Dodaj do ulubionych

Architektura Więzienna - Komunalne na Borkowskiej

IP: *.internetdsl.tpnet.pl 07.09.05, 08:48
Dzisiejszy Dziennik Polski.
Kronika Krakowska. "Architektura Więzienna".
Czyli o nowych trendach, które niebawem zobaczymy także pod Wawelem.

Brawo władze miasta!
Brawo urbaniści!
Brawo deweloper!
Brawo architekci!
Brawo murarze!

A mieszkańcy Krakowa niech siedzą cicho!
Nic nie mają do gadania, bo to cud jest!!!
Obserwuj wątek
    • ruczaj.x Re: Architektura Więzienna - Komunalne na Borkows 07.09.05, 09:47
      można tylko zacytować:

      "Nie jestesmy przeciw mieszkaniom komunalnym, ale trzeba sie najpierw dobrze zastanowic, w ktorym miejscu powinny powstac...

      Mieszkancy Klinow nie chca dopuscic do budowy drugiego osiedla komunalnego na tym terenie. Ich zdaniem nie powinno takze dojsc do zasiedlenia juz wybudowanych gminnych blokow, tylko przez lokatorow z przydzialu.

      Na wiosne tego roku przy ul. Borkowskiej wyroslo osiedle kilku blokow komunalnych. - Wybudowano je po cichu, bez powiadomienia sasiednich mieszkancow. W Europie odchodzi sie od tworzenia takich skupisk komunalnych. Nie jestesmy przeciw mieszkaniom komunalnym, ale trzeba sie najpierw dobrze zastanowic, w ktorym miejscu powinny powstac - mowi Mieczyslaw Gorowski, profesor Akademii Sztuk Pieknych, jeden z mieszkancow Klinow.

      Kliny to dzielnica willowa, jedna z drozszych w Krakowie. Naprzeciwko blokow komunalnych przy ul. Borkowskiej stoja domy jednorodzinne. Mieszkancy Klinow uwazaja, ze nowe osiedle powinno byc w niewielkiej czesci zasiedlone przez lokatorow komunalnych, reszte gmina powinna sprzedac na wolnym rynku. "W warunkach koncentracji niedostatku dochodza do glosu jednostki i grupy najbardziej sfrustrowane, nieprzystosowane do zycia w zdrowej spolecznej wspolnocie" - napisali w liscie do prezydenta profesorowie wyzszych uczelni (AGH, AR, UJ, ASP) oraz z Polskiej Akademii Nauk, ktorzy mieszkaja na Klinach. Wsrod protestujacych jest takze Stanislaw Lem, jego dom znajduje sie tuz obok blokow przy ul. Borkowskiej

      Mieszkancy Klinow maja zastrzezenia do architektury nowych, komunalnych blokow. - Wybudowanie klatek schodowych na zewnatrz i wejsc do mieszkan z tarasow przypomina budowle wiezienne. To tania architektura, nie pasuje do tego miejsca - uwaza prof. Gorowski.

      Prezydent nie ma jednak zamiaru rezygnowac z koncepcji budowy osiedli blokow komunalnych i ulec presji radnych i mieszkancow. Nie bedzie stosowal sie do uchwaly Rady Miasta, ktora zaleca mu odstapienie od budowy osiedli i rozpraszanie mieszkancow komunalnych po calym miescie, w lokalach wykupionych od deweloperow czy spoldzielni. - Postulowany przez panstwa zakup mieszkan na rynku pierwotnym i wtornym w ilosci nie przekraczajacej 20 proc. lokali w budynku napotyka na powazne trudnosci organizacyjne i bariere braku zainteresowania ze strony dysponentow takich lokali - pisze prezydent do Stowarzyszenia "Bezpieczne Kliny". Jego zdaniem wybudowanie blokow przez gmine jest znacznie korzystniejsze niz zakup lokali na rynku wtornym. Nabycie 300 mieszkan wymagaloby dodatkowych 500 tys. zl na oplaty zwiazane z zawarciem umow notarialnych. "Rozglos, jaki towarzyszyl protestom mieszkancow os. Ruczaj powoduje szczegolna ostroznosc deweloperow przy oferowaniu jakichkolwiek mieszkan gminie z obawy przed brakiem zainteresowania zakupem pozostalych mieszkan w budynku na zasadach wolnorynkowych przez klientow indywidualnych" - napisal prezydent. Zapewnia takze, ze do mieszkan w nowych bolkach na Klinach nie beda kierowane osoby po wyrokach eksmisyjnych z prawem do lokali socjalnych. Do nowych mieszkan komunalnych "maja byc kierowane osoby uprawnione do otrzymania lokalu zamiennego, osoby, ktore utracily mieszkania na skutek trzyletnich wypowiedzen umow najmu czy tez byli nauczyciele przekwaterowywani z lokali mieszkalnych, polozonych na terenie placowek oswiatowych" - wylicza prezydent.

      Mieszkancy Klinow podkreslaja, ze znacznie wieksze korzysci ekonomiczne osiagneloby miasto, gdyby po cenach rynkowych sprzedalo dzialki na Klinach i za te pieniadze kupilo mieszkania dla najubozszych.

      Profesorowie, ktorzy mieszkaja na Klinach, spotkali sie pod koniec sierpnia z prezydentem Jackiem Majchrowskim. Pytali go o nastepny teren pod budowe blokow komunalnych; przy ul. Bartla i Komuny Paryskiej, o 400 m od ul. Borkowskiej. - Prezydent odpowiedzial, ze nic mu na ten temat nie wiadomo. Jednoczesnie dowiedzielismy sie, ze dziesiec dni wczesniej wyslal do Stowarzyszenia "Bezpieczne Kliny" pismo, w ktorym dokladnie tlumaczyl powody, dla ktorych nie zamierza rezygnowac z budowy blokow komunalnych w rejonie ul. Bartla i Komuny Paryskiej - mowi prof. Mieczyslaw Gorowski.

      Tymczasem jak wyjasnia prezydent w pismie do Stowarzyszenia "Bezpieczne Kliny" - przy ul. Bartla i Komuny Paryskiej maja powstac 144 mieszkania w trzech czterokondygnacyjnych budynkach."

      wychodzi prawdomówność co to niektórych
    • nooboo Wsrod protestujacych jest takze Stanislaw Lem...!! 07.09.05, 10:39
      no pięknie!
    • ruczaj.x Na lokal SOCJALNY w Krakowie czeka ponad 1000 osób 07.09.05, 10:57
      Na lokal SOCJALNY w Krakowie czeka ponad 1000 osób!!!

      To jeśli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości kto tak naprawdę zamieszka na tych osiedlach.
      • mogw Mieszkania socjalne beda miedzy innymi w Ruszczy 05.12.05, 11:24
        Szanowny Panie
        Prosze byc spokojny mieszkania socjalne tez sie znajda beda do tego
        zaadaptowane miedzy inymi budynki w Ruszczy
        Na Ruczaju beda bloki komunalne dla ludzi wykwaterowanych, wdow po generalach,
        nauczycieli, zon profesorow itp
    • Gość: rześki Re: Architektura Więzienna - Komunalne na Borkows IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.09.05, 21:56
      O co chodzi na tych Klinach?

      Ponieważ temat mnie chwycił za serce, zaczynam odkrywać,
      co do tej pory znalazłem na ten temat.
      Na razie dwa w jednym: deweloper i władze miasta w jednym tańcu przyłapani?
      Małe dzieci mówią na to "fe!" a trochę starsze "fuj!".

      A zatem: ZAGINIONA STRONA WWW!!!

      Najpierw polecam pusty link:
      www.krn.pl/strona/1,6,909/Wawel_Service_Sp._z_o.o..html
      A TERAZ TO CO TAM BYŁO W LISTOPADZIE 2004:

      64.233.183.104/search?q=cache:1yPCeqCPyqYJ:www.krn.pl/strona/1,6,909/Wawel_Service_Sp._z_o.o..html+%22wawel+service%22%3Bkomunalne&hl=pl
      A zwłaszcza zdanie: "Ponadto Miasto Kraków zakupi od spółki ponad 100 mieszkań
      przeznaczonych dla osób oczekujących na mieszkania zastępcze i komunalne – w tej
      sprawie Prezydent Miasta Krakowa wydał już specjalne zarządzenie."

      I na koniec ta magia liczb:
      "Spółka angażuje się także w projekty dotyczące budowy mieszkań socjalnych,
      oparte na oryginalnym systemie finansowania. W przeciągu najbliższych trzech
      lat, planuje się wybudowanie około 1000 takich mieszkań dla osób posiadających
      minimalne wynagrodzenia.
      W bieżącym czasie realizujemy budowę trzech osiedli mieszkaniowych w Krakowie,
      obejmujących łącznie ok. 500 mieszkań, natomiast przedmiotem naszego
      zainteresowania są kolejne dwie działki budowlane, z przeznaczeniem pod szeroko
      rozumiane budownictwo mieszkaniowe."

      Ciekawi mnie bardzo dlaczego to już nie jest informacja jawna.
      Może dlatego, że coś dudni od jakiegoś czasu...
    • Gość: sos Re: Architektura Więzienna - Komunalne na Borkows IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.09.05, 14:03
      Ciekawe info, nie wiedzieć czemu mieszkańcy osiedli nie są informowani o
      polityce firmy wawel service przed podpisaniem umowy ...
    • Gość: o nie!!! Re: Architektura Więzienna - Komunalne na Borkows IP: *.ramtel.pl 05.12.05, 00:03
      Nadal jestem sparalizowana! Mialam dzisiaj okazje zobaczyc bloki komunalne na
      ul. Borkowskiej i do tej pory nie moge sie otrzasnac!!! Mieszkam w innym
      rejonie miasta i jak dotad nie mialam swiadomosci istnienia takich koszmarow w
      miescie. I nie chodzi juz tylko o sama architekture wiezienna ( swietna
      klasyfikacja tego typu budowli) ale takze o funkcjonalizm budynkow. Nie
      wiedzialam ze istnieja bloki z pseudoklatkami bez dachow na zewnatrz budynkow i
      pseudokorytarzami ktorymi sa dlugie balkony. Moje slowa nie sa w stanie opisac
      tego koszmaru XXI wieku- ku przestrodze polecam wycieczke w rejony Borkowskiej.
      • Gość: Kazio Re: Architektura Więzienna - Komunalne na Borkows IP: 217.96.22.* 05.12.05, 10:01
        E! No bez przesady! Galeriowce są w różnych miejscach Kraowa - ot choćby na
        ulicy Mogilskiej. I nie to jest problemem myśle. Ale dalej to juz wszyscy
        wiedzą.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka