Dodaj do ulubionych

MN: nie celebrować powstań śląskich

IP: *.chello.pl 07.07.10, 23:03
Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
Obserwuj wątek
    • Gość: ah MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.chello.pl 07.07.10, 23:11
      To przechodzi ludzkie pojęcie. Daj palec to zażądają ręki.
      • Gość: synek ze Śląska Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.07.10, 08:44
        Tak właśnie robią Polacy, masz rację
        • Gość: Daj Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.adsl.inetia.pl 08.07.10, 08:57
          Sam nie wierzysz co piszesz :-)

          Najpierw Erika i jej związek wypędzonych
          Teraz MN i jej nowy furer
          a co za chwilę ... I powstanie MN na Opolszczyżnie :-)
          • Gość: opolak Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.07.10, 13:57
            skoro Ślązacy nie są ani Polakami, ani Niemcami - jak sami twierdzą - to w MN
            nie ma Ślązaków! Dlaczego więc się wcinają w nie swoje sprawy!Może skoro są
            Niemcami to nauczą się lepiej języka swojego narodu - i skąd w ogóle znają
            polski?(często to ich jedyny "znany" język).
            • amoremio Re: MN: nie celebrować powstań śląskich 08.07.10, 20:51
              > Dlaczego więc się wcinają w nie swoje sprawy!
              Lecz sie prostaku. I ucz troche nt. Slaska i jego historii.

            • pieronski_hanys Re: MN: nie celebrować powstań śląskich 27.07.10, 12:47
              Z zachodniej części Górnego Śląska (czyli Śląska Opolskiego), jak i wschodniej (dzisiejszy GOP), gdzie w większości przebiegały walki zostali wysiedleni Ślązacy i Niemcy, dlatego Mniejszość Niemiecka ma prawo żądać, by obchody tzw. powstań śląskich były raczej bliższe prawdzie, niż komunistycznej propagandzie o "odwiecznej polskości Śląska".
          • Gość: poli Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.adsl.inetia.pl 08.07.10, 22:59
            najpierw wschodnia część śląska z niby polakami i przemysłem a potem cała reszta były nawet apetyty po łabę i berlin czy nie za beszczelni byli polacy może na wschód a nie zachód gdzie wszystko zorganizowali sobie niemcy a polacy przyszli na gotowe????
            • rzewucki Re: MN: nie celebrować powstań śląskich 08.07.10, 23:09
              znasz pojecie "polnische Wirtschaft"? a moze twoje pytanie bylo czysto retoryczne?
              :)))

              ---
              Unrecht Gut gedeiht nicht!!!
      • janek344 Re: MN: nie celebrować powstań śląskich 06.05.11, 19:28
        Powstania śląskie były jednym z niewielu sukcesów Polski i wykazały ze większość ślązaków chce połączenia a Ojczyzną. Dokonali tego w sytuacji, w której politycy zwycięskiej koalicji popierali ( z wyjątkiem Francuzów) stronę niemiecką. Tym bardziej trzeba sukces Polski doceniać i obchodzić uroczyście. Ale posłowie czy radni mniejszości niemieckiej mają prawo wypowiedzieć się przeciwko. Ich głosowanie przeciw jest jednym z dowodów na polski sukces.
    • jkredman kiedy wreszcie będzie aleja Alfonsa Zgrzebnioka 07.07.10, 23:36
      w Opolu - dowódca w I powstaniu Śląskim,

      90 rocznica II powstania Śląskiego powinna być celebrowana bardzo uroczyście z
      udziałem najwyższych władz państwowych

      II powstanie Śląskie - 19/20 sierpnia do 25 sierpnia 1920
      • Gość: Collonna Re: Jakie tam powstania.... IP: *.pool.mediaWays.net 08.07.10, 00:00
        Nareszcie mozna normalnie o tamtych wydarzeniach rozmawiac.
        Moze na pdn.wschodnim Slasku te powstania byly autentyczne-ale tak
        calkiem w to nie wierze.
        Polacy wykorzystali kapitulacje niemieckiego cesarstwai jego calkowite
        rozbrojenie i przy cichym francuskim poparciu probowali wyrwac jak
        najwiekszy kawal Slaska.
        Moze w Wroclawiu tez bylo powstanie? Odwieczne poskie miasto.......
        • Gość: MIK [...] IP: *.adsl.inetia.pl 08.07.10, 07:45
          Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
        • Gość: GoBo Re: Jakie tam powstania.... IP: *.ip.netia.com.pl 08.07.10, 08:31
          Skoro Collonna cieszy się, że można normalnie rozmawiać, to dlaczego nie mówi o
          faktach, tylko propaguje swoje emocjonalne osądy i rzuca kontrataki
          bezsensownymi pytaniami?

          Porozmawiajmy o FAKTACH:
          - Powstania Śląskie odbyły się na znacznej części terenów Górnego Śląska, z
          okolicami Opola włącznie, a nie tylko w Wodzisławiu Śląskim.
          - Po stronie wyzwoleńczej stali Polacy ze Śląska - Ślązacy. Zanim się ktoś
          zacznie denerwować, że używam komunistycznej propagandy, używając słowa
          wyzwoleńczej, przytoczmy zatem dalsze fakty:
          • Gość: Collonna Re: Porozmawiajmy o faktach IP: *.pool.mediaWays.net 08.07.10, 10:06

            Co z tego, ze czesc ludnosci na Slasku mowila po polsku , skoro nie miala
            polskiej swiadomosci narodowej. Dynamem tych tzw. powstan byli
            polscy patrioci-ale nie z Slaska. Bez nich do tych walk by nie doszlo
            Byla to tez troche taka polska wyprawa rabunkowa, mozna bylo dostac
            domy, mieszkania, stanowiska w administracji czy przemysle.
            Na Slasku nigdy tych polskich zrywow nie bylo, To byla Rzesza , a potem Prusy.
          • Gość: Oppelner Re: Jakie tam powstania.... IP: *.multimo.pl 08.07.10, 13:24
            Nie do końca jest tak niestety jak piszesz. Masz sporo racji, ale
            pomijasz wiele istotnych elementów, np.:

            1. Identyfikacja z Polska nie zawsze była taka oczywista. Niejaki
            burzyciel integralności Niemiec Wojciech Korfanty, który np. Pana
            Tadeusza czytał ze słownikiem ostro wykorzystał fakt powstania i
            przyłączenia do PL w swoich osobistych celach politycznych (vide
            dzisiejsi politycy, kłótnie tak samo denne jak dzisiaj). Przede
            wszystkim bardzo dużo ludziom naobiecywał.
            2. Znam przypadki, że ludzie glosowali za Polską, bo właśnie ten
            Korfanty i jego ludzie naobiecywali np. niższe podatki niż w
            Niemczech, krowę za głos oddany na Polskę.
            3. Może nam się to wydawać dziwne dzisiaj, ale biednym ludziom było
            zupełnie obojętne kto nimi rządzi i w większości kierowała nimi
            ekonomia propaganda na tamte czasy z jednej i z drugiej strony niż
            jakiś bardzo świadomy wybór.
            4. Duża rola Kościoła, gdzie księża z ambony (kiedyś przed soborem
            było społeczeństwo dużo bardziej posłuszne) nakazywał głosować za
            Polską. Tu nie było innej opcji.
            5. Mitologizacja odradzającej sie Polski. To tak trochę jak sam po
            sobie widzę, że mieszkając długo za granicą myśli się o Polsce nieco
            cieplej, bez tego codziennego kontekstu i chamstwa, które jest bardzo
            często obecne.

            Reasumując w większości wypadkow (szczególnie na terenie obecnego
            woj. opolskiego) do wybuchu powstania wcale nie przyczyniły się
            czynniki, które by potwierdzały prasłowiański rodowód tych ziem, tyle
            zupełnie codzienne, prozaiczne sprawy. Ludzie naiwnie wierzyli, że w
            ten sposób nieco poprawią swój los. Jak wyszło każdy widzi.
            Pan Rasch nieco przesadza w takim stawianiu sprawy, ale ma w tym
            troche racji o tyle, żeby nieco odkłamać komunistyczną historię
            powstań.
            • pamejudd Rozsadny glos. 08.07.10, 16:31
              To jasne, ze "zwykli ludzie" nie przejawiali raczej gleboko ugruntowanego patriotyzmu. Nie mozna im jednak calkowicie odmawiac identyfikacji z Polska. Wiek XIX i poczatek XX byl czasem wielu walk wyzwolenczych, a te nie tylko wtedy byly - obok wielkich idei - motywowane prozaicznymi przyczynami (jak chocby poznanska "rewolucja o kielbase" w 1956).


              Mysle ze polityczne motywacje najlatwiej przypisac Raschowi, ktory probuje dla mniejszosci ugrac jak najwiecej przed wyborami samorzadowymi.
          • amoremio Re: Jakie tam powstania.... 08.07.10, 20:53
            Mówili o sobie "Polacy" ??????????????
            Wiekszosc ??????????????????????????????(!)
          • Gość: poli Re: Jakie tam powstania.... IP: *.adsl.inetia.pl 08.07.10, 23:13
            radzę ci poszukać na internecie stronki z listą powstańców i załączonym do nich miastem pochodzenia nie wiem jak wy ale znacząca część z nich przeszła zieloną granicę nielegalnie i wszczęła na wówczas obcym terenie akcję terrorystyczną, w dzisiejszych czasach polska musiałaby sie ostro tłumaczyć za to na arenie międzynarodowej za destabilizację sytuacji na terenie obcego państwa, dodatkowo udzielając terrorystom pomocy w broni i ludziach. brzydzę sie tymi powstaniami iz rozmów wiem że wielu ówczesnych ślązaków żałowało przyłączenia do polski, bo w niej właśnie byli traktowani gorzej bo sprowadzono masę urzędasów i nauczycieli z głębi polski prześladujących odmiennych kulturowo ślązaków, wyśmiewając wszystko co niemieckie i przy tym ślaskie
            • wilhelm4 Re: Jakie tam powstania.... 10.07.10, 00:33
              www.dziennikzachodni.pl/slask/rybnik/279601,nasi-powstancy-napadli-na-niemcy,id,t.html
    • adeps Re: MN: nie celebrować powstań śląskich 07.07.10, 23:49
      Nareszcie!!! Lata czekałem na to! Dosyć mam mitologizowania powstań,
      chcemy CZCZENIA POWSTAŃ JAKO TRAGEDII KTÓRA DOTKNĘŁA LUD GÓRNOŚLĄSKI!
      • Gość: theb Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.adsl.inetia.pl 07.07.10, 23:58
        slonzolki! nie dajmy se nasrac na łeb!
        • amoremio Re: MN: nie celebrować powstań śląskich 08.07.10, 20:55
          (Nie tylko) dla mnie byla to Górnoslaska Wojna Domowa (oczywiscie importowana).
    • Gość: Antek Pepek Jak daleko posunie sie MN IP: *.dip.t-dialin.net 08.07.10, 00:07
      Jasne, jescze troche a nie bedzie mozna obchodzic rocznicy zakonczenia drugiej
      W.S. Oczywiscie zeby nie draznie niemieckich "ofiar". Dla tych farbowanych
      lisow , drazniacym tematem sa powstania slaskie.Zdaje sie ze zapomniane, staja
      sie "latwym lupem" pseudo-historykow,czlonkow RAS, czy wreszcie M.N. Nie dajmy
      sobie wmowic ze powstania slaskie, slaskimi nie byly, bo stad juz tylko krok
      do twierdzenia, ze powstan tych wcale nie bylo.Gdyby im sie to udalo, to
      nastepnym krokiem bedzie zapewne twierdzenie,ze rozpoczecie drugiej W.S.
      sprowokowali Polacy, nie przystajac na zadania Niemcow.
    • adeps Re: MN: nie celebrować powstań śląskich 08.07.10, 00:17
      www.youtube.com/watch?v=2FKFeaWr1tY
      Ciekawi mnie dlaczego Ślązacy nie świętują tych powstań...
      • Gość: Antek Pepek Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.dip.t-dialin.net 08.07.10, 00:43
        Stara spiewka co? No i ilu to naliczyles spoza Slaska. W trzecim powstaniu bralo
        udzial okolo 50000 powstancow, wg. szacunkowych danych okolo 5000 bylo spoza
        Slaska.Z trzech powstan , zweryfikowanych zostalo ok 24000, nie wiem ilu z nich
        bylo w trzecim powstaniu. Ale moze dla odmiany policzysz ilu faktycznie Slazakow
        bylo po przeciwnej stronie( no wiesz ponoc to byla wojna bratobojcza hehe)...
        mniej niz te przytaczane ciagle 5000 ochotnikow z Polski. Po stronie niemieckiej
        walczyli przewaznie( ale nie tylko) Niemcy, ktorzy Slask pierwszy raz na oczy
        widzieli; A Slazakami, ktorych zwali Wasserpolakami po prostu pogardzali.
        • amoremio Re: MN: nie celebrować powstań śląskich 08.07.10, 20:57
          W samych freicorpsach, to ok. polowa byla Slazakami.
          Nawet, czesciowo, ich szefowie.

          Nie lykaj tak polskie "historiografii".
          Ostrozniej, bardziej krytycznie!
          • Gość: poli Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.adsl.inetia.pl 08.07.10, 23:29
            nie ważne ilu było tutejszych po niemieckiej stronie, w końcu nie wyrywano sobie bezpańskiej ziemi tylko jakby nie było polska wyciągała graby do terenów rdzennie niemieckich, to tak jakby dzisiaj podjudziła polaków którzy osiedlili się niedawno po niemieckiej stronie pod szczecinem by przyłączyli się do polski poprzez zbrojny napad na tamtejsze władze państwowe, tu też mnóstwo mieszkańców osiedli robotniczych przed powstaniami przybyło za pracą z sąsiednich państw czyli galicji austriackiej i kongresówki rosyjskiej, korfanty też pochodził z małopolski, więc przyjezdni walczyli za oderwaniem tego kawałka do obcego kraju, polacy tak maja ze jak pojadą gdzieś w świat, to zamiast się integrowac i dostosować się do innego kraju to tworzą sobie polskę na obcym terenie i w dodatku są bardzej polscy niż polacy w kraju
            • rzewucki maczkow? :) 08.07.10, 23:46
              pl.wikipedia.org/wiki/Haren_%28Ems%29
              bez komentarza :)
      • Gość: erka-4 Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: 80.50.134.* 08.07.10, 05:52
        Bo nastąpił ich podział.Ślązacy Polacy i Ślązacy Niemcy,i coś mi się
        wydaje,że ci drudzy bawią się w piątą kolumnę.Przypomina mi się
        piosenka o spokojnym strumyku.
        • Gość: Jakbys znol hist. Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.dip.t-dialin.net 08.07.10, 21:51
          Historycznie (chronologicznie), to 5ta kolumna to wlasnie te "powstania" (w
          koncu importowana obca dywersja, konspiracja, sabotaz, agitacja, prowokacje,
          propaganda, napady, porwania, szantaze, terror itd.), a ta niemiecka (Bielsko),
          to troche pozniej i dopjyro szósto. :)
    • Gość: PUMA MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.pools.arcor-ip.net 08.07.10, 00:20
      Zgadzam się: powstania to była tragedia podzielonych śląskich rodzin

      Integralność Cesarstwa Niemieckiego - nie zgadzam się
      Niech pan Rasch sobie otworzy encyklopedię Brockhausa z roku 1910 na haśle "Deutsche Sprache" lub "Deutsche Mundarten" - wyjdzie na to , że na wschód od Odry jest biała plama z napisem "Polnisch"

      Ci mieszkańcy terenów "Polnisch" mieli takie samo prawo do samostanowienia jak mieszkańcy Lotaryngii czy Szlezwiku. I cześć ich pamięci!
      • adeps Re: MN: nie celebrować powstań śląskich 08.07.10, 00:29
        de.wikipedia.org/w/index.php?
        title=Datei:Verbreitungsgebiet_der_deutschen_Sprache.PNG&filetimestamp=
        20100518171910
        • Gość: erka-4 Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: 80.50.134.* 08.07.10, 07:15
          jakeś slonzok pisz po slonsku
      • pr51 Rasch się ześwinił 08.07.10, 07:47
        Jast normalne, że gnębnieni Polacy upomnieli się o swoje.
        To właśnie Niemcy sprowadzali na Śląsk hołotę z głębi Niemiec, żeby
        glosowali w plebiscycie za Niemcami i to ta hołota najwięcej
        rozrabiała.
        Ma wyrzuty sumienia, bo ci sami Polacy zapisali się potem dla 100
        marek do mniejszości niemieckiej.
        A teraz coś bełkocze o krzywdach ze strony powstańców.
        • Gość: synek ze Śląska Re: Rasch się ześwinił IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.07.10, 08:38
          W PRL'u mnie tak uczono, widać dalej pokutuje ta wiedza, o rzekomych
          transportach głosujących, ha ha, to jest tak zabawny temat, śmiechu warte...
          Książęta wywodzący się w jakiś tam sposób z Polski, sprowadzili Niemców na tę
          ziemię, im podziękuj. Fajnie jest czytać tutejsze posty, ach jaka esencja
          edukacji polskiej.
          • pr51 Re: Rasch się ześwinił 11.07.10, 09:27
            > W PRL'u mnie tak uczono, widać dalej pokutuje ta wiedza, o
            rzekomych
            > transportach głosujących

            Zamiast kombinować, jak koń pod górkę, weź do ręki stosowne
            opracowania z wykazami tych, co przyjechali.

            > Książęta wywodzący się w jakiś tam sposób z Polski, sprowadzili
            Niemców na tę
            > ziemię,

            Dalej bredzisz. Sprowadzili kolonistów, niekoniecznie Niemców, a Ci
            po dwóch pokoleniach praktycznie w całości się spolonizowali.

            > Fajnie jest czytać tutejsze posty, ach jaka esencja
            > edukacji polskiej.

            Jak poczytasz esencję edukacji niemieckiej, to wyczytasz dokładnie
            to samo.
        • Gość: szrot + szmelc Re: Rasch się ześwinił IP: *.dip.t-dialin.net 08.07.10, 21:58
          > hołotę z głębi Niemiec
          Pewnie cos Ci sie, drogi Polaku, "pokielbasilo.
          Prawdopodobnie masz na mysli te "niedobre" Freicorpsy.
          Nie bede polemizowal, czy byly gorsze czy lepsze i czy slaskie czy nie.

          Ale ludzie, SLAZACY, których wacpan Kowalski raczysz nazwac "holota",
          to byli NASI i ci nie rozrabiali, tylk na prosbe propolskiej strony(!) wzieli
          udzial w Plebiscycie, przenocowali u krewnych, a potem w swojej naiwnosci sie
          cieszyli z wygranej i ze mogli cos zrobic dobrego dla swojego ukochanego Hajmatu.

          2 rozne tematy Ci sie pomotlaly, szanowny Przybyszu.
          • pr51 Re: Rasch się ześwinił 11.07.10, 09:31
            > > hołotę z głębi Niemiec
            > Pewnie cos Ci sie, drogi Polaku, "pokielbasilo.
            > Prawdopodobnie masz na mysli te "niedobre" Freicorpsy.

            Mam na mysli dokładnie to, co napisałem.

            > Ale ludzie, SLAZACY, których wacpan Kowalski raczysz
            nazwac "holota",
            > to byli NASI i ci nie rozrabiali

            Nie bredź. Jak piszę o hołocie, co przyjechała, to nie piszę o nikim
            innym i nikogo innego bredziku nie nazywam hołotą.
            Pisze o faktach, a Ty o swoim chciejstwie i tym sięróżnimy.

            > 2 rozne tematy Ci sie pomotlaly, szanowny Przybyszu.

            Dalej bredzisz. To Tobie się coś pomotlało. Nawet przybyszem nie
            jestem, więc nawet tutaj się mylisz.
      • Gość: Niy zgadzom sie ! Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.dip.t-dialin.net 08.07.10, 21:53
        > na wschód od Odry
        Bzdury. Mosz moze na mysli prowobrzezno czynsc, na terenie G.Slaska.
        A i to, tak generalnie, niy sztimuje.
      • Gość: poli Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.adsl.inetia.pl 08.07.10, 23:32
        dziwne bo w myśl twoich głupich sugestii my jako mniejszość narodowa też mamy w takim razie prawo samostanowienia i jutro odłączamy się od polski
        • rzewucki Re: MN: nie celebrować powstań śląskich 08.07.10, 23:48
          Lieber Poli,

          przestan ich draznic!!! przeciez wiesz, ze zrywy wyzwolencze sa zarezerwowane
          dla Polakow!

          ----
          Unrecht Gut gedeiht nicht!
    • Gość: opol MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.punkt.opole.pl 08.07.10, 00:21
      chyba się tym niemcom w dupach poprzewracało>>>celowo z małej
      litery>>>
    • Gość: dupek MN: nie celebrować powstań śląskich IP: 95.155.48.* 08.07.10, 00:24
      Raś, ty ślunski cioolu, naucyłzes se goudoć po mniymnecku w polskij
      szkole, to tera zapliisz se pierunie doorny na historia, bydziesz
      wiedzioł co i jak buło. A jeszce poura slunskich cioolof niech se
      zapisza na goudani po mniymniecku (tak jako niy opa ni oma nie
      potrafiyli radzić), to już richtig bydziecie mniymce.
      • Gość: synek ze Śląska Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.07.10, 08:40
        a ciebie co ugryzło, szkryflosz paciuloku pierdoły
      • Gość: Frage an den Tow. Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.dip.t-dialin.net 08.07.10, 22:00
        > naucyłzes se goudoć po mniymnecku w polskij szkole1
        A kiej i kaj bolo to myjglich, Iwanie Iwaniczu ? :)
    • Gość: Opolanin MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.adsl.inetia.pl 08.07.10, 00:30
      Skandaliczna i żenująca wypowiedz rewizjonisty z mniejszości niemieckiej!!!
      Oni są tu gośćmi i są tolerowani ale jak zaczynają tak pyskować to się
      zastanawiam czy nie należy zradykalizować tych stosunków z wrogimi niemcami.
      Oni po prostu nie maja umiaru i wyczucia swojego położenia, a takie skamlenia
      tylko zaostrzają sytuacje! Pamiętajcie niemcy, że to wy popieraliście hitlera
      i odpowiadacie moralnie za mordowanie i okradanie POLAKÓW! Pamiętajcie o tym
      każdego dnia!
      • Gość: Slazacy Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.pools.arcor-ip.net 08.07.10, 01:05
        My nie jestesmy tutaj goscmi. Jestesmy rdzennymi mieszkancami tej ziemi. To wy zajeliscie mieszkania naszych pradziadow i probujecie nam wmowic od najmlodszych lat, ze ziemia Slaska byla wiecznie polska! jako urodzony w 1986 roku nie mialem okazji popierac Hitlera, to tak na marginesie... A odpowiedzialnosc historyczna nie moze zabraniac bolu individuum z powodu straty najblizszych. nie neguje absolutnie zla wyrzadzonego w czasie wojen. ale morderstwo nigdy nie usprawiedliwia morderstwa. dla mnie polak, ktory zastrzelil Niemca podczas powstania jest taka sama swinia jak Niemiec zabijajacy polaka.
        • Gość: Opolanin Kretynskie niemieckie nazwy miejscowosci ... IP: *.adsl.inetia.pl 08.07.10, 07:44
          Ja się tu urodziłem, podobnie jak mój ojciec! Ja niczego nie zajmowałem, kupiłem
          działkę od rdzennego mieszkańca za POLSKIE ZŁOTÓWKI i za własne pieniądze się
          pobudowałem, w POLSCE na Polskiej ziemi! Twoi dziadowie i pradziadowie też tu
          kiedyś na Śląsk, przyjechali i zajmowali czyjeś gospodarstwa i ziemie i z
          pewnością pod osłoną nocy albo wojska. Jeśli chcecie heimatu to zachęcam do
          drogi naszych przodków i tych rdzennych mieszkańców, którzy się nie zniemczyli.
          Niemcy wyjechali albo uciekli w 45 roku, zostali tylko Ślązacy o polskich
          korzeniach a teraz u części (marginalnej na szczęście) nagle zmiana frontu? A
          gdzie byli wasi dziadowie i ojcowie w 45 roku? Czemu nie tłumaczyli Rosjanom
          jakie to ofiary ponieśli niemcy? Zróbcie swoje własne powstanie wtedy się
          dowiecie co to patriotyzm i wspólnota! A na koniec o nazwach miejscowości po
          niemiecku i zastępowaniu w większości z nich końcówki ...ce na ..tz - to przejaw
          niemieckiego szowinizmu i arogancji mn!
          • Gość: Ślązak Re: Kretynskie niemieckie nazwy miejscowosci ... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.07.10, 08:01
            Jak Ci się nie podoba - to pragnę Ci przypomnieć - że to Wy polacy
            podobno bylićie...kiedyś (niestety)przykładem toleracji. Ale to są
            nasze śląskie ziemie, które dał Wam Stalin.
            Zatem albo zdasz sobie sdprawę, że co prawda od 1945 ziemie te są
            włączone do Polski - ale mają swoja tożsamopśc i historię, albo może
            wybiezr MADAGASKAR....POLSKA LIGA KOLONIALNA I ZAMORSKA..JAK PEWNIE
            WIESZ - MŁODY POLSKI HISTORYKU - WPŁACIŁA NAWET ZALICZKĘ ZA TĘ WYSPĘ...
            • Gość: Opolanin Re: Kretynskie niemieckie nazwy miejscowosci ... IP: *.adsl.inetia.pl 08.07.10, 08:18
              Tolerancji a nie włażenia na głowę, człowieku bez pamięci. Przejdź się do
              katedry św.Krzyża i dowiedz się kto był jej fundatorem i kto tam spoczywa w
              krypcie, pojedz na wycieczkę do Brzegu na zamek Piastów i poznaj historię tych
              ziem! Niemcy też oczywiście odcisnęli tu swoje piętno (nie jestem bezmózgim
              szowinistą) ale nie jest to powód aby właśnie teraz, w czasach wolnej POLSKI,
              wracać sentymentem tylko do czasów ich tu krótkotrwałej i przejściowej
              obecności. Tolerancja to także wrażliwość i empatia której niemcom z nm po
              prostu brak! Historia i burzliwe zawieruchy wywołane przez niemiecki nacjonalizm
              przywróciły te ziemie do Polski czy ci się to podoba czy nie tak jest i już
              zostanie. Teraz odpowiedz sobie na pytanie czy chcesz tu żyć i mieszkać w
              zgodzie z Polakami czy jątrzyć z mn i żyć w strachu i pogardzie?
              • Gość: synek ze Śląska Re: Kretynskie niemieckie nazwy miejscowosci ... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.07.10, 09:19
                A jakie znaczenie ma wasze pisanie na tym forum, silicie się, prężycie,
                pokazujecie kto ma większego. Co z tego wynika pożytecznego, psińco... rozrywka
                z rana
                • Gość: jozech Re: Kretynskie niemieckie nazwy miejscowosci ... IP: 77.223.232.* 08.07.10, 14:33
                  idź się popłacz do obrazka bismarcka, wyślij zdjęcie angeli z jakimś
                  patetycznym podpisem, może po jej ataku śmiechu awansujesz o stopień
                  wyżej od gówna :)
                  • Gość: LECZ SIE Re: Kretynskie niemieckie nazwy miejscowosci ... IP: *.dip.t-dialin.net 08.07.10, 22:07
                    Skazitje paszalsta: tyj kaczkopodobnyj kartofjel ?
            • Gość: Gość Re: Kretynskie niemieckie nazwy miejscowosci ... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.07.10, 17:26
              Gość portalu: Ślązak napisał(a):

              > Jak Ci się nie podoba - to pragnę Ci przypomnieć - że to Wy polacy
              > podobno bylićie...kiedyś (niestety)przykładem toleracji. Ale to są
              > nasze śląskie ziemie, które dał Wam Stalin.
              > Zatem albo zdasz sobie sdprawę, że co prawda od 1945 ziemie te są
              > włączone do Polski - ale mają swoja tożsamopśc i historię, albo może
              > wybiezr MADAGASKAR....POLSKA LIGA KOLONIALNA I ZAMORSKA..JAK PEWNIE
              > WIESZ - MŁODY POLSKI HISTORYKU - WPŁACIŁA NAWET ZALICZKĘ ZA TĘ WYSP


              Ty przygłupie nie obrażaj ludzi.Moja rodzina od wieków pochodzi z tej ziemi stąd
              wiem ,że gdyby Adolf wygrał wojnę to wszystkich Ślązaków przesiedliłby na
              Ukrainę.Jak miałeś głupich rodziców i dziadków którzy nie mówili o historii tej
              ziemi a wkuwali jedynie do Twej mózgownicy ,że jesteś Niemcem to teraz wychodzą
              te braki z Twą głupotą.Nie pisz na forum WY Polacy ponieważ przed wojną w
              obecnym woj.Opolskim było 5 tyś Ślązaków z legitymacja Rodła w kieszeni.To byli
              tacy sami Ślązacy jak Twoi dziadkowie, którzy za Polskę oddaliby własne życie.
          • Gość: suchej: Re: Kretynskie niemieckie nazwy miejscowosci ... IP: *.dip.t-dialin.net 08.07.10, 22:02
            > kupiłem działkę od rdzennego mieszkańca
            Czyli sam nie jestes "rdzenny".
            A co jest przeciwienstwem ?
            bialy-czarny, gruby-chudy, dobry-zly,
            madry-glupi, duzy-maly, rdzenny-..... ---> no,no,no ??!
            Sztimuje: NIY STOND !
          • Gość: slonski reg. patr. Re: Kretynskie niemieckie nazwy miejscowosci ... IP: *.dip.t-dialin.net 08.07.10, 22:04
            > A gdzie byli wasi dziadowie i ojcowie w 45 roku?
            No np. wpolskich obozach i kazematach tortur.

            > Zróbcie swoje własne powstanie wtedy się
            > dowiecie co to patriotyzm i wspólnota!
            Naprawde ta myslisz, tak proponujesz ?
            Wtedy bys sie cieszyl i nas podziwial ?
        • Gość: Glo Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.adsl.inetia.pl 08.07.10, 07:50
          Za to mentalnie popierasz ducha Hitlera. Polacy nigdy nie wleźli z butami do
          Niemiec, Niemcy zawsze parli na wschód w chęci zajęcia dla siebie nowej
          przestrzeni życiowej. Ciekawe czemu "polak" piszesz z małej litery ale "Niemiec"
          już z dużej. Pewnie to odruch bo jak to Niemiec nienawiść do Polaków
          odziedziczyłeś po przodkach. Wiecznie niemiecka ta ziemia też nie była, dopiero
          od czasów jak Niemcy czy ukradli ją Polakom.
      • Gość: poli Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.adsl.inetia.pl 08.07.10, 23:38
        dziwne bo was polaczków też nie lubią na terenach dzisiejszej zachodniej ukrainy białorusi czy litwy i wspominają jako ciemiężców i nadludzi krzywdzących ich i prześladujących wszelkie objawy ich odrębności narodowej
    • Gość: opolek MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.07.10, 06:41
      I znowu te nieroby próbują wywołać jakąś aferę bo nikt się już z nimi poważnie
      nie liczy.
    • Gość: polak [...] IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.07.10, 06:42
      Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
      • Gość: Body2 Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.punkt.opole.pl 08.07.10, 07:27
        Zgadzam się z tobą i niech tak zostanie na zawsze !!!!!!!!!!

        A jeżeli już ktoś doszukuje się początków Śląska Opolskiego to te
        tereny były Piastowskie, a nie Pruskie...
        Czyli cała tzw. Mniejszość Niemiecka to zgermanizowani po kilku
        wiekach Piastowie lub ludność napływowa...
        I to są "korzenie" tej całej mniejszości !!!!!!!!!!!!!!!
        Dlatego jak Wam tutaj źle, to se wyjedźcie do "dobrych" niemców za
        Odrę, gdzie nigdy nie będziecie traktowani przez "swoich rodaków"
        jako niemcy tylko traktowani na równi z Turkami i innymi nacjami
        napływowymi !!!!!!!!!!!!!!!
        • Gość: historyk77 Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.07.10, 12:48
          Widać aż nazbyt dobitnie, że Body2 nie ma zielonego pojęcia o historii
          osadnictwa na Slasku, bo nie pisałby takich bzdur. "Piastowski" nie znaczy
          "polski", a sami Piastowie śląscy już w XIII wieku byli "zgermanizowani". Czas
          więc też rozliczyć się z mitem piastowskim, ale do tego trzeba mieć wiedzę, a
          nie emocje z brzucha.
        • Gość: Lojejku! Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.dip.t-dialin.net 08.07.10, 22:08
          A o Czechach i Morawach, to towarzysz zapomnial ?
        • Gość: poli Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.adsl.inetia.pl 08.07.10, 23:40
          dziwne bo podolski i klose są tam swoi a polaczki próbują ich zagarnąc niby dla siebie
    • Gość: wrrrrrrr oj, niemieckie świnie same sobie biedy napytają.. IP: *.xdsl.centertel.pl 08.07.10, 06:57
      pierwsze:
      - pokażcie mi chociaz jednego wielkiego niemieckiego patriotę ze śląska, który
      za komuny wyemigrował do NRD.
      nie ma? więc ta cała emigracja i cała ta mniejszosc to tylko wyjazd za ka$ą?

      drugie:
      - jeszcze kilka lat i te sprzedajne świnei będą twierdzić że Powstańcy Śląscy
      byli.. terrorystami
      • Gość: Silez-Janiusz Re: oj, niemieckie świnie same sobie biedy napyta IP: *.dip.t-dialin.net 08.07.10, 22:13
        Po 1945 z niem. "terenów wschodnich" do DDR wyemigrowalo ok. 3 miliony Niemców.
        Z tego spory kawal ze Slaska. Osobiscie znam 2 rodziny z G.Slaska (jedna
        nmajpierw Drezno, potem (15-20 lat pozniej) Ffm. i Bawaria).

        Nota bene: masa uciekinierów ze Slaska, tez z Gornego
        uciekala, bezposrednio albo czesciej przez Czechy,
        i dotarla do sowjeckiej zony Niemiec, wile slaskich Ofiar np. w Dreznie przy
        bombardowaniu.

        Ty Pacanie: co 3-4 czlonek ddr-owskiego rzadu na przyklad
        byl Slazakiem (czesto Slazakiem-Zydem), chocby np. Albert Norden
        z Myslowic.


        Nie masz pojecia, ani zielonego, ani bladego.
    • Gość: Glo Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.adsl.inetia.pl 08.07.10, 07:47
      Bezczelność Rascha sięgnęła zenitu. Ciekawe jakie będą następne roszczenia tej
      organizacji pod jego dowództwem. Oczywiście w imię poprawności politycznej
      ujdzie mu to na sucho. Ciekawe co jeszcze muszą zrobić Niemcy by Polacy
      przejrzeli na oczy.
      • Gość: synek ze Śląska Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.07.10, 08:43
        Następnym krokiem jest autonomia Śląska, Skarb Śląski itd... Oby za mojego życia...
        • Gość: Glo Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.adsl.inetia.pl 08.07.10, 08:53
          Zapomniałeś dodać o wysiedleniach Polaków, łapankach itp.
          • Gość: puknij się wysiedlenia? łapanki? na śląsku za duzo TVP IP: 93.159.164.* 09.07.10, 02:27
            i czasu honoru (chyba humoru). z czego ci polacken będą żyli jak się skończy jumanie hipermarketów i samochodów (vide ostatni wyczyn z autem ministra spraw wewnętrznych
    • historyk77 Re: MN: nie celebrować powstań śląskich 08.07.10, 07:47
      Rasch ma absolutną rację. Pielęgnowana w Polsce tradycja powstań śląskich, to
      taki sam mit, jak rzekome Ziemie Odzyskane. W wolnym demokratycznym
      społeczeństwie nie powinno się jednak budować historii na mitach. Sam od kilku
      lat intensywnie szukam na Opolszczyźnie rodzin o tradycjach powstańczych, ale
      jakoś na nikt się do tego nie przyznaje. Potomkowie powstańców dziś żyją
      przeważnie w Vaterlandzie. To też skutek polskiej polityki wobec Slązaków.
      • Gość: GoBo Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.ip.netia.com.pl 08.07.10, 08:34
        To skutek ekonomii, polityki nie tylko polskiej, co polskich zdrajców służących
        sowieckim zbrodniom oraz polityki oddolnej - słyszałem nie raz, że to "je gańba"
        jak ktoś miał w rodzinie powstańca. Żaden nie miał ojca, czy dziadka powstańca,
        co najwyżej "dalekiego wujka" - czytaj odszczepieńca...
        • Gość: alois #GoBo IP: *.dip.t-dialin.net 08.07.10, 18:25
          Gość portalu: GoBo napisał(a):
          > To skutek ekonomii,...

          tak samo, jak 40% glosow za polska npodczas plebscytu!
          • Gość: GoBo Re: #GoBo IP: *.ip.netia.com.pl 11.03.11, 07:52
            Następny, który "WIE", że wszystkie głosy Ślązaków za Polską były podyktowane perspektywą flaszki i kozy od Korfantego. Rzygać się chce na takich, co tak mówią, a nic nie wiedzą.
      • saules_meita Re: MN: nie celebrować powstań śląskich 08.07.10, 09:40
        Mój dziadek walczył w Powstaniach Śląskich.
        Dalej uważasz, że nie ma nikogo, kto by się przyznał do takiego członka rodziny?
        • pamejudd Re: MN: nie celebrować powstań śląskich 08.07.10, 16:14
          Chyba nie uwazasz, ze forumowy glupek napisal to z pelna powaga?
    • Gość: Ślązak MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.07.10, 07:57
      Powstania były wielką tragedią Śląska. Gwoździem do trumny naszej
      Tożsamości narodowej. Sprawiały, że musiliśmy wybierać między dwoma
      obcymi nam Żywiołami: polskim i niemieckim.
      Jesteś Ślązakiem! Nie Polakiem i nie Niemcem - to jest nasze narodowe
      wyznanie wiary. Wy obchodzicie 11 listopada jako pamiątkę
      niepodległości, my jeszcze nie tak dawno, gdy pamięć pokoleniowa była
      lepsza - tego dnia w smutku wspominaliśmy ofiary Wielkiej Wojny.
      Apel do Polaków, może być dziś tylko jeden: zamiast epatować tym, że
      dziś na skutek kaprysu historii i Stalina (bo to jemu zawdzięczacie
      Śląsk i w znaczej mierze Górny i Dolny), wspomnijcie tez czasem Wasze
      Polskie obozy, gdzie mordowano Ślązaków. W Oświęcimiu,
      Świętochłowicach i Łambinowicach. Że o innych nie wspomnę. Wymordowano
      tam tysiące Ślązaków. To prawda sipacze z NKWD byli gorsi, ale POlacy
      z tą samą zajadłością mordowali Ślązaków. Od lat walczymy o
      upamietnienie naszych ofiar- żeby nie było wątpliwości Śląskich ofiar
      Polskich obozów.
      Polska jest wielonarodowa i wielokulturowa. Zatem prosimy o szacunek i
      uznanie dla naszej Tożsamości. Nie jesteśmy grupa etniczną. Jesteśmy
      Narodem. Śląskiem Narodem
      Koniec z bredniami o polskości Śląska, tak samo prawdziwymi jak
      piastowski Szczecin hihihihihih.
      Tak naprawdę - to CHCEMY AUTONOMICZNEGO REGIONU - BO CO MAMY WSPÓŁNEGO
      Z GNUSNYM MAZOWSZEM I ROZLENIOWIONYM PODKARPACIEM, ŻE O INNYCH NIE
      WSPOMNĘ.
      A WY POLACY - ZANIM ZACZNIECIE NAS POUCZAĆ - UPORAJCIE SIĘ Z JEDWABNYM.


      • Gość: Też Ślązak Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.adsl.inetia.pl 08.07.10, 08:38
        Pięknie bredzisz, Pojedz do Łambinowic - czy tam ktoś ukrywa prawdę o Ślązakach?
        A czy to byli tam Polacy czy Rosjanie w 1945 roku? Przypominam ze Polska jest
        wolna dopiero od 20 lat,a wy przegapiliście czas zawieruchy historycznej w 89
        aby stworzyć wolne pseudo państewko śląskie z mikro narodzikiem prawdziwych
        slazakow. Dziś po 10 letniej wojnie domowej odliczylibyście do .... dwóch żywych
        prawdziwych slązoków na emigracji w niemcach! Ja też jestem już rdzennym
        Ślązakiem (drugie pokolenie na Opolszczyźnie, trzecie pokolenie w drodze :-))
        takim samym jak ty, ale o innej pamięci i narracji historycznej i szanuję to ale
        ale też proszę o szacunek. Inaczej zrobimy tu sobie "czeczenie i kosowo" zamiast
        krainy miodem i mlekiem płynącej. A brednie (twoim zdaniem) o Polskości Śląska
        są bliższe prawdy niż brednie (moim zdaniem) MN o jej nimieckosci!
        • Gość: historyk77 Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.07.10, 13:00
          Drugie pookolenie to za mało, by zapuścić korzenie i uzurpować sobie prawo
          nazywania się "rdzennym Slązakiem". To tak jakby dzieci tureckich Gastarbeiterów
          uważali się za rdzennych Niemców.
        • Gość: Ślązak Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.07.10, 17:14
          Brednie o polskości, brednie o niemieckośći...A My są Ślonzoki. Nie
          Niemce i nie POLAAKI. ŚLONZOKI. ZROZUMCIE TO WRESZCIE. NARÓD ŚLONSKI
          • Gość: opolak Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.07.10, 17:51
            i dlatego należycie do MN?!
        • Gość: Fanzolisz Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.dip.t-dialin.net 08.07.10, 22:16
          > takim samym jak ty,
          BZDURA

          > ale o innej pamięci i narracji historycznej
          Innej: tzn. krótszej.
          A moze prosciej: OBCEJ.
      • Gość: logo Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.net81.citysat.com.pl 08.07.10, 08:39
        a to redakcja nie pamięta jak pisała coś takiego?

        katowice.gazeta.pl/katowice/1,35055,2875497.html
        W przypadku powstań śląskich mamy do czynienia ze zjawiskiem w dużej mierze
        zmitologizowanym, symbolicznym, które nie poddaje się racjonalnej analizie, a
        raczej służy jako środek do bieżącej argumentacji politycznej, jako znak do
        określenia swoich i obcych
        • Gość: logo Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.net81.citysat.com.pl 08.07.10, 08:40
          no i czemu na ogólnopolskiej gazecie jest inny tekst?!?!?

          wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,8113533,Jak_upamietniac_III_powstanie_slaskie.html
          • svatopluk Re: MN: nie celebrować powstań śląskich 08.07.10, 12:38
            Gość portalu: logo napisał(a):

            > no i czemu na ogólnopolskiej gazecie jest inny tekst?!?!?
            >
            > wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,8113533,Jak_upamietniac_III_powstanie_slaskie.html

            o to musisz spytac bardzo tolerancyjna redaktorke Pszon.
      • Gość: GoBo Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.ip.netia.com.pl 08.07.10, 08:41
        Jestem Ślązakiem, jestem Polakiem.
        Mordowali Polacy. Prawda. Czy to byli zwykli Polacy w zwykłych czasach? Czy
        mordowali wyłącznie Ślązaków? Odpowiedzi są oczywiste - to nie byli przeciętni
        Polacy, tylko psy na pasku zbrodniczych władz; mordowali wszystkich, których się
        bali, bo nie byli tacy jak oni.

        A po takich wypowiedziach jak twoja, jestem przeciwko autonomii. Po i ja boję
        się właśnie nowego odruchu niektórych moich ziomków - śląskiego nacjonalizmu.
        Dlatego mówię NIE autonomii opartej o tezę narodową. Dlatego muszę - wbrew
        poglądom swoim - powiedzieć NIE autonomii w ogóle. Bo autonomia regionalna
        byłaby dla Śląska dobra. Ale boję się, że się zapomni, że na górnośląskiej
        części woj. opolskiego Ślązacy to zaledwie 1/3 społeczeństwa, a w górnośląskiej
        części woj. śląskiego około połowy. I widząc zajadłą krzykawkę niektórych moich
        rodaków ze Śląska, boję się, że będą chcieli wraz z "niemieckim odrodzeniem"
        narzucać większości na Śląsku swoją wizję nie tylko polityki ale i prawd
        historycznych i kulturę.
      • Gość: Antek Pepek Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.dip.t-dialin.net 08.07.10, 08:48
        Dlugo nie trwalo, no i mamy pierwszego RAS-iste,porownuje fabryke smierci, do
        obozow pracy dla Niemcow, czlowieku jestes chory ,pretesje mozesz miec do
        Niemcow, ktorzy uciekajac na zachod, zostawili was rosjanom.Dziwisz sie ze takie
        obozy powstaly, ze trafiali tam nie majacy nic wspolnego z mordowaniem Slazacy,
        ale ziomale z Katowic chwala sie ze co drugi straznik np. w obozach
        koncentracyjnych, byl Slazakiem. Widac te obozy byly potrzebne, zeby wylapac
        tych , ktorzy zaprzedali dusze diablu. Ilu Slazakow musialo zginac za nie ich
        Vaterland, w pierwszej wojnie,byly ich setki tysiecy, dlatego nie dziwi ze
        chwycili za bron, organizujac powstania.To ze z tego pokolenia juz nikogo nie
        ma, nie znaczy ze mozna pisac klamstwa na ich temat.Slask pomimo tego ze pod
        zaborem, zachowal mowe swoja POLSKA a i obyczaje swiadcza o tym ze jestesmy
        POLAKAMI a dopiero po tym Slazakami.
        • Gość: historyk77 Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.07.10, 13:17
          Antek Pepek ma pełne prawo czuć się Polakiem, to jego suwerenne poczucie
          tożsamości. Ale czy ma prawo używać liczby mnogiej. Pluralis majestatis dziś nie
          jest już stosowany, nawet wśród monarchów. Większość rdzennych Slązakłw mimo
          dziesięcioleci brutalnej polonizacji nie czuje się Polakami.
          • Gość: Antek Pepek Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.dip.t-dialin.net 08.07.10, 14:55
            Prosze,podaj przyklady tej "brutalnej polonizacji".
            • fyrlok Re: MN: nie celebrować powstań śląskich 09.07.10, 15:16
              Niepotrzebne, wszyscy (kompetentnis w temacie) znaja.
      • Gość: Daro Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.adsl.inetia.pl 08.07.10, 09:00
        Nie czaisz, że Rasch chce tu zrobić Niemcy? Nie twój wymarzony Śląsk ale Niemcy
        (tylko) dla Niemców. Nie będzie tam miejsca dla Polaków i Ślązaków i tolerancji.
        Będzie niemiecki ordung i zamordyzm. Nie przetrwają dwujęzyczne nazwy
        miejscowości bo nagle się okaże, że jedynie słuszne są te niemieckie. Więc
        zastanów się czy nie lepiej aby jednak była tu Polska gdzie nikt Ci nie zabrania
        nazywania się Ślązakiem.
        • svatopluk Re: MN: nie celebrować powstań śląskich 09.07.10, 14:19
          Gość portalu: Daro napisał(a):

          > Nie czaisz, że Rasch chce tu zrobić Niemcy? Nie twój wymarzony
          Śląsk ale Niemc
          > y
          > (tylko) dla Niemców. Nie będzie tam miejsca dla Polaków i Ślązaków
          i tolerancji
          > .
          > Będzie niemiecki ordung i zamordyzm. Nie przetrwają dwujęzyczne
          nazwy
          > miejscowości bo nagle się okaże, że jedynie słuszne są te
          niemieckie. Więc
          > zastanów się czy nie lepiej aby jednak była tu Polska gdzie nikt
          Ci nie zabrani
          > a
          > nazywania się Ślązakiem.

          zarzucasz drugiej stronie to do czego sam dazysz!
    • Gość: ślązak MN: nie celebrować powstań śląskich IP: 217.197.79.* 08.07.10, 08:50
      mn już całkiem po.....o niedość że montują sobie tablice po
      nieniecku to jeszcze wyciągają łapy po świetość ,trzeba w końcu coś
      zrobić
      • fyrlok Re: MN: nie celebrować powstań śląskich 09.07.10, 15:18
        > niedość że montują sobie tablice po nieniecku
        Bardziej normalnego, naturalnego, logiczniejszego i "podstawowszego" prawa w
        Europie nie ma. Rodzina z Azji, to ciezko Ci to sobie wyobrazic, co ? :)
    • Gość: Cyklista MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.147.99.86.nat.umts.dynamic.eranet.pl 08.07.10, 09:15
      To już jest beszczelność!Herr Rasch przypomina mi współczesnego
      odwetowca.Język niemiecki w szkołach,tablice niemieckojęzyczne,msze
      itd,itp to tylko preludium do coraz to większych żądań i ustępstw ze
      strony Państwa polskiego.
    • Gość: fred nie celebrować zakonczenia II wojny swiatowej! IP: *.berstorff.de 08.07.10, 09:31
      Jak tak dalej pojdzie, to zabronia swietowania zakonczenia II wojny
      swiatowej, ludzie tu jest Polska i garstka szwabow nie bedzie nam
      mowic co MY tu mozemy a czego nie!!!!!!!!!!!!!! Czy w Bundestagu
      siedza przedstawiciele Mniejszosci Polskiej w DE? Nie: poniewaz III
      Rzesza zabronila dzialalnosci Mniejszosci Polskiej w Niemczech!!!!
      Wyrzucic tych dwoch darmozjadow z naszego Sejmu!!!
      • Gość: rr Re: nie celebrować zakonczenia II wojny swiatowej IP: *.adsl.inetia.pl 08.07.10, 09:58
        Spokojnie, MN to jest demograficzny dom starców, pokwiczą trochę
        zanim znikną z mapy, a Ślązakom do pracy nie są już potrzebni.

        Wszyscy zapominamy że to dość prosty ludek, który padł ofiarą
        propagandy Goebbelsa, a potem represji stalinowskich. Przed tymi
        działaniami byli w całości za bliską im językowo Polską. W bardzo
        podobny sposób złamano ducha narodowego Serbów Łużyckich.

        Przecież Ślązacy nawet nie pamiętali, że nazwy sprzed hitlerowskiej
        reformy są w 90% przypadków takie same jak polskie tym samym
        efektownie strzelając sobie w kolano. Przeceniacie możliwości
        intelektualne tego skansenu, a prawdziwe kłopoty mogą sprawić jeśli
        ich proste rozumowanie zaczniemy traktować poważnie w sensie
        niekończącego się kompromisu.
        • adeps Re: nie celebrować zakonczenia II wojny swiatowej 08.07.10, 12:35
          Może i jesteśmy jednymi z ostatnich, ale dopóki żyjemy nie damy sobie
          wciskac przez was tych mitów o wyzwoleniu Śląska.

          Nazwy te przed 39 rokiem były słowianskie i germańskie wymieszane!
          To wy po 45 roku musieliście je SPOLONIZOWAĆ NA SIŁĘ bo nie pasowały
          w ogóle do polskiego kręgu kulturowego (czyt. byly za mało polskie)

          Czy Wrocław kiedykolwiek przed 45 nazywał się oficjalnie "Wrocław"
          NIE! Nosił różne słowianskie nazwy ale zawsze odbiegały od polskiej!
          Ślązacy to słowianie, ale historia Polski to NIE NASZA HISTORIA.
          • pamejudd Teraz juz wasza, rybenko... 08.07.10, 16:35
            Jesli opierasz swoja tozsamosc na tak plytkiej podstawie, jak narodowosc, to mam dla ciebie zle wiesci: ani Niemiec, ani Panstwa Slaskiego nigdy juz tu nie bedzie.

            Caly ten wrask o "autonomie" to zreszta tylko sposob na zaistnienie grupki obwiesiow w dresach. Szkoda energii na traktowanie go powaznie.
            • Gość: goral Re: Teraz juz wasza, rybenko... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.07.10, 18:49
              Nigdy nie mów nigdy
            • fyrlok Re: Teraz juz wasza, rybenko... 09.07.10, 15:20
              > tozsamosc na tak plytkiej podstawie, jak narodowosc,
              Masz racje, Polacy tego nie robia. :))))


              I w ogóle fanzolisz - co ma postulat Autonomii wspolnego z narodowoscia ?
              Przeciez np. w RAS nie siedza sami Niemcy, a nawet nie wszyscy sa Slazakami !
          • wilhelm4 Re: nie celebrować zakonczenia II wojny swiatowej 10.07.10, 00:34
            www.dziennikzachodni.pl/slask/rybnik/279601,nasi-powstancy-napadli-na-niemcy,id,t.html
    • Gość: ah MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.chello.pl 08.07.10, 09:56
      Ja chcę jeszcze przypomnieć że zgodnie z prawem międzynarodowym to
      imperialistyczne i militarystyczne Cesarstwo Niemieckie jest winne rozpętania
      I Wojny Światowej oraz że zgodnie z zasadą samostanowienia narodów
      społeczeństwo Górnego Śląska miało prawo wypowiedzieć posłuszeństwo temu
      Cesarstwu.

      Nie ma więc mowy o naruszeniu zasady integralności terytorialnej a Górny Śląsk
      został przekazany Polsce legalnie i słusznie.

      Dlatego nie widzę powodu dlaczego nie mielibyśmy w wolnej i demokratycznej
      Polsce świętować rocznic Powstań Śląskich przeciwko, w pewnym sensie
      przestępczemu, Cesarstwu Niemieckiemu.

    • Gość: Bolko MN: nie celebrować powstań śląskich IP: 217.173.195.* 08.07.10, 10:16
      Pańskie wystąpienie Panie Rasch to SKANDAL. Liczę na waszą klęskę
      w wyborach samorzadowych.
      • Gość: Collonna Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.pool.mediaWays.net 08.07.10, 10:45
        Nie bedziemy teraz dyskutowac kto jest winny I Wojnie Sw.
        Tam sobie wielu duzo obiecywalo i wszyscy szli niby do boju z czystym
        sumieniem.
        Uwazam , ze dyskusja o tzw. powstaniach slaskich jest jak najbardziej
        na miejscu. Nalezy takze zaznaczyc, ze dotyczy to tylko Slaska
        na pdn.wschod od Opola. Powstania te byly zorganizowane i przygotowane w
        Warszawie´czy Krakowie-nie na Slasku. Ale oczywiscie byli Slazacy ktorzy tez tam
        brali udzial-niestety, czesto nie z narodowych pobudek ale czysto
        pragmatycznych-chocby za ta slynna krowe od Korfantego.
        O histori z Polakami jest trudno dyskutowac-tam zawsze goruja emocje
        • Gość: ah Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.chello.pl 08.07.10, 12:34
          Nie chodzi o dyskusję. Tak stanowi prawo. Czy to się komuś podoba czy nie.
        • Gość: ah Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.chello.pl 08.07.10, 12:39
          Nie chodzi o dyskusję. Tak stanowi prawo. Czy to się komuś podoba czy nie.
          Możemy najwyżej podyskutować czy Traktat Wersalski i tzw deklaracja Wilsona są
          źródłami prawa i maja tu zastosowanie.
    • Gość: druz MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.chello.pl 08.07.10, 10:21
      MN coraz wyżej unosi łeb - tablice niemieckojęzyczne z nazwami
      miejscowości, teraz powstanie im się nie podoba ... będzie coraz
      gorzej....gdzie są władze tego kraju !!!!, czy "obudzą się " dopiero
      za jakiś czas, przy pierwszych zamieszkach ?
    • slonicaa MN: nie celebrować powstań śląskich 08.07.10, 10:25
      Prawdziwy Śląsk to Dolny Śląsk. Nie ma i nie było nigdy Górnego
      Śląska!
    • Gość: Gosc MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.pools.arcor-ip.net 08.07.10, 10:31
      Nareszcie ktos z MN odwazyl sie powiedzec to, co mysli wiele mieszkancow Opolskiego! Brawo!
      A z niektorymi Polakami nie warto nawet rozmawiac. Sa tak przesiaknieci nienawiscia do Niemcow i sfiksowani na swoja role jako ofiary, ze i tak do nich nic nie dociera...
      Szkoda zdrowia :)
      • Gość: Teofil Kupka Re: MN: nie celebrować powstań śląskich IP: *.dip.t-dialin.net 08.07.10, 22:19
        > Sa tak przesiaknieci nienawiscia do Niemcow i
        Nawet nie tak przesiaknieci nienawioscia itd.,
        co zakompleksieni i niepewni swojej pozycji
        opierajacej sie na swojej "prawdzie",
        teraz zaghrozonej, bo "wilnd of change", nareszcie!
    • mamatylda2 MN: nie celebrować powstań śląskich 08.07.10, 10:51
      Dobrze, ze tak duzy odzew na żądanie rewizjonisty. Przygladajmy sie
      uwaznie reakcji wybranych przez nas władz województwa - na ile są
      propolskie."Zaskoczenie" p.marszałka - to zbyt mizerna postawa. A MN
      w władzach - w osobie p.Kasiury - juz kręci na obie strony.Czekam na
      reakcję wojewody, przedstawiciela rzadu Najjasniejszej.Oby nie była
      spózniona, jak wiele innych, np. egzekwowania ustaleń komisji
      pomnikowej.
      • fyrlok Re: MN: nie celebrować powstań śląskich 09.07.10, 15:23
        > Dobrze, ze tak duzy odzew na żądanie rewizjonisty
        Glownie bardzo pozytywny.

        No ale tobie madralo sie nawet tego czytac nie chcialo.
        Moze nie potrafisz. :)

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka