Gość: ewe IP: *.tkb.pl / 10.1.19.* 07.01.03, 18:30 co myślisz lub wiesz o Islamie w Polsce?? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
ivan.lukov Re: co myślisz lub wiesz o Islamie w Polsce?? 07.01.03, 18:54 ja nic nie wiem, tykocin? Odpowiedz Link Zgłoś
saunne Re: co myślisz lub wiesz o Islamie w Polsce?? 07.01.03, 20:05 ivan.lukov napisał: > ja nic nie wiem, tykocin? nie Tykocin (tam jest synagoga) a Kruszyniany i Bohoniki. Zyja tam potomkowie Tatarow. W Białymstoku też jest meczet. Odpowiedz Link Zgłoś
vxy Re: co myślisz lub wiesz o Islamie w Polsce?? 08.01.03, 13:09 O tym polskim niestety nic. O światowym - wiadomo co w dzienniku gadają. pa Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jara Re: co myślisz lub wiesz o Islamie w Polsce?? IP: *.tkb.pl / 10.1.19.* 10.01.03, 22:49 Właśnie się dziwię, że Islam jest ogromną religią, a mało co o nim tak naprawde wiadomo! A o Polskich muzułmanach mało kto z młodych złyszał. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: liberał Re: co myślisz lub wiesz o Islamie w Polsce?? IP: *.iig.pl 10.01.03, 22:58 muzułmanie OK.mogą tu przyjeżdżać,osiedlać się i kultywować swoją religię, jeśli przyjmują nasze demokratyczne reguły.natomiast jeśli zamierzają wprowadzać swoje porządki,to znaczy państwo wyznaniowe etc. , to niech zostaną tam gdzie są i trenują te idiotyzmy na samych sobie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Edge DO WSZYSTKICH IP: *.bsk.vectranet.pl / 10.1.1.* 11.01.03, 20:01 ewe - islam w polsce ma sie raczej kiepsko, tzn. nie jest i nie ma szansy stac sie czyms masowym, raczej brak perspektyw na wieksza popularnosc niz obecnie. to jest konswerwatywny katolicki kraj, co wiele wyjasnia. poniekad zaluje, ze duza czesc muzulmanow w polsce to ludzie przepelnieni ideologia ruchu wahhabijja, moze gdyby tak nie bylo, to bylaby jakas szersza platforma. co jeszcze mozna powiedziec? stosunki na linii szia - sunni w lechistanie wygladaja poprawnie, z wyjatkiem oczywiscie sunnitow tych sunnitow, ktorzy ulegli wplywom wahabi. nie wiem nic o bialostockim meczecie, tzn. wiem, ze on jest, ale nie wiem co to za ludzie. bedzie trzeba sie wybrac i zorientowac. wiesz moze cos o tym meczecie w bstoku? ivan.lukov - z tykocinem to raczej pudlo :) suanne - zyja to moze za duzo powiedziane, tam rodzin potatarskich teraz jest doslownie tyle, ze mozna policzyc na palcach, ze tak powiem. mlodzi wyjezdzaja do wiekszych miast, starzy umieraja. cala spolecznosc raz na jakis czas sie zjezdza na wieksze swieto, ale jest to coraz rzadziej i coraz mniej ludzi. kultura na wymarciu, niestety. vxy - w dzienniku gadaja rozne rzeczy, niezbyt czesto prawdziwe. o islamie sie mowi najczesciej w kontekscie talibow, afganistanu i mully omara. jest to spore nieporozumienie, bo w skali swiatowej to jest raczej margines. ale coz - rozne uproszczenia sa bardzo wygodne, szczegolnie jak trzeba skutecznie spolaryzowac opinie publiczna. telewizja klamie. jara - islam jest ogromna religia, bardzo zroznicowana, podzielona na rozne frakcje, odlamy i obozy. kulturowo jest to cos o wiele szerszego niz bin laden, al kaida i inne popularne pomylki przychodzace wszystkim do glowy na haslo "Islam". liberal - widze, ze twoj nick mial grac z tonem wypowiedzi, ale chyba nie do konca ci wyszlo :) - po pierwsze, nie musza przyjezdzac, bo sa miejsca w polsce, gdzie muzulmanie zyli od wielu pokolen. po drugie, co to sa "nasze demokratyczne reguly"? wyjasnij, bo nie do konca rozumiem, a wolalbym nie chwytac za slowo, jesli jest to tylko niefortunne okreslenie z twojej strony. islam w porownaniu z zachodem na o wiele bardziej demokratyczna tradycje, jakbys siegnal do hostorii, to moze bys sie czegos dowiedzial w temacie. porownaj np. okresy sredniowiecza w europie z korespondujacymi czasami na wschodzie. islam przewyzszal twoja kulture pod kazdym wzgledem, moze z wyjatkiem zlych cech - takich jak ignorancja i brutalnosc. np. szeroko rozumiany tzw. "wojujacy islam" jest bezposrednim skutkiem roznych ciekawych dzialan twoich wlasnych przodkow. po trzecie, chcialbym zauwazyc, ze jestes w wielkim bledzie zakladajac ze panstwo wyznaniowe jest charakterystyczne dla islamu. po pierwsze, silnie religijny charakter ustrojowy maja owszem niektore kraje islamu, ale przez muzulmanow na calym swiecie jest to szeroko potepiane. to jest troche tak, jak gdybys przez fakt, ze hitler byl chrzescijaninem skreslal cala sposcizne nauk jezusa. przyznasz, zbyt dalece idace uproszczenie. talibowie, o ktorych najpewniej myslisz kiedy sie wypowiadasz o "islamie' to nie jest kwestia religii, a raczej pewnego stylu zycia. to byl rezim podpierajacy sie (watpliwymi) autorytetami religijnymi w celu zyskania poparcia innych islamskich osrodkow na swiecie. w rzeczywistosci, chodzilo o to samo, o co chodzi zawsze, gdy nie wiadomo o co chodzi - czyli o kase, a dokladnie mowiac petrodolary, ktore mozna zdobyc kontrolujac zloza odpowiednich surowcow. cieple (wobec temperatury za oknami) pozdrowienia dla wszystkich uczestnikow dyskusji w tym watku, Edge Odpowiedz Link Zgłoś
saunne Re: DO WSZYSTKICH 11.01.03, 20:16 Hej Edge! Przed chwila obejrzalam w programie 2 TVP reportarz BBC pt. "Swiat obok nas: w obronie honoru" o sytuacji kobiet w Pakistanie. Przyznaje, ze jestem wstrzasnieta. Film opisywal historie kobiet, ktore zostaly w straszliwy sposob ukarane (poparzenia kwasem, odciecie rak, dlugoletnie wiezienia, smierc) przez swoich mezow, braci, wujow lub ojcow pod pretekstem cudzolostwa, czy nawet nieposluszenstwa. Zaden z oprawcow nie zostal ukarany. Wszystko w imie Islamu. Wiem, ze nie mozna generalizowac, ze zachowania takie to efekt fundamentalizmu, ale jednak... Nie rozumiem jak mozna dopuszczac sie tak okrutnych zachowan i jednoczesnie usprawiedliwiac je religia. Co ci ludzie maja w glowach? Czy w ich swiecie funkcjonuje cos takiego jak wspolczucie? Czy istnieja w ogole jakies humanistyczne wartosci? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Edge Re: DO WSZYSTKICH IP: *.bsk.vectranet.pl / 10.1.1.* 11.01.03, 20:46 Hej Suanne, nie ogladalem akurat tego filmu, ale znam cala sprawe z innych zrodel, oczywiscie sytuacja jest straszna - ALE to znow nie jest problem ISLAMU, a raczej chorej ogolnoswiatowej tradycji przemocy i okrucienstwa wobec kobiet, uwazanych w bardzo wielu kulturach i religiach za obywateli gorszej kategorii. w pakistanie rzadza fundamentalisci, oni nie maja zbyt wiele wspolnego z jakakolwiek duchowoscia, to sa ludzie wladzy, i jako tacy powinni byc postrzegani. t logiczne, ze siegaja po wszystkie mozliwe srodki, by przy wladzy pozostac, takze te pseudo-religijne. jak powiedzialem, podobna problematyka przesladowan kobiet na bardzo roznych plaszczyznach zycia byla i jest obecna takze w innych religiach. Twoj Edge Odpowiedz Link Zgłoś
saunne Re: DO WSZYSTKICH 11.01.03, 21:00 Jak wiec w rzeczywistosci Islam (jako religia) postrzega kobiety? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Edge Re: DO WSZYSTKICH IP: *.bsk.vectranet.pl / 10.1.1.* 11.01.03, 22:26 prorok mohamet: "najlepszym w wierze, sposrod wierzących jest ten, ktory jest najlepszy w manierach i zyczliwosci co do swej zony.” Suanne, zgodnie z koranem mezczyzna i kobieta sa rowni w oczach boga (w przeciwienstwie do biblii, ktora obwinia kobiete za naruszenie "zakazanego drzewa", a na dodatek definiuje jej cierpienie w czasie ciazy i porodu jako kare za tebn czyn), poniewaz allah stworzyl czlowiak z blizniaczych polowek pierwiastkow meskich i zenskich. wielu muzulmanskich prorokow wyraznie opowiadalo sie za totalnym rownouprawnieniem i walka z jakakolwiek dyskryminacja plci. w koranie (w pierwszym wersie rozdzialu "kobiety") jest przykazanie, by muzulmanie czcili kobiety ("o ludzie! bojcie sie waszego pana, ktory was stworzyl z jednej istoty i stworzyl z niej druga do pary, a z nich dwojga rozprzestrzenil wiele mezczyzn i kobiet. bojcie się allaha, o którego jedni drugich pytacie i czcijcie lona ktore was zrodzily.” Qur’an Sura 4:1). tyle jesli chodzi o kwestie podstawowe. obowiazki i prawa w malzenstwie sa troche rozne, np. od kobiet oczekuje sie, by zajely sie domem, podczas, gdy mezczyzna ma zajac sie praca. muzulmanie tlumacza to dobrem kobiet, choc jest to ograniczenie ich wolnego wyboru poniekad, ze maja klopoty z pojsciem do pracy itd. - ale ortodoksyjnie przestrzegaja tego tylko rygorystyczne odlamy islamu. to wszystko zreszta jest kwestia podejscia, slynna sprawa specyficznego ubioru kobiet jest tu dobrym bardzo przykladem. allah oczekuje tak samo od kobiety jak i od mezczyzny skromnego, prostego i godnego ubioru. w niektorych krajach islamskich kobiety nie moga jednak nawet pokazac centymetra kwadratowego swojego ciala. nie bierze sie to z zadnych zapisow w koranie, bynajmniej, a stad, ze pewnych kregach spolecznych w niektorych arabskich krajach jakis czas temu kobiety byly towarem, dobrem, ktore sie porywalo doslownie tak, jak sie porywalo konie, czy bydlo. w zwiazku z tym mezowie zakazywali kobietom pokazywac swoje cialo, aby nie kusily porywaczy, ze tak to najkrocej przedstawie. zarowno samo to, ze byly takie a nie inne okolicznosci, jak i fakt, ze ta tradycja przetrwala do dzis jest bardzo przykre (inna kwestia jest to, czy standardy ubioru kobiet na zachodzie dzialaja na ich korzysc czy tez nie, i czy przypadkiem nie uwlaczaja ich godnosci w rownym stopniu). jednoczesnie, trzeba sobie zdawac sprawe, ze nie jest to kwestia islamu jako takiego, bo sposob traktowania kobiet w kilku krajach muzulmanskich jest raczej odbiciem pewnych, zaslugujacych na potepienie, praktyk kulturowych, ktore moga byc i sa rozne, a nawet sprzeczne z prawdziwa nauka islamu. znow, by latwiej to bylo zrozumiec, mozna posluzyc sie anaglogia do swiata zachodniego i chrzescijanstwa. jezus (choc akurat za uczniow mial tylko mezczyzn - ale to byl raczej czynnik kultyrowy, a nie dyskryminacja) ani slowem w zyciu nie wspomnial o tym, ze kobieta jest istota gorsza, nizsza i w ogole inna w prawach czy wobec boga od mezczyzny. niemniej, nie przeszkadzalo to chrzescijanom na przestrzeni lat dysryminowac kobiety podpierajac sie religijnymi mitywami takich dzialan. wystarczy sie dowiedziec, kiedy dokladnie kosciol oficjalnie uznal, ze "kobieta jednak posiada dusze". historia kosciola jest poniekad historia przesladowan kobiet. idac dalej tropem porownan z zachodem - oczywiscie, ze kobieta np. pragnaca pracowac zawodowo jest w lepszej pozycji na zachodzie, bo moze sie przez to realizowac teoretycznie bez wiekszych problemow (teoretycznie, bo faktycznie ma mniejsze zarobki i jestdyskryminowana na wiele sposobow), ale coraz czesciej nie jest to wybor, a koniecznosc. i tego islam chce uniknac, zeby kobieta nie musiala pracowac, takie bylo przynajmniej zalozenie, oczywiscie podatne wypaczeniom, jak kazde. jednoczesnie, kobieta ktora chce sie uczyc, studiowac lub oddac pracy naukowej, jest w gorszej pozcji (rowniez teoretycznie) niz kobieta islamu, ktorej edukacje wedle prawa koranu ma zapewnic maz, wyslac ja do takich szkol, do jakich ona chce itd., i na mezczyzne nalozony jest wrecz obowiazek dopelnienia wszelkich staran, by jego zona byla conajmniej tak wyksztalcona, jak on sam. itd. itd. stosunek islamu do kobiet wiec nie jest zasadniczo rozny od innych religi - tak to mozna podsumowac wszystko. w zalozeniach wszystko jest calkiem spoko, ale w wykonaniu jest roznie. raz wspaniale, raz tragicznie. jak wszedzie. sa plusy i minusy, cale nasze zycie tak wyglada, sa zawsze dwie strony tej samej opowiesci. dwie, a nie jedna, jak czasami mozesie nam wydawac na skutek staran najrozniejszych Sil Ciemnosci :) milego wieczoru, Edge Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: habitus Re: Jak postrzega? IP: *.zigzag.pl 11.01.03, 22:32 saunne napisała: > Jak wiec w rzeczywistosci Islam (jako religia) postrzega kobiety? Byłam na konferencji "Kobiety w religiach świata". W Koranie w miejscach gdzie występuje słowo "mężczyzna" zawsze jest "i kobieta". A więc "mężczyzna i kobieta mają obowiązek rozwijać swoje zdolności". Ale świadek - mężczyzna = świadek kobieta + potwierdzenie mężczyzny. Kobiet się nie kupuje - trzeba mieć odpowiedni majątek, żeby zapewnić kobiecie i dzieciom byt. Ojciec dziewczyny przekazuje mężowi jej wiano, ale jest ono jej niezbywalnym majątkiem, służącym zapewne w razie rozwodu do utrzymania się przy życiu (to w krajach arabskich). Wiele mogą powiedzieć muzułmanki ze Związku Muzułman Polskich w Białymstoku. Polskie muzułmanki uważają, że ich religia daje im więcej praw, niż religia katolicka katoliczkom. Odniosłam wrażenie, że rola kobiet muzułmańskich jest lepiej, precyzyjniej określona. Nie ciąży na nich żadna odpowiedzialność za postępowanie mężczyzny (raczej odwrotnie niż w religii katolickiej), pracują i są zadowolone. Może jest ktoś ze Związku na tym forum? Oglądałaś dokument o sytuacji kobiet w Pakistanie? Ja się nie odważyłam - wiem o czym jest. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Edge Re: Jak postrzega? IP: *.bsk.vectranet.pl / 10.1.1.* 11.01.03, 23:02 katolicyzm jest tak daleki od tego, co nauczal chrystus, jak dalekie sa rzady talibow od prawdziwego islamu. wszystkie argumenty przeciwko traktowaniu kobiet przez rezim talibanu mozna zastosowac wobec katolikow. oczywiscie, katolicy nie moga nakazac kobietom ubierania sie w taki czy inny sposob, ale gdyby tylko mogli, to raczej na 100% by w to weszli. prawda jest taka, ze wielkimi instytucjami religijnymi, podobnie jak i innym grupami o charakterze politycznym, kieruja mezczyzni. czuja sie oni zagrozeni potencjalem kobiet, jest to bardzo zrozumiale, bo tak zostali wytresowani na przestrzeni wielu pokolen. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Niemy Re: DO WSZYSTKICH IP: proxy:* / *.fan-tex.com.pl 11.01.03, 22:56 saunne napisała: > Jak wiec w rzeczywistosci Islam (jako religia) postrzega kobiety? Aby odpowiedzieć na to pytanie chcę przytoczyć historię pewnej kobiety aktualnie mieszkającej w sąsiadujcym z nami krajem. Aktualnie ma 40 lat,jest córką Polki i Rosjanina pochodzenia niemieckiego, ma wyższe wykształcenie pedagogiczne.Mężem jej jest Tatar,którego poznała w swoim mieście gdzie odbywał służbę wojskową po ukończeniu studiów.Po ślubie mieszkali w wynajętym mieszkaniu. Urodził się pierwszy syn, potem drugi. Ona pracowała jako nauczycielka a on jako inżynier w miejcowej dużej fabryce.Zdawało się normalne małżeństwo i dom. Po śmierci jej ojca przenieśli się do większego mieszkania aby być z jej matką, która jeszcze pracowała. Bywałem w tym domu.Tradycje jakie tam były kultywowane to mieszanina sowieckich zwyczajów i po trosze polskich. Rodzice opisywanej kobiety byli ludźmi nie związanymi z jakąś wiarą, ponieważ jej ojciec był oficerem Armii Radzieckiej i służę odbywał i na kresach ZSRR jak i NRD gdzie nb urudziła się ta kobieta i jej brat. Zmarła jej matka,która była siostrą mojej teściowej.Nie pojechaliśmy na pogrzeb bo była to ostra zima.Pojechaliśmy na Wielkanoc wioząc ze sobą trochę żywności aby ten wiąteczny stół urozmaicić.Gdy zasiedliśmuy do stołu nasi gospodarze ani ich dzieci nie jadło przywiezionych przez nas wędlin, mięs. Matka namawiała synów aby spróbowali ale ojciec sprzeciwiał się i namawiał aby jedli "sielodku" jakiś twaróg i inne dziwne potrawy. Butelkę wódki, która stała na stole wypiliśmy my - goście. Zdziwiło to nas, ponieważ poprzednio gdy tam bywaliśmy, gdy jeszcze żyła matka to mąż tej młodej kobiety jadł wędliny i pił wódkę. Po świątecznym obiedzie wyszedłem z nim na spacer do pobliskiego podmiejskiego parku-lasu. W czasie tej przechadzki cały czas przekonywał mnie,że jego religia jest zbieżna z chrześcijaństwem bo przecież tak samo określane jest dobro jak i zło itp przykłady. Wyjeżdzając zaprosiliśmy matkę z synami na lato do siebie. Spędzili u nas około miesiąca mieszkając nad jeziorem,zwiedzając okoliczne miasta i żywiąc sie tak jak my. Po dwóch latach starszy syn przyjechał do nas, ponieważ postanowił studiować w Polsce. Naukę j.polskiego pobierał w Konsulacie RP w jego mieście. Przywiózł ze sobą zdjęcia rodzinne na których jego matka, piękna,młoda kobieta jest ubrana w bluzkę zapiętą pod szyję, spódnicę do kostek i na głowie ma chustkę a jej mąż ma zapuszczoną brodę.Z nowych wiadomości przekazał,że matka nie pracuje a zajmuje sie domem. Moja żona i jej siostra były tym zaszokowane. Pytają co sie stało, dlaczego jest tak ubrana dlaczego nie pracuje?. Chłopak odpowiedział, że to tylko na tym zdjęciu tak jest ubrana. A nie pracuje, ponieważ ojciec uznał, że powinna być w domu.Napisały do niej list pytając co się stało. Odpowiedź przyszła po jakim czasie: "To jest mój mąż, islamista a ja jestem żoną islamisty....." Syn jej jest już na 3 roku jednej z polskich państwowych uczelni. Bywa u nas przed rozpoczęciem roku akademickiego lub w czasie ferii zimowych po sesji. Dobrze się u nas pożywi ale milczy na tematy domowe. Dobrze orientuje się w polskiej rzeczywistości.Jednak uroda i imię zdradza jego pochodzenie. Jak jeszcze był małym chłopcem przyjechał z matką po raz pierwszy do nas rozmawiałem z nią o sprawach narodowości obywateli ówczesnego ZSRR aby wiedzieć czy ma takie samo zdanie jak jej ojciec, który na to pytanie odpowiadał: "A na czto mienia nacjonalność, ja grażdanin Sowietskowo Sojuza" ona potwierdziła to. Ale gdy spytałem się synka kto ty jesteś? odpowiedział: Ja? Tatar. Teraz po latach, jak na ironię jeden syn studiuje w Polsce a drugi w tym roku zdaje maturę i chce iść przetartym przez brata szlakiem. Ten młodszy jak był mały zawsze mówił, że jest Polakiem. Urodę ma matki. Czy odpowiedziałem na pytanie? Pozdrawiam, Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Edge Re: DO WSZYSTKICH IP: *.bsk.vectranet.pl / 10.1.1.* 11.01.03, 23:07 1. to ze ktos odmawia zjedzenia miesa niz znaczy, ze jest zlym czlowiekiem. niektorzy ludzie uwazaja, ze jedzenie miesa jest niezdrowe i nieetyczne. 2. to ze ktos odmawia zaywania substancji, ktora jest twardym narkotykiem tez nie swiadczy zle o czlowieku, a raczej dobrze. 3. wobec faktu, ze mohamet i jezus mowili podobne rzeczy, nie dziwne jest, ze gosc przekonywal cie do podobienstw miedzy religiami. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Pisces Re: DO WSZYSTKICH IP: *.stclar01.mi.comcast.net 11.01.03, 21:35 Edge,zgadzam sie z toba w 100%.Ja rowniez widzialam podobne filmy,reportaze byly wstrzasajace.Najgorsza jest ,ze wszystko to co robia jest usprawiedliwiane wiara,ktora w ich interpretacji ,czyni z nich nie mordercow a bohaterow . Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: liberał Re: DO EDGA IP: 217.97.164.* 11.01.03, 22:24 Edge: po pierwsze;widzę,że lepiej ode mnie wiesz co myślę po drugie;wiem doskonale,że mieszkają tu od pokoleń muzułmanie,mówiłem o tych obecnie napływających po trzecie;być może określenie "demokratyczne reguły" nie jest zbyt trafione,ale to właśnie między innymi dzięki nim jesteśmy na tym etapie rozwoju cywilizacyjnego,chodzi mi np. o równouprawnienie kobiet po czwarte;to,że islam przewyższał naszą kulturę w średniowieczu nie znaczy,że robi to teraz,jest to wręcz przykład na degenerację tej kultury... po piąte;jakie są na świecie państwa wyznaniowe oprócz islamskich? po szóste;uproszczenie z Hitlerem jest oczywiście zbyt daleko posunięte,ale to ty je podałeś. po siódme;wcale a wcale nie myślałem o talibach, po ósme;cenię sobie wielokulturowość i nie mam nic przeciwko żadnej religii,ale wolałbym,aby osiedlający się w Europie muzułmanie asymilowali się ,a nie tworzyli getta.Skoro przyjeżdżają do nas,bo im poziom życia tutaj odpowiada,to powinni się dostosować,bo ich reguły u nich takiego poziomu im nie zapewniają(mimo milionów petrodolarów) pozdrawiam :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Edge Re: DO EDGA IP: *.bsk.vectranet.pl / 10.1.1.* 11.01.03, 22:55 Liberale, oczywiscie nie wiem lepiej od ciebie, co myslisz. wybacz bledne zalozenia. cieszy mnie zreszta, ze sie mylilem. jesli chodzi o etap rozwoju cywilizacyjnego na ktorym sie znajdujemy, to patrzac dookola na ulicy, albo ogladajac wiadomosci, nie wiem czym mozna sie tu poszczycic. kultura zachodu gnije. rownouprawnienie kobiet? jest do niego daleko. nie mowie, ze blizej jest w pakistanie, ale odsylam do mojej odpowiedzi na pytanie suanne po szczegoly. to ze teraz kultura islamska nie jest dominujaca na swiecie nie musi byc dowodem na jej degeneracje, wydaje mi sie, ze bardzo sie mylisz. to troche tak, jakby powiedziec, ze np. fakt, ze wiekszosc rdzennych mieszkancow ameryki jest dzis alkoholikami spowodowany jest slabosciami ich kultury. zarowno tu i tam sa odpowiednie przyczyny i skutki. inne panstwa wyznaniowe poza islamskimi? i, jednoczesnie, takze poza polska? ups, zart. oczywiscie nie ma dzis panstw wyznaniowych o charakterze chrzescijanskim, ale 1. byly, 2. jest tak dlatego, ze chrzescijanstwo jest dominujace na swiecie, i po prostu nie musi miec panstw wyznaniowych. oczywiscie rozumiem to, ze czujac sie gospodarzem w tym zakatku swiata, pragniesz by to goscie sie dostosowywali do twoich zasad, a nie odwrotnie. getta powstaja z wielu powodow, takze z takich, ze 1. nie wszyscy chca, zeby sie oni asymilowali, 2. a jak chca to ma to byc teraz, juz i dzisiaj, albo arivederci. a tak to niestety nie dziala. tu potrzeba zrozumienia, szacunku i czasu. z obu stron oczywiscie. kultura islamu, poniekad w przeciwienstwie do europy, slynie ze swojej goscinnosci - ale zeby nie przenosic akcji zbyt daleko od naszego podworka posluze sie "europejskim" przykladem - kiedy czesc hiszpanii byla pod muzulmanskimi rzadami, zyli tam w wielkiej harmonii chrzescijanie, zydzi, islamiscie i ktokolwiek tylko mial ochote. zalozenie polegajace na stwierdzeniu, ze muzulmanscy goscie przybywaja w twoje strony, bo im odpowiada tutjeszy poziom zycia, ktorego nie maja zapewnionego u siebie jest owszem prawdziwe, ale musimy sobie zdawac sprawe, dlaczego tutaj jest taki poziom zycia, i jak to jest powiazane z poziomem zycia w innych miejscach. sa pewne bezposrednie zaleznosci miedzy standardami zycia w europie, czy ameryce polnocnej, a sytuacja w wielu innych miejscach tej planety. takze pozdrowienia, Edge Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: saunne Re: DO WSZYSTKICH IP: *.bialystok.sdi.tpnet.pl 12.01.03, 11:17 Dziekuje za odpowiedz - wszystkim, ktorzy zabrali glos w tej sprawie. Chetnie dowiem sie jeszcze czegos o islamie. Edge mam wrazenie, ze troche niesprawiedliwie oceniasz chrzescijanstwo (a raczej katolicyzm). Tlumaczysz nam, ze nie powinnismy generalizowac - calkowicie sie z tym zgadzam (wystarczy przeciez popatrzec na Turcje), ale i Ty postaraj sie tego nie robic. pozdrawiam. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Salik Islam w Polsce IP: *.olsztyn.sdi.tpnet.pl 12.01.03, 11:47 Jesli chodzi o Islam w Polsce to tutejsi tatarzy dawno juz stracili na niego monopol - absolutna większość z nich juz swej religii nie praktykuje. Meczety zaś znajdują się właściwie w każdym większym mieście w którym mozna znaleźć jakąś grupę muzułmanów - ponieważ "meczet" to niekoniecznie orientalna budowla z minaretami. Arabskie słowo "masdżid" oznacza dosłownie "miejsce gdzie bije się pokłony" i w tym sensie każde miejsce modlitwy jest meczetem. W wiekszości polskich miast za meczety służą po prostu odpowiednio urządzone wynajęte sale. Meczety-budynki znajdują się w Warszawie, Białymstoku, Gdańsku, Lublinie oraz dwa zabytkowe (nieużywane już w tej chwili) w Bohonikach i Kruszynianach. Istnie w Polsce wiele stowarzyszeń muzułmańskich, z sunnickich najbardziej znane to Stowarzyszenie Studentów Muzułmańskich oraz Muzułmańskie Stowarzyszenie Kształcenia Kulturalnego. Dwa szyickie związki religijne to Stowarzyszenie Jedności Muzułmańskiej (www.republika.pl/rberger) oraz Międzynarodowe Zgromadzenie Ahlul Bayt. Jesli chodzi o pytania dotyczące samego Islamu to zapraszam na stronę www.szia.prv.pl na której znajduje się mnóstwo artykułów oraz forum w razie ewentualnych pytań. Pozdrawiam wszystkich. Arek Salik. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ewe Re: Islam w Polsce IP: *.tkb.pl / 10.1.19.* 13.01.03, 15:55 Gość portalu: Salik napisał(a): > Meczety-budynki znajdują się w Warszawie, Białymstoku, Gdańsku, Lublinie oraz > dwa zabytkowe (nieużywane już w tej chwili) w Bohonikach i Kruszynianach. A muszę Ci powiedzieć, że to nie jest prawda :) W Bohonikach i Kruszynianach meczety są normalnie otwarte i "używane" :) Każdy może tam pojechać i zobaczyć jak wyglądają. pa Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Taz Znam kilku Muzułmanów... IP: *.mexico.one.pl 12.01.03, 14:53 Są to normalni ludzie niczym nie rózniący sie od innych. Na UwB wykłada doktor Tatar - jego wykłady były bardzo ciekawe. Mój sąsiad z ulicy też jest muzułmaninem (Piękny), nigdy nie słyszałem aby komuś przeszkadzało jego sąsiedztwo :-). Zainteresowani mogą również zajrzeć na www.islam.pl Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jan serce Re: Znam kilku Muzułmanów... IP: *.mcbone.net / *.pppool.de 13.01.03, 00:18 a czy obciecie lechtaczki kobiecie to jest normalne? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: liberał Re: Znam kilku Muzułmanów... IP: *.iig.pl 13.01.03, 00:40 a obrzezanie? a pokaż Anglikowi zsiadłe mleko,albo kiszoną kapustę i powiedz,że to jesz.Daję słowo,wielce się zdziwi. :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Salik Re: Znam kilku Muzułmanów... IP: *.olsztyn.sdi.tpnet.pl 13.01.03, 08:12 Nie mozna winic Islamu za to że w wielu miejscach świata muzułmanie praktykują oprócz swojej religii jeszcze jakieś przedislamskie zwyczaje. Obrzezanie dziewczynek nie ma nic wspólnego z Islamem, nie znajdziesz o tym wzmianki ani w Quranie ani w Hadisach. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Stanislaw Re: Znam kilku Muzułmanów... IP: *.dip.t-dialin.net 13.01.03, 17:32 Muzulmanie machaja zielonymi sztandarami, a u nas w kioskach maja nawet swoja gazete - "Zielony Sztandar". Kupilem to i wiem jaki maja skrot: PSL. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: norbert Re: Znam kilku Muzułmanów... IP: *.mcbone.net / *.pppool.de 13.01.03, 19:06 nie zmienia to faktu ze te swinie to robia, Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: sss Re: Znam kilku Muzułmanów... IP: *.olsztyn.sdi.tpnet.pl 13.01.03, 22:49 Faktu nie zmienia ale przerzuca winę z Islamu na lokalne tradycje. W niektórych państwach chrześcijaństwo wymieszało się z wcześniej dominującym kultem voodoo. Czy to wina chrześcijaństwa? U nas nie jest wyjątkiem jest że Polak-Katolik po pijaku bije swoją żonę...wina kościoła czy wódki? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: aga Re: co myślisz lub wiesz o Islamie w Polsce?? IP: *.tkb.pl / 10.1.19.* 14.01.03, 23:14 Muzułmanie polscy pochodzą głównie od Tatarów. jest ich od 4 tys. [o liczbie wyznawców miałam na gegrze :)) ] Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: grzegor Re: co myślisz lub wiesz o Islamie w Polsce?? IP: *.tkb.pl / 10.1.19.* 19.01.03, 22:11 ta tak ,ale bardzo mało Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: qba14 Re: co myślisz lub wiesz o Islamie w Polsce?? IP: *.tkb.pl / 10.1.19.* 05.02.03, 23:31 dziwne, myślałem, ze jakoś więcej. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Ginny Re: co myślisz lub wiesz o Islamie w Polsce?? IP: router:* / 10.102.21.* 06.02.03, 09:31 W Białymstoku nie ma jeszcze meczetu. Na razie buduje się on na Skorupach, zresztą od lat jest w tym samym stanie. Są natomiast dwa budynki modlitewne (na Hetmańskiej i na Grzybowej-os. Piasta). A poza tym to o islamie wiem tyle co wszyscy: Bohoniki, Kruszyniany, 5 tys. wyznawców w Polsce itd. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Stanislaw Re: co myślisz lub wiesz o Islamie w Polsce?? IP: *.dip.t-dialin.net 06.02.03, 10:54 Bylem pare lat temu w Bohonikach i Kruszynianach by wlasnie obejrzec Tatarow z bliska. Widzialem Meczet i spotkalem sympatycznych ludzi. Niczym sie nie roznia od innych Polakow, moze maja ciemniejsza cere ale za to bym nie dal reki obciac. Natomiast zwrocilem uwage na ciekawy cmentarz ktory znalazlem na skraju wsi. Jest to zalesione wzgorze na ktorym miedzy starymi drzewami, ukryte w trawie tkwia roznej wielkosci nieregolarne plaskie kamienie z wyrytymi napisami. Napisy sa i po polsku i po (chyba?) arabsku. Najstarsze nagrobki byly na samym szczycie gory, najnowsze na dole. I tu ciekawostka - wlasnie z nagrobkow mozna dowiedziec sie jakie nazwiska maja najczesciej polscy Tatarzy. Otoz w wiekszosci nazwiska koncza sie na -icz, a najwiecej bylo Aleksandrowiczow. W czasach potegi jaka byla Polska (od Baltyku po morze Czarne) czesc Tatarow odlaczyla od swojej macierzy i przeszla na strone polska. Byli najlepszymi i najwierniejszymi zolnierzami pod polskimi sztandarami i zostali za to nagrodzeni ziemiami - dzisiejsze Bohoniki i Kruszyniany wlasnie. W czasie swego najwiekszego swieta Ramadanu dokonuja rytualnego bicia byka - tak mowi(ze zdjeciami) pewien turystyczny folder. Mialem kiedys w pracy kumpla o nazwisku Murzicz ale nie chcial mi gadac o swoich korzeciach. Pozdr.. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: bary Re: co myślisz lub wiesz o Islamie w Polsce?? IP: *.user.nortelnetworks.com 06.02.03, 12:15 Nie mozna porownywac wszystkich muzelumanow te sama miara. Innaczej sprawy sie maja w Arabii Saudyjsiej, Sudanie, inaczej w Maroku czy tez Tunezji a jeszcze inaczej w Indonezji. Jednakze nie moge zgodzic sie na takie proste uproszczenia, ze Islam jest doskonaly a tylko gdzies tam jacys ludzie robia potworne rzeczy. Tak sie akurat sklada, ze w Arabii Saudyjskiej (gdzie elity koncza elitarne uczelnie w USA czy Europie Zachodniej) czy Sudanie za przyjecie chrztu przez muzelumanina grozi kara smierci. Co wiecej w Arabii Saudyjskiej praktyki religijne innych grup wyznaniowych sa zabronione. Z rownouprawnieniem kobiet tez wyglada to roznie. Znam jednego Marokanczyka, ktorego wersja Koranu nie zaklada rownouprawnienia kobiet. Byc moze to nie ten sam Koran, ktory czyta Edge. Siegajac do historii. Na podbitych przez Arabow terenach np. Polnocnej Afryce, mozna bylo praktykowac chrzescijanstwo, ale rownoznaczne to bylo z placeniem podatku, ktorego muzelumanie nie placili. Z koleii stosunek Islamu np. do Hindusow, (religii nie wywadzacych sie z drzewa Abrahamaowego) byl krotki - przechodza na islam albo smierc. Wiem, ze rownie podobne rzeczy mozna by cytowac o religiach chrzescijanskich. Zasadnicza roznica jest w tym, ze w przypadku chrzescijanstwa tyczy sie to minionych wiekow, zas co do Islamu, jest to wciaz rzeczywistoscia. Sa kraje zacofane - Sudan, gdzie wciaz mozna ukamienowac kobiete za cudzolostwo, albo skazac na smierc za odejscie od wiary. Sa kraje nowoczesne - Arabia Saudyjska, gdzie jest podobnie. Odpowiedz Link Zgłoś