Dodaj do ulubionych

4 HDD + 1 DVDROM

IP: *.dip.t-dialin.net 18.12.04, 01:19
witam mam obecnie 4 twarde dyski + 1 dvdrom, chcialabym podlaczyc jeszcze dvd
rom´a ale nie mam wiecej na to miejsca . Slyszalam ze "tak normalnie" sie
nie da. nie wiem
Co musze zrobic co trzeba kupic zeby moc podlaczyc kolejny. Obecnie jak chcem
korzystac z dvd musze odlaczac jeden twardy dysk i tak w kolo wojtek.

moja plyta glowna to asus V7a600

moglby mi to ktos wytlumaczyc nie za bardzo skomplikowanie co i jak ?
pozdrawiam.

pegg
Obserwuj wątek
    • litwinczuk Re: 4 HDD + 1 DVDROM 18.12.04, 01:26
      hmmm - ja miałem swego czasu CDRW, DVD i 3 twarde dyski podłączone jednocześnie. Normalnie komputer jest w stanie obsłużyć 4 urządzenia IDE/EIDE. Ja miałem RAIDa (płyta Epox 8KAT3+) i dzięki temu miałem na płycie 4 sloty pod kable sygnałowe (x2 = 8 urządzeń).
      • Gość: pegg Re: 4 HDD + 1 DVDROM IP: *.dip.t-dialin.net 18.12.04, 02:04
        sorry, pomylilam sie.
        jeszcze raz.

mam obecnie podlaczone 4 twarde dyski.

1x dvd rom nie jest podlaczony i jak checm cos wgrac czy nagrac to musze jeden
        twardy dysk odlaczyc,
        chcem zeby bylo wszystko naraz odlaczone stad moje pytanie, 2 dvdrom nie
        potrzebuje bo w jednym mam juz wszystko odtwarzanie, nagrywanie DVD/CD.

@m.gregor - dzieki, ajak to dziala ?
        podlaczam na PCI ten kontroler ,jak np karte muzyczna ? i wpinam dvd kablem
        takim samym tak jak mam podlaczone twarde dyski?

ile kosztuje taki kontroler mniej wiecej ?
        • Gość: Greg Re: 4 HDD + 1 DVDROM IP: *.acn.waw.pl 18.12.04, 11:00
          Dokładnie tak - taki kontroler ma formę karty na złączu PCI i posiada dwa
          złącza ATA, a więc można do niego podpiąć maksymalnie 4 urządzenia. Zwróć tylko
          uwagę czy Twój nabytek będzie dawał możliwość uruchomienia systemu z napędów
          doń podłączonych (HDD lub napęd optyczny), bo nie jest to regułą... Ceny:
          generalnie okolice chyba 100 zł, trochę drożej jeśli wybierzesz model z
          możliwością tworzenia macierzy RAID (ale jest to dopłata rzędu kilkudziesięciu
          złotych)
          • m.gregor Re: 4 HDD + 1 DVDROM 18.12.04, 13:03
            W tej chwili uruchomienie nie powinno nastreczac zadnych problemow. Po prostu
            ustawia sie w BIOS'ie zeby uruchamialo system z kontrolera SCSI (tak jest
            widziany kontroler IDE na PCI przez system i BIOS). Zazwyczaj taka karta posiada
            wlasny bios do wykrywania podlaczonych do niej napedow. Jedynie podczas
            instalacji Linuksa moga byc drobne problemy (w zaleznosci od dystrybucji moze
            byc konieczne uruchomienie instalatora z jakimis parametrami).
      • Gość: Greg Re: 4 HDD + 1 DVDROM IP: *.acn.waw.pl 18.12.04, 10:56
        Spokojnie, bez ironii - są tacy, którym potrzeba wielu napędów optycznych, sam
        mam w tym momencie 4: nagrywarka DVD, nagrywarka CD i dwa CD-ROMy (zdobyte w
        różnym czasie i z różnych źródeł i przyczyn), często wykorzystuję co najmniej
        dwa napędy jednocześnie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka