IP: *.dip.t-dialin.net 17.06.02, 14:42
Proste pytanie i skomplikowana rzeczywistość

List do redakcji tygodnika mniejszości niemieckiej „Schlesisches Wochenblatt”

W „Schlesisches Wochenblatt” nr 21 z 24-30 V 2002 ukazał się artykuł „Pytanie
jest proste!”, w którym wyrażona została opinia, jakoby akcja Ruchu Autonomii
Śląska, związana z możliwością deklarowania w spisie powszechnym narodowości
śląskiej, była nadużyciem i wykroczeniem przeciwko współpracy z TSKN. Opinia ta
jest sporym nieporozumieniem, którego wyjaśnienie pozwolę sobie zacząć od
przytoczenia podstawowych faktów.

Ruch Autonomii Śląska, zrzeszający ludzi o różnych opcjach narodowych, w żadnym
ze swoich oświadczeń, plakatów, ulotek itp. nie namawiał do deklarowania
narodowości śląskiej tych, którzy uważają się za Niemców bądź Polaków. Nasza
akcja miała charakter informacyjny, czego świadectwem jest użyte przez nas
hasło: „Masz prawo deklarować narodowość śląską”. Stwierdzenie to odpowiada
założeniom spisu, zgodnie z którymi narodowość jest cechą deklaratywną, a więc
kwestią poczucia każdego człowieka. Warto dodać, że w specjalnej ulotce,
kolportowanej przez RAŚ na obszarach zamieszkałych przez mniejszość niemiecką,
znalazł się też apel: „Jeśli jesteś Niemcem, potwierdź swoją narodowość”.
Podobny w swej wymowie był również otwarty list do Ślązaków, sygnowany przez
grono naukowców. Szkoda, że w innym tonie przemówili do mieszkańców regionu
liderzy TSKN, stwierdzając arbitralnie, że „narodowość śląska nie istnieje”.
Istnienie narodowości śląskiej nie jest uzależnione od woli czy przekonania
jakichkolwiek polityków. Niemniej jednak, jeśli kwestia ta budzi wątpliwości
zarządu TSKN, gotowi jesteśmy podjąć na ten temat publiczną debatę, która być
może pozwoli wyjaśnić zaistniałe nieporozumienie.

Pan poseł Henryk Kroll zarzucił nam, że informując o możliwości deklarowania
narodowości śląskiej złamaliśmy niepisaną umowę między naszymi organizacjami.
Należy podkreślić, że Ruch Autonomii Śląska nigdy nie zobowiązał się do
milczenia w kwestii spisu powszechnego. Wręcz przeciwnie, już na opolskim
spotkaniu Górnośląskiego Okrągłego Stołu w dniu 9 lutego br. daliśmy jasno do
zrozumienia, że spis będzie dla nas okazją do zamanifestowania śląskiej
tożsamości narodowej. Wówczas nie wzbudziło to sporów, a przecież na sali
obecni byli członkowie władz TSKN.

Mamy nadzieję, że kontrowersje, które pojawiły się podczas spisu, nie staną na
przeszkodzie dalszej współpracy naszych stowarzyszeń. Współpraca ta jest nie
tylko możliwa, lecz wręcz potrzebna, mimo różnicy zdań w niektórych, nawet dość
istotnych dla Górnego Śląska kwestiach.

Obserwuj wątek
    • Gość: Karlik Re: prawda IP: *.cpool2.quickclic.net 18.06.02, 21:42
      Predzej czy pozniej zacznie iskrzyc pomiedzy wami,RAS prezentuje platforme di
      tej pory umiarkowana i do przujecia dla wszystkich,czego nie mozna powiedziec o
      drugiej stronie.Czym bardziej sprawa Slaska bedzie przybierala realne
      ksztalty,tym bardziej organizacja MN bedzie sie starala przeciagnac koldre na
      swoja strone,czym bedzie sie to wyrazac poprzez narzucanie wlasnych rozwiazan,a
      te z kolei sa nie do zaakceptowania dla sporej grupy Slazakow,bardzo wazna
      sprawa jest utrzymanie rownowagi i rownosci dla wszystkich stron,i to zdaje sie
      bedzie w przyszlosci najtrudniej utrzymac,co moze sie okazac jeszcze
      trudniejsze po wejsciu do Uni,pyrsk.
      • Gość: Wilym prawda IP: *.gliwice-bernardynska.sdi.tpnet.pl 18.06.02, 21:59
        Fakt! Mysle, ze najwazniejsze to wypracowac jakas konkretna plaszczyzne
        wspolpracy. Z tego co widze, RAS to organizacja dosc otwarta, umiarkowana i
        skora do kompromisow (oczywiscie w granicach rozsadku).
        Uwazam ze MN i RAS powinny bardzo blisko z soba wspolpracowac!!!
        • Gość: Jo Re: prawda IP: *.dip.t-dialin.net 18.06.02, 22:27
          ja, ale niy idzie Karlikowi juzas o "od niego" polskich Slonzokow?
          • Gość: Karlik Re: prawda IP: *.cpool2.quickclic.net 18.06.02, 22:41
            Jak som wiysz som take i inne,a zeby to sie kupy czimalo musi byc jedna formula
            do wszystkich,inaczy to sie rozleci,bo niy bydzie prezyntowac stanu
            faktycznego,na razie je okey,pyrsk.
    • Gość: peter Re: prawda IP: *.dip.t-dialin.net 19.06.02, 12:06
      Piyknie Cie witom Karlik,
      tosz jak to je jak piszesz, dej pokoj wszystkim "opcjom":
      Slonsoukom,
      Slonsoukom polskygo poglondu,
      Slonsoukom niymieckygo poglondu,
      Slonsoukom czeskygo poglondu,
      Poloukom slonskygo poglondu,
      Niymcom slonskygo poglondu,
      Czechom slonskygo poglondu,
      jak i wszystkim, kerim co bydzie /psziszlojsc/future/zukunft itd.) na sercu lezi,
      i nie ciepej marasym na ludzi ze w/w. grupy, a chtorich psziszlojsc Slonska interesuje.
      Bis zas
    • Gość: ddddddd Re: prawda IP: 217.96.51.* 19.06.02, 14:39
      jestem przeciw
      • Gość: Karlik Re: prawda IP: *.cpool2.quickclic.net 19.06.02, 14:58
        Gość portalu: ddddddd napisał(a):

        > jestem przeciw

        A czamu to przeciw?
    • Gość: peter Re: prawda IP: *.dip.t-dialin.net 19.06.02, 16:03
      Piyknie Cie witom ddddddd,
      skonkretyzuj to tfojy "jestem przeciw".
      Czyzbys byl wiezniem przeszlosci.
      Jak sobie przedstawiasz pszyszlosc Slonska no i tym samym Europy?
      • Gość: Karlik Re: prawda IP: *.cpool2.quickclic.net 19.06.02, 21:45
        Gość portalu: peter napisał(a):

        > Piyknie Cie witom ddddddd,
        > skonkretyzuj to tfojy "jestem przeciw".
        > Czyzbys byl wiezniem przeszlosci.
        > Jak sobie przedstawiasz pszyszlosc Slonska no i tym samym Europy?

        Wiysz co chyba byloby dobrze, a przinojmni by to zodnymu niy zaszkodziylo keby my
        zaczyli richtih tymat o wizji Slonska,jego prziszlosci i lobranio strategi
        nojlepszego rozwoju tyj ziymi,no a przedewszystkim jak zdefinjowac tyn dzisiejszy
        Slonsk,bo przeca zmiany zaszly prawie niylodwrocalne tzn;ludzie naplywowe i ich
        dzieci tu juz lurodzone,no icolki problym przesiedlyncow w Niymcach vs
        Slonsk,niyjedno wypowiydz pokazuje ze niy mogom sie z takim Slonskym jaki je
        dzisij pogodzic,mysla ze to jest do nich nojwiynkszo tragedio,moze bymy
        sprobowali?,pyrsk.
        • Gość: peter Re: prawda IP: *.dip.t-dialin.net 19.06.02, 23:10
          Piyknie Cie witom Karlik,
          dyc my jusz se na inszi tymat dogodali.
          Podobol mi se to, co tysz Cie interesuje psziszlojsc Slonska.
          Jol bol na trafungu 9 lutygo 2002 "Uokrongly stol" we Uopolu.
          Tam padol mje se zdol Smialek "Ruch Gornosloski" co Slonsoukym je kozdi:
          pniouk/pien/Baumstamm - autochton, ze starki/starka (dziada/pradziada) (Vorfahren) i to je jedno kaj
          tera je,
          krzouk/Krzak/Gebüsch - repatriant (czlowiek przyjezdny) (Eingesiedlter Mensch) chtori zapusciol na
          Slonsku korzyniy, i to je jedno kaj tera je,
          ptouki/ptaki/Vögel - nowi (czlowiek nowo przybyly) (neu Eingesiedlter Mensch) we Slonsku.
          Nie je taky wazny, chto on bol, ale co go dlo Slonska wionze (verbinduje).
          Tim samim bydzie taki czowiek patszol we psziszlojsc i bydzie chciol dlo Slonska jak nojlepszi.
          Jeszcze rolz godom Ci te slowa
    • Gość: gggggggg Re: prawda IP: 217.96.51.* 20.06.02, 07:21
      ffffffffffffffff
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka