Dodaj do ulubionych

Pytanie: jazda rowerem po chodniku

IP: *.chilan.net 29.05.07, 12:48
który artykół kodeksu drogowego reguluje ruch rowerów?
czy jeśli obok nie biegnie ścieżka to czy mogę jechać rowerem po chodniku ??
czy zawsze muszę korzystać z jezdni i czekać aż mi ktoś na plecach
zaparkuje ??
Obserwuj wątek
    • koczisss Re: Pytanie: jazda rowerem po chodniku 29.05.07, 14:05
      Jeśli chodnik jest szerokości przynajmniej 2 m i prędkość dopuszczalna na drodze
      60 km/h, to można jeździć po chodniku, czyli można jeździć rowerem po większości
      chodników, ale tylko miedzy 23, a 5 h, wtedy można jeździć po obszarze
      zabudowanym 60 km/h, chyba, że inaczej pokazują znaki.
      W innym przypadku jazda rowerem jest niedopuszczalna p chodniku.
      • Gość: hrabia Re: Pytanie: jazda rowerem po chodniku IP: *.chilan.net 29.05.07, 15:37
        to chyba jest własnie ten przepis,
        zupełnie nie życiowy,
        nie zgodzę się z kolegą który sugeruje że jest on martwy,
        po ostatnich wyborach w niepamięć poszły martwe przepisy,
        najlepszy przykład to "bandyci" tłumaczący napisy do filmów,
        przecież oficjalnie podaje się statystyki że 60% programów jest w Polsce
        pirackich więc nie rozumiem dlaczego gliny pukają do drzwi kilku osób a mikiony
        pozostają bezkarne, albo wszystkich albo nikogo, inaczej mamy stalinizm w
        najczystszej postaci gdzie jednemu w czapę dla przykładu a reszta ma się bać
    • www.zieloni-bialystok.w.pl za wikipedia 30.05.07, 12:33

      pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Acie%C5%BCka_rowerowa
      Prawo o ruchu drogowym określa zasady poruszania rowerem po ścieżkach
      rowerowych, oraz relacje między rowerzystami i kierowcami na punktach styku
      ścieżek z jezdniami.

      Zasady te omawia (z punktu widzenia kierowcy) art. 27 aktualnej Ustawy "Prawo o
      Ruchu Drogowym":

      Art. 27.

      Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany
      zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu
      się na przejeździe.
      Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest
      obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.
      Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla
      rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch
      jest kierowany.
      A z punktu widzenia rowerzysty zasady te zawarte są w art. 33:
      1. Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla
      rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. Kierujący rowerem, korzystając z
      drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i
      ustępować miejsca pieszym. W razie braku drogi dla rowerów lub drogi dla
      rowerów i pieszych kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z
      pobocza, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 5, a jeżeli nie jest to możliwe - z
      jezdni.
      [..]
      4. Na przejeździe dla rowerzystów, kierującemu rowerem zabrania się:

      4.1. wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd;
      4.2. zwalniania lub zatrzymywania się bez uzasadnionej przyczyny.
      W praktyce wynika z tego, że:

      rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów i nie wolno mu jechać po
      jezdni równoległej do takiej drogi (nawet jeśli ścieżka rowera się "rwie", jest
      zawalona śniegiem lub bardzo często zmienia stronę jezdni)
      na przejeździe rowerowym przez ulice poprzeczne, rowerzysta praktycznie rzecz
      biorąc nie ma pierwszeństwa, gdyż nie wolno mu wjeżdżać na
      przejazd "bezpośrednio przed nadjeżdząjącym pojazdem", nawet, jeśli droga
      rowerowa jest częścią drogi z pierwszeństwem. Jest to w istocie ten sam
      rodzaj "pierwszeństwa" jaki pieszy ma w Polsce na przejściu dla pieszych - jak
      już jest na przejeździe to ma pierwszeństwo, ale nie wolno mu wjechać na
      przejazd gdy do niego zbliża się samochód, przy czym nie ma znaczenia czy
      ścieżka rowerowa biegnie równolegle do jezdni z pierwszeństwem, czy też nie.
      rowerzysta nie może poruszać się po przejściu dla pieszych w poprzek jezdni,
      nawet jeśli jezdnia z przejściem przecina drogę rowerową - może to robić
      wyłącznie na oznakowanym przejeździe rowerowym, będącym częścią drogi
      rowerowej. Na każdym przejściu dla pieszych ma obowiązek zejścia z roweru i
      prowadzeniu go na piechotę.
      Prawo to dość drastycznie odbiega od analogicznych zasad w większości krajów
      UE, gdzie rowerzysta ma zwykle wolny wybór jazdy po jezdni albo po ścieżce,
      która jest dla niego tylko "zalecaną opcją" i ma bezwględne pierwszeństwo na
      przejazdach rowerowych. Prawo to jest też sprzeczne w kilku punktach z
      Konwencją wiedeńską o ruchu drogowym.




      • Gość: r.... znowu wklejanka? potrafisz jeszcze samodzielnie IP: 80.54.13.* 30.05.07, 18:17
        pisać? może napisz sprawozdanie finansowe za rok 2006 bo na wymaganej przepisami
        stronie
        bopp.pozytek.gov.pl/opp_pokaz.do;jsessionid=04DD4F07F0ED918FE3C24574DFA21FCC?oppId=39957
        ciągle go brak a termin według
        www.pozytek.gov.pl/OPP,-,obowiazki,sprawozdawcze,724.html
        minął w marcu 2007...w twojej esbecko-rapaporckiej wklejance nie ma o nim ani słowa
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka