Gość: GPR25 IP: *.toya.net.pl 29.10.09, 20:34 Wyburzyć stary budynek i postawić coś nowoczesnego. Dać pozwolenia inwestorom na budowe ponad 100m budynków w CENTRUM Łodzi! Bo gdzie jak nie w centrum? Na retkini? Olechowie? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: Demon Barber Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.tvsat364.lodz.pl 29.10.09, 20:34 Wyluzujmy. Jeszcze tylko do stycznia będzie kropił... Niech sobie czapnik pogada na koniec. Potem na przemiał do śmietnika historii. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Edziui Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.10.09, 20:44 Zburzyc !!!!!!! Tylko idiota chcialbym to legowisko syfu pozostawic. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: cmr Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.4web.pl 29.10.09, 22:28 legowisko syfu, bo sami doprowadziliście go do takiego stanu! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: konduktor Odnowić Warszawę Centralną!!!!! IP: *.astral.lodz.pl 29.10.09, 21:06 a łódzcy pseudodygnitarze niech się kłócą o rozwalającą się ruderę. Niedługo sama się rozpadnie i zostaną z niczym. Lepiej zainwestować w dworce w miastach gdzie będzie EURO 2012 - tam przyjadą tysiące ludzi. A Łódź nadal pozostanie jak w filmie "Nic śmiesznego". Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kolo Ignorancja IP: *.146.20.228.nat.umts.dynamic.eranet.pl 29.10.09, 21:19 Rozwala mnie ignorancja reporterki Bomanowskiej. Najlepiej zburzyć kolejne zaszczane zabytki. Beczki Grohmana też były zaszczczane. Skoro w Bruskeli udało sie wkomponować stary dworzec czemu w Łodzi ma się to nie udać? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: profes79 Re: Ignorancja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.10.09, 21:36 Bo czas myslenia o tym byl i minal. Zapewne Kropiwnicki byl wtedy w jakichs wojazach zagranicznych i nie wiedzial co sie dzieje. Teraz mamy juz plany, wykonawcow, odliczamy dni do rozpoczecia inwestycji, a prezydent w rzadkiej dla niego obecnosci w miescie nagle sie obudzil. Szkoda slow. Rok temu pewnie bym mu przyklasnal. Teraz dziala jak szkodnik pospolity - byleby pokazac przed referendum jak to on sie troszczy o miasto ktorego jest (p)rezydentem... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: cmr Re: Ignorancja IP: *.4web.pl 29.10.09, 22:27 Plany? Inwestorów? Ty chyba jednak myślisz o innym miejscu w Łodzi, bo Nowe Centrum ma na razie tylko koncepcję urbanistyczną pana Kriera, hipotetyczny budynek Gehry'ego i podobnie hipotetyczny Liebeskinda. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: . Re: Ignorancja IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 30.10.09, 00:00 Ma też na ukończeniu dwa studia wykonalności i zarezerwowane pieniądze UE na kilka inwestycji na tym terenie Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: pat Re: Ignorancja IP: 91.193.160.* 30.10.09, 02:09 ale studia (o ile wiem) dotyczą części podziemnej i układu komunikacyjnego a nie projektu architektonicznego naziemnej częsci dworca (czyli czy ma to być zupełnie nowa bryła, czy jakaś rekonstrukcja obecnej) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ŁTW Re: Ignorancja IP: 213.199.219.* 30.10.09, 08:05 studia wykonalności dotycza generalnie bryły podziemnej, ale ulokowana jest ona pod obecnie istniejącym budynkiem. Stąd prosty wniosek, że aby zbudowac cos po ziemią i to o wysokości 16m trzeba dworzec obecny rozebrać i już. Ale są plany wkomponowania w nowy budynek naziemny dworca fasady, czyli najciekawszej częsci obecnego budynku. A Kropa to majaczy. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: marcin Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: 82.139.27.* 29.10.09, 21:35 Jestem za zburzeniem, tez mi zabytek. Ruder w Łodzi za duzo!!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: volo Czas myślenia IP: *.146.20.228.nat.umts.dynamic.eranet.pl 29.10.09, 21:52 Kolejne bloki z wielkiej płyty... Nie dajcie się nabrać ludziom, którzy zabytkowy dworzec złożyć chcą na ołtarzu walki z jednym z prezydentów Łodzi. Ile mamy budynków z 1865 r.? Ile w Polsce i Europie jest starszych dworców od Fabrycznego? Nie niszczcie historii swego miatsa, tylko dlatego, że się wam ona nie podoba. Od polityków wielkiego formatu wymaga się by umieli przyznać się do błędów w podjetych decyzjach i tak zmodyfikowali umowę z PKP i inwestorami by wsłuchać się w głos róznych środowik opiniotwórczych i pogodzić rózne punkty wiedzenia. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Q Re: Czas myślenia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.10.09, 22:48 Ile razy można powtarzać te same bzdury. obecny budynek dworca to przełom lat 1920/30 a takich mamy na pęczki. Q Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: unt Re: Czas myślenia IP: *.cdma.centertel.pl 30.10.09, 01:36 dokladnie, cale srodmiescie jest z 1850 - 1930, "samorządem województwa łódzkiego o tunelu łączącym stację Łódź Kaliska z Fabryczną. " czyzby zalążek metra ? :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Życzliwy Re: Czas myślenia IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 30.10.09, 00:06 > Kolejne bloki z wielkiej płyty... Tak, specjalnie dla Ciebie > Ile w Polsce i Europie jest starszych dworców od Fabrycznego? Podejrzewam, że coś koło kilkunastu tysięcy. > i tak zmodyfikowali umowę z PKP i inwestorami by wsłuchać się > w głos róznych środowik opiniotwórczych i pogodzić rózne punkty wiedzenia. Że czego? Środowisk opiniotwórczych? Te już jednogłośnie pożegnały dworzec. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ześródmieścia wiocha na Kaliskiej, wiocha na Fabrycznym IP: *.adsl.inetia.pl 29.10.09, 21:45 A najlepiej to zmienić nazwę dworca i zapomnieć o kropidle. Ciekawe kiedy przenosi się do Izraela? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: volo Ile mamy budynków z 1865 r.? IP: *.146.20.228.nat.umts.dynamic.eranet.pl 29.10.09, 21:58 Kolejne bloki z wielkiej płyty... Nie dajcie się nabrać ludziom, którzy zabytkowy dworzec złożyć chcą na ołtarzu walki z jednym z prezydentów Łodzi. Ile mamy budynków z 1865 r.? Ile w Polsce i Europie jest starszych dworców od Fabrycznego? Nie niszczcie historii swego miatsa, tylko dlatego, że się wam ona nie podoba. Od polityków wielkiego formatu wymaga się by umieli przyznać się do błędów w podjetych decyzjach i tak zmodyfikowali umowę z PKP i inwestorami by wsłuchać się w głos róznych środowik opiniotwórczych i pogodzić rózne punkty wiedzenia. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: łodzianin Budynek Fabrycznego nie jest z 1865 r. IP: *.toya.net.pl 29.10.09, 22:44 Ile razy mozna pisac, że ten obecny bydynek Dworca Fabrycznego ma z historyczną Koleja Fabryczno-Łódzką tyle wspólnego, że stoi przy torach kolejowych. W 1865 r. nie było tam żadnego dworca. Początkowo odprawa podróżnych odbywała się bez żadnego dworca mniej wiecej tam , gdzie dziś jest ŁDK (do lat 30-tych XXw. tory sięgały do Sienkiewicza). Potem w 1872r. wybudowano parterowy budynek na wschód od obecnego dworca PKS. Budynek dworcowy w obecnej lokalizacji zaczęto wznosić w 1903r. Kształt zbliżony do obecnie istniejącego uzyskał w latach 30-tych XX w. Blisko 60 lat po powstaniu linii kolejowej. W samej tylko Łodzi są trzy budynki dworcowe starsze od obecnego Fabrycznego: Widzew, Chojny i Karolew (te dwa ostatnie nie wykorzystywane już jako dworce) bo pochodzą z 1902 r. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: volo dokładnie w 1868 IP: *.146.20.228.nat.umts.dynamic.eranet.pl 29.10.09, 23:21 Budowę linii kolejowej Fabryczno-Łódzkiej, łączącej miasto z Koluszkami, a tym samym z wybudowaną w 1848 roku Drogą Żelazną Warszawsko-Wiedeńską, rozpoczęto 1 września 1865 roku (zgodnie z zezwoleniem cara Aleksandra II z lipca 1865). Szyny zaczęto układać równocześnie od Łodzi i od Koluszek. Już 18 listopada 1865 roku uruchomiono przewóz towarów. Przewozy pasażerskie zostały zainaugurowane 1 czerwca 1866 roku. okay. cytuję za wikipedią: Początkowo tory kolejowe sięgały dalej na zachód niż w chwili obecnej - dochodziły prawie do ul. H. Sienkiewicza (d. Mikołajewskiej, d. Dzikiej), obsługa pasażerów odbywała się w tymczasowym dworcu umiejscowionym przy ul. Krótkiej (w miejscu gdzie obecnie znajduje się Łódzki Dom Kultury). W 1868 roku wybudowano nowy dworzec - Łódź-Fabryczna - według projektu warszawskiego architekta Adolfa Schimmelpfenniga. Budowa dworca Łódź Fabryczna była początkiem tworzenia łódzkiej kolei obwodowej. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Życzliwy Cytuj brednie a daleko zajdziesz IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 30.10.09, 00:13 > okay. cytuję za wikipedią: Kiepskie źródło. Historię dworca masz napisaną w poprzednim poście. To, że w 1869 (a nie 68 jak podaje wikipedia) zaczęto budować dworzec, to wcale nie znaczy, że to budynek, który mamy obecnie. O "jakości" wpisu w wikipedii najlepiej chyba świadczy to zdanie: "Budowa dworca Łódź Fabryczna była początkiem tworzenia łódzkiej kolei obwodowej." Genialne. Dworzec fabryczny stanowi początek kolei przy której nie leży, powstałej pół wieku później. Urocze :-) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: łodzianin Tylko to był inny budynek niż obecnie IP: *.toya.net.pl 30.10.09, 06:45 Tylko, że w XIX wieku (celowo nie podaje daty rocznej, bo żródła historyczne nie są tu zgodne - 1868 występuje w niektórych jako rok rozpoczecia budowy, ale są i takie, które twierdzą, ze jest o kilka lat pózniejszy) wybudowano inny budynek niz obecnie. Był on znacznie mniejszy (wyglądał mniej wiecej jak dworzec w Gałkówku) i był na wschód od obecnego dworca. To co mamy obecnie pochadzi z 1903 roku w cześci wschodniej i z lat trzydziestych XX wieku w częsci zachodniej i centralnej. Nawiasem mówiąc nazywanie tego co zbudowano w 1869 czy 1872 Dworcem Fabrycznym jest dużym błędem, bo tak dworzec zaczęto dopiero nazywać po wybudowaniu Dworca Kaliskiego czyli po 1902 r. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ześródmieścia volo - zero argumentów IP: 217.97.129.* 30.10.09, 10:01 Twoje argumenty rozbite w proch i pył! A przepraszam nie widzę? Nawet jeżdżąc po Polsce widzę stare budynki, ładne czy brzydkie, ale zachowujące pewien poziom estetyki i użyteczności. Łódzkie centrum to głównie licha architektura za liche pieniądze, wszystko się sypie i wygląda ohydnie! Przypomnijcie sobie, co mówili zagraniczni goście ostatnich imprez sportowych. Zachowajmy wybrane budynki, przedstawiające rzeczywistą wartość architektoniczną i estetyczną. Ale smutna prawda jest taka, że całe kwartały w centrum są do wyburzenia, jest tylko problem pieniędzy. Jeżeli są pieniądze na wyburzenie tej ohydy na dworcu fabrycznym to burzyć, burzyć, burzyć!!! Budować nowe, ja wolę Rynek Kobro, nazwa Dworzec Fabryczny dla mnie może przepaść! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: cmr Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.4web.pl 29.10.09, 22:24 "Pytanie brzmi: czy chcemy mieć nowoczesną organizację przestrzeni, nowoczesną architekturę i nowoczesne centrum, czy też chcemy zachować w całości stary obiekt. Proponujemy skoncentrować się na przyszłości". Pytanie brzmi, kto ci Gazeto dał w łapę za takie pisanie, bo jak rozbierali spaloną ruderę na Sienkiewicza, to robiliście "relacje na żywo" i Bonisławski, i komitet łodzian, i GPO itd... Bawicie się w tej Gazecie w jakieś dziwne, nie do końca jasne gierki. tutaj dbanie o zabytki, tutaj "oszczana rudera" do wyburzenia. Coś mi tu nie gra. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: www Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.acn.waw.pl 29.10.09, 22:36 Bo ktoś tym dziennikarzynom i większości na forum nawkłądał do głowy że powstanie jakieś tzw Nowe Centrum Łodzi na 100 hektarach... Ludzie czy wy trzeźwo patrzycie na wasze miasto?? Mnóstwo jest w nim wolnych działek do zabudowy ale nikt nie chce na nich budować. Pod Hiltona zbużyli starą kamienicę i w centum Łodzi straszy pusty plac. Nowe Centrum Łodzi to TYLKO I WYŁĄCZNIE ZABIEG PROPAGANDOWY ale NIGDY NIE POWSTANIE, przynajmniej nie przez następne 50 lat. Nie ma takiej potrzeby rynkowej, więc tym bardziej nie ma inwestorów, są tylko plany pod publikę, żeby połechtać przyszłych wyborców. Słowem - NOWE CENTRUM ŁODZI TO JEDEN WIELKI BULLSHIT!!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: chciałbym Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.10.09, 23:06 Chciałbym wiedzieć skąd Szanowny przedmówca wie tyle o potrzebach rynku? Sam bym zapłacił - nieźle - za to info. JAKIE JEST TO ZAPOTRZEBOWANIE RYNKU? I dlaczego - jego zdaniem - zintegrowana przestrzeń - podróży, media-biznesu i office biznesu nie kusi bardziej niż pojedyncze place rozrzucone między łódzkim syfem? Tylko nowe, ale oparte na tradycji otwarcie jest szansą. Jak magistrat ma kasę na wpisanie w tę przestrzeń starej bryły - niech wpisuje. Chwała mu za to. ale nie za cenę zahamowania procesu. bo to możebyć cos więcej niż "inwestycja" Odpowiedz Link Zgłoś
inzarchitekt pomysł prezydenta Kropiwnickiego jest nieracjonaln 29.10.09, 23:11 Zruinowany budynek dworca nie przedstawia specjalnej wartości, a próba ochrony go za wszelką cenę spowoduje,że stracimy szansę na pieniądze PKP. Gdyż aby budować, pod tym zdezelowanym budynkiem Fabrycznego, trzeba by było przeznaczyć nie miliony euro, nawet nie miliardy euro, a biliony, nawet w Niemczech czy USA, czy innych bogatych krajach, takie rozwiązanie architektoniczne nie było by możliwe, ze względów finansowych. Odpowiedz Link Zgłoś
zue2 Re: pomysł prezydenta Kropiwnickiego jest nieracj 30.10.09, 08:30 inzarchitekt napisała: > Zruinowany budynek dworca nie przedstawia specjalnej wartości Dla ścisłości , budynek dworca wcale nie jest specjalnie zruinowany. On niestety po prostu tak wygląda. Nie wiem za bardzo czego (w zakresie elewacji) miała by dotyczyć renowacja. Dach po świeżym remoncie 3 lata temu. Wystarczy tylko pomalować elewację i mamy dworzec wyremontowany i... "piękny" jak dziś. > Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: drunk Re: pomysł prezydenta Kropiwnickiego jest nieracj IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.10.09, 11:50 Byłaś gdzieś poza Łodzią i województwem? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: bamshe nie wiem kto nadal panu ten inz ale sie grubo IP: *.lodz.dialog.net.pl 30.10.09, 09:07 pomylil, pitoli pan glupoty i jeszcz jest pan z tego najwyrazniej zadowolony. nie dosc ze mija pan sie z pawda co do wycen ktore sa to jakis wygorowane. to jeszcze dopisze ze dworzec ma wartosc bezcenna, ale najwyrazniej panu odpawiada kasowanie zabytkow takich jak stary dworzec kaliski i stawianie na ich miejsce koszmarow. no od tego to wlasnie mamy takich inzarchitektow Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: lodziak w chicago Re: nie wiem kto nadal panu ten inz ale sie grubo IP: *.hsd1.il.comcast.net 04.11.09, 04:29 tez mi sie wydaje ze sie temu Panu inzynierowi pomylily zera. Remont tego typu budynku w USA to wydatek do $1000 za stope kwadratowa. Jesli dworzec fabryczny ma okolo 100.000 sq ft. to mowimy maksymalnie o 100 mln $. wciaz dalek do miliarda, nie wspominajac o biliardzie.... chcialbym rowniez zwrocic uwage na to ze sa przyklady jak mozna pieknie wkomponowac stary dworzec kolejowy w nowoczesniejsza zabudowe - jak np. union station w st. louis MO. www.stlouisunionstation.com/info/photoGallery.cfm dawna hala dworcowa stala sie lobby hotelu. mozna bylo sie pewnie postarac o cos na kszalt w przypadku kaliskiej, ale juz za pozno. pozostaje nam ogladac stare filmy ... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kjurecki Re: pomysł prezydenta Kropiwnickiego jest IP: *.152.155.202.dsl.dynamic.eranet.pl 30.10.09, 11:47 Panie architekcie. Zamek w Malborku też jest zrujnowany i zamek w Łęczycy też. Idąc tropem pana myślenia zburzmy je, bo przeszkadzają. Oczywiście klasa zabytku nie jest ta sama. Chodzi o to, że tym razem p. Kropiwinicki ma rację! To symbol śródmieścia Łodzi, znak rozpoznawczy i powinien zostać, podobnie jak remiza strażacka z ul. Sienkiewicza, której już nie ma, bo komuś przeszkadzała w biznesie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: michał Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.toya.net.pl 29.10.09, 23:34 Irytuje mnie stanowisko wyborczej i styl artykułów "wszystko na przekór kropie". I jeszcze napomknę że wyborcza nie umieściła dworca Łódź Fabryczna jako propozycja na symbol miasta, a szkoda. Dla mnie ten budynek jest większym symbolem niż np Manufaktura. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: dziad z babą Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.opera-mini.net 30.10.09, 18:55 > Dla mnie ten budynek jest większym > symbolem niż np Manufaktura. Dla wielu innych tez i niestety wlasnie dlatego Lodz kojarzy im sie z syfem, brudem i liszajem. Kumasz? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Marcin Cały układ Widzew-Fabryczna to zabytek IP: 188.33.62.* 30.10.09, 00:33 Ostatecznie to cały układ torów od stacji Łódź - Widzew do Fabrycznej łącznie z wiaduktami nad ul. Tramwajową, perony i rampy i bocznice mają ponad 50 lat, zatem każdy ułożony tam kamień i podkłady kolejowe nie powinny być tknięte bo są zabytkami. Zostawmy to wszystko dla następnych pokoleń, a nowy dworzec wybudujmy poza miastem. Zastanawiam się, czy tych, którzy przekroczyli 50-tkę uznać również za zabytki, które ewentualnie mają wstęp na teren dworca, a tym poniżej 50-tki zakazać wstępu bo nie będą pasowali jako element nie z tej epoki. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: k Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.ssp.dialog.net.pl 30.10.09, 07:45 TO ja proponuje powrot do lat 20 ubielgego wieku, i piekne fabryki, ludzi zdychajacych na ulicach, i bedzie PIEKNIE w smierdzacym miescie Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: misia Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: 77.223.234.* 30.10.09, 07:53 budynek może i zostanie dopóki ty zostajesz a jak ty już nie zostaniesz to i budynek nie zostanie Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Ula Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.4web.pl 30.10.09, 08:25 Zamiast tych niekończących się dyskusji prowadzonych na podstawie wyrywkowych informacji (bo nie ma inf. kompleksowej dla ogółu mieszkańców), zdając sobie sprawę, że przelotowa linia jest miastu konieczna, zażądajmy konkretnych danych - co, kiedy, za ile i za czyje pieniądze tu powstanie. Bo jeśli PKP ma nam zamiar wybudować nowy Kaliski jako zejście pod ziemię i przykład owej słynnej nowej architektury to ja wolę stary Fabryczny, jeśli pieniądze na inwestycję są szczątkowe lub niepewne - to i tak przez lata będziemy jeździć z Widzewa lub Kaliskiego, a nad terenem Fabrycznego będzie... nic. Jeśli piszą o nowoczesnej architekturze, to ja chcę wiedzieć skąd i kiedy miasto weźmie na nią pieniądze, i niech nam nie wciskają, że stać Łódź na budynki Gehry'ego czy Liebeskinda (bo nawet W-wy nie stać), niech nie podpierają się autorytetem Kriera, skoro UMŁ dawno przestał z nim rozmawiać o Nowym Centrum (nota bene Krier zawsze wzywał, byśmy szanowali poprzemysłowe zabytki miasta, jakoś nie widać, by władze słuchały go...). Bez konkretnych, ogólno dostępnych danych dyskusja o dworcu jest odwracaniem (może celowym) uwagi od spraw zasadniczych - władza musi być przezroczysta, a mieszkańcy mają prawo WIEDZIEĆ... Odpowiedz Link Zgłoś
jasam Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? 30.10.09, 11:04 Gość portalu: Ula napisał(a): > Zamiast tych niekończących się dyskusji prowadzonych na podstawie > wyrywkowych informacji (bo nie ma inf. kompleksowej dla ogółu > mieszkańców), zdając sobie sprawę, że przelotowa linia jest miastu > konieczna, zażądajmy konkretnych danych - co, kiedy, za ile i za > czyje pieniądze tu powstanie. Jak widac Prezydent z Pierwszym Wiceprezydentem nie moga ustalic co ma być. Do tego dochodzi PKP - które w tej sytuacji tym bardziej będą realizowali własne potrzeby, a nie zajmowali sie dobrem miasta, czy zagospodarowaniem przestrzeni publicznej. Do tego jescze różne powołane byty dla tworzenia całej sfery kultury będa wkładac własne widzimisie. Więc żadajmy poważnej informacji, a nie tylko propagandowych prezentacji na stronach UMŁ. Mam nadzieję, że cały ten szum obudził Radnych. pozdr. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Racjonalista Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.centertel.pl 30.10.09, 17:51 Brawo! 100% racji. Najpierw niech UMŁ przedstawi konkrety, czyli plan architektoniczny, wstępny i realny kosztorys, sposób finansowania i czego będzie się wymagać od potencjalnych inwestorów. To spory teren i trudno będzie znaleźć jednego inwestora. A jeżeli ma powstać potworek na miarę Kaliskiego to dajmy sobie spokój. Co do obecnego Fabrycznego to budynek jest paskudny i niefunkcjonalny. Nawet gdyby go wysprzątać i gruntownie wyremontować pozostanie przeohydny. Jego wartość zabytkowa jest żadna, zwłaszcza w kontekście okolicznej zabudowy... Dwa blaszane wieżowce, Dom Kultury w stylu wojującego socrealizmu i Hotel Centrum... Co do Kropiwnickiego to wyraźnie widać, że ten schorowany człowiek cierpi na starczą demencję. Dla dobrze pojetego interesu Łodzi najlepszym rozwiązaniem byłoby ubezwłasnowolnić tego pana. Przez dwie kadencje wyrządził same szkody. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: hajduszoboszlo Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.ssp.dialog.net.pl 30.10.09, 08:27 Uwazam, że Łódź zasługuje na lepszego prezia ale w tej sprawie Kropa ma rację. Panie viceministrze infrastruktury Pan zburzy inne stare budynki: Wawel i Białą Fabrykę- bo są stare......... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kabareciar Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: 217.153.157.* 30.10.09, 10:57 Niech żyje Prezydent, obrońca gzymsu na więźbie! Żądamy odbudowania kominów z których słynęła Łódź. Zadymiania miasta i powrotu do kostki brukowej i kocich łbów. Zburzyć budynki z lat 70-tych i dalszych. Architektura z lat 60-tych ma być ostatnią zmianą. Smród bram i komórki jako atrakcja turystyczna! Zamiast budować hotele, organizować noclegi na melinach. To będzie hit! Żaden turysta tego nie zapomni. Kamienice w stanie obecnym zakonserwować silikonem! Takiego klimatu nie będzie miało żadne miasto na świecie.A Fabryczny to nasz Wawel i wara od niego.Kropka. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: dziadek Pelikan Tak tak, Wawel! IP: *.opera-mini.net 30.10.09, 18:57 Tak tak, rzeczywiscie: Wawel ma taka sama wartosc jak Fabryczny. Zreszta Fabryczny zostal tu juz zrownany z: - Ksiezym Mlynem - Biala Fabryka - Wawelem - Wieza Eiffela - Abu Simbel - Partenonem Wszystkie te porownania sa rzecz jasna nad wyraz trafne. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Marcin Budynek dworca przenieść na Łódź - Żabieniec IP: 94.254.139.* 30.10.09, 09:22 Aby zachować go dla potomnych można przenieść budynek dworca Fabrycznego na stację Łódź - Żabieniec. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: noki Oddajmy głos historykom sztuki IP: *.197.158.213.umts.dynamic.eranet.pl 30.10.09, 11:37 Może jednak byłoby lepiej by w sprawie Dworca Fabrycznego wypowiedzieli się historycy sztuki i architektury, nie zaś lobbyści od transferu unijnych pieniążków i zlobbowani dziennikarze GW. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Życzliwy Re: Budynek dworca przenieść na Łódź - Żabieniec IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 30.10.09, 23:07 > Aby zachować go dla potomnych można przenieść budynek dworca Fabrycznego na > stację Łódź - Żabieniec. A nei, dobrze. To jezioro damy tutaj, a dworzec niech sobie stoi w zieleni... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: : Ja mam inna koncepcje: IP: *.opera-mini.net 01.11.09, 17:13 Wisle przyblizyc! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: lodzka emigrantka Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.i03-4.onvol.net 30.10.09, 11:45 Na calym swiecie ratuje sie budynki wybudowane w ubieglym stuleciu, a tu chca wyburzac!!! to zbrodnia. W Melbourne (Australia) jest stara bodajze cegielnia z kominen w srodku wielkiego centrum handlowego. Liczy sie pomysl a wtedy powstaje unikalny, poprzez polaczenie nowoczesnosci ze starymi charakterystycznymi dla danego miasta elementami,projekt. Choc nie jestem fanka pana Kropiwnickiego, to tu zmuszona jestem sie znim zgodzic. Moze to jedyny pozytywny wynik jego podrozy: ze zobaczyl jak to sie robi w swiecie...Wiadomo: podroze ksztalca... Odpowiedz Link Zgłoś
hrabia.mileyski Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? 30.10.09, 12:14 Byłbym za likwidacją obecnego budynku dworca, gdyby nie to, ze określenie "nowoczesna architektura" budzi złe skojarzenia, a nawet swego rodzaju przerażenie. Wystarczy obejrzeć, co sie pod nim kryje, oglądając koszmarki w stylu dworca Kaliskiego, czy ponurego bunkro-grobowca przy zakładach spirytusowych. Takie traktowanie tkanki miejskiej musi budzić sprzeciw, szczególnie jeśli w stosunku do jej charakteru ma się jakieś aspiracje. Nie może być społecznego przyzwolenia na "kanon" myśli architektonicznej, która sprowadza się do tego, by stalowo-betonowy szkielet w kształcie prostego pudła pokrywać płytami, choćby były z najbardziej "nowoczesnego" szkła, czy piaskowca. Nie wiem czego uczą na uczelniach, ale podejrzewam, że w budownictwie, jak niemal w każdej innej dziedzinie rządzą księgowi. I to rezultaty ich starań oglądamy na każdym kroku. Jeśli nowe pomysły mają natychmiast trafiać na popularną stronę pod znamiennym tytułem "Koszmary architektury", to jestem cały za tym, by stary budynek pozostawiono, adaptując go jedynie do pełnienia nowej roli. A "nowoczesnych " architektów z ich "dziełami" na Sybir. W końcu działają na naszą i naszych zstępnych szkodę. Szkodę wielką, bo rujnującą poczucie estetyki. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Racjonalista Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.centertel.pl 30.10.09, 18:06 Akurat w przypadku Kropiwnickiego jedynym zabytkiem, który zobaczył w Świecie jest Ściana Płaczu.:-D A może zrobić w centrum Łodzi replikę Ściany Płaczu? Ja już płaczę nad wyczynami naszego Prezydenta i ściana mi do tego nie jest potrzebna. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Życzliwy Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.ssp.dialog.net.pl 31.10.09, 21:48 > A może zrobić w centrum Łodzi replikę Ściany Płaczu? Eee, już swoją mamy na ul. Zachodniej. Odpowiedz Link Zgłoś
przygoda najlatwiej zburzyc.. 30.10.09, 12:50 .. duzo trudniej zaadoptowac do nowej funkcji ale np. manufaktura pokazuje ze warto! Niedlugo nowoczesny budynek bedzie straszyl tak jak centralny w warszawie ktory kiedys byl ultranowoczesny jak na Polske! Stare budynki z dusza warto zachowac a na pewno da sie tak zaplanowac nowy projekt zeby go uratowac! Odpowiedz Link Zgłoś
zue2 Re: najlatwiej zburzyc.. 30.10.09, 18:34 przygoda napisał: Najłatwiej zostawić i narzekać > .. duzo trudniej zaadoptowac do nowej funkcji ale np. manufaktura pokazuje ze > warto! Niestety fabryczny to nie manufaktura . Nie pomogą dobre chęci z g..na bata nie ukręcisz Niedlugo nowoczesny budynek bedzie straszyl tak jak centralny w > warszawie ktory kiedys byl ultranowoczesny jak na Polske! Bardzo ciekawy pogląd . W skrócie brzmi tak: "Każdy stary budynek - dobrzeeeee, każdy nowy budynek- źleeee". Obawiam się ,że blokowiska na rekini jezeli postoją jeszcze 50 lat to również staną się perłą architektury > Stare budynki z dusza warto zachowac a na pewno da sie tak zaplanowac nowy > projekt zeby go uratowac! Ale ten budynek nie ma duszy , w nim tylko jest duszno gdyż hale dworcowe to małe zapyziałe klitki Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gosc Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.grs-k0.g1.pl 30.10.09, 12:52 szkoda, ze z taka zawzietoscia nasz prezydent nie potrafil obronic wielu zabytkow ostatnio zniszczonych przez "inwestorow" Odpowiedz Link Zgłoś
hrabia.mileyski Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? 30.10.09, 12:57 Gość portalu: gosc napisał(a): > szkoda, ze ......... To ma stanowić argument za zburzeniem dworca? Coś przesłania zdolność do własnego spojrzenia, a tym czymś jest niechęć do Kropiwnickiego? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gosc Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.ssp.dialog.net.pl 31.10.09, 21:51 > To ma stanowić argument za zburzeniem dworca? A czy jest napisane, że ma? Niby hrabia, a analfabeta :-( Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: d1101 Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.toya.net.pl 30.10.09, 12:56 Kropiwnicki to niepoczytalny osobnik, który szczerze nienawidzi tego miasta. Urodzony w Mieście Świętej Wieży powinien najszybciej tam wrócić. Albo oddać swoje zwłoki Matce Ziemi. Przybłęda w randze prezydenta. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: łodzianin Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.10.09, 14:01 Czytając niektóre komentarze dochodze do wniosku, że niektórzy chyba nie widzą nawet o którym budynku mowa, a jeśli nawet to nigdy nie przyglądali mu sie z bliska, więc dla tych co nie mieli okazji: farm3.static.flickr.com/2666/3749731415_e10dd5a529_b.jpg czy to wg was jest brak jakiejkolwiek wartości architektonicznej? Dla mnie bynajmniej nie. Co do wieku budynku, to z tym dworcem jest troche jak ze starym kościołem, było w nim tyle przebudów że już nie wiadomo jak to określić, ale bardzo dużo starej bryły dworca sie zachowało o czym może świadczyć to zdjęcie: 3.bp.blogspot.com/_pY_iQC1Gcbk/SdO_ueII1ZI/AAAAAAAAAMc/RZrPSa62YJQ/s1600/Dworzec%2BFabryczny%2B(2).jpg , co tylko pokazuje jak bogatą historie ma ten budynek. Dla mnie budynek z taką historią jest wart co najmniej częściowego zachowania bądź przeniesienia w inne miejsce i proponuje w tym kierunku toczyć dalszą dyskusje, bo wszyscy wiemy że pozostawienie go w całości w tym miejscu nie wchodzi w grę, a tym którzy na ślepo by wszystko burzyli już dziękujemy, odwiedźcie najpierw pare europejskich miast, a zobaczycie, że nie tędy droga. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Racjonalista Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.centertel.pl 30.10.09, 18:15 Móżesz podać źródło, skąd pochodzi skan tej pierwszej fotografii? I z którego roku pochodzi ta fotografia? I nie chodzi mi tutaj o portal fickr. Co do drugiej fotografi to jednak poetyckie nadużycie, choć filtry pyłowe EC1 wyglądają interesująco.:-D Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: łodzianin Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.retsat1.com.pl 31.10.09, 18:54 Fotke znalazłem na tej stronie: madeinlodz.blogspot.com/2009/04/stare-pocztowki-odzi-dworzec-fabryczny.html Z którego roku jest nie potrafie dokładnie powiedzieć. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Życzliwy Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.ssp.dialog.net.pl 31.10.09, 21:57 > Z którego roku jest nie potrafie dokładnie powiedzieć. Między 1903 a 1914. Odpowiedz Link Zgłoś
slavekk Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? 31.10.09, 22:26 Gość portalu: Życzliwy napisał(a): > > Z którego roku jest nie potrafie dokładnie powiedzieć. > > Między 1903 a 1914. Pocztówka podpisana Litzmanstadt Ostbahnhof z 1903r? Coś ci się epoki pomerdały... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Życzliwy Re: Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 01.11.09, 19:26 > Pocztówka podpisana Litzmanstadt Ostbahnhof Nie, pocztówka podpisana "Дъорецъ Л.Ф.Ж.Д - Dworzec D.Ż.F.Ł.". I znowu Ci się nie udało zabłysnąć, kochasiu :-> Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ześródmieścia opamiętajcie się ! IP: 217.97.129.* 30.10.09, 14:05 W tym budynku nie ma niczego cennego czy ciekawego. Tam nie ma na czym oka zaczepić, co najwyżej nos ma dużo wrażeń. To jest śmierdząca obrzydliwa ruina sztucznie podtrzymywana przy życiu. Porównywanie z Manufakturą jest śmieszne, to zupełnie inna jakość. Budynek dworca to zakała w i tak obrzydliwym otoczeniu! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: łodzianin Re: opamiętajcie się ! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.10.09, 14:35 A widziałeś jak wyglądała manufaktura przed renowacją? Tam też większość to były zapuszczone PRLowskie hale i dobudówki, ale pozbyto sie tego co bezwartościowe i zostawiono to co godne uwagi. Przyjrzyj sie kiedyś szczytom tego dworca, odnowione nie ustępowały by niczym szczytom renesansowych pałacy. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ześródmieścia Re: opamiętajcie się ! IP: *.adsl.inetia.pl 30.10.09, 16:50 Jak będą burzyć to poproś żeby ci odłożyli, co tam ci się podoba, i weźmiesz sobie do domu ;) Albo jest to zabytek i do tego jest uzasadniona ekonomicznie jego ochrona, albo jest jakiś ważny interes społeczny czy historyczny, aby budynek zachować. Tymczasem czepiliście się szmirowatej ruiny i chcenie nią obciążać (również finansowo) zaproponowany nowy ład architektoniczny w tym miejscu miasta. Moim zdaniem nie ma po temu żadnego uzasadnienia! Odpowiedz Link Zgłoś
zue2 Re: opamiętajcie się ! 30.10.09, 18:47 Gość portalu: łodzianin napisał(a): > A widziałeś jak wyglądała manufaktura przed renowacją? Tam też większość to był > y zapuszczone PRLowskie hale i dobudówki, ale pozbyto sie tego co bezwartościow > e i zostawiono to co godne uwagi. Ale w manufakturze była ciekawa architektura i szpetne przybudówki. Tutaj mamy co prawda brzydkie przybudówki ,ale za to doskonale pasujace do równie brzydkiego dworca.Weź zrób sobie zdjecie tego "cuda" nastepnie w fotoshopie wykasuj przybudówki i wtedy okaże się ,że król jest nagi Przyjrzyj sie kiedyś szczytom tego dworca, od > nowione nie ustępowały by niczym szczytom renesansowych pałacy. Albo ,żartujesz ,albo w zyciu nie widziałeś renesansowego pałacu. A tak na serio na czym polegałoby odnowienie attyk( bo chyba o nie Ci chodzi).Jedyną rzeczą jakiej wymagają to malowanie. Otóż po pomalowaniu będa równie nieciekawe. Nie wiem czy wiesz ale w drugiej połowie lat 80 XX wieku na Liściastej zaczęto stawiać bloki z wielkiej płyty w których również pojawiał sie element kolistej lub trójkątnej attyki. Za 50 lat będą to arcydzieła architektury których nie będzie mmożna ruszyć Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: łodzianin Re: opamiętajcie się ! IP: *.retsat1.com.pl 31.10.09, 19:18 Wiesz, że coś nie jest Luwrem, nie znaczy odrazu że jest bewartościowe, pamiętaj że mowa tu o dworcu robotniczego miasta, a nie pałacu magnackim. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Życzliwy Re: opamiętajcie się ! IP: *.ssp.dialog.net.pl 31.10.09, 22:02 > Wiesz, że coś nie jest Luwrem, nie znaczy odrazu że jest bewartościowe, pamięta > j że mowa tu o dworcu robotniczego miasta, I jako dworzec, nawet robotniczego miasta ten budynek nie sprawdzał sie od początku. To czyni go bezwartościowym. Odpowiedz Link Zgłoś
zue2 Re: opamiętajcie się ! 01.11.09, 14:20 Gość portalu: łodzianin napisał(a): > Wiesz, że coś nie jest Luwrem, nie znaczy odrazu że jest bewartościowe, pamięta > j że mowa tu o dworcu robotniczego miasta, a nie pałacu magnackim. To przecież ty twierdziłeś ,że dworzec nie ustepuje w niczym renesansowym pałacom, więc o co Ci chodzi. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: łodzianin Re: opamiętajcie się ! IP: *.retsat1.com.pl 01.11.09, 21:54 Nie cały budynek dworca a jego attyki i nadal uważam że nie ustępuje, bo nie chodziło mi o porównywanie go do najlepszych światowych przykładów pałaców renesansowych tylko do tych skromniejszych. Dla ciebie może takie skromniejsze są bezwartościowe, dla mnie jednak taka architektura jest godna pozostawienia, bo na dzień dzisiejszy obecna architektura, która powstaje w Łodzi (w większości) jednak ustępuje nawet tej skromnej z początku XX w. Odpowiedz Link Zgłoś
zue2 Re: opamiętajcie się ! 01.11.09, 22:43 Gość portalu: łodzianin napisał(a): > Nie cały budynek dworca a jego attyki i nadal uważam że nie ustępuje, bo nie chodziło mi o porównywanie go do najlepszych światowych przykładów pałaców renesansowych tylko do tych skromniejszych. To podaj konkretnie jakim to renesansowym pałacom nie ustepują attyki dworca. >Dla ciebie może takie skromniejsze są bez wartościowe, dla mnie jednak taka architektura jest godna pozostawienia, Ale nie chodzi o "skromność" bądź " wystawność" architektury ale o jej jakość. Już Ci mówiłem na osiedlu liściasta są bloki z lat 80 z attykami. Czy za sto lat wyburzymy te bez attyk jako bezwartościowe, a te z attykami zostawimy? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: łodzianin Re: opamiętajcie się ! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 02.11.09, 14:00 > To podaj konkretnie jakim to renesansowym pałacom nie ustepują attyki dworca. No nie wiem, np. pałac Steinertów na Piotrkowskiej, (może nie idealny przykład ale nie chce mi sie szukać lepszego). > Ale nie chodzi o "skromność" bądź " wystawność" architektury ale o jej jakość. > Już Ci mówiłem na osiedlu liściasta są bloki z lat 80 z attykami. Czy za sto la > t wyburzymy te bez attyk jako bezwartościowe, a te z attykami zostawimy? Nie wiem do końca o czym mówisz, ale nie wydaje mi sie żeby reprezentowały jakikolwiek styl, ani były budynkami, rozpoznawalnym niemal przez wszystkich Łodzian (i nie tylko) w przeciwieństwie do budynku dworca. Odpowiedz Link Zgłoś
zue2 Re: opamiętajcie się ! 02.11.09, 19:14 Gość portalu: łodzianin napisał(a): > > To podaj konkretnie jakim to renesansowym pałacom nie ustepują attyki dwo > rca. > > No nie wiem, np. pałac Steinertów na Piotrkowskiej, (może nie idealny przykład ale nie chce mi sie szukać lepszego). Czy naprawdę nie widzisz różnicy? To Ci ją pokażę . Pod koniec XIX w powstało wiele obrazów przedstawiających wschodzace słońce. Znakomita większość z nich zniknęła w mrokach zapomnienia ( i słusznie),ale jeden został obrazem zapoczątkowującym nowy kierunek w malarstwie.To nic ,że inne powstały w tym samym czasie i przedstawiały to samo. Były jednak zwykłymi knotami, tak jak dworzec łódź fabryczna. > > > Ale nie chodzi o "skromność" bądź " wystawność" architektury ale o jej ja > kość. > > Już Ci mówiłem na osiedlu liściasta są bloki z lat 80 z attykami. Czy za > sto la > > t wyburzymy te bez attyk jako bezwartościowe, a te z attykami zostawimy? > > Nie wiem do końca o czym mówisz, ale nie wydaje mi sie żeby reprezentowały jaki > kolwiek styl, ani były budynkami, rozpoznawalnym niemal przez wszystkich Łodzia > n (i nie tylko) w przeciwieństwie do budynku dworca. Ale dworzec łódź fabryczna również nie reprezenuje zadnego stylu . Jest tanią ,nieudolną imitację neorenesansu i neobaroku. A fakt ,że jest rozpoznawalny nie ma tu zadnego znaczenia,dużej ilości łodzian i zdecydowanej większości przyjezdnych kojarzy się on raczej fatalnie Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: woland Re: opamiętajcie się ! IP: *.devs.futuro.pl 30.10.09, 20:21 Sam się opamiętaj. Aż nadto wyraźnie widać, że masz jakiś interes w tak zapartym i tępym gardłowaniu na rzecz wyburzenia tego budynku. Jesteś trollem. Co gorsza nie tylko internetowym - ty naprawdę jesteś trollem... żaden argument do ciebie nie przemawia, jeżeli fakty przeczą twoim wymysłom - tym gorzej dla owych faktów. Zęby bolą, kiedy się takie dyrdymały czyta... Podejście typu "burzyć, burzyć, burzyć" świadczy o zakompleksieniu zaściankowo-matołkowatym: > To jest śmierdząca obrzydliwa ruina sztucznie podtrzymywana przy > życiu. To jest budynek, który jest świadkiem historii tego miasta. Zapuszczony i zaszczany przez takich jak ty pseudoobywateli, którzy widzą ruderę i czują jej smród, ale nie potrafią sobie wyobrazić, jak taka budowla MOŻE wyglądać po renowacji i wkomponowana w nowoczesne centrum. Dla takich jak ty kościół św. Józefa jest drewnianym barakiem, kapliczka św. Rocha studnią, a Księży Młyn slumsem. Na każde z tych miejsc będziesz patrzył TYLKO przez pryzmat ekonomicznego rachunku?? Wiesz, umysł człowieka - jak spadochron - działa właściwie tylko wtedy, gdy jest otwarty... Kultura, szacunek dla historii i lokalny patriotyzm (nie mylić z ksenofobią) są cechami właściwymi ludziom światłym. Może więc włącz sobie jakąś lampkę... Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa. Odłóż z pensyjki i wyjedź gdzieś, może do Barcelony, Wiednia, Paryża, czy choćby Gdańska, Krakowa lub Bielska-Białej. Wylecz się z kompleksów. Wszędzie są zaszczane rudery i znakomicie zadbane zabytki. Tyle, że nie wszędzie rechoczące głupawo trolle domagają się zalania betonem wszystkiego, co się im osobiście nie podoba... Zanim zapadnie decyzja: burzyć, czy (jakkolwiek!) zachować - należy podjąć MERYTORYCZNĄ dyskusję: co W ZAMIAN, KIEDY, co WOKÓŁ, KTO PŁACI. Rozpirzenie budynku W NIC? Absolutnie NIE!!! Najlepszy przykład - Hilton: nie ma kamienicy, hotelu też nie. Typowa, reymontowska "łódzka tandeta", a tego już naprawdę wystarczy. Polecam ci ruszyć się zesmródmieścia i pojechać np do Zakopanego, a tam przejść się na Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Przy wejściu, po prawej stronie, jest tablica. Przeczytaj ją i POMYŚL. To - nawet niewprawnych - nie boli. I nie wypisuj już więcej głupot, zacznij dyskutować rzeczowo. To lepsze dla wszystkich nas. Dla Łodzi też... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ześródmieścia bezmyślna agresja zamiast argumentów ! IP: *.adsl.inetia.pl 30.10.09, 23:40 Jeżeli brak argumentów merytorycznych, to próbuje się atakować ad personam. Typowe zachowanie prostaków, którzy uważają się za lepszych od innych. Nie ma żadnych MERYTORYCZNYCH argumentów przemawiających za zachowaniem budynku dworcowego na Fabrycznym. Przeżyliśmy nawiedzonych tzw. ekologów, przeżyjemy i "ochraniaczy obszczanych bzdetów". W Łodzi jest wystarczająco dużo architektury wartej pielęgnacji, żeby nie zajmować się bzdetami wymyślanymi przez dewiantów. Każda rzecz, każdy przedmiot, każde materialne dzieło rąk ludzkich ma swój moment powstania i moment odejścia w niebyt. O część z nich warto dbać, by swoim pięknem lub znaczeniem pozawalały nacieszyć zmysły nasze lub naszych dzieci. Część jednak musi odejść w niebyt, bo tak jest kolej rzeczy. Powstał ambitny projekt przywrócenia mieszkańcom znacznej części miasta. Chore pomysły bronienia nic nieznaczącej rudery trzeba po prostu nazywać po imieniu. Tak mam w tym interes. Głupotę trzeba nazywać otwarcie głupotą. KropKa. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: łodzianin Re: bezmyślna agresja zamiast argumentów ! IP: *.retsat1.com.pl 31.10.09, 19:20 Tylko że w Łodzi to co odchodzi w niebyt w dużej większości nie jest zastępowane niczym lepszym, powinieneś wziąść to pod uwage. Jak by w Łodzi miała powstawać pożądna architektura za każdą sypiącą sie kamienice to myśle że większość tych "ochraniaczy" by nie miała nic przeciwko... niestaty tak nie jest. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Życzliwy Re: bezmyślna agresja zamiast argumentów ! IP: *.ssp.dialog.net.pl 31.10.09, 22:04 > Tylko że w Łodzi to co odchodzi w niebyt w dużej większości nie jest > zastępowane niczym lepszym, powinieneś wziąść to pod uwage. I właśnie tym różni się fabryczny od pozostałych "spektakularnych" wyburzeń. Tu burzy się nie dla zasady i spekulacji gruntami, tylko po to, żeby wybudować cywilizowany dworzec, którego brakuje nam od z górką 150 lat. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: łodzianin Re: bezmyślna agresja zamiast argumentów ! IP: *.retsat1.com.pl 01.11.09, 22:04 No ale po co burzyć skoro można przenieść albo wkomponować w nowy budynek? Rozwój nie musi ze sobą nieść od razu niszczenia historii i tożsamości miasta. A co do samego dworca, to przesadziłeś że brakuje nam go od 150 lat, przed wojną dworzec był na poziomie, dopiero po wojnie uległ degradacji. A czy nowy powstanie na pewno tego nikt nie potrafi powiedzieć, Hotel Hilton też był pewniakiem a jak wyszło obaj widzimy. Oczywiście bez ryzyka nie ma rozwoju, ale ja bym jednak był ostrożniejszy i bym był za zachowaniem tych budynków z bogatą historią, w razie jak by jednak skończyło sie fiaskiem i byśmy skończyli z nowym dworcem a'la Kaliski. Odpowiedz Link Zgłoś
zue2 Re: bezmyślna agresja zamiast argumentów ! 01.11.09, 22:58 Gość portalu: łodzianin napisał(a): > No ale po co burzyć skoro można przenieść albo wkomponować w nowy budynek? No ale po co przenosić , albo wkomponowywać w nowy budynek skoro mozna zburzyć? > Rozwój nie musi ze sobą nieść od razu niszczenia historii i tożsamości miasta. Rozwój polega na tym ,aby nauczyć się selektywnie wybierać ,rzeczy warte pozostawienia i pozbywać się tych nie wartych.Inaczej robi się śmietnik. Czy trzymasz w domu wszystkie stare ubrania swoich dzieci? Przecież wiąże się z nimi Ich historia. W tym płaszczu były pierwszy raz w kinie , w tej sukience pierwszy raz w szkole.... > A co do samego dworca, to przesadziłeś że brakuje nam go od 150 lat, przed wojną dworzec był na poziomie, dopiero po wojnie uległ degradacji. Kolejny mit i legenda . Dobudówki są szpetne to fakt ,ale tylko nieznacznie ustępują szpetocie dworcowi. Wklep w wyszukiwarkę "dworce kolejowe w Polsce" i zobacz jak wygladają dworce we Wrocławiu,Tarnowie, Lublinie , Przemyślu. Możemy się nadymać jak chcemy, ale od tego nasz dworzec nie zrobi sie ładniejszy, a na dodatek zawsze trafi się jakiś wstrętny bachor który krzyknie ,że "król jest nagi" Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: łodzianin Re: bezmyślna agresja zamiast argumentów ! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 02.11.09, 14:02 > Rozwój polega na tym ,aby nauczyć się selektywnie wybierać ,rzeczy warte pozost > awienia i pozbywać się tych nie wartych.Inaczej robi się śmietnik. No jeśli nawet architektonicznie jest dla ciebie nieciekawy to nie ulega wątpliwości że od dłuższego czasu jest istotnym elementem krajobrazu miasta i choćby dlatego jest wart zachowania. Kościół św. Józefa (dawny WNMP) też chcieli zniszczyć, powstawał nowy, lepszy, większy, a ten nie był niczym specjalnym, ale go przeniesiono i ocał i teraz przypomina nam o dawnych czasach na uboczu i pobudza wyobraźnie jak było kiedyś, dlaczego tak samo nie może być z budynkiem dworca? Takie rzeczy czynią miasto ciekawszym. Odpowiedz Link Zgłoś
zue2 Re: bezmyślna agresja zamiast argumentów ! 02.11.09, 19:22 Gość portalu: łodzianin napisał(a): > > No jeśli nawet architektonicznie jest dla ciebie nieciekawy to nie ulega wątpli > wości że od dłuższego czasu jest istotnym elementem krajobrazu miasta i choćby > dlatego jest wart zachowania. To żaden argument .Płot dookoła dziury po spalonej "Chemii" na Trauguta ma już 30 lat i równiez stał się elementem krajobrazu miasta. Czy chciałyś ,aby pozostał? Kościół św. Józefa (dawny WNMP) też chcieli zniszczyć, powstawał nowy, lepszy, większy, a ten nie był niczym specjalnym, ale go przeniesiono i ocał i teraz przypomina nam o dawnych czasach na uboczu i pobudza wyobraźnie jak było kiedyś, dlaczego tak samo nie może być z budynkiem dworca? Takie rzeczy czynią miasto ciekawszym. Nistety zakładasz ,że jak ktoś chce żeby budynek dworca został zburzony jest wrogiem zabytków . Tak nie jest. Podałeś przykład kościoła który jest ciekawym przykładem łódzkiej architektury drewnianej . Jego zachowanie miało sens, zachowanie dworca nie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: łodzianin Re: bezmyślna agresja zamiast argumentów ! IP: *.retsat1.com.pl 02.11.09, 20:52 Zachowanie starego Kaliskiego również nie miało sensu, czy Łódź na tym zyskała? Nie wydaje mi sie. Moim zdaniem trzeba sie uczyć na błędach przeszłości a nie je powielać. Tyle. Dzięki za dyskusje. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Życzliwy Re: bezmyślna agresja zamiast argumentów ! IP: *.ssp.dialog.net.pl 02.11.09, 23:36 > Zachowanie starego Kaliskiego również nie miało sensu Bardzo mi przykro, że uważasz, że nie było sensu zachowania secesyjnego budynku dworca wraz z kompletem zaprojektowanych w tym samym czasie budynków stacyjnych wliczając w to peron uwieczniony w kilkudziesięciu filmach. Zwłaszcza, ze zachowanie budynku nie przeszkadzało w najmniejszym stopniu w nowych inwestycjach. Jeśli nadal nie widzisz różnicy miedzy budynkami kaliskiego i fabrycznego, to tylko potwierdza, że kompletnie nie rozumiesz zagadnienia. > Moim zdaniem trzeba sie uczyć Wymaluj sobie to słowo złotymi literami na suficie nad łóżkiem. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: łodzianin Re: bezmyślna agresja zamiast argumentów ! IP: *.retsat1.com.pl 03.11.09, 01:16 > Bardzo mi przykro, że uważasz, że nie było sensu zachowania secesyjnego budynku > dworca wraz z kompletem zaprojektowanych w tym samym czasie budynków stacyjnych > wliczając w to peron uwieczniony w kilkudziesięciu filmach. Zwłaszcza, ze > zachowanie budynku nie przeszkadzało w najmniejszym stopniu w nowych > inwestycjach. Jeśli nadal nie widzisz różnicy miedzy budynkami kaliskiego i > fabrycznego, to tylko potwierdza, że kompletnie nie rozumiesz zagadnienia. Wiesz co to jest sarkazm? Z kontekstu mojej wypowiedzi można jasno wywnioskować że uważam że zburzenie kaliskiego było błędem, którego nie powinniśmy powtórzyć z fabrycznym, więc radze ci samemu się douczyć, a potem zabierać głos. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Życzliwy Re: bezmyślna agresja zamiast argumentów ! IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 03.11.09, 23:17 > zburzenie kaliskiego było błędem, którego nie powinniśmy powtórzyć z fabrycznym Nie da się powtórzyć błędu ze zniszczeniem kaliskiego, bo nie ma już w Łodzi zabytkowego dworca, który by można zburzyć. Słowem - Ty rzeczywiście kompletnie nie rozumiesz zagadnienia. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: woland Re: bezmyślna agresja zamiast argumentów ! IP: 188.33.155.* 02.11.09, 13:05 >Typowe zachowanie prostaków, którzy uważają się za > lepszych od innych. >Jeżeli brak argumentów merytorycznych, to próbuje się atakować ad >personam. Święte słowa, jak widać... > Tak mam w tym interes. Głupotę trzeba nazywać otwarcie głupotą. Z radością wchodzę w ten interes, bowiem ja też nazywam otwarcie głupotą to, co głupotą - dla mnie!! - jest. A jest nią np. bezmyślne i bezkrytyczne, tudzież pozbawione refleksji, radosne pohukiwanie "ZBURZYĆ, ZBURZYĆ!", jeżeli tak naprawdę NIC NIE WIEMY o projekcie, który ma na miejscu owej "nic > nieznaczącej rudery" stanąć!! Określenie "nowoczesny, cywilizowany dworzec" jest co najmniej mgliste, nie uważasz?? W miarę pewne jest tylko to, że za mniej niż rok, Fabryczny w swojej obecnej formie przejdzie do historii, a nowy dworzec ma być... 16 m pod ziemią. {Dworzec Centralny w Wawie i Gare du Nord w Paryżu są "nowoczesnymi, cywilizowanymi dworcami" rozbudowanymi pod ziemię. Obu NIE POLECAM...} Co powstanie nad nim? Jak zostanie rozwiązana kwestia komunikacji miejskiej w tym rejonie - na czas kopania Wielkiej Dziury?? Co z Parkiem Moniuszki?? Jak będą wyglądały owe mityczne budynki NCM?? Bo jak na razie wiadomo tylko, jak ma wyglądać budynek SSS (uważam osobiście, że ŚWIETNY projekt; porównywalny z Centre Pompidou!!), ale reszta?? Kolejna sprawa: skąd na Boga setki, jeśli nie tysiące łodzian, codziennie będą ruszać do pracy w Warsiafce?? I dlaczego z Widzewa? Nie można z Andrzejowa?? Gdzie w tym wszystkim dworzec Kaliski?? Za daleko do centrum?? Naprawdę nie obawiasz się, że Łódź dworzec kolejowy znowu będzie miała w Koluszkach?? Żebyśmy się dobrze zrozumieli "ześródmieścia": Nie jestem przeciwny projektowi NCM - uważam, że pomysł sam w sobie jest znakomity i należy uczynić wszystko, co możliwe, by został zrealizowany - w kształcie najlepszym dla miasta i jego mieszkańców. Ale nie można bezkrytycznie podchodzić do wszelkich pomysłów i idei. Nie możemy my - ludzie cywilizowani - dawać się mamić kolorowym paciorkom i pękniętym błyskotkom... Bo to GŁUPOTA!! GŁUPOTĄ jest też pozbywanie się świadectw historii na rzecz "nowoczesności", często sprowadzającej się do "bezosobowości" - patrz budynek na rogu Kopcińskiego/Piłsudskiego: bez zarzutu. Ale i bez duszy! Ktoś na tym forum podał przykład miasta w Szwecji, w którym stary budynek dworca... przeniesiono pod ziemię. Rewelacja!! Jeśli się dowiem, gdzie to jest, chętnie tam pojadę, żeby owo dziwo zobaczyć!! Dlaczego nie pójść w tą stronę??? Łódź niemal od zawsze była ośrodkiem awangardy i alternatywy. Jeżeli pod Rynkiem Katarzyny Kobro, równolegle do alei Strzemińskiego, na poziomie minus 16 metrów, w wielkiej, podziemnej hali "nowoczesnego, cywilizowanego" (a więc CZYSTEGO i BEZPIECZNEGO!!!) dworca stać będzie AUTENTYCZNY budynek starego, przedwojennego dworca (CZYSTY I ODRESTAUROWANY!!), to JESTEM ZA!! Bo dla mnie nowoczesność, to niestandardowy pomysł, odwaga wizji i fantazja wykonania. Muzeum Guggenheima, wiedeński Haas Haus, paryskie Centre Pompidou - są atrakcją właśnie poprzez swoją "inność"!! Uważam, że warto wydać nieco więcej i - po pocięciu FASAD budynku na elementy - odtworzyć je w nowoczesnym na wskroś wnętrzu, lub wkomponować je w nowe budynki. Przykładem (dobrym!!) jest Manufaktura, gdzie stare mury zewnętrzne przenikają się z nowymi przestrzeniami centrum handlowo - rozrywkowego, dając niezwykły klimat i atmosferę. Bo jest coś niezwykłego w świadomości, że oto siedzisz na zewnętrznym parapecie okna na drugim piętrze fabryki, a jednocześnie jesteś w środku... Równie fajne wrażenie może być w takiej przestrzeni, gdzie pomost między peronami będzie kładką między oknami dwóch budynków, na wysokości 2. piętra... 10 metrów pod ziemią!! :D Naprawdę uważasz, że nie warto nawet spróbować się na to porwać, tylko "BURZYĆ, BURZYĆ!!"?? Otwórz głowę, człowieku!! Wietrzenie umysłu nie szkodzi, o ile myśli nie nazbyt ulotne... :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Życzliwy Trzeba mieć fantazję... IP: *.ssp.dialog.net.pl 02.11.09, 23:45 > Ktoś na tym forum podał > przykład miasta w Szwecji, w którym stary budynek dworca... przeniesiono pod > ziemię. Rewelacja!! Jeśli się dowiem, gdzie to jest, chętnie tam pojadę, żeby > owo dziwo zobaczyć!! Dlaczego nie pójść w tą stronę??? Łódź niemal od zawsze > była ośrodkiem awangardy i alternatywy. Jeżeli pod Rynkiem Katarzyny Kobro, > równolegle do alei Strzemińskiego, na > poziomie minus 16 metrów, w wielkiej, podziemnej hali "nowoczesnego, > cywilizowanego" (a więc CZYSTEGO i BEZPIECZNEGO!!!) dworca stać będzie > AUTENTYCZNY budynek starego, przedwojennego dworca (CZYSTY I ODRESTAUROWANY!!), > to JESTEM ZA!! Bo dla mnie nowoczesność, to niestandardowy pomysł, odwaga wizji > i fantazja wykonania. Tak, też tak sobie myślę, że skopiowanie pomysłu z innego miasta to "niestandardowy pomysł, odwaga i fantazja wykonania". Jak chcecie mieć odwagę wykonania, to ja proponuję rozwalić obecny dworzec na tysiąc kawałków, a następnie zaprojektować nową bryłę i przymocować te kawałki na jej wierzchu, tak by sprawiała wrażenie, że nowy budynek właśnie rozsadził stary. Temat: "stara, ciasna klitka rozsadzona od wewnątrz przez ultranowoczesną kolej". Dobry architekt byłby w stanie taki pomysł ciekawie opracować. Pamięć byłaby zachowana, co więcej, poza pamięcią byłoby też zrozumienie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Ula Re: Trzeba mieć fantazję... IP: *.bul.uni.lodz.pl 03.11.09, 12:49 Owszem, przeniesienie dworca byłoby niestandardowym pomysłem - przeczytaj sobie co oznacza słowo "standardowy". Standardowym rozwiązaniem jest typowo łódzka rozwałka i postawienie na tym miejscu drugiego Kaliskiego jako zejścia do drugiego Centralnego. Z budami z blachy falistej dla staczy pudełkowych wokół (bo niby skąd PKP weźmie chętncyh do budowania czegoś wartościowego arch. na ziemi należącej do PKP). To ja pisałam o przeniesionym pod ziemię budynku, ale niestety, nie pamiętam w jakim czasopiśmie widziałam ten podziemny dworzec... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Życzliwy Re: Trzeba mieć fantazję... IP: *.ssp.dialog.net.pl 03.11.09, 23:37 > Owszem, przeniesienie dworca byłoby niestandardowym pomysłem - Jakoś nadal nie wydaje mi się, aby bezmyślne małpowanie cudzych pomysłów było zachowaniem, "niestandardowym" Standardowym > rozwiązaniem jest typowo łódzka rozwałka No chwilunia, jeszcze kilka dni temu można było tu przeczytać, że "nigdzie na świecie by takiego budynku nie zburzono". Czyli standardowym zachowaniem jest robienie tego, czego nie zrobiono by nigdzie na świecie, a niestandardowym powielenie (dość głupie) czyjegoś pomysłu? Coś Wam się już oficjalne wersje zaczynają rozjeżdżać :-> Może jednak czas już przestać sypać piasek w tryby w imię konserwowania tego rupiecia, hę? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: : Re: opamiętajcie się ! IP: *.opera-mini.net 01.11.09, 17:12 > Jesteś trollem. Co gorsza > nie tylko internetowym - ty naprawdę jesteś trollem... żaden argument do ciebie > nie przemawia Tak, za to "jestes trollem" to jest dopiero swietny argument. Zmiataj stad, pseudoobywatelu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Mak Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.4web.pl 30.10.09, 14:50 To mnie ostatecznie przekonało. Będę głosował za odwołaniem p. Kropiwnickiego. Chciałbym mieszkać w miarę nowoczesnym mieście. Krakowem czy Gdańskiem na pewno nie będziemy. Nie te zabytki. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: miś Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.pai.net.pl 30.10.09, 17:12 nie stawiajmy wozu przed koniem; najważniejsze jest: sprowadzić tory pod ziemię, zrobić nowy dworzec -16m, zrobić tunel pod miastem; i to jest historyczna sprawa ! reszta jest oprócz, a nie zamiast ! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: juventus Brawa dla Kropiwnickiego za rozsądną decyzję ! IP: *.xdsl.centertel.pl 30.10.09, 18:30 Budynek starego dworca Łódź-Fabryczna pięknie się wpisuje w panoramę tej części miasta Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: dziadek Pelikan Re: Brawa dla Kropiwnickiego za rozsądną decyzję IP: *.opera-mini.net 30.10.09, 19:00 Gość portalu: juventus napisał(a): > > Budynek starego dworca Łódź-Fabryczna pięknie się wpisuje w panoramę > tej części miasta A owszem, jest ona rownie paskudna, zapuszczona i bezwartosciowa co ten dworzec. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Buahahaha Kto i jaki ma plan na dworzec Łódź Fabryczna? IP: *.centertel.pl 30.10.09, 22:38 Kropek szykuje się do śmierci i chce miec spokój przed domem, a jak zacznie się budowa czegokolwiek na Fabrycznym to koparki i inne urządzenia nie dadzą mu w ciszy umrzeć.:-D Kamienica na Narutowicza w której mieszka ten szkodnik będzie na wprost tej budowy... Pewnie z sąsiadami się umówił żeby odwlekać to, jak najdłużej... Ot cała filozofia... Odpowiedz Link Zgłoś