Gość: kk IP: *.chello.pl 20.08.10, 20:45 a zdjecia, albo rysunki? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: waldi Re: Opole jakiego nie ma, czyli Hotel Central IP: *.dip.t-dialin.net 20.08.10, 21:49 np tu: img18.allegroimg.pl/photos/oryginal/11/89/40/76/1189407694 a teraz tak: www.flickriver.com/photos/hanys/3318897859/ po prostu polskie badziewie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: waldi proba nawiazania do bogactwa! IP: *.dip.t-dialin.net 20.08.10, 22:05 a tu porownanie: www.bilder-space.de/show_img.php?img=241d7a-1282334504.jpg&size=original i co w tym jest pieknego?! cytat: "Północna pierzeja ulicy, zwłaszcza w części sięgającej do ulicy Reymonta, zachowała do tej pory zabytkowy charakter stylistyki eklektycznej fine de siecle'u, domów z bogato rzeźbionymi elewacjami. Nowy dom odbiega od tej stylistyki, bo został zbudowany w innym czasie, w duchu całkiem innej, modernistycznej architektury. Chociaż... Architekt Jesionowski, wprowadzając na elewację bogatą mozaikę barwną, podjął jakąś próbę nawiązania do bogactwa form zastanego sąsiedztwa" Polacy, Polacy... po prostu brak slow... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: waldi Re: proba nawiazania do bogactwa! IP: *.dip.t-dialin.net 21.08.10, 14:53 "...Szkoda więc, że późniejsze remonty renowacyjne elewacji zatraciły jej specyficzną, niepowtarzalną kolorystykę. Zaprzepaściły charakterystyczny znak czasu." wcale nie zaprzepascily! charakterystyczne znaki czasu cywilizacji po 1945 pozostaly do dzisiaj widoczne! Odpowiedz Link Zgłoś
mx4 do waldi 21.08.10, 17:30 A może by tak po prostu normalnie, bez takich głupawych komentarzy ? No chyba, że uważasz się za kogoś lepszego. Pozdrawiam z MOJEGO rodzinnego miasta fotopolska.eu/43486,foto.html Odpowiedz Link Zgłoś
mx4 Central Hotel 21.08.10, 17:34 fotopolska.eu/43486,foto.html fotopolska.eu/42725,foto.html fotopolska.eu/41930,foto.html fotopolska.eu/43509,foto.html Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: waldi do mx4 IP: *.dip.t-dialin.net 21.08.10, 21:35 wlasnie tu bylo normalnie: www.bilder-space.de/show_img.php?img=241d7a-1282334504.jpg&size=original Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: waldi Re: do mx4 IP: *.dip.t-dialin.net 21.08.10, 21:37 a tu polski adres: ifotos.pl/zobacz/OppelnCen_weeqna.jpg/ Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: waldi Re: do mx4 IP: *.dip.t-dialin.net 21.08.10, 21:38 a teraz mozemy wspolnie ocenic artykul. --- Glück Auf! Odpowiedz Link Zgłoś
mx4 budownictwo powojenne 21.08.10, 22:24 Rozbiórka zniszczonych w czasie wojny zabytkowych obiektów i budowa w ich miejsce na ówczesne czasy czegoś nowoczesnego to problem wszystkich krajów europejskich ("poszukiwany, poszukiwana" - dyskusja nad artykułem o zamianie secesyjnych kamieniczek na budki z piwem). W Opolu sam widzisz, że budowano lepsze i gorsze (szklany potworek na Placu Wolności to już chyba szczyt). Te budynki na 1 Maja to tak na 3 (mogło być gorzej np. czerwona gwiazda na szczycie) na szczęście Jesionowski (a znałem go osobiście) nie miał takich pomysłów. Za to odbudowa kamieniczek w Rynku to już na 5. Architekci w innych krajach też nie ustrzegli się pomysłów "lekko głupawych". Przykłady z Berlina - - zamek królewski wysadzony w powietrze w latach 50-tych - potworek opery berlińskiej (w porównaniu do poprzedniego budynku) - no i szczytem paskudztwa jest dla mnie gmach Reichstagu i jego kopuła. No ale tak to można sobie wyszukiwać w każdym mieście i kraju. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: waldi Re: budownictwo powojenne IP: *.dip.t-dialin.net 21.08.10, 23:52 nie do konca masz racje. piszesz: "... Rozbiórka zniszczonych w czasie wojny zabytkowych obiektów..." ci oznacza "zniszczonych"?... zniszczonych w 10, 20, 30, ... 90% albo zniszczonych bo architekura byla za niemiecka badz tez trzeba bylo cegly na odbudowe sotlicy?... tak zniszczonych, jak np. ratusz w Cosel/Kozle? piszesz: "a znałem go osobiście" to wg. ciebie/twojego kumpla: w jakim stopniu hotel byl zniszczony? Odpowiedz Link Zgłoś
mx4 Re: budownictwo powojenne 22.08.10, 06:25 A czy ja gdzieś napisałem, że Jesionowski był moim kumplem ? A czy ja gdzieś napisałem, że akurat ten budynek był zniszczony ? Są zdjęcia zniszczonych kamieniczek w Rynku, ulicy Książąt Opolskich i in. Tego hotelu akurat nie, ale może ktoś ma i zamieści. Odpowiedz Link Zgłoś
mx4 Re: budownictwo powojenne 22.08.10, 06:26 A może ty masz powojenne zdjęcie tego nie zniszczonego budynku ? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: anal lityk Re: budownictwo powojenne IP: *.pool.mediaWays.net 22.08.10, 09:46 To w Opolu byly " dzialania wojenne" ? Festung Oppeln bronil sie krwawo i heroicznie. Wszystko leglo w ruinach i zgliszczach... No i jak zwykle- tymi ryncoma...... Odpowiedz Link Zgłoś
mx4 Re: budownictwo powojenne 22.08.10, 09:49 No tak ... . Szkoda czasu (mojego). Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: oppelner Opole jakiego nie ma, czyli Hotel Central IP: *.chello.pl 23.08.10, 11:59 hotel ten przetrwal wojne w stosunkowo dobrym stanie,spalono jego wnetrza,ale fasada pozostala nienaruszona.wiem ze w jednej z ksiazek o opolu z czasow prl-u jest jego fotka.jak tylko znajde,to postaram sie wrzucic. Odpowiedz Link Zgłoś
mx4 Re: Opole jakiego nie ma, czyli Hotel Central 23.08.10, 16:40 Chętnie obejrzę. Tym bardziej, że kamieniczki kilka numerów dalej zostały odrestaurowane niemal w niezmienionym kształcie: fotopolska.eu/103907,foto.html Odpowiedz Link Zgłoś