joannabarska
30.04.10, 17:03
Nowe, umiarkowane, wręcz sympatyczne oblicze PiS, jakie
reprezentuje pani Joanna Kluzik-Rostkowska, w ogóle nie nawiązuje do
IV RP. Wygląda na to, że IV RP została pochowana bez pogrzebu, Jej
główny architekt – Jarosław Kaczyński- milczy.
W jego wezwaniu do prawych Polaków w ogóle o IV RP się nie wspomina.
Ma być dokończona misja, prawi Polacy mają podnieść głowy, ale co
zobaczą, kiedy je podniosą? Projekt zwany IV RP? Marek Magierowski
napisał w „Rz.” felieton „ Jezus Maria, wraca IV RP!”, z którego
wynika, że coś takiego jak IV RP albo w ogóle nie istniało, albo nie
wraca, tylko jest używane jako straszak przez „salon”, i to w
karykaturalnej formie.
Tymczasem IV RP istnieje w wielu umysłach – zwolenników i
przeciwników. Nie chcę mówić za tych pierwszych – wystarczy zobaczyć
telewizyjną Jedynkę, pp. Ziemkiewicza, Pospieszalskiego,
poczytać „Rz.”, czy posłuchać Polskiego Radia, żeby wiedzieć, jak
droga jest im IV RP. Podczas niedawnej dyskusji w TVN jeden z
dziennikarzy zapytał mnie, z czym kojarzy mi się IV RP.
Odpowiedziałem mniej więcej tak: Z łże-elitą, z wezwaniem, żeby
Platforma odpowiedziała, czy jest partią polską, z dzieleniem
społeczeństwa na tych z Solidarności i tych z ZOMO, z przerabianiem
historii Polski, zgodnie z którą Powstanie Warszawskie było
zwycięstwem, a Okrągły Stół – klęską, w PRL i w Trzeciej RP nie było
niczego dobrego, ze skokiem na media publiczne, które w ciągu kilku
dni PiS zawłaszczył, oddając TVP prezesom, pp. Wildsteinowi i
Urbańskiemu, a Polskie Radio - pp. Czabańskiemu, Skowrońskiemu i
Targalskiemu, z przejęciem oficjalnej agencji PAP przez -
sympatycznego skądinąd - red. Skwiecińskiego, z poniżaniem Lecha
Wałęsy, z niezaproszeniem Adama Michnika na uroczystość w rocznicę
wydarzeń 1968, z ogłoszeniem byłych ministrów spraw zagranicznych
agentami, z zakończeniem znajomości z Władysławem Bartoszewskim, z
faworyzowaniem przez rządzących Radia Maryja i telewizji Trwam, z
postulatem utworzenia pierwszego uniwersytetu wolnego od
skompromitowanej kadry profesorskiej, z bojkotowaniem Trybunału
Konstytucyjnego i próbą skompromitowania kilku jego członków tuż
przed podjęciem przez Trybunał ważnej decyzji, z rusofobią, z dziką
lustracją, z porachunkami na górze (Kaczmarek, Ziobro, Engelking), z
upolitycznieniem prokuratury, z „ciągiem technologicznym” (MSWiA,
Ministerstwo Sprawiedliwości, służby, CBA), ze Zbigniewem Ziobro
(dziś na szczęście schowanym) i Jackiem Kurskim, z Antonim
Macierewiczem, z niszczeniem ludzi przy pomocy kwitów – bez
możliwości obrony, z wyrokami ferowanymi przez Misję Specjalną, z
mundurkami szkolnymi, z czystką w mediach i w lekturach szkolnych, z
panegirykami na temat rządu PiS/Giertycha/Leppera. (Z blogu
D.Passenta. Jest wiecej!)