Gość: !
IP: *.wroclaw.dialog.net.pl
05.07.04, 11:44
Zostanie tylko tramwaj
Poniedziałek, 5 lipca 2004r.
Kierowcy powinni powoli odzwyczajać się od możliwości przejazdu ul. Szewską.
Drogowcy już wprowadzili pierwsze z serii zmian, które stopniowo będą
wyłączać tę ulicę z ruchu kołowego.
Od kilku dni jadąc ul. Widok na wprost - w Szewską możemy pojechać już tylko
z jednego, lewego pasa.
Natomiast z prawego na ul. Widok możemy skręcić tylko w prawo - w Kazimierza
Wielkiego. To dopiero początek zmian, które mają sprawić, że Szewska stanie
się deptakiem, takim jak Świdnicka.
- Wyeliminowanie samochodów z Szewskiej na pewno nie nastąpi w tym roku.
Ulica będzie także przebudowywana. Ale zanim do tego dojdzie chcemy
przyzwyczaić wrocławian do tego, że Szewska nie jest już wygodną trasą
przecinającą ścisłe centrum - mówi Marek Żabiński, wicedyrektor Biura Rozwoju
Wrocławia.
Do tej pory ulica bardziej służyła kierowcom, którzy dzięki niej szybko mogli
przejechać z południa na północ.
- To sprawiało, że Szewska była niemiłym sublokatorem Starego Miasta. Po
przebudowie i wdrożeniu wszystkich zmian zostanie na niej tylko jeden tor
tramwajowy, choć może będzie inaczej położony - dodaje Żabiński.
Urzędnicy planują, że jeszcze w tym roku wprowadzona zostanie następna
zmiana, której celem jest odzwyczajenie kierowców od Szewskiej.
Prawdopodobnie podczas wakacji na skrzyżowaniu z Wita Stwosza zostaną
zmienione programy sygnalizacji ulicznej. Światła dają priorytet kierowcom.
Niedługo to się zmieni - sygnalizacja da więcej czasu przechodniom
przecinającym Szewską. Przez to ulica straci atrakcyjność jako wygodny skrót
przez centrum - zakładają urzędnicy.
Później na odcinku między Kazimierza Wielkiego a Oławską zostanie tylko jeden
pas dla samochodów. Projekt tej reorganizacji jest już na ukończeniu.
Ale nie tylko ul. Szewska ma zmienić swój charakter na bardziej pieszy.
W sąsiedztwie Rynku miasto chce wyrugować ruch samochodowy z ulic
Odrzańskiej, św. Mikołaja, Kuźniczej i Wita Stwosza,a z czasem również z pl.
Solnego.
- Nie chodzi oczywiście o zamknięcie całych ulic. To będą tylko odcinki
przylegające do Rynku. Może jeszcze podczas tegorocznych wakacji samochody i
miejsca parkingowe wycofamy z Odrzańskiej na odcinku między Rynkiem a
Igielną, oraz z św. Mikołaja między Kiełbaśniczą a Rynkiem - mówi Marek
Żabiński.
W ten sposób poszerzy się dla pieszych plac przy bazylice mniejszej św.
Elżbiety.
Urzędnicy twierdzą, że takie zmiany lepiej robić wtedy, gdy ruch jest
mniejszy - czyli w lecie.
Bartosz Wawryszuk - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska