Dodaj do ulubionych

Trzebiatów

    • madohora2 Re: Trzebiatów 31.05.13, 21:06
      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/ukan1C3uDJPnj1q9oB.jpg
    • madohora2 Re: Trzebiatów 31.05.13, 21:07
      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/akPmd4xlBLv0SUrF2B.jpg
    • madohora2 Re: Trzebiatów 31.05.13, 21:09
      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/4rlYyJZLbTLb0azbKB.jpg
    • madohora2 Re: Trzebiatów 31.05.13, 21:11
      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/FrzzSMZpC4UTTE2z1B.jpg

      Pomnik w hołdzie bohaterskim żołnierzom 36. Pułku Piechoty, poległym i pomordowanym w obronie ojczyzny w latach 1919–1945
    • madohora2 Re: Trzebiatów 31.05.13, 21:13
      pałac – pierwotnie klasztor norbertanek, następnie przebudowy na zamek książęcy, a w XVIII wieku na pałac klasycystyczny
    • madohora2 Re: Trzebiatów 31.05.13, 21:14
      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/rrPb6ZW8PJLB6fxyIB.jpg
    • madohora2 Re: Trzebiatów 31.05.13, 21:15
      Pałac w Trzebiatowie – klasycystyczny pałac w Trzebiatowie, będący obecnie siedzibą Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury. W pałacu mieści się biblioteka publiczna oraz galeria twórczości Lyonela Feiningera.
    • madohora2 Re: Trzebiatów 31.05.13, 21:16
      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/ZedOJNakNm3wwgAuAB.jpg
    • madohora2 Re: Trzebiatów 31.05.13, 21:17
      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/PimWJyZabraF8d4b9B.jpg
    • madohora2 Re: Trzebiatów 31.05.13, 21:18
      Początki pałacu książęcego w Trzebiatowie sięgają XII wieku. Pierwotnie znajdował się tutaj gród książęcy, który w 1224 stał się własnością księżnej Anastazji, wdowy po księciu pomorskim Bogusławie I. Ona to za radą opata norbertanów w Białobokach przekazała posiadany w Trzebiatowie majątek na wyposażenie klasztoru norbertanek, do którego następnie wstąpiła.
    • madohora2 Re: Trzebiatów 31.05.13, 21:20
      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/lmYQ1BGxgZGwajL3hB.jpg
    • madohora2 Re: Trzebiatów 31.05.13, 21:21
      Około 1285 budynki na grodzisku zostały przebudowane na klasztor żeński, w którym zamieszkały norbertanki z klasztoru w Wyszkowie. Obok dawnego zamku wzniesiono kościół św. Mikołaja, który stał się świątynią klasztorną. W XVI wieku zakon trzebiatowskich norbertanek został sekularyzowany, a budynki poklasztorne przejęli książęta pomorscy z dynastii Gryfitów.
      W 1560 nastąpiła przebudowa klasztoru na renesansowy zamek. Od 1619 był on rezydencją księżnej Zofii von Schleswig-Holstein, wdowy po księciu pomorskim Filipie II. Po jej śmierci przeszedł na własność elektora brandenburskiego. Po pożarze w 1679 zamek został przebudowany. W 1690 na zamku w Trzebiatowie gościł krótko Fryderyk I Pruski. W 1761 służył za koszary wojsk rosyjskich. W latach 1750-1791 był własnością księcia Fryderyka Eugeniusza Wirtemberskiego. Urodzili się tutaj król Fryderyk I Wirtemberski i arcyksiężna Elżbieta Wirtemberska, a dzieciństwo spędziła caryca Maria Fiodorowna.
    • madohora2 Re: Trzebiatów 31.05.13, 21:22
      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/uFeabllbpTkbBL2AzB.jpg
    • madohora2 Re: Trzebiatów 31.05.13, 21:23
      W XVIII wieku dawny zamek Gryfitów został przebudowany w stylu klasycystycznym. W latach 1785-1790 w pałacu mieszkała Maria z Czartoryskich Wirtemberska, jej gościem bywał malarz Jan Rustem, autor malowideł pałacowych[1]. W latach 1797-1811 pałac trzebiatowski był w posiadaniu feldmarszałka Gebharda von Blüchera. Później przeszedł na własność burmistrza Trzebiatowa, który zdecydował się na rozbiórkę części obiektu. W 1855 roku budynek utracił funkcje rezydencyjne. Przejął go Urząd Ziemski przeznaczając pałac na biura i mieszkania. Po I wojnie światowej obiekt został przystosowany na potrzeby trzebiatowskiej szkoły rolniczej.
    • madohora2 Re: Trzebiatów 31.05.13, 21:24
      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/zTVuZnA8e7qgghhfGB.jpg
    • madohora2 Re: Trzebiatów 31.05.13, 21:25
      Po 1945 mieściły się w nim różne instytucje. Był m.in.: koszarami, siedzibą urzędów i kamienicą mieszkalną. Od 1989 w jego wnętrzach mieści się biblioteka publiczna i Trzebiatowski Ośrodek Kultury.
    • madohora2 Re: Trzebiatów 31.05.13, 21:26
      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/xax133ShnvbJUtVQIB.jpg
    • madohora2 Re: Trzebiatów 31.05.13, 21:27
      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/7yaJOZYTaGFHaR2GgB.jpg
    • madohora2 Re: Trzebiatów 31.05.13, 21:28
      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/Secd7tteHK3KTpOBjB.jpg
    • madohora2 Re: Trzebiatów 31.05.13, 21:29
      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/11TyZQhOd3C3w50QyB.jpg
    • madohora2 Re: Trzebiatów 31.05.13, 21:30
      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/jsvUnLlAgBTWhRWhTB.jpg
    • madohora2 Re: Trzebiatów 31.05.13, 21:32
      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/DhYE8rUr5woBnEM9TB.jpg
    • madohora2 Re: Trzebiatów 31.05.13, 21:33
      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/QO6Ol89VabasNdjUSB.jpg
    • madohora2 Re: Trzebiatów 31.05.13, 21:34
      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/vLap3cNnvPOFE7qURB.jpg
      • madohora Re: Trzebiatów 01.10.17, 17:07
        https://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/0HddqApvjEu3kNCcwX.jpg

        RYNEK W TRZEBIATOWIE
      • madohora Re: Trzebiatów 14.09.18, 22:19
        https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/uX9VClLj9fEuU7fa3X.png
      • madohora Re: Trzebiatów 03.04.19, 20:12
        https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/ffDU4Ls7xCdADZB7sB.jpg
      • madohora Re: Trzebiatów 29.01.22, 22:26
        Miasto jest siedzibą administracyjną gminy Trzebiatów. Jest ośrodkiem miejskim o tradycji średniowiecznej, dawnym miastem hanzeatyckim, które konkurowało jako ośrodek handlu międzynarodowego z Gryficami i Kołobrzegiem.
      • madohora Re: Trzebiatów 02.02.23, 20:38
        O tej pani w Trzebiatowie
        Ja ci dzisiaj nic nie powiem
        Ona tam była
        Potem zniknęła
        Gdzie? Może się dowiem.
      • madohora Re: Trzebiatów 12.05.24, 11:15
        Mój znajomy w Trzebiatowie
        ✋🏼✋🏼Rękami bije się po głowie
        Córka my zwariowała
        Po cichu za mąż się wydała
        Co on rodzinie teraz powie
      • madohora Re: Trzebiatów 13.01.25, 14:13
        A może, a może
        Wyjechać nad morze
    • madohora2 Re: Trzebiatów 31.05.13, 21:35
      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/DKy9kImsZ8yPJADh5B.jpg
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka