Dodaj do ulubionych

Film dokumentalny "Nasza ulica" na Planete. 24.XII

23.12.08, 08:42
NASZA ULICA
Notre rue
film dokumentalny, Francja, 2006, 52 min.
reżyseria: Marcin Latałło

najbliższe emisje
24.12, środa, godz. 20.55

Na ulicy Ogrodowej w Łodzi spotykają się dwa światy: z jednej strony rodzina
robotnicza Furmańczyków, która żyje tam od pięciu pokoleń, a teraz walczy z
biedą; z drugiej strony na ruinach dawnej fabryki włókienniczej Izraela
Poznańskiego budowana jest Manufaktura - największe centrum
rozrywkowo-handlowe w Europie Wschodniej, bastion nowoczesnego kapitalizmu.

Tłem jest historia Łodzi od czasów, gdy miasto było jednym z najbogatszych w
Europie, poprzez wojnę, komunizm i jego upadek, aż po wejście do Unii
Europejskiej i obecne przemiany gospodarcze. Zdjęcia trwały od roku 2003 do
2007, dzięki czemu film daje unikalną możliwość obserwowania historii w
trakcie jej powstawania. Autor kontrastuje biedę mieszkańców ulicy Ogrodowej z
kapitalistycznym molochem powstającym tuż pod ich oknami. Jednak przesłanie
filmu, ukazującego losy ludzkie na tle przemian gospodarczych w dzisiejszej
Europie, niesie nadzieję.

Film otrzymał Specjalną Nagrodę Jury podczas Lubuskiego Lata Filmowego w
Łagowie 2007, nagrodę "Europa" na Astra Film Festival w Sibiu w Rumunii oraz
był pokazywany na FF PLANETE DOC REVIEW 2008.

www.planete.pl/program/full?27020
Obserwuj wątek
    • przyslowie Re: Film dokumentalny "Nasza ulica" na Planete. 2 23.12.08, 10:06
      Mało kto będzie miał szansę ten film obejrzeć. Ten film ma służyć
      jako "zapchajdziura"?
      • majkel00 Re: Film dokumentalny "Nasza ulica" na Planete. 2 23.12.08, 14:45
        przyslowie napisała:

        > Mało kto będzie miał szansę ten film obejrzeć.

        No to niech Małokto obejrzy i opowie reszcie.

        > Ten film ma służyć
        > jako "zapchajdziura"?

        Tak.
        Właśnie taki jest cel tego filmu. Taki cel przyświecał twórcom tego filmu jak go
        tworzyli.


        • przyslowie Re: Film dokumentalny "Nasza ulica" na Planete. 2 23.12.08, 15:28
          Drogi Majkelu, zupełnie opacznie mnie zrozumiałeś.
          W czasie polskiej wigilii nie powinno się emitować tego rodzaju
          filmów, w czasie najmniejszej oglądalności. Sobie a Muzom.
          Myślisz, że w ten sposób film może promować w ogóle Łódź?
          • senor.eugenio Re: Film dokumentalny "Nasza ulica" na Planete. 2 23.12.08, 15:42

            Jest prawda czasu i prawda ekranu, która mówi: Łódź niespodziewanym gościem na
            Twojej Wigilii...

            ;)
    • Gość: maurycy Re: Film dokumentalny "Nasza ulica" na Planete. 2 IP: 91.193.160.* 23.12.08, 12:04
      Dzięki za info, postaram się obejrzeć a w najgorszym razie nagrać.
    • senor.eugenio Re: Film dokumentalny "Nasza ulica" na Planete. 2 23.12.08, 15:07

      Niezłą porę wybrali. Zdaje się, że Planete podobnie rozumie misję telewizji jak TVP.
      Postaram się nagrać.
    • podpisanym a tu film o Łodzi teraźniejszej jakby 23.12.08, 16:19
      bardziej
      forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=755&w=88392717
    • Gość: piter Kolejne emisje IP: *.aster.pl 29.12.08, 21:29
      NASZA ULICA

      Notre rue

      film dokumentalny, Francja, 2006, 52 min.

      reżyseria: Marcin Latałło

      najbliższe emisje
      3.01, sobota, godz. 14.50
      9.01, piątek, godz. 21.05
      • przyslowie Re: Kolejne emisje 29.12.08, 22:20
        Dzięki za info. Jest szansa, że ten film wreszcie się upoluje.
      • przyslowie Re: Kolejne emisje 03.01.09, 17:19
        O, Boże!

        I nie mogłam dziś - sobota - 14.50 obejrzeć filmu "Nasza ulica".
        Może uda mi się wreszcie w piątek - 09.01. o godz. 21.05.
        Muszę pamiętać.
        • przyslowie Re: Kolejne emisje 03.01.09, 17:20
          Pozostali pewnie też dziś o tym nie pamiętali?
      • przyslowie Re: Kolejne emisje 08.01.09, 21:20
        Tu odzywa się niemilknąca forumowa przypominajka.
        Sprawdżcie jutro (piątek, 09.01.09 - godz. 21.05) w programach tv,
        czy będzie kolejna emisja filmu "Nasza ulica".
        Pamiętajcie.
        • przyslowie Dziś, 21.05. Planete - film "Nasza ulica"! bt 09.01.09, 19:41

          • przyslowie Re: Dziś, 21.05. Planete - film "Nasza ulica"! bt 09.01.09, 23:39
            My, łodzianie, dyskutować o tym filmie nie będziemy. Przemilczymy.
            • maruda Re: Dziś, 21.05. Planete - film "Nasza ulica"! bt 09.01.09, 23:46
              Zdążyłem tylko na samą końcówkę filmu. Wygląda na to, że więcej emisji w najbliższym czasie nie będzie. Przemilczmy? Ironizujesz z powodu braku zainteresowania na forum, czy faktycznie nie ma co komentować? Napisz coś mimo wszystko.
              • aaa202 Bo to było tak, 09.01.09, 23:51
                on onej zrobił dziecko, ale oni po jednych piniondzach byli, zaś
                babcia pracowała w Marchlewskim. I on poszedł do więzienia, a ona
                dała dyla do Niemiec, krzyż jej na drogę, i babcia, ta z
                Marchlewskiego, co to u niego teraz nie jest pośrednictwo pracy,
                zajęła się smarkaczem, chociaż chciała mieć w końcu trochę spokoju.
                • przyslowie Re: Bo to było tak, 10.01.09, 00:24
                  Tak rzeczywiście wyglądał portret tej wybranej czteropokoleniowej
                  rodziny w dość ciasnym wnętrzu. Najlepsza w tym wszystkim była
                  babcia nie przypominająca starowinki. Babcia potrafiła być też
                  najbardziej też naturalna.
                  Był to obraz rodziny w procesie zachodzących zmian, ale z różnym
                  skutkiem umiejącej się do nich przystosować.
                  Patrzyłam też na ten film z lekkim sentymentem, gdyż jego tło
                  stanowił też proces przekształcania ogromnej starej fabryki i
                  dostosowywania jej również do zachodzących zmian koniunktury
                  gospodarczej.
                  Pokazywał więc siłę przystosowawczą do tych zmian i tej rodziny, i
                  przekształcanych zakładów przemysłowych.
              • przyslowie Re: Dziś, 21.05. Planete - film "Nasza ulica"! bt 10.01.09, 00:04
                Wkurzało mnie takie zero reakcji.
    • avatary dla mnie ten film ma tytuł "sąsiedzi" 10.01.09, 00:26
      jesteś z Łodzi i mieszkasz w centrum ? poznaj swoich sąsiadów póki
      jeszcze możesz zmienić sąsiedztwo.

      [ zmienić to nie znaczy przekształcić...]

      a ja, póki co mieszkam.


      gdybym zrozumiał wszystko o czym oni tam rozmawiali, pewnie byłbym
      jeszcze bardziej przybity. na szczęście jakość dżwięku była
      standardowo swojska ...bezpieczna


      • przyslowie Re: dla mnie ten film ma tytuł "sąsiedzi" 10.01.09, 00:36
        Uważam, że w tym filmie nie chodziło o kwestię sąsiedztwa jako
        takiego, ale o konkretną ulicę tzn. nie o pierwszą lepszą ulicę.
        Chodziło o ulicę bezpośrednio sąsiadującą z reaktywowanym ponownie
        do życia, odradzadzającym się zakładem przemysłowym w nowym
        wcieleniu jakim okazało się nowe prężne centrum handlowe i
        skonfrontowanie tego odrodzenia z sąsiadującymi mieszkańcami nie
        mogącymi się w podobny sposób odrodzić i odnależć w nowych realiach
        życia.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka