pawman 23.03.06, 21:39 my natomiast mamy "niezawodne" tatry i combino, oraz "nowoczesne" helmuty i 105N. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: bartollini Solaris TAK, Cegielski NIE IP: *.adsl.inetia.pl 23.03.06, 21:56 Widac, ze jak sie chce to sie potrafi! Firma robi autobusy, bedzie robic tramwaje. Partacze z HCP nie potrafia wyprodukowac nawet porzadnego mlotka! Zamiast straszyc poslow aktywnoscia na rzecz Cegielskiego moze wywalic dyrekcje, a zwiazkowcow rozpuscic na 4 strony swiata! Dzieki temu bysmy doczekali sie autobusow niskopodlogowych z HCP :-) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Ryszard Nie dla Cegielskiego. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.03.06, 22:59 Cegielski i ZNTK istnieja tylko dla utrzymywania mafi zwiazkow zawodowych i ich rodzin.Produkcja silnikow czy tramwajow jest tylko dodatkiem.Natomiast w prywatnej firmie typu SOLARIS tramwaje produkuje sie po to aby zarobic .A zarobic sie da jak sie produkuje dobry towar za odpowiednia cene .I tyle. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: miki Re: Solaris zmontuje tramwaje IP: *.192.155.murka.net 24.03.06, 21:53 solaris buduje chale i zwalnia ludzi,nie maja zamówień i co wy na to!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: iuy Re: Solaris zmontuje tramwaje IP: *.icpnet.pl 25.03.06, 12:42 to jest normalne w gospodarce, nie ma zamówień to trzeba dostosowac ilość personelu do aktualnych potrzeb. Nie ma w tym nic dziwnego!!! Odpowiedz Link Zgłoś
conkret Poznaniowi 24.03.06, 22:04 bardziej przydałyby sie w niektórych miejscach Trolejbusy, i taniej i wygodniej Odpowiedz Link Zgłoś
r0bur Re: Poznaniowi 24.03.06, 23:48 Czy tak taniej - oj nie. Porównaj cenę prądu z ceną np gazu ziemnego. Co jest taniej? Łatwiej kupować busy na gaz, jak od dłuższego czasu robi Rzeszów, i nieźle na tym wychodzi. Czy wygodniej? Toż to autobus z patykiem! Musi tak samo jak autobus jechać w korku, i tak samo stać. Nie ma sensu ekonomicznego budować sieć trolejbusów w ogóle. I to jeszcze od zera. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: xaliemorph Re: Poznaniowi IP: *.icpnet.pl 25.03.06, 05:08 A może wpomóc inwestycyjnie badania, a raczej udoskonalenie technologii spalania oleju roślinnego w dieslach? I tym sposobem by można mocami rolników napędzać autobusy mpk w mieście, tylko trzeba dostatecznie szybko, i utrzymywać stałą wysoką temperaturę oleju np. rzepakowego (ok 75-80C ). Bardzo interesujące byłoby rozwiązanie z podgrzewaniem z wykorzystaniem ciepła pochodzącego z układu wydechowego, lecz trudniejszym konstrukcyjnie. Już nie wspomniając o możliwościach zbioru olejów posmażalniczych z poznańskich restauracji i innych "frytkarni". I wcale konkurencyjne rozwiązanie do CNG gdzie koszty instalacji byłyby droższe jak i zasięg na jednym tankowaniu mniejszy (choć samo medium tańsze). Odpowiedz Link Zgłoś
r0bur Re: Poznaniowi 25.03.06, 19:00 1) niewielkim kosztem mogliśmy mieć w sumie w niedługim czasie 172 autobusy na gaz ziemny. 50 z obecnego przetargu (MPK nie poniosłoby kosztu montażu instalacji tylko producent), 122 10-letnie z pierwszej dostawy niskopodłogowych, które w tym i przyszłym roku muszą przejść naprawę główną połączoną z całkowitą wymianą silnika. Dlaczego by nie dostosować ich na gaz? Przecież, jeszcze póki co nie zmieniają się tendencje, i autobus CNG generuje jakoś niecałe 70% kosztów autobusu standardowego. 2) w Raciborzu dziś mają autobusy na rzepak, i mieszkańcy mówią, że na ulicach śmierdzi plackami ziemniaczanymi. Hehe. Ale nie wiem jak to się przekłada na cenę eksploatacji. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Słoczona Re: MPK wszystkiemu winne IP: *.crowley.pl 25.03.06, 08:43 Kupowanie w Niemczech i innych krajach to "nolilituje", ale należy się zastanowić dlaczego kupiono tramwaje, o których już wtedy było wiadomo, że są wadliwe. Warto by to wyjaśnić! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Dekowniczka Re: Z etosu można mięć rentę a do życia to za mało IP: *.crowley.pl 25.03.06, 08:52 Niestety odcinają tylko kupony od etosu, a to zamało by nie zostać zmiecionym z rynku. Solaris jest solą w oku Cegielelskiego, którego najwiekszą wartością są grunty, bo budynki nadają się do rozbiórki. Taki będzie koniec kiedyś najlepszych zakładów.Póki topione są nasze pieniądze, to na słabe pensje pracowników starczy, a to tylko dlatego by góra mogła za swoją fachowość w robiebiu nic, brać wielkie pieniądze. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jackx Re: Solaris zmontuje tramwaje IP: *.labs.wmid.amu.edu.pl 25.03.06, 12:01 A ja może z trochę innej beczki. Kiedy Poznań kupował Combino za niecałe 2 miliony euro to mówiło się, że kupiliśmy bardzo drogie tramwaje. Jako przykład o wiele tańszych podawało się między innymi tramwaje Bombardier z Krakowa. I co się okazuje: w Krakowie za każdy z 24 tramwajów płacą 1,75 miliona euro. Płacą więc tylko o około 10% mniej (nie wspominając iż kupują 2 razy więcej pojazdów, a więc mają większe upusty niż my). Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Dekowniczka Re: Kupujący wiedzieli o wadzie konstrukc Combino IP: *.crowley.pl 25.03.06, 16:49 Czy nazwa Combino sama nie daje nam dziwne skorzarzenia? Mała różnica wynika z tego,że sprzedający i kupujący wiedzieli o wadzie konstrukcyjnej. Producent miał już syganały od użytkowników tych modeli, że mają kiepską odpornośc na zmęczenie materiału. Ratowałiśmy Simensa, bo to Niemiec, a Cegielskiemu nie wypada pomóc bo to nasz polak. Tak przez małe "p". Jak odliczysz jeszcze to o czym powszechnie się mówi , to Kombino są tańsze od Solarisów. Przekombinowali, a my za to płacimy, urzędasy nie jeżdżą tramwajami i jak coś się w takim tramwaju urwie, to nie im to spadnie na łeb. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: POSEN Re: Kupujący wiedzieli o wadzie konstrukc Combino IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.03.06, 17:21 Combino jest jednym z najlepszych tramwajow na swiecie.Niedawno kupil je Budapeszt .Do Poznania wrocil juz pierwszy Combino z wymienionymi zlaczami.Wymiany dokonano na koszt producenta.Wada (prawdopodobna) ujawnila sie tylko w najstarszym podtypie Combino w Szwajcari.Cegielski nie produkuje zadnego tramwaju a tym bardziej niskopodlogowego.Nie posiada zadnej licencji na produkcje tramwajow.Produkuje(produkowal)jedynie wagony doczepne jako podwykonawca dla Bombardiera.Solaris bedzie teraz dla Bombardiera montowal tramwaje glowne.Zmuszanie miasta do zakupow od Cegielskiego,ktory nie produkuje zadnych tramwajow a tym bardziej niskopodlogowych jakich chce miasto to czysta demagogia.Moim zdaniem Cegielski nigdy nie zaprojektuje i nie wyprodukuje niskopodlogowego ,nowoczesnego i sprawnego tramwaju. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Dekowniczka Re: Kupujący wiedzieli o wadzie konstrukc Combino IP: *.crowley.pl 25.03.06, 17:51 Nie ma rzeczy niemożliwych! Udowodnij swoją tezę o niemocy. Odpowiedz Link Zgłoś
r0bur Re: Kupujący wiedzieli o wadzie konstrukc Combino 25.03.06, 19:19 Dekowniczka, jesteś posłanką, czy radną? Bo zabierasz głos w sprawach o których pojęcia zielonego nie masz. Tylko hasła "że trzeba popierać nasze". Grobelny też popierał "nasze" sprzedając Kulczykowi taniej park, a nie jakiemuś innemu (zagranicznemu) inwestorowi, tak samo jak teren pod Kupca. I co? I prokuratura się czepia o narażenie na straty. Co do tramwajów. Zagwarantuj mi że Ceglorz wypuści tramwaj technicznie lepszy od Siemensa, Bombardiera i innych wiodących firm na świecie. A że będzie to prototyp, to nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniej obsługi serwisowej. I znowu będą głosy, że Poznań kupił Gówna, że się psują, i że producent je non-stop naprawia. Tak samo jak z Tatrami, gdzie HCP był koproducentem. To już wiele mówi. Poza tym rynek tramwajowy jest inaczej zbudowany niż autobusowy, i nie wiedomo ilu klientow miałaby taka firma. W Polsce jest niewiele miast (w Europie w sumie też) gdzie jeżdżą tramwaje, a większość miast Polskich nie stać, i nie prędko będzie stać na wymianę taboru. O ile Gorzów Wielkopolski kupuje kilkanaście nowych autobusów, w przypadku tramwajów ratuje się demobilem. Grudziądz, Szczecin, Elbląg to samo. A przedsiębiorstw autobusowych jest chociażby w Polsce, nieporównywalnie więcej (państwowe, prywatne, miejskie itp) i dlatego fabryka autobusów SOLARIS powstać mogła, a Cegielski z tramwajami wepchnąłby sie jak piąty do brydża. Zwłaszcza że w kraju masz cały czas Konstal czy ostatnio PeSa. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Qba Re: Kupujący wiedzieli o wadzie konstrukc Combino IP: *.crowley.pl 20.04.06, 17:21 Konstal praktycznie nie istnieje... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ułan Re: Solaris zmontuje tramwaje IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.03.06, 13:14 zeby się nie psuły Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: KOKO Coraz więcej Polskiego w Polsce! :-) IP: *.internetdsl.tpnet.pl 27.03.06, 14:45 Tak trzymać! Odpowiedz Link Zgłoś