citisus
06.10.05, 10:00
Kary dla szpitali za leki dla ''zbyt'' starych
Pacjenci po 65. roku życia nie powinni byli dostać tych leków - uznał NFZ. I
zażądał zwrotu pieniędzy od wielkopolskich szpitali onkologicznych
Od Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu NFZ żąda 800 tys. zł, od
konińskiego szpitala - 28 tys. zł. Oba leczyły nowoczesnym preparatem
pacjentów chorych na raka jelita, którzy skończyli 65 lat. Nie pozwalała im
na to umowa z NFZ.
- Ta granica wiekowa jest nieetyczna - mówi Julian Malicki, dyrektor
Wielkopolskiego Centrum Onkologii. - W umowie mieliśmy co prawda taki zapis,
ale nieoficjalna wieść głosiła, że można traktować starszych pacjentów
normalnie - dodaje. NFZ nic nie wie o nieoficjalnych umowach. - Musimy
przestrzegać przepisów - tłumaczy Bernadeta Ignasiak, rzeczniczka NFZ w
Poznaniu. - Ograniczenia wiekowe w programach lekowych nie dotyczą tylko
leczenia tej grupy pacjentów. Są też w innych, np. w leczeniu przewlekłej
białaczki to 18-50 lat.
wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,2954114.html