Dodaj do ulubionych

suwalski Nikifor

07.06.05, 23:06
poszukuje informacji na temat suwalskiego Nikifora, malarza prymitywisty.
macie jakies wiadomosci na Jego temat? gdzie mozna zobaczyc Jego prace?

prace Jego są teraz w cenie. tworczosc ta porownywalna jest do Nikifora
Krynickiego (ostatnio znany z filmu "Mój Nikifor" Krauzego)
wiem tylko ze zyl za PRL-u w Suwałkach.
Obserwuj wątek
    • pierdutow Re: suwalski Nikifor 08.06.05, 07:19
      pierwsze słyszę !
      • jacek_jacek_jacek Re: suwalski Nikifor 08.06.05, 18:46
        a umarł (chyba w Goldapi) w ośrodku dla bezdomnych czy psychicznie chorych (?).

nawet film biograficzny byl o Nim nakrecony.
        • pierdutow Re: suwalski Nikifor 09.06.05, 11:36
          masz ciekawe inforemacje . Troche to za mało , może więcej szczegółów.
    • wojtek_kosynier Re: suwalski Nikifor 12.06.05, 14:09
      Coś mi się zdaje, że masz na myśli Tymoteusza Muśkę.
      Nie tak dawno, była w ROKIS-ie wystawa, zatytułowana "Wspomnienie"....
      • wojtek_kosynier Re: suwalski Nikifor 12.06.05, 14:40
        ściślej mówiąc, to miało miejsce w Galerii Chłodna 20...
        • pierdutow Re: suwalski Nikifor 12.06.05, 19:32
          pierwszy raz słysze o suwalskim Nikiforze.
    • wojtek_kosynier A teraz pora na "prawdziwego" Nikofora 08.09.05, 08:21
      Za tydzień – w piątek, 16 września, - odbędzie się wernisaż prawdziwego
      Nikifora, tego z Krynicy. Tak naprawdę nazywał się Epifaniusz Drewniak...
      www.rokis.suwalki.pl/main.html
      • wojtek_kosynier Re: A teraz pora na "prawdziwego" Nikofora 15.09.05, 14:59
        Przypominam, to już jutro.
        A wcześniej, o 17. odbędzie sie inny wernisaż, wystawy "Sztuka czarnej Afryki"
        No, no, dwa wernisaże pod rząd...

www.tygodnik.suwalszczyzna.com.pl/
        • filikander Re: A teraz pora na "prawdziwego" Nikofora 15.09.05, 16:47
          Fajowo. W końcu w Suwałkach się coś dzieje. Jutro dwa wernisaże a w sobotę
          koncert.
          • wojtek_kosynier A jutro (23 września) jest kolejny wernisaż... 22.09.05, 09:38
            o godzinie 18.00 w galerii PAcamera ROKiS odbędzie się wernisaż wystawy
            fotografii Piotra Bułanowa...
            • wojtek_kosynier Co do tego wernisażu 26.09.05, 14:45
              Może się przesłyszałem, ale zdawało mi się, że Pani Dyrektor powitała
              przybyłych tymi słowami: "Dzień Dobry Państwa..."
    • wojtek_kosynier Dziś "Portrety"... 02.12.05, 11:54
      Dziś o 18. w Galerii PAcamera (ROKiS – I piętro) odbędzie się wernisaż
      wystawy „Portrety”, czyli fotografii Wiesława Mażula.

Tydzień temu byliśmy na wernisażu VII Międzynarodowego pleneru Malarskiego „U
      źródła” 2005. Sama wystawa mało warta, za to wykosztowali się na katalog. Do
      tego były – niezbyt dobrze zrobione - pocztówki z reprodukcjami obrazów.
      Wróćmy jednak do katalogu. Czy wystawa naprawdę była tak wartościowa, ażeby
      łożyć - niemałe mniemam - fundusze na wydanie tej osiemdziesięciostronnej
      broszury. Za okrasę katalogu należy uznać słowo wstępne organizatora i kuratora
      wystawy:
      „W lipcowym skwarze przyszło artystom zaczerpnąć garść natchnienia, jak łyk
      wody ze źródła. Zapachy siana, dojrzewające zboża, plusk wody z jeziorze Wigry,
      kląskanie, buczenia i muczenia całkowicie wchłonęły malarzy i na okres dwóch
      tygodni wyostrzyły ich zmysły.
      Przeszłość i teraźniejszość Ziemi Suwalskiej zjawiła się przed twórcami z tak
      wielką siłą, że zwykły na pozór kamień, czy drzewo wiekowe za pomocą wiadomych
      dla siebie znaków – objawiło moc i siłę tego krajobrazu. Najczęściej o
      wieczornej porze, w ciszy kołyszących się traw i ziół artysta – twórca zgłębiał
      naturę swego istnienia, poszukiwał natchnienia.
      Zaproszeni na plener goście z zagranicy to współtowarzysze, którzy podjęli się
      próby budowania wizji lepszego świata. Poprzez obraz natchniony przekazują
      wielką siłę i moc odbiorcom ich sztuki...”
      Dziękujemy Pani Halinie Mackiewicz za te piękne, poruszające i dające nam wiele
      do myślenia słowa. Ciekaw tylko jestem, o jakie zioła chodzi :-)
      • wojtek_kosynier Re: Dziś "Portrety"... 04.03.06, 13:00
        Byliśmy sobie wczoraj (3 marca) na wystawie Marka Basiula, specjalizującego się w linorytach. Niewątpliwie była to najciekawsza wystawa w galerii „Chłodna 20” od czasów ekspozycji obrazów Nikifora (a także fotosów z filmu o nim). Szkoda tylko, że nie pomyślano o fotograficznej dokumentacji procesu powstawania linorytu. Co prawda artysta coś tam wyjaśniał, ale tak na „sucho” trudno to sobie wyobrazić.
        Wernisaż został poprzedzony minirecitalem chóru Grzegorza Bogdana. Wszystko ładnie, tylko dlaczego podkreślono przy tym wielkopostną atmosferę, korespondującą niby z dziełami Basiula. Hmm…Jak to Wielkiego Postu ma się litografia o wiele mówiącym tytule „Leżąca nieznajoma”, na której widnieje postać leżącej na plecach kobiety, ubranej jedynie w pończochy… Bynajmniej nie jest to jedyny akt wśród grafik Basiula. Tę akurat zapamiętałem, jako miłośnik nóg kobiecych odzianych w pończoszki…
        Jeszcze parę słów o mojej „ulubienicy” - Halinie Mickiewicz. Bożesz Ty mój – jaki dwutysięczny piąty??!!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka