miliarder 12.03.09, 19:40 temat żywcem zerznięty z Gazety Wrocławskiej - wczorajszego wydania. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: mn Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.03.09, 20:05 Mimo wszystko to skandal! Po co w takim razie Generalna Dyrekcja podpisała aneks PRZEDŁUZAJACY termin oddania z listopada 08 na koniec lipca 2009? Sama też ustami swojej rzeczeniczki potwierdziła, że nie ma zamiaru dogadać się ze Strabagiem. A kierowcy giną na DK4 bo GDDiA mówi: nie, bo nie! To sabotaż i taką dyrekcję należałoby roztrzelać! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Włodek z Poznania bzdury * 3 IP: *.icpnet.pl 13.03.09, 09:33 Bzdury pisze Strabag - po co podpisali przedłużenie terminu oddania odcinka? Skoro wydali dodatkowe pieniądze by zdążyć, to powinni to zrobić i domagać się odszkodowania za dodatkowe koszty związane z nieprzekazaniem placu budowy. Bzdury pisze GDDKiA - gdyż dając ciała i podpisując taki termin przedłużenia terminu wykonania umowy, każdy LOGICZNIE myślący przedsiębiorca zastrzegłyby "coś-za-coś", czyli przedłużam Wam termin, ale nie mamy wzajemnie żadnych innych roszczeń. Do tego nawet nie trzeba prawnika. Jak tego nie zrobili, to teraz muszą kręcić, nie mogą z podniesionym czołem powiedzieć Strabagowi "A Wy czego chcecie?" A tak by mogli. Bzdury pisze Gazeta, gdyż tekst jest niespójny, dziennikarz nie zrozumiał problemu i do tego nie nasunęło mu się żadne pytanie. Poza spisaniem tego co mu powiedziano nie napisał nic od siebie. Po osobie ze zdaną maturą oczekiwałbym więcej. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: miś Takie firmy to na rękach nosić - w Małopolsce: IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.03.09, 13:01 17km A4 Kraków - Szarów (na Tarnów) opóźnienie rok Zakopianka remont opóźnienie 1,5 roku Zakopianka za Myślenicami - opóźnienie rok Obwodnica Lubnia (za Zakopiance) opóźnienie ponad rok Inne inwestycje miejskie - wszystko poopóźniane Nie wiem dlaczego w tym kraju z niczym nie można zdążyć. A ten przykład pokazuje, że się da. Odpowiedz Link Zgłoś
etruskw-w Re: Dlaczego austriacki Strabag nie buduje w Małop 13.03.09, 18:28 no właśnie dlaczego austriacy nie budują w Małopolsce przecież to dawne Austrowęgry Odpowiedz Link Zgłoś
mitchharris Strabag usiłuje wyłudzić haracz i nic więcej 13.03.09, 23:18 Wywiązali się z umowy ale tak poprzewracaner w dupach mają, że śmią żądać extra nagrody czyli haraczu który sobie sami wymyslili. Przperaszam jeszcze a gdzie jest powiedziane że do momentu ZADEKLAROWANEGO zakończenia budowy droga jest we władaniu wykonawcy? Skończyli, więc odbiór i puścić ruch a jak cos Strabagowi nie pasi jest sąd i policja Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: . Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.03.09, 20:13 A ja jako podatnik nie mam zamiary płacić tak wielkiej kasy za kilka miesięcy. Chętnie bym tez usyszał o egzekwowaniu kar za opóźnienia i spartaczone prace. Odpowiedz Link Zgłoś
slazur2 Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa 12.03.09, 20:24 Na miejscu Generalnej Dyrekcji przede wszystkim Strabag dożywotnio powinien być skreślony jako wykonawca jakichkolwiek dróg i budów publicznych w naszym kraju. Pognać tą niemiecką wściekliznę gdzie pieprz rośnie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: radek Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: 78.8.143.* 12.03.09, 20:27 ten Strabag to jakaś banda, zamiast zrobić sobie dobry PR i pochwalić się, że mogą szybciej zrobić robotę i oddać ją dla kierowców, to gnoje żądają kasy za to, że szybciej wykonali pracę ! to jest po prostu szantaż i próba wyłudzenia publicznych pieniędzy ! niemieckie pazery ! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: . Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.03.09, 20:35 Dlatego niech się walą na ryj. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mn Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.03.09, 20:49 To austryjacka firma, ciemniaki... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: koko Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.171.19.130.static.crowley.pl 12.03.09, 21:04 malo istotne jaka to firma, ganc ich jak najdalej. przypomina mi sie podobna sprawa ze skanska ktora tez szybciej skonczyla ul.lotnicza. oddali ulice i nie plakali tylko sie cieszyli ze zaoszczedzili kupe kasy konczac szybciej robote. Odpowiedz Link Zgłoś
doombringerpl Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow 13.03.09, 08:47 Tak tylko między lotniczą a tym odcinkiem A4 jest drobna róznica. Lotnicza we Wrocławiu została oddnana przed pioerwszysm terminem ustalonym w umowie i wykonawca zaoszczędził na tym pracując zgdnie z planem. Z kolei na A4 rozpoczęcie prac uniemożliwiały nie wykupione działki pod budowę a pierwotny termin się nie zmienił. Firma poniosła dodatkowe, nie przewidziane koszty żeby sprostać terminowi. Jak widać termin się zmienił ale judze kasę już dostali. Dlaczego firma ma płacić za błędy urzędników? Żle zrobili? Już coś pęka? Jeśli jest wszystko ok to pomyślcie czy aby nie mają racji. To nie jest premia za dobrze wykonaną pracę tylko dodatek za poniesione nie z własnej winy koszty. Nie zauważyłem zeby byłą mowa o tym, ze wogóle nie oddadzą a spowolnienie prac może być podyktowane tym, ze skoro urzędnicy nie zapłacą to bedą oszczędzać zwalniajac pracowników tak, żeby podczas oddania drogi wyjść na swoim. jest kryzys. Każda firma liczy każdy grosz i nie da sie wyrolować. Jeśli jest jak mówie to należy potępiac urzędników ze doprowadzają do wzrostu bezrobocia bo przy takiej inwestycji nie pracuje 10 osób tylko ciut więcej. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gośc Jakiś w miare rozsądny głos IP: *.net.autocom.pl 13.03.09, 11:43 Jakiś w miare rozsądny głos przedmówcy :), jezeli wykonali ja dobrze i przed terminem to tylko pogratulować, bo my się przyzwyczailiśmy chyba tylko do przekraczania terminów. :) tym nie mniej 36 mln. euro wydaje mi się być kwotą wygórowaną... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: E Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: 213.68.11.* 13.03.09, 12:07 Wolne zasoby mogą przerzucić na inne place budowy o ile mają jakieś inne prace do wykonania i na tym zarabiać pieniądze zamiast trzymać pracowników którzy nic nie robią. Moim zdaniem to jest skok na kasę. Skoro ponieśli dodatkowe koszty to powinni to zgłosić wcześniej, a nie w momencie kiedy prace są na ukończeniu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: qwe Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.pk.edu.pl 13.03.09, 12:35 wypisujesz bzdury wyssane z palca! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Edgar Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: 89.171.172.* 13.03.09, 13:07 Przecież nikt Strabagu karabinami nie zmuszał do udziału w przetargu!!! Ludzie nauczcie się wreszcie... publiczne pieniądze to nasze podatki!!! Kiedy wreszcie skończy się cwaniactwo wykonawców w zamówieniach publicznych??? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Edgar Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: 89.171.172.* 13.03.09, 13:04 A w Austrii mówi się po austriacku??? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: wsd Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.chello.pl 13.03.09, 13:27 austriacko-rosyjska. I po co zaraz "ciemniaki"? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: frisco Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.telpol.net.pl 30.05.09, 19:04 i kto tu ciemniak,austriacka się pisze!!!!!!!!!!!!!!!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: aaa Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.chello.pl 13.03.09, 14:23 nie wiem czy doczytałeś w artykule, że wcześniej Generalna Dyrekcja zrobiła im kuku (problemy z udostępnieniem placu budowy), a wszelkie prośby dogadania się w tej sprawie spuszczała na drzewo... wykonawca po prostu rewanżuje się za tamtą "uprzejmość" Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: frisco Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.telpol.net.pl 30.05.09, 19:01 A ciekawe,kto zapłaci jak za kilka miesięcy zacznie się sypać!!! Odpowiedz Link Zgłoś
ppysznik Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow 13.03.09, 08:05 sluchaj ignorancie - po pierwsze to austriacka firma, po drugie to normalne i powszechne, ze sa bonusy za wczesniejsze zakonczenie terminu! juz nie raz stosowane we wroclawiu. dlaczego? bo pomimo lenistwa i nieudacznistwa urzedasow, ktos potrafi to zrobic lepiej. Tak jak w normalnej pracy - robisz cos ponad plan, lepiej niz inni - dostajesz premie. na marginesie, stranag to firma chyba o najwiekszym potencjale i doswiadczeniu w europie w budowie betonowych autostrad, jezeli wiesz wogole co mowie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gostek Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.wroclaw.mm.pl 13.03.09, 10:58 Skoro w umowie nie ma ani słowa o premii, to rób co chcesz - premii nie dostajesz! Odpowiedz Link Zgłoś
ppysznik Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow 13.03.09, 13:02 to jest inna sprawa. pełna racja. natomiast sama praktyka nie niczym nowym ani złym. A ksenofobiczne wynurzenia forumowiczów są po prostu żenujące. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: aaa Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.chello.pl 13.03.09, 14:27 w takim razie wykonawca też nie musi się spieszyć z robieniem tych ekranów itp - zamiast robić je już teraz i niepotrzebnie zamrażać gotówkę, może na kilka miesięcy wycofać się z budowy i wrócić na nią przed samym terminem odbioru. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: motorniczy Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.internetdsl.tpnet.pl 13.03.09, 13:02 Premią jest to, że pieniądze za robotę dostaną wcześniej i mogą się już zabrać za inne prace. Skoro Strabag nie chce tych pieniędzy to GDDKiA nie płaci, wszystko prawidłowo. Premie to może firma wypłacić swoim pracownikom. Odpowiedz Link Zgłoś
ppysznik Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow 13.03.09, 13:04 także pełna zgoda. umowa jest święta. odpowiadałem na inny temat. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gosc Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.proxy.aol.com 13.03.09, 10:46 Tak tylko tam gdzie wy budujecie to przed zakonczenien trzeba juz remontowac... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gość Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.bruck.static.cablelink.at 13.03.09, 12:23 Zgadzam się tyle, że o ile mi wiadomo to jest firma austriacka! My też nie lubimy jak się nas myli z ruskami. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: egal Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.dip0.t-ipconnect.de 13.03.09, 12:27 ...nie niemiecka a austriacka... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: sdfsf Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: 212.106.180.* 13.03.09, 13:23 austryjacka sie pisze Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gward Spokojnie zaczekajmy IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.03.09, 21:24 Spokojnie zaczekajmy do umówionego terminu i problem sam zniknie. Odpowiedz Link Zgłoś
mam_racje_zawsze A wydawało się że relkama dźwignią handlu 13.03.09, 09:09 jak widać powyżej, wykonawcy zwisa to Odpowiedz Link Zgłoś
stalob3 Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa 12.03.09, 21:30 Strabak, to wyjątkowo gansterska firma, dysponująca tylko kapitałem i armią prawników, a roboty wykonują wynajete przez nią firmy.Najpierw należy sprawdzic , czy Strabag zapłacił im za prace,- co jest swiatowym standartem. Dotychczasowa praktyka Strabagu ,polega na puszczaniu z 'torbami' podwykonawców, poprzez korumpowanie inspektorów nadzoru, a reszty dokonują ich prawnicy. Ta firma , która od lat stosuje mafijne metody , powinna byc wyeliminowana z Polskiego rynku. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: BAY Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.dip0.t-ipconnect.de 12.03.09, 23:10 Dobre, "dysponująca tylko kapitałem i armią prawników" Tylko. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Znawca tematu Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.warszawa.gddkia.gov.pl 13.03.09, 11:43 Tak. Tylko. I dlaczego tylko 36 mln? Ja bym żądał 360. Albo 500, dla równego rachunku. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ddf Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.oracle.co.uk 13.03.09, 13:35 Ty sie k...a znawco do roboty wez!!! IP: *.warszawa.gddkia.gov.pl Odpowiedz Link Zgłoś
etruskw-w Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow 13.03.09, 07:59 dokładnie tak jest, Czesi juz ich dawno wykopali ze swego kraju, pozatym mogą buty czyścić Włochom w kwestii szybkości budowy dróg oraz technologii Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gosc Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.proxy.aol.com 13.03.09, 10:54 Ty to masz pojecie u ciebie to pewnie Fiat tez buduje najlepsze auta hi hi hi hi hi Odpowiedz Link Zgłoś
etruskw-w Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow 13.03.09, 11:10 bo widzisz, każdy myślący kraj stara się robić inwestycje własnymi siłami i produkowac własne samochody , biedacy idą na wojny walczyć i ginąć, przemyśl to sobie dobrze, zanim cos Napiszesz Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jacek.killman Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa IP: *.tomaszow.mm.pl 12.03.09, 21:46 Podejrzewam, że sytuacja jest następująca: 1. Inwestor nie uwzględnił w dokumentacji projektowej wszystkich robót. 2. Wykonawca zorientował się o tym, gdy już było za późno (po podpisaniu umowy). 3. Do czasu zakończenia robót jedni i drudzy udawali, że wszystko jest ok. 4. Gdy wykonawcy udało się zakończyć budowę przed terminem, podjął próbę zastraszenia inwestora. 5. Inwestor oficjalnie odrzucił argumenty wykonawcy i udaje że jest w porządku. 6. A kierowcy dalej zwiedzają Okmiany, Tomaszów Bolesławiecki, Wilczy Las, Kruszyn, Bolesławiec, Brzeźnik, Zebrzydową, Czerną i Wykroty. Błędy i niedociągnięcia, niemożliwe do uniknięcia przy tak dużej inwestycji, popełniły zapewne obie strony sporu. Tylko, że zamiast się dogadać i zawrzeć kompromis - poszły "na udry". Jestem pewien, że całej prawdy o tej sprawie nie dowiemy się nigdy. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: YaBol IMO niezbyt trafnie gdybasz IP: *.as.kn.pl 13.03.09, 02:38 Gdyby Wykonawca zauważył, że roboty będą wykraczać poza ustalone w dokumentacji, natychmiast wyceniłby je odpowiednio i armia prawników przystąpiłaby do egzekucji. Inwestor byłby przyciśnięty do muru bo wykonawca mógłby, wstrzymać prace bądź w skrajnym przypadku zerwać umowę z Inwestorem i zażądać odszkodowania, a społeczeństwo czytałoby o kolejnej spieprzonej inwestycji. IMO to co piszesz jest zbyt tendencyjne na korzyść Strabag. Zauważ, że Wykonawca nie żąda pieniędzy za prace wykraczające poza te ustalone w umowie. Coś tam smędzą tylko pod noskiem. Bezczelnie żądają kasy za to, że wcześniej skończyli, a przecież dla nich to jest korzystne, bo mogą siły skierować do innych robót więc zarobią więcej niż zakładali. Zwykłe ścierwa i tyle. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Gość! Re: IMO niezbyt trafnie gdybasz IP: 195.205.147.* 13.03.09, 08:09 Nie chcę ty bronić Strabaga, ale to jest taktyka naszych Inwestorów - podpiszmy umowę, nawet jak nie mamy wszystkich działek pod budowę , niech się wykonawca też martwi. Tak było w przypadku tej budowy, tak samo było z obwodnicą autostradową - odcinek Budimex-u, tak samo jest ze stadionem- miasto ma spory z właścicielami gruntów ale stadion będą budować, Stanska też otrzymała teren Targpiastu chyba 6 miechów po terminie zawarcia umowy, a te umowy są tak sokonstruowane, że nieważne kiedy dostaniesz teren masz zrobić w terminie. I dla naszych kochanych Inwestorów nieważne, że to ono zawinili, kary w umowie są słone - jak się spóźnisz to płacisz. Najgorsze jest taką umowę podpisać, bo to wykonawca musi "stanąć na uszach" i wybudować w terminie często przymykając oko na sprawy technologiczne (zima). Ponadto za nadgodziny Wykonawca powinien zapłacić swoim pracownikom, ale nie kalkulował w swoich planach, że robotę na rok musi zrobić w pół. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: bialutki Jaka autostrada?! IP: *.fnfis.com 13.03.09, 01:07 Chyba nowa droga ekspresowa, niby-autostrada pozbawiona pobocza, czyli prędkość max = 110 km/h Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gg Re: Jaka autostrada?! IP: *.e-wro.net.pl 13.03.09, 01:39 Akurat odcinek o którym mowa ma pobocza i spełnia standardy autostrady. Prędkość do 130 km/h. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gość Re: Jaka autostrada?! IP: *.mikolow.net 13.03.09, 13:27 > Chyba nowa droga ekspresowa, niby-autostrada pozbawiona pobocza, czyli prędkość> max = 110 km/h Nie wypisuj kretynizmów, jak nie wiesz o czym mowa. Takich baranów powinno się nie dopuszczać do glosu. Odpowiedz Link Zgłoś
tomek854 Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow 13.03.09, 02:03 Ale przecież tu jest wyraźnie napisane o co im chodzi: Wykonawca przyznaje, że rozważa skierowanie sprawy do sądu. - Należy nam się dodatkowe wynagrodzenie, bo nie ze swojej winy musieliśmy ponieść większe koszty związane z budową - uważa Kublik. - Gdy 10 kwietnia 2007 roku przystąpiliśmy do realizacji prac, okazało się, że nie możemy ich prowadzić na długości około 7 km, bo Dyrekcja nie przejęła działek. Zgodnie z prawem powinna wyznaczyć nam nowy, późniejszy termin oddania inwestycji. Przez rok nie przedstawiła jednak aneksu do umowy. Musieliśmy więc mimo wcześniejszych problemów z dostępem do placu budowy prowadzić prace tak, jakby obowiązywał dotychczasowy termin, czyli do listopada 2008 roku. To wymagało m.in. opłacenia dodatkowych pracowników i sprzętu. Teraz nie zamierzamy sprezentować Generalnej Dyrekcji tych 36 mln euro. Najpierw przeczytajcie artykuł ze zrozumieniem a potem jeździjcie po Strabagu jak po starej kobyle. Nie mogli pracować na danym odcinku nie ze swojej winy, mimo to nie chciano im przedłużyć terminu, więc jak już mogli pracować, to się specjalnie sprężyli i ukończyli na czas. Wtedy drogowcy, zapewne obawiając się, że ich pozwą za to, że nie przygotowali im placu budowy na czas przedłużyli im ten termin. I stąd ten spór. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: OLO Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.ssp.dialog.net.pl 13.03.09, 08:42 NALEZY DOBRZE PRESTUDIOWAĆ UMOWĘ KTÓRĄ SIE PODPISAŁO NA PRZŁUŻENIE PRAC ,A NIE PŁAKAĆ W MEDIACH. Odpowiedz Link Zgłoś
tbernard Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow 13.03.09, 10:13 No to sobie przedłużają sztucznie pracami kosmetycznymi skoro im nie chcą dodatkowych niezawinionych (a konkretne to zawinionych przez urzędników) kosztów wyrównać. No to kto w końcu płacze, że droga jest gotowa i sztucznie nie oddawana do użytku? Odpowiedz Link Zgłoś
fagusp Po co ponosili dodatkowe koszty 13.03.09, 12:38 na nadgonienie harmonogramu? Przecież dziś sami twierdzą, że harmonogram wyprzedzili o prawie pół roku. Inna sprawa że jakbym był urzędnikiem agencji, to również nie wypłaciłbym ani złotowki dodatkowego wynagrodzenia, jeżeli taka konieczność nie wynikałaby wprost z zapisów kontraktu. To nie prywatna spółka tylko agencja wydatkująca pieniądz publiczny. I byle urzędas gdyby zdecydował arbitralnie "temu dajemy ekstra bonus poza umową" po prostu poszedłby do pudła. Jak Strabag chce dodatkowej kasy - niech się procesuje, bo bez wyroku nie dostanie złamanego euro. Śmiem watpić, czy mu się uda uzyskać wyrok. I na koniec - pewnie i tak szybciej ukończą inwestycje, jeżeli będą mogli szybciej uzyskac płatność za roboty wykonane. Odsetki od kredytów obrotowych lecą... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: edek Re: Po co ponosili dodatkowe koszty IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.03.09, 13:13 Jełopie, potrafisz czytać? Aneks do umowy dostali po roku, na krótko przed pierwotnym terminem ukończenia (listopad 2008),kiedy inwestycja była prawie skończona dano im czas do sierpnia 2009. Odpowiedz Link Zgłoś
fagusp Re: Po co ponosili dodatkowe koszty 13.03.09, 14:02 Skąd te emocje, Bucu? Masz jakiś procent od tych 36 baniek że się tak żołądkujesz? Podpisali aneks? Umieli wtedy czytać? Jak widziały gały co podpisywały, to teraz się mogą bujać. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Barek Re: Po co ponosili dodatkowe koszty IP: 195.190.143.* 29.06.09, 17:27 > Skąd te emocje, Bucu? Masz jakiś procent od tych 36 baniek że się > tak żołądkujesz? Sam jesteś BUC! Autostrada jest gotowa, od kilku miesięcy i czeka na pomalowanie pasów i zamiecenie. W tym samym czasie ludzie nadal jeżdzą po tej polnej "drodze krajowej" 4 Krzyżowa - Bolesławiec - Zgorzelec i giną w wypadkach. Wystarczy? Dla mnie np. ten odcinek autostrady przyspieszy podróż o 30 min. Ruch jest tam bardzo duży + wiele dodatkowych ograniczeń ruchu - także tych związanych z budowaną autostradą. Na całej mojej trasie 850km na tym krótkim 60km odcinku miałem większość niebezpiecznych sytuacji. Odpowiedz Link Zgłoś
tomek854 Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow 13.03.09, 14:23 Gość portalu: OLO napisał(a): > NALEZY DOBRZE PRESTUDIOWAĆ UMOWĘ KTÓRĄ SIE PODPISAŁO NA PRZŁUŻENIE > PRAC ,A NIE PŁAKAĆ W MEDIACH. Widocznie dobrze przestudiowali i było wniej napisane że plac budowy ma być dostępny do pracy a nie był. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: E Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: 213.68.11.* 13.03.09, 12:52 Nie wiem jaki tam jest odcinek ale przypuśćmy że 50 km, wg Ciebie prace są prowadzone od razu na całej długości. Z tego co ja widziałem jeżdżąc naszymi przebudowywanymi drogami prace odbywają się w odcinkach. Np na odcinku 5 km jest wszystko burzone i przygotowywane, następnie ten sprzęt jest przerzucany na inny odcinek, a na jego miejsce przychodzi inny, który po zakończeniu prac jest przerzucany na kolejny. Itd. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gość Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.mikolow.net 13.03.09, 13:37 jak chcesz wiedzieć jak byla budowana ta droga to zajrzyj na www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=204917 Go Back Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa Reload this Page [A4] Zgorzelec - Krzyżowa Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Edgar Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: 89.171.172.* 13.03.09, 14:00 Przyganiał kocioł garnkowi... czytanie ze zrozumieniem :-) "nie chciano im przedłużyć terminu" jak to? Najpierw nie chciano a później już chciano??? Może nie chciano, bo dzień po podpisano umowy Strabag przysłał faks w sprawie przedłużenia terminu, a do końca inwestycji takich faksów mogło być sporo. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Ozz Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa IP: *.lnk.telstra.net 13.03.09, 02:17 To jest tak jak sie nie ma pojecia o umowach i zwiazanymi kruczkami prawnymi.Co by bylo jak mieli by zaplacic za opoznienie??(Multiplex za opoznienie ze Stadionem na Wembley poszedl z torbami) Odpowiedz Link Zgłoś
gosc-2008 Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa 13.03.09, 04:03 Co za kretyn prawnik dopuścił do powstania umowy w której nie ma równocześnie: 1. kar za opóźnienia z winy wykonawcy 2. kar dla zamawiającego za opóźnienia realizacji wynikłe z jego winy 3. premii za oddanie inwestycji przed terminem (ale w całości tj w 100%) i po wnikliwej kontroli jakości wykonanych prac! Można bowiem skończyć przed terminem, dostać premię a na drugi dzień zacząć remont i poprawki (już tak dawniej bywało). Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: konrad.ludwik02 Całkowicie się z Tobą zgadzam! IP: *.bielsko.dialog.net.pl 13.03.09, 08:07 Całkowicie się z Tobą zgadzam! Dodaję tylko znana prawdę: nie wiesz o co chodzi - to chodzi o kasę! Najwidoczniej ten "gangsterski" Strabag nie chciał podzielić się z kimś znaczącym od Zleceniodawcy wynagrodzeniem za szybszą realizację kontraktu! A "stalob3" wyjaśniam: gangsteryzm nie polega na najmowaniu przez tzw. inwestora zastępczego wykonawców, a ci jeszcze podwykonawców, lecz na stosowaniu metod gangsterskich: siłowym wymuszaniu we wszelkich postaciach i wobec wszystkich podmiotów. Ale ogólnie skandal nad skandale, wymagający niezwłocznej interwencji samego Premiera - byle nie w formie wodolejstwa! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gościówa Re: Całkowicie się z Tobą zgadzam! IP: *.gprs.plus.pl 13.03.09, 08:14 A ja się cieszę, że nie oddali tej autostrady wcześniej. Dzięki czemu mogę sobie po niej spacerować i podziwiać piękną Krępnicę w ciszy i spokoju. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: konrad.ludwik02 Re: Całkowicie się z Tobą zgadzam! IP: *.bielsko.dialog.net.pl 13.03.09, 13:40 Nie każdy ma się tak dobrze, że mieszka pośrodku odcinka autostrady i potrzebna mu ona jest tylko, jak jedzie np. do Wrocławia, Opola, na Górny Śląśk czy do Krakowa! Ja pół roku temu przeżyłem gehennę, jadąc deszczową nocą z Niemiec do Bielska-Białej! Odcinek ze Zgorzelca do Bolesławca, w tłumie TIRów wydawał się niepokonalny! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Gość!!! Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: 195.205.147.* 13.03.09, 08:16 Nie znasz się na zamówieniach publicznych! Umowy są tak stronnicze, że się w pale nie mieści, dlatego Wykonawcy zadają tyle pytań, żeby mieć wyjaśnione wszystkie wątpliwości i żeby można było je właściwie wycenić. Jedyna kara jaką od kilku lat widzę w umowach z zamówień publicznych to kara za odstąpienie z winy Inwestora (przeważnie 10%). A jak zapytasz o inne to Inwestor odpowie w zawoalowany sposób, że jak Ci się nie podoba to nie stratuj w przetargu. Po inną kasę niż ta kara i zapłata za wycenione roboty to wykonawcy idą do sądu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Edgar Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: 89.171.172.* 13.03.09, 14:04 Gośćiu, a co ty wiesz o zamówieniach? Z twoich wypowiedzi wynika, że kompletnie nic. Odpowiedz Link Zgłoś
doombringerpl Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow 13.03.09, 09:04 Umowę wymyśla prawnik z inwestora a ponieważ punkt 2 nie leży w interesie inwestora to nie jest zapisywany. jeśli umowa nie podoba się wykonawcy zawsze może poprostu nie startować. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Edgar Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: 89.171.172.* 13.03.09, 13:01 Polecam lekturę ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych - tekst jednolity Dz. U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655 z późniejszymi zmianami. Poza tym Strabag i tak zarobił więcej niż było to warte, a choć raz zrobił coś na czas... co do jakości to się dopiero za jakiś czas okaże. Odpowiedz Link Zgłoś
wuem43 Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa 13.03.09, 08:34 Dolnośląska Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma już jednego bubla w postaci odcinka Bolesławiec - Wrocław który nie jest autostradą, bo jakiś nawiedzony palant oszczędził na pasie awaryjnym. Teraz dają popisówę przy nowym odcinku. Głupoty nie można się tak szybko pozbyć. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: bir Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.adsl.inetia.pl 13.03.09, 09:14 "Mędrcze"... a co to za odcinek Bolesławiec-Wrocław? Pisz sensownie, albo nie pisz w ogóle! Zdajesz sobie sprawę z tego, że gdyby nie dawni szefowie wrocławskiej GDDKIA, to dalej jeździłbyś po "schodach" zamiast po niezłym betonie? Tak się składa, że NIE BYŁO MOŻLIWOŚCI budowy trzeciego pasa, bo wymagałoby to innych pieniędzy i innych uzgodnień/pozwoleń. Nim więc zaczniesz pie**zyć o rzeczy, rozpoznać głębiej temat. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: zenon Kup sobie samochod, ktory sie nie psuje :)))) IP: *.nat.umts.dynamic.eranet.pl 13.03.09, 11:01 Wole te dwa pasy niz 3 + oplata 50 zl. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gosc Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.mikolow.net 13.03.09, 13:48 Kretynie nie obrażaj jak nie wiesz dlaczego Wroclaw-Boleslawiec jest bez pasa awaryjnego. Do dzisiaj ta droga byłaby niewybudowana (ściślej wyremontowana), gdyby wtedy właśnie nie skorzystano z okazji i za prawie darmowe pieniadze zrobiono tę wspaniałą betonówkę. Kiedy będziemy mieć pieniądze na dobudowanie pasa awaryjnego, chyba przy poszerzaniu o trzeci pas? Nie sądzę, że będzie to przed 2030 rokiem. Odpowiedz Link Zgłoś
miliarder lepsza bez pasa awaryjnego niz natura2000 13.03.09, 18:37 Wiemy ze z braku pasa awaryjnego, jest to smiercionosna pół-autostrada, ale to dzieku UE która uchwaliłą naturę 2000: gdyby GDDKIA budowała szerszą drogą, mogłaby z powodu natury 2000 wogóle nie powstać! Odpowiedz Link Zgłoś
jacek.killman Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow 14.03.09, 19:36 Gość portalu: gosc napisał(a): > Do dzisiaj ta droga byłaby niewybudowana (ściślej wyremontowana), > gdyby wtedy właśnie nie skorzystano z okazji i za prawie darmowe pieniadze > zrobiono tę wspaniałą betonówkę. Kiedy będziemy mieć pieniądze na dobudowanie > pasa awaryjnego, chyba przy poszerzaniu o trzeci pas? Nie sądzę, że będzie to > przed 2030 rokiem. Cieszcie się z tego, co już macie. Między Piotrkowem i Tomaszowem na drodze nr 8 też wykonano betonowy odcinek. Jadąc tamtędy ma się wrażenie, że auto ma kwadratowe koła. W porównaniu z "ósemką" autostrada A-4, nawet bez pasa awaryjnego (jego brak był warunkiem remontu drogi) jest o niebo lepsza! Odpowiedz Link Zgłoś
map4 krótko 13.03.09, 09:39 1. podpisano umowę z terminem oddania autostrady do użytku przypadającym na listopad 2008 roku 2. inwestor dał ciała, nie wywiązał się ze swoich obowiązków, rozpoczęcie budowy się opóźniło, 3. podpisano aneks przesuwający zakończenie budowy na sierpień 2009 4. wykonawca się sprężył, zakończył budowę przed terminem i chce za dodatkowe koszty dodatkowego wynagrodzenia. To były fakty. Ależ oczywiście, że należy wykonawcę nagrodzić a autostradę natychmiast dla ruchu otworzyć. Strabagowi należy wypłacić kwotę zarezerwowaną w budżecie GDDKiA na nagrody roczne i jednocześnie zwolnić dyscyplinarnie dolnośląskiego szefa drogownictwa za niedopełnienie obowiązku nadzoru urzędników wykupujących działki pod autostradę. Samych urzędników zaś można pociągnąć do odpowiedzialności karnej za niedopełnienie obowiązków służbowych. I po problemie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mn Re: Otworzyć natychmiast! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.03.09, 10:01 To jest to. Jeżeli można budować bez załatwienia wszystkich formalności czy wykupu działek to można, a nawet należy otworzyć A4 a zatargi załatwiać po sądach. Tylko trzeba chcieć, a tego chcenia brakuje najwyraźniej GDDiA. Odpowiedz Link Zgłoś
ppysznik Re: krótko 13.03.09, 13:11 problem w tym, ze urzędnicy sa chronieni jak nikt inny w tym kraju, no może jeszcze dziennikarze są równie nietykalni. co do premii, to oczywiście im się należy jak psu zupa, Ale, ze nie ma tego w umowie, wiec nikt ich nie nagrodzi, bo z czego GDDKiA wypłaci sobie nagrody za "sukces". Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: rkd Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa IP: *.chello.pl 13.03.09, 10:34 Ale czy chodzi o otworzenie całej autostrady (nb nie do zgo tylko to niemieckeigo odcinka w ludwigsdorfie) czy tylko odcinka krzyżowa - wykroty? (a dalej krajówką po staremu? Odpowiedz Link Zgłoś
jan-ru Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow 13.03.09, 10:59 A 3 tygodnie temu było to w TVP i co z tego Odpowiedz Link Zgłoś
seboc nowa autostrada może się popsuć od aut 13.03.09, 11:26 polscy kierowcy strasznie niszczą drogi, nic nie szanują Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: qw Na euro otworzą, a i nie zdąrzy się zepsuć IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.03.09, 12:15 do tego czasu:P Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: JJ Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa IP: *.multimo.gtsenergis.pl 13.03.09, 11:48 Strabag powinien dostać wilczy bilet za taki numer. Skanska oddaje wcześniej zrobione drogi i się cieszy, polimex (w dodatku polski) teź. Strabag popełnił gigantyczny PR'owy błąd i to mam nadzieje jest tych gangsterów ostatni biznes w naszym kraju. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: TS Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa IP: 212.106.19.* 13.03.09, 11:55 a tak pozatym to obiło mi się o uszy, że STRABAG to jest już rosyjski a nie austriacki Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: BOOS Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa IP: 80.249.5.* 13.03.09, 11:57 TA FIRMA MOGŁA MIĘ SUPER REFERENCJE A TAK W MAGISTRACIE SA PRZEGRANI KAPUT;) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: merc Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa IP: 213.17.224.* 13.03.09, 12:07 Scenariusz będzie następujący: nasi dzielni urzędnicy pójdą w zaparte - bo przecież taki Strabag nie będzie im podskakiwał. W wyniku tego autostrada zostanie oddana w sierpniu, a w międzyczasie będzie proces, który GDDKiA przegra i będzie musiała zapłacić odszkodowanie. Tak zarządzają kontraktem urzędnicy, są bowiem wspaniałymi fachowcami i wszystko wiedzą. Z góry gratuluję. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: p. manipulacja. Istota problemu IP: 78.8.145.* 13.03.09, 12:20 Strabag nie chce pieniędzy za wcześniejsze zakończenie prac, tylko zwrotu dodatkowych kosztów które poniósł za nieplanowane (niewycenione w ofercie)przyspieszanie prac. A to przyspieszanie wynikało z opieszałości GDKiA w podpisywaniu aneksu przedłużającego termin realizacji z powodu nieprzewidzianych trudności. Stabag nie mając aneksu musiał się spieszyć,żeby nie zapłacić gigantycznych kar umownych. Z punktu widzenia Strabaga sprawa jest oczywista tyle że na te 36 mln powinni się zrzucić pracownicy GDKiA- to z ich winy powstał problem. Odpowiedz Link Zgłoś
euro67 To skandal 13.03.09, 12:40 W umowie nie bylo nic o premii za predkosc robot, zreszta ta premia bylaby Z NASZYCH PIENIEDZY PODATNIKOW! Zreszta do niedawna na stronach firmy wykonujacej data oddania odcinka byla 31.12.2008. Wiec o co tu chodzi, o drylowanie kasy Panstwa? Nalezy wymusic oddanie autostrady albo zazadac odszkodowania za przesuwanie teminu otwarcia kosztem mieszkancow! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: marco Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotowa IP: 83.238.13.* 13.03.09, 12:48 tak sie sklada ze dzialam w tej samej branzy i niejednokrotnie mialem okazje spotkac sie z kompletnie nieprzygotowana inwestycja, w ktorej niewykupione dzialki to tylko wierzcholek gory lodowej. wg mnie powinno to zostac uregulowane w ten sposob, ze urzednicy odpowiedzialni za przygotowywanie tak waznych inwestycji powinni dostac odpowiednio wysokie wynagrodzenie (za fachowa wiedze i skutecznosc dzialania) ale jednoczesnie powinni odpowiadac osobiscie (finansowo, czy nawet karnie) za popelnione bledy. a na dzien dzisiejszy wyglada to tak, ze urzedy sa przechowalnia nieudacznikow, ktorzy nie znalezli pracy w duzych firmach wykonawczych ze wzgledu na niekompetencje. dodatkowym problemem sa tragicznie wykonywane projekty, gdyz projektanci wogole nie wyjezdzaja w teren, opierajac cala prace na cyfrowych mapach, gdzie dla wygody i uproszczenia mozna przyjac najbardziej nieprawdopodobne rozwiazania. dopiero podczas realizacji okazuje sie, ze pewne sprawy sa fizycznie niewykonalne. a umowy sa konstruowane tak, ze wykonawca zawsze jest na straconej pozycji. moze żądania strabaga (ktory, jak niektorzy slusznie zauwazyli jest firma austriacka, a nie niemiecka)potrzasna skostnialym i niekompetentnym aparatem urzedniczym w tym kraju... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: edek Sondę stworzył idiota który nie czytał ostatniego. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.03.09, 13:18 Sondę stworzył idiota który nie czytał ostatniego ostatniego akapitu artykułu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Dziad Re: Autostrada A4 wciąż nieczynna, choć już gotow IP: *.icpnet.pl 13.03.09, 13:36 a kogo obchodzi, ze zerznietyZ? Odpowiedz Link Zgłoś