Dodaj do ulubionych

Całkiem Nowa Synagoga

03.07.07, 21:13
Można powiedzieć - Wreszcie!
Cieszy fakt, że w końcu synagoga odzyska blask. Mam nadzieje, że również
okolica zyska na atrakcyjności, bo mimo że to Stare Miasto to nie przynosi
Poznaniowi chluby.

Jest tylko jeden problem - nieścisłość.
W artykule jest napisane, że Gmina Żydowska w Poznaniu dostała dofinansowanie
TYLKO na opracowanie dokumentacji. Natomiast dokumenty udostępnione na
stronach Ministerstwa Rozwoju Regionalnego mówią co innego.
W ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego w 'Priorytecie 2.3. Ochrona
kulturowego dziedzictwa europejskiego' w naborze 2007 prowadzonym przez
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Związek Gmin Wyznaniowych
Żydowskich RP, filia w Poznaniu dostała na projekt 'Synagoga Nowa - Centrum
Judaizmu i Dialogu' o wartości 5 784 951,0 € dofinansowanie wysokości 3 458
971,0 €.
Więc jak to sie ma do zawartości artykułu? Czy Gmina Żydowska w Poznaniu nie
wie że dostała dofinansowanie? A może zestawienie udostępnione przez MKiND na
stronach MRR nie jest wiążące?
Myślę, że autorka mogła by spróbować wyjaśnić ten fakt.
oto link do strony MRR gdzie znajdują się odpowiednie dokumenty:
www.eog.gov.pl/Ocena+wnioskow/Wyniki+naborow/Wyniki+naboru+2007/wyniki+naboru+2007.htm
Obserwuj wątek
    • Gość: nestor dobrze, że nie posłuchali Gurawskiego IP: *.adsl.inetia.pl 03.07.07, 22:02
      Cieszę się, że synagoga wreszcie odzyska dawny blask.

      Mam nadzieję, ludzie pokorju Gurawskiego, którzy postulowali by nie remontować
      tego zabytku odejdą, jak obecny - szpetny widok odrapanych murów synagogi - w
      zapomnienie (by nie powiedzieć na śmietnik historii)!
      • Gość: lekarz Re: więc żydów nie ma ale budują sobie synagogę IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.07.07, 22:42
        jak to w końcu jest z żydami - są czy ich nie ma ? Podobno w Polsce nie ma
        żydów. To po co budować synagogę ? Oczywiście dobrze że odremontują te ruderę na
        teatr.
        Ale o co z żydami w Polsce i w Poznaniu chodzi to już zupełnie nie wiem. Są czy
        ich nie ma.
        Mówi się że w Polsce jest antysemityzm ale w Łodzi i Krakowie ogromne festiwale
        kultury żydowskiej. Więc gdzie ci żydzi. I w Poznaniu ma być też festiwal
        żydowski w przyszłym roku. O co tu chodzi.
        • Gość: 007 chodzi o to, by nie było śladu niemieckiego braku IP: *.icpnet.pl 03.07.07, 22:58
          kultury, polegającego na przerobieniu Synagogi na pływalnię. Do historii ma przejść bestialstwo
          alianckich nalotów, które zniszczyło kościół w centrum Berlina. Tam po wieczne czasy ma stać pomnik
          w postaci ruiny z odpowiednią informacją.

          Polecam znakomity artykuł w Rzeczpospolitej. >>Maciej Korkuć: Dlaczego Polska nie ma 66 milionów
          mieszkańców<<www.rzeczpospolita.pl/news.rol?newsId=9052
          • Gość: azc Co by było gdyby nie było wojny IP: 150.254.85.* 04.07.07, 10:09
            Rzeczywiście, ciekawy artykuł (www.rzeczpospolita.pl/news.rol?newsId=9052).
            Zgadzam się z tezami pana red. Korkucia na temat konieczności przypominania
            Europie o naszych stratach wojennych oraz na temat nowej swiadomości
            historycznej Niemiec.

            Natomiast 66 milionów Polaków to dla mnie liczba hasłowa - bardzo dyskusyjna.
            Bardzo trudno wyliczyć, ilu by nas było, gdyby nie wojna.

            Po pierwsze:
            Wśród tych niespełna 35 milionów obywateli polskich sprzed wojny ponad 1/3
            stanowili etniczni niepolacy. W skali państwa powinni się liczyć, tak jak np.
            Hiszpanie liczą Katalończyków, Basków, Galicyjczyków, Żydów i Arabów. Ale nie
            wiadomo, czy udałoby się nam utrzymać całe terytorium. Zakładając, że tak, nie
            wiadomo, czy mniejszości nie migrowałyby do swoich macierzy, a Żydzi - do
            Izraela, który pewnie także by powstał, gdyby nie było II wojny światowej.
            Trudno więc wyliczyć, ilu obywateli narodowości polskiej by pozostało w
            państwie polskim. Istniałyby też zapewne czynniki polonizujące część
            przedstawicieli mniejszości (telewizja i radio, szkoła, wojsko, migracje
            wewnątrz kraju, małżeństwa mieszane).

            Po drugie:
            Istniałaby zapewne duża emigracja Polaków, większa niż możliwa w czasach
            komunistycznych (i tak była duża, zdaje się, że ok. 2 mln).

            Po trzecie:
            Po wojnie mieliśmy najwyższy przyrost naturalny w Europie poza Albanią.
            Przyczyniły się do tego dwa mechanizmy, których by nie było, gdyby nie wojna:
            tzw. rekompensata powojenna (zawarcie małżeństw odłożonych w czasie wojny
            i "nadganianie" urodzin; mechanizm ten co prawda korygował tylko - i to nie w
            pełni - zmmniejszoną liczbę urodzin w czasie wojny, ale nie wiadomo, czy do
            wyliczeń tych mitycznych 66 milionów nie wzięto ekstrapolacyjnie współczynnika
            urodzin z lat pięćdziesiątych); drugim mechanizmem był "wzrost pojemności
            osadniczej", jak go określa Stefan Kurowski w swojej arcyciekawej
            książęczce "Demografia w historii i polityce" - chodzi o to, że warunki zastane
            przez przesiedleńców zza Buga na Ziemiach Odzyskanych były o wiele lepsze od
            tamtych na Wschodzie i skłaniały ludzi do większej rozrodczości (faktycznie,
            przyrost naturalny na Ziemiach zachodnich i Północnych był wyraźnie wyższy niż
            w reszcie kraju).

            Po czwarte:
            Nie wiadomo, jak na rozrodczość wpłynęłaby lepsza zapewne sytuacja ekonomiczna
            w normalnym ustroju rynkowym. Na ogół im lepsza sytuacja gospodarcza, tym
            mniejszy przyrost naturalny (ale nie zawsze - wyjątkami są USA, Kanada,
            Australia i Nowa Zelandia, a także Islandia).

            Po piąte:
            Zapewne nie byłoby hitlerowskiego, a później stalinowskiego prawa zezwalającego
            na aborcję na życzenie, albo gdyby było (raczej wątpliwe), byłoby znacznie
            później.

            Tyle przypomina mi się ad hoc. Podsumowując, zapewne nie byłoby nas 66
            milionów, ale na pewno co najmniej 55, a zapewne - ok. 60 milionów, w tym
            jakieś 42 - 43 miliony Polaków etnicznych. Tak czy owak, nasza sytuacja
            demograficzna wśród krajów Europy byłaby znacznie lepsza, choć nie aż tak
            bardzo, jak twierdzą bracia Kaczyńscy.
      • Gość: kibic Za czyje pieniadze to Cenrum się utrzyma ??? IP: *.poz.zigzag.pl 04.07.07, 09:36
        Kto bedzie utrzymywał to centrum? Gmina poznańska składająca się z kilku czy
        kilkunastu Żydów?
        A kto da pieniądze na wybudowanie? Norwegowie z tego co wiem tylko dodadzą
        pieniedzy.
        Oby się nie skończyło tym co zawsze - wyciagnietą ręką do Miasta - dajcie bo
        jak nie to ......

        Tylko mi nie wciskajcie, że samo się utrzyma lub, że sponsorzy prywatni je
        utrzymają. Głupich nie ma.
    • Gość: a Re: Całkiem Nowa Synagoga IP: *.icpnet.pl 03.07.07, 22:52
      ja pier****!!!!!!! poznań szuka symbolu - znalazl go! to jest chyba najlepszy pomysl na wykorzystanie synagogi. Jak najbardziej za
    • joanna.syrenka Re: Całkiem Nowa Synagoga 03.07.07, 23:28
      Nooo! Wreszcie coś sensownego!
      I co, panie pośle Libicki? Nie trzeba burzyć, żeby było dobrze, prawda?
      • Gość: M Re: Całkiem Nowa Synagoga IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.07.07, 15:57
        Budynek pasuje do tego miejsca jak garbaty do płotu.Pomysł Libickiego nie jest
        zły.
        • joanna.syrenka Re: Całkiem Nowa Synagoga 04.07.07, 19:15
          Będzie się pięknie komponował, jeśli użyją podobnej klinkierowej cegły jak w
          remizie obok. :)
    • Gość: woYtek Całkiem Nowa Synagoga za czyje pieniądze? IP: *.ifmpan.poznan.pl 04.07.07, 07:26
      20 tysięcy? Skończy się tym, że zapłacą miliony ministrowie albo radni miejscy.
      Wolałbym za to wielopoziomowe skrzyżowania czy estakadę dla pestki na Rataje czy
      tak potrzebny most przez Wartę!
      • doubty Nareszcie! 04.07.07, 10:01
        I na szczęście z pomysłem.
    • Gość: kibic A co na to Instytut Historii Sztuki? IP: *.poz.zigzag.pl 04.07.07, 10:13
      Taka kupa szkła. Pewno wpadli w orgazm z zachwytu.
    • Gość: karol1973 znowu dialog IP: *.anc.univie.ac.at 04.07.07, 11:26
      pomysl oczywiscie rzeczywiscie ten tego przedni doskonaly, mniam mniam pycha,
      bedziemy chodzic szukac dialogu, czasem koncert. Dialogu dzis malo trzeba
      wiecej centrow, starac sie. Kto nie dialoguje ten lapserdak. Brakuje jeszcze
      centrum porozumienia, wzajemnosci, sympatii do Narodu Swiata, judaizmu.
      Chetnie zamieniam plywalnie, ktorych dostatek w poznaniu na szklano-kopulaste
      centrum dialogu i serdecznego braterstwa.
      Calym soba tak sie nadme zeby wykrzesac z siebie dialog, poczytam obiecuje co
      trzeba. Potem sie poprzechadzam robiac miny. Juz dialog doskonaly niemal.
    • Gość: Pływak Re: Całkiem Nowa Synagoga IP: *.chemd.amu.edu.pl 04.07.07, 13:14
      Jest tylko jeden feler. Będziemy w plecy o jedną całoroczna pływalnie. Może w
      ramach tego dialogu wybudować przy okazji nową np. w Starej Rzeźni czy Gazownii?
      Przydały by się nawet i dwie.
    • Gość: poznaniak Całkiem Nowa Synagoga IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.07.07, 13:47
      Historia lubi się powtarzać. Tak jak na pocz. XX w. wielką synagogę
      (nieadekwatną do niewielkiej liczby wyznawców mojżeszowych) podobno
      współfinansowali Prusacy jako element germanizacji miasta (Żydzi poznańscy byli
      Niemcami), tak i teraz, przynajmniej w warstwie symbolicznej, powiela się pomysł
      z reichstagu. A i firma projektowa jest niemiecka. Zresztą zapewne jest to tylko
      przypadek.
      W artykule nie podano czy wysokość kopuły dominującej nad starym miastem (co na
      pewno zakłóci pierwotną historyczną panoramę) jest ta sama jak w pierwotnej
      synagodze, czy może jeszcze większa. Jeśli tak to chyba naruszono prawo w
      zakresie prawa budowlanego i o planowaniu przestrzennym, gdzie wymaga się
      nawiązania charakterem do otaczającej zabudowy. Wymóg taki jest bezwzględnie
      egzekwowany przy każdej inwestycji w Poznaniu - nawet ze szkodą dla architektury
      i kompozycji przestrzennej.
    • cortez_i_pizarro Przestancie juz tym Zydom wchodzic w d... 04.07.07, 14:53
      Komu ta synagoga ma wlasciwie sluzyc? Turystom z Izraela i USA? Czy moze chodzi
      tylko o politycznie-poprawne lizusostwo na miedzynarodowa skale? A jesli
      Synagoga zostanie otwarta czy rowniez - w ramach "dziedzictwa kulturowego" -
      wladze miejskie beda (za pieniadze podatnikow) otwierac jakies tam poniemieckie
      koscioly protestanckie?
    • Gość: ~ Ważne!!! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.07.07, 15:00
      Maltretowana przez ojca alkoholika w końcu nie wytrzymała kiedy ją zaatakował.
      Czy teraz powinna zostać skazana za bycie ofiarą pijaństwa? Wejdź na
      www.oprawca.prv.pl i przekaż wiadomość dalej
      • Gość: Tomek NIE SPAMUJ /bt IP: *.internetdsl.tpnet.pl 04.07.07, 19:41
        .
    • Gość: anty-peys niech zostanie tam plywalnia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.07.07, 15:32
      z synami dawidowymi jakos nigdy nie bylo nam, po drodze
      • Gość: 007 a Chrystus był z innego rodu Dawida? IP: *.icpnet.pl 04.07.07, 16:20
      • Gość: Tomek Re: niech zostanie tam plywalnia IP: *.internetdsl.tpnet.pl 04.07.07, 19:40
        Może tobie, ja tam jakoś nic do nich nie mam.
    • Gość: Qudidas Całkiem Nowa Synagoga IP: 217.153.53.* 04.07.07, 17:43
      Gdy czytałem przed kilku miesiącami wypowiedź jednego z europosłów poznańskich,
      włos sie jeżył nie tylko na głowie. "Rozebrać synagogę! Rozebrać ją!" -
      krzyczał na łamach lokalnych gazet w debacie poświęconej przyszłości pływalni
      przy ul. Wronieckiej. Nie wierzyłem. I słusznie. Dziś cieszę się, jako
      propagator miasta Poznania, pilot i organizator turystyki, jako abolwent
      Wydziału Turystyki i Rekreacji, trzeźwo i racjonalnie stąpający mieszkaniec
      grodu Przemysława, że nienawistne spojrzenie i złowieszcze proroctwa nawet
      wpływowych urzędników, nie mają wpływu na to co uniwersalne, nie mają wiekszego
      wpływu na dycyzje dotyczące budowy tego, co powinno ludzi łączyć. To my,
      pokolenie tolerancji i normalności, mamy prawo decydować o tym co ważne, co
      zbliża Ludzi, Narody, Religie. Budować. Tworzyć, w poszanowaniu do innych,
      wcale nie obcych.
      Niech rozgrzewa się kulturowy tygiel również w Poznaniu. Niech społeczeństwo
      nadrabia niezawinione braki w znajomosci języków, kontaktów z innymi kulturami.
      Z pewnościa w przyszłości zaowocuje to przełamaniem ostatnich barier, z których
      największą wydaje się zaściankowość. Czekam na otwarcie nowej Synagogi. Wierzę,
      że nie tylko ubogaci swym wyglądem nasz Poznań, ale będzie miejscem skąd
      popłynie pozytywny impuls, energia w kierunku tych, co uwikłani we własne
      kompleksy narodowe.
      • Gość: P Re: Całkiem Nowa Synagoga IP: *.icpnet.pl 04.07.07, 19:11
        Gość portalu: Qudidas napisał(a):
        To my,
        > pokolenie tolerancji i normalności, mamy prawo decydować o tym co ważne, co
        > zbliża Ludzi, Narody, Religie. Budować. Tworzyć, w poszanowaniu do innych,
        > wcale nie obcych.
        > Niech rozgrzewa się kulturowy tygiel również w Poznaniu. Niech społeczeństwo
        > nadrabia niezawinione braki w znajomosci języków, kontaktów z innymi
        kulturami.
        >
        Za siedmioma górami za siedmioma rzekami Qudidas sobie mieszkał i bajki
        wymyslał. :)
      • joanna.syrenka Całkiem Nowa Synagoga 04.07.07, 19:13
        Pięknie napisane, pozostaje się tylko zgodzić. Oby projekt doczekał się jak
        najszybszej realizacji.
        A ów europoseł ma u mnie od tamtej pory OGROMNY minus.
    • yahoo_poznan Zanim zaczniemy... 04.07.07, 19:13
      ...chwalić, bądź krytykować, może warto byłoby poczekać na wizualizacje?
      Pomysł sam w sobie bardzo dobry, ale z przekroju nowego budynku, może poza
      rozplanowaniem wnętrza niczego się nie dowiemy. Czas Drodzy Państwo, czas
      pokaże... i rozwieje wątpliwości (mam nadzieję).
      Ps. Stworzenie Centrum jest rozsądnym i godnym pochwały rozwiązaniem problemu z
      ruiną świątyni.
    • Gość: pawman Całkiem Nowa Synagoga IP: *.range81-151.btcentralplus.com 04.07.07, 21:19
      jestem za, wreszcie cos zaczna robic z tym syfem, dziwia tylko opinie przeciwne,
      ludzie wolicie ten burdel jaki jest teraz? plujecie sie ze miasto ma dac
      pieniadze na ten projekt, bo to na "Zydow" a nie na nasz kolejny kosciolek. a
      mnie to g. obchodzi kto tam bedzie zarzadca, wazne zeby bylo ladnie i czysto.
    • Gość: wysoka świątynia Całkiem Nowa Synagoga IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.07.07, 21:39
      Proponuję dołożyć kilka metrów i będzie na starówce ratajska "szesnastka".
      Inicjatorom tego super pomysłu zabrakło odwagi i rozmachu.
    • Gość: bojaźliwy Re: Jak Całkiem Nowa to przenieść w inne miejsce IP: 89.174.186.* 04.07.07, 21:42
      W tym miejscu, gdzie obecnie stoi, to jest komunikacyjna zawalidroga i dlatego z
      całym szacunkiem dla Synagogi i bez obrazy uczuć religijnych można to co jest
      rozebrać i przenieść w inne miejsce, gdzie byłaby lepiej wyeksponowana. Koscioły
      były przenoszone, to synagogę też można.
    • Gość: Andrew Hingston Całkiem Nowa Synagoga IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.07.07, 14:17
      I hope this will be a lesson to all in Poland that firm pressure, consistently
      applied will eventually lead to good results
    • Gość: BritinPoland Nowa Synagoga / Budowy Cholera! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.07.07, 01:17
      TEXT OF LETTER TO STEFAN BAJER, ARCHITEKT
      • Gość: left Bomba! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.07.07, 11:27
        Wymyślmy nazwę także dla synagogi, co nam szkodzi! Może Euro-Aqua-Synagoga?
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka