Dodaj do ulubionych

Ruda Pabianicka - dzieje

02.07.04, 23:41
Zainspirowany kilkoma informacjami o Rudzie Pabianickiej zaczynam wyszukiwać
różne ciekawostki.

Np. Ludwik Geyer postanowił w 1852 r. założyć w swoim folwarku Ruda
Pabianicka dużą cukownię. Pomysł został zrealizowany względnie szybko.
Cukrownia w Rudzie mogła w sezonie jesiennym przerobic ok 700 tys kwintali
buraków. Przyniosłoby to Geyerowi zyski rzędu kilkudziesięciu tysięcy rubli
rocznie. zaciągnął pozyczkę na 100 tysięcy rubli.
Ten interes nie udał się Geyerowi. Zła była lokalizacja fabryki. Buraki
transportowano z Lubelszczyzny. W pierwszych latach cukrownia wykorzystywała
niespełna 10% swych mozliwości produkcyjnych
"St. Lewicki Kariera Miasta Łodzi"

zapraszam do wpisywania znanych Wam ciekawostek.
pozdr.
PS. Gość portalu: xk napisał na innym wątku:
> jeśli chodzi o historię rozwoju miasta-od Łodzi rolniczej do genezy Łodzi
> przemysłowej powstawanie kolejnych dzielnic

Więc zapraszamy.
Obserwuj wątek
    • Gość: xk Re: Ruda Pabianicka - dzieje IP: *.toya.net.pl 03.07.04, 00:46
      a zatem jestem
      co do Geyera to nie sposób pominąć jeszcze jednej sprawy
      Geyer planował budowę lini kolejowej z Rokicin do Łodzi przez Rudę
      chciał w ten sposób wywozić z Łodzi towary i przywozić do Łodzi bawełnę
      no i rzecz jasna buraczki
      szukał współinwestorów, ale ich nie znalazł i z pomysłu nici wyszły
      a szkoda, bo to działo się na przełomie lat 40/50-tych i gdyby doszło do
      realizacji, to mielibyśmy kolej o 15 lat wcześniej
      paradoksalnie bezpośredniego kolejowego połączenia Łódź-Piotrków nie mamy do
      dziś!
      a mogło być tak pięknie
    • Gość: xk Re: Ruda Pabianicka - dzieje IP: *.toya.net.pl 03.07.04, 00:53
      i jeszcze jedna ciekawostka-
      od 1910 roku do Rudy biegła linia tramwajowa z Łodzi
      przebiegała wzdłuż ulicy Rudzkiej
      w czasie montażu położono torowisko wzdłuż drogi
      z wykorzystaniem zwykłych torów kolejowych
      mieszkańcy Rydy poczuli się tym bardzo urażeni
      uważali że na głównej ulicy miasta tory powinny być przykryte brukiem i
      przeniesione na środek drogi-niczym na łódzkich ulicach
      pisali w tej sprawie wiele petycji do ŁWEKD
      ale niestety nic z tego nie wyszło
      Łódź wchłonęła Rudę, a nieszczęsne torowisko aż do likwidacji zachowało
      przedmiejski charakter

      postaram się coś jeszcze sobie przypomnieć
      pozdr
      Kamil
    • Gość: xk Re: Ruda Pabianicka - dzieje IP: *.toya.net.pl 03.07.04, 13:47
      nie mogę zdobyć daty, ale pewien jestem, że w Rudzie właśnie, a konkretnie w
      majątku Chachuły miał miejsce pierwszy w Łodzi proces przeciw niszczeniu
      środowiska
      tamtejszego dziedzica oskarżono o zatrucie wody w Nerze
      po prostu wylewał tam jakieś nieczystości (chyba lakiery do ubrań)
      czy wiecie coś więcej o tym?

      pzdr
    • Gość: xk Re: Ruda Pabianicka - dzieje-zagadka IP: *.toya.net.pl 03.07.04, 13:53
      w czasie wojny w domu przy uliczce Joanny zainstalowało się gestapo
      jak wieść gminna niesie zbudowano tam wtedy sieć dziwnych tuneli/bunkrów
      w których w bestialski sposób obchodzono się z więźniami
      chyba był o tym kiedyś jakiś artykuł, ale to było dawno i nie wiem w której
      gazecie
      sam chętnie dowiedziałbym się o tym czegoś więcej
      • kolekcjoner2 Re: Ruda Pabianicka - dzieje-zagadka 03.07.04, 21:37
        Ten temat dosyć szeroko poruszył Express Ilustrowany latem 1996 roku. Ukazało
        się wtedy chyba ok.15 sporych artykułów + zdjęcia. Niestety w pewnym momencie
        gazeta przestała publikować informacje na ten ciekawy temat. Pamiętam to dosyć
        dokladnie ponieważ mam te artykuły zachowane.
        • hubar Re: Ruda Pabianicka - dzieje-zagadka 03.07.04, 21:51
          No to może jesteś w stanie przytoczyć co tam jest napisane, albo możesz
          zescanować i wrzucić do sieci?

          Co do EI to jakoś mi to nie pasuje do tej... gazetki, pewnie twórcy doszli do
          tego samego przekonania.
          • jasam zescanować - słowo-zagadka 03.07.04, 23:11
            hubar napisał:

            > albo możesz zescanować

            ??? Miodek w piołun by sie zmienił
            pozdr.


            • kolekcjoner2 Re: zescanować - słowo-zagadka 04.07.04, 16:34
              Właściwie to mogę zeskanować te artykuły. Najpierw jednak musze je poszukać,
              więc najszybciej te skany mogę zrobić na jutro wieczór. Niestety nie mam
              możliwości umieścic ich w internecie. Więc kto jest nimi zainteresowany niech
              da mi znać, prześlę te skany każdemu zainteresowanemu historią Łodzi.
              Wysyłajcie zgłosznie na adres kolekcjoner2@gazeta.pl
              • kolekcjoner2 Re: zescanować - słowo-zagadka 04.07.04, 19:51
                UWAGA !

                Znalazłem już wszystkie artykuły dotyczące tajemniczych bunkrów na Rudzie
                Pabianickiej ! Okazało się że mam ich około 30. Zeskanowałem wszystkie i
                chętnie prześlę je każdemu zainteresowanemu historią Łodzi. Zagłaszajcie się na
                adres kolekcjoner2@gazeta.pl
                • hubar Re: zescanować - słowo-zagadka 04.07.04, 20:04
                  Może prześlij mi te skany, a ja postaram się je zamieścić w sieci.
                  • Gość: xk Re: zescanować - słowo-zagadka IP: *.toya.net.pl 04.07.04, 21:51
                    Hubar, a pozwolisz mi przeczytać przed egzekucją?
                    • hubar Re: zescanować - słowo-zagadka 05.07.04, 15:05
                      Jak będziesz zadawać takie pytania, to czasu bedziesz miał coraz mniej :P
      • Gość: Kenia83 Re: Ruda Pabianicka - dzieje-zagadka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.09.04, 11:37
        kiedys jakies 8 lat temu czytalam o tym chyba w dzienniku
        jesli mieszkasz na rudzie lub interesuje cie ten temat to prosze o kontakt
        kenia83@wp.pl
    • jasam Dzięki xk 03.07.04, 17:34
      Dzięki xk za juz i prosimy o więcej - a może i inni coś sobie przypomną i
      dopiszą.

      pozdr.
      • Gość: xk Re: Dzięki xk IP: *.toya.net.pl 04.07.04, 21:53
        jasam napisał:

        > Dzięki xk za juz i prosimy o więcej - a może i inni coś sobie przypomną i
        > dopiszą.

        Ja też dziękuje, ale chodzi o to żeby jak największa liczba osób coś napisała
        może mieszkańcy Rudy coś wiedzą i pochwalą się tym przed nami?
        >
        > pozdr.
        Ja również


    • jasam A może w necie jest jakaś stara mapa ? n/t 03.07.04, 17:34
      • Gość: Kenia83 Re: A może w necie jest jakaś stara mapa ? n/t IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.09.04, 13:03
        nie wiem czy na necie ale w kwartalniku Wędrownik (PTTK)nr 2 z 2003 roku jest
        reprint mapy Rudy z 1937 roku
    • Gość: xk A czy pamiętacie skocznię? IP: *.toya.net.pl 04.07.04, 22:00
      Na północnym stoku Rudzkiej Góry utworzyli w czasie ostatniej wojny Niemcy małą
      skocznię narciarską, pozwalającą na kilkunastometrowe loty
      wyglądało to jak stok z tarasem utwardzonym kawałkiem murku
      śmiałkowie używali jej jeszcze w latach 60-tych
      niestety w czasie budowy toru saneczkowego skocznia została zniszczona
      i w ten sposób Łodzi pozostała już tylko większa skocznia w Łagiewnikach-
      -obiekt westchnień miłośników MTB

      czy znacie jakieś historyjki związane z tym miejscem?

      Pozdrawiam
      Kamil

      • xk Re: A czy pamiętacie skocznię? 26.09.04, 00:52
        dziś dowiedziałem się od pani J. Zaredy, że skocznia, wraz z torem saneczkowym
        została zbudowana wcześniej, bo w 1934r przez harcerzy z rudzkiego hufca

        pzdr
    • Gość: xk Zapomniany obóz IP: *.toya.net.pl 05.07.04, 21:53
      mało kto o tym pamięta, ale przy ulicy Hutora na Rudzie znajdował się w czasie
      wojny obóz przesiedleńczy, z którego wywożono Polaków na przymusowe saksy
      oczywiście więźniów traktowano w "odpowiedni" sposób
      trudno o szczegóły, ale wiadomo że ogółem z Łodzi do GG wywieziono 40 tys., a
      wgłąb Rzeszy aż 115 tysięcy osób
      trzecia część z nich musiała się przez rudzki obóz przewinąć

      pozdr
      PS: ja naprawdę mieszkam bardzo daleko od Rudy, rzadko tam bywam i moja
      inwencja w poszukiwaniu tych ciekawostek może się wyczerpać
      jeszcze raz apeluję-czy ktoś lepiej poinformowany, obcujący z tą dzielnicą na
      stałe nie mógł by się pochwalić swoją wiedzą?
      • Gość: Kenia83 Re: Zapomniany obóz IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.09.04, 11:41
        o wspomnianym przez ciebie obozie wiem niewiele
        aktualnie zbieram materialy do pracy na temat Niemcow z Rudy
        Dlatego proszę cię o kontakt
        kenia83@wp.pl
        • xk Re: Zapomniany obóz 24.09.04, 11:49
          a czy będziesz dziś na Sopockiej?
          tam na pewno się czegoś więcej dowiesz, myślę, że będą tam osoby bardziej
          kompetentne ode mnie
          • Gość: Kenia83 Re: Zapomniany obóz IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.09.04, 13:11
            niestety dzis nie moge sie tam zjawic...
            nadal prosze o kontakt...
            • xk Re: Zapomniany obóz 25.09.04, 02:02
              w niedzielę, ok?
        • jasam Re: Zapomniany obóz 25.09.04, 10:04
          Istnieje jeszcze jeden budynek przy Odrzańskiej.

          Na pikniku szukajcie Pana Kajetana Zakrzewskiego - ma duże wiadomości.

          pozdr.
          • Gość: Kenia83 Re: Zapomniany obóz IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.09.04, 12:51
            kiedyś słyszałam,że omawiany tu oboż był powiązany z osobą Stefańskiego
            właściciela stawów.Opowiadała mi to moja była sąsiadka,której ojciec tam
            pracował i woził do obozu lód ze Stawów Stefańskiego
    • jasam Re: Ruda Pabianicka - dzieje 05.07.04, 23:56
      Ruda Pabianicka - XIII LO.
      www.lo13.edu.lodz.pl/cf2001/ruda_pl.html
    • jasam Ruda Pabianicka - dzieje - cdn ? n/t 27.07.04, 20:34
      • xk Re: Ruda Pabianicka - dzieje - cdn ? n/t 27.07.04, 21:05
        w sierpniu raczej mnie w Łodzi za często nie będzie
        a zatem nic na razie nie obiecuję

        proszę o zmienników!
        • Gość: Pibrac Re: Ruda Pabianicka - dzieje IP: 212.191.169.* 31.07.04, 11:46
          "Pamiątki" po obozie dla jeńców w rejonie Chachuł( chyba tak się to pisze):
          - na ul. Retmańskiej w jednej z komórek był karcer, niedawno jeszcze z napisami
          zrobionymi przez jeńców
          - budynek róg Odrzańskiej i Zuchów to była siedziba Gestapo
          - dwa podłużne budynki przy ul. Łopianowej (dawna Jana III Sobieskiego) to
          baraki SS z obsługi obozu
          - pod brzozami nad stawem Piecha zbiorowe groby jeńców

          Jeszcze niezbyt dawno temu kolorytu okolicy dodawały kłótnie mieszkanek ul.
          Reymonta: -A ty to się pieprz.... z Niemcami z obozu!!

          Kolego z tejże ulicy wykopał też na podwórku szczątki.... nóg. Dalej nie kopał.

          W kwadracie - Reymonta-Muszlowa-Holownicza-Prośnieńska powstało kilka lat temu
          osiedle domków. Podczas budowy przejechała jakaś komisja złożona z Żydów,
          ziemia mósiała być zebrana komisyjnie z całego terenu i przejrzana. Mieli
          informacje, że w okolicy był kirkut, ale nie wiedzą gdzie i stąd profilaktyka.

          O bocznicy tramwajowej z ul.Rudzkiej do betoniarni przy ul.Ekonomicznej pisałem
          na Komunikacji.

          Na razie tyle.
          • jasam Re: Ruda Pabianicka - dzieje 31.07.04, 22:55
            Gość portalu: Pibrac napisał(a):

            >> O bocznicy tramwajowej z ul.Rudzkiej do betoniarni przy ul.Ekonomicznej
            >> pisałem na Komunikacji.

            Jeśli mógłbys podac link - byłoby wygodniej przeczytać.
            pozdr.
            • Gość: Pibrac Re: Ruda Pabianicka - dzieje IP: 212.191.169.* 02.08.04, 19:08

              forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=391&w=12931576
          • Gość: Kenia83 Re: Ruda Pabianicka - dzieje IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.09.04, 13:14
            czy wiesz cos wiecej o miejscowych Zydach?
    • jasam Re: Ruda Pabianicka - dzieje 19.08.04, 22:43
      Prawdopodobnie z terenu wyścigów konnych wystartował pierwszy samolot w Łodzi.
      zna ktos szczegóły ?

      pozdr.
    • jasam Re: Ruda Pabianicka - dzieje 28.08.04, 00:46
      Znalazłem cos w necie:

      www.edd.com.pl/index.php?pageid=82?page_modified=2004-08-27


      pozdr.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka