Dodaj do ulubionych

Parkiet olejowany na biało - problem!!!

18.08.10, 10:33
Witam,

Mam w domu parkiet dębowy, akacjowy i bukowy, uprzednio lakierowany. Przy
okazji remontu chciałam uzyskać efekt pobielonej podłogi. Po konsultacjach z
parkieciarzem, który zapewniał, że olej da najbardziej równomierne pokrycie,
zdecydowaliśmy się na olejowanie białym olejem Lios (taki polecił
parkieciarz). Efekt jest okropny na całym parkiecie! Na buku powstały totalne
plamy i smugi, olej pownikał mniej przy brzegach zostawiając małe, intensywne
w barwie białe plamki. Na dębie i akacji jest bardziej równomiernie, ale też
są jaśniejsze i ciemniejsze plamy, smugi a w niektórych miejscach nawet takie
jakby paćnięcia farbą olejną. Kiedy powiedziałam, że ten efekt jest dla mnie
nie do zaakceptowania, parkieciarz zaproponował całkowite pokrycie bez
polerowania (tak zupełnie na biało). Zaryzykowałam to rozwiązanie w dwóch
pokojach, w których parkiet wyglądał najgorzej po poprzednich zabiegach.
Parkieciarz nałożył 2 warstwy na poprzednie i to, co powstało jest jeszcze
gorsze!!! Wygląda jak plastik albo linoleum. Biała, praktycznie
nieprzejrzysta, błyszcząca plastikowa wartswa. W niektórych miejscach kolor
parkietu przebija tworząc jasnoszare plamki, na buku w jednym miejscu olej
jakby wniknął między spojenia klepki i zapadł się w nie. Już nie wiem, co mam
robić, żeby podłoga zaczęła "wyglądać".
Czy możecie mi coś doradzić?
Obserwuj wątek
    • cyklina-klimkiewicz Re: Parkiet olejowany na biało - problem!!! 19.08.10, 05:54
      Witam. Niestety jest to wynik braku wykonania próbek olejowania na danych
      rodzajach podłóg.Gdyby zostały zrobione wcześniej,byłoby wiadomo czego można
      oczekiwać, atak to jak w piosence z filmu przesłuchanie " zgadnij kotku co jest
      w środku".Wykonując próbkę , mało,że wiesz czego należy oczekiwać , to jeszcze
      zawsze można dokonać korekty koloru,stopnia nasycenia,czy
      krycia(przezroczystości).Na początku należy bardzo dokładnie pytać o
      oczekiwania, o pożądany efekt końcowy, o jakiś wzornik.Jak to jest wiadome to,
      brak rozczarowań i niedomówień.Wspomniany biały olej, nie ma opracowanego
      systemu renowacji koloru białego, ma jeszcze trochę innych wad.Ale jest dosyć
      reklamowany i dlatego stosowany. Krotko mówiąc, przed robotą należy zawsze
      wykonywać próbki do akceptacji, bo inaczej traktuje się cała robotę jak wzornik,
      a ten nie zawsze bywa akceptowany. Może masz jakieś zdjęcie tej podłogi?
      Nierówne zabarwienie może wynikać z różnych przyczyn,począwszy od sposobu
      szlifowania, granulacji użytego materiału, nadmiernego zapolerowania
      bufferem,przetarcia na mokro części podłogi i wielu innych przyczyn. Najpierw
      trzeba zobaczyć o czym mowa, co budzi zastrzeżenia, potem poprawić, to co nie
      jest akceptowane. Jak było zbyt biało to nie należało jeszcze dokładać białego
      oleju, ale go osłabić. Cóż, ole nie jest jak lakier, nie ta technologia.Z opisu
      widać brak doświadczenia wykonawcy w stosowania tej technologii,nakładany olej
      zawsze musi być polerowany,wycierany nadmiar nie wchłoniętego oleju.Pokaż foto
      tej podłogi to poradzę co można z tym zrobić.B.Klimkiewicz.
    • Gość: remonty-pruszkow Re: Parkiet olejowany na biało - problem!!! IP: *.centertel.pl 20.08.10, 10:22
      Witam
      Ja wykonuję sporadycznie takie usługi, ale nie olejem, tylko białą bejcą i na to lakierem. Nie wiem o jak dużych smugach i plamach mówisz. Małe muszą być, bo to na tym polega. Jak ma być gładko i równomiernie, to się maluje na biało farbą olejną ;) wtedy nie ma plamek, ale nie powiem żeby to ładnie wyglądało. Możliwe że nie rozprowadziłaś odpowiednio oleju. Zdecydowanie łatwiej rozprowadzić bejcę.
      W razie problemów proszę się z nami kontaktować, adres jest na stronie.
      www.remonty-pruszkow.pl
    • cyklina-klimkiewicz Re: Parkiet olejowany na biało - problem!!! 22.08.10, 13:46
      No niestety prawda jest brutalna.Można usiłować usunąć ten biały olej bufferm z
      czarnym padem, ale koszt tych padów będzie raczej duży, można siatką i bufferem,
      ale tych siatek będzie trzeba sporo. Wygląda na to ,że trzeba użyć cykliniarki i
      papieru 100, zeszlifować tego źle nałożonego Liosa, i użyć czegoś z czym niema
      żadnych problemów, czyli Bona create, kolor lód,NAKŁADAJĄC GO WŁAŚCIWIE, CZYLI
      ZGODNIE Z TECHNOLOGIĄ. Jest to proste i tanie,materiały też tanie, wygląda
      bardzo dobrze. Można taką podłogę i olejować i lakierować,można też woskować,
      można również przeprowadzać lekką korektę koloru na już zrobionej w czasie
      wykonywania pielęgnacji. Intensywność krycia należy ustalić przed robotą, bo
      mocniejsze krycie jest możliwe po zastosowaniu ługowania, też tanie i
      łatwe.Zaczynać takie projekty należy zawsze od zrobienia próbek do akceptacji,
      na próbkach możliwe są korekty i zmiany. Należy postępować metodycznie, to
      obniża koszty i wzmacnia zadowolenie, skraca też czas wykonania pracy, nic się
      nie marnuje. Inny tryb jest niewłaściwy. Po co nakładać dodatkowe warstwy oleju
      jak to co jest ma wygląd plastiku, takie działanie nic nie może zmienić. Z tej
      podłogi po takiej robocie tego nie zmyjesz, a usunąć musisz.Zostawić jak jest i
      patrzeć na to parę lat, też się nie da.Pozostaje zcyklinować i zrobić tak jak
      trzeba, tylko próbki wzorniki do akceptacji przed rozpoczęciem projektu wykonane
      na takim samym rodzaju i gatunku drewna jakie jest na podłodze. B.Klimkiewicz.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka