Dodaj do ulubionych

Zapomniani Powstancy

IP: *.dip.t-dialin.net 09.05.11, 13:27
Jako ze w GW jak i NTO o kolejnej rocznicy Powstan Slaskich, nic a nic.Malo tego gazety te wprost przescigaja sie w cytowaniu wszelkiego rodzaju przeciwnikow powstan i "historykow" przedstawiajacych powstania jak i samych powstancow w falszywym swietle .
Pozwole sobie przypomniec niektorych z nich

Adamski W. - powstaniec Sl. Urodzony w Kadlubie Wolnym , pow. oleski.Podczas trzeciego powstania walczyl w 4 komp. Podgrupy "Butrym"

Adrian E. -powstaniec Ur. w Kujakowicach Gornych , pow. kluczborski. Czlonek POW , przed wybuchem powstania aresztowany przez Niemcow

Barczyk P. - powstaniec , ur. w Popielowie , pow opolski w trzecim powstaniu w grupie Destrukcyjnej Konrada Wawelberga

Baron J. ur w Wojtowej Wsi organizator szkoly mniejszosciowej i wspolzalozyciel spoldzielni "Rolnik" w Opolu

CDN.
Obserwuj wątek
      • Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 09.05.11, 18:02
        Wiesz kiedys wspomnieniami powstancow , jak i samymi powstaniami zajmowaly sie lokalne gazety...ale odkad zmienily wlasciciela , temat ten jest tematem wysoce niepozadanym, wrecz wstydliwym , dlatego wszedzie pelno wypowiedzi RaSHOW,Gallllow , Gorzelikow , trzeba wiec tym wszystkim nawiedzonym przypominac .

Bartoniek A. ur. w Przewozie , pow. kozielski

Bastek A.-powstaniec ur. w Szczedrzyku , podczas trzeciego powstania w 4 komp.2 baonu Podgrupy "Linke"

Bastek J.- powstaniec , ur w Szczedrzyku w trzecim powstaniu w kompanii Alojzego Dambonia

Bawol A. - powstaniec ur. w Nakle w czasie drugiej wojny zamordowany przez Niemcow w KZ Oranienburg

Bak J. - powstaniec ur. w Kniei , pow. oleski w trzecim powstaniu zostal ranny w Lesnej

Beck B.- powstaniec ur. w Wachowie pow. oleski walczyl w trzecim powstaniu

Belkot F. - powstaniec ur. w Wichrowie pow. oleski.Bral udzial w czasie napasci bojowek niemieckich na polska manifestacje . Podczas trzeciego powstania uczestniczyl w walkach pod Olesnem i Boroszowem.14.61921 Niemcy zamordowali jego brata w Wichrowie

Bias W. ur. w Szczepanowicach , kierowal kampania plebiscytowa w Wojtowej Wsi, Folwarku,Chrzanowicach,Boguszycach , Winowie.

Bieniusa K. ur . w dobrzeniu Wielkim wspolorganizator filii opolskiej Spoldzielni Zakupu i Sprzedarzy "Rolnik" w Dobrzeniu Wielkim.

Bogdol S. - powstaniec ur. w Zawadzkiem , pow. strzelecki min walczyl pod G:SW:Anny

Brodowy F. - powstaniec ur. w Radlowie , pow oleski w trzecim powstaniu w Podgrupie "Butrym" na odcinku Olesno-Boroszow-Gorzow Sl.

Broy J. - powstaniec , ur. w Zlinicach , pow. opolski w trzecim powstaniu w Podgrupie "Bogdan" , dowodzil plut. kawalerii , walczyl pod G.SW.Anny

Brylok A. -powstaniec ur.w Gorzycach , pow opolski , UCZESTNIK WSZYSTKICH TRZECH POWSTAN, od wrzesnia 1939 do 1945 wiezien Buchenwaldu

Brys I. - powstaniec ur. w Zebowicach , pow. oleski walczyl w 4 komp. Podgrupy"Butrym"

Buczek S. powstaniec ur w Kniei , pow oleski w trzecim powstaniu w szeregach komp. Feliksa Strozyka 4 baonu Podgrupy "Butrym"

Buhl F. powstaniec ur. w Opolu podczas drugiego powstania w oddziale Szymona Koszyka uczestnik potyczki pod Kosorowicami, w trzecim w zandarmerii polowej min. pod G.SW.Anny9.10.1939 aresztowany przez Niemcow i wyslany z wieloma innymi Slazakami do Buchenwaldu , wyslano do KZ syna F.Buhla , Franciszka , pasierba Wincentego P. i ziecia Wawrzynca S.

Cdn.
        • Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 10.05.11, 08:09
          Chyba obciachu narobilem tylko czlonkom dzisiejszej mniejszosci niemieckiej , ja jestem dumny z moich dziadkow jesli ty masz z tym problem to twoja sprawa. Stawiacie pomniki Slazakom sluzacym w Wehrmachcie, a zaden tumok nie zada sobie pytania czy ktorykolwiek z nich szedl walczyc za Fürera i ten "Vaterland" z usmiechem na ustach, niedawno publikowano wspomnienia i listy Slazakow z tamtego okresu, ale wy jestescie slepi i glusi na to co mysleli wtedy wasi dziadkowie.Podobnie z Powstaniem i ta nagonka na powstancow , to ze Polska po wojnie miala Slazakow w rzici , nie oznacza ze Slazacy nie chcieli przylaczenia do Polski, chociaz przeciez nie wszyscy .Sami swoim dziadkom wstyd przynosicie , przeciez nikt normalny nie pluje w swoje gniazdo... nikt oprocz was, wiec moze warto zastanowic sie czasem, czy piszac kolejny raz bzdure na temat powstancow, nie piszecie czasem o wlasnym dziadku .
          • Gość: okazyjny Opolanin Re: Zapomniani Powstancy IP: *.protonet.pl 10.05.11, 10:24
            Gość portalu: Slazak z NRD- fenu napisał(a):

> Chyba obciachu narobilem tylko czlonkom dzisiejszej mniejszosci niemieckiej , j
            > a jestem dumny z moich dziadkow jesli ty masz z tym problem to twoja sprawa. St
            > awiacie pomniki Slazakom sluzacym w Wehrmachcie, a zaden tumok nie zada sobie p
            > ytania czy ktorykolwiek z nich szedl walczyc za Fürera i ten "Vaterland" z usmi
            > echem na ustach, niedawno publikowano wspomnienia i listy Slazakow z tamtego ok
            > resu, ale wy jestescie slepi i glusi na to co mysleli wtedy wasi dziadkowie.Pod
            > obnie z Powstaniem i ta nagonka na powstancow , to ze Polska po wojnie miala Sl
            > azakow w rzici , nie oznacza ze Slazacy nie chcieli przylaczenia do Polski, cho
            > ciaz przeciez nie wszyscy .Sami swoim dziadkom wstyd przynosicie , przeciez nik
            > t normalny nie pluje w swoje gniazdo... nikt oprocz was, wiec moze warto zastan
            > owic sie czasem, czy piszac kolejny raz bzdure na temat powstancow, nie piszeci
            > e czasem o wlasnym dziadku .

Witam!

- Każdy jest odpowiedzialny indywidualnie za swoje czyny! Z obserwacji codziennej widzę, że tylko do 30% potomstwa idzie śladami rodziców, nie mówiąc dziadków. Cała reszta wybiera swoją własną niezależną drogę życia i światopoglądu. Pamiętam z okresu komuny jak to najaktywniejsi działacze opozycji rekrutowali się b. często z rodzin notabli partyjnych. Nic na to nie zrobisz, taka kolej rzeczy.

- Z w/w wstępu wynika, że następne pokolenie nie musi akceptować wyborów rodziców/dziadków. Nie dziwię się więc, że członkiem DFK zostaje nawet potomek kresowian, a zagorzałym mitgliedem ONR młody nachkomme jakiegoś niemieckiego nazisty. Oczywiście jest to groteskowe, ale w wolnym kraju dopuszczalne. Szkoda, że tego nie rozumiesz.

Pozdrawiam.
          • Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 10.05.11, 14:40
            Szkoda ze sam pewnych rzeczy nie chcesz zrozumiec. Nie staram sie tez nikogo oceniac , przypominam o pewnych zdarzeniach i ludziach , ktorzy (podobnie jak moj pradziadek) zapisali sie w tutejszej , naszej historii.Czy "wnusio" powstanca nalezy dzisiaj do NPD , guzik mnie to obchodzi .Wkurza mnie tylko jak "wnusio" wmawia wszystkim ze dziadek wcale w tych powstaniach nie byl, ze to Polacy przyszli i robili na Slasku powstania.
            • Gość: gość Re: Zapomniani Powstancy IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.05.11, 16:27
              Zawsze uważnie czytam Twoje wypowiedzi i w pełni się zgadzam z tym co masz do powiedzenia.
              Niestety, moim zdaniem szczególnie ludzie z tzw. M.N. robią dosłownie wszystko jak tylko to stowarzyszenie kabareciarzy powstało by wręcz wymazać z pamięcią przede wszystkim młodego pokolenia tego wszystkiego co ma związek z historią Górnoślązaków z okresu przedwojennego przedstawiające polskie ślady na tej ziemi.A są one ogromne.
              W Opolu np. w miejscu gdzie przed wojną stał budynek w którym mieściła się siedziba Z.P.w Niemczech w latach 90-tych postawiono pamiątkowy kamień ze znakiem rodła i napisem.Ten stan rzeczy trwał niewiele ponad dwa lata ponieważ po tym okresie kamień ten został przeniesiony w miejsce nie mającym nic wspólnego ze znakiem rodła.Ludzie nie interesujący się historią na co dzień a mam na myśli Ślązaków nie mogli zapewne pojąć, co to ma wspólnego z nimi skoro przecież w kieszeni mam niemiecki paszport a w domu od dziecka często słyszałem o swoim niemieckim pochodzeniu.
                • Gość: gość Do genau IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.05.11, 18:15
                  Jak widzę jest szansa by był z Ciebie normalny człowiek skoro nie podważasz nic z mojego wpisu.Gratuluję dobrej pamięci a swoją drogą jak widać po prawie wszystkich wpisach na tym forum w wielu śląskich rodzinach temat - historia moich rodzinnych stron z lat 30-tych i wcześniej to temat tabu jak Katyń w komunistycznej Polsce.Najlepsi to są ci którzy piszą - a podaj żródło z którego czerpiesz wiedzę !Jak nie ma w internecie to nie może być przecież prawda !!!
                  P.S.Co do Nakła, to obecnym mieszkańcom tak odbiło,że wszyscy uważają iż posiadają niemieckie pochodzenie.Mnie do bawi bo w latach 30-tych rodziny niemieckie można było policzyć dosłownie na palcach jednej ręki a miejscowość ta nie była jakimś wyjątkiem pod tym względem czego nie przyjmują do wiadomości min. takie głąby jak Ty.
                • Gość: Slazak z NRD.fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 10.05.11, 22:48
                  Wiec "genau" bardzo lubisz grzebac w zyciorysach... oczywiscie w cudzych.Ludzi twojego pokroju nie interesuje przeszlosc tego regionu lub tez ludzie ktorzy wtedy zamieszkiwali te ziemie, wiec nasi dziadkowie .Niewatpliwie staneli wtedy przed trudnym wyborem , glosowac na Polske, isc do powstania czy moze siedziec i czekac jak to bylo i jest w zwyczaju (slynna slaska dupowatosc).Polski na oczy nigdy nie widzieli , nawet nie wiedzieli co to oznacza , ta Polska, jednak tak wielu glosowalo na te nieznana Polske . Ale ja tu gadu, gadu a TY przeciez masz tak duzo do powiedzenia.Nie ma sie przeciez czego wstydzic , podziel sie z nami twoja wiedza , mozesz na podstawie twojej miejscowosci, przytoczyc przykladowo Slazakow z Selbstschutzu walczacych z powstancami. Zapraszam.
                    • jureek Re: Zapomniani Powstancy 12.05.11, 14:41
                      Gość portalu: gosc napisał(a):

> Schlonsak aus der "Zone".
                      > Du bist nur noch langweilig. Du kannst ja nicht mal richtig provozieren.
                      > Trotzdem wünsche ich dir eine gute Nacht.
                      > Traeume lieber von schönen Frauen und nicht von Scheisspowstanie".

A co Tobie do tego, co się komu śni? Chciałbyś ludziom już nie tylko narzucać, co mają myśleć, ale nawet co mają śnić?
                      Wymienianie nazwisk miejscowych powstańców odbierasz jako prowokację? Bo nie pasuje do z góry założonej tezy, że po polskiej stronie tylko obcy walczyli?
                      Jura
                      • Gość: gosc Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 12.05.11, 22:30
                        jureek napisał:
                        > A co Tobie do tego, co się komu śni? Chciałbyś ludziom już nie tylko narzucać,
                        > co mają myśleć, ale nawet co mają śnić?
                        > Wymienianie nazwisk miejscowych powstańców odbierasz jako prowokację? Bo nie pa
                        > suje do z góry założonej tezy, że po polskiej stronie tylko obcy walczyli?
                        > Jura

Jezeli juz chcesz twoje "dwa pientouki" dodac, to ustosunkuj sie do calej wypowiedzi "slaskiego ddrowca". Mysle tez ze on tzn. Slazak-z NRD-fenu twojej opieki nie potrzebuje i da sobie rady sam.
                        Jezeli tego tekstu nie zrozumiales to daj sobie przetlumaczyc u bieglych.

Ta wypowiedz ponizej przyjalem jako mierna probe prowokacji.

" Ale ja tu gadu, gadu a TY przeciez masz tak duzo do powiedzenia.Nie ma sie przeciez czego wstydzic , podziel sie z nami twoja wiedza , mozesz na podstawie twojej miejscowosci, przytoczyc przykladowo Slazakow z Selbstschutzu walczacych z powstancami. Zapraszam. ""

Nie mialem ochoty na dalsza jalowa dyskusje o powstancach, wiec mu juz o poznej
                        godzinie zyczylem dobrej nocy i dalem z usmiechem rade, zeby pomarzyl o czyms innym niz powstania. Gdzie tu widzisz jakies narzucanie.
                        Moze masz ta sama obsesje na temat powstania jak on.
                        Ja osobiscie mam te wymienianie tych tzw."polskich powstancow" i tych "polskich prawd"
                        na ten temat dosc.
                        frankofil-francja-przede-wszystkim.blogspot.com/2011/05/powstania-slaskie-czyli-jak-nam.html
                        katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,9548053,RAS__Nie_tylko_powstancom_nalezy_sie_chwala.html
                        ....W projekcie rezolucji sejmików nie widzi nic oburzającego. - Mieliśmy wtedy do czynienia z powstaniami, których celem było przyłączenie Górnego Śląska do państwa polskiego. W deklaracji nie ma jednak nic na temat przeciwników powstańców - nie dowiadujemy się, z jakich powodów walczyli i co chcieli osiągnąć - mówi prof. Kaczmarek i dodaje,
                        że rezolucja to polityczna deklaracja tylko jednej ze stron. - To nie jest opis i interpretacja wydarzeń historycznych, ale wyraz woli politycznej. Politycy mają do tego prawo zgodnie z regułami demokracji, a historycy muszą uwzględniać racje i interesy wszystkich stron konfliktu - podsumowuje Kaczmarek.

• jureek Re: Zapomniani Powstancy 13.05.11, 15:53
                          Gość portalu: gosc napisał(a):

> Jezeli juz chcesz twoje "dwa pientouki" dodac, to ustosunkuj sie do calej wypow
                          > iedzi "slaskiego ddrowca".

Będę się ustosunkowywał do tego, co uznam za stosowne i nie Tobie dyktować mi, o czym mam pisać.

> Ta wypowiedz ponizej przyjalem jako mierna probe prowokacji.
                          >
                          > " Ale ja tu gadu, gadu a TY przeciez masz tak duzo do powiedzenia.Nie ma si
                          > e przeciez czego wstydzic , podziel sie z nami twoja wiedza , mozesz na podstaw
                          > ie twojej miejscowosci, przytoczyc przykladowo Slazakow z Selbstschutzu walczac
                          > ych z powstancami. Zapraszam. ""

A co w niej jest takiego prowokującego? Jeżeli ktoś tak jak MN twierdzi, że powstania to był właściwie najazd z Polski, a strona niemiecka broniła swoich ziem przed tym najazdem, to jaki problem, żeby przytoczyć przykłady tych obrońców?

> Nie mialem ochoty na dalsza jalowa dyskusje o powstancach,

A czy ktoś Cię zmusza do takiej dyskusji? Mogłeś po prostu zamilczeć zamiast dyktować komuś, o czym powinien śnić.

> Ja osobiscie mam te wymienianie tych tzw."polskich powstancow" i tych "polskich
                          > prawd"
                          > na ten temat dosc.

No to nie czytaj. A swoją drogą ciekawe, dlaczego masz dość. Czy dlatego, że wymienianie powstańców, którzy od dziada pradziada mieszkali na tej ziemi, podważają tezę o desancie zza granicy? Ja nie neguję, że w szeregach powstańczych było wielu Polaków spoza Śląska, ale ta duża liczba miejscowych też o czymś świadczy, że nie było to takie jednoznaczne, jak przedstawia to strona niemiecka, ani tak jednoznaczne, jak przedstawia to strona polska.
                          Można się spierać o interpretacje, jednak Ślązak z NRD przedstawia po prostu gołe fakty.
                          Jura
                          • Gość: gosc Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 13.05.11, 23:16
                            jureek napisał:
                            > Będę się ustosunkowywał do tego, co uznam za stosowne i nie Tobie dyktować mi,
                            > o czym mam pisać.
                            Jurek.
                            Dito, der Herr.
                            Ja wam, panie Juurek, nic nie dyktuje. Nie mam na to najmniejszej potrzeby. Ok.
                            Wiec prosze nie wkladajcie mi zdan do ust, ktorych nie wypowiedzialem. Jezeli macie problemy ze zrozumieniem, to poproscie o wytlumaczenie. Chetnie to zrobie.

Suchejcie panocku.
                            Jou swami gansi nie pous.To goudejcie mi za dwoje. Jou wous uo wasze zdanie nie pytou, to trzimcie swoj pysk. Jou wom napisou ze ten "Slazak z NRD-fenu waszyj pumocy nie potrzebuje,
                            bo mou swoja gamba i umjy som oudpowiedziec, jak mu nie pasuje.
                            Jak sie rozchodzi uo Sloonsk, to mom tysz cojs do goudaniou. Czy wom, panocku to pasuje czy niy.
                            Jou snom sloonskou historia. Waszych polskich cyganstwuw nie potrzebuja.

Sie sind bestimmt auch so einer, der jetzt schon wieder "Wurzeln" sucht. Warum können Sie andere Meinungen nicht akzeptieren. Glauben Sie wirklich selbst, was Sie da von sich geben, oder bereiten Sie sich schon eine "Rückkehr" vor. Glauben Sie wirklich, dass alle, Ihre und Eure Meinung zu akzeptieren haben. Erklären Sie mir doch bitte, was wollten eigentlich die 750 000 schlesische Menschen, die ihre Stimme Für Deutschland abgegeben haben, egal welche Sprache sie damals benutzt haben. Eure scheinheilige Insurgentengeschichten glaubt euch sowieso niemand mehr, und ich schon gar nicht.
                            • jureek Re: Zapomniani Powstancy 17.05.11, 10:59
                              Na internetowych forach dyskusyjnych przyjęło się, że rozmówcy zwracają się do siebie nie na pan, lecz na ty. Twoje żądanie, abym zwracał się na pan do osoby, która nawet nie raczy się podpisać, jest więc nieuzasadnione.
                              Nie przeczę, że trochę ponad 700 tys. (ale nie 750 tys. - skąd wytrzasnąłeś tę liczbę?) głosowało za pozostawieniem Śląska w granicach Niemiec.
                              de.wikipedia.org/wiki/Volksabstimmung_in_Oberschlesien
                              Pytanie było jednak inne. Zostałeś poproszony o wymienienie choć kilku miejscowych, którzy z bronią w ręku walczyli przeciw powstańcom. Wymigałeś się od odpowiedzi na to pytanie uznając je za prowokację. Tu nie chodzi o to, że masz zaakceptować jakieś "majnungi", Ślązak z NRD przedstawia fakty i to Cię najbardziej boli, bo tych faktów, tego, że w powstaniu po polskiej stronie walczyli także miejscowi Ślązacy podważyć nie możesz. Orgesze też byli miejscowi? Moja babcia, która jako młoda dziewczyna musiała się chować po piwnicach, gdy po upadku powstania "orgesze" wpadali do wiosek, żeby bić, niszczyć i gwałcić, opowiadała, że miejscowych chłopaków wśród nich nie było. Ale może się myliła, może Ty znasz miejscowych w szeregach "Organisation Escherich". Myślisz, że byli to miejscowi, którzy 16.05.1921 r. zamordowali pięciu Ślązaków z Turawy?
                              www.turawa.pl/cms/php/strona.php3?cms=cms_turaw&lad=a&id_dzi=11&id_dok=1139&id_men=38&powrot=1&slowo_szuk=fala&gdzie_szuk=dokument&id_men_szuk=0
                              (Fala nr 4/2010, strona 10)
                              Piszesz, że nie potrzebujesz polskich cygaństw, ale konkretnie, co jest kłamstwem w listach prezentowanych przez Ślązaka z NRD, napisać nie potrafisz.
                              Jura

P.S. Na ten pomysł z szukaniem "Wurzeln" wpadłeś po wysłuchaniu audycji o "Ahnenforschung" w piątek przed południem na DLF?

• Gość: alois ####Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 13.05.11, 00:58
                    Gość portalu: Slazak z NRD.fenu napisał(a):
                    > Wiec "genau" bardzo lubisz grzebac w zyciorysach... oczywiscie w cudzych.Ludzi
                    > twojego pokroju nie interesuje przeszlosc tego regionu lub tez ludzie ktorzy wt
                    > edy zamieszkiwali te ziemie, wiec nasi dziadkowie .Niewatpliwie staneli wtedy p
                    > rzed trudnym wyborem , glosowac na Polske

mein lieber Slazak z NRD
                    redukujesz Slazakow do "niewypedzonych dotychczas fragmentow" (originalton RadioAMryja) i spoloniowanych do tego!!!!
                    mein lieber, przestan poslugiwac sie wreszcie polsko-nazistowska propaganda i zacznij trzezwo oceniac fakty historyczne!!!!!
                    najnowszy Ansatz "polityka historyczna" kannst du auch vergessen!!!!!!!!!!!!!!!!!

liebe Grüsse

Schlesier!

• Gość: gość Do alois IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.05.11, 17:25
                      Ty idioto idż lepiej do lekarza zamiast pisać pierdoły, tam Cię wyleczą jak boli cię prawda.
                      Tylko skończony głupek podważa fakty.Tak to jest z takimi jak oma i ołpa nie powiedzieli wnusiowi ani słowa o powstaniu tylko wciskali jakieś pierdoły do zakutego łba co dziś procentuje brakiem wiedzy i upośledzonym sposobem myślenia.Capito ?
                  • Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy cd IP: *.dip.t-dialin.net 11.05.11, 18:24
                    Chlebosz J. - powstaniec urodzony w Krasiejowie , pow. opolski podczas powstania w Podgrupie "Linke"

Cholewa J. - powstaniec ur w Jaryszewie , pow. strzelecki w trzecim powstaniu w 2 komp.1 baonu Podgrupy "Bogdan"

Chrobak P. -powstaniec ur w Zielinie , pow prudnicki , w trzecim powstaniu w szeregach kompanii Augustyna Mrowca

Chwila W. -powstaniec ur Murckach pow.pszczynski

Cichon F. - powstaniec ur w Krasiejowie , pow opolski zaprzyjazniony z Bronislawem Koraszewskim . Wspolorganizator MARSZU DO OPOLA W 3.5.1920 , bral udzial w trzecim powstaniu slaskim.

Cichon K. powstaniec ur. w Krasiejowie pow. opolski uczestnik drugiego oraz trzeciego powstaniz.

Cichos P. powstaniec ur. w Wolecinie pow. oleski , uczestnik trzeciego powstania , walczyl na odcinku , Stare Olesno-Boroszow-Gorzow Sl.

Czaja J. - powstaniec ur. w Kadlubie Wolnym pow. oleski w trzecim powstaniu w Podgrupie "Butrym"

Czapla A. -powstaniec ur w Poczolkowie pow. oleski w trzecim powstaniu w Podgrupie "Butrym" walczyl pod Wysoka,Olesnem,Zebowicami

Czech M. ur w Goslawicach (Opole) Od 1919 w POW uczestnik manifestacji w Opolu 3.5.1920

Czura A. - sanitariuszka powstancza ur. w Zimnicach Malych pow. opolski , podczas trzeciego powstania sanitariuszka w Podgrupie "Linke" udzial w walkach pod Ozimkiem,Dobrodzieniem,Myslina, Staniszczami Malymi i Wielkimi

Czura J. - powstaniec ur w Zimnicach Malych , pow opolski , bral udzial w drugim i trzecim powstaniu byl dowodca plutonu w komp.Franciszka Kurpierza, walczyl pod Zebowicami, Staniszczami Wielkimi, Myslina

Dambon Pawel - powstaniec ur. w Szczepanowicach , pow opolski Podczas trzeciego powstania w szeregach baonu Teodora Manczyka Podgrupy "Linke " 6.5.1921 ciezko ranny postrzalem w glowe w czasie bitwy o Dobrodzien.Zmarl w szpitalu w Czestochowie i tamze pochowany.

Damski W. powstaniec ur. w Wojciechowie pow oleski , podczas trzeciego powstania zca. dcy.komp w Podgrupie "Butrym" bral udzial w opanowaniu Olesna przez oddzialy powstancze.

CDN

• Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy cd IP: *.dip.t-dialin.net 12.05.11, 14:37
                        Donat W. - powstaniec ur. w Suchych Lanach pow strzelecki , w trzecim powstaniu w baonie Pawla Dziewora

Drobny E. -dz. spoleczny i plebiscytowy ur. w Tworkowie pow. raciborski

Dudlo I. - powstaniec ur. w Knurowie pow rybnicki w tezrcim powstaniu walczyl w rejonie Zabrza, Sosnicy i Gliwic

Dulok J. - powstaniec ur . Wielmierzowicach , powiat kozielski w trzecim powstaniu , Podgrupa "Butrym" walczyl pod G.Sw.Anny i Ujazdem

Dworaczek P. - powstaniec ur . w Poczolkowie pow. oleski w trzecim powstaniu, Podgrupa "Butrym"

Dziaczko D. powstanuiec ur. w Ciezkowicach , pow. kozielski bral udzial w pierwszym i drugim powstaniu slaskim.

Dziadek J. powstaniec ur. w Mionowie pow. prudnicki . Uczestnik trzeciego powstania , walczyl pod G.Sw.Anny.W jego domu miescila sie polska prywatna szkola mniejszosciowa. We wrzesniu 1939 wywieziony przez Niemcow do KZ Buchenwald

Dzida J. powstaniec ur. w Goczalkowicach pow. pszczynski , w trzecim powstaniu bral udzial w walkach pod G.Sw.Anny , we wrzesniu 1939 wywieziony przez Niemcow do Kz Buchenwald

Dzieza F. - dzialacz plebiscytowy , organizator sluzby medycznej, lekarz.Ur. w Dobrodzieniu pow. lubliniecki Uczestnik pierwszego i drugiego powstania.

Fabian I. powstaniec ur. w Makowie pow. raciborski

Fesser F. powstaniec ur. w Rogowie pow. opolski , walczyl w drugim i trzecim powstaniu slaskim

Foryta W. powstaniec ur. w Jamach pow. oleski w trzecim powstaniu , Podgrupa "butrym" walczyl min pod Gorzowem Slaskim, Pawlowicami i Jamami

Frach J. - powstaniec ur. w Brynicy pow. opolski 1918-1920 zolnierz armii Hallera w trzecim powstaniu adiutant dowodcy 1 BAONU OPOLSKIEGO Teodora Manczyka

Cdn.
                        • Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy cd IP: *.dip.t-dialin.net 12.05.11, 17:57
                          Gabrys J. - powstaniec ur. w Borowianach pow. oleski . Uczestnik trzeciego powstania (wraz z bratem Walentym , ktory polegl pod Zebowicami) w szeregach 4 baonu oleskiej Podgrupy "Butrym"

Geida F. - powstaniec ur. w Gorkach pow. opolski walczyl w trzecim powstaniu

Ginter J. - powstaniec ur. w Broncu pow oleski w trzecim powstaniu , Podgrupa "Butrym" , walczyl w rejonie Olesna i Starego Olesna

Gladys F. powstaniec ur . w Karmonkach Nowych pow. oleski

Glensk T. powstaniec ur w Tarnowie Opolskim , pow. opolski uczestnik trzeciego powstania , jako pierwszy powstaniec przyniosl do swojej wsi rodzinnej sztandar bialo-czerwony .Aresztowany po powrocie do Tarnowa , odzyskal wolnosc dzieki interwencji ks.Czeslawa Klimasa.Podczas wojny wieziony wraz z cala rodzina na Pawiaku, pozniej w Oswiecimiu gdzie zmarl.

Gliniorz P. powstaniec ur. w Ochodzach pow opolski w pierwszej dekadzie 4. 1920, po napasci niemieckiej bojowki na jego mieszkanie , schronil sie w Tarnowskich Gorach.Od 3.5.1920 uczestniczyl w walkach pod Olesnem

Gladysz A. powstaniec , ur w Bodzanowicach pow. oleski , walczyl w trzecim powstaniu.Po powstaniu byl wraz z matka torturowany przez niemieckich bojowkarzy , uszedl do Polski

Glowania P. powstaniec ur. w Jemielnicy pow strzelecki . W trzecim powstaniu plut. w 4 komp. baonu S. Jedrysika.W jego domu w Centawie miescila sie prywatna polska szkola mniejszosciowa . 5.9.1939 aresztowany, nastepnie do konca wojny na robotach przymusowych.

Cdn.
          • Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 17.05.11, 10:13
            Golab J. - powstaniec , ur. w Starej Schodni , pow, opolski podczas trzeciego powstania w szeregach 4 komp. Franciszka Kubisa , walczyl w rejonie wsi Kolonowskie i Staniszcz Malych a od 18.5. pod Myslina

Gomola J.- dzialacz spol. i plebiscytowy , ur. w Suchej pow. strzelecki, wspolpracownik Bronislawa Koraszewskiego , wspolzalozyciel Banku Ludowego oraz spoldzielni "Rolnik" w Strzelcach Opolskich, w okresie drugiej wojny wiezien Buchenwaldu

Gomola J. - powstaniec ur. w Grodzisku , pow. strzelecki , podczas trzeciego powstania walczyl w baonie Jana Fraski , aresztowany we wrzesniu 1939 i osadzony w Buchenwaldzie

Gorzolka J. - powstaniec i dzialacz plebiscytowy , ur. w Borkach Wielkich , pow. oleski . Podczas trzeciego powstania zorganizowal oddzial zlozony z miejscowych Slazakow i opanowal Borki Wielkie , po czym podazyli do Olesna , pomagajac zdobyc miasto, na oleskim ratuszu wywiesil bialo-czerwona flage.Po powstaniu schronil sie w Polsce. Po powrocie do rodzinnej miejscowosci, wielokrotnie napadany i bity przez Niemcow

Gorok R. - powstaniec , ur. w Broncu pow. oleski , w trzecim powstaniu walczyl na odcinku Boroszow-Olesno-Stare Olesno

Gorski F. - powstaniec ur. w Wieckowicach, pow. oleski , walczyl w trzecim powstaniu

Grobelny F. powstaniec , ur. w Swierczu , pow. oleski .Podczas POWSTANIA OLESKIEGO (1919) pomocnik Walentego Sojki , dowodcy akcji na lesniczowke w Lowoszowie , pod Olesnem. Walczyl w trzecim powstaniu

Gryla F. powstaniec ur. w Zebowicach pow. oleski . Uczestnik trzeciego powstania w szeregach 4 komp. Feliksa Strozyka 4 baonu oleskiego Podgrupy "Butrym"

Gryszczyk K. - powstaniec , ur. w Ligocie Turawskiej , pow. opolski . Uczestnik trzeciego powstania , walczyl w baonie opolskim Teodora Manczyka , czlonek ZPwN
              • jureek Re: Zapomniani Powstancy 17.05.11, 13:19
                Gość portalu: hansilein napisał(a):

> Enerdowcu-oni naprawde nie sa zapomniani. My dobrze wiemy, kto po wojnie byl pa
                > nem, dostawal
                > kase i kogo dzieci byly takie super w szkolach.

Wcale nie wszyscy powstańcy wypinali po wojnie piersi do orderów. Jak w każdej grupie są ludzie i ludziska.

> A potem, jak wszystko wykorzystali i razem z hadziajami reszte zajechali, to zw
                > ineli manele, podkulili
                > ogon i pierwsi zmiatli do Reichu...he...he....he....

To fakt. Wielu powstańców wyjechało do Niemiec.
                Jura
              • jureek Re: Zapomniani Powstancy 17.05.11, 13:21
                Gość portalu: hansilein napisał(a):

> Enerdowcu-oni naprawde nie sa zapomniani. My dobrze wiemy, kto po wojnie byl pa
                > nem, dostawal
                > kase i kogo dzieci byly takie super w szkolach.

I jeszcze jedno pytanie. Piszesz w pierwszej osobie liczby mnogiej tylko tak, żeby dodać sobie powagi, czy rzeczywiście było was więcej piszących ten post?
                Jura
                • Gość: hansilein Re: Zapomniani Powstancy IP: *.pool.mediaWays.net 17.05.11, 13:44
                  juuuurek-pisze to sam , ale to jest takie powszechne mniemanie. Moglbym ci przytoczyc szereg przykladow, ale to som w koncu nasi ludzie.
                  Byli tez oczywiscie ideowcy. I nie jest tak, ze Niemcy od razu wszystkich przesladowali.
                  W Republice Weimarskiej wszystko zalezalo od neutralnego sadu, a u narodowych socjalistow
                  to bylo duzo osobistych porachunkow, tzn jak ktos byl w NSDAP czy SA i kogos oskarzyl, to ten
                  ten mial zle karty. Ale u komunistow bylo to samo...
                    • jureek Re: Zapomniani Powstancy 17.05.11, 14:46
                      Gość portalu: peles napisał(a):

> pytałem potomka(?) jednego z wymienionych tu powstańców, czy ich starzik był w
                      > powstaniu. Twierdzi, że o niczym takim nie wie i że żaden w rodzinie za Polską
                      > nie był.

Po tym, jak Polska potraktowała Ślązaków po 1945 roku, wcale się nie dziwię, że dla niektórych udział w powstaniach stał się wstydliwym epizodem w życiorysie, o którym nie opowiadało się wnukom.
                      Jura
                  • Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 17.05.11, 15:11
                    Do hans/ilein.
                    Jeszcze nie tak dawno pisales na forum (14.1.11 Hans/ilein 23:36 Kadeci Polscy...)
                    "To nie byla nigdy nasza wojna . Nie znam nikogo ..."
                    Dzisiaj twierdzisz ze Powstancy "to sa w koncu nasi ludzie".
                    Przeciez wg. MN, RAS , to Poloki zrobily powstanie , malo tego sila zmuszali tych bidokow do walki itp. bzdury.Dzisiaj co niektory z duma chwali sie ze dziadek byl w SS (doprawdy sa tacy !) dlaczego wiec nikt nie potrafi podac tych sposrod Slazakow ktorzy walczyli po stronie niemieckiej w czasie powstan ?

• Gość: hansilein Re: Zapomniani Powstancy IP: *.pool.mediaWays.net 17.05.11, 22:34
                      Posze moj posze-nie trafia do ciebie dederowcu, ze jak paru ze wsi dalo sie zwerbowac, to nie znaczy
                      ze oni byli juz cudzi. Niektorzy potem zostali, inni uciekli i przyszli dopiero po froncie.
                      No a potem, jak juz pisalem, wiekszosc smiatla do Reichu. Moze tam tez dostali odszkodowanie za
                      przesladowanie prze Nazistow? Wcale bym sie nie zdziwil.....
                      • Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 18.05.11, 10:17
                        Jakos caly czas uparcie probujecie , pokazac, zochydzic tych ktorzy poszli do powstan.Tych paru co dalo sie zwerbowac ... na msze Sw. w j. polskim tez was werbowali , a moze sila zmuszali , jak do powstan. A kto "walczyl" o nauke religii w j. polskim , tez tych paru "zwerbowanych" ?
                        Wiec tych paru "zwerbowanych" juz mamy (z terenow dzisiejszej Opolszczyzny jakies 8000 !!!) , napisz lepiej ilu to poszlo "bronic" Slaska , przed powstancami .

• jureek Re: Zapomniani Powstancy 18.05.11, 11:23
                          Gość portalu: Slazak z NRD- fenu napisał(a):

> Jakos caly czas uparcie probujecie , pokazac, zochydzic tych ktorzy poszli do p
                          > owstan.Tych paru co dalo sie zwerbowac ... na msze Sw. w j. polskim tez was wer
                          > bowali , a moze sila zmuszali , jak do powstan. A kto "walczyl" o nauke religii
                          > w j. polskim , tez tych paru "zwerbowanych" ?

forum.gazeta.pl/forum/w,65,1808508,1808508,Fragmenty_kroniki_szkoly_w_Broncu_pod_Olesnem.html
                          A tu wszystkie dzieci te pierońskie Poloki zwerbowali. I to długo przed powstaniem.
                          Jura
                          • Gość: hansilein Re: Zapomniani Powstancy IP: *.pool.mediaWays.net 18.05.11, 12:13
                            juuuurek-ale zapewniam cie-z "ogonkami" krenconc mordom tu nigdy zaden nie gadal-tak jak dzis
                            w Opolu.
                            To jest taka polska lajera-oni sami nas chcieli, wiec my przyszli. Najwieksze klamstwo na Slasku.
                            Polska historia jest zreszta bardzo zaklamana-powiedzial Gieydroic-czy jak mu tam.
                            A wiec jeszcze raz-w 1919 i 192o nie bylo powstan tylko niepokoje spoleczne jak w calych Niemczech.
                            Na Gornym Slasku przybraly one pozniej (przez coraz wieksze zainteresowanie nowopowstalej Polski) charakter nacjonalny.
                            W 1921 to byla juz dobrze zaplanowana polska operacja , gdzie wykorzystano wymuszone przez
                            Francje calkowite wycofanie resztek niemieckich sil zbrojnyc z Slaska.
                            Polacy wykorzystali wszystkie mozliwe argumenty-nawet Matke Boska Czestochowska-ona bardzo byla za powstaniem.......
                            Po wojnie ci, ktorzy wtedy byli za Polska niejako przymusowo weszli w taki nieszczesny pakt z
                            hadziajami, ktorzy wykorzystali ich do swoich celow. Na poczatku wszystko bylo cacy, bo Slask
                            byl minimalnie zniszczony, bylo z czego po Niemcach dawac i "powstancy" nagle mieli jak w niebie:
                            wladze, przywileje,piniundze, odznaczenia, honory-hadziaje nosili ich na tych renkach....
                            Ten okres godowy trwal tak do wymiany pieniedzy, kiedy przykrecono srube.
                            W latach 50-tych, aby zostac pupilkiem komuny, to trzeba bylo juz samemu sie sprzedac -z hadziajami to ci Slazacy nie mogli ( i nie umieli) konkurowac.....l
                            • jureek Re: Zapomniani Powstancy 18.05.11, 12:31
                              Dużo uogólnień, mało konkretów.
                              Ja tam wolałbym, żebyś zmierzył się z konkretami, np. takim fragmentem kroniki szkoły w Brońcu:
                              "Schuljahr 1910/11
                              Es wurden in diesem Jahr nur 5 Kinder in die Schule aufgenommen. Keines davon
                              ist deutsch."
                              Polacy nie tylko desanty powstańców na Śląsk wysyłali, ale nawet dzieci ze Starokrzepic do Bronieckiej szkoły posyłali?
                              A jeśli chodzi o to noszenie powstańców na rękach przez haziajów to mocno przesadzasz. Mało to powstańców trafiło do Łambinowic czy Świętochłowic?
                              Jura
                            • gizmo_vv Re: Zapomniani Powstancy 18.05.11, 14:16
                              Wykazujesz ogromne trudności w lansowaniu swoich do bólu subiektywnych wywodów. Powstania nazywasz niepokojami społecznymi....."pogratulować" ci niewiedzy czy bezczelności? Na szczęście istnieje wiele materiałów filmowych utrwalonych w formie kronik, gdzie można zobaczyć, jak powstańcy śląscy są dekorowani medalami przez komunę. Nakręcono również wiele wywiadów, w których powstańcy chwalą się swoimi wyczynami wojennymi. Należy spowodować, aby nasza Opolska Telewizja puściła na wizji owe kroniki filmowe, zwłaszcza z lat 60-tych i 70-tych. Wówczas , co niektórzy z was zaprzańców zobaczą swoich bliskich, którzy poobwieszani orderami maszerują dumnie na defiladach państwowych. Napisałeś także: „W latach 50-tych, aby zostac pupilkiem komuny, to trzeba bylo juz samemu sie sprzedac -z hadziajami to ci Slazacy nie mogli ( i nie umieli) konkurowac.....W takim razie, co sądzić o waszych głównych działaczach z MN? KAŻDY z nich bez wyjątku ma w życiorysie działalność w PZPR, niektórzy nawet współpracowali z SB. Proszę tylko nie pisz, że wasi działacze byli zmuszani do działalności w PZPR. Celowo nie piszę o członkach PZPR, ale o DZIAŁACZACH PZPR, bo to jest wielka różnica. Gratuluję wam takich przedstawicieli, są bardzo wiarygodni…
                              • Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 18.05.11, 18:09
                                Jako ze ciagle czekamy na ujawnienie tej drugiej strony , slaskiej"wojny domowej" pozwole sobie na ciag dalszy :

Grzegorczyk J. - powstaniec , ur. w Lesnej , pow oleski .Bral udzial w trzecim powstaniu , WALCZAC WRAZ Z OJCEM I DWOMA BRACMI , w szeregach Podgrupy "Butrym".Podczas drugiej wojny zeslany na roboty przymusowe .

Grzesik J.- powstaniec , ur. w Wojciechowie , pow. oleski. Walczyl w trzecim powstaniu, 16.5.1921 dostal sie do niemieckiej niewoli,wielokrotnie pobity , osadzony w obozie jenieckim w Kluczborku.Wczasie drugiej wojny sw. ukrywal z narazeniem zycia, dzialacza slaskiego Pawla Depcika w Wojciechowie.

Holek R - dzialacz spoleczny , nauczyciel , ur. w Szymiszowie , pow. strzelecki

Huc J. powstaniec ur. w Karmonkach Nowych pow. oleski , bral udzial w pierwszym i trzecim powstaniu slaskim.

Hudala W- dzialacz plebiscytowy , powstaniec . Ur. w Przyworach pow. opolski . Pracownik Pol. Kom. Plebiscytowego w Opolu , dzialajacy w Przyworach i okolicznych miejscowosciach , gdzie wraz z K. Pawleta zorganizowal teatr amatorski..W drugim powstaniu bral udzial min w potyczce pod Kosorowicami. W trzecim powstaniu w Podgrupie "Butrym" walczyl pod Kamieniem Sl. Kalinowem, Kosorowicami.

Hupka A. dzialacz narodowy , ur. w Naczeslawicach pow. kozielski.Aresztowany w nocy 2/3.5 1921 i wieziony w Raclawicach Slaskich, gdzie zostal ciezko pobity.Jego TRZEJ SYNOWIE - WOJCIECH , JOZEF ,ANTONI I LUDWIK , po przeprawieniu sie na prawy brzeg Odry, wzieli udzial w trzecim powstaniu

cdn.
                                • Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 19.05.11, 07:47
                                  Hupka L. - pseudonim Rolewski, przywodca powstanczy, ur. w Naczeslawicach , pow kozielski .W czasie pierwszego powstania, burmistrz Czeladzi i jednoczesnie w POW.Oddal nieocenione zaslugi dla opieki po powstanczym , niemieckim terrorze na Gornym Slasku.Podczas trzeciego powstania komendant etapu w grupie "Wschod":

Hylla P. - dzialacz plebiscytowy , ur. w Czarnowasach , pow opolski, min. zalozyciel towarzystwa Przemyslowcow, Banku Handlowo-Przemyslowego , oraz Polskiego Towarzystwa Ludowego w Opolu, wspolpracownik "Gazety Opolskiej " "Glosu Slaskiego " oraz "Gornoslazaka" czlonek Polskiego Komitetu Wyborczego Prowincjonalnego dla Slaska

Ibrom P. pseud. Georg Eiche - dzialacz plebiscytowy , powstaniec ur. w Opolu. Uczestnik drugiego i trzeciego powstania slaskiego.

Jacek J. powstaniec , dzialacz ZPwN. Ur w Dziergowicach , pow. kozielski. Uczestnik trzeciego powstania , aresztowany w 1939 i wieziony w KZ Buchenwald, a nastepnie na przymusowych robotach w Babiej Gorze oraz Burg(kolo Magdeburga) . Tamze ZAMORDOWANY .

Jaglo J. dzialacz spol. i plebiscytowy , ur. w Boguszycach , pow. opolski 1919 - 1921 w POW.

Jambor J. powstaniec ur. w Babicach pow. raciborski , uczestnik trzeciego powstania , czlonek ZPwN. Od 1934 w jego domu miescila sie polska swietlica , a od 1935 polska biblioteka . Po aresztowaniu 18.9.1939 wieziony w Opolu , Wroclawiu , Weimarze a nastepnie w obozach Buchenwald i Auschwitz , gdzie poniosl SMIERC.

Janicki J. powstaniec ur. Strzeleczkach pow . prudnicki. W drugim powstaniu bral udzial w walkach w obronie miejscowego , a potem tez pow. Polskiego Komitetu Pleb.w Strzeleczkach . Podczas trzeciego powstania najmlodszy powstaniec w 3 komp. baonu Jana Faski , walczyl od Szymiszowa po Kalinow . Walczyl w kampanii wrzesniowej .

cdn.

• Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 20.05.11, 08:17
                                    Janiczek W. - lekarz powstanczy , ur. w Bienkowicach , pow raciborski.W trzecim powstaniu lekarz naczelny pulku krolewskohudzkiego Karola Gajdzika

JARON Jan Nikodem - poeta slaski , dzialacz plebiscytowy , powstaniec , ur. w Jastrzygowicach , pow. oleski. Min jeden z redaktorow "Gazety Opolskiej". W trzecim powstaniu oficer w grupie "Polnoc" i uczestnik walk w rejonie Olesna i Zebowic.W czasie plebiscytu wydal dramat "Konrat Kedzierzawy" (1920) a wiersze liryczne poswiecone dziejom walk o polskosc Slaska publikowal na lamach "Nowin" w 1919-1920.

Jelito A. - powstaniec ur. w Januszkowicach , pow kozielski . Wtrzecim powstaniu w baonie Leonarda Krukowskiego Podgrupy "Bogdan" walczyl pod Raszowa , Januszkowicami, Obrowcem , Gogolinem

Jelito Ignacy - powstaniec ur. w Opolu , w trzecim powstaniu w Podgrupie "Bogdan", walczyl min. pod Zakrzowem

Jelito W. - powstaniec ur. w Jemielnicy pow. strzelecki . W czasie drugiego powstania uczestniczyl w rozbrajaniu Sipo w Centawie i Jemielnicy. W trzecim powstaniu jako kpr. w baonie Jana Fraski Podgrupy "Bogdan" bral udzial w zdobywaniu Gory Sw. Anny oraz w walkach pod Gogolinem i Izbickiem.

Jendrus A. - powstaniec ur. w Osiecku pow. oleski . Uczestnik trzeciego powstania , walczyl w szeregach 4 komp. Feliksa Strozyka 4 baonu oleskiego Podgrupy "Butrym"

Jeziorowski A. powstaniec ur w Wojciechowie , pow. oleski w trzecim powstaniu w Podgrupie "Butrym" walczyl w rejonie Olesna.

Jedrysik J. - powstaniec urodzona w Kamieniu Slaskim , pow. strzelecki.Podczas trzeciego powstania organizowala kuchnie i dowoz zywnosci dla wojsk powstanczych , stacjonujacych w rejonie Kamienia Slaskiego , Otmic , Suchej , Grodziska , Rozmierki , Blotnicy Strzeleckiej.Transportowala rannych powstancow do szpitala w Toszku. 5.9.1939 aresztowana przez Niemcow.Wieziona w Pszczynie , nastepnie w Rybniku , gdzie po torturach usilowala popelnic samobojstwo . Przewieziono ja do szpitala i po wyleczeniu wypuszczona na wolnosc.W maju 1940 ponownie aresztowana i osadzona w obozie Ravensbrück (nr-3698) zwolniona w 1942 , po czym wywieziona na roboty przymusowe w glab Niemiec

cdn.
                                    • Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 20.05.11, 17:47
                                      Jedrysik Seweryn - pseud. Wallenstein- przywodca powstanczy , ur. w Kamieniu Slaskim, pow. strzelecki. Podczas drugiego powstania dca. akcji bojowej w Kamieniu Slaskim, a nastepnie kom. POW. W trzecim powstaniu dowodca baonu w Podgrupie "Harden" . Po podziale G. Sl. porzucil zycie publiczne , zostajac zakonnikiem. Na poczatku drugiej wojny aresztowany i osadzony w obozie Dachau. Nr obozowy 31 211. ZGINAL tamze 5.9.1942.Autor szkicu wspomnieniowego : Polskie powstania w powiecie strzeleckim. W: O wolnosc Slaska (1931)

Jedrzej A. dzialacz plebiscytowy oraz powstanczy , ur. w Zebowicach , pow. oleski 1919 czlonek POW , TG "Sokol" Towarzystwa Spiewaczego "Lutnia" w Zebowicach . Podczas drugiej wojny, wieziony przez Niemcow w Olesnie.

Jonek J. powstaniec ur . w Borkach Wielkich . W trzecim powstaniu walczyl na odcinku Olesno-Boroszow-Jamy . W okresie miedzywojennym byl czlonkiem ZPwN oraz posylal dzieci do polskiej prywatnej szkoly w Borkach Wielkich .Represjonowany przez policje niemiecka.

Joniec F. powstaniec ur. w Szczedrzyku , pow. opolski Od 1920 czlonek POW w Starej Schodni . W trzecim powstaniu w 3 komp. 1 baonu Teodora Manczyka , walczyl w rejonie Grodzca,Dobrodzienia, Mysliny, Staniszcz Malych i Duzych, Osieka i Kadluba Turawskiego.

Kandziora P. dzialacz plebiscytowy ur. w Bierkowicach . Pracownik Polskiego Komitetu Plebiscytowego w Opolu. Z powodu swej dzialalnosci szykanowany przez Niemcow.5.5.1921 ZAMORDOWANY przez bojowke niemiecka w rodzinnych Bierkowicach.

Cdn.
                                      • Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 22.05.11, 10:36
                                        Kania B. - powstaniec , ur. w Siolkowicach Starych , pow. opolski .Aktywny w polskich towarzystwach (TG Sokol ,, amatorskich zespolach teatralnych, POW ) Uczestnik pierwszego powstania- na terenie Siolkowic, drugiego- w szeregach powstancow dowodzonych przez Szymona Koszyka,trzeciego - ponownie w Siolkowicach. Wczasie drugiej wojny , dwukrotnie aresztowany przez Niemcow (1939,1942)

KANIA Jakub - dzialacz narodowy, powstaniec , poeta ludowy. Ur. w Siolkowicach , pow. opolski.Korespondent "Gazety Opolskiej" dzialacz towarzystwa Polsko-Katol. "Oswiata" .Za swoja dzialalnosc narodowa wieziony przez Niemcow(1905/06, 1914). Prezes polskiej Rady Ludowej w Siolkowicach.Uczestnik manifestacji Slazakow z podopolskich miejscowosci (2.5.1920).Podczas trzeciego powstania walczyl w szeregach Podgrupy "Linke" (komp. Jana Kubisa) po powstaniu w obozie dla uchodzcow ze Slaska w Goczalkowicach.Autor min "Wierszy slaskich"( wyd. 1: 1930 , 2 : 1932 , wyd. 3 : 1936), "Moich wspomnien" (1968)

Kansy J. powstaniec , ur. w Wierzchach , pow. kluczborski
                                        W .trzecim powstaniu walczyl na odcinkun oleskim
                                        11.9.1939 aresztowany przez Niemcow i osadzony w obozie Buchenwald , gdzie ZGINAL.

Kapica S. powstaniec ur. w Biskupicach pow. oleski Walczyl w trzecim powstaniu na odcinku od Gorzowa Sl. do Jam

Kapica T. powstaniec , ur. w Grodzisku , pow. strzelecki . Podczas trzeciego powstania walczyl na odcinku Kamien Sl. -Izbicko - Zebowice. Po wycofaniu sie powstancow uczestniczyl w obronie i ochronie okolicznych mieszkancow (Grodziska i Rozmierki) przed napadami bojowek niemieckich.Czlonek ZPwN i TG "Sokol" inspirator i wspolzalozyciel Towarzystwa Spiewu "Lutnia" W czasie drugiej wojny wcielony do Wehrmachtu , skad w 1942 zdezerterowal i ukrywal sie dzieki pomocy miejscowych Slazakow , w Rozmierce i Kadlubcu.
                                        • Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 23.05.11, 11:22
                                          Karpe J. powstaniec , ur. w Bodzanowicach , pow. oleski.Podczas trzeciego powstania w Podgrupie "Linke" uczestnik kampanii wrzesniowej.

Kinder T. powstaniec , ur. w Jasieniu , pow oleski . Na przelomie 1920/1921 funkcjonariusz Policji Gornego Slaska w Zabrzu i Kluczborku, walczyl w trzecim powstaniu

Kipka P. powstaniec ur w Kierpniu pow. prudnicki . W trzecim powstaniu w baonie Jana Faski (Podgrupa "Bogdan") walczyl pod Gogolinem , Grodziskiem , Gora Sw Anny , i Naklem .

Kisiel F. powstaniec ur. w Lasowicach Wielkich pow. oleski. Walczyl w trzecim powstaniu od Zebowic do Gorzowa Sl.

Kiwus J. dzialacz plebiscytowy , ur w Ledzinach pow opolski. W okresie kampanii plebiscytowej organizator wiecow polskich w Ledzinach , Suchym Borze i okolicy.Za te dzialalnosc wielokrotnie napadany i przesladowany przez bojowki niemieckie.

Klapsia J. powstaniec ur. w Gogolinie pow. strzelecki . Czlonek POW G. Sl.. Podczas kampanii plebiscytowej ochranial polskie wiece. Walczyl w trzecim powstaniu slaskim.

Klimek E. - powstaniec ur. w Kadlubcu , pow strzelecki. Podczas trzeciego powstania walczyl w baonie Pawla Dziewora na froncie centralnym i polnocnym.

Knebel L. powstaniec ur. w Gogolinie pow. strzeleckiPodczas trzeciego powstania najpierw byl dowodca 1 plut.2 komp. baonu strzeleckiego , nastepnie zostal przydzielony do grupy "Wawelberg" bral udzial w dzialaniach specjalnych w rejonie Krapkowic, Obrowca , Lesnicy , , Slawiecic , pod koniec powstania zostal ranny . Czlonek ZPSl. w czasie drugiej wojny na robotach przymusowych .

Knop T.powstaniec , ur. w Niezdrowicach , pow. strzelecki .Podczas trzeciego powstania w szeregach 1 komp. 3 baonu Karola Widery(pulk zabrski F. Szyndzielorza) walczyl min w rejonie Sosnicy

Knosala J. - dzialacz plebiscytowy, organizator powstanczej sluzby zdrowia , lekarz , ur w Wrzosach , pow. kluczborski.Po smierci dr Andrzeja Mieleckiego (ZAMORDOWANEGO przez Niemcow)objal po nim praktyke lekarska w Katowicach . Lekarz Policji G.Sl., uczestnik drugiego powstania. W trzecim , lekarz naczelny pgliwickiego S. Mastalerza, lekarz komendy Etapowej na pow. toszecko-gliwicki. Bral udzial w kampanii wrzesniowej.

Koch K. - powstaniec , poeta ludowy , ur. w Zawadzkiem , pow. strzelecki. W szeregach armii gen Hallera.Wachmistrz w Policji G.Sl. Podczas trzeciego powstania sluzyl w zandarmerii polowej na terenie pow. pszczynskiego.Po podziale G.Slaska wrocil do Zawadzkiego, gdzie 13.7.1922 zostal ciezko pobity przez bojowkarzy niemieckich. Do konca zycia mieszkal w Zawadzkiem , pracujac w hucie.Pisal wiersze patriotyczne i religijne na rozne okazje , ktore w czasie plebiscytu i po plebiscycie publikowal min. w "Goncu Slaskim" i w "Kocyndrze".

cdn.
                                          • Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 24.05.11, 13:04
                                            Koj J. - powstaniec ur. w Komornikach , pow. prudnicki . Przewodniczacy Komitetu Plebiscytowego na miasto i powiat katowicki.18.8.1929 ranny w czasie obrony P.Kom.Pleb. w Katowicach , przed bojowkarzami niemieckimi.W trzecim powstaniu w walczyl w pulku katowickim Rudolfa Niemczyka.

Kokot A. - powstaniec ur. w Kadlubie Wolnym, pow. oleski w trzecim powstaniu walczyl na odcinku , Zebowice - Kadlub Wolny , w Grupie "Polnoc"

Kolonko P. - dzialacz plebiscytowy , powstaniec . Ur. w Jemielnicy pow. strzelecki. W lutym 1919 zorganizowal placowke POW w Lipinach , gdzie uczestniczyl w pierwszym i drugom powstaniu slaskim. W trzecim powstaniu dca. plutonu w pulku rybnickim Janusza Wezyka. 17.9.1939 aresztowany przez Niemcow , , wieziony w roznych obozach , ZAMORDOWANY W Dachau.

Koleczko W. pseud. Prater - powstaniec , ur. w Porebie pow. strzelecki.Na poczatku trzeciego powstania dca. 3 komp. 1 baonu w Podgrupie "Harden". 3.5.1921 opanowal ze swa komp. , Stary Ujazd , Niezdrowice , Zalesie Slaskie , uczestniczyl w zdobywaniu Strzelec Op. a nastepnie Lesnicy. Od 10.5.1921 bral udzial w walkach 1 baonu Podgrupy "Bogdan" w rejonie Gogolina, Strzebniowa , a takze na linii: Kalinow-Kalinowice- Szymiszow.

Kolodziej F. - powstaniec ur. w Siedlcach , pow. strzelecki. Walczyl w trzecim powstaniu w 1 komp. Podgrupy"Bogdan" pod G.Sw.Anny , Ujazdem, Slawiecicami,i Lesnica , wraz z kolegami Siedlec
                                            -Placheta F.
                                            -Malek A .

Kornek M. - dzialacz spoleczny , powstaniec , ur. w Zawadzie , pow. opolski.Od 1919n w POW, uczestnik manifestacji polskiej w Opolu dn.2.5.1920. Czynny w akcji pleb w Goslawicach. Podczas trzeciego powstania walczyl w grupie destrukcyjnej Konrada Wawelberga. Od 1923 dzialacz ZPwN . Wspolzalozyciel "Rolnika" w Opolu i czlonek jego rady nadzorczej (1923-1939) .W okresie drugiej wojny wieziony przez Niemcow w Buchenwald.

Korol J. - powstaniec , ur w Strzelcach Op. Bral udzial w trzecim powstaniu, byl starosta w Tarnowskich Gorach(1931-1937) a nastepnie urzednikiem w chorzowskim magistracie (1937-1939). Aktywny w Zwiazku Powstancow Slaskich. Po kampanii wrzesniowej tworca konspiracji na Slasku. Zalozyciel Sluzby Zwyciestwu Polski. ZGINAL w Wisle w 1940 roku.

Kosmala T. - powstaniec ur. w Bodzanowicach , pow. oleski.Bral udzial w trzecim powstaniu slaskim. Nastepnie represjonowany przez Niemcow. Aresztowany w 1939 i wieziony w obozie wraz z zona, ktora przez 14 miesiecy byla w obozie jako wiezien polityczny.

Kostorz F.- powstaniec ur. w Wolecinie pow. oleski. Bral udzial w trzecim powstaniu. Od 1926 czlonek ZPwN , przyczynil sie do zalozenia prywatnej polskiej szkoly w Wolecinie.1939-1945 wiezien obozow Buchenwald, Ravensbrück i Sachsenhausen, w tym ostatnim zostal ciezko ranny podczas alianckiego nalotu. W obozach nabawil sie gruzlicy.JEGO RODZINA ZOSTALA 1942 ROKU, WYSIEDLONA DO SZPROTAWY.
                                            • Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 26.05.11, 17:58
                                              Koszyk Szymon - przywodca powstanczy , dzialacz plebiscytowy. Ur. w Opolu. Uczestnik drugiego powstania , organiztor pochodu trzeciomajowego w Opolu, (2.5.1920) wspolpracownik "Gazety Opolskiej" "Der Weisse Adler", tworca towarzystwa Skautow Opolskich. W trzecim piowstaniu oficer sztabowy w dowodztwie Podgrupy "Linke" . 1922-1939 dzialacz spol. i kult. w woj. slaskim red. "Tygodnika Ilustrowanego " , "Zwrotu" , Polonii", pracownik archiwum sejmu slaskiego. Podczas okupacji w ruchu oporu.

Kosny Augustyn - powstaniec , dzialacz ZPwN.ur. w Chroscicach , pow. opolski. W 1914 wieziony w Nysie i Opolu za publiczne demonstrowanie propolskiej postawy.. W armii Hallera. Czynny w akcji plebiscytowej , na przelomie 1920-1921 wieziony przez Niemcow w Brzegu. Uczestniczyl w trzecim powstaniu, dzialacz ZPwN , nalezal do grona tworcow Zwiazku Akademikow Gornoslazakow "Silesia Superior" . Autor artykulow zamieszczanych w polskich czasopismach.
                                              ZAMORDOWANY przez Niemcow w Berlinie 25.7.1939 , pochowany w rodzinnych Chroscicach.

Koscielny A. - powstaniec , ur. w Sternalicach , pow. oleski , walczyl w trzecim powstaniu na odcinku Kozlowice-Boroszow (9 komp. Podgrupy "Butrym"). W czerwcu 1921 dostal sie do niewoli, gdzie zostal skatowany przez Niemcow.

Kosny Maksymilian- powstaniec , lekarz , ur. w Chroscicach , pow. opolski , brat Augustyna . Uczestniczyl w trzecim powstaniu jako szeregowiec w komp. sztabowej Grupy "Wschod". W latach miedzywojennych czlonek ZPwN oraz "Silesia Superior. Wczasie wojny w konspiracji. Po wojnie 1945-1946 udzial w weryfikacji ludnosci w powiecie opolskim.

Kowalik B. - dzialacz plebiscytowy ur. w Komprachcicach , pow. opolskiW czasie trzeciego powstania DOTKLIWIE POBITY przez bojowke niemiecka . 1923-1939 czlonek ZPwN.

Kowas F. - powstaniec ur. w Twardawie pow. prudnicki. W trzecim powstaniu na odcinku Kedzierzyn-Kozle- G.Sw.Anny. Po powstaniu zostal zdemobilizowany w Jarocinie, gdzie pozostal. Jego ojciec byl przez Niemcow represjonowany.

Kowolik P. powstaniec , ur. w Kadlubie Wolnym, pow. oleski. Ochranial wiece polskie w Zebowicach,Kadlubie Wolnym , Radawiu.Podczas trzeciego powstania w 4 komp.Podgrupy "Butrym"

Kowolik T. powstaniec ur. w Kadlubie Wolnym, pow. oleski . W trzecim powstaniu w Podgrupie "Butrym"

Koziolek Karol- dzialacz narodowy , ksiadz. Ur. w Otmecie , pow. strzelecki.
                                              W latach powstan i plebiscytu wspolnie z ks.Franciskiem Dlugoszem i ks. Aleksandrem Skowronskim rozwijali akcje na rzecz wcielenia poszczegolnych wsi (Grabina , Otoki , Smicz , Wasilowice , Prezyna) do obszaru plebiscytowego. Rownierz po plebiscycie , pomimo rozlicznych szykan ze strony niemieckiej , dzialal w polskim zyciu organizacyjnym , otwarcie manifestujac swoje przekonania narodowe. Min w czasie wyborow do Reichstagu (1924) wzywal ludnosc do glosowania na liste polska. 1930-1935 prezes dzielnicy pierwszej ZPwN. Zmarly w Otmecie.
                                                • Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 03.06.11, 11:17
                                                  Jak wielu powstancow pochodzilo z podopolskich miejscowosci , moze posluzyc przyklad jednej miejscowosci K... niedaleko Ozimka: Z tej miejscowosci , tylko w trzecim powstaniu brali udzial :
                                                  Brzezina F.
                                                  Brzezina W.
                                                  Brzezina Wi.
                                                  Ciolek L.
                                                  Cichon K.
                                                  Chlebosz J.
                                                  Chlebosz P.
                                                  Chlebosz Piotr
                                                  Czaja W.
                                                  Emerling R.
                                                  Feliks P.
                                                  Galus J.
                                                  Hasterok A.
                                                  Henel A.
                                                  Hendel B.
                                                  Hendel J.
                                                  Janowski J.
                                                  Janik A.
                                                  Juros P.
                                                  Klimas Ja.
                                                  Klimas Jo.
                                                  Klimas R.
                                                  Klysek J.
                                                  Kulig W.
                                                  Maleska F.
                                                  Maleska J.
                                                  Maleska M.
                                                  Mrochen A.
                                                  Mrochen K.
                                                  Mrochen W.
                                                  Ochota A.
                                                  Piechaczek W.
                                                  Pradela K.
                                                  Rajtor F.
                                                  Rajtor P.
                                                  Richter Jan
                                                  Richter Jo.
                                                  Richter St.
                                                  Skora S.
                                                  Sochor J.
                                                  Sochor Jan
                                                  Sochor P.
                                                  Stryczek B.
                                                  Stryczek J.
                                                  Stryczek Jerzy
                                                  Stryczek Joz.
                                                  Stryczek Teo.
                                                  Stryczek Wilh.
                                                  Szafarczyk A.
                                                  Switala S.
                                                  Zimerman A.
                                                  Zimerman J.
                                                  ... wszyscy z jednej miejscowosci . Jak widac w wiekszosci bracia , nie spotkalem sie z tym zeby w slaskiej rodzinie brat walczyl przeciw bratu ... przynajmniej w podopolskich miejscowosciach.

• Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 04.06.11, 14:31
                                                  Kupilas F. - powstaniec , ur. w Chroscicach pow. opolski. W trzecim powstaniu w szeregach 4 komp. Jana Kubisa, walczyl w rejonie Ozimka , Dobrodzienia , Mysliny i Zebowic.

Kupski I. - powstaniec ur. w Biestrzynniku pow. opolski . W tzrecim powstaniu walczyl w 3 komp. 1 baonu Teodora Manczyka.

Kurpierz F. - dzialacz narodowy i plebiscytowy , ur. w Polwsi , pow, opolski. Od 1908-1911 kierownik Banku Ludowego w Strzelcach Op.. W 1911 wspolzalozyciel spolki Wyd. i czasopisma "Nowiny", czlonek zalozyciel i kierownik Banku Rolnikow w Opolu.

Kwoczek Jan - dzialacz plebiscytowy , lekarz , ur. w Grabinie pow. prudnicki.czlonek Zw. Akademikow Gornoslazakow "Silesia Superior" , ZPwN , prezes choru "Lutnia" w Opolu. We wrzesniu 1939 aresztowany przez Niemcow a w listopadzie 1939 WYSIEDLONY do Reitschen na Luzycach.

Lachotta K. dzialacz plebiscytowy ur. w Krobuszu pow. prudnicki.Wdn 5.10.1921 na jego karczme napadla niemiecka bojowka , lokal zdemolowano i okradziono. Samego Lachotte uprowadzono i brutalnie ZAMORDOWANO .Jego zwloki znaleziono dopiero 14.10.1921 w piaskowni kolo Prudnika. Pochowany w Olbrachcicach.

LANGOSZ Fr. dzialacz plebiscytowy , ur. w Wegrach , pow opolski. W okresie plebiscytowym agitator na rzecz Polski i czlonek Komitetu Patetycznego w swojej gminie. Czlonek ZPwN. W czasie wojny pod nadzorem gestapo.

LARYSZ WALTER przywodca powstanczy , ur. w Ozimku pow. opolski. W pierwszym powstaniu dowodzil natarciem na Tarnowskie Gory. 1920-21 w szeregach Policji G. Sl.jako kpt. i dowodca sotni w Rybniku. Tamze wykryl tajne niemieckie sklady broni. Zginal w nocy 2/3. 5.1921 podczas walk w Rybniku - zginal jako pierwszy oficer powstanczy.Pochowany w Radzionkowie.W Rybniku ulica jego imienia.

Lelek T. - dowodca powstanczy . Ur. w Lubnianach , pow. opolski.1908-09 na emigracji zarobkowej w Bottrop, 1918 w szeregach armii Hallera. W czasie powstan pod pseu. Teofil Lisiecki. Podczas trzeciego powstania w sztabie grupy "Polnoc" , skad skierowany na odcinek frontu w rejonie Rybnika.

Lempta T. - powstaniec ur. w Kadlubie Wolnym , pow. oleski. Podczas trzeciego powstania walczyl na odcinku Zebowice-Osiecko-Wachow-Stare Olesno.

• Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 05.06.11, 11:32

Mysle ze w dzisiejszych czasach wsrod wszechobecnej mniejszosci po/niemieckiej oraz prob naciagania historii przez "historykow" z RAS , warto przypomniec tych sposrod Slazakow ktorzy wtedy "bili"sie o przylaczenie Slaska do Polski.
                                                    Dzisiaj usiluje sie zatrzec "niewygodna prawde" jak np pomnik Augustyna Kosnego , przy szpitalu w Starych Siolkowicach , pomnik powstancow slaskich w Lesnicy itp. nie pozwolmy tym ludziom odejsc w zapomnienie !
                                                  • Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy / Amigo IP: *.dip.t-dialin.net 05.06.11, 12:11
                                                    Tadeusz Kania ...owczesny dyrektor szpitala w Siolkowicach Starych. Z jego inicjatywy postawiono pomnik Augustyna Kosnego , zamordowanego w 1938 roku w Berlinie przez Niemcow. O ktorym historyk UO Adriana Dawid pisze:Zamordowany przez gestapo , zasluzony slaski patriota odchodzi coraz bardziej w zapomnienie. Nikogo nie obchodzi jego niszczejacy grob , prawie nikogo nie obeszlo usuniecie jego pomnika... kto na Slasku zaciera "niewygodna" prawde ?
                                                  • Gość: zapomniani Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 05.06.11, 17:56
                                                    Gość portalu: ;-) napisał(a):

> Brawo "DeDeron" Brawo :-) Dobrą robotę robisz, która to pokazuje najbardziej ja
                                                    > k można, że powstania śląskie to nie był tylko wynik działąn t.zw. polskiej dyp
                                                    > lomacji, ale szczery, oddolny odzew miejscowej ludności - tej, niemieckiej częś
                                                    > ci Górnego Śląska
                                                    >
                                                    > ;-)

No, no ten "DeDeron" juz kolo setki naliczyl. Moze nawet doliczy okolo tysiaca.
                                                    Ciekawe kiedy doliczy tych 50-60 000.
                                                    A wiekszosc potomkow tych " rdzennych wybawicieli" zyje dzis w Niemczech jako Niemcy z pochodzenia.

www.youtube.com/watch?v=2FKFeaWr1tY
                                                    www.youtube.com/watch?v=oOJ9So2pihs&feature=related
                                                  • Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 07.06.11, 09:43
                                                    LIBERKA P.- powstaniec , ur. w Wachowie , pow. oleski. Bral udzial w trzecim powstaniu , dostal sie do niewoli, ciezko pobity przez Niemcow , wieziony najpierw w Wedryni , pow. oleski a nastepnie w obozie jenieckim w Kluczborku.

LIGUDA W. dzialacz spoleczny ur. w Winowie , pow. opolski
                                                    1890-1900 sekretarz , a nastepnie wiceprezes zarzadu Towarzystwa Polsko-Katolickiego w Opolu, rownierz wiceprezes Zwiazku Kolek Rolniczych w Opolu (1921).

LYSY K. powstaniec , ur. w Lesnej pow. oleski .Podczas trzeciego powstania walczyl w 4 komp. Podgrupy Butrym .Po powstaniu uchodzil do Polski.

LYSY T. - powstaniec , ur. w Zebowicach pow. oleski 1919-1921 organizowal wiece polskie , kolka spiewacze , walczyl w trzecim powstaniu. Po powstaniu schronil sie w Polsce.

Lysy Z. - dzialaczka plebiscytowa , laczniczka powstancza . Ur. w Radawiu , pow. oleski . Czynna w T.S. "Lutnia" w Zebowicach. 3.5-26.6.1921 laczniczka w 4 komp. Feliksa Strozyka 4 baonu oleskiego Podgrupy "Butrym"

MACHURA F. - powstaniec ur. w Steblowie , pow. prudnicki . Czlonek POW , uczestnik akcji plebiscytowej w Steblowie i okolicy. W czasie trzeciego powstania w baonie Jana Faski , walczyl pod Gogolinem i G.Sw.Anny.

Malkusz P. - powstaniec ur. w Gogolinie pow. strzelecki. Zolnierz armii gen. Hallera. W 1920 wrocil na Slask , w POW i bral udzial w ochronie polskich wiecow i zebran.
                                                    Uczestnik drugiego powstania. W trzecim , w szeregach 1 komp. Jana Szlapy . Walczyl min. pod G.Sw.Anny. W czasie wojny ukrywal sie w Gogolinie.

MANDA W. powstaniec ur. w Swierczyncu pow. Raciborski . Uczestnik trzech powstan slaskich. ZAMORDOWANY w Oswiecimiu.

MARSZALEK P. pseud. Wolf - powstaniec , dzialacz plebiscytowy, . Ur w Ladzy pow. opolski. Uczestnik drugiego powstania (potyczka pod Kosorowicami). Podczas trzeciego w szeregach komp. Franciszka Kubisa 2 baonu Lisa-Przybylskiego , Podgrupy "Linke". Walczyl pod Ozimkiem, Dobrodzieniem,Zebowicami i Myslina. W czasie wojny na robotach przymusowych.

MATEJA B. - powstaniec ur. w Kolanowicach pow. opolski. Podczas kampanii plebiscytowej czynny na terenie rodzinnej miejscowosci. W okresie trzeciego powstania w baonie Teodora Manczyka. Po likwidacji powstania w woj. slaskim.Dopiero po wojne wraca do rodzinnej miejscowosci.

MATEJA K. - dzialacz narodowy , ksiadz . Ur w Raszowej , pow. kozielski. W 1911 otrzymal sw. kaplanskie , wikary w Gliwicach. Za narodowe przekonania przeniesiony do Berlina. W okresie powstan proboszcz w Szobiszowicach, pow. toszecko-gliwicki , duchowy przywodca miejscowych Polakow. W 12.1921 przewodniczacy ZG Komitetu Polskiego dla G.Slaska w Bytomiu.Napadniety i szykanowany przez bojowkarzy niemieckich , przenosi sie w 1922 do Katowic, gdzie zostal proboszczem parafii Sw. Piotra i Pawla.

MATEJA P. - powstaniec ur. w Tarnowie Opolskim. Podczas trzeciego powstania w szeregach Podgrupy "Linke", walczyl na froncie polnocnym.

MATEJA S. - dzialacz plebiscytowy , ur. w Siolkowicach Starych . Z zawodu kowal. Czlonek POW . Bral udzial w ochronie wiecow polskich.

MATEJA TEODOR- powstaniec . Czlonek POW, aktywny w czasie kampanii plebiscytowej. Podczas trzeciego powstania w szeregach pulku raciborskiego Alojzego Segeta . W sierpniu 1939 wstapil do Ochotniczych Oddzialow Powstanczych . Aresztowany na poczatku wrzesnia 39 , wieziony w Raciborzu , pozniej w Rawiczu, stamtad do Buchenwaldu a na koniec do obozu Mauthausen, gdzie ZMARL (1940)

• Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 09.06.11, 14:03
                                                    MATROS J. - powstaniec , poeta ludowy. Ur. w Brynicy , pow. opolski . W okresie plebiscytowym pracowal w miejscowym komitecie Parytetycznym , czynny uczestnik powstan slaskich. Czlonek "Rolnika" w Opolu.

MATUSEK F. - powstaniec , ur. w Zofiowce pow. oleski. Bral udzial w trzecim powstaniu, byl ranny.

MEHL J. - powstaniec , dzialacz plebiscytowy. Urodzony w Dobrzeniu Wielkim powiat opolski. Aktywny w akcji plebiscytowej , min jeden z inicjatorow amatorskich przedstawien teatralnych w Opolskim. Uczestnik trzeciego powstania slaskiego. Czlonek ZPwN.

MENDE W. - powstaniec ur. w Ujezdzie , pow, strzelecki . Uczestnik trzeciego powstania w szeregach podgrupy "Butrym" , walczyl pod G.Sw.Anny, Gogolinem , Slawiecicami.

MICHALSKI A. - powstaniec ur w Dziewkowicach pow. strzelecki.
                                                    W czasie trzeciego powstania czlonek Komendy Placu w Strzelcach Opolskich. 1923-39 czlonek ZPwN . W 1938 zorganizowal wyjazd delegatow ZPwN na Kongres Polakow w Berlinie.

MIOZGA F. powstaniec ur. w Kadlubie Wolnym. W czasie kampanii plebiscytowej chronil polskie wiece w Zebowicach Kadlubie Wolnym, Radawiu.Podczas trzeciego powstania walczyl w 4 komp. F. Strozyka .

MIOZGA W. - powstaniec , ur. w Lace pow. oleski. Podczas trzeciego powstania w szeregach Podgrupy "Bogdan"

MOCZKO STEFAN - powstaniec , ur. w Dobrzeniu Wielkim , pow. opolski . Uczestnik trzeciego powstania . W okresie miedzywojennym czlonek ZPwN. Aresztowany przez Niemcow i osadzony w obozie Mauthausen, gdzie w 1943 roku zostaje ZAMORDOWANY.
                                                  • Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 14.06.11, 16:38
                                                    MOCZYGEBA P. - powstaniec , ur. w Szumie , pow. oleski . Podczas trzeciego powstania w szeregach 9 komp. 3 baonu Podgrupy "Butrym". Uczestnik kampanii wrzesniowej.

MORAWIEC W. powstaniec ur. w Wysokiej pow. strzelecki . W trzecim powstaniu walczyl na linii Zdzieszowice- Rozwadza- Gogolin- Kalinow- Niwki- Olszowa- Rozniatow. W okresie wojny ukrywal sie w Opolu i Kozlu. Po wojnie wrocil do Wysokiej, pracowal przy budowie Pomnika Czynu Powstanczego na G.Sw.Anny.

MROCZKO S. - dzialacz plebiscytowy , ur. w Dobrzeniu Wielkim , pow. opolski.Przemawial na licznych wiecach w Dobrzeniu Wielkim, Chroscicach, Siolkowicach i Popielowie.Wielokrotnie napadany i pobity przez bojowkarzy niemieckich. Po trzecim powstaniu na wskutek terroru przenosi sie do Piotrowic k. Katowic. Na poczatku wojny aresztowany przez Niemcow , i osadzony kolejno w wiezieniach w Katowicach, Opolu, Berlinie-Moabicie i Rawiczu , nastepnie w Mauthausen, tamze ZAMORDOWANY.

MROZ K. - powstaniec ur. w Zalesiu Slaskim , pow. strzelecki. Uczestnik drugiego powstania. W trzecim - dca. plutonu w baonie P. Dziewora Podgrupy "Bogdan" a nastepnie komendant placu w Zalesiu Slaskim, we wrzesniu 1939 walczyl przeciw Niemcom.

MUCHA F. - powstaniec , ur. w Brzezinach pow. strzelecki. W trzecim powstaniu w szeregach Podgrupy "Bogdan"

MYSLIWIEC FRANCISZEK ( 1868-1941)- dzialacz narodowy i plebiscytowy , ur. w Sprzecicach , pow. strzelecki. Wspolzalozyciel i przewodniczacy Banku Ludowego w Strzelcach Opolskich , 1911/12 agitowal na rzecz polskich kandydatow w wyborach do Reichstagu i sejmu pruskiego. W 1918 czlonek Polskiej Powiatowej Rady Ludowej w Strzelcach . Dzialacz Zwiazku Rolnikow Polskich na Slasku i organizator kolek rolniczych w pow. strzeleckim. W okresie pleb. skarbnik w pow. Polskim Komitecie Pleb. w Strzelcach i maz zaufania w Sprzecicach. Po zakonczeniu trzeciego powstania rodzina Franciszka Mysliwca byla przesladowana przez bojowki niemieckie. Franciszek Mysliwiec ukrywal sie dwa lata, a jego zona Florentyna z Czajow , na dluzszy czas zmuszona byla przeniesc sie do Dabrowki Malej k. Katowic.Aktywny czlonek ZPwN F. Mysliwiec zostaje aresztowany przez Niemcow 11.9.1939 i osadzony w obozie Buchenwald , nastepnie w obozie Dachau gdzie zostaje 6.11.1941 ZAMORDOWANY.
                                                  • Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 15.06.11, 09:50
                                                    NABZDYK W. z Augustynow - sanitariuszka powstancza , ur. w Grabinie pow. prudnicki . Nauczycielka , 30.4.1921 otrzymala skierowanie na praktyke nauczycielska do Krakowa, lecz w zwiazku z przygotowaniami do powstania wraz z Elzbieta Kara udala sie do Lesnicy , gdzie podjela prace w ambulansie PCK, kierowanym przez Tatarczyka.

NIEDZIELA JOZEF (1888-1942)- dzialacz plebiscytowy i Czerwonego Krzyza , ur w Chroscinie , pow. opolski. W 1912 otrzymal swiecenia kaplanskie. W 1917 wspolzalozyciel Towarzystwa Oswiaty Sw. Jacka w Opolu. W 1919 wspolorganizator Okregu Slaskiego Polskiego Czerwonego Krzyza i jego wiceprezes w Bytomiu . Podczas trzeciego powstania czynny w akcji sanitarnej i aprowizacyjnej. Po likwidacji powstania kierownik Wydzialu Opieki nad uchodzcami z Opolszczyzny w Szopienicach . 1922-1932 prezes zarzadu Okregu Slaskiego PCK i dyrektor jego biura w Katowicach , potem do wrzesnia 1939 proboszcz w Bielszowicach, w 1940 proboszcz w Myslowicach , w grudniu 1940 aresztowany, nastepnie w Dachau , tamze ZAMORDOWANY.

NIEDURNY PIOTR (1880-1920) - dzialacz spoleczny , powstaniec ,. Ur w Raduni pow. strzelecki. Wspolzalozyciel choru "Harmonia" i gniazda "Sokol". Prezes miejscowej filii ZZP. w 1919 zaprzysiezony w POW G. Sl.. Uczestnik pierwszego powstania slaskiego. 30 stycznia 1920 BRUTALNIE ZAMORDOWANY przez zolnierzy niemieckich w Szombierkach, pow. bytomski.

NIESLONY P. powstaniec ur. w Kadlubie Wolnym . W czasie trzeciego powstania w w 4 komp. Feliksa Strozyka, 4 baon oleski Podgrupy "Butrym":

NIESLONY S. powstaniec ur. w Kadlubie Wolnym , pow. oleski . Podczas trzeciego powstania walczyl w 4 komp.Feliksa Strozyka 4 baonu oleskiego Podgrupy "Butrym": Po powstaniu zmuszony do ukrywania sie.

NIESPOREK W.- powstaniec , ur. w Radawiu pow. oleski . W trzecim powstaniu w podgrupie "Linke" ; walczyl na linii : Zebowice- Myslina. Po wybuchu drugiej wojny aresztowany przez Niemcow i wywieziony do obozu w Oswiecimiu , gdzie zostal ZAMORDOWANY.

• Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 15.06.11, 12:50
                                                    NOCON J. - powstaniec ur. w Opolu w rodzinie chlopskiej (rodzice mieli zagrode chlopska na Zaodrzu. W 1918/19 wspolpracowal z powstancami wielkopolskimi.. Wspolorganizator POW w powiecie opolskim.. Podczas drugiego powstania uczestniczyl w starciach z SIPO w podopolskich wioskach.
                                                    W nocy 2/3 . 5. 1921 wraz z 17 powstancami ze SZCZEPANOWIC :
                                                    ALOJZY DAMBON
                                                    PAWEL DAMBON
                                                    JOZEF WOCKI
                                                    AUGUSTYN WOCKI
                                                    ANTONI WOCKI
                                                    ROBERT MORYS
                                                    PAWEL BRYSZ
                                                    SZCZEPAN BOTORY
                                                    JAN BIAS
                                                    WOJCIECH BIAS
                                                    JAN KANSY
                                                    ANTONI KANSY
                                                    JOZEF LANGOSZ
                                                    JULIUSZ SWIERC
                                                    JAN GRUPINSKI
                                                    JOZEF GOLEC
                                                    PAWEL LABECKI

i 5 czlonkami grupy "Wawelberg" (Lucjan Miladowski , Bogdan Denis , Jerzy Gomolka , Henryk Wiechaczek , Chrobok ) wysadzaja most kolejowy na opolskim Zaodrzu. Za to min dwukrotnie wieziony i katowany przez Niemcow . Po podziale G. Sl. musial zamieszkac w Zorach.
                                                  • Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 16.06.11, 10:11
                                                    NOGOSEK A. - dzialacz spoleczny i plebiscytowy. Ur w KUP , pow. opolskiAgitator i organizator wiecow na rzecz Polski. Od listoopada 1924 czlonek ZPwN. 1929-1939 czlonek rady nadzorczej spoldzielni "Rolnik" wOpolu. We wrzesniu 1939 roku aresztowany przez gestapo.

NOWAK J. - powstaniec ur. w Osiecku , pow. oleski. Podczas trzeciego powstania walczyl w 4 komp.Feliksa Strozyka baonu oleskiego Podgrupy "Butrym".

NOWARA F . - dzialacz spol i plebiscytowy . Ur. w Kluczu , pow. strzelecki. Wspolpracownik Polskiego Komitetu Pleb. w Strzelcach .Od listopada 1922 kierownik szkoly w Paprocanach . Czlonek ZPwN: W czasie drugiej wojny wieziony w obozie w OSWIECIMIU.

OBREMBA T. - dzialacz plebiscytowy , powstaniec , lekarz. Ur. w Podgorzu pow. prudnicki. W 1918 byl ostatnim prezesem Zw. Akademikow Gornoslazakow i "Zet" we Wroclawiu. W okresie plebiscytu kierownik Polskiego Komitetu Plebiscytowego w Strzeleczkach , z powodu zagrozenia przez Niemcow , musial zrezygnowac ze stanowiska. W trzecim powstaniu lekarz baonowy Podgrupy "Bogdan" . Po zakonczeniu powstania lekarz w szpitalu PCK w Myslowicach, posel do Sejmu Slaskiego , 1926-39 przewodniczacy rady miejskiej w Myslowicach. W listopadzie 1939 aresztowany przez Niemcow i przewieziony do obozu w Sosnicy.

PAKULA WOJCIECH (1882-1919) powstaniec. Czlonek POW G.Sl.. W chwili wybuchu pierwszego powstania w grupie bojowej Jana Cipy. W nocy 17.8.1919 brutalnie ZAMORDOWANY wraz ze swoim dowodca w Halembie przez zolnierzy Grenzschutzu.

PALEDZKI BOLESLAW (1898-1941)Uczestnik trzech powstan slaskich . Od 1925 red. katowickiej "Polonii" . We wrzesniu 1939 bronil wraz z innymi powstancami , Katowic. Ze Slaska ucieka do Krakowa. Zatrzymany w czasie ulicznej lapankiw 1940 , wieziony w Moutelupich, nastepnie przekazany do Oswiecimia gdzie zostaje ZAMORDOWANY.

PAMPUCH P. - dzialacz polityczny i plebiscytowy , ur. w Siolkowicach Starych , pow. opolski. W 1919 organizator Zw. Rolnikow Polskich na Slasku, red. miesiecznika "Rolnik Slaski". Od lutego 1920 dzialal w wydziale prasowym PKPleb., nastepnie byl wydawca i redaktorem "Kreuzburger Zeitung" W Kluczborku. Po powstaniu uchodzi do Katowic.

• Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 16.06.11, 13:46
                                                    PANICZ F. - powstaniec ur. w Kniei , pow. oleski . Uczestnik drugiego powstania slaskiego na terenie Bytomia i trzeciego na froncie polnocnym gdzie walczyl w Podgrupie "Butrym": Podczas wojny zeslany przez Niemcow na roboty przymusowe do Berlina.

PATOLA L. - powstaniec ur. w Grodzisku , pow. strzelecki . Uczestnik trzeciego powstania , walczyl na linii Borych-Krosnica-Grodzisko-Rozmierka. Po powstaniu bral udzial w ochronie Grodziska i Roznierki przed terrorem niemieckich bojowkarzy. Od 1926 czlonek ZPwN.

PAWLETA A. dzialacz spoleczny i plebiscytowy . Ur. w Gorazdzach, pow strzelecki. W 1919 zamieszkal w Opolu i objal funkcje redaktora "Nowin". Prowadzil dwie ksiegarnie polskie.. Podczas trzeciego powstania prowadzil placowke Czerwonego Krzyza w Opolu.. Od 1922 jeden z glownych organizatorow zycia polskiego na Slasku Opolskim i wspolzalozyciel Zwiazku Polakow w Niemczech.Przesladowany i kilkakrotnie aresztowany przez Niemcow, ostatni raz 3.9.1939 i wywieziony do obozu Buchenwald.

PIECHACZEK A. - dzialacz plebiscytowy , lekarz powstanczy . Ur w Zimnicach Malych , pow. opolski. Podczas plebiscytu zca. przewodniczacego PKPleb. na powiat strzelecki. W trzecim powstaniu poczatkowo jako szeregowy zolnierz , a od 2.6.1921 jako lekarz 3 baonu w Podgrupie "Bogdan" . W okresie drugiej wojny w Polskich Silach Zbrojnych na Zachodzie. Od 1945 kierownik polskiej przychodni w Glasgow. W 1954 wyjechal do Kanady , zmarl w Windsor (Kanada)

PIELAWA K. - powstaniec ur. w Wegrach , pow. opolski. 1919 organizator POW na terenie Wegier. Bral udzial w drugim powstaniu .. Od 2.5.1921 kpr. aprowizacyjny w 2 komp. Walentego Ufela w 1 baonie Teodora Manczyka Podgrupy "Linke". Bral udzial w szturmie na Dobrodzien . Po likwidacji powstania w obozie dla uchodzcow ze Slaska w Sremie.

PIELAWA L. - powstaniec ur. w Wegrach pow. opolski. W trzecim powstaniu w szeregach 2 komp. Walentego Ufela w 1 baonie Teodora Manczyka Podgrupy "Linke", bral udzial w walkach o zajecie Ozimka , Grodzca , Dobrodzienia , Mysliny , Staniszcz Malych i Duzych , , Sporoka i Krzyzowej Doliny .
                                                  • Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 17.06.11, 12:55
                                                    PIELOK J. A.- pisarz ludowy , dzialacz spol-oswiatowy , powstaniec . Ur. w Koscieliskach , pow. oleski . Aktywny w czasie kampanii plebiscytowej . Uczestnik trzeciego powstania . W okresie miedzywojennym prezes Polsko-Katolickiego Towarzystwa Szkolnego , inicjator i wspolorganizator polskiej szkoly mniejszosciowej w Koscieliskach. . Wspolpracownik i korespondent pism polskich "Gonca Slaskiego" "Nowin" oraz "Nowin Codziennych" .
                                                    Aresztowany przez Niemcow , jeszcze przed wybuchem wojny , w sierpniu 1939 roku i ZAMORDOWANY w obozie w Buchenwaldzie.

PIELORZ J. - powstaniec ur. w Kniei , pow. oleski . Czlonek POW w Zebowicach , uczestniczyl w walkach trzeciego powstania na odcinku Zebowice-Myslina-Osiecko. Po powstaniu wobec terroru niemieckich bojowkarzy, schronil sie w Lublincu.. Aresztowany na poczatku wojny przez Niemcow i wieziony w Olesnie , Lublincu , Opolu , Wroclawiu , Berlinie , potem zeslany do KZ Sachsenhausen a nastepnie Dachau.

PIKSA J. - powstaniec ur. w Olesnie . W 1920/21 w biurze PKPleb. w Olesnie . Walczyl podczas trzeciego powstania . W okresie miedzywojennym pracowal w kopalni "Maks" w Michalkowicach. Bral udzial w kampanii wrzesniowej , nastepnie wieziony przez gestapo.

PLANETORZ J. - dzialacz plebiscytowy , powstaniec. Ur. w Cisku , pow. kozielski .Uczestnik trzeciego powstania. Maz zaufania w Cisku, sekretarz ZPwN na pow. kozielski. Dyskryminowany przez Niemcow , aresztowany w 1933 oraz 1939 , osadzony wraz z sanem Damianem ( ZAMORDOWANY 1945) w obozie Buchenwald.
                                                    W 1941 aresztowano , a nastepnie zeslano do obozu jego najstarszego syna Wladyslawa (ZAMORDOWANY 1944).
                                                    6.1.1942 majatek rodziny PLANETORZ zostal przez Niemcow skonfiskowany , a cala rodzina wysiedlona !

PLUSKOTA J. - powstaniec ur. w Karmonkach Nowych , pow. oleski. Byl czlonkiem TG "Sokol". Bral udzial w trzecim powstaniu , nastepnie ukrywal sie przed wladzami niemieckimi.Trzykrotnie napadany przez bojowkarzy niemieckich (1922 , 1925, 1928)

POLIWODA J. - powstaniec . Ur. w Wojtowej Wsi , pow. opolski . Czlonek POW G. Sl.. W trzecim powstaniu walczyl w kompanii Alojzego Dambonia , min. pod Zebowicami i Dobrodzieniem. Od maja 1922 pracownik Konsulatu Generalnego RP w Bytomiu, a od 1937 we Wroclawiu. W czasie drugiej wojny na Wegrzech , potem wiezien obozu w Tulln pod Wiedniem. Po zakonczeniu wojny powrot do Opola.

POROBIN W . - powstaniec ur. w Broncu , pow. oleski . W 1919 uczestniczyl w organizowaniu wiecow polskich w Radlowie , Borkach Malych , Karmonkach Nowych i Ligocie , przesladowany przez Niemcow , podjal prace w kopalni "Max". Podczas trzeciego powstania walczyl z bronia w reku na terenie pow. oleskiego.

PORWOL G. - sanitariuszka powstancza. Ur. w Zawadzkiem , pow. strzelecki . Zaprzysiezona w POW G. Sl. oraz TS "Lutnia " w Zawadzkiem. Podczas trzeciego powstania sanitariuszka w baonie Karola Brandysa. W okresie miedzywojennym w Lublincu. W czasie wojny na robotach przymusowych w Strzelcach Op.

PRADELA K. - powstaniec ur. w Krasiejowie , pow. opolski. Formierz w "Malapanehütte". W 1919 wspolzalozyciel filii Oddzialu Metalowcow ZZP , czlonek POW G. Sl.. W 1920 bral udzial w organizacji i ochronie polskich zebran i wiecow. W czasie drugiego powstania wyruszyl na front z pododdzialem Wawrzynca Szymy.. Przed wybuchenm trzeciego powstania aktywny w pracach przygotowawczych w zdobyciu huty , po czym w szeregach 3 komp. 1 baonu Teodora Manczyka Pod"Linke" : Bral udzial w ataku na Grodziec i Dobrodzien , walczyl tez w obronie pozycji powstanczych na linii : Myslina -Staniszcze Male. Po likwidacji powstania w obozie uchodzcow w Dworach k. Oswiecimia.

PREGEL P. -powstaniec ur. w Pawlowicach , pow. oleski . W 1920 czlonek POW. Podczas trzeciego powstania na odcinku Boroszow - Stare Olesno-Pawlowice. Byl ranny , przebywal dluzszy czas w szpitalu.

PRUDLO S. - powstaniec ur. w Kolonii Lomnickiej , pow. oleski.Podczas trzeciego powwstania walczyl w 1 komp. Podgrupy "Butrym"

RAJTOR W. - powstaniec , ur. w Krzyzowej Dolinie , pow. opolski. Tamze czlonek POW G.Sl.
                                                    W okresie drugiego powstania zmobilizowany do oddzialu powstanczego w Krasiejowie.W trzecim powstaniu w szeregach 3 komp. 1 baonu Teodora Manczyka , walczyl na terenie Grodzca, Mysliny, Dobrodzienia i Kadluba.. Po zakonczeniu powstania uszedl przed bojowkarzami niemieckimi do Polski, skad powrocil dopiero po zakonczeniu drugiej wojny swiatowej
                                                  • Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 19.06.11, 14:57
                                                    RESPONDEK J. - powstaniec ur. w osiecku . pow oleski . Podczas trzeciego powstania walczyl w szeregach Podgrupy "Butrym" 4 komp. 4 baonu.

ROBOTA WLADYSLAW (1872-1939)- dzialacz narodowy , ksiadz. Ur. w Gostomi , pow. prudnicki . Wspolzalozyciel Zwiazku Akademikow Gornoslazakow. Po dwoch latach zmienil kierunek studiow na teologie. W 1889 wyswiecony i skierowany do parafii w Labedach . 1902-39 proboszcz parafii w Gieraltowicach . Tam dzialal na polu umacniania polskosci , zalozyl wiele organizacji swieckich i koscielnych, nalezal do licznej grupy ksiezy Polakow nie popierajacych Centrum.. W styczniu 1919 aresztowany, szykanowany przez Grenzschutz. 1920-1922 udzielil schronienia wielu swieckim i duchownym dzialaczom polskim , ktorzy musieli uchodzic przed terrorem niemieckim. W wrzesniu 1939 ZAMORDOWANY przez bojowkarzy niemieckich w Plichowicach, pow. gliwicki.

ROGOCINSKI S. - powstaniec ur. w Bogacicy , pow. oleski . Podczas trzeciego powstania w szeregach komp. Jozefa Krauzego , bral udzial w walkach pod Olesnem , Boroszowem , Wedrynia , Wysoka , Zebowicami.

ROGOWSKI J . -powstaniec ur. w Slawiecicach , pow kozielski. Podczas trzeciego powstania w pulku pszczynskim Franciszka Rataja walczyl pod G. Sw. Anny

ROSA T. - powstaniec , ur. w Cisku , pow. kozielski. Uczestnik trzeciego powstania slaskiego, czlonek ZPwN.

ROZMUS LUDWIK (1901-1941)- powstaniec . Uczestnik trzeciego powstania slaskiego. W okresie miedzywojennym robotnik w Woli , pow. pszczynski , tamze organizator zycia spol-kult. , czlonek ZPSL., zalozyciel "Strzelca". Przed wkroczeniem wojsk niemieckich przeniosl sie na wschod , skad wrocil do Woli z poczatkiem wrzesnia 1939. Aresztowany i osadzony w wiezieniu w Pszczynie , stamtad trafia do obozu Mauthausen , gdzie zostaje ZAMORDOWANY.
                                                  • Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 22.06.11, 11:35
                                                    RUDNER E.- powstaniec , ur. w Lesnicy pow. strzelecki . Uczestnik trzeciego powstania w szeregach komp. W. Koleczki(baon Pawla Dziewora Podgrupy "Bogdan") walczyl min. pod G. Sw Anny.

RUDOLF PIOTR (1901-1940) - powstaniec. Uczestnik drugiego i trzeciego powstania slaskiego. Uczestnik kampanii wrzesniowej , aresztowany przez Niemcow , ZAMORDOWANY w obozie Buchenwald.

RULIK N. - powstaniec , urodzony w Jemielnicy , pow. strzelecki. Zalozyciel gniazda "Sokol" w Jemielnicy , organizator POW G. Sl. we wschodniej czesci pow. strzeleckiego.W drugim powstaniu dowodzil grupa peowiakow z Jemielnicy. Za polska dzialalnosc aresztowany przez Niemcow wraz z mlodszym bratem i skazany na 4 lata wiezienia.

RYRKO F. - powstaniec , ur. w Zimnicach Malych , pow. opolski. W 1919 wstapil do POW G. Sl. w pododdziale Alojzego DAMBONIA w Szczepanowicach k. Opola. Z ojcem Franciszkiem pracowal w Komitecie Patetycznym w Zimnicach Malych. W trzecim powstaniu w szeregach komp. Alojzego DAMBONIA . 2/3 1921 bral udzial w koncentracji oddzialow powstanczych w rejonie Ozimka.Kolejno uczestniczyl w odparciu kontrataku niemieckiego w kierunku Grodzca i w ataku powstanczym na Dobrodzien , a do 27.6.1921 w obronie pozycji powstanczych na linii , Myslina-Zebowice.

SAPETA WOJCIECH (1889-1942) - powstaniec . Uczestnik trzech powstan slaskich . W okresie miedzywojennym kolejarz zamieszkaly w Imielinie , pow. pszczynski. Komendant plut.Ochotniczych Oddzialow Powstanczych , broniacego we wrzesniu 1939 linii kolejowej Imielin-Kosztowy.Aresztowany , wieziony w Myslowicach , ZAMORDOWANY przez Niemcow w Oswiecimiu.

SARYSZ J. - powstaniec ur. w Grabowce pow. kozielski.
                                                    Podczas trzeciego powstania w szeregach grupy dziergowickiej ks. Jana Brandysa.

• Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 22.06.11, 14:12
                                                    SKORUPA F. - powstaniec wielkopolski i slaski , ur. w Wachowicach , pow. oleski . Uczestnik drugiego i trzeciego powstania slaskiegoNa przelomie 1920/21 czlonek policji G. Sl.. W czasie wojny na robotach przymusowych w Strzelcach Op.

SKORUPA MONIKA z rodziny G. - uczestniczka trzeciego powstania , ur. w Tarnowie Opolskim, pow. opolski. Podczas trzeciego powstania w plutonie Jana Czury (komp F. Kurpierza , 1 baon T. Manczyka , Podgrupa "Linke". W czasie wojny na robotach przymusowych.

SKORUPA W. - powstaniec ur. w Wysokiej , pow. oleski . Podczas trzeciego powstania walczyl w 3 komp. Podgrupy "Butrym".

SOBANIA A. - powstaniec ur. w Knurowie pow. kluczborski 1920-21 wspolpracowal z PKPleb. w Kluczborku., bral udzial w trzecim powstaniu slaskim. Po likwidacji powstania dom A. Sobani stal sie objektem napasci ze strony niemieckich bojowek.

SOBOTA A. - dzialacz narodowy, ur. w Polskiej Cerkwi , pow. kozielski . W listopadzie 1918 organizator polskich rad ludowych , glownie w pow. kozielskim. Po pierwszym powstaniu przebywal w obozie dla uchodzcow ze Slaska w Sosnowcu.W trzecim powstaniu zca. kierownika aprowizacji PCK w Szopienicach .

SOBOTA S. - dzialacz spol. ur w Wilkowie . Podczas trzeciego powstania represjonowany, osadzony w wiezieniu w Prudniku , a nastepnie w obozie w Chociebuzu. Byl jednym z zalozycieli Muzeum Slaska Opolskiego oraz Instytutu Slaskiego w Opolu.

SOJKA WALENTY (1887-1939) , dzialacz plebiscytowy , farmaceuta , pochodzil z Opolskiego. Studiowal w Berlinie i Brukseli. Wlasciciel apteki w Kuzni Raciborskiej , w czasie pierwszego powstania sl. aresztowany . W trzecim powstaniu doradca tamt. Komendy Placu .

SOLTYS BOGDAN (1894-1939) - przywodca peowiacki , pplk WP. Urodzony w Kluczborku , w rodzinie inteligenckiej, s. Joachima. W 1914-1917 w Legionach Polskich. W maju 1920 zglosil sie do POW G.Sl.i zostal skierowany do pow. raciborskiego, tamze od marca 1921 byl instruktorem wojskowym. Podczas trzeciego powstania adiutant w pulku raciborskim Alojzego Segeta. 1922-39 w WP na roznych stanowiskach dowodczych.
                                                    13.9.1939 polegl smiercia zolnierza jako dowodca 14 pulku piechoty w walkach z Niemcami na liniiKutno - Lowicz.
                                                  • Gość: Slazak z NRD- fenu Re: Zapomniani Powstancy IP: *.dip.t-dialin.net 23.06.11, 11:59
                                                    SOLTYS MILOSZ MICHAL (1895-1945) - dca. powstanczy , pedagog , dzialacz spoleczny , ur. w OPOLU , syn Joachima.Inicjator powstania harcerstwa na Slasku , i jego pierwszy komendant . Czlonek Naczelnej Rady Harcerskiej , redaktor wychodzacego w Bytomiu "Harcerza Slaskiego" . W trzecim powstaniu dca. baonu w pulku gliwickim Stanislawa Mastalerza , walczyl pod Gliwicami,Strzelcami i Gora Sw. Anny. W 1932 roku wszedl w sklad pierwszej kadry nauczycielskiej Polskiego Gimnazium w Bytomiu. Po wybuchu wojny organizator tajnego nauczania w GG.Podczas akcji pacyfikacyjnej zostal aresztowany i osadzony 8.7.1943 na Majdanku. ZGINAL w obozie Buchenwald.

SOSNA B. - powstaniec , ur, w Starej Jamce , pow. niemodlinski . Organizator i dostawca broni w pierwszym powstaniu slaskim. W okresie drugiego powstania wieziony przez Niemcow w Tulowicach , podobnie w czasie trzeciego powstania . Czlonek ZPwN. We wrzesniu 1939 aresztowany i wieziony w Prudniku , Nysie , a nastepnie w obozie Buchenwald.

SOSNA F. - powstaniec , ur. w Brynicy , pow. opolski . Podczas drugiego powstania czlonek Strazy Obywatelskiej w Mikulczycach. W czerwcu 1921 w trakcie ataku na stacje kolejowa w Gliwicach wziety do niewoli przez Niemcow. Po podziale G. Slaska uszedl przed przesladowaniem do Katowic.

SOTOR J. - powstaniec , ur w Nogowczycach pow. strzelecki . Podczas kampanii pleb. bral udzial w ochronie wiecow i zebran polskich w Jaryszowie i okolicznych wioskach . W trzecim powstaniu w szeregach 1 baonu Podgrupy "Bogdan" walczyl o Ujazd , Slawiecice , Lichynie , Lesnice , Zdzieszowice , Gogolin i Strzebniow.

SPRINGWALD A . - powstaniec ur. w Wachowie, pow. oleski . Wraz z ojcem i trzema bracmi przylaczyl sie do pododdzialu powstanczego , walczac na odcinku Zebowice- Lesna -Osiecko. W l. 1921-24 uchodzi przed niemieckim terrorem do woj. slaskiego .Po powrocie do Kadluba Wolnego ozenil sie z corka powstanca WALKA KONTNEGO , ZASTRZELONEGO przez Niemcow w 1921.

STATECZNY JOZEF (1897 - 1944/45) - powstaniec ur. w Grudzicach (Opole). Pracownik PKPleb. w Opolu , uczestnik trzeciego powstania slaskiego. Uwieziony w 1941 w Krakowie , zeslany do Obozu w Oswiecimiu , gdzie zostal ZAMORDOWANY.

STILLER J. - powstaniec . Ur w Chroscicach , pow. opolski . W trzecim powstaniu walczyl w komp. Franciszka Kubisa pod Fosowskiem , Dobrodzieniem, Staniszczami Malymi , Myslina i Zebowicami , gdzie zostal ranny.

STEFANIDES ANTONI (1887-1942) - powstaniec , ur. w Cisku , pow. kozielski . Czlonek POW G.Sl.W okresie miedzywojennym aktywny czlonek ZPwN , w jego domu miescila sie polska szkola a nastepnie swietlica.W 1931 roku przymusowo WYSIEDLONY ze Slaska, przedostal sie nielegalnie do Polski i zamieszkal w Myslowicach . W 1941 uwieziony i zeslany do KZ Oswiecimiu , gdzie ZGINAL .

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka