Dodaj do ulubionych

?Idiotentest? ? nie dla idiotów

07.07.16, 22:56
?Idiotentest? ? nie dla idiotów
Wokół MPU potocznie zwanego ?Idiotentest? ? krąży wiele mitów i legend. Test MPU jest stosunkowo trudny do zdania. Część psychologiczna jest tak skonstruowana, że nie ma dla niej jakiejś gotowej serii pytań, gotowego schematu. Pytania dobierane są indywidualnie, są inne dla każdej osoby.
MPU jest konieczne wtedy, kiedy Fahrerlaubnisbehörde ma wątpliwości co do tego, czy dany kierowca nadaje się do tego, by nadal brał udział w ruchu drogowym. Każdy, kto utraci w Niemczech prawo jazdy (wszystko jedno polskie czy niemieckie) ma szansę je odzyskać. O tym czy dana osoba, która utraciła prawo jazdy może ubiegać się o jego przywrócenie i na jakich warunkach, decyduje urząd ruchu drogowego. Najczęściej wymagane jest zrobienie testu MPU.

Prawo jazdy może stracić każdy, kto łamie przepisy drogowe. Niektórzy łamią je notorycznie, a niektórym zdarzyło się to po raz pierwszy. Utrata prawa jazdy jest na ogół dla wszystkich bardzo bolesnym doświadczeniem.

Lista wykroczeń drogowych, które prowadzą do utraty prawa jazdy jest długa. Można ogólnie podzielić je na trzy kategorie: jazda pod wpływem alkoholu, jazda pod wpływem środków odurzających i narkotyków oraz przekroczenie limitu punktów karnych w Flensburgu. Każde z tych wykroczeń może (ale nie musi) prowadzić do utraty prawa jazdy. Zależy to m.in. od ilości substancji toksycznych we krwi (np. alkoholu czy narkotyków) oraz okoliczności towarzyszących (np. spowodowanie kolizji, bądź wypadku).
Każdy, kto chce otrzymać pozytywny wynik testu MPU, ? powinien się do tego testu dobrze przygotować. Rzetelne, profesjonalne przygotowanie zdecydowanie zwiększa szansę osiągnięcia pozytywnego wyniku. Ważne jest, aby wybór placówki czy osoby, która będzie przygotowywać do MPU nie był przypadkowy. Ogromną rolę odgrywa tutaj wykształcenie psychologiczne oraz doświadczenie osoby przygotowującej do testu MPU. Poza tym, bardzo istotne jest zbudowanie porozumienia między klientem a osobą prowadzącą przygotowanie do testu. Każdy klient ma za sobą jakąś drogę, którą przebył zanim trafił do mnie. Najczęściej są to trudne doświadczenia, które niekiedy ciężko ubrać w słowa. W każdym takim przypadku muszę wykazać sie dużym taktem i empatią. Ponadto niezwykle istotne jest zbudowanie wiary w siebie i w sukces, jakim jest odzyskanie prawa jazdy. Jest to często klucz do otrzymania pozytywnego wyniku MPU.
W ramach przygotowania do testu MPU, klient zostaje przygotowany do testów w oparciu o wiedzę psychologiczną, medyczną i znajomość przepisów drogowych. Dodatkowo zajmuję się składaniem wniosku oraz pomagam klientowi prowadzić wszelką korespondencję związaną z MPU, np. z Bürgeramt ? Führerscheinstelle czy też jednostką, która przeprowadza takie testy (np. TÜV, PIMA, itd).
Statystyki są niestety dość okrutne dla osób, które podchodzą do MPU bez żadnego przygotowania. W praktyce wygląda to tak, że osoba po raz pierwszy zdająca MPU, bez uprzedniego przygotowania ma niewielkie szanse na otrzymanie pozytywnego wyniku. Między innymi dlatego chętnie dzielę się z klientami moją wiedzą i doświadczeniem, a pozytywny wynik MPU daje mi zawsze ogromną satysfakcję.
Psycholog Margareta Voelkel
Obserwuj wątek
  • jureek Re: ?Idiotentest? ? nie dla idiotów 11.07.16, 09:20
   Gdzie jest admin? Czemu nie usuwa tego spamu reklamowego? Wątki o rabunku sąsiednich gmin przez władze Opola są usuwane, a ta ewidentna reklama jakiejś psycholożki wisi bez problemów na forum?
   Czy to jest forum dyskusyjne, czy tablica ogłoszeniowa?
  • opolak Re: ?Idiotentest? ? nie dla idiotów 12.07.16, 10:07
   wypadeksamochodowywniemczech
   Prawo jazdy za granicą? czyli jak ominąć Idiotentest
   Adam Knopik 28 lutego 2014 Komentarze (87)
   W ostatnim czasie w niemieckich mediach pojawiło się sporo ogłoszeń od firm oferujących możliwość bezproblemowego uzyskania prawa jazdy za granicą (m.in. w Czechach) bez konieczności zdawania badań MPU.

   Okazuje się więc, że nie tylko Polak potrafi ?? Nie jesteśmy jednak w tyle ? podobne oferty widziałem także w polskiej prasie i na polskich forach internetowych ??

   Niewątpliwie oferty te są niezwykle kuszące i atrakcyjne zarówno dla Polaków chcących uzyskać wymarzone prawo jazdy (gdyż w Polsce procentowa zdawalność egzaminu jest o wiele mniejsza, niż np. w Czechach, gdzie zdawalność ta ma wynosić 100%), jak i dla Niemców, którzy po utracie prawa jazdy we własnym kraju, chcą uzyskać nowe uprawnienia za granicą i w ten sposób ominąć badania MPU (obowiązkowe do zaliczenia przed odzyskaniem prawa jazdy w Niemczech).

   Czy ta misja ma szansę na sukces? Czy warto korzystać z usług tych firm?

   Jestem przekonany, że w ten sposób uda Ci się uzyskać prawo jazdy za granicą. Ale?

   Jako prawnik zdecydowanie odradzam Ci takie pomysły!!!

   Tego typu oferty to jest łamanie, a w każdym razie omijanie prawa. Musisz wiedzieć, że dyrektywa unijna (która została / zostanie odpowiednio wprowadzona do obowiązującego prawa przez poszczególne kraje członkowskie Unii Europejskiej) jako warunek uzyskania prawa jazdy wymienia m.in. warunek pobytu w danym kraju przez 185 dni w roku kalendarzowym.

   Oznacza to, że aby legalnie uzyskać prawo jazdy w danym kraju, musisz w nim przebywać przez co najmniej 185 dni w roku kalendarzowym. Przebywać naprawdę, a nie być fikcyjnie zameldowanym.

   Ubiegając się o prawo jazdy w którymkolwiek kraju UE będziesz musiał złożyć oświadczenie (przedłożyć zaświadczenie) pod groźbą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, że warunek ten spełniłeś.

   Jeśli złożysz oświadczenie / zaświadczenie niezgodne ze stanem faktycznym ? możesz mieć spore problemy z prawem.

   Nie znam żadnego cywilizowanego (praworządnego) kraju, który nie przewidywałby odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń / posłużenie się fałszywym dokumentem przed organem państwowym (o tych niecywilizowanych nawet nie wspominam, gdyż tam restrykcje za takie postępowanie zapewne są znacznie bardziej dotkliwe).

   Jeśli taki proceder wyjdzie na jaw ? to prawo jazdy uzyskane w ten sposób zostanie Ci bardzo szybko odebrane (unieważnione) ? stracisz więc pieniądze, które wydałeś na jego uzyskanie i narazisz się na odpowiedzialność karną.

   Dodatkowo możesz mieć problemy z ubezpieczycielem pojazdu ? w razie, gdy spowodujesz wypadek (wyrządzisz szkodę), kierując na podstawie nielegalnie uzyskanego prawa jazdy (lub nie uznanego w kraju, w którym miałeś / spowodowałeś wypadek).

   Poza tym, wbrew temu co można wyczytać na niektórych forach internetowych, prawo jazdy uzyskane za granicą (nawet legalnie) wcale nie pozwoli Ci ominąć badań MPU (Idiotentest) w Niemczech.

   Niemieckie urzędy znają ten proceder i próbują ścigać takich ?turystów?, a Trybunał Europejski, który wcześniej mocno bruździł, zaczyna przychylać się do niemieckiego orzecznictwa (vide orzeczenie C-467/10 oraz C-419/10).

   Jeśli więc zostałeś skierowany na badania MPU to chcąc legalnie jeździć po Niemczech jako kierowca będziesz musiał najpierw zaliczyć te badania ? gdyż do tego czasu Twoje prawo jazdy uzyskane za granicą (nawet legalnie) nie zostanie uznane w Niemczech.

   Moja rada dla Ciebie ? zamiast kombinować i niepotrzebnie wydawać pieniądze na tego typu oferty ? lepiej zainwestuj je w kurs przygotowawczy do badań MPU ? w ten sposób zwiększysz swoje szanse na ich zaliczenie i zaoszczędzisz sobie wielu innych problemów.
   • opolak Re: ?Idiotentest? ? nie dla idiotów 12.07.16, 10:10

    Badanie medyczno-psychologiczne (MPU - "Idiotentest")


    Powiedzmy sobie uczciwie. Nie ?zagubiłeś? prawa jazdy. Zostałeś zmuszony, aby je oddać. W związku z nadużyciem alkoholu, narkotyków, przekroczeniem liczby "punktów" lub w wyniku popełnienia czynu karalnego. Możliwe, że nie pierwszy raz znajdujesz się w tego rodzaju sytuacji.

    Zanim odzyskasz swoje prawo jazdy, musisz ponownie przejść badania medyczno-psychologiczne (MPU). Na pewno już słyszałeś co nieco o tym badaniu, ale w rzeczywistości nie wiesz, czego można się w jego trakcie spodziewać. Badanie MPU jest badaniem medyczno-psychologicznym (MPU - ?Medizinisch-Psychologische Untersuchung?). Podczas tego badania należy poddać się zazwyczaj krótkiemu badaniu lekarskiemu, wykonać kilka testów na komputerze oraz na koniec stawić się na rozmowę z psychologiem.

    Wynik negatywny badania MPU najczęściej związany jest z badaniem przez psychologa. A tego chcesz na pewno uniknąć, ponieważ badanie MPU jest drogie, a niezaliczenie tego badania oznacza dodatkowe koszty i stratę czasu.
    • jureek Re: ?Idiotentest? ? nie dla idiotów 12.07.16, 10:25
     A ten Opolak nadal uparcie spamuje i reklamuje jakichś psychologów wyciągających kasę od naiwnych.
     Tymczasem, żeby zdać tzw. idiotentest i odzyskać prawo jazdy nie trzeba wcale płacić kasy jakimś firemkom rzekomo przygotowującym do zdania tego testu, tylko po prostu przestać chlać i ćpać, po co najmniej roku abstynencji przystąpić do testu i zaliczy się go bez problemów. Jeśli zaś ktoś miał zabrane prawo jazdy za alkohol lub dragi, a nadal sobie popija czy popala trawkę, to dla dobra wszystkich nie powinien tego prawa jazdy odzyskać. Albo rybki, albo pipki. Działaniem aspołecznym jest pomaganie takim osobnikom w odzyskaniu prawa jazdy, mimo iż nie uporali się z nałogiem. Ty zaś takich aspołecznych pomagaczy jeszcze reklamujesz. Wstydu chyba nie masz.
     • opolak Re: ?Idiotentest? ? nie dla idiotów 15.07.16, 12:20
      Rekordzista w Holandii za przekroczenie prędkości o 80 kilometrów zapłacił milion 800 tysięcy euro mandatu. Tyle może kosztować nierespektowanie prawa drogowego poza granicami Polski. Dlatego prawnicy w tym okresie urlopowym szczególnie przestrzegają - taryfikatory mandatów w Europie są bezlitosne.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka