Dodaj do ulubionych

Włazy 4 kultur?

23.03.09, 14:38
odsłonił wiceprezio naszego miasta.
Tylko - jakich kultur? Bo wychodzi na to, że historia włazami pisana
się zhamerykanizowała za to Niemców już nie uwzględnia.
www.uml.lodz.pl/?str=1200&id=15878
A może nie godzi się po napisie w jęz. niemeickim deptać - wszak
nacja znana ż umiłowania czystości... Sama już nie wiem.
Obserwuj wątek
    • big_news Re: Włazy 4 kultur? 23.03.09, 14:40
      A jak jest Łódź po niemiecku?
      • przyslowie Re: Włazy 4 kultur? 23.03.09, 14:44
        Lodz.
        • big_news Re: Włazy 4 kultur? 23.03.09, 14:48
          Tak myślałem.
          Szkoda, że autorka wątku nie dostrzegła takiego napisu na włazie.
          No, ale wtedy nie dałoby się tematu pociągnąć...
        • patsywojt Re: Włazy 4 kultur? 23.03.09, 14:51
          Lodsch
          choć językoznawcą nie jestem
          • przyslowie Re: Włazy 4 kultur? 23.03.09, 14:59
            Ta wersja jest lepsza.
            Może wypowie się jakiś germanista, jeśli jest na sali?
            • przyslowie Re: Włazy 4 kultur? 23.03.09, 15:04
              A czy my w Łodzi nie mamy oryginalnych zabytkowych włazów
              świadczących o istnieniu obcych kultur w mieście?
              No tak, tylko po co wydawać pieniądze na zabytki, skoro lepiej
              stworzyć coś nowego na własną chwałę?
              • patsywojt Re: Włazy 4 kultur? 23.03.09, 15:12
                No właśnie nie bardzo
                rosyjski, żydowski i polski się uchowały
                fotozinnejbeczki.blox.pl/2008/08/Historia-pod-stopami.html
                ale o niemieckiej nie wiem. Niby niemieckie gazety miały tytuły z
                pisownią Lodz (Lodzer tageblatt) ale też z pisownią Łodźer
                Anzeiger...
                Poza tym pisownia Lodz jest też w języku angielskim - więc naprawdę
                osoby z kręgu tego języka o niczym nie informuje - co najwyżej
                pomyślą, że nazwa miasta po angielsku... z niemieckim raczej im się
                nie skojarzy.
                • big_news Re: Włazy 4 kultur? 23.03.09, 15:16
                  Jeżeli wziąć pod uwagę okoliczność, że angielski to język de facto... germański,
                  będziemy w domu.
                  • patsywojt Re: Włazy 4 kultur? 23.03.09, 15:22
                    Z założenia szło o upamiętnienie 4 kultur - konkretnych - a nie w
                    domyśle... Lepiej chyba wybrać pisownię jednoznacznie wskazującą na
                    język niemiecki.
                    Czepiam się wiem - ale taka pisownia jest niejednoiznaczna, porównaj
                    z tym np:
                    wysylkowa.pl/ks575284.html
                    • big_news Re: Włazy 4 kultur? 23.03.09, 15:26
                      Zakładam, że osoby odpowiedzialne za projekt "włazowy" wiedziały co robią. I, że
                      napisy na włazie są jak najbardziej poprawne.
                      • Gość: patsywojt Re: Włazy 4 kultur? IP: *.imp.lodz.pl 23.03.09, 16:13
                        Odpowiadało za to najogólniej mówiąc Miasto, odsłaniał najpierwszy
                        zastępca Rezydenta. Przemyśl jeszcze raz to, co powyżej napisałeś,
                        Bigi.
          • big_news Znalazłem takie coś: 23.03.09, 15:05
            www.hrs.de/web3/search.do;jsessionid=C15F177622EFA1A5517B103B6094D6EE.2-3?clientId=ZGVfX05FWFQ-&cid=2-3&activity=showSearchResult
            Nigdzie tam nie ma nazwy Lodsch ...
            • patsywojt Re: Znalazłem takie coś: 23.03.09, 15:16
              a ja takie zimmer.pl/2-noclegi-wojewodztwo-lodzkie.html
              nigdzie nie ma Lodz...
              • big_news Re: Znalazłem takie coś: 23.03.09, 15:19
                Fakt.
                Jednak wypada zauważyć, że "moja" stronka jest autentycznie niemiecka, a "Twoja"
                jednak polska. Więc...
              • przyslowie Re: Znalazłem takie coś: 23.03.09, 15:20
                Ale Niemcom nie jest obce określenie: Lodzermensch.
                Wychodził w Łodzi przed wojną LedzerZeitung czy cóś takiego.
                • przyslowie LodzerZeitung oczywiście. bt 23.03.09, 15:23

            • patsywojt a na pocztówkach z dawnych lat 23.03.09, 15:17
              www.allegro.pl/item583728875_lodz_lodsch_russisch_orthodoxe_kirche.html
              • big_news Re: a na pocztówkach z dawnych lat 23.03.09, 15:21
                To jest jakiś dowód.
                Ale i tak uważam, że poprawnie jest Lodz.
                • patsywojt Re: a na pocztówkach z dawnych lat 23.03.09, 15:28
                  Poprawne są obie - tyle, że jak pisałam, Lodz jest mniej
                  jednoznaczna (może być traktowana jako angielska).
                  • szprota Re: a na pocztówkach z dawnych lat 23.03.09, 23:16
                    Zaraz.
                    Najpierw piszesz, że jest niepoprawna, potem, że poprawna, tylko niejednoznaczna?
                    Weź się ogarnij i zdecyduj, czy się czepiać, czy nie.
                    Ja się niejednokrotnie spotkałam z zapisem Lodzermensch, Lodzermenschen, więc ewidentnie Lodz.
    • calor Re: Włazy 4 kultur? 23.03.09, 15:39
      Idiotyczny pomysł,rzekł bym niszowy na miarę miasta
      Zapewne te włazy będą trzy razy droższe...ale co tam
      grunt że jest pomysł na zaistnienie w mediach;-)
      • przyslowie Re: Włazy 4 kultur? 23.03.09, 15:42
        To nawet Ci się udało.
    • iszkariota Re: Włazy 4 kultur? 23.03.09, 15:55
      patsywojt napisała:

      > odsłonił wiceprezio naszego miasta.

      Z tym odsłanianiem włazów to ja bym nie przesadzał...
      miasta.gazeta.pl/lodz/1,35136,6355367,W_studzience_znaleziono_zwloki_kobiety.html
    • markus.kembi Re: Włazy 4 kultur? 23.03.09, 17:25
      Skoro tak mówisz, bo wiesz lepiej, niż Niemcy, jak jest "Łódź" po niemiecku, to w takim razie trzeba zmienić tekst piosenki, żeby Theo pojechał "nach Lodsch", bo jeszcze się pomyli i pojedzie "nach Lodz" i wyląduje w Łodzi w Lubuskiem. Chyba że tamta też jest "Lodsch".
    • miejskie_narty Tschepiasz się, i to zdrowo. 23.03.09, 17:36
      W myśl tej logiki równie dobrze można wymagać by stało Litzmannstadt.

      Co do tego, czy zapis Lodz jest bardziej niemiecki czy bardziej angielski, to moim skromnym zdaniem, jest to spór dosyć jałowy. Nietrudno przecież zauważyć, że jest to jak najbardziej swojska nazwa, tyle tylko że pozbawiona ogonków, trudnych zarówno do wydrukowania (kiedyś), jak i do przeczytania. Myślę, że podobnie zapisaną znajdziemy Łódź w publikacjach włoskich, francuskich czy hiszpańskich.

      A Lodsch na oko laika wydaje się próbą fonetycznego oddania nazwy, wątpię by dało się znaleźć jakieś historyczne uzasadnienia takiego użycia.
      • nefnef Woodsh 23.03.09, 20:09
        Może być?
        • przyslowie Re: Woodsh 23.03.09, 21:01
          Nie, nie może. Bo jest tylko Łódźstock.
          • nefnef Re: Woodsh 23.03.09, 21:26
            Znam jako Woodsh-Stocky obok Woodsh-Seecava.
      • przyslowie Re: Tschepiasz się, i to zdrowo. 23.03.09, 21:00
        Przemyślałam sobie i to nie może być Lodsch, bo fonetycznie dla
        Niemców zbyt miękko to brzmiałoby: Lodsz, Lodszermensz.
        • maruda Re: Tschepiasz się, i to zdrowo. 23.03.09, 22:23
          To może tak jak napisał narty, przez T?
          Lotsch? Jak Tschechien, te od Slovakei.
      • p8 Łódź... 24.03.09, 14:34
        Boat City - ta nazwa się strasznie podobała Oirishom ;) . Problem miał znajomy
        z Częstochowy bo jak to niby przetłumaczyć? Stanęło więc na Often Hidden ;)

        a wiecie co to Rock Law ? ;)


        pzdr

        B
        • wujek_samo_bro Re: Łódź... 25.03.09, 23:57
          p8 napisał:

          > a wiecie co to Rock Law ? ;)

          Breslau.
    • breblebrox Re: Włazy 4 kultur? 23.03.09, 23:02
      Może po prostu napisz, że nie zauważyłaś tego napisu...
    • brite Z włazami jest inny problem 24.03.09, 20:10
      Włazy są po prostu brzydkie.
      www.uml.lodz.pl/_plik.php?plik=aktualnosci/1wlaz.jpg
      Co z tego, że są wielojęzyczne, skoro ozdobione są hantlami i kuleczkami. Gdzie tu łódzki klimat? Trochę wypaczona została idea pomysłodawcy, łódzkiego przewodnika.

      Pisownia niemiecka jest w porządku (Lodsch to alternatywna wersja) natomiast pisownia w jidysz przez alef (לאדז) jest uzasadniona historycznie, ale obecnie w hebrajskim używa się raczej wersji przez waw: 'לודז
      • przyslowie Re: Z włazami jest inny problem 24.03.09, 21:46
        Właz jest w guście prezydenta.
        Zastanawiam się, czy te hantle nie mają oznaczać jakichś cząsteczek
        chemicznych lub nawiązywać do logo Instytutu (Struktury) Sfery
        Infrastrukturalnej (? - nie potrafię zapamiętać) Teresy Woźniak?
      • breblebrox Re: Z włazami jest inny problem 25.03.09, 20:43
        E tam, to jest symbol naszych czasów, studzienki zostały założone w 2009 roku, stylizacja tego nie zmieni - dobrze, że te włazy nie "udają" staroci, bo starociami nie są, więc mogłoby to po prostu tandetnie wyglądać.
        Chociaż fakt, że te ich ozdoby są troszkę zbyt skromne, zbyt geometryczne.
        • przyslowie Re: Z włazami jest inny problem 25.03.09, 21:40
          Hm, zbyt geometryczne?
        • Gość: dawidny Re: Z włazami jest inny problem IP: *.retsat1.com.pl 25.03.09, 21:54
          Udawać staroci!? Chodzi o krztynę smaku i gustu a nie o udawanie...

          miasta.gazeta.pl/katowice/1,35063,4447424.html
          miasta.gazeta.pl/katowice/3292000,35063,4447240.html?back=/katowice/1,35063,4447424,.html
          miastowroclaw.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?479520
          mojaoaza.blox.pl/resource/klapa.jpg
          Ale niedasie

          A co do włazów jakie ja widziałbym mnie wystarczy coś takiego

          www.zbawienie.com/pics/davidstar.jpg
          Podpis po hebrajsku Łódź

          upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/67/Wappen_Deutsches_Reich_-_Reichsadler_1889.png/482px-Wappen_Deutsches_Reich_-_Reichsadler_1889.png
          Lodz

          www.armianiemiecka.tpf.pl/Wojna/Foto/rus1.jpg
          Łódź po rusku

          www.sp15.tarnow.pl/pliki/image/herb_kr.gif
          Łódź po polsku

          A tak poza tematem marzy mi się coś a la ... ale się nie da Łódź zgnije w kostce
          bauma po wieki amen

          www.xpol.de/wojewodztwa/Wroclaw-herb.jpg

          • Gość: dawidny Re: Z włazami jest inny problem IP: *.retsat1.com.pl 25.03.09, 22:01
            Jakiś czas temu dzwoni9łem do ZWIK w sprawie historycznych włazów i po
            zapewnieniach rzecznika do spraw marketingu czy człowieka od PR tej firmy
            spodziewałem się czegoś lepszego...

            426778363 ZWIK poproście o telefon do odpowiedniej osoby zagubiłem gdzies numer
            tego pana
            • przyslowie Re: Z włazami jest inny problem 25.03.09, 22:06
              Też spodziewałabym się więcej....
          • breblebrox Re: Z włazami jest inny problem 25.03.09, 22:15
            Gość portalu: dawidny napisał(a):

            > Udawać staroci!?

            Tak, udawać staroci. Powielanie bez opamiętania wszystkiego co stare, bo jest stare, uważam za styl odpustowy. To tak, jakby budować hipermarket wzorując się na Wawelu.

            > Chodzi o krztynę smaku i gustu a nie o udawanie...
            >
            Nie miałam do tej pory zielonego pojęcia o co Ci chodzi, jak że nie Tobie odpowiadałam, cóż więc spowodowało taki wybuch świętego oburzenia?


            > miasta.gazeta.pl/katowice/1,35063,4447424.html
            > miasta.gazeta.pl/katowice/3292000,35063,4447240.html?back=/katowice/1,35063,4447424,.html
            > miastowroclaw.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?479520
            > mojaoaza.blox.pl/resource/klapa.jpg

            To troszkę jakby o tym pisałam. Albo nie wiem.

            > Ale niedasie

            Odmówili realizacji?

            >
            > A co do włazów jakie ja widziałbym mnie wystarczy coś takiego

            Świetnie, przynajmniej wiem o czym teraz piszesz.

            >
            > www.zbawienie.com/pics/davidstar.jpg
            > Podpis po hebrajsku Łódź
            >
            > upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/67/Wappen_Deutsches_Reich_-_Reichsadler_1889.png/482px-Wappen_Deutsches_Reich_-_Reichsadler_1889.png
            > Lodz
            >
            > www.armianiemiecka.tpf.pl/Wojna/Foto/rus1.jpg
            > Łódź po rusku
            >
            > www.sp15.tarnow.pl/pliki/image/herb_kr.gif
            > Łódź po polsku
            >
            > A tak poza tematem marzy mi się coś a la ... ale się nie da Łódź zgnije w kostc
            > e
            > bauma po wieki amen
            >
            > www.xpol.de/wojewodztwa/Wroclaw-herb.jpg
            >
            No, mi się nie marzy.
            • breblebrox Re: Z włazami jest inny problem 25.03.09, 22:16
              * wybuch świętego oburzenia
              • breblebrox Re: Z włazami jest inny problem 25.03.09, 22:17
                * errata do erraty - napisałam jednak bez błędu.
                • brite Re: Z włazami jest inny problem 25.03.09, 23:48
                  Ależ Wodzu, co Wódz?
                • Gość: dawidny Re: Z włazami jest inny problem IP: *.retsat1.com.pl 27.03.09, 16:00
                  Nie zrozumeli się my ja za szybko i źle doczytałem a Ty z tym świętym oburzeniem
                  trochę przesadziłaś ;) Wykonałem kilka telefonów do ZWIK rozmawiałem o tych i
                  innych włazach w Łodzi i oburzenie jakieś jest i niesmak i jak zwykle
                  rozgoryczenie że nie da się. Zaproponowałem panu od PR żeby przy okazji remontu
                  na Zielonej założyć historyczne włazy ulokowane na środku skrzyżowania Zielona
                  Piotrkowska podjął temat ale niestety powiedział że na razie nie jest w stanie
                  nic zrobić, zależy Ci na ładnych włazach zadzwoń do ZWIK i powiedz że warto na
                  Pasażu Schillera Łódź się nie kończy.
                  A wracając do udawania staroci to jaki właz do kanału może przypominać staroć..?
                  Zardzewiały??

                  Pozdrawiam życzę miłego dnia ;)
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka