie ludzi
                  znanych z pracy na rzecz polsko-niemieckiego pojednania - mozna by taka
                  inicjatywe traktowac jako krok ku przelamaniu obustronnej nieufnosci. Taka
                  propozycja (zwlaszcza jednostronna) ze strony Zwiazku Wypedzonych jest po
                  prostu niestosowna. Kto tego nie rozumie ten nie bardzo rozumie co sie wokol
                  niego dzieje.
                  Ps. przestancie pisac te bzdury o nienawisci. Bo niby kogo wypowiadajacy sie
                  nienawidza. Tych ktorzy maja inne zdanie, czy Niemcow. Wiecej zdrowego rozsadku.
    • Gość: 97,5 UKF Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.swietochlowice.sdi.tpnet.pl 01.03.02, 13:14
      Pudzie tyż ło tym pedzieć dzisioj w Radiu TOK FM.

      Audycjo zaczyno sie ło trzeciyj po połedniu na fali 97,5 UKF.

      Ślonzoki i inksze Mniyjszosci Narodowe mogom sie wypowiedzieć na tymat
      prawa dlo nich uchwalonego w Syjmie i ło respektowaniu praw w ogólności.

      Zaczyno sie ło trzeciyj po połedniu (15.00 - 18.00).

      To sie drabko rychtujcie i sztalujcie swoje radyjoki na tyn zynder.
      • Gość: Wania Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.dip.t-dialin.net 02.03.02, 01:17
        Wroclaw powinien przejac inicjatywe i przejsc do ofenzywy -
        koniec z propagandowa manipulacja!

        W stosunkach polsko-ruskich sprawy poszly gladko - dzisiaj zaden nie neguje
        wiecej Katynia.
        Za to historie stosunkow polsko-niemieckich dalej dreczy problem wygnan, jak
        dlugo jeszcze ?

        Lekarstwem na zadreke jest "centrum pamieci o zbrodni wygnan", oczywiscie
        wybudowane we Wroclawiu, nie "bo sie oplaci", a po to, zeby raz na zawsze
        uwolnic sie od przeklestwa historii

        Nie stac Was na to ?
        • Gość: Janek Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 02.03.02, 01:20
          Nie zmieniaj nicków to Ci odpowiem. He, he, he.
          • Gość: Nikus Re: Centrum przeciwko wypedzeniom IP: *.dip.t-dialin.net 02.03.02, 17:33
            Gość portalu: Janek napisał(a):
            > Nie zmieniaj nicków to Ci odpowiem. He, he, he.

            Ty Janek a ja Nikus, nie migaj sie, pisz ...
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka