Dodaj do ulubionych

Ile płatne jest chorobowe po poronieniu?

25.01.07, 12:43
Urodziłam dziecko w 19 tygodniu ciąży. wychodząc ze szpitala dostałam
zwolnienie na 2,5 tygodnia. nie wiecie jak to jest płatne?w 80 czy 100%?
wyczytałam sprzeczne informacje i już sama nie wiem.
Obserwuj wątek
    • kajka271 Re: Ile płatne jest chorobowe po poronieniu? 25.01.07, 12:46
      ja dostałam zwolnienie jeszcze bedąc w ciąży, z powodu krwawienia... tego samego dnia poroniłam... zakładam, że płatne jest w 100%, bo to jeszcze ciążowe... ale nie wiem tego na 100%... mi to w sumie obojetne, niektórzy w takim momencie korzystają z urlopu, ale ja wolę mieć potem urlop w wakacje, a teraz najwyżej troszke mniej kasy dostać...
      • agap75 Re: Ile płatne jest chorobowe po poronieniu? 25.01.07, 13:02
        Gogi. Ja też urodziłam dziecko w 20 tyg. Dostałam 30 dni l-4 z symbolem B czyli
        ciąża i 100% płatne. Myślałam, że to wystarczy. Ale teraz moja księgowa każe mi
        donosić jakieś dokumenty kiedy poroniłam bo mówi że nie mogą mi zapłacić 100%
        bo już nie jestem w ciąży i jeśli wypłacili by mi teraz 100% to za chwilę
        musiałabym to zwracać do ZUS-u. A teraz jeszcze zastanawiają się czy nie należy
        mi się urlop macierzyński a z tego co pamiętam to jest 100% płatne. Mają
        dzwonić w tej sprawie do ZUS-u, bo same nie wiedzą co ze mną zrobić.
        • kajka271 Re: Ile płatne jest chorobowe po poronieniu? 25.01.07, 13:11
          Z tego co czytałam tu na forum, to macierzyński nalezy się w zależności od tego który to tydzien i ile ważył płód (tylko nie pamiętam tych danych), chyba chodziło o 22tc i 500g... a druga wersja to, że maceirzyński jest wtedy gdy dziecko zostało zarejestrowane w USC, a jeżeli ktoś o to zawalczy to i wczesniejsze i mniejsze dziecko mozna zarejestrować.
          • agnrek Re: Ile płatne jest chorobowe po poronieniu? 25.01.07, 14:19
            Aby dostać macierzyński w wymiarze 8 tygodni, należy przedstawić świadectwo
            zgonu dziecka. Wypisuje je lekarz szpitalny. I to się dopiero zaczyna walka -
            przed 21-22 tygodniem mało który wypisze, bo wedle ich rozumowanie jest to
            poronienie, a nie poród.
            Polskie prawo nie precyzuje, czy ma być 80 czy 100% na L4 po poronieniu i w tym
            jest problem. Ja poroniłam w 6. tygodniu i dostałam 80%, lekarz nie wpisał mi
            kodu B. Koleżanka poroniła w 9. tygodniu i ma kod B.
            • e-dziunia Re: Ile płatne jest chorobowe po poronieniu? 26.01.07, 16:32
              Dziś dostałam L4 po poronieniu z kodem B
              • agnrek Re: Ile płatne jest chorobowe po poronieniu? 26.01.07, 16:35
                Moja firma też uznaje kod B przy poronieniu i nie wymaga żadnych zaświadczeń.
                To tak naprawdę jest dobra wola lekarza, żeby wpisał i jego odpoweidzialność.
    • agap75 Re: Ile płatne jest chorobowe po poronieniu? 26.01.07, 17:33
      Z tego co widzę to w każdym zakładzie pracy inna interpretacja przepisów (jeśli
      takowe w ogóle są). Ja miałam 38 dni l - 4, całość z kodem B. Z tego 8 dni w
      szpitalu (7 w ciąży i 1 po poronieniu) i 30 w domu. Moja księgowa wymyśliła
      więc taki mix :
      1)7 dni w ciąży w szpitalu - płatne 100%
      2) 1 dzień w szpitalu bez ciąży - płatne 70%
      3) 30 dni w domu - płatne 80%.
      A wydawało mi się że skoro jest na l - 4 kod B to nie ma żadnego problemu. Jak
      widać myliłam się albo nie doceniłam księgowej...
    • antaris na 100% jest 100% 26.01.07, 19:24
      Jak poroniłam dostałam zwykłe zwolnienie, pensja o 20% mniejsza za dni na
      zwolnieniu.

      Na forum wyczytałam, że nalezy sie 100%. Skierowałam sie do mich kadr, kazano
      mi uzupełnic literke B na druku zwolnienia i dostalam to co mi wczesniej
      potrącili. Pracownik kadr dowiadywal sie w ZUSie.

      Więc reasumując, jak jest literka B to nalezy sie 100%, ja poroniłam w 13tc.
      Pozdrawiam i życze aby juz nikt nigdy nie potrzebował takich informacji.
    • asiak76 Re: Ile płatne jest chorobowe po poronieniu? 26.01.07, 20:06
      Poroniłam w 13 tygodniu w szpitalu byłam tylko 1 dzień a zwolnienia miałam 3
      tygodnie i było ono płatne 100%, pensji dostałam nawet więcej jak normalnie i
      nie musiałam przynosić żadnch zaświadczeń ale to chyba zależy też od zakładu w
      jakim się pracuje pozdrawiam asia
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka