Dodaj do ulubionych

Spaliny diesla są zabójcze - skarbonka zabija

07.09.08, 12:47
wystarczy przeczytac

pl.osha.europa.eu/good_practice/budownictwo/spaliny_silnikow_dieslal.pdf
www.wypadek.pl/body/bibl/czasopisma/bezp_pracy/artykuly/2001_09_2/2001_09_02.htm
autokult.pl/2008/03/13/spaliny-diesla-powoduja-stres/
www.ekoportal.eu/Ochrona_przyrody/Spaliny_samochodowe_niszcza_nasze_gardla.html




choc lobby samochodowe skutecznie sie temu opiera i proponuje jakies pseudofiltry
wystarczy sie zaciagnac z czarnej chmury jaka wypuszcza jakas stara wywrotka czy inny autobus to daje bardziej szkodliwy efekt niz wypalenie paczki fajek
kupujac diesla planujesz zabojstwo swoich dzieci i innych ludzi ktorzy wdychaja szkodliwe substancje

teraz kazdy co osiaga szczytowanie na sama mysl ze jego bolid z klekotem spala jedynie 4,5/100 niech pomysli ze idac z dzieckiem na spacer wdycha te szkodliwe substancje i sczezgolnie dziecko jest bezbronne to jak planowanie zabojstwa z odroczonym terminem wykonania


Obserwuj wątek
    • mgr.nauk Re: Spaliny diesla są zabójcze - skarbonka zabija 07.09.08, 13:15
      To są wszystko zabobony. Ja robię w dieslach już od dziesiątek lat i
      jestem zdrowy jak byk. Ewentualnie to może być wroga propaganda
      rozsiewana przez lobby fabrykantów silników benzynowych aby wyciąć
      konkurencję wysokoprężną. Podobnie było przed laty z dwusuwami -
      zawzięto się na nie i już praktycznie wymarły.
    • sniperslaststand Re: Spaliny diesla są zabójcze - skarbonka zabija 07.09.08, 15:23
      Zagadnienie jest bardzo ważne i niełatwe do opracowania - na ile wzrost popularności diesli kosztem silników benzynowych zagraża populacji.

      To, że intensywna ekspozycja na spaliny z silników diesla zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory, w tym na wyjątkowo śmiertelny nowotwór płuc, jest sprawą znaną od dawna. [1] Tyczy się np. maszynistów, kierowców autobusów i cieżarówek, pracowników zakładów naprawiających diesle i wielu innych. Tutaj nie ma co nawet dyskutować, grupy zawodowe pracujące przy silnikach diesla po prostu chorują częściej i częściej tym samym umierają.

      Natomiast dobre pytanie, to na ile ekspozycja na spaliny diesla o mniejszym stężeniu owo ryzyko zwiększa.

      Nie znalazłem opracowania. Na szybko jednak wyciągnąłem współczynniki zachorowań na raka płuc z USA (gdzie aut osobowych z dieslem w zasadzie nie ma) i zestawiłem z tymi samymi wynikami z Europy. Niestety, zagapiłem się i z USA są dane dla każdego wieku, a z Europy dla pewnego przedziału. Błąd nie jest jednak duży, ponieważ dane z EU dotyczą najbardziej narażonej na raka płuc grupy wiekowej, która stanowi najwięszy "udział" w nowych przypadkach tego nowotworu.

      Jednocześnie założyć można, że trendy w paleniu papierosów są dla rozwiniętego świata podobne.

      No i widać to:
      img234.imageshack.us/my.php?image=zachorowalnoscat0.jpg
      Widać więc, że trendy są tak w USA jak i w Europie bardzo podobne.

      Czy może to być potraktowane jako przesłanka, że diesel w autach osobowych na drogach szkodzi jednak marginalnie?

      Niekoniecznie. Problem polega na tym, że od czasu zwiększonej ekspozycji na czynniki rakotwórcze do czasu faktycznego zachorowania mija u pacjentów dużo czasu, nawet około 20 lat: en.wikipedia.org/wiki/Image:Cancer_smoking_lung_cancer_correlation_from_NIH.svg

      Popularność diesli jest rzeczą w miarę nową, nie sięga dalej jak lat 10. Może więc tak być, iż oszczędność dziś uderzy w nas za np. 10 lat, nagle widnując do góry ilość nowych przypadków raka płuc i zmarłych przedwcześnie ludzi.


      [1] pt.wkhealth.com/pt/re/oeme/abstract.00022707-199809000-00003.htm;jsessionid=LD5fXDJX11nBtym1FMQv8fhlcQq1b1nvdj9ptSTSgyHJ9XDpK8SX!-1004083789!181195629!8091!-1
      [2] www.abc.net.au/7.30/content/2004/s1179825.htm
      [3] www.sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?f=/c/a/2008/03/20/BA1PVMN0O.DTL
      [4] www.ehponline.org/members/2004/7195/7195.html
      • dr.rocco Nic nowego ..... 07.09.08, 16:46
        To juz nie nowosc , wiadomo ze diesle zabijaja ludzi , ale liczy sie
        kaska w kieszeni , bedzie sie za co leczyc w przyszlosci.
      • duze_a_male_d_duze_m Re: Spaliny diesla są zabójcze - skarbonka zabija 07.09.08, 17:08
        sniperslaststand napisał:
        > Popularność diesli jest rzeczą w miarę nową, nie sięga dalej jak
        lat 10.
        Zdaje się że stosunku wielkości produkcji benzyny do ON nie da się
        zmienic (z przerobu ropy). Więc tak czy inaczej ktoś, gdzieś, czymś
        ten ON i tak spali. Kijkiem rzeki nie zawrócisz
        • sniperslaststand Re: Spaliny diesla są zabójcze - skarbonka zabija 07.09.08, 18:05
          duze_a_male_d_duze_m napisał:

          > Zdaje się że stosunku wielkości produkcji benzyny do ON nie da się
          > zmienic (z przerobu ropy).

          W procesie pierwotnej destylacji zdaje się, że nie. Ale bez najmniejszego problemu, na drodze dalszego przetwarzania (kraking) z frakcji cięższych, jak olej napędowy, możesz wytworzyć lżejsze (jak benzyna), co się z powodzeniem stosuje. Zwiększa to jednak cenę paliwa i zmniejsza jego gęstość energetyczną.


          > Więc tak czy inaczej ktoś, gdzieś, czymś ten ON i tak spali.

          Patrz wyżej.

          Nawet jednak jeśli zdecyduje się nie wytwarzać benzyn, spalenie oleju napędowego w silniku to najgorsze, co można z nim zrobić, ponieważ tylko rozprężanie się gazów spalinowych wykorzystujesz do czegoś pożytecznego, całe 70% reszty energii ulatuje w atmosferę jako stracone ciepło.

          A wystarczy spalić olej napędowy w stosownej elektrociepłowni, wykorzystując tak energię gazów spalinowych jak i uwalniane ciepło do wytworzenia i prądu i ciepła na drodze kogeneracji. Prąd zasili hybrydy wtyczkowe. Sprawność będzie znacznie większa niż jakikolwiek silnik diesla kiedykolwiek zbudowany. Co więcej, w dużym zakładzie znacznie łatwiej, opłacalniej i z lepszym skutkiem można kontrolować poziomy emisji. Po prostu taniej jest zbudować jeden gigantyczny filtr cząstek stałych i dopalacz tlenków azotu niż sto tysięcy malutkich do zainstalowania w autach.


          > Kijkiem rzeki nie zawrócisz

          Jak widać, bez problemu zawrócisz. Tylko trzeba albo uczynić wartości ekologiczne i zdrowotne ważniejszymi niż niewielkie oszczędności na drodze codziennej eksploatacji aut z dieslami albo poczekać, aż straty i szkody na skutek tej ostatniej przeważą wspomniane oszczędności. Opcja pierwsza to nieco chudsza kieszeń w trybie pilnym. Opcja druga to chudsza kieszeń w trybie mniej pilnym + prawdopodobnie plejada nowych zgonów na rozsianego raka płuc.
          • radioaktywny Re: Spaliny diesla są zabójcze - skarbonka zabija 07.09.08, 19:21
            A ja tak sobie myślę, że chlanie i palenie oraz palenie bierne jest w naszym
            kraju większym problemem w kontekście nowotworów, niź używanie diesli. Szkodliwe
            jest równieź wdychanie smrodu niemytych cielsk w środkach komunikacji, zwłaszcza
            po deszczu, porannego smrodu przetrawionego alkoholu i podłego tytoniu. Większym
            problemem epidemiologicznym jest smród uryny w każdej bramie i stosy psich
            gów.en na trawnikach.
            Proszę zajrzeć do byle jakiego lasku; góry toksycznych śmieci, części
            samochodowych i opróżnionych szamb
            Średnia wieku aut na polskich drogach to ponad 14 lat, to jasno wskazuje co tak
            naprawdę jest problemem.
            Nasz kraj stał się śmietnikiem mechanizmów i ludzi.

            A co do szkodliwości diesli, czy aut z napędem benzynowym, to wystarczy, aby
            policja zakupiła przenośne analizatory spalin, i wtykała czujniki do rur
            wydechowych kontrolowanych samochodów. Dużo samochodów-trucicieli byłoby
            wyeliminowanych, reszta by się zastanowiła czy warto kupować trujący, śmierdzący
            złom.
            • tymon99 Re: Spaliny diesla są zabójcze - skarbonka zabija 10.09.08, 14:50
              czujnik nic nie da: badanie spalin z dieslosmroda pracującego bez obciążenia
              wykaże wynik w granicach normy. naprawdę szkodliwy i naprawdę cuchnący dym jest
              produkowany wtedy, gdy w czasie jazdy chce się przyspieszyć i wciśnie pedał do
              oporu..
          • duze_a_male_d_duze_m Re: Spaliny diesla są zabójcze - skarbonka zabija 07.09.08, 19:40
            sniperslaststand napisał:
            > A wystarczy spalić olej napędowy w stosownej elektrociepłowni,
            wykorzystując ta
            > k energię gazów spalinowych jak i uwalniane ciepło do wytworzenia
            i prądu i cie
            > pła na drodze kogeneracji. Prąd zasili hybrydy wtyczkowe.
            Sprawność będzie znac
            > znie większa niż jakikolwiek silnik diesla kiedykolwiek zbudowany.

            Barrdzo jestem ciekaw na jaką sprawnośc końcową (elektrownia-przesył-
            ładowanie akumulatorów-...-koła) możemy liczyc.

            sniperslaststand napisał:
            Po prostu taniej jest zbudować jeden gigantyczny filtr c
            > ząstek stałych i dopalacz tlenków azotu niż sto tysięcy malutkich
            do zainstalow
            > ania w autach.

            Taniej może i tak. Ale dużo trudniej to sprawiedliwie sfinansowac.
            • sniperslaststand Re: Spaliny diesla są zabójcze - skarbonka zabija 07.09.08, 20:45
              duze_a_male_d_duze_m napisał:


              > Barrdzo jestem ciekaw na jaką sprawnośc końcową (elektrownia-przesył-
              > ładowanie akumulatorów-...-koła) możemy liczyc.

              Załóżmy, że ten sam olej napędowy jest źródeł energii, a więc koszty energetyczne jego uzyskania pomijamy, po prostu cysterna zamiast na stację jedzie do elektrociepłowni.

              Tym samym tak pi razy oko:
              - nowoczesne elektrociepłownie są w stanie wyciągnąc sprawność rzędu 89%, bez problemu 80% [1], załóżmy więc taką liczbę. Według tego opracowania, cykl ładowania/rozładowania auta elektrycznego (hybrydy wtyczkowe będą w takim trybie przez więszkość swojego życia pracować) to 80% [2]. Straty przesyłowe prądy to prawie 10%. Mamy więc całkowita sprawność = 0,8 * 0,9 * 0,8 = 0,576 = 57,6%

              Szukałem na średnią realną sprawnością nowoczesnego diesla, ale znalazłem tylko dane o maksymalnie osiąganych 40 procentach [3], z uwagą, że jest to osiągalne tylko w niskim zakresie obrotów (do 1800 obr/min), czyli w długiej trasie podczas bardzo spokojnej jazdy. Załóżmy więc roboczą sprawność nowoczesnego diesla w zakresie 30-40%, niech będzie 35% (uważam, że to ciut zawyżone).

              No to mamy wzrost wydajności energetycznej o 65%. Nieźle, chociaż spodziewałem się wyższej.

              Dodatkowo lepiej jesteśmy w stanie oczyścić spaliny oraz przesuwamy emisję tego, czego nie oczyścimy w rejon elektrociepłowni, która musi być w granicach miasta (transport ciepła), ale jednak nie rozprowadza zanieczyszczeń równo w okolicach najbardziej zurbanizowanych, a nieco poza nimi (szczególnie jeśli uwzględnimy dominujące kierunki wiatru w lokalizacji elektrociepłowni).


              > Taniej może i tak. Ale dużo trudniej to sprawiedliwie sfinansowac.

              Są dwa sposoby.

              Albo przekonać ludzi, aby nabyli produkt wstępnie droższy, aby z czasem zaoszczędzić (prawie niewykonalne, bo nasza psychika każe nam znacznie wyżej wartościować zyski krótko jak długoterminowe), albo metodami socjalizmu z mądrymi zarządzającymi prawem wymusić proces a podatkami zebrać na niego wstępną kasę.


              [1] en.wikipedia.org/wiki/Cogeneration#Overview
              [2] en.wikipedia.org/wiki/Electric_car#Energy_efficiency
              [3] www.llnl.gov/str/April04/pdfs/04_04.3.pdf
              • duze_a_male_d_duze_m Re: Spaliny diesla są zabójcze - skarbonka zabija 07.09.08, 21:07
                Zdaje się, że zakładasz:
                1.Dodatkowe ciepło uzyskane w tych elektrociepłowniach będzie zawsze
                potrzebne. Nierealne.
                2.Sprawnośc pojazdu napedzanego 100%. Też nie bardzo.
                • sniperslaststand Re: Spaliny diesla są zabójcze - skarbonka zabija 07.09.08, 23:28
                  duze_a_male_d_duze_m napisał:

                  > Zdaje się, że zakładasz:
                  > 1.Dodatkowe ciepło uzyskane w tych elektrociepłowniach będzie
                  > zawsze potrzebne. Nierealne.

                  Ale to była sprawność elektrociepłowni już pracujących. Może osiągają 90% w czasach gdy zapotrzebowanie na ciepło jest większe i 70%, gdy więcej go trzeba będzie stracić.

                  Poza tym, ciepła woda to nie tylko centralne ogrzewanie, ale także ciepła woda do kąpieli, a tu zapotrzebowanie jest stałe w skali dobowej. Być może dochodzą stabilizujący zapotrzebowanie odbiorcy przemysłowi.

                  > 2.Sprawnośc pojazdu napedzanego 100%. Też nie bardzo.

                  Interesuje nas tylko sprawność obserwowana na wale wyjściowym silnika, a nie z uzględnieniem oporów toczenia itd. To pozyteczne i słuszne uproszczenie.

                  Jeśli jednak rozszerzymy sprawność, to auto elektryczne może być minimalnie lepsze od spalinowego, bo może obejść się bez przekładni, szczególnie taka hybryda wtyczkowa o istotnym ograniczeniu prędkości maksymalnej na napędzie elektrycznym. Czy będzie cięższe? Trudno powiedzieć. Obecny Prius jest nieco lżejszy od swojej konkurencji. Następne generacje wtyczkowe dorzucą masę większej baterii, ale odejmą masę mniejszego silnika i przekładni. Być może będą jak Chevrolet Volt, gdzie silnik spalinowy jest wyłącznie generatorem prądotwórczym.

                  Bądź co bądź, uproszczenie obserwowania tylko na wale silnika jest moim zdaniem akceptowalne.
    • stradale Re: Spaliny diesla są zabójcze - skarbonka zabija 07.09.08, 19:37
      Mieszkancy dzikiego kraju nad wisla na sama mysl o rzekomo niskim spalaniu toczydelka szybko sie podniecaja.
      Szczegolnie ci ktorzy robia rocznie 5-10tys km jezdzac na dzialke i na zakupy najbardziej sa pobudzeni spalaniem terkoczacego silnika i takich ludzi nie sposob przekonac ze diesel szkodzi ludziom i otoczeniu.
      Taka na przykład Norwegia,Szwecja albo Szwajcaria to kraje gdzie zdecydowana większoś aut to benzyny ale u nich swiadomosc ekologioczna jest o lata świetlne od nas.
      Tam nie sprzedaje sie napojow w opakowaniach pet chyba ze sa z kaucja
      Dzicy ludzie dla ktorych czesto to pierwszy samochod od pokolen
      sa po prostu nieprzekonywalni. Wazne ze zaoszczedzil zlotowke i ma w dupie swoje dzieci i innych ludzi a przede wszystkim przyszle pokolenia. Wylewanie oleju do rzeki czy kanalizacji to dla takich debili norma, smieci podrzuca sie do lasu, fajki rzuca na ulice z okna samochodu, a co wolno mu bo on jest panisko w swoim klekocie
      • mameja21 Re: Spaliny diesla są zabójcze - skarbonka zabija 07.09.08, 19:41
        biznes.onet.pl/0,1820435,wiadomosci.html
        • radioaktywny Re: Spaliny diesla są zabójcze - skarbonka zabija 07.09.08, 19:47
          mameja21 napisał:

          > biznes.onet.pl/0,1820435,wiadomosci.html

          Zdecydowana większość sprzedawanych diesli, nie wynika z oszczędności, bo to juź
          nie te czasy, a z powodu charakterystyki silnika, która w samochodach użytkowych
          jest zdecydowanie lepsza od benzynowej, i dzięki czemu ludzie, których stać na
          to, wybierają auta z silnikami diesla, z systemem common rail i turbospręźarkami.
          • babaqba Re: Spaliny diesla są zabójcze - skarbonka zabija 07.09.08, 23:18
            radioaktywny napisał: (...) dzięki czemu ludzie, których stać na
            > to, wybierają auta z silnikami diesla (...)

            Tak, właśnie dzisiaj miałem przyjemność jazdy za lśniącym, luksusowym
            Mercedesem, który wypuszczał z rury czarny, śmierdzący dym. Pomijając
            nawet jego szkodliwość, te spaliny są koszmarnie śmierdzące i brudne.
            Charakterystyka charakterystyką ale jakaś odrobina dobrego wychowania i
            niezasmradzanie ludzi też by się przydała. Co prawda w kraju, gdzie las
            to najlepsze śmietnisko, nie sprząta się kup po psie a o zabraniu
            śmieci ze sobą i nie wyrzuceniu ich pod nogi nikt nie słyszał, nie
            spodziewam się, by ktokolwiek zwrócił uwagę na taki niekatolicki wymysł
            jak dobre wychowanie.
            • mameja21 Re: Spaliny diesla są zabójcze - skarbonka zabija 08.09.08, 08:50
              babaqba napisała:
              > Tak, właśnie dzisiaj miałem przyjemność jazdy za lśniącym,
              luksusowym
              > Mercedesem, który wypuszczał z rury czarny,

              Hehe, to chyba ten Mercedes musiał być BARDZO stary, bo nowe
              "luksusowe" Mercedesy mają filtr cząstek stałych i nie kopcą
              wogóle.
              • niknejm Re: Spaliny diesla są zabójcze - skarbonka zabija 10.09.08, 17:51
                mameja21 napisał:

                > Hehe, to chyba ten Mercedes musiał być BARDZO stary, bo nowe
                > "luksusowe" Mercedesy mają filtr cząstek stałych i nie kopcą
                > wogóle.

                Kopcą. W 2 sytuacjach:
                1) Gdy ktoś je zczipuje.
                2) Gdy filtr cząstek stałych jest pełny i trzeba go 'przepalić'.
                Wtedy sterownik silnika wzbogaca mieszankę, by podwyzszyć
                temperaturę spalin.

                A co do charakterystyki silnika - jeszcze lepszą mają (na ogół)
                dołądowane benzyniaki. Bo oprócz 'dołu obrotów' mają jeszcze 'górę'.

                Pzdr
                Niknejm
              • sniperslaststand Re: Spaliny diesla są zabójcze - skarbonka zabija 11.09.08, 00:20
                mameja21 napisał:

                > Hehe, to chyba ten Mercedes musiał być BARDZO stary

                Niestety nie. Mercedes dopiero w 2005 roku zaczął wyposażać swoje diesle seryjnie w filtr cząstek stałych [1]. I to oczywiście nie w ramach propagowania postępu w motoryzacji, a tylko dlatego, iż został do tego zmuszony poprzez wprowadzenie w życie normy emisji spalin Euro 4 [2].

                Skutek jest taki, iż jeździ cała masa "wypasionych" Mercedesów klasy S poprzedniej generacji (W220), z dieslem, które przy depnięciu kopcą niewiele mniej niż 40-letnie Jelcze w dobrym stanie. Przykład? Proszę bardzo: www.youtube.com/watch?v=MBlHbMdQIbg


                [1] www.dieselnet.com/news/2005/12daimler.php
                [2] de.wikipedia.org/wiki/Abgasnorm#PKW_mit_Dieselmotor
      • mameja21 Re: Spaliny diesla są zabójcze - skarbonka zabija 07.09.08, 19:50
        stradale napisał:

        > Mieszkancy dzikiego kraju nad wisla na sama mysl o rzekomo niskim
        spalaniu tocz
        > ydelka szybko sie podniecaja.
        > Szczegolnie ci ktorzy robia rocznie 5-10tys km jezdzac na dzialke
        i na zakupy n
        > ajbardziej sa pobudzeni spalaniem terkoczacego silnika i takich
        ludzi nie sposo
        > b przekonac ze diesel szkodzi ludziom i otoczeniu.
        > Taka na przykład Norwegia,Szwecja albo Szwajcaria to kraje gdzie
        zdecydowana wi
        > ększoś aut to benzyny ale u nich swiadomosc ekologioczna jest o
        lata świetlne o

        Pod względem "dzikości" jesteśmy dopiero na 13 miejscu w Europie.
        Bardziej "dzicy ludzie" niż w Polsce, mieszkają m.in. w Austrii,
        Belgii, Luksemburgu, Wlk.Brytanii, Włoszech, NORWEGII i jeszcze
        kilku innych krajach.
        moto.money.pl/go/141__Diesle_w_ofensywie__3______1207911529.html
        • babaqba Re: Spaliny diesla są zabójcze - skarbonka zabija 10.09.08, 23:41
          mameja21 napisał: > Pod względem "dzikości" jesteśmy dopiero na 13
          miejscu w Europie.
          > Bardziej "dzicy ludzie" niż w Polsce, mieszkają m.in. w Austrii,
          > Belgii, Luksemburgu, (...)

          Ostatnio w Luksemburgu nawet specjalnie rozglądałem się za psimi
          gównami. Stwierdzam, że jednak są tam mniej dzicy. Może i mają
          diesle, ale z pewnością nowsze, czystsze i spalające paliwo bez
          dodatków uszlachetniających typu toluen czy co tam do ON dolewają co
          złodzieje. W każdym razie nie widziałem tam żadnego samochodu, który
          wypuszczał by czarną chmurę dymu, tak jak to jest powszechne w
          Polsce. W ciepły dzień można umrzeć na miejscu jadąc chwilę za
          dieslem. I gdyby to była tylko kwestia delikatnego powonienia i
          typowo niepolskiego uwielbienia czystości. Ale to jest poważna
          sprawa - spaliny diesla są o wiele bardzije rakotwórcze od
          papierosów. W świetle badań jazda dieslem jest wyrazem samolubnej
          bezmyślności. I tyle.

          Śmieszy mnie nasz system przymusowych badań technicznych. Jak zwykle
          u nas stał się tylko źródłem podatku na "stacje diagnostyczne",
          bowiem nie ma on żadnego znaczenia praktycznego. Wszyscy płacą i
          dostają ów stempelek a drogi są pełne rzęchów trujących powietrze,
          kapiących olejem i co tam jeszcze. Taka gmina.
    • piotr33k2 Re: Spaliny diesla są zabójcze - skarbonka zabija 07.09.08, 23:53
      spaliny są szkodliwe wszystkie tak samo,czy to diesla czy benzyny
      czy nawet dymy elektrowni weglowych,nowoczesne silniki dielsa nie
      dymią a oni zakladają że ktoś się połozy z geba przy ruze wydechowej
      i jak to bedzie to rura od diesla to predzej zachoruje na raka bo
      przy ruże od benzyny to juz moze zachoruje pozniej czy na inna
      równie smertelną chorobe ,zupełny bezsens i śmiechu warte te
      badania, he he.
      • ralfo2 Re: Spaliny diesla są zabójcze - skarbonka zabija 08.09.08, 19:45
        piotr33k2 napisał:

        > spaliny są szkodliwe wszystkie tak samo,czy to diesla czy benzyny
        > czy nawet dymy elektrowni weglowych,nowoczesne silniki dielsa nie
        > dymią a oni zakladają że ktoś się połozy z geba przy ruze wydechowej
        > i jak to bedzie to rura od diesla to predzej zachoruje na raka bo
        > przy ruże od benzyny to juz moze zachoruje pozniej czy na inna
        > równie smertelną chorobe ,zupełny bezsens i śmiechu warte te
        > badania, he he.


        gratuluje bystrosci
        jestes moim idolem
        myslales o bardziej obszernym zebraniu swoich przemyslen
        gwarantuje to bylby bestseller

        ad rem
        po co w takim razie te filtry, katalizatory i inne cuda wianki skoro to jeden ..uj bo i tak kazdego szlag trafi,
        a co za roznica czy z powodu spalin diesla, benzyny czy uderzenia pioruna
    • kpt_stopczyk Re: Spaliny diesla są zabójcze - skarbonka zabija 08.09.08, 19:38
      Szkodliwosc diesla znana jest od dawna, jednak lobby producentow samochodow skutecznie zaglusza wszelkie badania i raporty poniewaz dysponuje wplywami wsrod decydentow
      Poza tym ludzie zaslepieni rzekomo niskim spalaniem z ogniem w oczach gotowi sa zaplacic wyzsza czy duzo wyzsza cene za iluzoryczna przyszla mozliwosc zaoszczedzenia.
    • hunaga Re: Spaliny diesla są zabójcze - skarbonka zabija 09.09.08, 20:01
      jak jade za dieslem to zapach spalin jest bardzo specyficzny i pomijajac stare diesle /gdzie czasem czuc zapach oleju roslinnego jak z frytek/ to jakis taki kwasny jest ten zapach i dosyc nieprzyjemny i niewazne czy to nowy mercedes s czy inne audi a8.
      W benzynowych jest inaczej pomijajc jakies stare ktore dymia na niebiesko to zapach jest niemal niewyczuwalny.

      a tak na marginesie ciekawy jestem z jakich powodow policyjne auta z video na pokladzie to wlascicie same benzynowce najczesciej doladowane, bo skoro diesle tak fantastycznie przyspieszaja zawsze i wszedzie i jeszcze pala tyle co nic to o co tu chodzi ?
      • niknejm Re: Spaliny diesla są zabójcze - skarbonka zabija 10.09.08, 17:55
        hunaga napisał:

        > o co tu chodzi ?

        O kasę. Mocne diesle (200KM i więcej) są b. drogie. A dlaczego? Bo
        są stosunkowo mało popularne. Diesel = oszczędność = niechęć do
        dużych silników ;-)

        Pzdr
        Niknejm
      • akodo78 i o czym to świadczy? 10.09.08, 23:18
        Jakie znaczenie ma jak które spaliny pachną?
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka