Dodaj do ulubionych

Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna?

IP: *.toya.net.pl 29.10.09, 20:34
Wyburzyć stary budynek i postawić coś nowoczesnego.
Dać pozwolenia inwestorom na budowe ponad 100m budynków w CENTRUM Łodzi! Bo
gdzie jak nie w centrum? Na retkini? Olechowie?
Obserwuj wątek
    • Gość: Demon Barber Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.tvsat364.lodz.pl 29.10.09, 20:34
      Wyluzujmy. Jeszcze tylko do stycznia będzie kropił... Niech sobie czapnik
      pogada na koniec. Potem na przemiał do śmietnika historii.
    • Gość: Edziui Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.10.09, 20:44
      Zburzyc !!!!!!! Tylko idiota chcialbym to legowisko syfu pozostawic.
      • przyslowie Dziecinada nie komentarze. bt 29.10.09, 21:21

      • Gość: cmr Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.4web.pl 29.10.09, 22:28
        legowisko syfu, bo sami doprowadziliście go do takiego stanu!
    • Gość: konduktor Odnowić Warszawę Centralną!!!!! IP: *.astral.lodz.pl 29.10.09, 21:06
      a łódzcy pseudodygnitarze niech się kłócą o rozwalającą się ruderę.
      Niedługo sama się rozpadnie i zostaną z niczym. Lepiej zainwestować
      w dworce w miastach gdzie będzie EURO 2012 - tam przyjadą tysiące
      ludzi. A Łódź nadal pozostanie jak w filmie "Nic śmiesznego".
      • Gość: kolo Ignorancja IP: *.146.20.228.nat.umts.dynamic.eranet.pl 29.10.09, 21:19
        Rozwala mnie ignorancja reporterki Bomanowskiej. Najlepiej zburzyć kolejne zaszczane zabytki. Beczki Grohmana też były zaszczczane. Skoro w Bruskeli udało sie wkomponować stary dworzec czemu w Łodzi ma się to nie udać?
        • Gość: profes79 Re: Ignorancja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.10.09, 21:36
          Bo czas myslenia o tym byl i minal. Zapewne Kropiwnicki byl wtedy w jakichs
          wojazach zagranicznych i nie wiedzial co sie dzieje.

          Teraz mamy juz plany, wykonawcow, odliczamy dni do rozpoczecia inwestycji, a
          prezydent w rzadkiej dla niego obecnosci w miescie nagle sie obudzil.

          Szkoda slow.

          Rok temu pewnie bym mu przyklasnal. Teraz dziala jak szkodnik pospolity - byleby
          pokazac przed referendum jak to on sie troszczy o miasto ktorego jest
          (p)rezydentem...
          • Gość: cmr Re: Ignorancja IP: *.4web.pl 29.10.09, 22:27
            Plany? Inwestorów? Ty chyba jednak myślisz o innym miejscu w Łodzi, bo Nowe
            Centrum ma na razie tylko koncepcję urbanistyczną pana Kriera, hipotetyczny
            budynek Gehry'ego i podobnie hipotetyczny Liebeskinda.
            • Gość: . Re: Ignorancja IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 30.10.09, 00:00
              Ma też na ukończeniu dwa studia wykonalności i zarezerwowane pieniądze UE na
              kilka inwestycji na tym terenie
              • Gość: pat Re: Ignorancja IP: 91.193.160.* 30.10.09, 02:09
                ale studia (o ile wiem) dotyczą części podziemnej i układu komunikacyjnego a nie
                projektu architektonicznego naziemnej częsci dworca (czyli czy ma to być
                zupełnie nowa bryła, czy jakaś rekonstrukcja obecnej)
                • Gość: ŁTW Re: Ignorancja IP: 213.199.219.* 30.10.09, 08:05
                  studia wykonalności dotycza generalnie bryły podziemnej, ale ulokowana jest ona pod obecnie istniejącym budynkiem. Stąd prosty wniosek, że aby zbudowac cos po ziemią i to o wysokości 16m trzeba dworzec obecny rozebrać i już. Ale są plany wkomponowania w nowy budynek naziemny dworca fasady, czyli najciekawszej częsci obecnego budynku.
                  A Kropa to majaczy.
    • Gość: marcin Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: 82.139.27.* 29.10.09, 21:35
      Jestem za zburzeniem, tez mi zabytek. Ruder w Łodzi za duzo!!!
      • Gość: volo Czas myślenia IP: *.146.20.228.nat.umts.dynamic.eranet.pl 29.10.09, 21:52
        Kolejne bloki z wielkiej płyty... Nie dajcie się nabrać ludziom, którzy zabytkowy dworzec złożyć chcą na ołtarzu walki z jednym z prezydentów Łodzi.
        Ile mamy budynków z 1865 r.?
        Ile w Polsce i Europie jest starszych dworców od Fabrycznego?
        Nie niszczcie historii swego miatsa, tylko dlatego, że się wam ona nie podoba.
        Od polityków wielkiego formatu wymaga się by umieli przyznać się do błędów w podjetych decyzjach i tak zmodyfikowali umowę z PKP i inwestorami by wsłuchać się w głos róznych środowik opiniotwórczych i pogodzić rózne punkty wiedzenia.
        • Gość: Q Re: Czas myślenia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.10.09, 22:48
          Ile razy można powtarzać te same bzdury. obecny budynek dworca to przełom lat
          1920/30 a takich mamy na pęczki.

          Q
          • Gość: unt Re: Czas myślenia IP: *.cdma.centertel.pl 30.10.09, 01:36
            dokladnie, cale srodmiescie jest z 1850 - 1930,

            "samorządem województwa łódzkiego o tunelu łączącym stację Łódź
            Kaliska z Fabryczną. "

            czyzby zalążek metra ? :)
        • Gość: Życzliwy Re: Czas myślenia IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 30.10.09, 00:06
          > Kolejne bloki z wielkiej płyty...

          Tak, specjalnie dla Ciebie

          > Ile w Polsce i Europie jest starszych dworców od Fabrycznego?

          Podejrzewam, że coś koło kilkunastu tysięcy.

          > i tak zmodyfikowali umowę z PKP i inwestorami by wsłuchać się
          > w głos róznych środowik opiniotwórczych i pogodzić rózne punkty wiedzenia.

          Że czego? Środowisk opiniotwórczych? Te już jednogłośnie pożegnały dworzec.
    • Gość: ześródmieścia wiocha na Kaliskiej, wiocha na Fabrycznym IP: *.adsl.inetia.pl 29.10.09, 21:45
      A najlepiej to zmienić nazwę dworca i zapomnieć o kropidle. Ciekawe
      kiedy przenosi się do Izraela?
      • Gość: volo Ile mamy budynków z 1865 r.? IP: *.146.20.228.nat.umts.dynamic.eranet.pl 29.10.09, 21:58
        Kolejne bloki z wielkiej płyty... Nie dajcie się nabrać ludziom, którzy zabytkowy dworzec złożyć chcą na ołtarzu walki z jednym z prezydentów Łodzi.
        Ile mamy budynków z 1865 r.?
        Ile w Polsce i Europie jest starszych dworców od Fabrycznego?
        Nie niszczcie historii swego miatsa, tylko dlatego, że się wam ona nie podoba.
        Od polityków wielkiego formatu wymaga się by umieli przyznać się do błędów w podjetych decyzjach i tak zmodyfikowali umowę z PKP i inwestorami by wsłuchać się w głos róznych środowik opiniotwórczych i pogodzić rózne punkty wiedzenia.
        • Gość: łodzianin Budynek Fabrycznego nie jest z 1865 r. IP: *.toya.net.pl 29.10.09, 22:44
          Ile razy mozna pisac, że ten obecny bydynek Dworca Fabrycznego ma z
          historyczną Koleja Fabryczno-Łódzką tyle wspólnego, że stoi przy
          torach kolejowych. W 1865 r. nie było tam żadnego dworca.
          Początkowo odprawa podróżnych odbywała się bez żadnego dworca mniej
          wiecej tam , gdzie dziś jest ŁDK (do lat 30-tych XXw. tory sięgały
          do Sienkiewicza). Potem w 1872r. wybudowano parterowy budynek na
          wschód od obecnego dworca PKS. Budynek dworcowy w obecnej
          lokalizacji zaczęto wznosić w 1903r. Kształt zbliżony do obecnie
          istniejącego uzyskał w latach 30-tych XX w. Blisko 60 lat po
          powstaniu linii kolejowej.
          W samej tylko Łodzi są trzy budynki dworcowe starsze od obecnego
          Fabrycznego: Widzew, Chojny i Karolew (te dwa ostatnie nie
          wykorzystywane już jako dworce) bo pochodzą z 1902 r.
          • Gość: volo dokładnie w 1868 IP: *.146.20.228.nat.umts.dynamic.eranet.pl 29.10.09, 23:21
            Budowę linii kolejowej Fabryczno-Łódzkiej, łączącej miasto z Koluszkami, a tym samym z wybudowaną w 1848 roku Drogą Żelazną Warszawsko-Wiedeńską, rozpoczęto 1 września 1865 roku (zgodnie z zezwoleniem cara Aleksandra II z lipca 1865). Szyny zaczęto układać równocześnie od Łodzi i od Koluszek. Już 18 listopada 1865 roku uruchomiono przewóz towarów. Przewozy pasażerskie zostały zainaugurowane 1 czerwca 1866 roku.

            okay. cytuję za wikipedią: Początkowo tory kolejowe sięgały dalej na zachód niż w chwili obecnej - dochodziły prawie do ul. H. Sienkiewicza (d. Mikołajewskiej, d. Dzikiej), obsługa pasażerów odbywała się w tymczasowym dworcu umiejscowionym przy ul. Krótkiej (w miejscu gdzie obecnie znajduje się Łódzki Dom Kultury). W 1868 roku wybudowano nowy dworzec - Łódź-Fabryczna - według projektu warszawskiego architekta Adolfa Schimmelpfenniga. Budowa dworca Łódź Fabryczna była początkiem tworzenia łódzkiej kolei obwodowej.
            • Gość: Życzliwy Cytuj brednie a daleko zajdziesz IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 30.10.09, 00:13
              > okay. cytuję za wikipedią:

              Kiepskie źródło. Historię dworca masz napisaną w poprzednim poście. To, że w
              1869 (a nie 68 jak podaje wikipedia) zaczęto budować dworzec, to wcale nie
              znaczy, że to budynek, który mamy obecnie. O "jakości" wpisu w wikipedii
              najlepiej chyba świadczy to zdanie: "Budowa dworca Łódź Fabryczna była
              początkiem tworzenia łódzkiej kolei obwodowej." Genialne. Dworzec fabryczny
              stanowi początek kolei przy której nie leży, powstałej pół wieku później. Urocze :-)
            • Gość: łodzianin Tylko to był inny budynek niż obecnie IP: *.toya.net.pl 30.10.09, 06:45
              Tylko, że w XIX wieku (celowo nie podaje daty rocznej, bo żródła
              historyczne nie są tu zgodne - 1868 występuje w niektórych jako rok
              rozpoczecia budowy, ale są i takie, które twierdzą, ze jest o kilka
              lat pózniejszy) wybudowano inny budynek niz obecnie. Był on znacznie
              mniejszy (wyglądał mniej wiecej jak dworzec w Gałkówku) i był na
              wschód od obecnego dworca. To co mamy obecnie pochadzi z 1903 roku w
              cześci wschodniej i z lat trzydziestych XX wieku w częsci zachodniej
              i centralnej.
              Nawiasem mówiąc nazywanie tego co zbudowano w 1869 czy 1872 Dworcem
              Fabrycznym jest dużym błędem, bo tak dworzec zaczęto dopiero nazywać
              po wybudowaniu Dworca Kaliskiego czyli po 1902 r.
        • Gość: ześródmieścia volo - zero argumentów IP: 217.97.129.* 30.10.09, 10:01
          Twoje argumenty rozbite w proch i pył! A przepraszam nie widzę?

          Nawet jeżdżąc po Polsce widzę stare budynki, ładne czy brzydkie, ale
          zachowujące pewien poziom estetyki i użyteczności. Łódzkie centrum
          to głównie licha architektura za liche pieniądze, wszystko się sypie
          i wygląda ohydnie! Przypomnijcie sobie, co mówili zagraniczni goście
          ostatnich imprez sportowych.

          Zachowajmy wybrane budynki, przedstawiające rzeczywistą wartość
          architektoniczną i estetyczną. Ale smutna prawda jest taka, że całe
          kwartały w centrum są do wyburzenia, jest tylko problem pieniędzy.
          Jeżeli są pieniądze na wyburzenie tej ohydy na dworcu fabrycznym to
          burzyć, burzyć, burzyć!!! Budować nowe, ja wolę Rynek Kobro, nazwa
          Dworzec Fabryczny dla mnie może przepaść!
    • Gość: cmr Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.4web.pl 29.10.09, 22:24
      "Pytanie brzmi: czy chcemy mieć nowoczesną organizację przestrzeni, nowoczesną
      architekturę i nowoczesne centrum, czy też chcemy zachować w całości stary
      obiekt. Proponujemy skoncentrować się na przyszłości". Pytanie brzmi, kto ci
      Gazeto dał w łapę za takie pisanie, bo jak rozbierali spaloną ruderę na
      Sienkiewicza, to robiliście "relacje na żywo" i Bonisławski, i komitet
      łodzian, i GPO itd... Bawicie się w tej Gazecie w jakieś dziwne, nie do końca
      jasne gierki. tutaj dbanie o zabytki, tutaj "oszczana rudera" do wyburzenia.
      Coś mi tu nie gra.
      • Gość: www Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.acn.waw.pl 29.10.09, 22:36
        Bo ktoś tym dziennikarzynom i większości na forum nawkłądał do głowy
        że powstanie jakieś tzw Nowe Centrum Łodzi na 100 hektarach...
        Ludzie czy wy trzeźwo patrzycie na wasze miasto?? Mnóstwo jest w nim
        wolnych działek do zabudowy ale nikt nie chce na nich budować. Pod
        Hiltona zbużyli starą kamienicę i w centum Łodzi straszy pusty plac.
        Nowe Centrum Łodzi to TYLKO I WYŁĄCZNIE ZABIEG PROPAGANDOWY ale
        NIGDY NIE POWSTANIE, przynajmniej nie przez następne 50 lat. Nie ma
        takiej potrzeby rynkowej, więc tym bardziej nie ma inwestorów, są
        tylko plany pod publikę, żeby połechtać przyszłych wyborców. Słowem -
        NOWE CENTRUM ŁODZI TO JEDEN WIELKI BULLSHIT!!!
        • Gość: chciałbym Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.10.09, 23:06
          Chciałbym wiedzieć skąd Szanowny przedmówca wie tyle o potrzebach rynku? Sam bym
          zapłacił - nieźle - za to info. JAKIE JEST TO ZAPOTRZEBOWANIE RYNKU? I dlaczego
          - jego zdaniem - zintegrowana przestrzeń - podróży, media-biznesu i office
          biznesu nie kusi bardziej niż pojedyncze place rozrzucone między łódzkim syfem?
          Tylko nowe, ale oparte na tradycji otwarcie jest szansą. Jak magistrat ma kasę
          na wpisanie w tę przestrzeń starej bryły - niech wpisuje. Chwała mu za to. ale
          nie za cenę zahamowania procesu. bo to możebyć cos więcej niż "inwestycja"
    • inzarchitekt pomysł prezydenta Kropiwnickiego jest nieracjonaln 29.10.09, 23:11
      Zruinowany budynek dworca nie przedstawia specjalnej wartości, a
      próba ochrony go za wszelką cenę spowoduje,że stracimy szansę na
      pieniądze PKP. Gdyż aby budować, pod tym zdezelowanym budynkiem
      Fabrycznego, trzeba by było przeznaczyć nie miliony euro, nawet nie
      miliardy euro, a biliony, nawet w Niemczech czy USA, czy innych
      bogatych krajach, takie rozwiązanie architektoniczne nie było by
      możliwe, ze względów finansowych.
      • zue2 Re: pomysł prezydenta Kropiwnickiego jest nieracj 30.10.09, 08:30
        inzarchitekt napisała:

        > Zruinowany budynek dworca nie przedstawia specjalnej wartości

        Dla ścisłości , budynek dworca wcale nie jest specjalnie zruinowany.
        On niestety po prostu tak wygląda.
        Nie wiem za bardzo czego (w zakresie elewacji) miała by dotyczyć
        renowacja. Dach po świeżym remoncie 3 lata temu. Wystarczy tylko
        pomalować elewację i mamy dworzec wyremontowany i... "piękny" jak
        dziś.
        >
        • Gość: drunk Re: pomysł prezydenta Kropiwnickiego jest nieracj IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.10.09, 11:50
          Byłaś gdzieś poza Łodzią i województwem?
      • Gość: bamshe nie wiem kto nadal panu ten inz ale sie grubo IP: *.lodz.dialog.net.pl 30.10.09, 09:07
        pomylil, pitoli pan glupoty i jeszcz jest pan z tego najwyrazniej zadowolony.
        nie dosc ze mija pan sie z pawda co do wycen ktore sa to jakis wygorowane. to
        jeszcze dopisze ze dworzec ma wartosc bezcenna, ale najwyrazniej panu odpawiada
        kasowanie zabytkow takich jak stary dworzec kaliski i stawianie na ich miejsce
        koszmarow. no od tego to wlasnie mamy takich inzarchitektow
        • Gość: lodziak w chicago Re: nie wiem kto nadal panu ten inz ale sie grubo IP: *.hsd1.il.comcast.net 04.11.09, 04:29
          tez mi sie wydaje ze sie temu Panu inzynierowi pomylily zera. Remont
          tego typu budynku w USA to wydatek do $1000 za stope kwadratowa.
          Jesli dworzec fabryczny ma okolo 100.000 sq ft. to mowimy
          maksymalnie o 100 mln $. wciaz dalek do miliarda, nie wspominajac o
          biliardzie....

          chcialbym rowniez zwrocic uwage na to ze sa przyklady jak mozna
          pieknie wkomponowac stary dworzec kolejowy w nowoczesniejsza
          zabudowe - jak np. union station w st. louis MO.
          www.stlouisunionstation.com/info/photoGallery.cfm
          dawna hala dworcowa stala sie lobby hotelu.

          mozna bylo sie pewnie postarac o cos na kszalt w przypadku
          kaliskiej, ale juz za pozno. pozostaje nam ogladac stare filmy ...
      • Gość: kjurecki Re: pomysł prezydenta Kropiwnickiego jest IP: *.152.155.202.dsl.dynamic.eranet.pl 30.10.09, 11:47
        Panie architekcie. Zamek w Malborku też jest zrujnowany i zamek w Łęczycy też. Idąc tropem pana myślenia zburzmy je, bo przeszkadzają. Oczywiście klasa zabytku nie jest ta sama. Chodzi o to, że tym razem p. Kropiwinicki ma rację! To symbol śródmieścia Łodzi, znak rozpoznawczy i powinien zostać, podobnie jak remiza strażacka z ul. Sienkiewicza, której już nie ma, bo komuś przeszkadzała w biznesie.
    • Gość: michał Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.toya.net.pl 29.10.09, 23:34
      Irytuje mnie stanowisko wyborczej i styl artykułów "wszystko na przekór
      kropie". I jeszcze napomknę że wyborcza nie umieściła dworca Łódź Fabryczna
      jako propozycja na symbol miasta, a szkoda. Dla mnie ten budynek jest większym
      symbolem niż np Manufaktura.
      • Gość: dziad z babą Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.opera-mini.net 30.10.09, 18:55
        > Dla mnie ten budynek jest większym
        > symbolem niż np Manufaktura.

        Dla wielu innych tez i niestety wlasnie dlatego Lodz kojarzy im sie z syfem, brudem i liszajem.

        Kumasz?
    • Gość: Marcin Cały układ Widzew-Fabryczna to zabytek IP: 188.33.62.* 30.10.09, 00:33
      Ostatecznie to cały układ torów od stacji Łódź - Widzew do Fabrycznej łącznie
      z wiaduktami nad ul. Tramwajową, perony i rampy i bocznice mają ponad 50 lat,
      zatem każdy ułożony tam kamień i podkłady kolejowe nie powinny być tknięte bo
      są zabytkami. Zostawmy to wszystko dla następnych pokoleń, a nowy dworzec
      wybudujmy poza miastem. Zastanawiam się, czy tych, którzy przekroczyli 50-tkę
      uznać również za zabytki, które ewentualnie mają wstęp na teren dworca, a tym
      poniżej 50-tki zakazać wstępu bo nie będą pasowali jako element nie z tej epoki.
    • Gość: k Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.ssp.dialog.net.pl 30.10.09, 07:45
      TO ja proponuje powrot do lat 20 ubielgego wieku, i piekne fabryki, ludzi
      zdychajacych na ulicach, i bedzie PIEKNIE w smierdzacym miescie
    • Gość: misia Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: 77.223.234.* 30.10.09, 07:53
      budynek może i zostanie dopóki ty zostajesz a jak ty już nie
      zostaniesz to i budynek nie zostanie
    • Gość: Ula Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.4web.pl 30.10.09, 08:25
      Zamiast tych niekończących się dyskusji prowadzonych na podstawie wyrywkowych
      informacji (bo nie ma inf. kompleksowej dla ogółu mieszkańców), zdając sobie
      sprawę, że przelotowa linia jest miastu konieczna, zażądajmy konkretnych
      danych - co, kiedy, za ile i za czyje pieniądze tu powstanie. Bo jeśli PKP ma
      nam zamiar wybudować nowy Kaliski jako zejście pod ziemię i przykład owej
      słynnej nowej architektury to ja wolę stary Fabryczny, jeśli pieniądze na
      inwestycję są szczątkowe lub niepewne - to i tak przez lata będziemy jeździć z
      Widzewa lub Kaliskiego, a nad terenem Fabrycznego będzie... nic. Jeśli piszą o
      nowoczesnej architekturze, to ja chcę wiedzieć skąd i kiedy miasto weźmie na
      nią pieniądze, i niech nam nie wciskają, że stać Łódź na budynki Gehry'ego czy
      Liebeskinda (bo nawet W-wy nie stać), niech nie podpierają się autorytetem
      Kriera, skoro UMŁ dawno przestał z nim rozmawiać o Nowym Centrum (nota bene
      Krier zawsze wzywał, byśmy szanowali poprzemysłowe zabytki miasta, jakoś nie
      widać, by władze słuchały go...). Bez konkretnych, ogólno dostępnych danych
      dyskusja o dworcu jest odwracaniem (może celowym) uwagi od spraw zasadniczych
      - władza musi być przezroczysta, a mieszkańcy mają prawo WIEDZIEĆ...
      • jasam Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? 30.10.09, 11:04
        Gość portalu: Ula napisał(a):

        > Zamiast tych niekończących się dyskusji prowadzonych na podstawie
        > wyrywkowych informacji (bo nie ma inf. kompleksowej dla ogółu
        > mieszkańców), zdając sobie sprawę, że przelotowa linia jest miastu
        > konieczna, zażądajmy konkretnych danych - co, kiedy, za ile i za
        > czyje pieniądze tu powstanie.

        Jak widac Prezydent z Pierwszym Wiceprezydentem nie moga ustalic co
        ma być.
        Do tego dochodzi PKP - które w tej sytuacji tym bardziej będą
        realizowali własne potrzeby, a nie zajmowali sie dobrem miasta, czy
        zagospodarowaniem przestrzeni publicznej.
        Do tego jescze różne powołane byty dla tworzenia całej sfery kultury
        będa wkładac własne widzimisie.

        Więc żadajmy poważnej informacji, a nie tylko propagandowych
        prezentacji na stronach UMŁ.
        Mam nadzieję, że cały ten szum obudził Radnych.

        pozdr.


      • Gość: Racjonalista Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.centertel.pl 30.10.09, 17:51
        Brawo! 100% racji. Najpierw niech UMŁ przedstawi konkrety, czyli
        plan architektoniczny, wstępny i realny kosztorys, sposób
        finansowania i czego będzie się wymagać od potencjalnych inwestorów.
        To spory teren i trudno będzie znaleźć jednego inwestora. A jeżeli
        ma powstać potworek na miarę Kaliskiego to dajmy sobie spokój.

        Co do obecnego Fabrycznego to budynek jest paskudny i
        niefunkcjonalny. Nawet gdyby go wysprzątać i gruntownie wyremontować
        pozostanie przeohydny. Jego wartość zabytkowa jest żadna, zwłaszcza
        w kontekście okolicznej zabudowy... Dwa blaszane wieżowce, Dom
        Kultury w stylu wojującego socrealizmu i Hotel Centrum...

        Co do Kropiwnickiego to wyraźnie widać, że ten schorowany człowiek
        cierpi na starczą demencję. Dla dobrze pojetego interesu Łodzi
        najlepszym rozwiązaniem byłoby ubezwłasnowolnić tego pana. Przez
        dwie kadencje wyrządził same szkody.
    • Gość: hajduszoboszlo Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.ssp.dialog.net.pl 30.10.09, 08:27
      Uwazam, że Łódź zasługuje na lepszego prezia ale w tej sprawie Kropa
      ma rację. Panie viceministrze infrastruktury Pan zburzy inne stare
      budynki: Wawel i Białą Fabrykę- bo są stare.........
      • Gość: kabareciar Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: 217.153.157.* 30.10.09, 10:57
        Niech żyje Prezydent, obrońca gzymsu na więźbie! Żądamy odbudowania kominów z
        których słynęła Łódź. Zadymiania miasta i powrotu do kostki brukowej i kocich
        łbów. Zburzyć budynki z lat 70-tych i dalszych. Architektura z lat 60-tych ma
        być ostatnią zmianą. Smród bram i komórki jako atrakcja turystyczna! Zamiast
        budować hotele, organizować noclegi na melinach. To będzie hit! Żaden turysta
        tego nie zapomni. Kamienice w stanie obecnym zakonserwować silikonem! Takiego
        klimatu nie będzie miało żadne miasto na świecie.A Fabryczny to nasz Wawel i
        wara od niego.Kropka.
      • Gość: dziadek Pelikan Tak tak, Wawel! IP: *.opera-mini.net 30.10.09, 18:57
        Tak tak, rzeczywiscie: Wawel ma taka sama wartosc jak Fabryczny.

        Zreszta Fabryczny zostal tu juz zrownany z:

        - Ksiezym Mlynem
        - Biala Fabryka
        - Wawelem
        - Wieza Eiffela
        - Abu Simbel
        - Partenonem

        Wszystkie te porownania sa rzecz jasna nad wyraz trafne.
    • Gość: Marcin Budynek dworca przenieść na Łódź - Żabieniec IP: 94.254.139.* 30.10.09, 09:22
      Aby zachować go dla potomnych można przenieść budynek dworca Fabrycznego na
      stację Łódź - Żabieniec.
      • Gość: noki Oddajmy głos historykom sztuki IP: *.197.158.213.umts.dynamic.eranet.pl 30.10.09, 11:37
        Może jednak byłoby lepiej by w sprawie Dworca Fabrycznego wypowiedzieli się historycy sztuki i architektury, nie zaś lobbyści od transferu unijnych pieniążków i zlobbowani dziennikarze GW.
      • Gość: Życzliwy Re: Budynek dworca przenieść na Łódź - Żabieniec IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 30.10.09, 23:07
        > Aby zachować go dla potomnych można przenieść budynek dworca Fabrycznego na
        > stację Łódź - Żabieniec.

        A nei, dobrze. To jezioro damy tutaj, a dworzec niech sobie stoi w zieleni...
      • Gość: : Ja mam inna koncepcje: IP: *.opera-mini.net 01.11.09, 17:13
        Wisle przyblizyc!
    • Gość: lodzka emigrantka Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.i03-4.onvol.net 30.10.09, 11:45
      Na calym swiecie ratuje sie budynki wybudowane w ubieglym stuleciu,
      a tu chca wyburzac!!! to zbrodnia. W Melbourne (Australia) jest
      stara bodajze cegielnia z kominen w srodku wielkiego centrum
      handlowego. Liczy sie pomysl a wtedy powstaje unikalny, poprzez
      polaczenie nowoczesnosci ze starymi charakterystycznymi dla danego
      miasta elementami,projekt.
      Choc nie jestem fanka pana Kropiwnickiego, to tu zmuszona jestem
      sie znim zgodzic. Moze to jedyny pozytywny wynik jego podrozy: ze
      zobaczyl jak to sie robi w swiecie...Wiadomo: podroze ksztalca...
      • hrabia.mileyski Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? 30.10.09, 12:14
        Byłbym za likwidacją obecnego budynku dworca, gdyby nie to, ze określenie "nowoczesna architektura" budzi złe skojarzenia, a nawet swego rodzaju przerażenie.
        Wystarczy obejrzeć, co sie pod nim kryje, oglądając koszmarki w stylu dworca Kaliskiego, czy ponurego bunkro-grobowca przy zakładach spirytusowych.
        Takie traktowanie tkanki miejskiej musi budzić sprzeciw, szczególnie jeśli w stosunku do jej charakteru ma się jakieś aspiracje.
        Nie może być społecznego przyzwolenia na "kanon" myśli architektonicznej, która sprowadza się do tego, by stalowo-betonowy szkielet w kształcie prostego pudła pokrywać płytami, choćby były z najbardziej "nowoczesnego" szkła, czy piaskowca.
        Nie wiem czego uczą na uczelniach, ale podejrzewam, że w budownictwie, jak niemal w każdej innej dziedzinie rządzą księgowi. I to rezultaty ich starań oglądamy na każdym kroku.
        Jeśli nowe pomysły mają natychmiast trafiać na popularną stronę pod znamiennym tytułem "Koszmary architektury", to jestem cały za tym, by stary budynek pozostawiono, adaptując go jedynie do pełnienia nowej roli.
        A "nowoczesnych " architektów z ich "dziełami" na Sybir. W końcu działają na naszą i naszych zstępnych szkodę. Szkodę wielką, bo rujnującą poczucie estetyki.
      • Gość: Racjonalista Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.centertel.pl 30.10.09, 18:06
        Akurat w przypadku Kropiwnickiego jedynym zabytkiem, który zobaczył
        w Świecie jest Ściana Płaczu.:-D
        A może zrobić w centrum Łodzi replikę Ściany Płaczu?
        Ja już płaczę nad wyczynami naszego Prezydenta i ściana mi do tego
        nie jest potrzebna.
        • Gość: Życzliwy Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.ssp.dialog.net.pl 31.10.09, 21:48
          > A może zrobić w centrum Łodzi replikę Ściany Płaczu?

          Eee, już swoją mamy na ul. Zachodniej.
    • przygoda najlatwiej zburzyc.. 30.10.09, 12:50
      .. duzo trudniej zaadoptowac do nowej funkcji ale np. manufaktura pokazuje ze
      warto! Niedlugo nowoczesny budynek bedzie straszyl tak jak centralny w
      warszawie ktory kiedys byl ultranowoczesny jak na Polske!
      Stare budynki z dusza warto zachowac a na pewno da sie tak zaplanowac nowy
      projekt zeby go uratowac!
      • zue2 Re: najlatwiej zburzyc.. 30.10.09, 18:34
        przygoda napisał:
        Najłatwiej zostawić i narzekać

        > .. duzo trudniej zaadoptowac do nowej funkcji ale np. manufaktura pokazuje ze
        > warto!

        Niestety fabryczny to nie manufaktura . Nie pomogą dobre chęci z g..na bata nie ukręcisz

        Niedlugo nowoczesny budynek bedzie straszyl tak jak centralny w
        > warszawie ktory kiedys byl ultranowoczesny jak na Polske!

        Bardzo ciekawy pogląd . W skrócie brzmi tak: "Każdy stary budynek - dobrzeeeee, każdy nowy budynek- źleeee". Obawiam się ,że blokowiska na rekini jezeli postoją jeszcze 50 lat to również staną się perłą architektury

        > Stare budynki z dusza warto zachowac a na pewno da sie tak zaplanowac nowy
        > projekt zeby go uratowac!

        Ale ten budynek nie ma duszy , w nim tylko jest duszno gdyż hale dworcowe to małe zapyziałe klitki
    • Gość: gosc Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.grs-k0.g1.pl 30.10.09, 12:52
      szkoda, ze z taka zawzietoscia nasz prezydent nie potrafil obronic wielu
      zabytkow ostatnio zniszczonych przez "inwestorow"
      • hrabia.mileyski Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? 30.10.09, 12:57
        Gość portalu: gosc napisał(a):

        > szkoda, ze .........

        To ma stanowić argument za zburzeniem dworca?
        Coś przesłania zdolność do własnego spojrzenia, a tym czymś jest niechęć do
        Kropiwnickiego?
        • Gość: gosc Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.ssp.dialog.net.pl 31.10.09, 21:51

          > To ma stanowić argument za zburzeniem dworca?

          A czy jest napisane, że ma? Niby hrabia, a analfabeta :-(
    • Gość: d1101 Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.toya.net.pl 30.10.09, 12:56
      Kropiwnicki to niepoczytalny osobnik, który szczerze nienawidzi tego miasta.
      Urodzony w Mieście Świętej Wieży powinien najszybciej tam wrócić. Albo oddać
      swoje zwłoki Matce Ziemi. Przybłęda w randze prezydenta.
    • Gość: łodzianin Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.10.09, 14:01
      Czytając niektóre komentarze dochodze do wniosku, że niektórzy chyba nie widzą nawet o którym budynku mowa, a jeśli nawet to nigdy nie przyglądali mu sie z bliska, więc dla tych co nie mieli okazji: farm3.static.flickr.com/2666/3749731415_e10dd5a529_b.jpg czy to wg was jest brak jakiejkolwiek wartości architektonicznej? Dla mnie bynajmniej nie. Co do wieku budynku, to z tym dworcem jest troche jak ze starym kościołem, było w nim tyle przebudów że już nie wiadomo jak to określić, ale bardzo dużo starej bryły dworca sie zachowało o czym może świadczyć to zdjęcie: 3.bp.blogspot.com/_pY_iQC1Gcbk/SdO_ueII1ZI/AAAAAAAAAMc/RZrPSa62YJQ/s1600/Dworzec%2BFabryczny%2B(2).jpg , co tylko pokazuje jak bogatą historie ma ten budynek. Dla mnie budynek z taką historią jest wart co najmniej częściowego zachowania bądź przeniesienia w inne miejsce i proponuje w tym kierunku toczyć dalszą dyskusje, bo wszyscy wiemy że pozostawienie go w całości w tym miejscu nie wchodzi w grę, a tym którzy na ślepo by wszystko burzyli już dziękujemy, odwiedźcie najpierw pare europejskich miast, a zobaczycie, że nie tędy droga.
      • Gość: Racjonalista Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.centertel.pl 30.10.09, 18:15
        Móżesz podać źródło, skąd pochodzi skan tej pierwszej fotografii? I
        z którego roku pochodzi ta fotografia? I nie chodzi mi tutaj o
        portal fickr.

        Co do drugiej fotografi to jednak poetyckie nadużycie, choć filtry
        pyłowe EC1 wyglądają interesująco.:-D
        • Gość: łodzianin Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.retsat1.com.pl 31.10.09, 18:54
          Fotke znalazłem na tej stronie: madeinlodz.blogspot.com/2009/04/stare-pocztowki-odzi-dworzec-fabryczny.html Z którego roku jest nie potrafie dokładnie powiedzieć.
          • Gość: Życzliwy Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.ssp.dialog.net.pl 31.10.09, 21:57
            > Z którego roku jest nie potrafie dokładnie powiedzieć.

            Między 1903 a 1914.
            • slavekk Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? 31.10.09, 22:26
              Gość portalu: Życzliwy napisał(a):

              > > Z którego roku jest nie potrafie dokładnie powiedzieć.
              >
              > Między 1903 a 1914.

              Pocztówka podpisana Litzmanstadt Ostbahnhof z 1903r?
              Coś ci się epoki pomerdały...
              • Gość: Życzliwy Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 01.11.09, 19:26
                > Pocztówka podpisana Litzmanstadt Ostbahnhof

                Nie, pocztówka podpisana "Дъорецъ Л.Ф.Ж.Д - Dworzec D.Ż.F.Ł.". I znowu Ci się
                nie udało zabłysnąć, kochasiu :->
    • Gość: ześródmieścia opamiętajcie się ! IP: 217.97.129.* 30.10.09, 14:05
      W tym budynku nie ma niczego cennego czy ciekawego. Tam nie ma na
      czym oka zaczepić, co najwyżej nos ma dużo wrażeń.
      To jest śmierdząca obrzydliwa ruina sztucznie podtrzymywana przy
      życiu. Porównywanie z Manufakturą jest śmieszne, to zupełnie inna
      jakość. Budynek dworca to zakała w i tak obrzydliwym otoczeniu!
      • Gość: łodzianin Re: opamiętajcie się ! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.10.09, 14:35
        A widziałeś jak wyglądała manufaktura przed renowacją? Tam też większość to były zapuszczone PRLowskie hale i dobudówki, ale pozbyto sie tego co bezwartościowe i zostawiono to co godne uwagi. Przyjrzyj sie kiedyś szczytom tego dworca, odnowione nie ustępowały by niczym szczytom renesansowych pałacy.
        • Gość: ześródmieścia Re: opamiętajcie się ! IP: *.adsl.inetia.pl 30.10.09, 16:50
          Jak będą burzyć to poproś żeby ci odłożyli, co tam ci się podoba, i
          weźmiesz sobie do domu ;)

          Albo jest to zabytek i do tego jest uzasadniona ekonomicznie jego
          ochrona, albo jest jakiś ważny interes społeczny czy historyczny,
          aby budynek zachować. Tymczasem czepiliście się szmirowatej ruiny i
          chcenie nią obciążać (również finansowo) zaproponowany nowy ład
          architektoniczny w tym miejscu miasta.

          Moim zdaniem nie ma po temu żadnego uzasadnienia!
        • zue2 Re: opamiętajcie się ! 30.10.09, 18:47
          Gość portalu: łodzianin napisał(a):

          > A widziałeś jak wyglądała manufaktura przed renowacją? Tam też większość to był
          > y zapuszczone PRLowskie hale i dobudówki, ale pozbyto sie tego co bezwartościow
          > e i zostawiono to co godne uwagi.
          Ale w manufakturze była ciekawa architektura i szpetne przybudówki. Tutaj mamy co prawda brzydkie przybudówki ,ale za to doskonale pasujace do równie brzydkiego dworca.Weź zrób sobie zdjecie tego "cuda" nastepnie w fotoshopie wykasuj przybudówki i wtedy okaże się ,że król jest nagi
          Przyjrzyj sie kiedyś szczytom tego dworca, od
          > nowione nie ustępowały by niczym szczytom renesansowych pałacy.

          Albo ,żartujesz ,albo w zyciu nie widziałeś renesansowego pałacu.
          A tak na serio na czym polegałoby odnowienie attyk( bo chyba o nie Ci chodzi).Jedyną rzeczą jakiej wymagają to malowanie. Otóż po pomalowaniu będa równie nieciekawe.
          Nie wiem czy wiesz ale w drugiej połowie lat 80 XX wieku na Liściastej zaczęto stawiać bloki z wielkiej płyty w których również pojawiał sie element kolistej lub trójkątnej attyki. Za 50 lat będą to arcydzieła architektury których nie będzie mmożna ruszyć
          • Gość: łodzianin Re: opamiętajcie się ! IP: *.retsat1.com.pl 31.10.09, 19:18
            Wiesz, że coś nie jest Luwrem, nie znaczy odrazu że jest bewartościowe, pamiętaj że mowa tu o dworcu robotniczego miasta, a nie pałacu magnackim.
            • Gość: Życzliwy Re: opamiętajcie się ! IP: *.ssp.dialog.net.pl 31.10.09, 22:02
              > Wiesz, że coś nie jest Luwrem, nie znaczy odrazu że jest bewartościowe, pamięta
              > j że mowa tu o dworcu robotniczego miasta,

              I jako dworzec, nawet robotniczego miasta ten budynek nie sprawdzał sie od
              początku. To czyni go bezwartościowym.
            • zue2 Re: opamiętajcie się ! 01.11.09, 14:20
              Gość portalu: łodzianin napisał(a):

              > Wiesz, że coś nie jest Luwrem, nie znaczy odrazu że jest bewartościowe, pamięta
              > j że mowa tu o dworcu robotniczego miasta, a nie pałacu magnackim.

              To przecież ty twierdziłeś ,że dworzec nie ustepuje w niczym renesansowym pałacom, więc o co Ci chodzi.

              • Gość: łodzianin Re: opamiętajcie się ! IP: *.retsat1.com.pl 01.11.09, 21:54
                Nie cały budynek dworca a jego attyki i nadal uważam że nie ustępuje, bo nie chodziło mi o porównywanie go do najlepszych światowych przykładów pałaców renesansowych tylko do tych skromniejszych. Dla ciebie może takie skromniejsze są bezwartościowe, dla mnie jednak taka architektura jest godna pozostawienia, bo na dzień dzisiejszy obecna architektura, która powstaje w Łodzi (w większości) jednak ustępuje nawet tej skromnej z początku XX w.
                • zue2 Re: opamiętajcie się ! 01.11.09, 22:43
                  Gość portalu: łodzianin napisał(a):

                  > Nie cały budynek dworca a jego attyki i nadal uważam że nie ustępuje, bo nie chodziło mi o porównywanie go do najlepszych światowych przykładów pałaców renesansowych tylko do tych skromniejszych.

                  To podaj konkretnie jakim to renesansowym pałacom nie ustepują attyki dworca.

                  >Dla ciebie może takie skromniejsze są bez wartościowe, dla mnie jednak taka architektura jest godna pozostawienia,

                  Ale nie chodzi o "skromność" bądź " wystawność" architektury ale o jej jakość. Już Ci mówiłem na osiedlu liściasta są bloki z lat 80 z attykami. Czy za sto lat wyburzymy te bez attyk jako bezwartościowe, a te z attykami zostawimy?
                  • Gość: łodzianin Re: opamiętajcie się ! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 02.11.09, 14:00
                    > To podaj konkretnie jakim to renesansowym pałacom nie ustepują attyki dworca.

                    No nie wiem, np. pałac Steinertów na Piotrkowskiej, (może nie idealny przykład ale nie chce mi sie szukać lepszego).

                    > Ale nie chodzi o "skromność" bądź " wystawność" architektury ale o jej jakość.
                    > Już Ci mówiłem na osiedlu liściasta są bloki z lat 80 z attykami. Czy za sto la
                    > t wyburzymy te bez attyk jako bezwartościowe, a te z attykami zostawimy?

                    Nie wiem do końca o czym mówisz, ale nie wydaje mi sie żeby reprezentowały jakikolwiek styl, ani były budynkami, rozpoznawalnym niemal przez wszystkich Łodzian (i nie tylko) w przeciwieństwie do budynku dworca.
                    • zue2 Re: opamiętajcie się ! 02.11.09, 19:14
                      Gość portalu: łodzianin napisał(a):

                      > > To podaj konkretnie jakim to renesansowym pałacom nie ustepują attyki dwo
                      > rca.
                      >
                      > No nie wiem, np. pałac Steinertów na Piotrkowskiej, (może nie idealny przykład ale nie chce mi sie szukać lepszego).

                      Czy naprawdę nie widzisz różnicy? To Ci ją pokażę . Pod koniec XIX w powstało wiele obrazów przedstawiających wschodzace słońce. Znakomita większość z nich zniknęła w mrokach zapomnienia ( i słusznie),ale jeden został obrazem zapoczątkowującym nowy kierunek w malarstwie.To nic ,że inne powstały w tym samym czasie i przedstawiały to samo. Były jednak zwykłymi knotami, tak jak dworzec łódź fabryczna.
                      >
                      > > Ale nie chodzi o "skromność" bądź " wystawność" architektury ale o jej ja
                      > kość.
                      > > Już Ci mówiłem na osiedlu liściasta są bloki z lat 80 z attykami. Czy za
                      > sto la
                      > > t wyburzymy te bez attyk jako bezwartościowe, a te z attykami zostawimy?
                      >
                      > Nie wiem do końca o czym mówisz, ale nie wydaje mi sie żeby reprezentowały jaki
                      > kolwiek styl, ani były budynkami, rozpoznawalnym niemal przez wszystkich Łodzia
                      > n (i nie tylko) w przeciwieństwie do budynku dworca.

                      Ale dworzec łódź fabryczna również nie reprezenuje zadnego stylu . Jest tanią ,nieudolną imitację neorenesansu i neobaroku. A fakt ,że jest rozpoznawalny nie ma tu zadnego znaczenia,dużej ilości łodzian i zdecydowanej większości przyjezdnych kojarzy się on raczej fatalnie
      • Gość: woland Re: opamiętajcie się ! IP: *.devs.futuro.pl 30.10.09, 20:21
        Sam się opamiętaj. Aż nadto wyraźnie widać, że masz jakiś interes w tak zapartym
        i tępym gardłowaniu na rzecz wyburzenia tego budynku. Jesteś trollem. Co gorsza
        nie tylko internetowym - ty naprawdę jesteś trollem... żaden argument do ciebie
        nie przemawia, jeżeli fakty przeczą twoim wymysłom - tym gorzej dla owych
        faktów. Zęby bolą, kiedy się takie dyrdymały czyta...
        Podejście typu "burzyć, burzyć, burzyć" świadczy o zakompleksieniu
        zaściankowo-matołkowatym:
        > To jest śmierdząca obrzydliwa ruina sztucznie podtrzymywana przy
        > życiu.
        To jest budynek, który jest świadkiem historii tego miasta. Zapuszczony i
        zaszczany przez takich jak ty pseudoobywateli, którzy widzą ruderę i czują jej
        smród, ale nie potrafią sobie wyobrazić, jak taka budowla MOŻE wyglądać po
        renowacji i wkomponowana w nowoczesne centrum. Dla takich jak ty kościół św.
        Józefa jest drewnianym barakiem, kapliczka św. Rocha studnią, a Księży Młyn
        slumsem. Na każde z tych miejsc będziesz patrzył TYLKO przez pryzmat
        ekonomicznego rachunku?? Wiesz, umysł człowieka - jak spadochron - działa
        właściwie tylko wtedy, gdy jest otwarty...
        Kultura, szacunek dla historii i lokalny patriotyzm (nie mylić z ksenofobią) są
        cechami właściwymi ludziom światłym. Może więc włącz sobie jakąś lampkę...
        Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa.
        Odłóż z pensyjki i wyjedź gdzieś, może do Barcelony, Wiednia, Paryża, czy choćby
        Gdańska, Krakowa lub Bielska-Białej. Wylecz się z kompleksów. Wszędzie są
        zaszczane rudery i znakomicie zadbane zabytki. Tyle, że nie wszędzie rechoczące
        głupawo trolle domagają się zalania betonem wszystkiego, co się im osobiście nie
        podoba...
        Zanim zapadnie decyzja: burzyć, czy (jakkolwiek!) zachować - należy podjąć
        MERYTORYCZNĄ dyskusję: co W ZAMIAN, KIEDY, co WOKÓŁ, KTO PŁACI. Rozpirzenie
        budynku W NIC? Absolutnie NIE!!! Najlepszy przykład - Hilton: nie ma kamienicy,
        hotelu też nie. Typowa, reymontowska "łódzka tandeta", a tego już naprawdę
        wystarczy.
        Polecam ci ruszyć się zesmródmieścia i pojechać np do Zakopanego, a tam przejść
        się na Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Przy wejściu, po prawej stronie, jest
        tablica. Przeczytaj ją i POMYŚL. To - nawet niewprawnych - nie boli. I nie
        wypisuj już więcej głupot, zacznij dyskutować rzeczowo. To lepsze dla wszystkich
        nas. Dla Łodzi też...
        • Gość: ześródmieścia bezmyślna agresja zamiast argumentów ! IP: *.adsl.inetia.pl 30.10.09, 23:40
          Jeżeli brak argumentów merytorycznych, to próbuje się atakować ad
          personam. Typowe zachowanie prostaków, którzy uważają się za
          lepszych od innych.

          Nie ma żadnych MERYTORYCZNYCH argumentów przemawiających za
          zachowaniem budynku dworcowego na Fabrycznym. Przeżyliśmy
          nawiedzonych tzw. ekologów, przeżyjemy i "ochraniaczy obszczanych
          bzdetów". W Łodzi jest wystarczająco dużo architektury wartej
          pielęgnacji, żeby nie zajmować się bzdetami wymyślanymi przez
          dewiantów.
          Każda rzecz, każdy przedmiot, każde materialne dzieło rąk ludzkich
          ma swój moment powstania i moment odejścia w niebyt. O część z nich
          warto dbać, by swoim pięknem lub znaczeniem pozawalały nacieszyć
          zmysły nasze lub naszych dzieci. Część jednak musi odejść w niebyt,
          bo tak jest kolej rzeczy. Powstał ambitny projekt przywrócenia
          mieszkańcom znacznej części miasta. Chore pomysły bronienia nic
          nieznaczącej rudery trzeba po prostu nazywać po imieniu.
          Tak mam w tym interes. Głupotę trzeba nazywać otwarcie głupotą.
          KropKa.
          • Gość: łodzianin Re: bezmyślna agresja zamiast argumentów ! IP: *.retsat1.com.pl 31.10.09, 19:20
            Tylko że w Łodzi to co odchodzi w niebyt w dużej większości nie jest zastępowane niczym lepszym, powinieneś wziąść to pod uwage. Jak by w Łodzi miała powstawać pożądna architektura za każdą sypiącą sie kamienice to myśle że większość tych "ochraniaczy" by nie miała nic przeciwko... niestaty tak nie jest.
            • Gość: Życzliwy Re: bezmyślna agresja zamiast argumentów ! IP: *.ssp.dialog.net.pl 31.10.09, 22:04
              > Tylko że w Łodzi to co odchodzi w niebyt w dużej większości nie jest
              > zastępowane niczym lepszym, powinieneś wziąść to pod uwage.

              I właśnie tym różni się fabryczny od pozostałych "spektakularnych" wyburzeń. Tu
              burzy się nie dla zasady i spekulacji gruntami, tylko po to, żeby wybudować
              cywilizowany dworzec, którego brakuje nam od z górką 150 lat.
              • Gość: łodzianin Re: bezmyślna agresja zamiast argumentów ! IP: *.retsat1.com.pl 01.11.09, 22:04
                No ale po co burzyć skoro można przenieść albo wkomponować w nowy budynek? Rozwój nie musi ze sobą nieść od razu niszczenia historii i tożsamości miasta.

                A co do samego dworca, to przesadziłeś że brakuje nam go od 150 lat, przed wojną dworzec był na poziomie, dopiero po wojnie uległ degradacji. A czy nowy powstanie na pewno tego nikt nie potrafi powiedzieć, Hotel Hilton też był pewniakiem a jak wyszło obaj widzimy. Oczywiście bez ryzyka nie ma rozwoju, ale ja bym jednak był ostrożniejszy i bym był za zachowaniem tych budynków z bogatą historią, w razie jak by jednak skończyło sie fiaskiem i byśmy skończyli z nowym dworcem a'la Kaliski.
                • zue2 Re: bezmyślna agresja zamiast argumentów ! 01.11.09, 22:58
                  Gość portalu: łodzianin napisał(a):

                  > No ale po co burzyć skoro można przenieść albo wkomponować w nowy budynek?

                  No ale po co przenosić , albo wkomponowywać w nowy budynek skoro mozna zburzyć?


                  > Rozwój nie musi ze sobą nieść od razu niszczenia historii i tożsamości miasta.


                  Rozwój polega na tym ,aby nauczyć się selektywnie wybierać ,rzeczy warte pozostawienia i pozbywać się tych nie wartych.Inaczej robi się śmietnik. Czy trzymasz w domu wszystkie stare ubrania swoich dzieci? Przecież wiąże się z nimi Ich historia. W tym płaszczu były pierwszy raz w kinie , w tej sukience pierwszy raz w szkole....


                  > A co do samego dworca, to przesadziłeś że brakuje nam go od 150 lat, przed wojną dworzec był na poziomie, dopiero po wojnie uległ degradacji.

                  Kolejny mit i legenda . Dobudówki są szpetne to fakt ,ale tylko nieznacznie ustępują szpetocie dworcowi. Wklep w wyszukiwarkę "dworce kolejowe w Polsce" i zobacz jak wygladają dworce we Wrocławiu,Tarnowie, Lublinie , Przemyślu. Możemy się nadymać jak chcemy, ale od tego nasz dworzec nie zrobi sie ładniejszy, a na dodatek zawsze trafi się jakiś wstrętny bachor który krzyknie ,że "król jest nagi"


                  • Gość: łodzianin Re: bezmyślna agresja zamiast argumentów ! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 02.11.09, 14:02
                    > Rozwój polega na tym ,aby nauczyć się selektywnie wybierać ,rzeczy warte pozost
                    > awienia i pozbywać się tych nie wartych.Inaczej robi się śmietnik.

                    No jeśli nawet architektonicznie jest dla ciebie nieciekawy to nie ulega wątpliwości że od dłuższego czasu jest istotnym elementem krajobrazu miasta i choćby dlatego jest wart zachowania. Kościół św. Józefa (dawny WNMP) też chcieli zniszczyć, powstawał nowy, lepszy, większy, a ten nie był niczym specjalnym, ale go przeniesiono i ocał i teraz przypomina nam o dawnych czasach na uboczu i pobudza wyobraźnie jak było kiedyś, dlaczego tak samo nie może być z budynkiem dworca? Takie rzeczy czynią miasto ciekawszym.
                    • zue2 Re: bezmyślna agresja zamiast argumentów ! 02.11.09, 19:22
                      Gość portalu: łodzianin napisał(a):


                      >
                      > No jeśli nawet architektonicznie jest dla ciebie nieciekawy to nie ulega wątpli
                      > wości że od dłuższego czasu jest istotnym elementem krajobrazu miasta i choćby
                      > dlatego jest wart zachowania.

                      To żaden argument .Płot dookoła dziury po spalonej "Chemii" na Trauguta ma już 30 lat i równiez stał się elementem krajobrazu miasta. Czy chciałyś ,aby pozostał?

                      Kościół św. Józefa (dawny WNMP) też chcieli zniszczyć, powstawał nowy, lepszy, większy, a ten nie był niczym specjalnym, ale go przeniesiono i ocał i teraz przypomina nam o dawnych czasach na uboczu i pobudza wyobraźnie jak było kiedyś, dlaczego tak samo nie może być z budynkiem dworca? Takie rzeczy czynią miasto ciekawszym.

                      Nistety zakładasz ,że jak ktoś chce żeby budynek dworca został zburzony jest wrogiem zabytków . Tak nie jest. Podałeś przykład kościoła który jest ciekawym przykładem łódzkiej architektury drewnianej . Jego zachowanie miało sens, zachowanie dworca nie.
                      • Gość: łodzianin Re: bezmyślna agresja zamiast argumentów ! IP: *.retsat1.com.pl 02.11.09, 20:52
                        Zachowanie starego Kaliskiego również nie miało sensu, czy Łódź na tym zyskała? Nie wydaje mi sie. Moim zdaniem trzeba sie uczyć na błędach przeszłości a nie je powielać.

                        Tyle. Dzięki za dyskusje.
                        • Gość: Życzliwy Re: bezmyślna agresja zamiast argumentów ! IP: *.ssp.dialog.net.pl 02.11.09, 23:36
                          > Zachowanie starego Kaliskiego również nie miało sensu

                          Bardzo mi przykro, że uważasz, że nie było sensu zachowania secesyjnego budynku
                          dworca wraz z kompletem zaprojektowanych w tym samym czasie budynków stacyjnych
                          wliczając w to peron uwieczniony w kilkudziesięciu filmach. Zwłaszcza, ze
                          zachowanie budynku nie przeszkadzało w najmniejszym stopniu w nowych
                          inwestycjach. Jeśli nadal nie widzisz różnicy miedzy budynkami kaliskiego i
                          fabrycznego, to tylko potwierdza, że kompletnie nie rozumiesz zagadnienia.

                          > Moim zdaniem trzeba sie uczyć

                          Wymaluj sobie to słowo złotymi literami na suficie nad łóżkiem.
                          • Gość: łodzianin Re: bezmyślna agresja zamiast argumentów ! IP: *.retsat1.com.pl 03.11.09, 01:16
                            > Bardzo mi przykro, że uważasz, że nie było sensu zachowania secesyjnego budynku
                            > dworca wraz z kompletem zaprojektowanych w tym samym czasie budynków stacyjnych
                            > wliczając w to peron uwieczniony w kilkudziesięciu filmach. Zwłaszcza, ze
                            > zachowanie budynku nie przeszkadzało w najmniejszym stopniu w nowych
                            > inwestycjach. Jeśli nadal nie widzisz różnicy miedzy budynkami kaliskiego i
                            > fabrycznego, to tylko potwierdza, że kompletnie nie rozumiesz zagadnienia.

                            Wiesz co to jest sarkazm? Z kontekstu mojej wypowiedzi można jasno wywnioskować że uważam że zburzenie kaliskiego było błędem, którego nie powinniśmy powtórzyć z fabrycznym, więc radze ci samemu się douczyć, a potem zabierać głos.
                            • Gość: Życzliwy Re: bezmyślna agresja zamiast argumentów ! IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 03.11.09, 23:17
                              > zburzenie kaliskiego było błędem, którego nie powinniśmy powtórzyć z fabrycznym

                              Nie da się powtórzyć błędu ze zniszczeniem kaliskiego, bo nie ma już w Łodzi
                              zabytkowego dworca, który by można zburzyć. Słowem - Ty rzeczywiście kompletnie
                              nie rozumiesz zagadnienia.
          • Gość: woland Re: bezmyślna agresja zamiast argumentów ! IP: 188.33.155.* 02.11.09, 13:05
            >Typowe zachowanie prostaków, którzy uważają się za
            > lepszych od innych.
            >Jeżeli brak argumentów merytorycznych, to próbuje się atakować ad
            >personam.
            Święte słowa, jak widać...
            > Tak mam w tym interes. Głupotę trzeba nazywać otwarcie głupotą.
            Z radością wchodzę w ten interes, bowiem ja też nazywam otwarcie głupotą to, co
            głupotą - dla mnie!! - jest.
            A jest nią np. bezmyślne i bezkrytyczne, tudzież pozbawione refleksji, radosne
            pohukiwanie "ZBURZYĆ, ZBURZYĆ!", jeżeli tak naprawdę NIC NIE WIEMY o projekcie,
            który ma na miejscu owej "nic
            > nieznaczącej rudery" stanąć!! Określenie "nowoczesny, cywilizowany dworzec"
            jest co najmniej mgliste, nie uważasz??
            W miarę pewne jest tylko to, że za mniej niż rok, Fabryczny w swojej obecnej
            formie przejdzie do historii, a nowy dworzec ma być... 16 m pod ziemią. {Dworzec
            Centralny w Wawie i Gare du Nord w Paryżu są "nowoczesnymi, cywilizowanymi
            dworcami" rozbudowanymi pod ziemię. Obu NIE POLECAM...} Co powstanie nad nim?
            Jak zostanie rozwiązana kwestia komunikacji miejskiej w tym rejonie - na czas
            kopania Wielkiej Dziury?? Co z Parkiem Moniuszki?? Jak będą wyglądały owe
            mityczne budynki NCM?? Bo jak na razie wiadomo tylko, jak ma wyglądać budynek
            SSS (uważam osobiście, że ŚWIETNY projekt; porównywalny z Centre Pompidou!!),
            ale reszta??
            Kolejna sprawa: skąd na Boga setki, jeśli nie tysiące łodzian, codziennie będą
            ruszać do pracy w Warsiafce?? I dlaczego z Widzewa? Nie można z Andrzejowa??
            Gdzie w tym wszystkim dworzec Kaliski?? Za daleko do centrum??
            Naprawdę nie obawiasz się, że Łódź dworzec kolejowy znowu będzie miała w
            Koluszkach??
            Żebyśmy się dobrze zrozumieli "ześródmieścia": Nie jestem przeciwny projektowi
            NCM - uważam, że pomysł sam w sobie jest znakomity i należy uczynić wszystko, co
            możliwe, by został zrealizowany - w kształcie najlepszym dla miasta i jego
            mieszkańców. Ale nie można bezkrytycznie podchodzić do wszelkich pomysłów i
            idei. Nie możemy my - ludzie cywilizowani - dawać się mamić kolorowym paciorkom
            i pękniętym błyskotkom... Bo to GŁUPOTA!!
            GŁUPOTĄ jest też pozbywanie się świadectw historii na rzecz "nowoczesności",
            często sprowadzającej się do "bezosobowości" - patrz budynek na rogu
            Kopcińskiego/Piłsudskiego: bez zarzutu. Ale i bez duszy!
            Ktoś na tym forum podał
            przykład miasta w Szwecji, w którym stary budynek dworca... przeniesiono pod
            ziemię. Rewelacja!! Jeśli się dowiem, gdzie to jest, chętnie tam pojadę, żeby
            owo dziwo zobaczyć!! Dlaczego nie pójść w tą stronę??? Łódź niemal od zawsze
            była ośrodkiem awangardy i alternatywy. Jeżeli pod Rynkiem Katarzyny Kobro,
            równolegle do alei Strzemińskiego, na
            poziomie minus 16 metrów, w wielkiej, podziemnej hali "nowoczesnego,
            cywilizowanego" (a więc CZYSTEGO i BEZPIECZNEGO!!!) dworca stać będzie
            AUTENTYCZNY budynek starego, przedwojennego dworca (CZYSTY I ODRESTAUROWANY!!),
            to JESTEM ZA!! Bo dla mnie nowoczesność, to niestandardowy pomysł, odwaga wizji
            i fantazja wykonania. Muzeum Guggenheima, wiedeński Haas Haus, paryskie Centre
            Pompidou - są atrakcją właśnie poprzez swoją "inność"!! Uważam, że warto wydać
            nieco więcej i - po pocięciu FASAD budynku na elementy - odtworzyć je w
            nowoczesnym na wskroś wnętrzu, lub wkomponować je w nowe budynki. Przykładem
            (dobrym!!) jest Manufaktura, gdzie stare mury zewnętrzne przenikają się z nowymi
            przestrzeniami centrum handlowo - rozrywkowego, dając niezwykły klimat i
            atmosferę. Bo jest coś niezwykłego w świadomości, że oto siedzisz na zewnętrznym
            parapecie okna na drugim piętrze fabryki, a jednocześnie jesteś w środku...
            Równie fajne wrażenie może być w takiej przestrzeni, gdzie pomost między
            peronami będzie kładką między oknami dwóch budynków, na wysokości 2. piętra...
            10 metrów pod ziemią!! :D
            Naprawdę uważasz, że nie warto nawet spróbować się na to porwać, tylko "BURZYĆ,
            BURZYĆ!!"?? Otwórz głowę, człowieku!! Wietrzenie umysłu nie
            szkodzi, o ile myśli nie nazbyt ulotne... :)
            • Gość: Życzliwy Trzeba mieć fantazję... IP: *.ssp.dialog.net.pl 02.11.09, 23:45
              > Ktoś na tym forum podał
              > przykład miasta w Szwecji, w którym stary budynek dworca... przeniesiono pod
              > ziemię. Rewelacja!! Jeśli się dowiem, gdzie to jest, chętnie tam pojadę, żeby
              > owo dziwo zobaczyć!! Dlaczego nie pójść w tą stronę??? Łódź niemal od zawsze
              > była ośrodkiem awangardy i alternatywy. Jeżeli pod Rynkiem Katarzyny Kobro,
              > równolegle do alei Strzemińskiego, na
              > poziomie minus 16 metrów, w wielkiej, podziemnej hali "nowoczesnego,
              > cywilizowanego" (a więc CZYSTEGO i BEZPIECZNEGO!!!) dworca stać będzie
              > AUTENTYCZNY budynek starego, przedwojennego dworca (CZYSTY I ODRESTAUROWANY!!),
              > to JESTEM ZA!! Bo dla mnie nowoczesność, to niestandardowy pomysł, odwaga wizji
              > i fantazja wykonania.

              Tak, też tak sobie myślę, że skopiowanie pomysłu z innego miasta to
              "niestandardowy pomysł, odwaga i fantazja wykonania".

              Jak chcecie mieć odwagę wykonania, to ja proponuję rozwalić obecny dworzec na
              tysiąc kawałków, a następnie zaprojektować nową bryłę i przymocować te kawałki
              na jej wierzchu, tak by sprawiała wrażenie, że nowy budynek właśnie rozsadził
              stary. Temat: "stara, ciasna klitka rozsadzona od wewnątrz przez ultranowoczesną
              kolej". Dobry architekt byłby w stanie taki pomysł ciekawie opracować. Pamięć
              byłaby zachowana, co więcej, poza pamięcią byłoby też zrozumienie.
              • Gość: Ula Re: Trzeba mieć fantazję... IP: *.bul.uni.lodz.pl 03.11.09, 12:49
                Owszem, przeniesienie dworca byłoby niestandardowym pomysłem -
                przeczytaj sobie co oznacza słowo "standardowy". Standardowym
                rozwiązaniem jest typowo łódzka rozwałka i postawienie na tym
                miejscu drugiego Kaliskiego jako zejścia do drugiego Centralnego. Z
                budami z blachy falistej dla staczy pudełkowych wokół (bo niby skąd
                PKP weźmie chętncyh do budowania czegoś wartościowego arch. na ziemi
                należącej do PKP).
                To ja pisałam o przeniesionym pod ziemię budynku, ale niestety, nie
                pamiętam w jakim czasopiśmie widziałam ten podziemny dworzec...
                • Gość: Życzliwy Re: Trzeba mieć fantazję... IP: *.ssp.dialog.net.pl 03.11.09, 23:37
                  > Owszem, przeniesienie dworca byłoby niestandardowym pomysłem -

                  Jakoś nadal nie wydaje mi się, aby bezmyślne małpowanie cudzych pomysłów było
                  zachowaniem, "niestandardowym"

                  Standardowym
                  > rozwiązaniem jest typowo łódzka rozwałka

                  No chwilunia, jeszcze kilka dni temu można było tu przeczytać, że "nigdzie na
                  świecie by takiego budynku nie zburzono". Czyli standardowym zachowaniem jest
                  robienie tego, czego nie zrobiono by nigdzie na świecie, a niestandardowym
                  powielenie (dość głupie) czyjegoś pomysłu? Coś Wam się już oficjalne wersje
                  zaczynają rozjeżdżać :-> Może jednak czas już przestać sypać piasek w tryby w
                  imię konserwowania tego rupiecia, hę?
        • Gość: : Re: opamiętajcie się ! IP: *.opera-mini.net 01.11.09, 17:12
          > Jesteś trollem. Co gorsza
          > nie tylko internetowym - ty naprawdę jesteś trollem... żaden argument do ciebie
          > nie przemawia

          Tak, za to "jestes trollem" to jest dopiero swietny argument. Zmiataj stad, pseudoobywatelu.
    • Gość: Mak Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.4web.pl 30.10.09, 14:50
      To mnie ostatecznie przekonało. Będę głosował za odwołaniem p. Kropiwnickiego.
      Chciałbym mieszkać w miarę nowoczesnym mieście. Krakowem czy Gdańskiem na
      pewno nie będziemy. Nie te zabytki.
    • Gość: miś Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.pai.net.pl 30.10.09, 17:12
      nie stawiajmy wozu przed koniem; najważniejsze jest: sprowadzić tory
      pod ziemię, zrobić nowy dworzec -16m, zrobić tunel pod miastem; i to
      jest historyczna sprawa ! reszta jest oprócz, a nie zamiast !
    • Gość: juventus Brawa dla Kropiwnickiego za rozsądną decyzję ! IP: *.xdsl.centertel.pl 30.10.09, 18:30

      Budynek starego dworca Łódź-Fabryczna pięknie się wpisuje w panoramę
      tej części miasta
      • Gość: dziadek Pelikan Re: Brawa dla Kropiwnickiego za rozsądną decyzję IP: *.opera-mini.net 30.10.09, 19:00
        Gość portalu: juventus napisał(a):

        >
        > Budynek starego dworca Łódź-Fabryczna pięknie się wpisuje w panoramę
        > tej części miasta

        A owszem, jest ona rownie paskudna, zapuszczona i bezwartosciowa co ten dworzec.
    • Gość: Buahahaha Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.centertel.pl 30.10.09, 22:38
      Kropek szykuje się do śmierci i chce miec spokój przed domem, a jak
      zacznie się budowa czegokolwiek na Fabrycznym to koparki i inne
      urządzenia nie dadzą mu w ciszy umrzeć.:-D Kamienica na Narutowicza
      w której mieszka ten szkodnik będzie na wprost tej budowy...

      Pewnie z sąsiadami się umówił żeby odwlekać to, jak najdłużej...

      Ot cała filozofia...
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka