renepoznan
22.04.26, 21:35
Barbarzyńcy!
Polska, w tym też Poznań, miał sporo krzyży i kapliczek przydrożnych. Ich fundacje wiązały się z różnymi okolicznościami a nawet z rodzinnymi tragediami czy zdarzeniami. Niestety – w pewnym momencie Poznań zajęli barbarzyńcy, którzy uznali za stosowne niszczenie tych przejawów wiary katolickiej ale też i polskości tych ziem.
Powszechnie znany jest fakt likwidacji krzyża na Moście Chwaliszewskim z powodu rozbiórki tego mostu i odmowa przywrócenia go po odbudowie mostu. Krzyż ostatecznie znalazł swoje miejsce na Dąbrowskiego. To były czasy pruskie. Łaskawie zgodzili się na posadowienie krzyża na brzegu Warty.
Natomiast kompletne barbarzyństwo wtargnęło do Poznania w 1939r. Niemcy – zarówno oficjalnie jak i pozwalając (a nawet zachęcając) gó...arzom z Hitlerjugend rozwalać nasze krzyże i kapliczki.
Taki los spotkał najbardziej znane krzyże – ten na Chwaliszewie (zdjęcie wrzuconego do Warty krzyża – poniżej – pewnie nadal tam spoczywa) jak i Krzyża skazańców przy ul. Krzyżowej. Oba wróciły po wojnie. Figurkę Chrystusa z krzyża skazańców odnaleziono - chyba w latach 80-tych podczas nakiś wykopów.
Ale nie tylko te. Można by dużo wymieniać – nie o wszystkim wiem.
Kapliczka z Matką Boską na domu Sióstr Elżbietanek – przy Łąkowej. Odbudowana po wojnie.
Kapliczka przy Opolskie 14;
Dwie kapliczki przy obecnej 28 czerwca 1956
Kapliczka Serca Jezusowego przy św. Szczepana;
Figura Matki Boskiej u zbiegu Krótkiej i Średniej – odbudowana;
Figura Matki Boskiej z kapliczki przy Głównej.
Kapliczka św. Rocha na Starym Żegrzu – odbudowana.
Figura św. Jana Chrzciciela z kapliczki pomiędzy Inflancką, Piłsudskiego i Rzeczańską. Obecnie zastąpiona figurką Serca Jezusowego;
Figura Serca Jezusowego w Spławiu – odtworzona;
Figura św. Wawrzyńca w kapliczce przy Sikorskiego – obecnie jest tam figura Serca Pana Jezusa.;
Kapliczka w pobliżu dawnego miejsca straceń – odbudowana w 1966r – stoi do dzisiaj.
Figura św. Rocha przy Piątkowskiej – obecnie w kapliczce jest Chrystus Frasobliwy;
Kapliczka przy Złotowskiej – odbudowana
I wiele, wiele innych – nie o wszystkich wiem.
No cóż gdy idą barbarzyńcy to niszczą w pierwszej kolejności to co dla innych jest ważne.