Dodaj do ulubionych

Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa

12.03.09, 19:40
temat żywcem zerznięty z Gazety Wrocławskiej - wczorajszego wydania.
Obserwuj wątek
    • Gość: mn Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.03.09, 20:05
      Mimo wszystko to skandal! Po co w takim razie Generalna Dyrekcja podpisała aneks
      PRZEDŁUZAJACY termin oddania z listopada 08 na koniec lipca 2009? Sama też
      ustami swojej rzeczeniczki potwierdziła, że nie ma zamiaru dogadać się ze
      Strabagiem. A kierowcy giną na DK4 bo GDDiA mówi: nie, bo nie! To sabotaż i taką
      dyrekcję należałoby roztrzelać!
      • Gość: Włodek z Poznania bzdury * 3 IP: *.icpnet.pl 13.03.09, 09:33
        Bzdury pisze Strabag - po co podpisali przedłużenie terminu oddania odcinka?
        Skoro wydali dodatkowe pieniądze by zdążyć, to powinni to zrobić i domagać się
        odszkodowania za dodatkowe koszty związane z nieprzekazaniem placu budowy.

        Bzdury pisze GDDKiA - gdyż dając ciała i podpisując taki termin przedłużenia
        terminu wykonania umowy, każdy LOGICZNIE myślący przedsiębiorca zastrzegłyby
        "coś-za-coś", czyli przedłużam Wam termin, ale nie mamy wzajemnie żadnych innych
        roszczeń. Do tego nawet nie trzeba prawnika. Jak tego nie zrobili, to teraz
        muszą kręcić, nie mogą z podniesionym czołem powiedzieć Strabagowi "A Wy czego
        chcecie?" A tak by mogli.

        Bzdury pisze Gazeta, gdyż tekst jest niespójny, dziennikarz nie zrozumiał
        problemu i do tego nie nasunęło mu się żadne pytanie. Poza spisaniem tego co mu
        powiedziano nie napisał nic od siebie. Po osobie ze zdaną maturą oczekiwałbym
        więcej.
        • Gość: miś Takie firmy to na rękach nosić - w Małopolsce: IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.03.09, 13:01
          17km A4 Kraków - Szarów (na Tarnów) opóźnienie rok
          Zakopianka remont opóźnienie 1,5 roku
          Zakopianka za Myślenicami - opóźnienie rok
          Obwodnica Lubnia (za Zakopiance) opóźnienie ponad rok
          Inne inwestycje miejskie - wszystko poopóźniane
          Nie wiem dlaczego w tym kraju z niczym nie można zdążyć.
          A ten przykład pokazuje, że się da.
          • etruskw-w Re: Dlaczego austriacki Strabag nie buduje w Małop 13.03.09, 18:28
            no właśnie dlaczego austriacy nie budują w Małopolsce przecież to
            dawne Austrowęgry
            • mitchharris Strabag usiłuje wyłudzić haracz i nic więcej 13.03.09, 23:18
              Wywiązali się z umowy ale tak poprzewracaner w dupach mają, że śmią żądać extra
              nagrody czyli haraczu który sobie sami wymyslili.

              Przperaszam jeszcze a gdzie jest powiedziane że do momentu ZADEKLAROWANEGO
              zakończenia budowy droga jest we władaniu wykonawcy?

              Skończyli, więc odbiór i puścić ruch a jak cos Strabagowi nie pasi jest sąd i
              policja
    • Gość: . Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.03.09, 20:13
      A ja jako podatnik nie mam zamiary płacić tak wielkiej kasy za kilka miesięcy. Chętnie bym tez usyszał o egzekwowaniu kar za opóźnienia i spartaczone prace.
    • slazur2 Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa 12.03.09, 20:24
      Na miejscu Generalnej Dyrekcji przede wszystkim Strabag dożywotnio
      powinien być skreślony jako wykonawca jakichkolwiek dróg i budów
      publicznych w naszym kraju. Pognać tą niemiecką wściekliznę gdzie
      pieprz rośnie.
      • Gość: radek Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: 78.8.143.* 12.03.09, 20:27
        ten Strabag to jakaś banda, zamiast zrobić sobie dobry PR i pochwalić się, że
        mogą szybciej zrobić robotę i oddać ją dla kierowców, to gnoje żądają kasy za
        to, że szybciej wykonali pracę ! to jest po prostu szantaż i próba wyłudzenia
        publicznych pieniędzy ! niemieckie pazery !
        • Gość: . Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.03.09, 20:35
          Dlatego niech się walą na ryj.
          • Gość: mn Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.03.09, 20:49
            To austryjacka firma, ciemniaki...
            • Gość: koko Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.171.19.130.static.crowley.pl 12.03.09, 21:04

              malo istotne jaka to firma, ganc ich jak najdalej. przypomina mi sie
              podobna sprawa ze skanska ktora tez szybciej skonczyla ul.lotnicza.
              oddali ulice i nie plakali tylko sie cieszyli ze zaoszczedzili kupe
              kasy konczac szybciej robote.
              • doombringerpl Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow 13.03.09, 08:47
                Tak tylko między lotniczą a tym odcinkiem A4 jest drobna róznica. Lotnicza we Wrocławiu została oddnana przed pioerwszysm terminem ustalonym w umowie i wykonawca zaoszczędził na tym pracując zgdnie z planem. Z kolei na A4 rozpoczęcie prac uniemożliwiały nie wykupione działki pod budowę a pierwotny termin się nie zmienił. Firma poniosła dodatkowe, nie przewidziane koszty żeby sprostać terminowi. Jak widać termin się zmienił ale judze kasę już dostali. Dlaczego firma ma płacić za błędy urzędników? Żle zrobili? Już coś pęka? Jeśli jest wszystko ok to pomyślcie czy aby nie mają racji. To nie jest premia za dobrze wykonaną pracę tylko dodatek za poniesione nie z własnej winy koszty. Nie zauważyłem zeby byłą mowa o tym, ze wogóle nie oddadzą a spowolnienie prac może być podyktowane tym, ze skoro urzędnicy nie zapłacą to bedą oszczędzać zwalniajac pracowników tak, żeby podczas oddania drogi wyjść na swoim. jest kryzys. Każda firma liczy każdy grosz i nie da sie wyrolować. Jeśli jest jak mówie to należy potępiac urzędników ze doprowadzają do wzrostu bezrobocia bo przy takiej inwestycji nie pracuje 10 osób tylko ciut więcej.
                • Gość: gośc Jakiś w miare rozsądny głos IP: *.net.autocom.pl 13.03.09, 11:43
                  Jakiś w miare rozsądny głos przedmówcy :), jezeli wykonali ja dobrze i przed
                  terminem to tylko pogratulować, bo my się przyzwyczailiśmy chyba tylko do
                  przekraczania terminów. :) tym nie mniej 36 mln. euro wydaje mi się być kwotą
                  wygórowaną...
                • Gość: E Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: 213.68.11.* 13.03.09, 12:07
                  Wolne zasoby mogą przerzucić na inne place budowy o ile mają jakieś inne prace
                  do wykonania i na tym zarabiać pieniądze zamiast trzymać pracowników którzy nic
                  nie robią. Moim zdaniem to jest skok na kasę.
                  Skoro ponieśli dodatkowe koszty to powinni to zgłosić wcześniej, a nie w
                  momencie kiedy prace są na ukończeniu.
                  • Gość: qwe Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.pk.edu.pl 13.03.09, 12:35
                    wypisujesz bzdury wyssane z palca!
                • Gość: Edgar Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: 89.171.172.* 13.03.09, 13:07
                  Przecież nikt Strabagu karabinami nie zmuszał do udziału w przetargu!!! Ludzie nauczcie się wreszcie... publiczne pieniądze to nasze podatki!!! Kiedy wreszcie skończy się cwaniactwo wykonawców w zamówieniach publicznych???
            • Gość: Edgar Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: 89.171.172.* 13.03.09, 13:04
              A w Austrii mówi się po austriacku???
            • Gość: wsd Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.chello.pl 13.03.09, 13:27
              austriacko-rosyjska. I po co zaraz "ciemniaki"?
            • Gość: frisco Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.telpol.net.pl 30.05.09, 19:04
              i kto tu ciemniak,austriacka się pisze!!!!!!!!!!!!!!!!
        • Gość: aaa Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.chello.pl 13.03.09, 14:23
          nie wiem czy doczytałeś w artykule, że wcześniej Generalna Dyrekcja zrobiła im
          kuku (problemy z udostępnieniem placu budowy), a wszelkie prośby dogadania się w
          tej sprawie spuszczała na drzewo... wykonawca po prostu rewanżuje się za tamtą
          "uprzejmość"
        • Gość: frisco Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.telpol.net.pl 30.05.09, 19:01
          A ciekawe,kto zapłaci jak za kilka miesięcy zacznie się sypać!!!
      • ppysznik Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow 13.03.09, 08:05
        sluchaj ignorancie - po pierwsze to austriacka firma, po drugie to normalne i
        powszechne, ze sa bonusy za wczesniejsze zakonczenie terminu! juz nie raz
        stosowane we wroclawiu.
        dlaczego? bo pomimo lenistwa i nieudacznistwa urzedasow, ktos potrafi to zrobic
        lepiej. Tak jak w normalnej pracy - robisz cos ponad plan, lepiej niz inni -
        dostajesz premie.
        na marginesie, stranag to firma chyba o najwiekszym potencjale i doswiadczeniu w
        europie w budowie betonowych autostrad, jezeli wiesz wogole co mowie.
        • Gość: gostek Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.wroclaw.mm.pl 13.03.09, 10:58
          Skoro w umowie nie ma ani słowa o premii, to rób co chcesz - premii nie dostajesz!
          • ppysznik Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow 13.03.09, 13:02
            to jest inna sprawa. pełna racja. natomiast sama praktyka nie niczym nowym ani
            złym. A ksenofobiczne wynurzenia forumowiczów są po prostu żenujące.
          • Gość: aaa Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.chello.pl 13.03.09, 14:27
            w takim razie wykonawca też nie musi się spieszyć z robieniem tych ekranów itp -
            zamiast robić je już teraz i niepotrzebnie zamrażać gotówkę, może na kilka
            miesięcy wycofać się z budowy i wrócić na nią przed samym terminem odbioru.
        • Gość: motorniczy Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.internetdsl.tpnet.pl 13.03.09, 13:02
          Premią jest to, że pieniądze za robotę dostaną wcześniej i mogą się
          już zabrać za inne prace. Skoro Strabag nie chce tych pieniędzy to
          GDDKiA nie płaci, wszystko prawidłowo. Premie to może firma wypłacić
          swoim pracownikom.
          • ppysznik Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow 13.03.09, 13:04
            także pełna zgoda. umowa jest święta. odpowiadałem na inny temat.
      • Gość: gosc Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.proxy.aol.com 13.03.09, 10:46
        Tak tylko tam gdzie wy budujecie to przed zakonczenien trzeba juz
        remontowac...
      • Gość: gość Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.bruck.static.cablelink.at 13.03.09, 12:23
        Zgadzam się tyle, że o ile mi wiadomo to jest firma austriacka! My też nie
        lubimy jak się nas myli z ruskami.
      • Gość: egal Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.dip0.t-ipconnect.de 13.03.09, 12:27
        ...nie niemiecka a austriacka...
        • Gość: sdfsf Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: 212.106.180.* 13.03.09, 13:23
          austryjacka sie pisze
    • Gość: gward Spokojnie zaczekajmy IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.03.09, 21:24
      Spokojnie zaczekajmy do umówionego terminu i problem sam zniknie.
      • mam_racje_zawsze A wydawało się że relkama dźwignią handlu 13.03.09, 09:09
        jak widać powyżej, wykonawcy zwisa to
    • stalob3 Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa 12.03.09, 21:30
      Strabak, to wyjątkowo gansterska firma, dysponująca tylko kapitałem
      i armią prawników, a roboty wykonują wynajete przez nią
      firmy.Najpierw należy sprawdzic , czy Strabag zapłacił im za prace,-
      co jest swiatowym standartem. Dotychczasowa praktyka
      Strabagu ,polega na puszczaniu z 'torbami' podwykonawców, poprzez
      korumpowanie inspektorów nadzoru, a reszty dokonują ich prawnicy. Ta
      firma , która od lat stosuje mafijne metody , powinna byc
      wyeliminowana z Polskiego rynku.
      • Gość: BAY Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.dip0.t-ipconnect.de 12.03.09, 23:10
        Dobre, "dysponująca tylko kapitałem
        i armią prawników" Tylko.
        • Gość: Znawca tematu Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.warszawa.gddkia.gov.pl 13.03.09, 11:43
          Tak. Tylko.
          I dlaczego tylko 36 mln? Ja bym żądał 360. Albo 500, dla równego rachunku.
          • Gość: ddf Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.oracle.co.uk 13.03.09, 13:35
            Ty sie k...a znawco do roboty wez!!!

            IP: *.warszawa.gddkia.gov.pl

      • etruskw-w Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow 13.03.09, 07:59
        dokładnie tak jest, Czesi juz ich dawno wykopali ze swego kraju,
        pozatym mogą buty czyścić Włochom w kwestii szybkości budowy dróg
        oraz technologii
        • Gość: gosc Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.proxy.aol.com 13.03.09, 10:54
          Ty to masz pojecie u ciebie to pewnie Fiat tez buduje najlepsze
          auta hi hi hi hi hi
          • etruskw-w Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow 13.03.09, 11:10
            bo widzisz, każdy myślący kraj stara się robić inwestycje własnymi
            siłami i produkowac własne samochody , biedacy idą na wojny walczyć
            i ginąć, przemyśl to sobie dobrze, zanim cos Napiszesz
    • Gość: jacek.killman Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa IP: *.tomaszow.mm.pl 12.03.09, 21:46
      Podejrzewam, że sytuacja jest następująca:
      1. Inwestor nie uwzględnił w dokumentacji projektowej wszystkich
      robót.
      2. Wykonawca zorientował się o tym, gdy już było za późno (po
      podpisaniu umowy).
      3. Do czasu zakończenia robót jedni i drudzy udawali, że wszystko
      jest ok.
      4. Gdy wykonawcy udało się zakończyć budowę przed terminem, podjął
      próbę zastraszenia inwestora.
      5. Inwestor oficjalnie odrzucił argumenty wykonawcy i udaje że jest
      w porządku.
      6. A kierowcy dalej zwiedzają Okmiany, Tomaszów Bolesławiecki,
      Wilczy Las, Kruszyn, Bolesławiec, Brzeźnik, Zebrzydową, Czerną i
      Wykroty.
      Błędy i niedociągnięcia, niemożliwe do uniknięcia przy tak dużej
      inwestycji, popełniły zapewne obie strony sporu.
      Tylko, że zamiast się dogadać i zawrzeć kompromis - poszły "na udry".
      Jestem pewien, że całej prawdy o tej sprawie nie dowiemy się nigdy.
      • Gość: YaBol IMO niezbyt trafnie gdybasz IP: *.as.kn.pl 13.03.09, 02:38
        Gdyby Wykonawca zauważył, że roboty będą wykraczać poza ustalone w
        dokumentacji, natychmiast wyceniłby je odpowiednio i armia prawników
        przystąpiłaby do egzekucji. Inwestor byłby przyciśnięty do muru bo
        wykonawca mógłby, wstrzymać prace bądź w skrajnym przypadku zerwać
        umowę z Inwestorem i zażądać odszkodowania, a społeczeństwo czytałoby
        o kolejnej spieprzonej inwestycji. IMO to co piszesz jest zbyt
        tendencyjne na korzyść Strabag. Zauważ, że Wykonawca nie żąda
        pieniędzy za prace wykraczające poza te ustalone w umowie. Coś tam
        smędzą tylko pod noskiem. Bezczelnie żądają kasy za to, że wcześniej
        skończyli, a przecież dla nich to jest korzystne, bo mogą siły
        skierować do innych robót więc zarobią więcej niż zakładali. Zwykłe
        ścierwa i tyle.
        • Gość: Gość! Re: IMO niezbyt trafnie gdybasz IP: 195.205.147.* 13.03.09, 08:09
          Nie chcę ty bronić Strabaga, ale to jest taktyka naszych
          Inwestorów - podpiszmy umowę, nawet jak nie mamy wszystkich działek
          pod budowę , niech się wykonawca też martwi. Tak było w przypadku
          tej budowy, tak samo było z obwodnicą autostradową - odcinek
          Budimex-u, tak samo jest ze stadionem- miasto ma spory z
          właścicielami gruntów ale stadion będą budować, Stanska też
          otrzymała teren Targpiastu chyba 6 miechów po terminie zawarcia
          umowy, a te umowy są tak sokonstruowane, że nieważne kiedy
          dostaniesz teren masz zrobić w terminie. I dla naszych kochanych
          Inwestorów nieważne, że to ono zawinili, kary w umowie są słone -
          jak się spóźnisz to płacisz. Najgorsze jest taką umowę podpisać,
          bo to wykonawca musi "stanąć na uszach" i wybudować w terminie
          często przymykając oko na sprawy technologiczne (zima). Ponadto za
          nadgodziny Wykonawca powinien zapłacić swoim pracownikom, ale nie
          kalkulował w swoich planach, że robotę na rok musi zrobić w pół.
    • Gość: bialutki Jaka autostrada?! IP: *.fnfis.com 13.03.09, 01:07
      Chyba nowa droga ekspresowa, niby-autostrada pozbawiona pobocza, czyli prędkość
      max = 110 km/h
      • Gość: gg Re: Jaka autostrada?! IP: *.e-wro.net.pl 13.03.09, 01:39
        Akurat odcinek o którym mowa ma pobocza i spełnia standardy
        autostrady. Prędkość do 130 km/h.
      • Gość: gość Re: Jaka autostrada?! IP: *.mikolow.net 13.03.09, 13:27
        > Chyba nowa droga ekspresowa, niby-autostrada pozbawiona pobocza, czyli
        prędkość> max = 110 km/h
        Nie wypisuj kretynizmów, jak nie wiesz o czym mowa. Takich baranów powinno się
        nie dopuszczać do glosu.
    • tomek854 Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow 13.03.09, 02:03
      Ale przecież tu jest wyraźnie napisane o co im chodzi:

      Wykonawca przyznaje, że rozważa skierowanie sprawy do sądu. - Należy nam się
      dodatkowe wynagrodzenie, bo nie ze swojej winy musieliśmy ponieść większe koszty
      związane z budową - uważa Kublik. - Gdy 10 kwietnia 2007 roku przystąpiliśmy do
      realizacji prac, okazało się, że nie możemy ich prowadzić na długości około 7
      km, bo Dyrekcja nie przejęła działek. Zgodnie z prawem powinna wyznaczyć nam
      nowy, późniejszy termin oddania inwestycji. Przez rok nie przedstawiła jednak
      aneksu do umowy. Musieliśmy więc mimo wcześniejszych problemów z dostępem do
      placu budowy prowadzić prace tak, jakby obowiązywał dotychczasowy termin, czyli
      do listopada 2008 roku. To wymagało m.in. opłacenia dodatkowych pracowników i
      sprzętu. Teraz nie zamierzamy sprezentować Generalnej Dyrekcji tych 36 mln euro.

      Najpierw przeczytajcie artykuł ze zrozumieniem a potem jeździjcie po Strabagu
      jak po starej kobyle.

      Nie mogli pracować na danym odcinku nie ze swojej winy, mimo to nie chciano im
      przedłużyć terminu, więc jak już mogli pracować, to się specjalnie sprężyli i
      ukończyli na czas. Wtedy drogowcy, zapewne obawiając się, że ich pozwą za to, że
      nie przygotowali im placu budowy na czas przedłużyli im ten termin. I stąd ten
      spór.
      • Gość: OLO Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.ssp.dialog.net.pl 13.03.09, 08:42
        NALEZY DOBRZE PRESTUDIOWAĆ UMOWĘ KTÓRĄ SIE PODPISAŁO NA PRZŁUŻENIE
        PRAC ,A NIE PŁAKAĆ W MEDIACH.
        • tbernard Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow 13.03.09, 10:13
          No to sobie przedłużają sztucznie pracami kosmetycznymi skoro im nie chcą
          dodatkowych niezawinionych (a konkretne to zawinionych przez urzędników) kosztów
          wyrównać. No to kto w końcu płacze, że droga jest gotowa i sztucznie nie
          oddawana do użytku?
          • fagusp Po co ponosili dodatkowe koszty 13.03.09, 12:38
            na nadgonienie harmonogramu? Przecież dziś sami twierdzą, że
            harmonogram wyprzedzili o prawie pół roku.
            Inna sprawa że jakbym był urzędnikiem agencji, to również nie
            wypłaciłbym ani złotowki dodatkowego wynagrodzenia, jeżeli taka
            konieczność nie wynikałaby wprost z zapisów kontraktu. To nie
            prywatna spółka tylko agencja wydatkująca pieniądz publiczny. I byle
            urzędas gdyby zdecydował arbitralnie "temu dajemy ekstra bonus poza
            umową" po prostu poszedłby do pudła. Jak Strabag chce dodatkowej
            kasy - niech się procesuje, bo bez wyroku nie dostanie złamanego
            euro. Śmiem watpić, czy mu się uda uzyskać wyrok.
            I na koniec - pewnie i tak szybciej ukończą inwestycje, jeżeli będą
            mogli szybciej uzyskac płatność za roboty wykonane. Odsetki od
            kredytów obrotowych lecą...
            • Gość: edek Re: Po co ponosili dodatkowe koszty IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.03.09, 13:13
              Jełopie, potrafisz czytać? Aneks do umowy dostali po roku, na krótko przed
              pierwotnym terminem ukończenia (listopad 2008),kiedy inwestycja była prawie
              skończona dano im czas do sierpnia 2009.
              • fagusp Re: Po co ponosili dodatkowe koszty 13.03.09, 14:02
                Skąd te emocje, Bucu? Masz jakiś procent od tych 36 baniek że się
                tak żołądkujesz?
                Podpisali aneks? Umieli wtedy czytać? Jak widziały gały co
                podpisywały, to teraz się mogą bujać.
                • Gość: Barek Re: Po co ponosili dodatkowe koszty IP: 195.190.143.* 29.06.09, 17:27
                  > Skąd te emocje, Bucu? Masz jakiś procent od tych 36 baniek że się
                  > tak żołądkujesz?

                  Sam jesteś BUC!

                  Autostrada jest gotowa, od kilku miesięcy i czeka na pomalowanie
                  pasów i zamiecenie. W tym samym czasie ludzie nadal jeżdzą po tej
                  polnej "drodze krajowej" 4 Krzyżowa - Bolesławiec - Zgorzelec i giną
                  w wypadkach. Wystarczy?

                  Dla mnie np. ten odcinek autostrady przyspieszy podróż o 30 min.
                  Ruch jest tam bardzo duży + wiele dodatkowych ograniczeń ruchu -
                  także tych związanych z budowaną autostradą. Na całej mojej trasie
                  850km na tym krótkim 60km odcinku miałem większość niebezpiecznych
                  sytuacji.

        • tomek854 Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow 13.03.09, 14:23
          Gość portalu: OLO napisał(a):

          > NALEZY DOBRZE PRESTUDIOWAĆ UMOWĘ KTÓRĄ SIE PODPISAŁO NA PRZŁUŻENIE
          > PRAC ,A NIE PŁAKAĆ W MEDIACH.

          Widocznie dobrze przestudiowali i było wniej napisane że plac budowy ma być
          dostępny do pracy a nie był.
      • Gość: E Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: 213.68.11.* 13.03.09, 12:52
        Nie wiem jaki tam jest odcinek ale przypuśćmy że 50 km, wg Ciebie prace są
        prowadzone od razu na całej długości. Z tego co ja widziałem jeżdżąc naszymi
        przebudowywanymi drogami prace odbywają się w odcinkach. Np na odcinku 5 km jest
        wszystko burzone i przygotowywane, następnie ten sprzęt jest przerzucany na inny
        odcinek, a na jego miejsce przychodzi inny, który po zakończeniu prac jest
        przerzucany na kolejny. Itd.
        • Gość: gość Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.mikolow.net 13.03.09, 13:37
          jak chcesz wiedzieć jak byla budowana ta droga to zajrzyj na
          www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=204917
          Go Back Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa Reload this
          Page [A4] Zgorzelec - Krzyżowa
      • Gość: Edgar Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: 89.171.172.* 13.03.09, 14:00
        Przyganiał kocioł garnkowi... czytanie ze zrozumieniem :-)
        "nie chciano im przedłużyć terminu" jak to? Najpierw nie chciano a później już chciano??? Może nie chciano, bo dzień po podpisano umowy Strabag przysłał faks w sprawie przedłużenia terminu, a do końca inwestycji takich faksów mogło być sporo.
    • Gość: Ozz Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa IP: *.lnk.telstra.net 13.03.09, 02:17
      To jest tak jak sie nie ma pojecia o umowach i zwiazanymi kruczkami
      prawnymi.Co by bylo jak mieli by zaplacic za opoznienie??(Multiplex
      za opoznienie ze Stadionem na Wembley poszedl z torbami)
    • gosc-2008 Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa 13.03.09, 04:03
      Co za kretyn prawnik dopuścił do powstania umowy w której nie ma równocześnie:
      1. kar za opóźnienia z winy wykonawcy
      2. kar dla zamawiającego za opóźnienia realizacji wynikłe z jego winy
      3. premii za oddanie inwestycji przed terminem (ale w całości tj w 100%) i po
      wnikliwej kontroli jakości wykonanych prac! Można bowiem skończyć przed
      terminem, dostać premię a na drugi dzień zacząć remont i poprawki (już tak
      dawniej bywało).
      • Gość: konrad.ludwik02 Całkowicie się z Tobą zgadzam! IP: *.bielsko.dialog.net.pl 13.03.09, 08:07
        Całkowicie się z Tobą zgadzam! Dodaję tylko znana prawdę: nie wiesz
        o co chodzi - to chodzi o kasę! Najwidoczniej ten "gangsterski"
        Strabag nie chciał podzielić się z kimś znaczącym od Zleceniodawcy
        wynagrodzeniem za szybszą realizację kontraktu!
        A "stalob3" wyjaśniam: gangsteryzm nie polega na najmowaniu przez
        tzw. inwestora zastępczego wykonawców, a ci jeszcze podwykonawców,
        lecz na stosowaniu metod gangsterskich: siłowym wymuszaniu we
        wszelkich postaciach i wobec wszystkich podmiotów.
        Ale ogólnie skandal nad skandale, wymagający niezwłocznej
        interwencji samego Premiera - byle nie w formie wodolejstwa!
        • Gość: gościówa Re: Całkowicie się z Tobą zgadzam! IP: *.gprs.plus.pl 13.03.09, 08:14
          A ja się cieszę, że nie oddali tej autostrady wcześniej. Dzięki czemu mogę sobie
          po niej spacerować i podziwiać piękną Krępnicę w ciszy i spokoju.
          • Gość: konrad.ludwik02 Re: Całkowicie się z Tobą zgadzam! IP: *.bielsko.dialog.net.pl 13.03.09, 13:40
            Nie każdy ma się tak dobrze, że mieszka pośrodku odcinka autostrady
            i potrzebna mu ona jest tylko, jak jedzie np. do Wrocławia, Opola,
            na Górny Śląśk czy do Krakowa! Ja pół roku temu przeżyłem gehennę,
            jadąc deszczową nocą z Niemiec do Bielska-Białej! Odcinek ze
            Zgorzelca do Bolesławca, w tłumie TIRów wydawał się niepokonalny!
      • Gość: Gość!!! Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: 195.205.147.* 13.03.09, 08:16
        Nie znasz się na zamówieniach publicznych! Umowy są tak stronnicze,
        że się w pale nie mieści, dlatego Wykonawcy zadają tyle pytań, żeby
        mieć wyjaśnione wszystkie wątpliwości i żeby można było je
        właściwie wycenić. Jedyna kara jaką od kilku lat widzę w umowach z
        zamówień publicznych to kara za odstąpienie z winy Inwestora
        (przeważnie 10%). A jak zapytasz o inne to Inwestor odpowie w
        zawoalowany sposób, że jak Ci się nie podoba to nie stratuj w
        przetargu. Po inną kasę niż ta kara i zapłata za wycenione roboty
        to wykonawcy idą do sądu.
        • Gość: Edgar Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: 89.171.172.* 13.03.09, 14:04
          Gośćiu, a co ty wiesz o zamówieniach? Z twoich wypowiedzi wynika, że kompletnie nic.
      • doombringerpl Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow 13.03.09, 09:04
        Umowę wymyśla prawnik z inwestora a ponieważ punkt 2 nie leży w interesie inwestora to nie jest zapisywany. jeśli umowa nie podoba się wykonawcy zawsze może poprostu nie startować.
      • Gość: Edgar Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: 89.171.172.* 13.03.09, 13:01
        Polecam lekturę ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych - tekst jednolity Dz. U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655 z późniejszymi zmianami.
        Poza tym Strabag i tak zarobił więcej niż było to warte, a choć raz zrobił coś na czas... co do jakości to się dopiero za jakiś czas okaże.
    • wuem43 Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa 13.03.09, 08:34
      Dolnośląska Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma już jednego bubla w postaci
      odcinka Bolesławiec - Wrocław który nie jest autostradą, bo jakiś nawiedzony
      palant oszczędził na pasie awaryjnym.
      Teraz dają popisówę przy nowym odcinku. Głupoty nie można się tak szybko pozbyć.
      • Gość: bir Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.adsl.inetia.pl 13.03.09, 09:14
        "Mędrcze"... a co to za odcinek Bolesławiec-Wrocław? Pisz sensownie,
        albo nie pisz w ogóle!
        Zdajesz sobie sprawę z tego, że gdyby nie dawni szefowie
        wrocławskiej GDDKIA, to dalej jeździłbyś po "schodach" zamiast po
        niezłym betonie? Tak się składa, że NIE BYŁO MOŻLIWOŚCI budowy
        trzeciego pasa, bo wymagałoby to innych pieniędzy i innych
        uzgodnień/pozwoleń. Nim więc zaczniesz pie**zyć o rzeczy, rozpoznać
        głębiej temat.
      • Gość: zenon Kup sobie samochod, ktory sie nie psuje :)))) IP: *.nat.umts.dynamic.eranet.pl 13.03.09, 11:01
        Wole te dwa pasy niz 3 + oplata 50 zl.
      • Gość: gosc Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.mikolow.net 13.03.09, 13:48
        Kretynie nie obrażaj jak nie wiesz dlaczego Wroclaw-Boleslawiec jest bez pasa
        awaryjnego. Do dzisiaj ta droga byłaby niewybudowana (ściślej wyremontowana),
        gdyby wtedy właśnie nie skorzystano z okazji i za prawie darmowe pieniadze
        zrobiono tę wspaniałą betonówkę. Kiedy będziemy mieć pieniądze na dobudowanie
        pasa awaryjnego, chyba przy poszerzaniu o trzeci pas? Nie sądzę, że będzie to
        przed 2030 rokiem.
        • miliarder lepsza bez pasa awaryjnego niz natura2000 13.03.09, 18:37
          Wiemy ze z braku pasa awaryjnego,
          jest to smiercionosna pół-autostrada,
          ale to dzieku UE która uchwaliłą naturę 2000:
          gdyby GDDKIA budowała szerszą drogą, mogłaby z powodu natury 2000 wogóle nie
          powstać!
        • jacek.killman Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow 14.03.09, 19:36
          Gość portalu: gosc napisał(a):

          > Do dzisiaj ta droga byłaby niewybudowana (ściślej wyremontowana),
          > gdyby wtedy właśnie nie skorzystano z okazji i za prawie darmowe
          pieniadze
          > zrobiono tę wspaniałą betonówkę. Kiedy będziemy mieć pieniądze na
          dobudowanie
          > pasa awaryjnego, chyba przy poszerzaniu o trzeci pas? Nie sądzę,
          że będzie to
          > przed 2030 rokiem.

          Cieszcie się z tego, co już macie. Między Piotrkowem i Tomaszowem na
          drodze nr 8 też wykonano betonowy odcinek. Jadąc tamtędy ma się
          wrażenie, że auto ma kwadratowe koła. W porównaniu z "ósemką"
          autostrada A-4, nawet bez pasa awaryjnego (jego brak był warunkiem
          remontu drogi) jest o niebo lepsza!
    • map4 krótko 13.03.09, 09:39
      1. podpisano umowę z terminem oddania autostrady do użytku przypadającym na
      listopad 2008 roku

      2. inwestor dał ciała, nie wywiązał się ze swoich obowiązków, rozpoczęcie budowy
      się opóźniło,

      3. podpisano aneks przesuwający zakończenie budowy na sierpień 2009

      4. wykonawca się sprężył, zakończył budowę przed terminem i chce za dodatkowe
      koszty dodatkowego wynagrodzenia.

      To były fakty.

      Ależ oczywiście, że należy wykonawcę nagrodzić a autostradę natychmiast dla
      ruchu otworzyć. Strabagowi należy wypłacić kwotę zarezerwowaną w budżecie GDDKiA
      na nagrody roczne i jednocześnie zwolnić dyscyplinarnie dolnośląskiego szefa
      drogownictwa za niedopełnienie obowiązku nadzoru urzędników wykupujących działki
      pod autostradę. Samych urzędników zaś można pociągnąć do odpowiedzialności
      karnej za niedopełnienie obowiązków służbowych.

      I po problemie.
      • Gość: mn Re: Otworzyć natychmiast! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.03.09, 10:01
        To jest to. Jeżeli można budować bez załatwienia wszystkich formalności czy
        wykupu działek to można, a nawet należy otworzyć A4 a zatargi załatwiać po
        sądach. Tylko trzeba chcieć, a tego chcenia brakuje najwyraźniej GDDiA.
      • ppysznik Re: krótko 13.03.09, 13:11
        problem w tym, ze urzędnicy sa chronieni jak nikt inny w tym kraju, no może
        jeszcze dziennikarze są równie nietykalni.

        co do premii, to oczywiście im się należy jak psu zupa, Ale, ze nie ma tego w
        umowie, wiec nikt ich nie nagrodzi, bo z czego GDDKiA wypłaci sobie nagrody za
        "sukces".
    • Gość: rkd Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa IP: *.chello.pl 13.03.09, 10:34
      Ale czy chodzi o otworzenie całej autostrady (nb nie do zgo tylko to
      niemieckeigo odcinka w ludwigsdorfie) czy tylko odcinka krzyżowa -
      wykroty? (a dalej krajówką po staremu?
    • jan-ru Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow 13.03.09, 10:59
      A 3 tygodnie temu było to w TVP i co z tego
    • seboc nowa autostrada może się popsuć od aut 13.03.09, 11:26
      polscy kierowcy strasznie niszczą drogi,
      nic nie szanują
      • Gość: qw Na euro otworzą, a i nie zdąrzy się zepsuć IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.03.09, 12:15
        do tego czasu:P
    • Gość: JJ Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa IP: *.multimo.gtsenergis.pl 13.03.09, 11:48
      Strabag powinien dostać wilczy bilet za taki numer. Skanska oddaje wcześniej
      zrobione drogi i się cieszy, polimex (w dodatku polski) teź. Strabag popełnił
      gigantyczny PR'owy błąd i to mam nadzieje jest tych gangsterów ostatni biznes w
      naszym kraju.
    • Gość: TS Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa IP: 212.106.19.* 13.03.09, 11:55
      a tak pozatym to obiło mi się o uszy, że STRABAG to jest już
      rosyjski a nie austriacki
    • Gość: BOOS Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa IP: 80.249.5.* 13.03.09, 11:57
      TA FIRMA MOGŁA MIĘ SUPER REFERENCJE A TAK W MAGISTRACIE SA PRZEGRANI
      KAPUT;)
    • Gość: merc Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa IP: 213.17.224.* 13.03.09, 12:07
      Scenariusz będzie następujący: nasi dzielni urzędnicy pójdą w zaparte - bo
      przecież taki Strabag nie będzie im podskakiwał. W wyniku tego autostrada
      zostanie oddana w sierpniu, a w międzyczasie będzie proces, który GDDKiA przegra
      i będzie musiała zapłacić odszkodowanie. Tak zarządzają kontraktem urzędnicy, są
      bowiem wspaniałymi fachowcami i wszystko wiedzą. Z góry gratuluję.
    • Gość: p. manipulacja. Istota problemu IP: 78.8.145.* 13.03.09, 12:20
      Strabag nie chce pieniędzy za wcześniejsze zakończenie prac, tylko zwrotu
      dodatkowych kosztów które poniósł za nieplanowane (niewycenione w
      ofercie)przyspieszanie prac. A to przyspieszanie wynikało z opieszałości GDKiA w
      podpisywaniu aneksu przedłużającego termin realizacji z powodu nieprzewidzianych
      trudności. Stabag nie mając aneksu musiał się spieszyć,żeby nie zapłacić
      gigantycznych kar umownych. Z punktu widzenia Strabaga sprawa jest oczywista
      tyle że na te 36 mln powinni się zrzucić pracownicy GDKiA- to z ich winy powstał
      problem.
    • euro67 To skandal 13.03.09, 12:40
      W umowie nie bylo nic o premii za predkosc robot, zreszta ta premia
      bylaby Z NASZYCH PIENIEDZY PODATNIKOW!
      Zreszta do niedawna na stronach firmy wykonujacej data oddania
      odcinka byla 31.12.2008. Wiec o co tu chodzi, o drylowanie kasy
      Panstwa?
      Nalezy wymusic oddanie autostrady albo zazadac odszkodowania za
      przesuwanie teminu otwarcia kosztem mieszkancow!
    • Gość: marco Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa IP: 83.238.13.* 13.03.09, 12:48
      tak sie sklada ze dzialam w tej samej branzy i niejednokrotnie
      mialem okazje spotkac sie z kompletnie nieprzygotowana inwestycja, w
      ktorej niewykupione dzialki to tylko wierzcholek gory lodowej. wg
      mnie powinno to zostac uregulowane w ten sposob, ze urzednicy
      odpowiedzialni za przygotowywanie tak waznych inwestycji powinni
      dostac odpowiednio wysokie wynagrodzenie (za fachowa wiedze i
      skutecznosc dzialania) ale jednoczesnie powinni odpowiadac osobiscie
      (finansowo, czy nawet karnie) za popelnione bledy. a na dzien
      dzisiejszy wyglada to tak, ze urzedy sa przechowalnia nieudacznikow,
      ktorzy nie znalezli pracy w duzych firmach wykonawczych ze wzgledu
      na niekompetencje. dodatkowym problemem sa tragicznie wykonywane
      projekty, gdyz projektanci wogole nie wyjezdzaja w teren, opierajac
      cala prace na cyfrowych mapach, gdzie dla wygody i uproszczenia
      mozna przyjac najbardziej nieprawdopodobne rozwiazania. dopiero
      podczas realizacji okazuje sie, ze pewne sprawy sa fizycznie
      niewykonalne. a umowy sa konstruowane tak, ze wykonawca zawsze jest
      na straconej pozycji. moze żądania strabaga (ktory, jak niektorzy
      slusznie zauwazyli jest firma austriacka, a nie niemiecka)potrzasna
      skostnialym i niekompetentnym aparatem urzedniczym w tym kraju...
    • Gość: edek Sondę stworzył idiota który nie czytał ostatniego. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.03.09, 13:18
      Sondę stworzył idiota który nie czytał ostatniego ostatniego akapitu artykułu.
    • Gość: Dziad Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.icpnet.pl 13.03.09, 13:36
      a kogo obchodzi, ze zerznietyZ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka