wariant_b
17.04.26, 23:47
Ponieważ poziom komunikacji administracji z użytkownikami można określić
jako "black box" i nie należy się spodziewać, by administracja zdecydowała się
podać jakieś szczegóły projektowanych w związku z DSA zmian lub zapytać
użytkowników o ich oczekiwania - porozmawiałem sobie ze Sztuczną Inteligencją.
Określenie "black box" pochodzi od AI.
Podesłałem jej do oceny § 10 Postanowienia dodatkowe i szczególne dotyczące Serwisu
Forum.gazeta.pl oraz komentarzy pod artykułami.
Wskazała konieczność (i nieuchronność, jeśli ustawa o DSA zostanie przyjęta):
Przedstawiony regulamin Forum.gazeta.pl w świetle przepisów DSA (Digital Services Act)
wymaga doprecyzowania w zakresie procedur moderacyjnych, w szczególności uzasadnienia
decyzji (art. 17), mechanizmu zgłaszania treści (art. 16) oraz formalnego systemu skarg (art. 20).
Obecne zapisy o blokadzie użytkowników i treści (10.6, 10.8) są zbyt ogólne, a regulamin powinien
kłaść większy nacisk na prawa użytkownika do obrony swoich wpisów.
Przeredagowała mi wykaz naruszeń z punktu 10.3. Regulaminu do postaci, którą można
wykorzystać w zgłoszeniach i uzasadnieniach decyzji (czyli pojedynczych podpunktów
opisujących jedno, konkretne naruszenie, a nie worek ze wszystkim jak obecnie.)
Nie przytaczam, bo kierowała się aktualnymi zapisami Regulaminu, czyli dawno już
nieaktualną klasyfikacją problemów i trzeba będzie wykaz uzupełnić o hejt, stalking, fejk itd.
Najciekawsze pozostawiam do samodzielnego sprawdzenia administratorom
i zainteresowanym użytkownikom, czyli diagnozę konsekwencji aktualnie przyjętych
rozwiązań moderatorskich. Opis tego co dzieje się w takim przypadku na forum
świetnie pasuje do tego, z czym mamy do czynienia obecnie.
Z mniej oczywistych sugestii jest skorzystanie z AI po stronie klienta (czyli jeszcze
na komputerach użytkowników po napisaniu, a przed wysłaniem postu) do oceny
"toksyczności" danego wpisu - są do tego gotowe narzędzia, a AI podpowie,
jak je włączyć do kodu strony. Moderator miałby dużo wcześniej informacje
na jaki post i na jakiego autora zwrócić uwagę nim sam znajdzie naruszenie lub
zostanie powiadomiony zgłoszeniem. Przy okazji AI podpowie, jak obecnie
wykorzystuje się społeczność do pomocy w moderowaniu forum.
Powolność moderacji jest obecnie, moim i AI zdaniem, jednym z głównych problemów.
Zachęcam Administrację do korzystania z AI zarówno jako źródła informacji
i przeglądu stosowanych gdzie indziej rozwiązań jak i swego rodzaju symulator
dla ocenienia skutków rozwiązań wybranych przez projektujących zmiany.
Może wcześniej będziecie wiedzieć czy zmiany poprawią sytuację, czy podobnie
jak ostatnio wprowadzane, tylko ją pogorszą.