Forum   knut hamsun

knut hamsun

(4 wyniki)
  • z tym , ze otrzymał ja w 1920 roku a bodajże w 1943 roku oddał ja Goebelsowi na znak podfziwu.Otwarcie popierał nazizm i Hitlera w czasie II wojny światowej, ale został przez to przez społeczeństwo norweskie napietnowany i skazany na ostracyzm.Z Gunterem Grassem sytuacja zgoła odmienna , napietnował nazizm by po 60 latach wyznac ( byc może w celach marketingowych - wydawana książka ) , ze był w Waffen SS. Żadna z tych postaw nie jest do zaakceptowania .G.Grass prawdopodobnie gdy...
  • Czy ktos zna tytul po polsku i wie, czy ta ksiazka zostala przetlumaczona na polski? Dziekuje.
  • Lubię czytać Skandynawów,właśnie przeczytałam ostatnią książkę Hamsuna,pisał ją jako ponad 85-letni starzec.To zapis,notatki z czasu gdy był posądzany w współpracę z Niemcami,aresztowany.Książka zrobiła na mnie niesamowite wrażenie,jest smutna i mądra zarazem.Rzadko kiedy już zdarza mi się wypisywać warte zapamiętania zdania z książek (robiłam to jako licealista i jeszcze jako studentka),ale tym razem wróciłam do tego zwyczaju.Polecam książkę,warto przeczytać.
  • Wielki był, czyż nie ? Nie będę oryginalny i za największe dokonanie uznam "Błogosławieństwo ziemi". Próba porównania z "Chłopami" wskazuje na to, że albo chłopi norwescy byli ciekawsi od polskich albo Hamsun był lepszym pisarzem niż Reymont, w każdym razie Norwegowi bardziej udała się opowieść archetypiczno-mistyczna. "Głód" czy "Pan" to też znakomite dzieła. To chyba faux pas, zakładać wątek o "faszyście" na forum GW :-)
Pokaż wątki z forum:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?