Dodaj do ulubionych

Gaz a Ferenc

17.02.06, 22:48
Rzygać mi się chce ja czytam w prasie ciągłe utyskiwania podskakiewicza
Ferenca na ceny gazu w naszym województwie na tle cen w innych regionach
kraju. Mami potencjalnych wyborców swoją niesamowią troską o losy mieszkańców
regionu, ale robi to z dzikim uśmiechem na ustach bo pod tym wszystkim ukryty
jest podtekst polityczny: czytaj wyborczy.

Jak się ma sprawa ? Otórz wyjaśniam
Obserwuj wątek
    • georghe Re: Gaz a Ferenc 17.02.06, 22:53
      Otórz kwota, o której nie raczył był wspomniec pan prezydent to raptem 21 zł w
      skali roku. Różnica pomiędzy 0,68 a 0,75. W taryfie w1 czyli gospodarstwa
      domowe zużywające gaz do kuchenki tylko i wyłącznie tj. do 300m3 na rok. 300 x
      0,7 gr to daje 21 zł na rok.
      W taryfach w2 i w3 cena jest podobna lub taka sama jak w pozostałej częsci
      kraju. Poza tym przyłączenie do sieci w naszym regionie jest tańsze niż gdzie
      indziej. Czy to nie jest populizm ?

      • townmaker Re: Gaz a Ferenc 18.02.06, 18:28
        Uściślając na prawdziwą cenę 1m3 gazu spalanego w domach składa się "cena"
        i "opłata przesyłowa zmienna" liczona od każdego spalonego metra sześciennego.
        U nas, czyli w KSG daje to cenę brutto kubika gazu: dla grupy W-1(do 300m3
        zużycia): 1,41zł/m3; dla grupy W-2 (300-1200m3 zużycia rocznie) 1,34zł/m3; dla
        grupy W-3 (1200-8000m3 zużycia rocznie) 1,26zł/m3 i powyżej 8tys. m3 rocznie
        (W-4) 1,24zł/m3. Do tego dochodzą 2 opłaty stałe: "przesyłowa stała"
        i "abonament" - w każdej grupie o różnej wysokości.

        Podwyżka styczniowa spowodowała, że w grupie W-1 przy maksymalnym zużyciu
        zapłacisz brutto ok 30 zł więcej, w drugiej (piec łazienkowy+kuchnia) ok.100 zł
        więcej, a w grupie W-3 (domy ogrzewane gazem z kuchniami i piecami
        łazienkowymi) 700zł więcej. To porównanie do cen z października 2005, ale
        pamiętajmy, że podwyżki w ciągu roku były 4: od 1 stycznia 2005, od 1 lipca
        2005, od 1 października 2005 i teraz znowu od 1 stycznia 2006. Dla porównania
        kubik gazu w ksg przed podwyżką ze stycznia 2005 kosztował w grupie W-1 1,17zł;
        w grupie W-2 1,28zł, w grupie W-3 1,06zł i w grupie W-4 1,05zł.


        Porównanie ceny netto gazu sprzed 1.01.2005 i po 1.01 2006 wygląda następująco:
        W-1 (do 300m3) 0,5531zł i 0,7517zł (35% podwyzki) - spalisz 300m3 zapłacisz
        70zł brutto więcej
        W-2 (300-1200m3) 0,5392zł i 0,7138zł (32%podwyżki) - spalisz 1200m3 zapłacisz
        260 zł więcej
        W-3 (1200-8000m3) 0,5218zł i 0,6819zł (30% podwyżki) - spalisz 8000m3 zapłacisz
        prawie 1600zł więcej
        W-4 (powyżej 8000m3 rocznie) 0,5085zł i 0,6641zł (30% podwyżki)


        Teraz najtańszy jest gaz w PSG Gdańsk (wszystkie grupy), najdroższy w grupach W-
        1 i W-2 w naszej, karpackiej sg, a w grupach W-3 i W-4 najdroższy jest we DSG
        (Wrocław). Możecie porównać taryfy na stronie

        www.gazziemny.pl/203.htm

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka