Dodaj do ulubionych

Najnowocześniejszy tramwaj w Europie z Łodzi

IP: *.toya.net.pl 19.11.09, 21:50
www.uml.lodz.pl/?str=1200&id=17695
„Solaris Tramino” – najnowocześniejszy tramwaj w Europie – miał swoją premierę
w Łodzi. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zmontowało pierwszy tego typu
pojazd w hali Zakładu Techniki przy ul. Tramwajowej 6.

Pierwszy „szynowiec” firmy Solaris Bus&Coach S.A. ma prawie 32 m długości, 2,3
m szerokości i ponad 3,5 m wysokości. Wyposażono go w najnowocześniejsze
systemy trakcyjne. Jest niskopodłogowy, klimatyzowany, ma wygodne siedzenia i
ergonomiczne miejsce pracy dla motorniczego. Dodatkowo w tramwaju zamontowano
rozkładaną rampę dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Ciekawostką jest to, że w sumie rozłożono w nim ok. 5 km przewodów elektrycznych.

Mechanicy łódzkiego MPK zmontowali „Tramino” w rekordowo szybkim tempie,
pracując nawet na trzy zmiany. Umowę z firmą Solaris Bus&Coach S.A. podpisano
18 maja br. Zakończenie budowy stało się faktem już pięć miesięcy później.
Pojazd miał swoją promocyjną premierę w październiku na targach w „Trako” w
Gdańsku. Jego konstrukcja, rozwiązania techniczne, design, a także jakość
wykonania zdobyły uznanie fachowców zajmujących się komunikacją szynową w
Polsce oraz w Europie. – Jak powiedział mój mąż, tamta prezentacja tramwaju
była największą konferencją prasową, w jakiej kiedykolwiek brał udział.
Zainteresowanie było naprawdę ogromne – mówiła podczas łódzkiej premiery
Solange Olszewska, prezes Solaris Bus&Coach S.A., dziękując jednocześnie jego
wykonawcom.

W czasie montażu pracownicy łódzkiego przewoźnika nie tylko musieli wykazać
się wysokimi kwalifikacjami i zdobywali nowe doświadczenia, ale też specjalnie
dla realizacji tego projektu MPK uzyskało autoryzację lakierni jednego ze
światowych potentatów w tej branży. Dzięki temu „Tramino” pokrywa
sześciowarstwowa powłoka perłowa najwyższej jakości (stosowana m.in. przez
ekskluzywne marki samochodowe). – MPK Łódź zostało zaproszone do tego projektu
i sprostało zadaniu. Było to możliwe dzięki wysokiej fachowości grupy
pracowników. Udowodniliśmy, że potrafimy realizować przedsięwzięcia, które
pozwalają nam zdobywać nowe rynki – powiedział Krzysztof Wąsowicz, prezes MPK
Łódź Sp. z o.o. – Pokazaliśmy, że możemy być poważnym i liczącym się koncernem
nie tylko w kwestii świadczenia usług przewozowych, ale też w zakresie
produkcji. To pozwala na dywersyfikację działalności i stabilność
przedsiębiorstwa.

Teraz nowy produkt firmy Solaris będzie testowany. Na próbny sprawdzian
pojedzie do Poznania. (M.Ka.)
Obserwuj wątek
    • przemo_pomoze Chyba udało mi sie zainspirować kogoś :-)) 19.11.09, 23:21
      Może udało mi sie zainspirowac kogoś w MPK ale postulaty
      podtrzymuję co do wymogów jakie należy postawic nowym tramwajom (
      linie 15, 12 , 13, 8, 10, 4.

      O co chodzi? Poniżej zamieszczam fragment korespondencji:

      Oto część korespondencji:
      do Solaris


      Dziękujemy. Twoje zgłoszenie zostało dostarczone do właściwej
      osoby.

      Data wysłania zgłoszenia: 21.05.2009 12:08

      Imię i nazwisko: Przemysław Pęczak
      Temat zgłoszenia: Wpyprodukujcie prototyp na 300 -350 osób i
      przetestujcie
      Treść zgłoszenia: Witam. Nazywam sie Przemysław Pęczak. Pracuję w
      Łódzkim Zarządzie Dróg i Transportu. Zajmowałem sie kilka lat
      komunikacją miejską w Łodzi wtym też zawodowo. Dziś Łódź pilnie
      potrzebuje nowoczesnych tramwajów. Obecnie na linii 10 kursują
      Cityrunnery firmy Bombardier - drogie jak cholera 8,5 mln zł za
      sztuke bez klimy, na linii 11 kursują bardzo fajne i nowoczesne
      Pesy ale tylko pięcioczłonowe. Aby pomieścic pasażerów MPK w
      godzinach szczytu komunikacyjnego trzeba było dołożyć jeszcze jedna
      linię tramwajową 16. Idealnym rozwiązaniem wydaje sie tutaj
      tramwaj, który pomieści 300- 350 osób z dużą ilościa miejśc
      siedzących 100% niskiej podłogi, klimatyzacją, w wersji z drzwiami
      po jednej lub po obu stronach ( w przypadku połaczeń regionalnych),
      kasowniki przy każdym wejściu, dużą ilościa miejsca na wózki dla
      niepełnosprawnych (około 4 wózków) i miejscami na wózki dziecięce (
      również około 4) miejscami do przewozu rowerów ( Łódź chce byc
      przyjazna rowerzystom) ora z miejscem do przewozu dużych bagaży np.
      z dwrca i na dworzec autobusowy czy PKP. Prędkość konstrukcyjna
      winna wynosić do 100km/h, predkość robocza do 70km/h, tramwaj
      winien byc wyposażony w dwa odbieraki pradu, tak by w przypadku
      awarii jednego można było go zastapić drugim. Minimalny promień
      skretu winien wynosić nie więcej niż 17 m, w łodzi mamy wąski tor.
      Również należałoby zastosować w tramwaju albo akumulatory, które w
      przypadku awarii pozwolą pokonać tramwajowi odcinek około 5-6 km (
      samodzielny zjazd do zajezdni) albo byc wyposażony w zapasowy
      silnik spalinowy (np. diesel) do zjazdu do zajezdni. Pojazd taki
      pomógłby w likwidacji tzw. stad tramwajów co znacznie ogranicza
      prędkość przejazdu na linii, udrożnienia ruchu kołowego (
      automatyczna sygnalizacja wariuje jak co chwilę musi dawac
      pierwszeństwo tramwajowi) podniosłaby to komfort podróży, ułatwiło
      życie niepełnosprawnym, podróże na dworzec i z dworca z bagażem i
      pomogłoby rowerzystom, którzy chcieliby np. przewieźć r ower gdy
      np. zaczął padac deszcz. Obecnie Pesa kosztowała około 6,5 mln zł
      dla około 250 pasażerów ale wątpie by była zdolna tyle przewieźć.
      Przejścia winny być szerokie takie jak w Pesie. Cityrunnert jest za
      ciasny. I z takim pojazdem zapraszamy do Łodzi na pokazy. Bedzie
      budowana linia ŁTR2 i modernizowana na osi wschód -zachód. mamy już
      dwie linie ze zmodernizowanym równiutkim torowiskiem więc nie ma
      problemu. Tramwaj trzeba tylko wyprodukować, uzyskać homologację i
      przetestować i pokazać w ruchu w Łodzi, powozic pasazerów i wierzę
      że sie przyjmie. Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim ale podam
      wszystkie nr tel.
      tel. do pacy aktualny (Wydział Oczyszczania i Zieleni ZDiT) (42)
      638 49 73, tel. komórkowy prywatny 605 730 924 ,
      email służbowy: p.peczak@uml.lodz.pl
      email prywatny: przemo_pomoze@gazeta.pl
      mój kanał na YouTube (bardziej komunalny):
      www.youtube.com/user/przemopomoze?gl=PL&hl=pl
      moje forum:
      forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=48162
      ostatni program o mnie w Uwadze TVN:
      uwaga.onet.pl/19570,news,,chcial_go_zwolnic_za_pracowitosc,reportaz.
      html

      Szczerze życzę Państwu powodzenia i mocno kibicuję jako Polskiej
      firmie. Przedstawiłem Państwu realne potrzeby łódzkiego pasażera i
      mieszkańca. Takim pojazdem moglibyście zrewolucjonizować w naszym
      regionie komunikację.Warto też zapenic mu wysoką konkurencyjność
      cenową. Taboru poszuja trzej przewoźnicy : MPK Łódź Spółka z o.o..
      MKT Spółka z o.o. oraz TP Spółka z o.o.Ciekawych rozwiazań oczekują
      władze takich miast jak Łódź, Pabianice, Zgierz, Konstantynów
      Łódzki, Lutomiersk, Ksawerów.

      Z MPK:

      Witam,

      Badania potoków ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych Łodzi
      prowadzone w
      ostatnich latach na zlecenie Zarządu Dróg i Transportu nie
      potwierdzają
      potrzeby wprowadzania do eksploatacji taboru tramwajowego o tak
      dużej
      pojemności. Standardową jednostką przewozową jest dwuwagonowy
      pociąg złożony
      z wagonów typu 805Na o pojemności znamionowej 198 pasażerów przy
      napełnieniu
      wynoszącym (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z
      dnia 22
      grudnia 2003 roku w sprawie warunków technicznych tramwajów i
      trolejbusów
      oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia , Dz.U. nr 230 z 2003 r.,
      poz.
      2301) 5 pasażerów stojących na 1 m2 powierzchni lub wagon
      jednoprzestrzenny
      o długości ok. 30 metrów o zbliżonej pojemności (PESA 122N - 196
      pasażerów;
      Cityrunner - 175 pasażerów). Zwiększenie pojemności tramwaju
      niskopodłogowego do ok. 300 pasażerów wymagałoby zastosowania co
      najmniej
      7-członowej konstrukcji o długości całkowitej ponad 40 metrów. Ze
      względu na
      skrajnię nie można zastosować pudła o szerokości większej, niż
      2,30 - 2,35 m
      , a pozostawienie dużej części powierzchni dla rowerów, wózków
      inwalidzkich
      lub dziecięcych zmniejsza przy tym użytkową powierzchnię dla
      pasażerów, a
      zatem zmusza do dalszego wydłużenia konstrukcji. Jest to możliwe
      technicznie, lecz w obecnych warunkach ruchowych nieuzasadnione
      ekonomicznie.
      Tramwaj niskopodłogowy "Tramino" prezentowany na stronach
      internetowych
      firmy Solaris nie został jeszcze wyprodukowany ani tym bardziej -
      dopuszczony do ruchu z pasażerami. Wg udostępnionych przez
      producenta
      informacji będzie to wagon pięcioczłonowy o rozmiarach i układzie
      zbliżonym
      do eksploatowanych w Łodzi tramwajów Cityrunner i PESA 122N.
      Techniczna
      możliwość testowania go w Łodzi zależy od tego, na jaki tor
      zostanie
      wykonany prototyp - jak wiadomo w Łodzi mamy tor wąski o prześwicie
      1000 mm,
      podczas gdy większość miast w Polsce (Warszawa, Kraków, Poznań,
      Wrocław,
      Gdańsk, miasta Śląska i Zagłębia) - tor normalny o prześwicie1435
      mm . W
      przypadku dostępności wagonu w wersji na tor 1000 mm MPK-Łódź Sp. z
      o.o. z
      pewnością podejmie starania o przeprowadzenie w naszym mieście
      próbnej
      eksploatacji tramwaju "Tramino".


      Z poważaniem,
      Dział Obsługi Pasażera



      ---
    • Gość: belyall Solaris i Autosan razem IP: *.toya.net.pl 20.11.09, 22:43
      Krzysztof Olszewski i Sobiesław Zasada będą robić wspólne interesy. Na miejskich
      szynach... Solaris zyska doświadczonego partnera, a Autosan szansę na poprawę
      wyników.

      Krzysztof Olszewski i Sobiesław Zasada to dwa wielkie nazwiska polskiej
      motoryzacji Obaj mają w naszym kraju fabryki autobusów. Pierwszy w Bolechowie
      pod Poznaniem produkuje Solarisy, drugi — Autosany w Sanoku. Teraz razem zrobią
      tramwaje.

      Pierwszy krok został zrobiony na początku roku. Autosan przygotował wtedy dla
      Solarisa szkielet prototypu tramwaju marki Tramino. Nadszedł czas na
      rozszerzenie współpracy. Na poniedziałek władze Poznania zaplanowały podpisanie
      umowy na zakup 40 nowych, niskopodłogowych tramwajów (dodatkowych 20 jest w
      opcji). Do marca 2012 r. ma je dostarczyć miastu firma Solaris Bus Coach.
      Stalowe szkielety do nich będą powstawać w Sanoku.

      — Należy sądzić, że wraz z rozstrzygnięciem przetargu nastąpi kontynuacja
      współpracy między naszymi firmami w zakresie produkcji szkieletów do tramwajów —
      ostrożnie mówi Franciszek Gaik, prezes spółki Polskie Autobusy, wchodzącej w
      skład imperium Sobiesława Zasady i kontrolującej Autosana.

      Ostrożność jest chyba na wyrost. Konkretnego zlecenia Autosan jeszcze co prawda
      nie ma, ale Solaris uzależniał je zawsze od rozstrzygnięcia przetargu w
      Poznaniu. Producent z Bolechowa jako dostawcę szkieletów widzi Autosana.

      — Nie ma powodu, by było inaczej — podkreśla Krzysztof Olszewski, właściciel i
      szef rady nadzorczej firmy Solaris Bus Coach.

      Korzyści z tej współpracy będą obopólne. Autosan, w związku z załamaniem
      krajowej sprzedaży autobusów, zakończy ten rok na minusie. Franciszek Gaik
      przyznaje więc, że zrealizowanie zamówienia dla Solarisa będzie miało bardzo
      duże znaczenie dla poprawy wyników spółki już w przyszłym roku. Z kolei Solaris
      postawił na doświadczonego partnera. Poza autobusami, od wielu lat sanocka
      fabryka specjalizuje się w produkcji tzw. szynobusów (choć obecnie nie realizuje
      żadnego zamówienia). W tym roku dostarczyła natomiast 100 dachów oraz innych
      elementów metalowych dla lokomotyw Bombardiera i ponad 80 kabin maszynisty dla
      Alstomu.

      PAP
    • Gość: furippu Re: Najnowocześniejszy tramwaj w Europie z Łodzi IP: *.p.lodz.pl 21.11.09, 15:39
      „Solaris Tramino” – najnowocześniejszy tramwaj w Europie":
      prowincjonalizm lodzkiego magistratu nie ma granic. Chociaz, moze
      raczej cynizm: komunikat naprawde jest taki - "popatrzcie jak sie
      wspaniale MPK rozwija pod rzadami obecnych Ojcow Miasta".

      A prawda jest taka: zarowno "Solaris", jak i "Pesa", to
      nieporozumienie pokazujace, ze w PL nie wiedza po co sa wagony
      niskopodlogowe. Wskutek idiotycznego profilu pudla (nawet przy
      poprawnie zaprojektowanych peronach), nie da sie do nich bez
      trudnosci wjechac wozkiem inwalidzkim.

      Wina za to lezy po stronie ministerstwa, ktore ma kretynskie
      przepisy dotyczace homologacji, jak i producentow, ktorzy cynicznie
      projektuja "pod polskie przepisy". Racje maja ci przewoznicy, ktorzy
      importuja konstrukcje, nie ogladajac sie na klopoty z wladzami w
      Warszawie. Jak pokazuje doswiadczenie zreszta, sa one do
      przeskoczenia.
      • Gość: maciej_m Re: Najnowocześniejszy tramwaj w Europie z Łodzi IP: *.mobile.playmobile.pl 21.11.09, 23:56
        Szanowny kolego/koleżanko niestety mylisz się.

        Rozporządzenie regulujące warunki techniczne tramwajów i trolejbusów nakazuje wykonanie wagonów w skrajni określonej polska normą. Z praktyki jednak wynika, że tabor nie spełniający tych warunków może po prostu kursować tylko po trasach dla niego dostosowanych.
        Na tej podstawie homologacje w Polsce otrzymały Cityrunner, Combino, NGT6Kr oraz Tata RT6N1.

        Poznań na pewno zamówi wagony z "prostym dołem" bo po prostu wie do czego służy tramwaj.
        Natomiast jeżeli decydenci w innych miastach nie umieją napisać dokumentacji przetargowej (SIWZ), bo nie chce im się pomyśleć to już nie jest wina producenta. Solaris, PESA i każdy inny producent dostarczy to na co będzie zamówienie.

        Z pośród polskich producentów konstrukcje proste na dole (będące co prawda rozwinięciem 105N) buduje RMT Protram z Wrocławia.

        Norma na skrajnię nie może doczekać się rozsądnej nowelizacji ponieważ nie ma funduszy na opłacenie specjalistów, którzy byliby w stanie wykonać stosunkowo skomplikowane obliczenia dotyczące dynamiki przemieszczeń pudła w czasie ruchu wagonów.

        Maciej M
        • Gość: furippu Re: Najnowocześniejszy tramwaj w Europie z Łodzi IP: *.p.lodz.pl 22.11.09, 01:02
          A w czym sie mianowicie myle? Chyba tylko w tym, ze niepotrzebnie
          uzylem slowa "homologacja".

          Podtrzymuje opinie, ze produkowanie bubli w rodzaju Pesy lub
          Solarisa obciaza rowniez producentow. Ktos uczciwy nie bedzie sie
          zabieral za cos, o czym z gory wiadomo, ze to glupota.

          Zgadzam sie w calej rozciaglosci, ze wina lezy takze po stronie
          zamawiajacych/kupujacych.
          • Gość: barnaba Re: Najnowocześniejszy tramwaj w Europie z Łodzi IP: *.lodz.msk.pl 22.11.09, 13:39
            Jeżeli zamawiający zamawia głupotę, trudno mieć pretensje do producenta, że
            realizuje zamówienie :)
            • Gość: furippu Re: Najnowocześniejszy tramwaj w Europie z Łodzi IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.11.09, 16:32
              Jakos jednak rzutuje to na reputacje producenta. U mnie prywatnie
              Pesa ma juz przechlapane, drugi kwiatek to ten chlam, co jezdzi do
              Warszawy. Jesli kiedys cos bedzie ode mnie zalezec, to zrobie jej
              kuku.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka