bydsk 09.10.09, 15:27 www.tmmb.pl/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=320&Itemid=28 ""...miasto zza Wisły cierpiące na kompleks karła..." To chyba lekka przesada...Te słowa nie powinny zostać napisane... Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
niebieski.kapturek Re: Kompleks karła... 09.10.09, 15:42 To bardzo gorzki tekst. I bardzo prawdziwy, niestety. >Te słowa nie powinny zostać napisane... Szkoda, że są powody do tak drastycznych stwierdzeń. Tylko w tym sensie masz rację. Odpowiedz Link Zgłoś
bydsk Re: Kompleks karła... 09.10.09, 15:57 niebieski.kapturek napisał: > To bardzo gorzki tekst. > > I bardzo prawdziwy, niestety. > > >Te słowa nie powinny zostać napisane... > > Szkoda, że są powody do tak drastycznych stwierdzeń. Tylko w tym > sensie masz rację. > > > > > > Nic nie usprawiedliwia naszej słabości... Odpowiedz Link Zgłoś
semeon Re: Kompleks karła... 09.10.09, 16:33 Nic nie.... Chyba tylko to, że jesteśmy ludźmi,a jako rzekł starożytny filozof: "błądzić jest rzeczą ludzką". Swoja drogą bezsilność rodzi agresję, a obserwując działania związane z tzw metropolią, jedno stwierdzić można ponad wszelką wątpliwość: - bydgoszczanie są bezsilni wobec działań marszałka i lokalnych "elit" politycznych. Cała ta idea "dwumiasta" to przysłowiowy śmiech na sali. Odpowiedz Link Zgłoś
kid_cassidy Re: Kompleks karła... 09.10.09, 17:22 jedni popie...ncy piszą, inni chorzy na umysle przyklaskuja i się zachwycaja. Odpowiedz Link Zgłoś
dychtrojber Re: Kompleks karła... 09.10.09, 17:37 Brawo TMMB .Napisane krótko i na temat. __________________________________________________ TOUJOURS EN VEDETTE Friedrich Zw. Gr . /1740/ Odpowiedz Link Zgłoś
leszek21 Brawa dla TMMB ! 09.10.09, 20:51 Prawda zawsze w oczy kole. Brawa dla TMMB za odwagę w pisaniu prawdy - tak trzymać !!! Odpowiedz Link Zgłoś
bydsk Re: Brawa dla TMMB ! 09.10.09, 22:09 leszek21 napisał: > Prawda zawsze w oczy kole. > > Brawa dla TMMB za odwagę w pisaniu prawdy - tak trzymać !!! I w związku z tym czego mamy się spodziewać? Toruń i jego aspiracje znikną? Bzdura... Pamiętajmy,że Toruń wcale nie jest taki silny...tylko MY jesteśmy bardzo słabi... Z roku na rok nasz sąsiad jest zauważalnie coraz silniejszy i każdy rozsądnie myślący człowiek zdaje sobie sprawę,że rola Torunia w województwie będzie nieubłaganie rosła...i nic na to nie poradzimy... Mszczą się boleśnie błędy przeszłości i mścić się będą jeszcze długo...Ale pamiętajmy też,że obecnie nikt nie zabroni nam rozwijać się w każdej dziedzinie życia w należytym tempie,godnym jednego z największych miast w Polsce...Kiedyś więc może przyjdzie taki czas,że nie trzeba będzie durnymi atakami na sąsiednie miasto kamuflować własnych słabości i zjednywać sobie tą drogą durnych mieszkańców...bo i w jakim celu? Problem sam zniknie za sprawą siły naszego miasta... Odpowiedz Link Zgłoś
niebieski.kapturek Re: Brawa dla TMMB ! 09.10.09, 22:45 bydsk napisał: Ale pamiętajmy też,że obecnie nikt nie zabroni nam rozwijać > się w każdej dziedzinie życia w należytym tempie,godnym jednego z > największych miast w Polsce... Chciałbym, żebyś miał rację. Niestety, problem nie sprowadza się do faktu, że władza w regionie osadzona jest gdzie indziej i gdzie indziej płynie gros wspólnych funduszy. W takiej sytuacji bylibyśmy wciąż na wygranej pozycji, którą opisujesz. Kłopot polega na tym, że dysponujące władzą miasto _chce_ Bydgoszczy zaszkodzic i będzie deprecjonowało wszystkie nasze wysiłki - budując za regionalne pieniądze większe i bardziej eksponowane odpowiedniki naszych inmstytucji (hala, stadion na GP w żużlu, o mały włos "jedynie słuszne" drugie Centrum Innowacyjności, dziś Zarząd Dróg Wojewódzkich, ciekaw jestem kształtu "sali koncertowej" na Jordankach), pilnując, by biznes dostrzegał Toruń, nie Bydgoszcz, wreszcie, by sama Bydgoszcz nie radziła sobie za dobrze (autostrada, apelacja...)- a nawet (to już wysiłek całej społeczności, nie samej "władzi"), by bydgoszczanie broń Boże nie mieli lepszej samooceny niż mieszkańcy niedużego miasteczka za rzeką. To wszystko byłoby mniej niebezpieczne, gdyby nie fakt, że 10 lat temu ubezwłasnowolniono naszych polityków (T. z Włocławkiem jest cenniejszy dla central partyjnych, bo wprowadza o jednego posła więcej do Sejmu - zadbała o to niegdyś marszałek Grześkowiak i konsultanci Sejmu - profesorowie prawa z Torunia)i dzisiaj to nasi "liderzy" realizują politykę wg wytycznych torunian (dziś zapewne marszałka). Efekty widac gołym okiem. Ktoś jednak nam zabrania. Póki co, skutecznie. Ps. Osobiście wierzę, że to się zmieni. Ale dziś jest niewesoło. Odpowiedz Link Zgłoś
pit771 Brawa dla TMMB ! kto uśpił media ? 10.10.09, 08:27 TMMB to w tej chwili jedyna siła , która zabiega o właściwą pozycje miasta - pilnuje abyśmy nie zostali ograbieni z instytucji, środków z UE czy samorządowych. Politycy rządzącej Platformy Obywatelskiej już dawno pożyli na nas całun śmierci, widać to jaką strefa ciszy owiane są w mediach tematy dotyczące dyskryminacji przez toruński urząd marszałkowski bydgoskich instytucji, placówek. Skrywane są jawne przykłady takiej wrogiej działalności - tak wrogiej bo tam już dawno wypowiedziano wojnę temu co bydgoskie. A strach przed utratą profitów z zajmowanych pozycji, stanowisk przez bydgoskich polityków , radnych sejmiku, radnych miasta dopełnia całości. Odpowiedz Link Zgłoś
niebieski.kapturek Re: Brawa dla TMMB ! kto uśpił media ? 10.10.09, 13:50 Nie: "platformy". Wszystkich partii, niestety. Dla Bydgoszczy kwestią przetrwania staje się zmiana ordynacji - lub co najmniej kształtu okręgów wyborczych. Trzecia możliwośc to objęcie władzy w samorządzie przez ruch bydgoski, lokalny, obojętny na pokusy polityki krajowej (miejsca w Sejmie). Ale sądząc po klęsce obydwu głównych niezależnych ugrupowań (Dombrowicza i Jasiakiewicza) w ostatnich wyborach, marne na to szanse. Odpowiedz Link Zgłoś
frych47 Re: Brawa dla TMMB ! 10.10.09, 10:26 W Bydgoszczy brakuje wykształconych elit, jesteśmy miastem robotniczym i tak było za komuny.Toruń dzięki uniwersytetowi nastawił się na politykę. Odpowiedz Link Zgłoś
niebieski.kapturek Re: Brawa dla TMMB ! 10.10.09, 13:55 frych47 napisał: > W Bydgoszczy brakuje wykształconych elit, jesteśmy miastem robotniczym i tak > było za komuny.Toruń dzięki uniwersytetowi nastawił się na politykę. Bo ja wiem? Inteligencję/klasę średnią mamy w Bydzi jak najbardziej, a naukowców i studentów bodaj więcej niż Toruń. Problemem jest rozbicie bydgoskiego środowiska elit opiniotwóczych/intelektualnych i ich wynikająca stąd słaba skutecznośc - także brak wpływu na władze na poziomie lokalnym. Duża różnica w stosunku do mocnej pozycji UMK w Toruniu - i w lobbingu na szczeblu centralnym. To oczywiście ma dalsze następstwa - np. brak zaangażowania tych elit w sprawy miasta, bo skoro i tak mają żaden wpływ... Stąd może wrażenie "braku elit". Dochodzi jeszcze stereotyp sprzed dziesięcioleci, kiedy w mieście faktycznie nie było poważnej wyższej uczelni. Odpowiedz Link Zgłoś
odziadek Re: Brawa dla TMMB ! 10.10.09, 22:56 frych47 napisał: W Bydgoszczy brakuje wykształconych elit, jesteśmy miastem robotniczym Bydgoszczanie robią kariery naukowe - tyle że nie w swoim rodzinnym mieście: tak się składa że przez kilkadziesiąt lat "tajemne siły" bardzo dbały, aby w Bydgoszczy nie powstał silny uniwersytet (najlepiej aby żaden uniwersytet nie powstał) i starania wielu osób rozbijały się o niewidzialną ścianę. Swoją drogą mam czasem wrażenie, że ta ściana nadal funkcjonuje. Odpowiedz Link Zgłoś
ele_i_c Re: Brawa dla TMMB ! 10.10.09, 23:59 Siła Torunia jest miarą naszej słabości. Wystarczyło "tylko" wykształcić silne elity, które doprowadziłyby 11 lat temu do ustanowieniu władzy w województwie dla nas. Dajemy się natomiast ograć gdzie tylko się da. Mało tego- nie dość, że nie walczymy o swoje- to jeszcze strzelamy do własnej bramki- np. Dombrowicz (w Toruniu się wychował), który: -zachęcał bydgoszczan w konkursie "7 cudów Polski" do nie głosowania na Bydgoszcz, a głosowania na Toruń -bezprecedensowo w skali Polski nie zgłosił Bydgoszczy jako kandydata na Europejską Stolicę Kultury 2016 (pozostałe miasta z pierwszej 10. największych polskich miast się zgłosiły). Zamiast tego Dombrowicz uznał, że za stolicę kultury robi w regionie toruń- i wysłał im wyrazy poparcia -trzyma w Bydgoszczy kolejne lata absurdalny znak na końcu miasta, który każe przejezdnym odetchnąć z ulgą- bo Bydgoszcz się już kończy, a na szczęście "Toruń już tylko 34 km". Znak nie byłby absurdalny, gdyby analogiczny postawiono w Toruniu- tamtejsze władze złożyły tylko kilka mętnych zapowiedzi- ale przez lata znaku nie postawiły- co świadczy o ich intencjach. Takiemu człowiekowi daliśmy rządzić 8 lat, damy prawdopodobnie łącznie 12 lat- najwięcej ile tylko przewiduje ustawa. To bynajmniej nie wina Torunia Odpowiedz Link Zgłoś
rr111 Re: Brawa dla TMMB ! 11.10.09, 00:28 Jedynie TMMB potrafiło głośno powiedzieć ,że marszałek całbecki wypowiedział wojne Bydgoszczy. Gdzie tylko możliwe wyprowadza urzędy do Torunia, a wnioski o pieniądze unijne odrzuca pod byle pozorem. Dzieje się tak ,bo z boku przyglądają się na takie działania politycy " bydgoscy". Mają w tym interes ale tylko dla siebie i swojej rodziny. Miasto Bydgoszcz mają w głębokim poważaniu. dombrowicz do swojego otoczenia dobrał takie towarzystwo jakie miał Tusk. Niech TMMB znajdzie i wskaże nam kandydata na stanowisko Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Obecnym politykom/piszę przez małe p-jak pipa/bydgoskim mówię NIE. Odpowiedz Link Zgłoś
frych47 Re: Brawa dla TMMB ! 11.10.09, 08:12 odziadek napisał: > Bydgoszczanie robią kariery naukowe - tyle że nie w swoim rodzinnym > mieście: tak się składa że przez kilkadziesiąt lat "tajemne siły" > bardzo dbały, aby w Bydgoszczy nie powstał silny uniwersytet > (najlepiej aby żaden uniwersytet nie powstał) i starania wielu osób > rozbijały się o niewidzialną ścianę. > Swoją drogą mam czasem wrażenie, że ta ściana nadal funkcjonuje. Politycy z Bydgoszczy też szybko emigrują np. Zemke czy Jeneralski. Co do UMK to musiał być zawsze słabym uniwersytetem i bał się konkurencji, nawet dziś zabiera z Bydgoszczy co lepsze aby się podreperować np. Akademię Medyczną. Odpowiedz Link Zgłoś
kuromiot1 Re: Brawa dla TMMB ! 11.10.09, 10:00 frych47 napisał: > Co do UMK to musiał być zawsze słabym uniwersytetem i bał się konkurencji, nawet > dziś zabiera z Bydgoszczy co lepsze aby się podreperować np. Akademię Medyczną. przy okazji metropolii mamy ewidentny skok na kasę, Bydgoszcz ma się stać zapleczem ludnościowym Torunia. Dbanie abyśmy się nie rozwijali widoczne jest w szeregu działaniach jak przebieg autostrady czy lokalizacja SSE w Łysomicach. Teraz podnosi się to jako argument metropolitarny Torunia. Odpowiedz Link Zgłoś
patrzerealnie Re: Brawa dla TMMB ! 11.10.09, 10:13 kuromiot1 napisała: > przy okazji metropolii mamy ewidentny skok na kasę, Bydgoszcz ma się stać > zapleczem ludnościowym Torunia. > Dbanie abyśmy się nie rozwijali widoczne jest w szeregu działaniach jak przebie > g > autostrady czy lokalizacja SSE w Łysomicach. Szkoda, że Toruń wczesniej nie zadbał abyście sie rozwijali - teraz mamy tego skutki. Wasze karłowate mózgi nie sa zdolne do myślenia. Odpowiedz Link Zgłoś
lenovo200 Re: Brawa dla TMMB ! 11.10.09, 17:44 Twój nick "patrzerealnie" to ironia twojej osoby??. Ja np. jestem dumny z uniwersytetów w Bydgoszczy są nasze ,a nie kradzione..... Odpowiedz Link Zgłoś
kuromiot1 Re: Brawa dla TMMB ! 11.10.09, 17:57 lenovo200 napisał: > Twój nick "patrzerealnie" to ironia twojej osoby??. Ja np. jestem dumny z > uniwersytetów w Bydgoszczy są nasze ,a nie kradzione..... podobno kradzione nie tuczy ? ale krzyżacy tylko to potrafili, łupić i palić. Jak wycieli konkurencyjną POLSKĄ osadę na brzegu Wisły - Wyszogród ? chociaż od tego czasu minęło wiele wieków ale czy historia o niszczeniu konkurencji nie jest stale aktualna ? Odpowiedz Link Zgłoś